Конспект за кандидат-докторантски изпит по 05. 02. 18



Дата13.03.2017
Размер125.83 Kb.
#16899
ТипКонспект
КОНСПЕКТ ЗА КАНДИДАТ-ДОКТОРАНТСКИ ИЗПИТ ПО 05.02.18

ИКОНОМИКА И УПРАВЛЕНИЕ НА ОТРАСЛИТЕ

ИКОНОМИКА И УПРАВЛЕНИЕ НА ПУБЛИЧНИЯ СЕКТОР- № 69

1.Общество и власт.Съвременни теории за властта. Власт и капитал. Определение на публичната власт. Държава и власт.

2.Правни, административни, икономически и идеологически форми на реализация на публичната власт. Институции и публична власт. Йерахична структура на публичната власт. Бюрокрация. Администрация.

3.Публична политика – определение. Съвременното разбиране на публичната политика. Принципи на публичната политика.Форми на публичната политика

Видове публични политики на съвременната държава. Българският модел на публична политика. Социална държава.

4.Гражданско общество и публична политика. Социален диалог.Граждански диалог.

5.Публична политика и стратегия. Определение на стратегията. Цикъл на управление на публичната политика. Стратегическо планиране на публичната политика. Стратегическо управление на публичната политика. Оперативно управление на публичната политика.

6.Управленски механизми и технологии за реализация на публичната политика. Нормативно-правна основа на публичната политика. Основни закони и нормативни документи за публичната власт в Р.България..

7.Социална политика и публичната власт.Социална икономика.

8.Териториална политика на публичната власт.Регионални и локални измерения на териториалната политика. Икономически измерения на териториалната политика.

9.Икономическа политика на публичната власт. Стопанската функция на държавата. Публично- частно партньорство. Икономическа политика на публичната власт. Стопанската функция на държавата. Публично- частно партньорство. Икономическа политика на публичната власт. Стопанската функция на държавата. Публично- частно партньорство.

10.Комуникационната политика на публичната власт.Комуникационни институционални стратегии. Власт и медии.

11.Бюджет и финанси като политически инструменти на публичната власт. Програмен бюджет. Бюджетна рамка. Бюджетен процес.

12.Национална и европейски публични политики.Европейската публична политика-основен модел и развитие. България като част от системата за публичното управление на ЕС.

13. Структурни фондове на ЕС и публични политики

14.Лисабонска стратегия. Национален план за развитие.Национална стратегическа референтна рамка. Оперативните национални програми на публичната политика.

15.Национални стратеги, национални планове за изпълнение на секторните публични политики. Програми и проекти.

16.Регионалната икономика и системата от съвременното научно познание

Регионална икономика – възникване и развитие. Същност, предмет, задачи

и принципи. Регионалната икономика и връзките й с обществените, икономически географските, техническите науки. Регионални аспекти на глобалните проблеми. Римски клуб. Основни доклади по проблеми на глобалното и регионално развитие.Територия и регионална икономика.Регионално развитие и проекти при инвестиране в регионалната икономика

17 Развитие на теорията и практиката на регионалната икономика и териториалното разположение на производителните сили

Развитие на теорията и практиката през 19-и и началото на 20-и век. Формиране на школи по проблемите на регионалистиката и ТР на ПС. Основни течения в съвременните икономически теории за регионално развитие на обществото. Практическата насоченост на концепцията за регионално развитие. Нови критерии за регионалната политика на Европейската комисия за интеграция в областта на икономиката. Промените в регионалната икономика и проекти за регионалното развитие при формиране на информационното общество. Предизвикателствата на информационното общество към регионалното стопанство и проекти за структурна промяна и повишаване на конкурентоспособността на икономиката на Единния европейски пазар.

18. Териториална организация на регионалната икономика

Структура на регионалната икономика: отраслова и териториална. Регионалната икономика и регионалното развитие на териториалните системи. Регионалната икономика и взаимната зависимост с инфраструктурата.

Природен комплекс и демографска конфигурация при формиране структурата и мащабите на регионалната икономика.Локализационен процес. Принципи, критерии и проекти за локализиране на фирмите.

19. Териториално разположение на производителните сили. Генерална схема за ТР на ПС

Същност и задачи на Генералната схема за териториално разположение на

производителните сили. Основни моменти на националния план за регионално развитие в периода 2007 – 2013 г. Приоритети на Генералната схема за ТР на ПС. Структура на Генералната схема на ТР на ПС, като част от общоевропейската икономика. Цели, приоритети и мерки за подобряване конкурентоспособността и ефективността на основните отрасли като част ГС за ТР на ПС в съответствие със стратегията за регионално развитие на Република България към ЕС. Основни методически проблеми за разработване на Стратегия за регионалната икономика и проекти за регионално развитие. Организация и роцедури.


20. Регионалната икономическа политика и приоритетите в развитие на регионалната икономика.

Същност, принципи, цели и задачи на регионалната икономическа политика на европейско, национално и регионално ниво. Подходи, използвани при Регионалната икономическа политика. Показатели, критерии и изисквания при реализацията на регионалната икономическа политика. Икономическото райониране и регионалната икономическа политика.

Видове райони на европейско и национално ниво. Регионалната икономическа политика на ЕС. Европейски фонд за регионално развитие (ЕФФР). Структурни фондове. Регионални стратегии. Структура и съдържание. Процедура и фактори при избор на регионални стратегии. Регионален мониторинг. Работни програми и проекти за периода 2007 – 2013 г.
21.Развитие на съвременните регионални и пазарно ориентирани икономически структури – свободни икономически зони и ролята им за регионалната икономика.

Свободни икономически зони. Видове. Проектиране и организация. Формиране на СИЗ. Регионално разположение на СИЗ. Икономически инструментариум – данъчна, кредитна, митническа политика при формиране на СИЗ. Технопаркове и клъстери.


22. Съчетаване развитието на регионалната икономика и инфраструктурна изграденост.

Подход при определяне на динамиката в съотношението „инфраструктурен

потенциал – базисни отрасли” на регионалната икономика. Изграденост на инфраструктурния фактор за локализиране на отрасли и фирми на територията.

23. Инвестиционна политика и регионални програми и проекти за усвояване на финансовите резултати по европейските и национални фондове.

Регионални бизнес инвестиционни планове и проекти. Разработка и съгласуване на ТИД при локализация на нови мощности по региони. Регулиране насочването на инвестиции и осигуряване на балансирано икономическо развитие – екология, заетост, производство, потребление. Проекти за локализация на бизнес фирми на територията, финансирани по фондовете, работните програми и грантови схеми.

24. Пространствен икономически анализ

Пространствен анализ – същност, обхват, елементи.Система от методи, критерии и показатели при анализ на развитието на регионалната икономика. Териториална информационна система. Икономическа, екологическа, социална и регионална ефективност. Модели и методи при оценка на прагови състояния при регионалното развитие на икономиката.

25.Регионална ефективност на общественото производство.

Видове ефективност. Методи на изчисление. Система от показатели за икономическа ,социална, регионална и екологична ефективност. Взаимна обусловеност в интересите на общините и фирмите за повишаване ефективността от отрасловата и териториална организация на общественото производство. Регионални пазари и пазарни структури.

26. Управленски структури за управление развитието на регионалната икономика

Общинските съвети и ролята им в управлението на регионалната икономика. Формални и неформални организации с регионална локализация на управленческите си структури. Специфични управленчески структури при съчетаване управлението на стопанските и регионалните организации.
27. Управление на процесите по развитието на регионалната икономика

Регулиране и преструктуриране на регионалната икономика в съответствие с пазарното търсене и приоритетите в регионалната икономическа политика в по-висшите йерархически структури на териториалното управление. Регионално планиране, програмиране и моделиране на основни управленчески функции в сферата на производството, УЧР, реализацията а продуктите и услугите. Органи за управление на регионалното развитие на икономиката. Механизъм и средства за въздействие.


28. Съвременни региони с пазарно ориентирани структури в световното (гео) стопанство .СИЗ. Технопаркове, клъстери.Технополиси. Икономически и политически съюзи в макро мащаб и държавно устройство – Европа, САЩ и Латинска Америка, Русия и азиатските страни, Арабските страни и т.н., ЦЕФТА, НАФТА, ГАТТ, СТО и др.
29.Финансова политика на териториалните единици и териториалното развитие.

Регионална икономическа и финансова политика в национален и териториален аспект. Регионални стратегии. Формиране тенденциите на развитие и финансово осигуряване. Планиране социално-икономическото и териториално-устройственото развитие на общината. Разпределение на финансовите ресурси. Управление на паричните потоци.


30.Опитът на развитите страни при развитие на местните финанси.

Опитът на общините в страните – членки на ЕС. Европейска харта за местно самоуправление и самофинансиране. Регионална политика на ЕС спрямо развитието на общините и финансиране програмите и проектите. Специализирани фондове и методи за самофинансиране на икономиката и инфраструктурата

31.Бюджетно планиране. Финансови планове на общините

Бюджетно планиране. Местни бюджети. Финансово планиране по общини, кметства, райони и области.

Структура на местните бюджети:

- приходи;

- разходи;

- извънбюджетни средства.


32.Взаимоотношения между държавния и местните бюджети

Държавен и местни бюджети.Трансфер между държавния и местния бюджет. Опитът на развитите страни в държавния регулативен механизъм.


33.Информационно осигуряване при съставяне на местните бюджети

Регионални информационни системи. Процедури при съставяне на местните бюджети. Изпълнение и контрол на местните бюджети



Основна литература:

  1. Поредица по регионално планиране и прогнозиране от колектив Л. Василева, Г. Велковска и А. Манолова, а в книга втора и И. Дочев, М. Генешки и Т. Попов:

    1. Л. Василева и колектив – „Регионална икономическа политика. Местно самоуправление и финанси”, „Тракия М”, С., 2001 г.

    2. Л. Василева и колектив – „Методически проблеми на планирането на регионалното развитие” – „Тракия М”, С., 2001 г.

    3. Л. Василева и колектив – „Структурна политика и регионална икономика в съвременните условия”.

  2. Л. Василева и колектив – „Планиране на регионалното развитие”.

  3. Л. Василева – „Съчетаване на отрасловото и териториално развитие”, Профиздат, С., 1988 г.

  4. Л. Василева – „Регионално планиране и териториално разположение на производителните сили”, Университетско издателство ВИИ, 1978 г.

  5. Геоикономика, издание на БАН.

  6. М. Генешки и Георгиев – „Регионална икономика”.

  7. „Страните на света – политико-икономически справочник”.

  8. Малките страни на Западна Европа / Промени на съвременната икономика, 1991 г.

  9. А. Кинг и Б. Шнайдер – „Първата глобална революция”, 1992 г.

  10. Сп. „Европейски диалог”, кн.кн. 4, 5, 6 от 1997 г.

  11. Internet – European Union’s Surver – http:/europa.eu.int.

  12. Сп. МИО, бр. 1/97 г. „Европейската интеграция и България: Пътят към присъединяването” – Томас Съливан.

  13. Сп. МИО, бр. 2/97 г. „Подкрепа на ЕС за реформата в България” Ханс ван Ден Брук.

  14. Анастасия Бънкова Мениджмънт С 1993г.

  15. Питър Дракър Практика на мениджмънта С 2001 г.

  16. Питър Дракър Ефективното управление С 2002

  17. Джон Нейсбит, Патриша Абърдийн „Преоткриване на корпорацията” С 1990

  18. Р.Пипер.К.Рихтер Мениджмънт /управление на прехода/ С.1990

  19. Кирил Тодоров /съставител/Мениджмънт в пазарната икономика С 1992

  20. Елизабет Вачкова “Управление на човешките ресурси – Европейски сравнителни изследвания “ – Университетско издателство “Стопанство” 1998 г.

  21. Жан - Франсоа Лиотар “Пост – модерната ситуация” С. 1996

  22. Юрегн Хабермас “Философският дискурс на модерността” Пл. 1999г.

  23. Александър Николов “ Статитстическата информация и четвъртата власт” – С. 1997

  24. Юрген Хабермас “Философия на езика и социална теория” 1990

  25. Юрген Хабермас “Съвременни структурни изменения на публичността” С.1995

  26. Армстронг, М. Управление на човешките ресурси Б, 1993 г.

  27. Катя Владимирова, Кирил Спасов , Нако Стефанов Управление на човешките ресурси І и ІІ част. 1998 първа част и 1999 г. втора част- Издателство “Стопанство” С.

  28. Димитър Панайотов Психология на бизнеса С 2001

Учебници на английски език


  1. Ramon J. Aldag Timothy M. Stearns MANAGEMENT 1987 Chicago

  2. Constance E.Bagley Managers and the Legal Environment 1991

  3. Akass R. What Every Manager Needs to Know Abaut Health and Safety Gower 1995 ISBN : 0 566081687 227 pages

  4. Alan J. How to be Better at Motivating People Kogan Page 1996 , 128 p.

  5. Cole G.D. Personnel Management DP Publications 4th ed 1997 , 422 p.

  6. Grabam , H.T. Human Resources management Pitman Puublishing 9th ed 1998, 448 page

  7. Учебници на руски език




  1. Майкъл Мескон, Майкъл Альберт,Франклин Хедоури Основи на мениджмънта М. 1998

  2. Виханский О.С., Наумов А.И. Менеджмент М 1998

42.Харвий Маккей Как уцелеть среди акул Бенгт Карлоф Деловая стратегия М 1993
ІІ. Допълнителна литература:


  1. Николай Григоров „Териториално и селищно устройство на Р.България до 2010 година и след нея” София 1994 год.

  2. Николай Григоров „Българската територия на прага на ХХІ век, алтернатива за развитие” – София 1997 год.

  3. Николай Григоров „ Държавна политика и стратегии” Учебно помагало ;

        1. София-1999 год.

  4. Н. Наумов и к-в „Прогноза за демографското развитие на България за периода 1992 – 2020 година”, София 1995 год.

  5. М.Шишманова „Тенденции и проблеми в устройството и развитието на селищната мрежа в Р България” , София 1995 год.

  6. Ир. Захариева „ Регионални аспекти на европейските транспортни коридори на територията на Р.България”, София 1997 год.

  7. Беккер Г. Экономический анализ и человеческое поведение // THESIS. 1993. Т.1. Вып.1.

  8. Беккер Г. Преступление и наказание: экономический подход // // Истоки. Вып. 4. М., 2000.

  9. Белл Д. Грядущие постиндустриальное общество. М., 1999.

  10. Белокрылова О.С., Вольчик В.В., Мурадов А.А. Институциональные особенности распределения доходов в переходной экономике. Ростов-на-Дону: Изд-во РГУ, 2000.

  11. Бриттан С. Капитализм с человеческим лицом. СПб., 1998.

  12. Будон Р. Место беспорядка. Критика теорий социального изменения. М., 1998.

  13. Буайе Р. Теория регуляции. Критический анализ. М., 1997.

  14. Бьюкенен Дж. Границы свободы. Между анархией и Левиафаном // Нобелевские лауреаты по экономике. Дж. Бьюкенен. М., 1997.

  15. Введение в институциональный анализ / Под ред. Тамбовцева В.Л. М., 1996.

  16. Вебер М. Избранные произведения. М., 1990.

  17. Волконский В.А. Институциональный подход к проблемам кризиса российской экономики // Экономика и математические методы. 1999. №1.

  18. Вольчик В.В. Курс лекций по институциональной экономике. Ростов-на-Дону: Изд-во РГУ, 2000.

  19. Гидденс Э. Социология. М., 1999.

  20. Гутник В. Рыночные институты и трансформация российской экономики // МЭиМО 1995. .№7.

  21. Гугняк В..Я. Институциональная парадигма в политической экономии. На примере Франции. М., 1999.

  22. Давид Р., Жоффре-Спинози К. Основные правовые системы современности. М., 1999.

  23. Завельский М.Г. Институциональные изменения и экономическое развитие // Экономика и математические методы. 1998. Вып.3.

  24. Зотов В.В. Пресняков В.Ф. Фирма как экономическое явление и институт общества // Экономика и математические методы. 1995. Вып.2.

  25. Интриллигатор М. Реформа российской экономики: роль институтов // Экономика и математические методы. 1997. Вып.3.

  26. Капелюшников Р.И. Экономическая теория прав собственности. М., 1990.

  27. Кастельс М. Информационная эпоха. М., 2000.

  28. Келсо Л.О., Келсо П.Х. Демократия и экономическая власть. Ростов-на-Дону: Феникс, 2000.

  29. Кирдина С.Г. Экономические институты России: материально-технологические предпосылки развития // Общественные науки и современность. 1999. №6.

  30. Кирдина С.Г. Институциональные матрицы и развитие России. М.: ТЕИС, 2000.

  31. Ковалев С., Латов Ю. «Аграрный вопрос» в России на рубеже XIX-XX вв.: попытка институционального анализа // Вопросы экономики. 2000. №4.

  32. Козловски П.  Общество и государство. Неизбежный дуализм. М.: Республика, 1999.

  33. Коуз Р. Институциональная структура производства // Вестник СпбГУ. Серия “Экономика”. 1992. №4.

  34. Коуз Р. Фирма, рынок и право. М., 1993.

  35. Кузьминов Я. Тезисы о коррупции. М., 1999.

  36. Кумахов Р. Теория согласований и анализ предприятий // Вопросы экономики. 1997. №10.


  1. 1.АДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО И ПРОЦЕС НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ - С ПРАКТИКА НА ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВEН СЪД

2. ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА НА ФИСКАЛНАТА ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ

3. ВЪТРЕШЕН КОНТРОЛ И ОДИТ В ПУБЛИЧНИЯ СЕКТОР

4.ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ: ИСТОРИЯ, ИНСТИТУЦИИ, ПОЛИТИКИ - II издание

5.ПРАВЕН РЕЖИМ НА ДЪРЖАВНАТА СЛУЖБА

6. СПИСАНИЕ „ПУБЛИЧНА АДМИНИСТРАЦИЯ” – 2003-2007

/ИЗДАНИЯТА СЕ НАМИРАТ В ИНСТИТУТА ПО ПУБЛИЧНА АДМИНИСТРАЦИЯ И ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ/




КОМУНИКАЦИИ И ЕТИКА В ПУБЛИЧНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ –


  1. ДОБРИЯТ ИМИДЖ – ЗАЛОГ ЗА УСПЕХ

  2. http://papers.ssrn.com/sol3/DisplayAbstractSearch.cfm

  3. http://socionet.ru/

  4. http://knowledge.wharton.upenn.edu/

  5. http://hbswk.hbs.edu/

  6. http://www.mamag.com/

  7. http://www.strategy-business.com/

  8. http://www.mercermc.com/mmj

  9. ttp://www.helsinki.fi/WebEc/frameh.html

  10. http://ideas.repec.org/p/wpa/wuwppe/0501008.html

  11. http://ideas.repec.org/p/wpa/wuwppe/0508010.html





Каталог: var -> ezwebin site -> storage -> original -> application
application -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
application -> Издадена от министъра на труда и социалната политика, обн., Дв, бр. 102 от 22. 12. 2009 г., в сила от 01. 2010 г
application -> Програма за Климентови дни 21 ноември – 02 декември 21 ноември Час: 08: 00
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Програма за държавен изпит за специалност
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница