Консултантска къща “Гайдарски и Син” безопасни условия на труд в земеделието



Дата24.05.2017
Размер173.49 Kb.
#21904





Консултантска къща “Гайдарски и Син”







БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД В ЗЕМЕДЕЛИЕТО

Селското стопанство е отрасъл с изключителна важност, особено за селските райони на България. Всеки един работодател / земеделски производител / или работник трябва да спазва Закона за здравословни и безопасни условия на труд- / ЗБУТ/. Този закон се прилага във всички предприятия и места, където се осъществява трудова дейност. Осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд се извършва съобразно спецификата на провежданата дейност и изискванията на техническото, технологичното и социалното развитие с цел защитата на живота, здравето и работоспособността на работещите лица.



"Здравословни и безопасни условия на труд" - са такива условия на труд, които не водят до професионални заболявания и злополуки при работа и създават предпоставка за пълно физическо, психическо и социално благополучие на работещите лица. Съгласно чл. 1, т. 4 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) правата и задълженията на лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие, се уреждат с този закон. Законът се прилага във всички предприятия и места, където се осъществява трудова дейност или се провежда обучение, независимо от формата на организация, вида на собственост и основанието, на което се извършва работата или обучението, доколкото в друг закон или в международен договор, по който страна е Република България, не е предвидено друго. Следователно, независимо по какъв ред полага труд, лицето е задължено да спазва правилата за безопасни и здравословни условия не труд, включително и ползването на лични предпазни средства.

Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работещи, които ползват работещи, предоставени им от предприятие, което осигурява временна заетост, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд във всички случаи, свързани с работата, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места-подават годишна декларация в териториалната дирекция "Инспекция по труда" по адреса на регистрация на предприятието в срок до 30 април на следващата година.

В земеделието като сезонни работници могат да се наемат лица, който да извършват следните дейности: провеждане на жътвена кампания, бране на плодове (в т.ч. праскови, грозде, ябълки, диворастящи плодове (боровинки, капини, билки и други), бране на зеленчуци и бране на тютюн и др. Всеки един работодател / земеделски производител / трябва законосъобразно да наема работна сила и да осигурява здравословни и безопасни условия на труд.

Често срещани нарушенията по ЗБУТ са:

- по организация на дейността за осигуряване на ЗБУТ .

- по безопасност на работната оборудване и технологичните процеси .

- по хигиена на труда .



Осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд за работещите изисква създаването и непрекъснатото поддържане на комплекс от мерки, които по всяко време да осигуряват спазване на огромния брой конкретни законови и подзаконови разпоредби.

Един от основните елементи в организацията и управлението на дейността по осигуряване на ЗБУТ за работещите е извършването на оценка на производствения риск на всяко работно място и предприемането на мерки за неговото отстраняване или привеждане в рамките на изискванията и нормите, предвидени в нормативните актове.

Най-често срещаните нарушения по организацията и управлението на дейността по осигуряване на ЗБУТ са следните:


  • оценката на риска не обхваща опасностите от използването и работата с химични вещества и препарати за растителна защита;

  • в програмите за минимизиране на риска, конкретните мерки са без определен срок, в който да бъдат изпълнени и без планирани финансови средства;

  • не се изготвят правила за осигуряване на ЗБУТ за отделните селскостопански дейности, като: извършване на растително - защитни мероприятия, провеждане на жътвена кампания, напояване и др.;

  • не се изготвят инструкции или указания за безопасна работа с използваните химични вещества и препарати;

  • не се изготвят инструкции за безопасна работа за общите работници в зеленчукопроизводството;

  • на лицата, определени и одобрени от санитарните органи да работят с фито фармацевтични препарати не се извършва ежедневен инструктаж преди работа за отровността на препаратите, начина на приготвяне и зареждане и за предпазните мерки при работа с тях;

  • не се провежда ежедневен инструктаж по безопасност и хигиена на труда на лицата, работещи със силно действащи отровни вещества в област земеделие;

  • не се документира провеждането на начален инструктаж на само наетите и наетите по граждански договор лица в книга за инструктаж;

  • не е създадена организация, работещите да получават необходимото обучение за използване на работното оборудване, в т.ч. и обучение за всеки възможен риск;

  • не се извършва задължително застраховане за рисковете „професионално заболяване” и „трудова злополука” на наетите работници и др.

По безопасност на труда.

Най-често допусканите нарушения са свързани с механо- и електро обезопасеността на машините и съоръженията. Експлоатират се земеделски машини с необезопасени движещи се и въртящи се механизми. Използва се подвижна земеделска техника (трактори, ремаркета и комбайни) с липсващи или неизправни системи за контрол и сигнализация. При извършване на ремонт в ремонтните работилници не се вземат мерки за обезопасяване на използваните електрожени, подвижни ел. съоръжения и инструменти.

Захранващите кабели на ел. обзавеждането не се защитават от механични повреди.

Често се допускат до работа механизатори без необходимата правоспособност. При проверка на осигурените условия на труд на работещите в оранжерии се констатира, че най-чест допусканите нарушения са свързани с липса на обозначение на съдовете за киселини, на контейнерите за торове, на резервоара за нафта и др. за вида на опасните химични вещества, които се съхраняват в тях.



По хигиена на труда.

Хигиената и безопасността на труда- трябва стриктно да се спазват, защото в селското стопанство използването на химични вещества и препарати е значително, а и изискванията, свързани с тяхното използване са по специфична нормативна уредба. Най-често нарушенията са свързани със съхранението на химични продукти и препарати.

В голяма част от предприятията работодателите / земеделски производител / не спазват изискването, постъпващите работници да са преминали предварителен медицински преглед. На наетите лица не се осигурява работно облекло и лични предпазни средства, съобразна съществуващият химически риск. На местата, където се извършват дейности, свързани с използването на отровни вещества не се осигурява вода, миещи препарати и неутрализиращи вещества.

Трябва да се разработва специфичен режим на труд и почивка за работещите и да се извършват периодични медицински прегледи на работещите при работа с фитофармацевтични препарати.



Трудови правоотношения

В селското стопанство част от дейностите могат да бъдат извършени както по трудови договори, така и по договори за определена работа и определен период. Инспекцията по труда следи само случаите когато отношенията в селското стопанство имат елементи на трудови договори.

Част от трудовите отношенията са уредени по Закона за задълженията и договорите т.е. с граждански договори например - в които е договорено заплащане най-често на килограм набрана суровина.

Най-голям е относителният дял на нарушенията, свързани със заплащането на труда и работното време, почивките и отпуските.



ВАЖНО !!!

От 2012-та година, земеделските производители ще бъдат стриктно проверявани за неизпълнение на директивите, които са свързани с изисквания в областта на опазване на околната среда и стандартите за безопасност на труда от Разплащателната агенция и инспектората към нея, за спазване на тези изисквания.

При установяване на неизпълнение ще им бъдат намалявани средствата по специална система на директните плащания и затова е добре да се кандидатства по мярка 114, да бъде избран консултант, който да изготви и предостави подробна консултация, поне за минимума от тези изисквания.
Публикувана е обява за прием на заявления по мярката, с начална дата 14.11.2011 г. и крайна дата 22.12.2011 г. През този период ние ще подготвим Вашите заявления, които трябва да подадете в ОД на ДФ „Земеделие”-РА по постоянен адрес или по седалището на Вашата фирма.

Отглеждане на Червен калифорнийски червей (Lumbricus rubellus)


През  последните няколко години все по-често ни залива информация по вестници,  списания, телевизия и Интернет за стартирането  на един нов за страната ни бизнес - отглеждане на Червени калифорнийски червеи (Lumbricus rubellus). И ако това е нов за България бизнес, с който през последните 3-4 години се занимаваха едва няколко десетки хора в страната, днес той печели все повече последователи, броят на които се увеличава ежегодно, дори ежемесечно. Стотици са вече сайтовете, посветени на Червения калифорнийски червеи, от които е видно, че производството на червеи е световна индустрия.

В редица страни, включително и в най-развитите: САЩ, Канада, Германия, Япония, Корея, както и в Испания, Македония, Гърция и още много други страни, отглеждането на червеи в специални ферми за преработка на отпадъци е популярна и ефективна дейност. Това е един от хитовете и предизвикателствата на новото време. И това съвсем не е случайно. Интензивното земеделие и активното използване на химически торове и препарати, както и зачестилите през последните години киселинни дъждове, водят до силно замърсяване на почвите с тежки и вредни метали и намаляване на естественото й плодородие.



Отглеждането на червени калифорнийски червеи е съвременна уникална биотехнология за производство на екологично чист хумусоподобен биотор. Технологията е уникална, защото:

1. За суровина се използват отпадъчни продукти. Червеят може да се храни с всевъзможни органични отпадъци: фекалии от домашни животни, т.н. оборски тор; домакински отпадъци от кухнята; градински отпадъци – треви, плевели, клони и храсти; отпадъци от хранителната промишленост; отпадъци от пивоварната промишленост; слама и листа; хартия и картон.

2. Така хранейки се с всевъзможни органични отпадъци, които замърсяват природната среда, червеният червей ги превръща във висококачествен биотор, т.е. те са жива фабрика за хумус. Тази му способност се използва по света за производство на органичен тор в промишлени количества, който служи за повишаване на почвеното плодородие и е изключително подходящ за производство на екологично чиста, земеделска продукция.

Технологията е безотпадна,  защото:

Първо - получаваме като продукт биохумус, който няма аналог по своите качества. Това са екстрементите на червеите, които се отделят и натрупват в долните слоеве на леглото в резултат на  преработката на оборския тор, а в горните 15 см. от леглото, в самата храна са самите червеи. За едно денонощие този червей изяжда храна колкото е масата (теглото) му. В 1 кв. м. легло има 40-50 хиляди червеи. Второ - червеите се отглеждат и като разплоден материал за нови ферми. При нашите условия продажбата на легла за репродукция се извършва в периода от месец март до
октомври. Трето - червеите са ценни и заради тяхното "месо" – те са чудесна протеинова храна за птици, риби и свине в свежо състояние или преработени като протеиново брашно, което е важна добавка за пълноценен фураж. От 1.2 кг червеи храна се получава 1 кг.приръст живо тегло. Произведените от червеите протеини имат приложение и във фармацефтичната промишленост за производство на редки лекарствени средства. Четвърто - червеите са отлична риболовна стръв и не на последно място, отглеждането на Червения калифорнийски червей има екологично значение – решава някои от проблемите по замърсяване на околната среда. Способността на червеите да консумират всички  видове органични отпадъци, които ежедневно се освобождават от домакинствата, както и натрупаните огромни купища оборски тор при отглеждане на животни, които замърсяват околната среда и природата, се използват за преработка и превръщането им в най-качествения органичен тор. В резултат на неговото използване, се получават висококачествени екологично чисти растителни и животински продукти, които са всекидневна храна на човека. Този биотор е неколкократно по-добър от всички изкуствени торове. Той съдържа всички необходими макро- и микроелементи за пълноценно хранене на растенията, в
оптимални концентрации, с бързо и бавно (продължително) действие. Богатството на
микроорганизми и ензими прави възможно разграждането на отровните вещества и
токсиканти в почвата. С това се повишава нейната регенерираща и самопочистваща способност от пестицидни остатъци и други замърсители. Биохумусът от червения калифорнийски червей  /лумбрикокомпост/ е  включен в списъка на разрешените торове и подобрители на почвата - Приложение № 1  към чл.2 ал.1 т.2 "а" на Наредба № 22 за биологично производство. Има оценки, че този тор е 5-15 пъти по-ценен от зрелия оборски тор, при това не внася плевели. Заради отличните си качества намира все по-широко приложение не само във фермите преминаващи на биологично земеделие, но и във все повече домакинства, градини,оранжерии -най-вече в областта на зеленчукопроизводството, цветарството, овощарството.

Технология на отглеждане

Родината на ЧКЧ е долината на река Нил. Те са селекция получена в Канада, но за първи път за стопански цели е използван в Калифорния, откъдето носи и името си. За изкуствено отглеждане са популярни два вида – LUMBRIKUS RUBELLUS или Червен калифорнийски червей, за който ще говорим днес и EISENIYA FOETIDA, който се отглежда по-малко.

Червения калифорнийски червей живее в умерено мек климат. Оптималната температура за неговото развитие е 19-20°С, максималната е 35°С, а минималната 1°С. Коконите (яйцата им) издържат до – 20°С. За предпазване от зимните студове леглата се зазимяват, покриват се с по-дебела покривка оборски тор 30-35 см. Калифорнийският червей има дължина 6 – 8 см и дебелина 3 – 5 мм. Живее повече от 6 години. Теглото на възрастните червеи е 8 – 10 гр. Дневно изядената храна е равна на теглото му. За една година на 1 кв.м легло е необходимо 500 кг храна (оборски тор). Червения калифорнийски червей се отглеждат на открито в легла високи (дълбоки) 35 см, широки 1 м, дължината е според мястото. Хранят се на 10-15 дни с органични
отпадъци - преди всичко оборски тор, слама, трева,  листа, отпадъци от плодове и зеленчуци и мн. др.

Оборският тор преди внасяне в леглата трябва да бъде добре навлажнен, до 82 %, като не трябва да бъде нито много пресен, нито много стар. В леглата се поддържа 75 – 80 % влажност, като се ръсят с вода, най-вече през лятото.

Прието е за едно легло да се смятат два кв.метра и в тях нормалната гъстота е 80-100 х. броя червеи. Или в 1 кв. м легло има 30-40 х. бр. червеи, докато в природата червеите са с гъстота до 50 бр. на  кв.м. Голямата гъстота дава възможност за честото им чивтосване, защото се срещат по-често, отколкото в природата. И понеже са двуполови, на практика всички полово зрели снасят яйца (кокони).

Калифорнийските червеи могат да отделят кокони всяка седмица, за разлика от другите себеподобни, които отделят яйца най-малко през  6 седмици. Освен това в кокона на Червения калифорнийски червей има около 20-22 червейчета, докато в яйцето на големия дъждовен червей има само 1 червейче. От излизането на кокона до пълното му съзряване минават само 90 дни. Поради голямата си скорост на размножаване, по технология леглата се разделят (удвояват) на всеки три месеца, така че за 1 година броя на леглата се увеличават средно 8 пъти. При отглеждане в закрити помещения или при мека климатична година, леглата могат да се разделят и увеличат до 12-пъти. За 10-12 месеца леглата се напълват с биохумус и от 4 кв. м се добива 1 куб. м биотор.

Отделянето на червеите от биотора става, чрез отгребване на горния слой с храната и червеите и преместването им в ново легло. Това се повтаря последователно 2-3 пъти, до пълното изваждане на червеите. Следва изваждане на хумуса от леглата, който се разстила, за да изсъхне, пресява се и се съхранява в торби или на купчина в бункер.

ПАУЛОВНИЯ:

„ДЪРВО – ПЕТРОЛЕН КЛАДЕНЕЦ”


Пауловния не е просто още едно екзотично дърво. Трудно е да се изброят всички области, в които се използват различни части от нея, без да се пропусне някоя. Дървесина, листа, цветове - всички те имат свойства, от които можем да се възползваме.

Цялото растение - с удивителния си бърз растеж, е малко богатство за еколозите. Те са открили, че пауловния, с бързоразвиващата се коренова система, е изключително подходяща за залесяване на застрашени от ерозия терени. Това отдавна е рутинна практика в някои страни - например в САЩ, където ерозията е постоянен проблем. Пауловния е подходяща и за повторно залесяване на опожарени горски масиви; освен очевидните предимства, чрез сериозното количество листна маса, след листопада тя осигурява бързо естествено наторяване на пострадалите площи.

Разбира се, необикновените и качества, отдавна са я превърнали в почти задължителен за паркове и градини растителен вид - не само за Азия, но и за САЩ и Европа. Огромните листа и голямата корона, при това израстващи без да са нужни години чакане, предоставят плътна сянка на местата за почивка; така парковете с пауловния представляват приятни прохладни кътчета сред горещината и праха на големите градове. За това - каква огромна зелена (и фотосинтезираща) площ представлява тази листна маса и колко много въглероден диоксид преработва - дори не е нужно да се говори. Ако има дърво, чиито представители могат да се нарекат "белите дробове на градовете" - то това е пауловния. Самите листа имат размер от порядъка на 75 см в диаметър, затова няма нищо чудно в значителните количества въглероден диоксид, нужен за обмяната им, респективно - огромните количества кислород, отделяни в атмосферата при тяхната фотосинтеза. Листната маса от пауловния е подходяща по състав за приготвяне на фураж за тревопасни животни - тя съдържа приблизително 20% протеини и качествата и са близки до тези на люцерната. Достъпността и големите добиви осигуряват ниска себестойност на храненето - един от най-важните показатели при избор на фураж в индустриалното животновъдство. Това, обаче, не е единственото, с което пауловниевите листа се ценят. Установено е, че те съдържат вещества, които повлияват благоприятно дейността на черния дроб, бъбреците и жлъчката, а също действат добре при белодробни страдания. В Китай тези им свойства са известни отдавна; дори фармацевтичната индустрия там се занимава с промишлено производство на лекарства, базирани на пауловния. Листата имат и други свойства - употребата им в козметиката в азиатските страни е също толкова стара, колкото и медицинското им приложение, но за Европа това е новост; едва в последните години екстракти от листа на пауловния се включват в състава на кремове и парфюми. Същото важи и за цветовете - ароматът на цветът от пауловния се определя като "ванилен, пудрен и леко бадемов". Установено е, че това се дължи на съдържащия се в него хелиотропин - вещество, известно в парфюмерията и присъстващо и в други аромати (напр. Таитянска ванилия). Анализът на аромата на цъфнала пауловния е извършен чрез т.нар. "GC mass spec" - метод, основан на газова хроматография и спектрометрия на масата.

Не може да не обърнем внимание на още една част от чудната пауловния - едрите цветове, които всяка пролет обсипват клоните и. Освен с красота, те се отличават и с твърде приятен аромат. Пчелите, впрочем, оценяват техните преимущества, и затова от кошерите в близост до пауловниеви горички, се добива мед със забележителни качества. Медът от пауловния е лек, прозрачен, много светъл и ароматен; по цвят и консистенция може да се сравни единствено с акациев мед. Точно като него той е от най-високо качество. Освен като деликатес, той служи и като лечебно средство. Известни са свойствата му да повлиява и помага при лечение на бронхити и други болести на дихателната система, както да подобрява функциите на жлъчката и черния дроб и храносмилането като цяло. Тези качества на меда от пауловния се дължат на биологичноактивни вещества, намиращи се в цветовете и, така че няма нищо, че и самите цветове се използват за храна.


Сравнителна характеристика по скорост на растежа на първите 7 вида бързорастящи дървета на планетата.


От таблицата се вижда че видовете от род Пауловния (Paulownia spp.) имат най-бърз растеж, несравним с никой друг дървесен вид.

Вид

Годишен прираст

Височина на 3 годишно дърво

Максимална височина на зрялото дърво

Пауловния, Императорско дърво, Кири,

(Paulownia spp.)

3 – 5 м

10,5 – 15,5 м

15 – 20 м

Хибридна върба

(Salix spp. hybrid)

1,5 – 4 м

7,5 – 12 м

15 – 25 м

Черна топола

(Populus nigra)

2,5 – 3,5 м

9 – 12 м

20 – 25 м

Хибридна топола, Източна топола, Източно памуково дърво

(Populus deltoides)

2,5 – 3,5 м

9 – 12 м

20 – 30 м

Тексаски червен дъб

(Quercus texana, Quercus nuttalli)

2 – 2,5 м

7,5 – 9 м

15 – 20 м

Червен евкалипт

(Eucalyptus polyanthemos)

2 – 2,5 м

6 – 9 м

10 – 15 м

Плачеща върба

(Salix babylonica)

1,5 - 2,5 м

4,5 – 9 м

15 – 20 м

*Данните са взети от изследвания на територията на САЩ

От всички посочени видове, пауловния е най-невзискателна по отношение на качествата на почвата. Тя лесно се адаптира към различни типове почви, като единственото и специфично изискване е наличието на достатъчно влага през първите години от развитието и. Растението живее дълго - от 70 до 100 години, което го прави по-скоро изключение от останалите бързорастящи видове. Както вече стана дума, видовете пауловния, с прираст от 1 куб.м за 7-8 години, са едни от най-бързорастящите на планетата. Във времена, когато преди въвеждането на всяка новост в производството или селското стопанство, е наложително да мислим дали тя няма да навреди на природата, в епоха, когато обществото най-после започва да измерва технологичния си напредък със степента на опазване на природата, пауловния отново се оказва една малко богатство. Бързият растеж на дървото е изключително пригоден за получаване на големи количества биомаса за кратко време. Много производители вече внедряват тази практика в стопанствата си; гъсто посадени, пауловниите за кратко достигат нужното развитие без да заемат твърде много обработваема площ. Използва се цялото растение - стъбло, листна маса и т.н. Биомасата от пауловния е подходяща както за силажиране (съответно за храна на селскостопански животни), така и за множество други цели, след които и използването и като суровина за алтернативни възобновяеми енергийни източници. Едно от най-перспективните и приложения е биоетанолът, получен от целулоза. Освен многобройните области, където се използва той в момента, някои учени виждат в него гориво на бъдещето - лесно за производство и употреба, без рискове за околната среда. Съществуват два метода за получаване на биоетанол - единият е с култивирани за целта микроорганизми, използващи целулозата като източник на енергия и отделящи етанол като продукт на обменните си процеси; другият е базиран на действието на определени ензими, разграждащи целулозата до желания продукт. Макар вторият да е по-евтин и по-често прилаган, и двата начина имат предимства и бъдеще. Както вече споменахме, биомасата от пауловния е подходяща суровина за производство на биоетанол,  но далеч не единствената. При обработката на пауловния и получаването на дървесина от нея, естествено остават клони и други части, които формално се наричат отпадък, но не само че не се изхвърлят, а и всъщност са още един източник на целулоза за получаване на биоетанол. Така отглеждането и обработката на пауловния не само се включва по естествен път в кръговрата на веществата в природата, но и активно допринася за поддържане на екологично равновесие и опазване на природата на нашата планета. От целулозата на растението се получават и така актуалните в днешно време пелети. Те се използват за гориво на котли, отопляващи единични домове или цели сгради, както и за промишлени цели, като употребата им непрестанно нараства.








Консултантска къща “Гайдарски и Син”





Фирма „КК-Гайдарски и Син” е създадена през 2008 г. като еднолично дружество с ограничена отговорност. Фирмата е специализирана в следните сфери:

  • подготовка и реализация на проекти с национално и международно финансиране;

  • изработка на планове, стратегически доклади и анализи за публични организации и фирми;

  • подготовка на тръжни досиета и технически задания, съгласно закона за обществените поръчки.



Консултантът е приятел на фермера и не е контролиращ орган.

Важно е консултантът да оцени всяка критична точка, да даде препоръки и съвети за подобрения.

Когато дойде контролиращият орган, фермерът трябва да е изпълнил препоръките и няма да има санкции и редукции.



За контакти:

Плевен, ул. “Васил Левски” 1

(бивш ОАПС), ет. 11, ст. 1105, 1104

Тел/факс: 064/803 225, Моб.тел.: 0899 173 705, 0896 898 252



E-mail: kk_gaydarski@mail.bg, www.gaydarski.com





Каталог: BULETIN
BULETIN -> Седмичен информационен бюлетин
BULETIN -> О к р ъ ж е н с ъ д в е л и к о т ъ р н о в о седмичен бюлетин на предстоящи за разглеждане наказателни дела
BULETIN -> Уникалните свойства на водата по Богоявление
BULETIN -> Организира, съвместно с Клъстр бк, международна конференция „бк в машиностроителното производство", организира успешно завършване на проекта „Клъстер бк в Република България"
BULETIN -> Лекции за естественонаучната картина на света
BULETIN -> Честита Нова 2011 година!
BULETIN -> Честита Новата 2013 година!
BULETIN -> Отчет за работата на ннтдд доклад на финансовата комисия Приемане на плана за работа и бюджета за 2016 г
BULETIN -> Семинар на специалистите в областта на диагностиката на енергооборудването. Желая на всички участници добро здраве, творчески срещи и добро настроение
BULETIN -> 1. вести от националното дружество по ефектоскопия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница