Красимира Борисова Консулова /име на възложителя физическо/юридическо лице, орган или упълномощено по закон



Дата19.04.2017
Размер168.03 Kb.
#19545
ТипЗакон

- -

ДО ДИРЕКТОРА НА РИОСВ - ПЛОВДИВ


У В Е Д О М Л Е Н И Е
за инвестиционно предложение

съгласно чл. 10 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони

І. Информация за възложителя:
От Красимира Борисова Консулова

/име на възложителя – физическо/юридическо лице, орган или упълномощено по закон трето лице /


Пълен пощенски адрес: ул. „Петър Стоев” №24А, гр. Пловдив

Телефон, факс и адрес по електронна поща: 0888 248883

Лице за връзка:

Красимира Консулова - 0888 248883, 032 693132



Уважаема г-жо Директор,
Уведомяваме Ви, че Красимира Борисова Консулова има следното инвестиционно предложение:

Изграждане на ферма за отглеждане и клане на зайци”



ІІ.Обща информация за предложеното инвестиционно предложение:
а) Местоположение на площадката на инвестиционното предложение /област, община, землище, номер на имота/

Красимира Консулова е собственик на имот №18.5 в местността „Поляната”, землище на с. Трилистник, ЕКАТТЕ 73122, община Марица. Възложителят има конкретно инвестиционно намерение за този имот и законосъобразно кандидатства за одобряването му. На основание чл. 21, ал.1,т.11 от ЗМСМА и чл. 134, ал.1, т.1 от ЗУТ общински съвет Марица разрешава изменение на общ устройствен план на община Марица във връзка с осъществяване на инвестиционно намерение за изграждане на зайцеферма. Имотът има площ 4,401дка. с начин на ползване- нива. На север граничи с имот №18.4- нива; на юг- с имот № 18.6- общ. мера, пасище, на изток – с имот №18.75 –общ. мера , пасище и на запад с имот 18.52- полски път.. Точното му местоположение, определено с координати на граничните точки, показва, че конкретният имот не попада в границите на защитени територии съгласно Закон за защитените територии (ДВ бр. 133/98г. и посл. изм.), но се намира в периферията на защитена зона „Трилистник” BG0000289. Тя е класифицирана като защитена зона тип Е- по Директива 92/43/ЕЕС за местообитанията, която се допира до защитена зона по Директива за птиците

Представената информация включва характеристика на инвестиционното предложение и на потенциалното въздействие от неговата реализация върху местообитанията и видовете, предмет на защита в цитираната зона.

б) Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение;

В конкретния случай се извършва процедура за промяна предназначение на земеделска земя за изграждане на зайцеферма, която да отговаря на всички ветеринарносанитарни и зоохигиенни изисквания на Закон за ветеринарномедицинската дейност(ДВ бр. 87/2005г. и посл изм. и доп) и Наредба № 44 за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти(обн. ДВ бр. 41/2006г.и посл. изм. и доп.), При изпълнението се разграничават няколко основни и задължителни етапа:



  • Изготвяне на задание за проектиране, отразяващо инвестиционни намерения съгл. чл. 125 от ЗУТ;

  • Заповед от Кмет на община Марица за изработване на проект за ПУП-ПРЗ за имот №73122.18.5 в землището на с. Трилистник;

  • Процедура в РИОСВ по глава шеста от Закон за опазване на околната среда и съгласно чл. 31 от Закон за биологичното разнообразие;

  • Процедура в ОД”Земеделие”;

  • Приемане на ПУП от общински експертен съвет и одобряването му от Кмет на община Марица;

  • Изработване на технологичен проект, архитектурен проект и проекти по отделните части /ОВ, ВиК и Ел.инст./;

  • Получаване на разрешение за строеж;

  • Строителство и експлоатация.


в) Цел и предмет на инвестиционното предложение - производство, жилищно, пътно и др. строителство;

Инвеститорът има намерение да изгради ферма за промишлено отглеждане и развъждане на зайци за месо при стриктно спазване на общите и специфични за конкретния животновъден обект зоохигиенни и ветеринарно-санитарни изисквания на Наредба №44(ДВ бр. 41/19.05.2006г.и посл. изм.). Помещенията трябва да са изградени от подходящи за почистване и дезинфекция материали, с добра естествена винтилация и отопление за зимен сезон – 7-8 m³/h въздух през лятото и 1,5-2 m³/h през зимата; скорост на въздуха 0,2m/s, температура на въздуха от 16 до 25º С и относителна влажност от 65% до 70% ; естествено и изкуствено осветление с интензивност за разплодни животни 50lux , а за животни за угояване 20lux.



Технология на отглеждане: отглеждането ще се извършва на закрито в клетки с обособени сектори за различните технологични групи така, че да е възможно спазване на принципа за профилактика.

Хранене: ще се извършва механизирано чрез автоматизирано подаване в хранилките на клетките по график на комбинирани гранулирани фуражни смески. Дейността по доставката на качествени фуражи и футажни смески- гранулати включително и със собствен транспорт, както и правилното им съхранение в сухи и проветриви складови помещения са важен фактор за отглеждане на здраво и продуктивно стадо. Предвижда се подготовка и заготовка на собствени фуражни смески и гранулирането им в специално заготвително помещение към складовата база за фураж. Поенето ще се осъществява автоматично чрез поилки, монтирани в клетките и свързани с общ водоизточник.

Призводственото хале ще се почиства механизирано ежедневно от изпражнения и хранителни отпадъци, като последните по лентов път ще се отвеждат в специално изградено депо.

Съществен момент в дейността на фермата е редовната дезинфекция на производствените халета, както и ежедневния контрол върху здравословното състояние на отглежданите животни, превантивните мерки за предотвратяване възникването и разпространението на заболявания от различно естество и вземане на незабавни мерки за изолиране и лечение на болни животни при появата на такива. Тук се провеждат различни ветеринарно-санитарни дейности, свързани с хигиенизацията, профилактиката, превантивните мерки срещу болести, лечението на заболели животни, изкуственото осеменяване и др., което се извършва в специално предназначено и оборудвано за целта помещение-лечебница.

Предвижда се изграждане на хладилни помещения, отговарящи на санитарните норми, където да се съхранява при определени температурни режими част от готовата продукция преди експедиране до съответните обекти. Транспортирането на готовата продукция до обектите ще се извършва включително и със собствен специализиран транспорт, отговарящ на санитарните изисквания.

Капацитетът на зайцефермата се предвижда да бъде за около 1500 броя майки. В такъв случай се очаква средна годишна производителност между 100000 и 120000 кг /100 и 120 тона/ чисто месо в зависимост от броя на запложданията 7 или 8 пъти през годината.

Кланицата ще представлява мобилен контейнер с дължина 20 фута и размери 6000х2400х2450 или 40 фута и размери 12000х2400х2450 с конструкция от галванизирана стомана. Отвътре и разделен на две зони с връзка между тях:


  • Мръсна зона- за умъртвяване и обезкръвяване на зайците. Умъртвяването ще се извършва с клещи за зашеметяване с електрошок. Съоръжението за клане е снабдено с фунии, по които кръвта се събира се оттича в специален контейнер. Отстраняват се кожата, краката, вътрешностите. На пода на контейнера има канал с подходящ наклон от неръждаема стомана за отвеждане и събиране на водата от измиването.

  • Чиста зона- след измиване зайците се окачват на куки и се охлаждат в хладилна зона при температура 0-2°С. Охладеното месо подлежи на пакетиране и кашониране и съхранение в хладилен шкаф.

Контейнера има монтирана въздушна аспирация за двете зони, стерилизатор за ножове, термометри и термостати за отчитане температурата на водата, поставка за измиване на работната зона.

Кланицата ще работи циклично на всеки 42-ри или 48-ми ден в зависимост от цикъла на оплождане и размножаване, около 7-8 пъти в годината.


г) Необходимост от нова инфраструктура - пътища, електроснабдяване, ВиК.

Реализацията на обекта не налага изграждане на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.Имот № 18.5 граничи от запад с полски път и чрез него ще се осъществява транспортна комуникация.

Електрозахранването на обекта ще се осъществи чрез ТП, намиращо се в имот № 103(становище на „ЕВН Б-я Електроразпределение” ЕАД с изх. № 944/19.08.20).

Техническа възможност за водоснабдяването на обекта е отразена в становище на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД (изх.№ 824/23.07.2013г.), а именно чрез водопровод Е-Ø125, минаващ през имоти №№ 6.67, 6.68, 6.69.

За осигуряване на необходимите водни количества възложителят ще използва и алтернативен водоизточник – сондаж с монтиран водомерен възел и отредена СОЗ.

Поради липсата на канализационна мрежа в района, битовите отпадъчни води ще се заустват във водоплътна яма, ситуирана до имотната граница. Производствените отпадъчни води ще се образуват при измиване на помещенията. Те са силно замърсени и ще се третират аналогично на течния тор. Посредством бетонови шахти ще се отвеждат в безотточен резервоар.



ІІІ.Орган, отговорен за одобряването на инвестиционното предложение.
община Марица, РИОСВ- Пловдив, ОД „Земеделие”, БДУВ ИБР

Прилагам:

  1. Документ за платена такса, съгласно чл.5а, ал.1 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на МОСВ;

2. Информация и документация, съгласно Приложение № 2, част Б от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони /обн. ДВ, бр.73/2007 г./ , предоставена и на електронен носител, включваща:

2.1. Характеристики на засегнатата територия - вид и начин на ползване на земите.

Трилистник”BG0000289 е предложена за зона от значение за общността на 20.07.2003г, одобрена от НС по биологично разнообразие на 21.11.2006г., одобрена с РМС № 122/02.03.2007г. и включена в списъка на защитените зони по Директива 92/43/ЕЕС за местообитанията на дивата флора и фауна, публикуван в ДВ бр. 21/09.03.2007г. Общата площ на зоната е 6 169,502дка. със средна надм. височина 162м.



2. 1.1.Обща Характеристика на защитената зона

Класове Земно покритие % Покритие

Влажни ливади, мезофилни ливади 30

Друга орна земя 20

Изкуствени горски монокултури (например насаждения на тополи или екзотични дървета) 5

Широколистни листопадни гори 45

Общо покритие 100


      1. Други характеристики:

Сайтът се намира в Тракийската низина, източно от река Стряма, на север от връх Трилистник. Релеф – равнинен с надморска височина 150 м.; основни скали - пясъчник, почви – чернозем, ливаден чернозем, алувиални и делувиални.

2.1.3.Качество и значимост

Естествена мезофилна широколистна гора в Тракийската низина (предимно Ulmus minor и Quercus robur, но и Acer campestre, A.tataricum, Populus alba, Salix alba), добре защитена от човешко въздействие Останалата част от сайта, представена от мезофилни треви, е силно повлияна от човешката дейност – паша, оран.



2.1.4.Уязвимост

Паша, лов, пожари, пътища и шосета, земеделие и дърводобив.



2.1.5.Предмет и цели на опазване

Цели :

• Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

• Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

• Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.



Предмет на опазване:

ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ:

6510 Низинни сенокосни ливади

Lowland hay meadows (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis)

91F0 Крайречни смесени гори от Quercus robur, Ulmus laevis и Fraxinus excelsior или Fraxinus angustifolia покрай големи реки (Ulmenion minoris)

Riparian mixed forest of Quercus robur, Ulmus laevis and Ulmus minor, Fraxinus excelsior or Fraxinus angustifolia along the great rivers (Ulmenion minoris)
91M0 Балкано-панонски церово- горунови гори Pannonian-Balkanic turkey oak-sessile oak forests
92A0 Крайречни галерии от Salix alba и Populus alba

Salix alba and Populus alba galleries

БОЗАЙНИЦИ:

Лалугер (Spermophilus citellus)

Пърстър пор (Vormela peregusna)

ЗЕМНОВОДНИ И ВЛЕЧУГИ:

Червенокоремна бумка (Bombina bombina)

Ивичест смок (Elaphe quatuorlineata)

Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis)

Шипобедрена костенурка(Testudo graeca)

Шипоопашата костенурка(Testudo hermanni)

Голям гребенест тритон (Triturus karelinii)

РИБИ:

Маришка мряна (Barbus plebejus)

Европейска горчивка (Rhodeus sericeus amarus)

БЕЗГРЪБНАЧНИ:
Обикновен сечко (Cerambyx cerdo)

Бръмбар рогач (Lucanus cervus)

Буков сечко (Morimus funereus)

* Алпийска розалия (Rosalia alpina)

*- Приоритетно местообитание или вид от Директива92/43/Е

2.1.6. Характеристика на потенциалното въздействие на инвестиционното предложение върху местообитанията и видовете, предмет на опазване в защитена зона„Трилистник”BG0000289

Имот № 18.5 в момента е с НТП земеделска земя с площ 4401кв.м. и се намира в землището на с. Трилистник, ЕКАТТЕ 73122, община Марица, в неурбанизиран район, на около 700м. северно от регулацията на селото и на южната граница в периферията на защитена зона „Трилистник”BG0000829. Местоположението на имота е подходящо за изграждане на животновъден обект. При оглед на място, се констатира, че под влияние на антропогенния фактор се е оформил селскостопански ландшафт и в границите на имота, както и в целия район около него не могат да бъдат установени характерни за защитената зона местообитания.

При извършването на строителната дейност в имота може да се очакват емисии с неорганизиран характер в атмосферния въздух, причинени основно от използваната техника, чието завишаване ще бъде локално, краткотрайно и обратимо. Възможно е да бъдат регистрирани по- високи нива на шум и вибрации, както и запрашеност в приземния слой. Характеристика на въздействието: локално, краткотрайно, обратимо. При строителната дейност се формират някои специфични отпадъци, чието третиране ще се извърши в съответствие с изискванията на Закон за управление на отпадъците (Дв бр. 53/2012г.). Това конкретно са : смесени строителни отпадъци (код 17 09 04 съгласно прил. №1 към чл.5 на Нар. № 3/2004г.) , които след предварително сключен договор ще се извозват до депо за строителни отпадъци и изкопни земни маси (код 17 05 06). Последните ще бъдат използвани за оформяне на вертикална планировка.

На този етап не се предполага функционирането на обекта да генерира наднормени нива на прах, вибрации и шум. При неговото проектиране, изграждане и експлоатация няма да се допуска шумово замърсяване, очакваните нива на шум са под 65dB(А) през деня и нощта.

Формирните при дейността отпадъци от животински тъкани ще се замразяват и съхраняват в хладилен контейнер и при напълването му, ще се транспортират до екарисаж съгласно договорни отношения. Отпадъците от животински изпражнения, урина и тор (включително използвана слама), отпадъчни води, ще бъдат разделно събирани и пречиствани извън мястото на образуването им. Според изискванията твърдият оборски тор се съхранява 6 месеца и след това се внася в почвата непосредствено преди основната обработка през есента и пролетта. Този период на съхранение е необходим за протичане на процесите на ферментация и минерализация. Течният тор може да бъде използван след 4месечно съхранение. Твърдият и течният тор трябва да се съхраняват в отделни съоръжения, с непропускливи стени, непозволяващи изтичане на торова маса.

Отпадъчните води от кланицата ще се събират в специален контейнер и ще се транспортират до пречиствателна станция.

Смесените битови отпадъци ще се събират в контейнер и ще се извозват от обслужваща района сметосъбираща фирма до регионално депо за ТБО съгласно договор с община Марица.

Моментният анализ на биогеографската характеристика на района показва, че изграждането и експлоатацията на разглежданият обект няма да се отрази върху нейното състояние, а от там и върху естествените обитания на наличната местна флора и фауна. Разглежданият имот се намира на южната граница на защитената зона „Трилистник”, а площта му 4401кв.м. отнесена към общата площ на зоната представлява 0,07%. И предвид начина на ползването му до момента като земеделска земя- нива, в него не се срещат крайречни галерии от бяла върба /Salix alba/ и бяла топола (Populus alba), както и крайречни смесени гори, чието опазване е приоритетно в тази зона.

 Във флористично отношение, зоната е забележителна със своята мезофитна и хигрофитна микротермна растителност в близост до река Стряма - предимно полски бряст (Ulmus minor) и обикновен дъб (Quercus robur), но и клен (Acer campestre), мекиш (Acer tataricum), бяла топола (Populus alba), бяла върба (Salix alba).

Останалата част обаче включва агроценози, които поради необработваемия от години характер на земята придобиват характер на мезофилтни или ксеротермни пасища.

В горската част на зоната, включваща представителна равнинна гора, съхранена благодарение на принадлежността си към държавен ловен район, стопанисван в момента и добре охраняван от ДДС „Чекерица”, могат вероятно да бъдат срещнати някои редки и с висок природозащитен статус птици, включени в Приложение I на Дир.79/409/EEC: Сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus), Червеногърба сврачка (Lanius collurio), Късокрил кюкавец (Actitis hypoleucos), Oрел рибар (Pandion haliaetus), Земеродно рибарче (Alcedo atthis), Късопръст ястреб (Accipiter brevipes) и Синявица (Coracias garrulus).

Зоната е част от крайречните на Стряма равнинни комплекси и разширява ролята й на екокоридор между река Марица и планините Средна гора и Стара планина. Тя е удобно място е за почивка и кратък престой на прелетни птици.

Разглежданият имот попада в Среднобългарския биогеографски район, подрайон Горнотракийска низина /Бл. Груев, Б. Кузманов, 1994/, характеризиращ се с предимно равнинен характер, интензивно земеделие и значителна урбанизация. Това предопределя до голяма степен бедно по състав и обилие биологично разнообразие, съхранено основно по склоновете на предпланиските възвишения и местата с екотонен ефект – равнинни гори и реки.

Средиземноморското влияние навлиза по долината на река Марица. Равнинният район е характерен с разпръснати малки комплекси гори сред работните земи. Характерните горски съобщества са сравнително малко и са съставени от цер (Quercus ceris), благун (Quercus frainetto ) и келяв габър(Carpinus orientalis). Срещат се вторични съобщества от драка (Paliurus spina-christi), хрищел /храстовиден смин/ (Jasminum fruticans) и други преходносредиземноморски видове.

Фауната е богата на южни топлолюбиви видове. Безгръбначните са представени от множество субмедитерански и източносредиземноморски, както и предноазиатски видове.

При направения оглед на имот № 73122.18.5 се установява, че флористичния елемент е беден, представен предимно от вторично възникнали тревисти съобщества, единични екземпляри от акация (Robinia pseudoacacia), трънка (Prunus spinosa), шипка (Rosa canina), киселица (Malus sylvestris), джанкa (Prunus cerasifera).

Видовия състав на фито и зооценозата е изцяло антропогенно повлиян. Бозайниците са малобройни и слабо представени от обитатели на открити пространства. Могат да бъдат забелязани гризачи, някои земноводни и влечуги ,синантропни видове птици. В имота не са установени и няма литературни данни за наличие на популации на животни, включени в списъка на защитените, застрашените от изчезване или под режим на опазване и регулирано ползване, съгласно Закона за биологичното разнообразие, ДВ бр. 77/2002) или в Червената книга на България, както и в списъка на световно защитените видове.

Разглежданата площадка не предлага подходяща хранителна база и условия за размножаване и това я прави неблагоприятна среда за поддържане на значителни и с висока плътност популации на видовете Лалугер(Spermophilus citellus), Пъстър пор(Vormela peregusna), Обикновена блатна костенурка(Emys orbicularis), Шипобедрена костенурка (Testudo graeca), Шипоопашата костенурка (T. Hermanni) които са предмет на опазване в защитената зона. Определено терена не е от значение за опазване и поддържане на местообитанията на световно защитения вид Spermophilus citellus с цел подобряване на природозащитното му състояние, тъй като не е включен в местата за провеждане на ежегоден или периодичен мониторинг, касаещи динамиката на числеността и промени в местообитанията.



Червенокоремната бумка (В. bombina) обитава локви, речни разливи и др. малки водоеми. В разглеждания имот няма хранителна база и условия за нейното размножаване.

Реализацията на конкретното инвестиционното предложение не е свързана с дейности, водещи до съществени изменения на биоразнообразието в района (числеността и плътността на популациите):

  • премахване на характеристики на ландшафта;

  • дърводобив;

  • лов и риболов;

  • паша и земеделска дейност;

  • залесяване на неприсъщи видове.

2.1.7.Мерки за намаляване и ограничаване на отрицателното въздействие върху биоразнообразието в района:

  • При строителните дейности няма да се допуска преминаване на строителни машини през съседни имоти;

  • Строителството ще се извършва извън размножителния и вегетационен период на местните животински и растителни видове;

  • Строителната площадка редовно ще се оросява и почиства;

  • Ще бъдат взети мерки за недопускане на разливи на горивни и смазочни материали от използваната строителна техника;

  • Генерираните отпадъци от строителство и експлоатация на обекта ще се съхраняват и третират в съответствие с изискванията на действащото екологично законодателство(Закон за управление на отпадъците , ДВ бр. 53/2012г. );

  • Ще се спазват сроковете за съхранение на тора съгласно Правилата за добра земеделска практика, утвърдени от Министъра на земеделието и храните със Заповед № РД-09-799/11.08.2010г.;

  • Предвидено е подходящо третиране на отпадъчните води.

2.1.8.Заключение за вида и степента на въздействие на изграждането на обект “ Изграждане на ферма за отглеждане и клане на зайци“ в имот №73122.18.5, землище с.Трилистник върху предмета и целите на опазване в ЗЗО „Трилистник»BG 0000289:

Основните изводи и прогнозни оценки относно въздействието от инвестиционното предложение се отнасят до двете основни негови фази - изграждане на обекта и последващата му експлоатация. Въздействието върху предмета и целите на опазване в защитената зона е географски ограничено - с малък обхват, в периферията на зоната, с постоянно антропогенно присъствие, проявява се в незначителна степен, и не засяга редки и застрашени видове от флората и фауната и техните местообитания. Предвид малката площ на площадката спрямо зоната (0,07%) факта , че е разположена в нейната периферия, липсата на консервационно значими хабитати и на подходящи постоянни обитания на характерните за зоната видове, не се очакват значими промени в разнообразието, числеността и движението на популациите в района.

В заключение може да се каже, че се очаква осъществяването на инвестиционното предложение да има незначително въздействие върху ЗЗО «Трилистник» BG 000289 и няма да доведе до унищожаване или фрагментация на природни местообитания и намаляване плътността или числеността на популациите на видовете, предмет на опазване в нея.

2.2. Актуални скици на имотите, в които ще се реализира инвестиционното предложение, съдържащи списъци с координатите на точките, определящи границите на поземлените имоти или партиди на имотите, в случаите, когато скицата се издава от общинската служба по земеделие, или координатни точки на трасето на линейните обекти на техническата инфраструктура, придружени от информация за използваната координатна система, или координатни точки, определящи териториалния обхват на инвестиционно предложение за площни обекти, придружени от информация за използваната координатна система.

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................



2.3. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия, схеми, координати на граничните точки на имота и на обекта - предмет на инвестиционното предложение, снимки, партида на имота и др. - по преценка на възложителя.

................................................................................................................................................................................................................................................................................................



  1. Уведомление на електронен носител

Дата:......................... Уведомител:.....................................



/подпис/

Оценка за съвместимост

Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница