Критерии и показатели за придобиване на научната степен доктор на науките



Дата21.06.2017
Размер119.95 Kb.
#24012


Критерии и показатели за придобиване на научната степен

ДОКТОР НА НАУКИТЕ


А. Основни задължителни критерии


Точки

Забележка

  1. Публикации в научно рецензирани специализирани издания (списания или други) у нас по темата на дисертационния труд – минимум 3 самостоятелни


Могат да се отчитат прояви на ниво ЮЗ, при които сборникът (proceeding) от форума включва научна редакционна колегия.

Ако са университетски списания, следва да са реферирани.

За всяка публикация се присъждат 3 точки

9

Списанието следва да е научно и да има редакционна научна колегия.

Сборникът от конференция или книга, издадена от престижно издателство следва задължително да има редакционна колегия.

Под други да се разбира сборници от конференции, книги, публикувани от авторски колективи.


  1. Публикация в реферирани специализирани научни чуждестранни списания или други индексирани издания в Scopus, Thomson Reuters, Web of Science, Science Direct и др. - минимум 3 самостоятелни


За всяка публикация се присъждат 3 точки

12




  1. Апробация на резултатите от дисертацията в престижен научен форум в страната – самостоятелно участие

За всеки научен форум се присъждат 3 точки

3

Научният форум да е на национално ниво, институционализиран и постоянно функциониращ с обявен сайт, програмен комитет и да бъде оценен

  1. Апробация на резултатите от дисертацията в поне два престижни научни форума в чужбина – самостоятелно участие или в съавторство

За всеки научен форум се присъждат 4 точки

8

Научният форум в чужбина да бъде с обявен сайт, институционализиран и постоянно функциониращ програмен комитет и да бъде оценен


  1. Цитирания, свързани с дисертационния труд – поне 10 в списания или други рецензирани реномирани издания или сборници от конференции или монографии




30

У нас – 3 точки на цитиране

В чужбина – 4 т. на цитиране



  1. Цитирания, свързани с дисертационния труд – минимум 5 в чуждестранни специализирани списания или други индексирани издания, реферирани от Scopus, Thomson Reuters, Web of Science, Science Direct и др.




20




  1. Публикации в съавторство в рецензирани списания или други рецензирани специализирани издания в чужбина – минимум 3




12




  1. Публикации в съавторство в рецензирани списания или други рецензирани издания у нас – минимум 3




9













Минимален брой точки по А:

Праг на допустимост: задължително условие е кандидатът за докторант да събере минималния брой точки

103


Публикациите за придобиване на научната степен доктор на науките не са използвани за придобиване на образователната и научна степен доктор, и за заемане на длъжностите доцент и професор.

Б. Други допълнителни критерии - незадължителни








  1. Научна специализации по темата на дисертацията в чужбина над 1 месец




4

Двуседмична-триседмична – 2т.

  1. Публикации в чуждестранни научни реферирани списания с импакт фактор




10

10 т. за една публикация

  1. Отзиви и препоръки на национално или международно ниво по темата на дисертацията

3/4

3т. за национално ниво

4т. за международно ниво



  1. Патенти

3/4

3 т. за патент в България

4т. за патент в чужбина



  1. Внедрени резултати /с доказателствен материал/, свързани с дисертацията

3/4

3т. за внедрен резултат в страната

4 т. за внедрен резултат в чужбина



  1. Ръководство на национални научни проекти по темата на дисертацията


Информация и доказателства от ОМС


4

Ръководител на проекти, финансирани от Фонд Научни изследвания и Оперативните програми

За участие в научен проект – 2 т.



  1. Ръководство на международни научни проекти по темата на дисертацията


Информация и доказателства от ОМС



  1. Обучение на докторанти

6

3


За участие в един проект – 3 т.

За всеки проект – 6 т. за ръководство

Ако докторантът е български – 3 точки за един

Ако докторантът е чуждестранен – 4 точки за един


Минимален брой точки

36




Кандидатът за получаване на научната степен Доктор на науките е длъжен да изпълни изискванията само по А. Основни задължителни критерии



Постиженията на кандидата за придобиване на научната степен доктор на науките в раздел Б се отчитат от научното жури и комисията по необходимост

Допълнение

към точкова система на ЮЗУ „Неофит Рилски“ за измерване готовността на кандидатите за заемане на академични длъжности доцент и професор, както и зa защита на докторска дисертация и доктор на науките.



Science Direct (SD)

SD е водеща база от данни, съдържаща пълнотекстови статии от всички сфери на науката, технологията и медицината. Над 15 милиона изследователи, лекари, учители и студенти разчитат на SD като сигурен и достоверен източник на информация. Science Direct съдържа над 2 200 научни списания и приблизително 22 000 заглавия на книги.

Science Direct разполага с неограничен набор от аудиоматериали, видеоматериали, графики, таблици и изображения, които могат да бъдат предоставени на авторите от екипа на Science Direct. Със своите приблизлително 12 милиона статии (вкл. ръкописи и статии със свободен достъп), Science Direct е водеща база данни за учени от целия свят.

www.elsevier.com/sciencedirect

Scopus

Скопус е най-голямата база данни, съдържаща абстракти и реферирана литература. Тя притежава интелигентни инструменти за проследяване, анализ и визуализация на научната продукция. Платформата съдържа над 21 000 заглавия, принадлежащи на над 5 000 автори от цял свят. Скопус е изключително добре обезпечена база данни що се отнася за интердисциплинарния характер на науката като цяло. Богата колекция от записи в областите: технологии, медицина, социални науки, изкуства и хуманитарни науки. Скопус улеснява процеса на колаборация с чуждестранни партньори, предоставяйки различни услуги: имейл известяване за новости в дадена научна област, топика, нови изследвания, публикувани от определен учен или институция. В допълнение на това, Скопус предоставя на всеки един учен възможността да проследи своите цитирания чрез известяване за цитиране.



www.elsevier.com/scopus

Mendeley

Платформа, която помага на учените да управляват и анотират своите научни постижения и резултати. Базата данни предоставя възможност за стартиране на партньорство с чуждестранни учени, проекти.



www.mendeley.com

GlOBALEVENTLIST

Това е онлайн директория, която предоставя пълна информация за най-значимите и най-големите събития в областта на науката. Конференции, научни форуми, симпозиуми, конгреси и др.



www.globaleventlist.elsevier.com

Как се публикува в списания със свободен достъп







Златен“ свободен достъп

Зелен“ свободен достъп“

Опции

Списания със свободен достъп / Списания, поддържащи и опция за свободен достъп (хибридни)

Списания, изискващи абонамент

Достъп

  • Публичен достъп до крайния научен продукт.

  • Достъпът е незабавен.

  • Публичен достъп до ръкописи на статии.

  • Достъпът е със закъснение.

Такси:

Таксата за публикация се заплаща от автора, институцията или от финансиращото звено. В зависимост от списанието, таксата варира между $500 и $5000 щатски долара.

Авторът не заплаща такса за своята публикация


Достъп до научни резултати


Елзевиер също така взима активно участие в различни проекти и програми, позволяващи на развиващи се страни да получат свободен достъп или достъп на много ниска цена.

Достъп за пациенти


Елзевиер работи съвместно със здравни организации по множество програми с цел предоставяне на модерни научни изследвания, посветени на специфични заболявания.

ИМПАКТ ФАКТОР (ФАКТОР НА ВЛИЯНИЕ ИЛИ КОЕФИЦИЕНТ НА ВЛИЯНИЕ) И НАЧИНИ ЗА НЕГОВОТО ИЗЧИСЛЯВАНЕ:

Импакт фактор е най-широко разпространеният инструмент за измерване качеството на научните списания в дадена научна област. Импакт факторът или още наречен фактор на влияние е съотношението между брой цитирания и брой академични публикации в научни списания: средният брой цитирания получен за една публикувана статия. Той се използва за сравнение на качеството на списания в една и съща научна област.



Метод за изчисляване

Официалният начин за изчисляване на фактора на влияние в Journal Citation Reports (JCR) е следният: цитиранията на публикуваните статии в едно списание за предходните две години се разделят на броя на същите тези статии.









Общия брой цитирания през 2012 г.







на публикуваните в списанието

Импакт фактор




статии през 2011 и 2010 г.

на дадено списание

=

straight arrow connector 1025


за 2012 г.




Общ брой статии

Импакт факторът на дадено списание за 2012 г. = общия брой цитирания през 2012 г. на публикуваните в списанието статии през 2011 и 2010 разделен на броя статии.

Например: 70 публикувани статии през 2011 и 2010 в списание Х, които са цитирани общо 100 пъти през 2012 г. Оттук получаваме следната формула: 100:70 = 1.428



H-index

Ейч-индексът или още наречен хирш-индекс, за разлика от импакт фактора, се използва за оценка на научната продукция на даден учен. За разлика от ИФ, който се калкулира на база тригодишен период, Ейч-индексът обхваща научната продукция на даден учен за цялата му кариера. Този показател има количествени и качествени измерения – общ брой статии и общ брой цитирания (автоцитиранията не са включени).



SNIP и SJR метрики

SNIP (Source-Normalized Impact per Paper – Нормализиран фактор на влияние) се определя като се изчисли съотношението между общия брой цитирания в едно списание и потенциалния брой на цитирания в съответната област. SNIP взима под внимание самата научна област, която е обхваната от дадено списание, изравнявайки разликите между отделните научни области. Например, общ брой цитирания за една година, обем на научна литература, също и бързината на публикуване. SNIP нормализира, коригира различното поведение на цитиранията в различните научни области (брой, необходимо време за получаване на цитиране). Всички емпирични резултати са извлечени от научната база данни на Скопус и се обновяват всяка година.



SJR

SJR (Scientific Journal Ranking – Ранкинг на научните списания) или SCImago Rank е престижен инструментариум от метрики, базиран на идеята, че цитатите са създадени, за да се различават помежду си. SJR взима под внимание реномето и импакт фактора на дадено списание, където е цитирана една статия. Тежестта на всяко цитиране се определя от това колко престижно е едно списание. SJR е инструмент за измерване на броя цитирания в едно списание и престижа на списанието, откъдето идват тези цитирания.

SNIP и SJR добавят допълнителни аспекти към качественото измерване на научни списания. Те помагат на един учен да си даде сметка дали списанието, в което публикува е едно от трите най-престижни списания в дадена научна област. Дава отговор на въпроса дали това списание е най-доброто място за публикуване, използвайки различни библиометрични аспекти.

Инструменти на Томсън Ройтерс за качествено-количествен анализ на публикационна активност


  1. InCites: - InCites предлага прецизна наукометрична информация относно публикационната активност на дадена институция. Някои от предимствата на InCites са възможността, която се предоставя за колаборация с най-влиятелни учени в световен мащаб, прозрачен механизъм за финансова сигурност, бенчмаркинг с други институции. Благодарение на InCites се получава достъп до най достоверната информация, засягаща оценка на научната продукция и научноизследователската дейност, започвайки от най-ниско ниво – катедра, достигайки до пълна информация за целия университет.




  1. Web of Science - Библиометричните данни (брой публикации, цитирания, h-index, среден брой цитирания в категория, очакван брой цитирания в категория и др.) от WoS се използват при изготвяне на най-големите и значими рейтингови системи в световен мащаб. Наукометричните данни, предоставени от Томсън Ройтерс, позволяват да се изготвят сравнителни анализи за учени и институции, в рамките на една държава, един регион и в световен мащаб. Предоставената информация не е ситуирана само в таблици и графики, но и в прилежащи наукометрични таблици, в които ясно е описана цялата информация. Web of Science е една от двете бази данни (вкл. SCOPUS), използвана за изготвяне на „Рейтингова система на висшите училища в България“.


Използвана литература:

  1. Understanding the Publishing Process. How to Publish in Scientific and Medical Journals, pp. 18-21, Elsevier, www.elsevier.com/authors

Настоящите указания са в пълно съответствие със Закона за развитие на академичния състав на Р България и с приетата от АС на ЮЗУ Стратегия за международно сътрудничество (Протокол № 2 от 21.12.2011 г.).

Критериите в получер шрифт (bold) са с двойна тежест, поради факта, че са включени в институционалната/ програмни акредитация/ и класацията на университетите в Р България.

Предложената точкова система (1, 2, 3, 4 т.) за определяне на предварителната готовност на кандидат за получаване на научната степен доктор на науките има в основата си трети и четвърти принципи от ЗРАСРБ , а именно международно признание на учебния и научен продукт на българските учени и преподаватели, както и удовлетворяване на обществените очаквания за качество на научната и образователна дейност. Тя е приета от АС на ЮЗУ (Протокол № 2 от 21.12.2011 г.).

Поради тази причина показателите от критерий А. Основни задължителни критерии, свързани с научноизследователската дейност на докторанта се оценяват както следва:



  • за публикация, постижение, проява, дейност на университетско ниво се присъждат 2 точки,

  • на национално ниво - 3 точки

  • на международно ниво – 4 точки.

В забележките към критериите и показателите са посочени възможни интерпретации и уточнения.

Настоящите критерии и показатели за придобиване на научната степен Доктор на науките са приети на заседание на АС, провесено на 17 юли 2012 г., Протокол № 9.
Каталог: media
media -> Български футболен съюз правилник за статута и трансферите на
media -> Curriculum vitae Georgi Merdzhanov
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница