Кърлежи как да се предпазим



Дата02.06.2018
Размер52.33 Kb.
#71784
КЪРЛЕЖИ

КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ
Кърлежите са кръвосмучещи външни паразити, широко разпространени във всички климатични зони. Обитават почва, храсти,дървета, дупки на гризачи, пещери, селскостопански постройки и др. За развитието им е необходимо кръв, която смучат от диви, домашни, селскостопански животни и човека. Кърлежът се прикрепва към кожата на човека с едва забележимо убождане и започва да смуче кръв. Може да увеличи размера си до десет пъти.

Ухапването от кърлеж обикновено е безболезнено поради анестезиращите вещества, които той отделя при забиването си. Затова често остава незабелязано.

Сезонната активност на кърлежите е от април до октомври.Те са преносители на редица микроорганизми, причинители на заразни заболявания.Това налага повишено внимание към кърлежовите ухапвания, особено при пребиваване в райони и места, които те обитават.



Болести пренасят само инфектираните кърлежи.

Най-честите заболявания, пренасяни от кърлежи са: Лаймска борелиоза, Марсилска треска, Кримска хеморагична треска и Ку-треска.


Лаймска борелиоза
Лаймската борелиоза е най-разпространеното заболяване, предавано чрез кърлежи. Кърлежите пренасят заразата от диви, домашни животни и гризачи. Скритият период е от 3 до 35 дни след ухапването. Болестта започва с появата на еритемно петно

( зачервяване) на мястото на впиване на кърлежа. При част от заразените протича с температура, отпадналост, главоболие, мускулни и ставни болки. При нелекуваните случаи се засягат нервната, сърдечно-съдовата система, ставите и се стига до тежки увреждания и хронично протичане с усложнения.



Лечението се провежда с високи дози антибиотици за 10-20 дни. След преболедуване болните се наблюдават и изследват от личните лекари в продължение на 2 години.

Марсилска треска
Марсилската треска е остро инфекциозно заболяване, което се предава чрез ухапване от кърлеж. На мястото на ухапването често се появява неболезнено уплътнение ( тъмно петно ) покрито с тъмна коричка. След скрит период от 3 до 7 дни, болестта започва с висока температура, силно главоболие, мускулни и ставни болки, зачервено гърло и възпаление на очите. След 3-4 дни се появява характерен едропетнист до пъпчест обрив. Обхваща цялото тяло, лице, глава, длан и ходила.

Общото състояние е сравнително добро и при правилно антибиотично лечение настъпва бързо подобрение. При нелекувани случаи може да се стигне до тежки форми на протичане със засягане на черния дроб, бъбреците, нервната сестема и да се развият кръвоизливи.

Тежките форми на инфекция се наблюдават рядко и предимно при възрастни хора.



Кримска хеморагична треска
Кримската хеморагична треска е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от вирус и се предава по кръвен път при ухапване от кърлеж. Най-разпространена е в планинските райони, а най-често боледуват селскостопанските работници. Значението на инфекцията се определя от тежкото й протичане. След ухапване от заразен кърлеж има скрит период от 2 до 15 дни. Заболяването започва с грипоподобни оплаквания: висока температура с втрисане, главоболие, мускулни болки. Появяват се и кръвоизливи по кожата, венците и вътрешните органи. Възстановителният период е продължителен. Понякога заболяването протича много тежко и завършва със смърт.

Лечението се провежда в инфекциозна болница. Професионално застрашените контингенти могат да се предпазят, като се имунизират с ваксина против кримска хеморагична треска.
Ку-треска
Ку-треската е остро инфекциозно заболяване, което протича с увреждане на белия дроб. Източници на заразата са домашните животни.Боледуват най-често лица, които ги отглеждат и си грижат за тях. Инфекцията се предава по различни механизми, в това число и по кръвен път, след ухапване от заразен кърлеж. Скритият период е от 3 до 30 дни. Заболяването започва с отпадналост и безапетитие. Протича с висока температура, втрисане, главоболие и мускулни болки. Развива се пневмония, която при нелекувани пациенти дава усложнения, засягащи сърцето. Лечението е с антибиотици.

Специфична профилактика на професионално застрашени контингенти ( селскостопански работници и др. ) може да се проведе чрез имунизация.


Предпазване от ухапване от кърлежи
- Избягване посещението на райони с гъста растителност и висока влажност поради благоприятните условия за развитие на кърлежите. За разходки в парковете да се използват определените алеи. За почивка в природата да се ходи по слънчеви, сухи и утъпкани пътеки, лишени от буйна растителност места.

- Да се носи подходящо затворено облекло – с дълги ръкави и крачоли на панталоните, добре пристегнати около китките и глезените; в светъл цвят, с цел откриване на полазилите кърлежи; високи и затворени обувки.

- След разходка тялото да се огледа за впити кърлежи, с цел недопускане на продължителен престой върху тялото. Това е най-важният момент в неспецифичната профилактика на кърлежовопреносимите заболявания. Особено внимание да се обръща на „ предпочитаните” от кърлежите места – окосмената част на главата / особено при деца /, по корема, под мишниците, в слабините, в гънките зад коляното.

Наложителен е и оглед на домашните кучета.

- Индивидуалната защита се осъществява чрез използване на репеленти за кожата / вещества, които отблъскват насекомите / и перметрин за дрехите. На пазара се предлага разнообразие от отблъскващи препарати - във вид на спрей, лосион, гел. Те се нанасят по откритата кожа. Накиснатите дрехи в перметрин се оставят да изсъхнат и след 24 часа се обличат. Репелентите отблъскват кърлежите, а при контакт перметринът ги убива. Не се препоръчва нанасяне на перметрин директно върху кожата.

Има вещества, които се използват за привличане и струпване на вредни насекоми на малко пространство, което дава възможност по-лесно да бъдат унищожени. Наричат се атрактанти. Действието на антрактантите е обратно на действието на репелентите.



- Редовно почистване на падналите клони и гниещите листа, окосяване на тревата и ограничаване достъпът на животни в тревните площи на населените места.
Ако ни ухапе кърлеж........
Най-добрата профилактика е ранното отстраняване на впилия се кърлеж.

Не се самолекувайте! Незабавно потърсете лекарска помощ!
1.Правилно отстраняване на запития кърлеж. Кърлежът трябва да се отстрани бързо, но много внимателно. Най-добре е

това да стане с пинсета. Лекарите знаят как – кърлежът трябва да се хване под прав ъгъл, близко до мястото на проникването в кожата /възможно най-близо до главата /. След това внимателно се издърпа нагоре, без да се върти и извива. Много широко разпространена практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е абсолютно погрешно. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнително хирургично отстраняване.



2.Насочване за хирургично сваляне при дълбоко впит кърлеж или когато при вадене на кърлежа в кожата са останали части от него. Понякога при изтеглянето на кърлежът се скъсва и в кожата остава устния му апарат. Това увеличава шанса за предаване на инфекцията, затова останалата от кърлежа част трябва да се отстрани хирургически.

3. Дезинфекция на кожата след сваляне на кърлежа – с йод, спирт или одеколон.

4. Проследяване в продължение на 30 дни. Седмица след като отстранят кърлежа, мерете температурата. Ако се повиши, търсете лекар. Наблюдавайте мястото на ухапването / оградете го с химикал с плътна линия, за да не загубите мястото и да не забравяте да го следите /. Ако до месец петното около ухапването се увеличава или почервенява, потърсете лекарска консултация.


Регионална здравна инспекция

Благоевград
Каталог: dokumenti
dokumenti -> Предизвикателства при настаняването и адаптацията на бежанците мюсюлмани
dokumenti -> Какви документи се издават на учениците със соп при завършване на клас, етап и степен
dokumenti -> Социална работа с бежанци със специални нужди непридружени малолетни и непълнолетни, бежанци с
dokumenti -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
dokumenti -> Птг”д-р н. Василиади”-габрово заповед
dokumenti -> Наредба no 14 от 12 декември 2006 г. За придобиване на квалификация по професия "машинен техник"
dokumenti -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница