Културно специфични сигнали на тялото. Пространствена дистанция



Дата23.10.2018
Размер36.91 Kb.
#94904
Културно специфични сигнали на тялото. Пространствена дистанция


Несловесните аспекти на общуването между хората започват да се изучават по-активно след 1960г.А популяризация на тези факти се дава след публикуването на една книга за езика на тялото на Джулиус Фаст през 1970г.Безспорно може би най-значимият труд в техническото изследване на езика на тялото е „Изразяването на емоциите при човека и животните” от Чарлз Дарвин, публикуван през 1872г. Този Дарвинов труд полага началото на съвременните изследвания на мимическите изражения, сигнали и пози на тялото. По-късно много от идеите му се потвърждават от изследователите по света. До днес учените са регистрирали почти един милион несловесни знаци и сигнали. Интересен е фактът, че едно послание, предавано при общуване, е съставено от около 7% словесна част, 38% гласова част и 55% несловесна част.

Голяма част от несловесното ни поведение е заучено и смисълът на много от движенията и жестовете ни е предопределен от културната ни традиция. Пространствената дистанция, на която стоим един от друг също е в зависимост от културната традиция. Американският антрополог Едуард Т. Хол е един от първите в науката, изследваща пространствените нужди на човека.

Пространството като територия може да бъде географско маркирано-държава, град, село, квартал и т.н. Но освен това, територия е и онази част от пространството , която човек нарича „свое”. Всеки има своя собствена територия, включваща пространството около неговите притежания – къща, кола, спалня, гардероб и др. Д-р Нол открива, че освен всичко това човек има и строго определено въздушно пространство около собственото си тяло.

Както при животните, човекът също си има свой личен преносим „въздушен балон”, чийто обхват зависи от гъстотата на населеното място, в което е израснал. Тази лична зона на отстояние от останалите представители на вида се определя от традиционната култура на една или друга общност. Радиусът на териториалния въздушен балон може да бъде разделен на четири зони на отстояние:

1.Интимна зона / между 15 и 46 сантиметра/.Тази зона е най-важната и именно нея всеки човек защитава най-ревностно. Навлизането в тази зона е разрешено само на емоционално най-близките хора. А именно родители, братя и сестри, интимни и брачни партньори, деца, близки приятели и роднини. Има и една подпозиция, която е до 15сантиметра, в която се навлиза само при физически контакт – близка интимна зона.

2.Лична зона /между 46 сантиметра и 1,22 метра/. Това е разстоянието, на което заставаме един от друг на обществени събирания и сред приятели.

3.Социална зона / между 1,22 и 3,6 метра/. На такова разстояние стоим от непознати.

4.Публична зона / над 3,6 метра/.При обръщения към по-голяма аудитория.

Но най-сигурният начин да се предпазим от неудобство е спазването на дистанция. От това колко близки са взаимоотношенията ни с даден човек зависи до коя от зоните ще ни допусне той. Например когато двама души се целуват, разстоянието между ханшовете им е показателно за връзката, която съществува между тях. Колкото по-близки са, толкова по-малко е разстоянието между ханшовете им. Има случаи, в които пространственото разстояние се определя от общественото положение на съответния човек – „отстояние/интимност”.Съществуват много ситуации, в които се наблюдава неизбежно нахлуване в интимните зони на оживено обществено място – концерт, градски транспорт и др.В такива случаи всички хора от западните общества стриктно спазват редица неписани правила. Може би затова, наблюдавайки ги често констатираме „нещастни” „смачкани” „студени”.

Интересен е фактът, че хората не реагират по един и същ начин, защитавайки някаква кауза, когато са сами и когато са в тълпа.Колкото по-гъста е тълпата, толкова личното пространство на всеки в нея е по-малко и това ги кара да се чувстват по-гневни враждебно и войнствено настроени. Това познание е в основата на действията на полицията когато се разпръскват такива тълпи, за да може всеки да си възвърне личното пространство, а като резултат – и душевното равновесие.

Съществува едно правило на хармоничното отстояние.Целта му е при избор на териториално отстояние да се поддържа хармонията - нито много близко, нито много далеч. Всяко правило си има изключение, а то е именно личното пространство, което се заема в обществените тоалетни. Проучвания показват, че в 90% от случаите хората избират най-крайната кабинка, а ако тя е заета прилагат принципа на хармоничното отстояние.

Един от основните фактори, които влияе върху зоните на отстояние,е традиционната култура. Азиатците например имат по-тясна интимна зона /25 сантиметрова/, за разлика от един европеец или американец, който е с по-широка интимна зона /0,26-1,22метра/.Ето защо при преговори между представителите на тези култури и двете страни се гледат с подозрение. Европейците и американците наричат азиатците „натрапници” и „лепки”, а азиатците от своя страна ги определят като „студени” и „високомерни”. Непознаването на разликите между обхвата на отстояние от интимните зони, присъщи на различните култури, често води до недоразумения и погрешни мнения на една общност за друга.

Зоните на отстояние зависят и от това дали човекът живее в голям град или в провинцията. Това лесно може да се прецени ако се наблюдава как човек подава ръката си за поздрав. Отрасналите в по-рядко населените селскостопански райони имат нужда от по-широко лично пространство и подават ръката си на по-голямо разстояние. И точно обратното е за хората от гъстонаселените големи градове.

Науката за езика на тялото е много обширна и интиресна зона, но ако се опознае и изучи ще разкрие как да се изпитва наслада от общуването и да се побеждава във всяка ситуация. Надникването в истинската съшност на хората води и до опознаване на самите нас, предпазва ни от нелепи грешки и недоразумения, които биха ни накарали да се почувстваме зле.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница