Курсова задача на тема Пространствено планиране на планински курортно-туристически райони състояние, проблеми, концепции



Дата21.01.2018
Размер177.31 Kb.
#51096
ТипЗадача
Университет за Национално и Световно Стопанство

гр София

Специалност

Икономика на туризма

Курсова задача

на тема

Пространствено планиране на планински курортно-туристически райони — състояние, проблеми, концепции
1.Узана - целогодишен курорт в Централен Балкан.План за регулация и застрояване на местността

2. Правила и нормативи за прилагане на ОУП на курортно-туристическо ядро Момчиловци

3. Момчиловци като среда за отдих в четири сезона.Общата територия на курортно-туристическото ядро е 6000 декара

Изготвил: Научен ръководител:

Георги Аврамов Ф N 245133 гл. ас. Еленита Велокова

15.11.2007

Узана - целогодишен курорт в Централен Балкан

Плана за регулация и застрояване на местността



Авторският колектив:
->арх. Снежина Станоева, ръководител
->арх. Диана Петкова
->инж. Огнян Бъклов
->инж. Светлозар Благоев
->инж. Розалин Парашкевов
->инж. Йордан Михайлов

Местността Узана се намира в подножието на връх Исполин, който е висок 1524 м. Разположена в сърцето на Централен Балкан и на 22 км от град Габрово, тя представлява широка билна поляна, обградена отвсякъде с гора. Надморската й височина варира от 1220 до 1350 м, като най-високата точка е връх Марков стол (1352 м). На около 1326 м се намира историческият връх Шипка. Местността се е развила като предпочитан зимен курорт. Най-дългата писта има дължина 1300 м. В местността Узана и близките околности има над 10 хижи и хотели: хижите "Узана", "Хлебна", "Горски дом", "Партизанска песен", хижа на общинския съвет, хижа на Пътното управление в Габрово, хотел "Прима S", "Импулс", "Географски център", "Узана", "Фаворит", "Еделвайс". В района има възможности за развитие на културен туризъм, тъй като в близост се намира архитектурно-етнографският музей "Етъра", както и Соколският манастир, разположен на няколко километра от Узана.

 

Инженерната инфраструктура
Разработени са и схеми за водоснабдяване и канализация, които са в съответствие с общия устройствен план на курорта "Узана". Основните мрежи и съоръжения, касаещи целия комплекс - водохващания, помпени станции, резервоари, пречиствателни станции, помпени станции за отпадъчни води, трябва се предвижда да се проектират и изпълнят предварително.
Като водоснабдяване общо за комплекса са необходими: средно денонощно 400 куб.м на ден и максимално денонощно количество от 560 куб. м. Съществуващите каптажи може да осигурят следните водни количества:
->каптаж "Узан дере" - минимум 2.7 л в секунда
->каптаж "Горско" - минимум 0.30 л в секунда
->каптаж "Еделвайс" - минимум 0.30 литра в секунда
->каптажи на ресторант "Узана", "Независимост" и "Фаворит" - 30 куб. м. След ремонт на каптаж "Узан дере" от него може да се ползват 3 - 3.2 л в секунда (около 270  куб. м на ден). Общо всички съществуващи каптажи може да осигурят около 350 куб.м на ден. За осигуряване на необходимото водоснабдяване е необходимо да се каптират още 210 - 250 куб. м на ден. Проектът за каптиране на това водно количество в местност Крачана е почти завършен.
Предвидена е помпена станция за отпадъчни води, която препраща водите в общата и единствена пречиствателна станция "Север". Проектантите посочват, че по този начин отпадъчните води се обработват на територия Габрово. Схемата на част "Канализация" съдържа: колектори по разделна схема (само за битови води) до всеки обект; две помпени станции до "Импулс" и до хижа "Узана"; пречиствателна станция за 500 куб. м на ден (90%) от водоснабдителното количество - 1 брой, ситуирана в близост до входа на комплекса, до разклона за Географския център.

Нови ски съоръжения
За курорта "Узана" с цел подпомагане на развитието на зимния туризъм се предвиждат възможности за ски. Това е осигурено чрез проект на парцеларен план за ски писти и съоръжения от връх Исполин. Той е разположен източно от местност Узана на около 3 км. Територията попада в землището на две общини - Габрово и Стара Загора.
Авторският колектив, разработил парцеларния план, е също от Националния център за териториално развитие и е в състав инж. Огнян Бъклов, инж. Светлозар Благоев, арх. Снежина Станоева и арх. Диана Петкова.
Предвижда се изграждане на стръмна писта от върха до близката ниска част (поляна Карамандра), а оттук са планирани две разклонения до местност Узана. Дължините на пистите са общо около 4 км. На връх Исполин с цел доброто блогоустрояване се предвиждат чайни и погледни площадки.
Първата писта тръгва от връх Исполин, минава през поляната Карамандра и е с дължина 1.8 км. Като втори ръкав на пистата е развита писта с дължина 720 м, а третият - 1300 м.
Сега има само един действащ лифт, който е разположен северно от поляната Узана. Предвидено е той да бъде реконструиран и да бъде свързан със седалков лифт. Това ще е обект на бъдещ план.

Местност Узана се е утвърдила като традиционна база за спорт, отдих и туризъм на община Габрово и Северна България. В подкрепа на тези традиции като приоритетен обект, залегнал в националния план за регионално развитие, за територията е разработен проект за подробен устройствен план - план за регулация и застрояване. Предвижданията на проекта са залегнали и в приетия Общ устройствен план на едноименния курорт. Проектът е разработен след спечелен конкурс и сключен договор с община Габрово. Авторският колектив от Националния център за териториално развитие е в състав арх. Снежина Станоева, ръководител и арх. Диана Петкова, инж. Огнян Бъклов, инж. Светлозар Благоев, инж. Розалин Парашкевов, инж. Йордан Михайлов.


Подробен устройствен план за територията на поляната "Узана" е разработен като втори етап (след Общия устройствен план) на курорта, който предлага балансирано развитие на базата на задълбочен екологически подход, посочиха проектантите. Обектът на разработката обхваща площ от 185 ха. Определените граници са съвместени с предвижданията на общинска служба "Земеделие и гори" за същата територия. Съдържанието на плана отговаря на изискванията на Наредба №8 на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.
С плана се дават възможности за разкриване на цялостния потенциал на територията при опазване на нейната уникалност от туристическа и строителна експанзия, без да се засягат интересите на обществото, на природата и на настоящите собственици, каза арх. Диана Петкова. Затова главната цел на подробния устройствен план е създаване на условия за развитието на отдиха и туризма през всички сезони посредством оптимално натоварване на територията и при запазване на екологичния баланс и естетическа хармония на средата. С плана са изпълнени няколко основни задачи:
->реконструкцията на съществуващата леглова база се съобразява с определяне на пространственото разпределение и границите на курорта
->регламентирани са параметрите на зоните на урбанизация, на комуникациите и инженерните мрежи
->формулирани са основните режими, норми и правила за устройство и управление на територията по компоненти.
Развитието на целия курорт е подчинено на опазване на целостта на биоразнообразието на поляната. Натоварването на средата е съобразено с оптималния зимен и летен капацитет, който е определен с общия устройствен план. Гаранция за опазването на рекреационната среда от замърсяване е ограничаването на достъпа на автомобили, а паркирането е концентрирано по периферията в изходните пунктове и станциите на лифтовете и влековете.
Разпределението на посетителите е съобразено с равномерно натоварване, както и с възможностите за инфраструктурно обезпечаване на отделните зони.
Строителство
Новото строителство се ограничава в ядрата, определени с общия устройствен план. Функционалното предназначение на новите обекти е подчинено на концепцията за осигуряване на пълноценни условия за спорт и отдих на посетителите през всички сезони. Предвижда се реконструкция на съществуващата леглова база, за да отговори на повишените изисквания за категоризация в туризма. Новото строителство се подчинява на изискването за приобщаване към средата в съответствие с указаните с плана норми за устройство и застрояване.
С предвидената транспортна инфраструктура се осигуряват по-добри връзките в курорта. В дългосрочен план се разчита на подобряване на връзките с лифт от училище "Тота Венкова", което ще ограничи автомобилния достъп и паркирането в планината. С новата транспортна мрежа се постига и подобряване на транспортното обслужване за хора с увреждания. Безконфликтното функциониране на курорта налага увеличаване на капацитета на съоръженията за водоснабдяване и канализация и електромрежи, както и организиране на местата за сметосъбиране.
Новите писти, лифтове, влекове и трасета за ски бягане и биатлон се изграждат в съответствие с наличните дадености по трасета на прокарани просеки, туристически пътеки, горски пътища с цел опазване на горите от изсичане.
С плана са предвидени и правила и норми за устройство и застрояване на територията. Те уреждат ползването, стопанисването, опазването и устройването й. Разработени са за всички площи:
->за отделните групи (ядра) за застрояване със сгради и обекти за настаняване и обслужване
->за териториите за спорт и рекреация
->за елементите на комуникациите и инженерната инфраструктура.
Определят се няколко категории устройствени зони:
->курортна устройствена зона
->устройствена зона за обществено обслужващи дейности
->устройствена зона за изграждане на къмпинг и ваканционно селище
->устройствена зона за спорт и развлечения с открити спортни площадки и съоръжения за спорт (конна база)
->устройствена зона за озеленяване (естествена природна среда, за езеро и озеленяване, специални зелени площи).
Сред предвидените обекти на туристическата и спортната инфраструктура са ски писти, биатлон, голф игрище. Има отреден терен и за православен храм. Всички тези съоръжения и сгради се застрояват по конкретен проект, съответстващ на тяхната функция и нормативни изисквания и следва да се ситуират добре в терена и в околната среда, без да нарушават качествата й, посочват проектантите.
С плана са предвидени бази за отдих. Осигурява се възможност за пространствено развитие на всички съществуващи бази за почивка на територията, както и за изграждане на нови. С проекта се насърчават реконструкцията и модернизацията на сградния фонд с цел повишаване на категорията, нивото на обслужване, естетическия вид на прилежащата среда и капацитета им.

[http://www.stroitelstvo.info/show.php?storyid=384141]

Правила и нормативи за прилагане на ОУП на курортно-туристическо ядро Момчиловци


Част I: Общи положения
Основание за разработването им е чл.23, ал.2, т.15, буква "з" от Наредба №01/8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.
Раздел I - Общи предписания
чл.1. Предмет и цел на правилата и нормативите
(1). Правилата и нормативите за прилагане на ОУП на курортно-туристическо ядро Момчиловци са неразделна част от плана за тази територия.
(2). С прилагането на правилата и нормативите ще се задоволят постепенно следните изисквания:
§ Оптимално, щадящо използването на териториалните ресурси
§ Подобряване на икономическата активност в района
§ Осигуряване на комфорта на обитаване на територията за постоянни и временни посетители
§ Хармонично изграждане на средата в курортно-туристическото ядро и непосредствената зона на с. Момчиловци.
(3). Участници в устройствения процес по прилагане на проекта за Общ устройствен план на курортно туристическо ядро Момчиловци, община Смолян, са: МРРБ; областни органи на управление; общински органи на управление; органи на експертиза; органи на контрол; физически и юридически лица; инвеститори в реализирането на проекта; представители на обществеността.
(4) Правомощията и инициативите по прилагане на проекта за Общ устройствен план на курортно туристическо ядро Момчиловци, община Смолян за третираните в плана зони са законово определени и всички последващи действия се съобразяват с това.

Част II - Зониране и устройствени режими на територията


Раздел I - Зониране, режими
чл.2. С одобряване на ОУП на ядро Момчиловци и правилата и нормативите към него предлаганото зониране като характер на застрояване и нормите към съответните зони стават задължителни по отношение прилагането му.
(1). При възлагане и изработка на ПУП за отделните групи и имотите в тях за целите на отдиха, туризма и обитаването в изготвеното за случая задание за проектиране залегналите правила и норми на застрояване трябва да отговарят на предвидените в ОУП.
(2). В смисъла на предходната точка трябва да се подхожда и при разрешаване право на строеж на съоръженията.
Чл.3. Териториите с общо предназначение биват горски и земеделски територии, територии за спорт и атракции, за транспорт и комуникации и техническа инфраструктура.
(1) Горските територии (Гп) са възстановените по плана за гороразделяне поземлени имоти, държавна, общинска и частна собственост.
(2) Земеделските територии (Зт) в обхвата на разработката са ниви, ливадите и пасищата, върху които се налага забрана за застрояване и промяна на предназначението.
(3) Територии за спорт и атракции (СпА) са групираните поземлени имоти и части от тях в земеделски земи и горски територии и обхващат  пътеки, ски полета, снежни стадиони, спортни площи и съоръжения. Минималната озеленена площ в тях е 20%  от площта на УПИ. Като изискване за озеленяването в тези територии е снегозадържаща растителност, удължаваща зимния сезон.
(4) Територии за транспорт и комуникации (Тр) са част от съществуващите пътища, от горски и новопроектирани пътища и паркингите към тях, които обслужват зоните, обектите и съоръженията и се оразмеряват съгласно ЗУТ, Законa за пътищата, Наредба №7 за правила и нормативи за устройство на различните видове територии, Наредба №1 за проектиране на пътищата и Наредба №2 от 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии.
С проекта се налага изискване към новите пътища (улици) - едностранно тротоарите да са с ширина 4 м,  за временно съхранение на снега от почистването на пътищата през зимния сезон.
(5) Водни площи са съществуващите водни течения и площи.
(6) Територии  за техническа инфраструктура (Ти) са групираните имоти и части от тях за разполагане на линейните и площни обекти на системите за водоснабдяване и канализация, електроснабдяване, за сметосъбиране, за въжен транспорт и станциите към него.
Чл.4. Устройствени зони с определен режим на ползване и застрояване в зависимост от специфичното си предназначение биват:
(1) Жилищна зона - Жм - в нея попадат терените в регулация, съществуваща и проектна, на с. Момчиловци
(2) Рекреационна устройствена зона за курортно строителство - Ок - хотели
(3) Рекреационна устройствена зона, предназначена за ваканционно селище - Ос
(4) Рекреационна устройствена зона за курортно строителство с характер на вилна зона - Ов
(5) Зони за обществено обслужване - Об - обекти за търговия, обществено хранене, транспорт, медицинско, информационно, стопанско обслужване и други обекти, които не противоречат на основната функция.
(6) Зона за озеленяване - Оз
(7) Зона за други рекреации -  Од - голф селище в хармония с околната среда.
Чл.5.  Нормативите за устройството на зоните по чл.4 алинеи (1), (2), (3), (4), (5), (6) и  (7) са посочени в табл. 1
Чл. 6. Нормативите за всеки отделен имот или групи имоти са посочени в таблица и се идентифицират с буквено обозначение на зоната и цифрово обозначение в зависимост от местоположението в границите на устройствения план.
Чл.7. Урегулирането на поземлените имоти и промяната на предназначението в устройствените зони по чл.6 се извършва с ПУП.
Чл.8. Подробните устройствени планове се възлагат, изготвят  и одобряват за целите курортно-туристически групи или спортни такива.
Чл.9. При одобряване на инвестиционни проекти и издаване на удостоверения за строеж в тях  да вписват изисквания за задължителни озеленителни и благоустройствени мероприятия, без реализацията на които съответните обекти да не се въвеждат в експлоатация.
Чл.10. Терени с обекти на културно-историческото наследство се устройват съобразно изискванията и определените от НИПК режими за опазване на паметниците на културата.
Чл.11. Допустимите и недопустимите дейности за всички устройствени зони се подчиняват  на наредбите на МРРБ и МЗ.

Раздел II -  Общи разпоредби  


Чл.12. Комуникационно-транспортната и инженерните мрежи в извънселищната територия се проектират и изпълняват след наличието на одобрени идейни и работни проекти и техните разчети, съобразени с предписанията на ОУП на курортно-туристическа зона Момчиловци.
Чл.13. ОУП на курортно-туристическо ядро Момчиловци може да бъде изменен само в случаите, предвидени в чл.134 (1) от ЗУТ.
Чл.14. Настоящите правила и нормативи за прилагане на ОУП на курортно-туристическа зона Момчиловци не отменят действащите общи нормативни актове в областта на селищното устройство и други такива, свързани с тази материя.

Момчиловци като среда за отдих в четири сезона

Общата територия на курортно-туристическото ядро е 6000 декара

Засиленият инвестиционен интерес към изграждане на курортни комплекси и ваканционни селища обуслови развитието на община Смолян като център на курортно-туристическа дестинация и превръщането на Родопа планина в зона за целогодишен отдих и туризъм. Като пръстен около града на Орфей и курортен комплекс Пампорово започнаха да се обособяват курортни ядра за целогодишен туризъм и отдих. Пред финализиране са подробните устройствени планове за "Райковски ливади", "Езерата" и "Хайдушки поляни", а с решение на Общински съвет - Смолян, предстои да се обяви конкурс за разработване на Подробен устройствен план за курортно-туристическо ядро "Преспа" в землището на с. Славейно и с. Кутела. След две обществени обсъждания с местните жители и с по-широк кръг специалисти и представители на бизнеса в региона вече е утвърден с решение на Общински съвет - Смолян, предварителният проект на Общия устройствен план с План за улична регулация на курортно-туристическо ядро Момчиловци. Прочутото родопско селище със съхранените си природни дадености, поминък и традиции днес е едно модерно място за живеене и туризъм. Селото има изключително благоприятно местоположение - само на 14 км северно от областния и общински център Смолян и на 14 км източно от Пампорово, в Момчиловския рид на Средните Родопи с изход на юг към извора Хубча и коритото на река Арда. От север е защитено от голямото вододелно било Рожен, Караманица, Калъчборун, Момина вода, Имаретдере. От селото излизат много туристически пътеки, които минават покрай ливади и вековни гори и водят да историческите местности Момина вода, Рожен, Хайдушки поляни, до хижите "Момчил юнак" и "Преспа", до върховете Ахматица, Преспа, до Националната астрономическа обсерваторията на Рожен.


Общият устройствен план на курортно-туристическо ядро Момчиловци е разработен от екип с ръководител арх. Камелия Пешунова. Проектната разработка е с разчетен прогнозен срок от 15 години и с него се цели създаване на оптимална пространствена и функционална структура за развитие, изграждане и комплексно устройство на туристическата зона в хармонично единство на новите структури и дейности със съществуващите природни и антропогенни елементи. Красивите родопски пейзажи на 1700 м надморска височина в съчетание с благоприятните климатични условия, с природните забележителности и съхраненото биоразнообразие от редки растителни и животински видове създават уникална среда, която е конкурентна на Пампорово, дори по-добра, твърди арх. Пешунова. В пръстена около зоната се намират защитените територии Момчиловски дол - запазена първична черноборова гора с площ 31.1 ха, и Момина вода - Ахматица с площ 34.50 ха - територия с характерен ландшафт и естествени смърчови гори.
По последни данни изграденият жилищен фонд в село Момчиловци наброява общо 819 жилища, в т.ч. 35 вили и къщи за почивка.

Материалната база на туризма включва


хотел "Родопчанка", дом "Анилови", вила "Бор", вила "Здравец", дом "Елени", дом "Жекини", дом "Изгрев", дом "Ирис", дом "Канева", дом "Радичеви", хотел Ай Ти Ес и др. Друг известен обект е хижа "Момчил юнак", разположена в Преспанския дял, североизточно от Момчиловци на 1670 м.
Основен момент в концепцията на курортно-туристическо ядро Момчиловци и в частност на зона Момчиловци (в границите на землището) е развитие на среда за отдих при максималното съхраняване на природната среда. Проектът е съсредоточил своето решение изключително върху необработваеми земеделски земи, без да засяга горския фонд, в който има 1780 вида горска растителност, 211 от тях са под закрила. Единствено по предлаганото трасе на новопредвиденото седалково (кабинково) лифтово съоръжение е възможна регламентирана сеч. В горските площи ще се допускат санитарни сечи, провеждане на пешеходни/ски пътеки, леки паркови съоръжения (площадки, беседки, чешми).
Частните (реституирани) гори също попадат в този режим и се управляват в съответствие с предвижданията на лесоустройствения проект.

Общата проектна територия на курортно ядро Момчиловци е 6000 дка


Като първа стъпка в плана е разгледана поемната способност на територията -  нейният зимен и летен рекреационен капацитет (в зоната за спорт и рекреация).
В Общия устройствен план на курортно-туристическо ядро Момчиловци са оформени четири устройствени зони:
Ок - курортна зона: П - 30%; кинт - 1.1; мин. озел. площ - 50%.
Ос - ваканционни селища: П - 30%; кинт - 0.8; мин. озел. площ - 50%; макс. височина на застрояване - до 10 м.
Ов - вилни зони: П - 30%; кинт - 0.6; мин.; озел. площ - 50%; макс. височина на застрояване - до 7 м.
Од - зона за други рекреации (голф селище) - минималната озеленена площ е 60%.
В същинската зона на ядрото - курортен комплекс Ахматица - Момина вода, се запазва автентичният характер на имотите. Планът предвижда обособяване на осем групи територии за изграждане на бази за настаняване с кинт 0.8 - 1.1, а в защитената територия - 0.6, с двуетажно застрояване. Това са: м. Марецко, м. Маданя, м. Свети Дух, м. Кашкавалницата, м. Момина вода, група м. Брашналето, м. Сините скали и м. Св. Георги.
С проекта се предлага възможност за включване в регулацията на село Момчиловци на общо 97.6 дка необработваеми земеделски земи. На север от селото, до кръстопътя за Лъки и Баните, се предлага създаване на етнопарк "Коренето" с площ 232.4 дка, където са отредени терени за ваканционни селища с максимален капацитет 700 души. Основната атракция в това селище ще е така нар. улица на родопския занаят с постоянно действащи работилници (училища) за тъкачество, медникарство, керамика, кулинарни изненади и др. Тази улица ще може да се ползва и по време на зелени училища и обучение на чужденци, както и като сувенирен щанд на родопския край.
На северозапад от село Момчиловци върху 139.4 дка терен ще бъде изградено вилно селище "Селището" с максимален капацитет 500 души. Преди границата на землището на Момчиловци със село Кутела, в близост до Хайдушки поляни, ще се развие ваканционно селище "Поляните" на площ от 107.4 дка и капацитет 450 души. В най-северната част (м. Богутево) се обособява ваканционно селище "Тракийски комплекс", чиято територия от 346.6 дка по исторически данни е обитавана от траките 1000 години преди новата ера.
В проектната разработка е предвиден терен за изграждане на голф селище (зона Од) с площ 100 ха. По предвижданията на проектантите то ще може да се използва целогодишно, тъй като зимният голф (играе се на 33% по-къси дупки) набира все по-голяма популярност.
Авторите на разработката предлагат етапност на усвояване на терените, предвидени за изграждане на бази за настаняване. Като първи етап (2009 -  2014 г.) се планира усвояване на терени от групи Момина вода, Маданя и Коренето. На втори етап (2015 - 2020 г.) ще се реализира строителство в групи Св. Дух, Кашкавалницата, Св. Георги и Марецко. Третият етап (2021 - 2026 г.) включва групата Брашналето и при доказан интерес - ваканционните селища "Поляните", "Селището" и "Тракийски комплекс".
Според проектантите усвояването на предвиденото разширение на регулацията на село Момчиловци, както и група "Сините камъни" може да се извършва на всеки един от етапите.

В Общия устройствен план на ядрото са предвидени и територии за обществено обслужване


устройствена зона Оо, включваща обекти на здравеопазването, културата, административни услуги, търговия, обществено хранене, битови услуги и др. Принципно тези терени са ситуирани централно спрямо повечето групи с бази за настаняване.
Спортните територии са три и са обозначени като устройствена зона Сп. Те имат площ от 259.52 ха и са предвидени в северната зона на проектния обхват на разработката. В тях има място за преходи с шейни, зони за екстремни спортове, които могат да се използват през останалите сезони за различни спортове и занимания на открито (планински колотуризъм, конен туризъм и др.) Проектът предлага стария път от село Момчиловци до "Селището" да се обособи като туристическа ски пътека (трасе за ски ходене с писалки). Курортно-туристическото ядро по принцип ще предоставя малки възможности за развитие на зимни спортове, такива, които и сега се развиват в околностите на село Момчиловци - сноуборд, кайт бординг и др. Ски пистите ще са в северозападния край на ядрото и ще се разработват съвместно с община Лъки.
Реализацията на предвижданията, залегнали в плана на курортно-туристическо ядро Момчиловци", може да се развие на базата на публично-частно партньорство между общината и местния бизнес, смята арх. Камелия Пешунова, ръководител на проектантския екип. В това начинание може да се търси помощта и на външни инвеститори, като е възможно създаването на акционерно дружество, което под различни законови форми да реализира предвижданията на плана.

Транспортна инфраструктура


Развитието на зона Момчиловци като курортна територия предявява изисквания към обслужващата пътна мрежа. С проекта се предвижда рехабилитация на третокласната и четвъртокласната пътна мрежа с подобряване на хоризонталните криви и осигуряване на габарит от 10.50 м (платно 2х3.75 м и два тротоара от 1.50 м и 4 м). Такъв профил се предвижда и за общинския път Рожен - Ахматица - Хайдушки поляни, тъй като той става основен за ядрото и ще отвежда и трафика към новата туристическа локализация. Останалата пътна мрежа, обслужваща отделните курортни групи, е с габарит 9 м (платно 2х3 м и тротоари по 1.5 м). Проблемите с паркирането се решават посредством буферни паркинги, предвидени при подходите към всяко една от групите, където се очаква най-голямото натоварване, в близост до обслужващите зони и началната станция на съоръжението за превозване на туристи. Тези буферни паркинги имат за цел да облекчат транспортното натоварване в урбанизираните зони и центрове, в които да може да се реализира идеята за създаване на пешеходни зони и публични пространства за разходки, за хранене на открито и общуване. Правилата и нормите за приложение на плана предвиждат паркиране да се осигури в границите на всеки урегулиран поземлен имот, в съответствие с вида, капацитета и категорията на съответния обект, което ще се реши с подробните устройствени планове на групите. В същинската зона е разположена и хеликоптерна площадка, която може да се използва както за медицински нужди, така и за чартърни превози на туристически групи.
За по-натоварените урбанизирани и стръмни участъци се препоръчва полагане на грапаво асфалтово покритие за по-безопасно преодоляване на големите надлъжни наклони и ограничената видимост и подобряване на безопасността на движение.

Историческа справка


Историята на Момчиловци е многовековна. Археологическите находки ясно сочат, че селото и неговото землище са обитавани от траките от края на бронзовата епоха (1000 години пр.н.е.). Монети, керамика и сечива се съхраняват в местния музей. Преди 1912 г. границата на България минава по билото на Роженския дял на Родопите, на около 7-8 км северно от Момчиловци, което по това време е на османска територия. В околностите му са намерени много археологически ценности - сечива, украшения и други, от времето на траки, римляни, славяни. Смята се, че сегашното село било създадено от избягали от насилствено помохамеданчване райковци. Момчиловци носи името на храбрия Момчил юнак, защитник на местното население от османците. Крепостта на Момчил юнак се намира недалеч от селото в местността Подвис, до която води древният път Друмът. През вековете Момчиловци е останало чисто българско селище със свободолюбиви жители. Основният поминък са животновъдството, картофопроизводството, дърводобивът и туризмът. Прочути са местните строители дюлгери. През 1836 г. е построена църквата "Св. Константин и Елена". В околността на селото са построени 24 параклиса. Наскоро с доброволен труд на жителите на Момчиловци всички параклиси са възстановени.

[http://www.stroitelstvo.info/show.php?storyid=367430]


Каталог: Music,%20Movies,%20Videos,%20Games%20and%20more... -> Lekcii -> UNWE%20files
UNWE%20files -> Да се разширява ли чрез франчайзинг (продаване на права) към Южно -американския пазар?
UNWE%20files -> Особености на иновациите и иновационния процес в индустриалното производство
UNWE%20files -> “top rope”, “all free”, “yo-yo”, “red point”, “flash”, "on sight" и “solo”
UNWE%20files -> Скалното катерене
UNWE%20files -> Професионална автобиография
UNWE%20files -> Сигурност във фирма за разработка на
UNWE%20files -> При какви обстоятелства придобиването на съществуваща компания е предимство за Хайнекен, в сравнение с инвестициите „на зелена поляна”?
UNWE%20files -> Спам и системи за защита от спам
UNWE%20files -> Експозе Русия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница