Лека болка“ от Харолд Пинтър /режисьорска експликация на Йонко Цонев



Дата09.04.2018
Размер77.09 Kb.
#65385
ЛЕКА БОЛКА“
от

Харолд Пинтър
/режисьорска експликация на Йонко Цонев /

Големите надежди и жалките истини

Двадесети век започва с големи надежди. Човечеството тръгва в една нова посока – към модерния свят. Разпадат се големите империи – Османска и Австро-Унгарска. Раждат се нови държави. Това е времето на големите изобретения – Киното, Радиото, Телевизията, Компютрите, Интернет, Самолетите, Автомобилите, Ракетите. На големите пoстижения – проникването в космоса, откритието на квантовата теория, появата на психоанализата, възкръсването на демокрацията. Това е може би най-успешният период в науката от Древна Гърция на сам.


Не така успешен, обаче, се оказва периода за обикновения човек. Цената, която индивидът заплаща е несъизмерима с техническия прогрес .Разпадането на големите империи поражда нови имперски интереси. Появата на нови държави предизвиква появата на нови конфликти. Техническите постижения дават нова мощ и самочувствие на държавите, в които са постигнати. На преден план излиза военната индустрия, политиката. Постиженията стават основа на борбата за военно надмощие. Всичко това води до поредица от войни – регионални, световни и пр. Техническият прогрес се използва за унищожението на хора – холокоста, водородната бомба, атомната бомба. Постепенно всяко едно изобретение на човека се обръща срещу него. Появяват се новите диктатори и идеологии. Възкръсването на демокрацията се превръща в поле за лов на вещици. Телевизията, киното, радиото, компютрите, интернет стават средства за печелене на пари и масово промиване на мозъци. Постиженията превръщат големите държави в господари на съдбата на малките. Огромни средства се инвестират в унищожението на хора.
Човечеството в двайсти век плаща за своите постижения с милиони невинни жертви, с мизерно съществуване, страх, отчуждение – индивидът превръща сам себе си в аутсайдер, който мрази, не вярва, крие се, отсъства от света, затворен в своята самота

Харолд Пинтър- живот и творчество


„Няма ясна разлика между това, което е реално и което е нереално, нито между, това което наричаме истина или лъжа. Не е необходимо всяко нещо да бъде обезателно или вярно или грешно; то може едновременно да бъде и двете.

Аз вярвам, че тези твърдения отговарят на моето изследване на реалността, посредством изкуството. Така, че като автор аз се придържам към тях, но като гражданин Аз трябва да попитам: Кое е вярно? Кое е грешно?“

Харолд Пинтър 1958г.

Харолд Пинтър е роден на 10 Октомври 1930г. В Източен Лондон. Написал е двадесет и девет пиеси, двадесет и един сценария, и е режисирал двадесет и седем театрални продукции по текстове на Джеймс Джойс, Дейвид Мамет, Саймън Грей и много собствени пиеси. Изявява се още като поет, актьор и политически активист. През живота си той подкрепя редица организации, занимаващи се с проблемите на бедността, човешките права и расизма. Обявява се срещу войната, като средство за решаване на международни конфликти. Държи речи пред съвета на НАТО против войните в Ирак и бивша Югославия. Към днешна дата Харолд Пинтър спонсорира или поддържа над двадесет международни хуманитарни организации, сред които Амнисти интернешънъл, Фондацията за мир на Бертран Ръсел, Национално движение против расизма и много други. За своята работа в сферите на театъра, литературата и политиката той е удостоен с над тридесет награди, върхът на които е Нобелова награда за литература, която получава през 2005г.


Животът на Пинтър е колкото свързан с изкуството, толкова и с неговата активна гражданска позиция. Различните сфери, в които той се изявява говорят за неговото желание активно да влияе върху света, в който живее. За Пинтър, като че ли изкуството не е достатъчно, за да изрази неговите идеи, обратното - то е само едно от средствата, за да го стори. През живота си той изпитва на гърба си може би най-големият проблем на съвременния човек – липсата на достатъчно средства, за да изрази себе си. Пинтър е автор, който не само отразява действителността и проблемите на съвременното общество, но и изпитва необходимост да ги разрешава. Неговият живот и творчество са свързани с всички аспекти на човека съществуващ в конфликт с проблемите на своето времето.
Харолд Пинтър е автор с необикновено въображение, който винаги използва думите прецизно. Очарованието на неговите творби идва от особената им връзка с тяхната аудитория.Те винаги са свързани с нейните проблеми . Неговите пиеси, като че ли не ни позволяват да забравим себе си, а точно обратното - карат ни постоянно да се сещаме за себе си – те протичат като една невидима конспирация между сцената и зрителната зала. Пинтър не пише за публиката въобще, а за всеки един човек в нея поотделно.Въздействието на неговите пиеси произлиза именно от това.Неговите творби въздействат върху съзнанието, в неговата изолация, в състоянието му на индивидуалност.

В творчеството на Пинтър личи неговият интерес към раздвояването на личността и изправянето на двете й същности лице срещу лице, една срещу друга. „Кой съм аз?“, „Коя от тези две незадоволителни същности е истинското ми аз и как да го понеса?“



Лека Болка“

Пиесата „Лека болка“ е една от най-ранните творби на Пинтър. Тя излиза през 1958г., като радио-пиеса, заедно с пиесата “Любовникът“, като по-късно и двете са преправени за театрална сцена.


„Лека болка“ е пиеса за смъртта и разкъсването на личността, която я съпровожда. За онзи момент от процеса на умирането, в който настоящата човешка същност съпоставя себе си със своята проекция от миналото, изследвайки се, раздвоявайки се в търсене на онази своя част, която й липсва, на нейната алтернативна половина.
Времето, в което пиесата се появява е именно такова – етап, в който човекът търси алтернатива на своето съществуване . Появява се хипарското движение, отпадат голяма част от задръжките и табутата, човекът започва да живее така сякаш идва краят на света.
Героите в пиесата „Лека болка“ не правят изключение. Тяхната градина, техният начин на живот – сами, откъснати от света е вид бунт срещу останалия свят. Те доброволно се отказват от светския живот и идват тук на село, далеч от шума и суетнята,за да изградят своята крепост, която да ги предпази от заразите на външния свят. Именно изграждането на тази паралелна действителност като контрапункт на заобикалящия ги свят - е събитието в моето представление.

Взаимоотношения

В „пейзажа“ на Флора и Едуард стресът, дребните ежби, ритъмът на големия град нямат място. В техните взаимоотношения се е настанил духът на спокойствието, любопитството, разбирателството. Техният свят е светът на хармонията.Животът им в тяхната градина, спокойствието което цари, взаимоотношенията им не са отегчителен навик, а точно обратното - постижението на техния живот, което те градят с всеки изминал ден, онази алтернативна тяхната същност, която смятат, че им липсва. Ето защо появата на Кибритопродавачът, болката в очите на Едуард и дори осата се превръщат в едва ли не свръхестествени явления, които разрушават, изградената от тях идилия. Присъствието на Кибритопродавачът, „вперил застрашително очи“ в техния рай е обстоятелството, което отключва процеса на разпад на семейната идилия. Той е обстоятелството, което предизвиква сблъсъка с тяхното минало, с онази тяхна същност, от която героите се опитват да избягат.



Кибритопродавачът

В моето представление Кибритопродавачът е образ, подобен на образа на смъртта – неясен, потаен, загадъчен, стряскащ и едновременно с това привличащ.Влечението на Едуард и Флора за среща с този „загадъчен посетител“ е равносилно на желанието на жертвата да види убиеца си преди да умре. Той няма име, няма материална същност. Той се материализира на сцената единствено посредством въображението на Едуард и Флора. Дори за тях той всеки път е различен, придобивайки различни въплъщения на хора, или случки, свързани с тяхното минало. В моето представление, Кибритопродавачът играе ролята на кинолентата, върху която човек вижда живота си отпечатан в миговете преди да умре.




Едуард

Едуард е прагматичен, разумен.Подбора на думите и набора на средствата, които той използва са винаги прецизни. Той е човек, който борави с факти, нарича нещата с точните им имена. В неговият свят няма място за ирационалното,неразумното, случайното. Всичко около него е подредено и установено - времето, в което закусва; мястото, където работи; маршрутът му по време на тренировка; задълженията му; задълженията на жена му. Той изследва подробно всяко явление, проявява интерес към науката, законите на природата.

Именно през призмата на разума той приема всичко случващо се в света около него.
Появата на Кибритопродавачът преобръща наопаки светът на Едуард. Неспособността му да си обясни присъствието на Кибритопродавачът; вярата му, че всяко нещо е плод на разумна преценка; неспособността му да приеме друга логика освен собствената е причината за фиаското на Едуард.


Флора

Флора е грижовна, всеотдайна. Тя е безупречна съпруга и домакиня. Нейният свят е Едуард. Тя е изцяло отдадена на него, на неговите занимания, на неговата градина. За Едуард тя е всичко – съпруга, любовница, приятелка, майка. Всичко случващо се с него рефлектира върху нея, чрез промяната в техните взаимоотношения.

Именно семейната идилия е постижението на нейния живот, постигнато с усилия и компромиси от нейна страна.
Разпадането на техните взаимоотношения е това, което Флора не може да понесе. Промяната, която се случва с Едуард, присъствието на трети,изместването й от света на Едуард, неспособността й да върне нещата в изходна позиция са обстоятелствата, които бележат нейния провал.


Жанрът

Пиесата “Лека болка” е интересна с необичайната си визия, с оригиналното пространство, което създава. Бих го нарекъл огледално пространство, защото всеки елемент от пиесата се оглежда в другия, така, както Ада се оглежда в Рая, както публиката се оглежда в представлението на което е дошла. В нея има една особена двойнственост, усещане, че нищо не е такова, каквото изглежда.

Такава двойнственост откривам и в жанра на пиесата. „Лека болка“ е драма, въпреки че част от сцените в нея, както и голяма част от средствата, които използвам в работата ми с актьорите, са комедийни.. Това е породено от факта, че в сблъсъка на героите с тяхното минало, в срещата им с осата и Кибритопродавачът, техните реакции са до голяма степен неадекватни. Ситуацията, в която са поставени е обърната – неадекватна. - Поставяйки ги да живеят в място, което наподобява представите ни за Рая, те реагират на съвсем обикновените и ежедневни случки, като на нещо извънредно. Този похват допълнително засилва внушението, че градейки своята крепост, героите всъщност изграждат своята гробница, градейки своя Рай, те построяват своя Ад.

Сценография

В работата ми със сценографа на представлението Алина Михайлова, потърсихме начин да изградим среда, коята да пренесе действието в пиесата, на място, което в съзнанието на зрителите да е, колкото реално и наподобяващо техния живот, толкова и илюзорно, нереално. Такова място открихме в образа на градината на Едуард и Флора; в образа на най-дългия ден в годината – “зенитът на лятото”. Зеленината на тревата, силната светлина на слънцето, дори музиката, която звучи са елементи, които създават внушението за рай.



В образа на представлението потърсихме внушение, отговарящо на светлината, която човек вижда преди да умре, опитахме да изградим образа на последния ден от живота, на онова състояние, когато можеш да погледнеш себе си отгоре, до толкова да се отчуждиш от себе си, че да престанеш да бъдеш ти.
Каталог: projects
projects -> Г за реда и критериите за регистрация за упражняване на частна лесовъдска практика и за извършване на дейности в горския фонд
projects -> Новини за общините 27. 08. 2014 г. Фокус
projects -> Г бнр безработицата в Ловешко бележи спад за пореден месец
projects -> И радиационна защита
projects -> Програма на С, която генерира и извежда на екрана редица от числа на Фибоначи: от 1 до зададено от потребителя число оценка: 4
projects -> Нсорб до есента ще има единен регистър за хора с психични заболявания
projects -> Г бнр в бургас започва общественото обсъждане на проекта за Парк "Българско Черноморие"
projects -> Новини за общините 11. 06. 2014 г. Бнр 1040 лева отгоре за Йорданка Фандъкова
projects -> Г. Фокус Зам кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: Продължава ремонтът на сградата на дкц-2


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница