Лекарите алармираха за проблем с електронното отчитане на болниците



Дата15.01.2018
Размер276.67 Kb.
#47720



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
08.09.2016
Национални вестници


Лекарите алармираха за проблем с електронното отчитане на болниците


Елена НЕСТОРОВА

Сега Стр. 5

За проблеми в работата на системата за електронно отчитане в лечебните заведения сигнализира Българският лекарски съюз в писмо до управителя на здравната каса д-р Глинка Комитов. Лекарите настояват за работна среща с дирекция "Информационни процеси и сигурност на информацията" (ИПСИ) и представители на "Стемо Гама консулт", на която да бъдат обсъдени те. Пред "Сега" председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев съобщи, че срещата ще се състои между 10 и 15 септември.

В писмото, подписано от зам.-председателя на БЛС д-р Галинка Павлова са изредени редица проблеми на болниците при работа с персонализираната идентификационна система (електронните досиета на пациентите и отчитането на джипита и болници). Според съсловната организация в периода на отчитане на лечебните заведения често порталът на НЗОК не е достъпен. От там се оплакват и от ръководството за ползване на системата, например липса на указания за необходимия софтуер и настройките на различните браузери. "Проблеми има и при процедурите на фактуриране. Различните екипи дават, дори в една и съща РЗОК, различни указания. В някои случай при качване на pdf файлове се генерира грешка, която според ИТ специалистите на касата се дължи на несъвместимост с Windows 10. За тези случаи от страна на служители в РЗОК е давана препоръка да се използва WinXP, чиято поддръжка беше преустановена преди повече от 2 години - считаме това за нелогично", пише в писмото.
Сред предложенията на БЛС е в подобни случаи да се удължи времето за предаване на отчетите в ПИС, както и да се обсъди отчитането в офисите на НЗОК да продължи на хартиен носител. От касата коментираха, че проблемите при отчитането са се дължали на прекъсване на тока.

България се превърна в социално уродлив анклав в ЕС


"Иновативни" решения и осигурителни прегрешения на поредица правителства затрудняват и фирмите, и гражданите

Божидар ДАНЕВ, ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БСК

Сега  стр. 9,12  

Повече от 20 години сме свидетели и косвени съучастници във формирането на непазарни механизми на входа и изхода на пенсионната ни система. С развитието на демографската криза проблемът "финансиране на пенсионната система" се превръща бавно, но неумолимо в ключов фактор на бюджетните и финансови баланси на българската икономика. Вследствие на неясната и размита политика в тази сфера, България се е превърнала в социално деформиран анклав в семейството на пазарно ориентираните европейски икономики.

Политическите елити непрекъснато генерират нормативни недомислици, с което увеличават условията за корупция, стимулират развитието на сивия сектор, усложняват оперативното управление на системата и т.н., и т.н. Законодателите се опитват да санират болната система с "иновативни" решения, които по-скоро укрепват границите на социалноосигурителния анклав България. Те се самозаблуждават, че намират решения, но се случва тъкмо обратното - проблемите никнат и растат като гъби именно в резултат на нормативните нововъведения.

А "градивните" законови елементи са добре известни: определяне на минимални осигурителни доходи (МОД); криминализиране на укриването на социалноосигурителните вноски; дискриминационното съотношение на участие в тези вноски на работодателя и осигурения; въвеждане на таван за осигурителните плащания; непрозрачни процедури при определяне на пенсиите по инвалидност; натоварване на работодателя с първите три дни отпуск по болест; непрекъснат ръст на осигурителните вноски и т.н.

В резултат на тази шизофренна политика все повече и повече расте контингентът на инвалидизираните лица, налице е постоянен ръст на болничните листове, разширяват се задълженията и отговорностите на администрацията, а сивият сектор има своето устойчиво присъствие в скромната ни икономика.

Любопитно е, че най-ревностните защитници и радетели за запазването и разширяването на подобни ретроградни непазарни механизми са национално представителните синдикални организации. Мотивацията за подобно неаргументирано и често непримиримо поведение може да се търси в желанието им да укрепят позициите и авторитета си чрез административно-бюрократични процедури - например участието им в ежегодното определяне на ключови параметри като минималните осигурителни доходи. Поведение, умело прикривано зад порцелановите доводи за развитие на индустриалните отношения чрез доброволно договаряне между работодателски и синдикални организации. Всичко това обаче се случва под зоркия поглед и надзор на държавата, която се е бронирала нормативно с възможността административно по свой избор да разширява върху цялата икономика резултатите от този т.нар. доброволен договорен процес. Забележете - без икономическа логика, без отчитане на дълбоките различия в структурата на българската икономика в секторен и регионален план.

Патологията в поведението на политическия и синдикален елит се подчертава от факта, че подобни механизми нямат нормативни аналози в нито една страна, членка на Европейската общност. Доказателство за провежданата шизофренна политика е и управленската и синдикална глухота към негативните становища по тези проблеми на Европейската комисия, Световната банка и Международния валутен фонд.

За държавата запазването на статуквото е жизнено важно, тъй като всички наложени до момента нормативни иновации целят да прикрият управленското безсилие за справяне с укриването на доходи и осигуровки, с фалшивите решения на ТЕЛК и болнични листове, и т.н. Прехвърлянето на проблемите само върху работодателите е управленски подход със силен демагогски уклон. Много по-изгодно е да направиш отговорен някой друг, вместо сам да изпълниш отговорностите си. А отговорност именно на държавните органи е да осигурят ефективното събиране и управление на обществените средства, с което нито едно правителство от последния четвърт век не може да се похвали.

Друг високо ценен от управленския елит подход е да се залага на санкциите, вместо на стимулите. Работодателите трябва да плащат първите три дни болнични, те трябва да осигуряват по-големия дял осигурителни вноски и пак те трябва да носят наказателна отговорност, ако нещо в двустранните (работник-работодател) отношения не се е получило по правилата. Не случайно споменах двустранния характер на индустриалните отношения - това предполага двустранна, а не едностранна отговорност. Но и това не попада в обхвата на логическо мислене на управленци и синдикални дейци.

Защо в обществото се налага единствено тезата за отговорностите, а тази за правата деликатно се пропуска? Дали младите българи щяха така упорито да отказват да се осигуряват, ако знаеха, че социалните им осигуровки не важат само за далечната във времето пенсия, а за много по-близки осигурителни случаи като бременност и раждане, майчинство, болнични, трудови злополуки и др.? Истината е, че за осигуровките се мисли като за "пенсионни", а не като за "социални". Докато не се обърне тенденцията в мисленето, няма да се обърне и тенденцията в събираемостта на осигурителните вноски! А държавата не прави нищо в тази посока.

Вместо да се ангажира с информиране на гражданите за техните осигурителни права и вместо да пристъпи към радикална реформа на осигурителната система, управленският елит полага неистови усилия да обезвери осигурени и осигурители чрез периодични опити да посегне на техните социални спестявания. Дали заетите в икономиката щяха да укриват осигуровки, ако вярваха, че никой няма да им присвои натрупания осигурителен доход? Едва ли. Но българите по-скоро вярват в обратното, а държавата прави всичко възможно, за да поддържа тази тяхна увереност чрез серия от непремерени нормативни решения и периодично пробутвани на публична дискусия идеи.

Паралелно с броя на нормативните "подобрения" и болезнената активност в тази сфера на политическия елит, расте и недоверието към пенсионноосигурителната система. Високата неустойчивост на законодателството генерира висока неопределеност, нарастване на осигурителния риск, води до нулева предвидимост - необходими фактори за гарантиране на дългосрочна стабилност и доверие към пенсионноосигурителната система.

С политическа смелост и решителност порочният кръг може с лекота да бъде разкъсан. Достатъчно е въвеждането в пенсионноосигурителната система на простия, но всеобхватен пазарен принцип "икономически интерес на осигурените лица за участие и разширен принос". При икономически интерес на осигурените стените на социално-икономическия анклав България ще се срутят и ние ще се доближим до европейската практика и ценности.



УЗАКОНЯВАТ РЕКЕТА НАД ПАЦИЕНТИ


1427 болни са вкарани в листа за чакащи, която не е законово регламентирана

Труд  стр. 1,3  

Законопроект за разделяне на здравните услуги на два пакета - основен и допълнителен, предвижда пациентите да влизат в листи с чакащи или да си заплащат лечението, независимо дали са осигурени и им се полага безплатно.

С това на практика ще се увеличат частните постъпления в сектора и ще се узакони рекетът над пациентите, защото при много от заболяванията не може да се чака. Това обясни пред "Труд" д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването и основател на НЗОК. Въпреки че законопроектът не е влязъл в сила, на сайта на НЗОК вече е публикувана листа с чакащи, която в сряда, 7 септември, наброяваше 1427 души, някои от които онкоболни, отложени за януари догодина.

Предложението за разделяне на здравните услуги в основен и допълнителен пакет е сред промените, предлагани от екипа на ресорния министър Петър Москов като част от здравната реформа.

През март тази година Конституционният съд отхвърли въвеждането на пакети за осигурените лица с мотива, че това е неясно и недопустимо, тъй като се засягат основни права на гражданите. Днес парламентарната здравна комисия трябва да гласува законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване. Тъй като сроковете за обжалване на решението на съда са изпуснати, предложението на министър Москов за основен и допълнителен пакет се внася отново, този път с разяснителни текстове. Това заяви пред вестника д-р Даниела Дариткова, председател на здравната комисия. Депутатът от ГЕРБ обясни, че регламентирането на листа с чакащи пациенти е заложено в Националния рамков договор, който се сключва между НЗОК и БЛС, но към момента няма законова норма, която да прилага листатата.

40% отгоре на заплатите на медиците


Труд  стр. 3  

Минималните заплати в здравния сектор да се увеличат с 40 процента, като това се запише в колективния трудов договор между НЗОК и Българския лекарски съюз, предложиха вчера от КНСБ.

Идеята ще бъде обсъдена днес по време на срещата между синдикалните организации и представителите на работодателите. "Минималната заплата расте, растат и минималните осигурителни прагове, а ние не сме променяли възнагражденията в здравеопазването от четири години. Всъщност предишното договаряне беше преповторение на по-предния колективен трудов договор", каза пред сайта zdrave. net председателят на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ д-р Иван Кокалов.

Работодателските организации обявиха още вчера, че не са съгласни с предложението.




Бебето без мозък, бял и черен дроб не може да бъде обявено за мъртво, защото има сърдечна дейност

Разделят сиамските близнаци след 6 месеца


Шансовете на другото да оцелее са 25-30% според световната практика

Анелия ПЕРЧЕВА

24 часа  стр. 7  

Най-рано шест месеца след раждането им сиамски близнаци могат да бъдат разделени по оперативен път, каквато е световната практика.

Така от клиниката по детска хирургия на университетската болница "Св. Георги" в Пловдив отговориха на въпрос на "24 часа" кога ще се извърши отделянето на Богдан и Янко. Братчетата са в града от 23 август. Ден по-рано те се появиха на бял свят в Сливен със спешно секцио. Майката е 14-годишна циганка, а баща им - неин втори братовчед на 20 г.

Предполага се, че именно кръвосмешителната връзка е причина за рядката аномалия. Момченцата са с общ пръстен възел, пикочен мехур и полов орган. Те продължават да са в интензивен сектор под денонощно наблюдение. Хранят се със сонда.

Няма промяна в състоянието им. Все още има нерешени въпроси от морално-етичен и юридически характер, коментираха от болница "Св. Георги".

Лекарите са категорични, че при разделянето на сиамците по-недоразвитият от тях ще загине, тъй като е без мозък, бял и черен дроб. Той не може да води самостоятелно съществуване, но има сърдечна дейност. По тази причина и в момента не могат да го обявят за мъртъв. Детето е и с отделно ЕГН от това на близнака си.

Огромен риск при разделянето има и за живота на второто бебе, тъй като също е с тежка патология. Опитът в други държави сочи, че шансовете на функциониращия близнак да оцелее са 25-30%.

Пловдивските медици все още уточняват и как чисто технически ще отделят големите кръвоносни съдове на бебетата. Те са провели разговори с национални консултанти по неонатология и детска хирургия, чието мнение съвпада със становището на медицинския консилиум в УМБАЛ "Св. Георги", свикан по случая.



В Бургас спасиха руски професор, светило в хирургията


67-годишният пациент бил закаран в "Сити клиник" в клинична смърт

24 часа  стр. 24  

Лекари от "Сити клиник Бургас" спасиха 67-годишен руски професор, докаран в болницата в клинична смърт.

Шефът на отделението по реанимация д-р Николай Увалиев поставя на пациента венозен електростимулатор, за да възстанови и активира нормалния сърдечен ритъм. Сърцето му е спряло напълно поради тежка ритъмно-проводна патология. В битката за живот на 67-годишния мъж се включва и инвазивният кардиолог д-р Михаил Марзянов.

Той прави коронарография, която показва, че пациентът е с работещ байпас към хронично запушена дясна коронарна артерия, установява и значими стенози на другите 2 коронарни артерии.

Д-р Марзянов отпушва кръвоносните съдове, които захранват сърцето, и поставя стентове. Добре свършената работа и спасеният човешки живот са удовлетворявящи за екипа, но не са нещо необичайно в забързания им работен ритъм.

Изненадата е на следващия ден, когато анонимният пациент се оказва един от водещите военни хирурзи на Русия проф. Василий Агапов. Той е доктор на медицинските науки, зам.-министър на здравеопазването и медицинската индустрия на Русия от 1993-1996 г., ръководител на катедра по спешна медицина Training Institute на Министерството на здравеопазването, от 1999 г. до скоро - генерален директор, а сега съветник на генералния директор на една от най-престижните здравни структури -федералния клиничен център за високи технологии в Москва.

Клиниката е с персонал от висококвалифицирани специалисти - 4 професори, 18 доктори на медицинските науки, 48 кандидати на медицинските науки, 169 специалисти от първа категория на професионалния медицински персонал. Оборудвана е с високотехнологична техника, медицинска помощ се предоставя денонощно, а контингент са предимно ветерани и работещи в космическата и ядрената индустрия на страната.

Вече възстановен и в добро общо състояние, проф. Агапов казва, че се радва, че проблемът със сърцето му се е случил в България, защото според него високата му позиция би била пречка за колегите му в избора на най-добрата възможна терапия.

"Попаднах в болница, в която кардиологичната помощ е денонощна, също както е в ръководената от мен клиника. Д-р Марзянов и д-р Увалиев направиха всичко по протокола, така както е предписано във всички кардиоинструкции, а резултатът е, че дошъл буквално мъртъв, със спряло сърце, на 11 септември летя за Москва", казва професорът.

Той е впечатлен от прекрасните специалисти, които се отнасят по един и същи начин към всеки пациент, независимо от професия, произход и социален статус. Проф. Агапов е бил опериран преди повече от 25 г., направен му е байпас в Париж от световноизвестния кардиохирург Ален Карпантие, създател на изкуственото сърце.

Професорът е почетен доктор на Руската федерация, носител на Всерусийската медицинска награда "Най-добър лекар на годината" в категория "Най-добър Manager 2008" на медицинска структура.

"Аз съм преди всичко хирург, колегите ми казват, че имам лека ръка. Доскоро работех почти всеки ден, работя с удоволствие. Затова уважавам и се радвам на лекари, които работят всеотдайно - както колегите в "Сити клиник Бургас". Като специалист съм убеден, че нито в Русия, нито във франция щяха да се погрижат по-добре за мен. Българските лекари в кардиболницата бяха перфектни", заяви професорът. В България той летува в къщата си в Свети Влас. Според него проблемът със сърцето е бил провокиран от това, че попрекалил с поморийската кал.



Родилки се чувстват като у дома в стая галерия


Луксозното студио в УМБАЛ "Дева Мария" се радва на голям интерес

24 часа  стр. 24  

Всe повече бъдещи майки избират удобствата на единствената у нас стая галерия в родилно отделение. В началото на лятото университетската болница "Дева Мария" преобрази в луксозно студио една от болничните стаи. По този начин даде възможност за по-голям избор на родилките, които желаят уединение, спокойна атмосфера и комфорт след раждането и по време на престоя им в болницата. Една от тях е 22-годишната Виктория Хлебарова от Бургас, която разказва, че стаята галерия напомня за домашния уют.

"Чувстваш се като у дома си. Широко е, има отделен кът за гости, така че близките ми могат постоянно да са при нас, дори да пренощуват. Интернетът е самостоятелен и много бърз - отделно от този на етажа. Даже и на телевизора има интернет, скайп и докато бебето спи, има с какво да се занимаваш", допълва впечатленията си младата майка.

Но Вики цени най-много това, че тя и новороденият й син Красен са обградени с вниманието на лекари и обслужващия персонал.

"Приятно е да ти обръщат внимание, да се грижат за теб и за бебето. Стаята се поддържа изключително чиста", отбелязва младата майка. За Диана Огий комфортът след раждането е най-важен.

"Когато родих първото си дете преди 2 г. в болница "Дева Мария", ус- • ловията бяха прекрасни, въпреки че бяхме 3 жени в стая. Сега обаче съм доволна, че мога да ползвам лукс студиото, докато се възстановявам. Сама съм, а картините по стените действат изключително успокояващо", обяснява 28-годишната майка.

Едно от най-големите удобства за родилката е спокойствието.

Студиото галерия е снабдено с всички екстри за уединение на родилките и приятен престой по време на един от най-важните моменти от живота на младите семейства - има плазмен телевизор, минибар, кожен диван, индивидуален интернет.

В цената за ползването са включени допълнителни услуги като избор на акушер-гинеколог, придружител по време на раждането и пакет изследвания на тазобедрените стави, фонтанелата, коремните органи и зрението на новороденото.

За да бъдат обгрижени по възможно най-добрия начин не само родилките, но и всички останали пациенти, университетска болница "Дева Мария" разработи още един революционен отдел -"Пациентски грижи".





Психично болните без лекарства за месец


2 на сто от тях може да са агресивни

Силвия НИКОЛОВА

Монитор  стр. 1,15  

Психично болните остават за цял месец без лекарства, след като бъдат изписани от психиатричните отделения в болниците. За това алармират от Българския лекарски съюз в писмо до управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Глинка Комитов. От съсловната организация обясняват липсата на медикаменти с "неясните процедури при изписване на пациенти, преминали стационарно лечение в психиатричните отделения".

Болните, преминали през стационарно лечение и изписани от отделенията, не получават поддържащо лечение за периода след хоспитализацията. Не са изключени случаи, в които по време на хоспитализацията се налага смяна на лечението за психичното заболяване. След изписването от отделението болните имат право на контролен преглед. При този преглед, както и по време на престоя в съответния център за психично здраве, не е регламентиран механизъм за издаване на протоколи за медикаменти. В същото време от Българския лекарски съюз предупреждават, че 30 дни без хапчета психично болните може да се влошат и проведеното болнично лечение да се окаже без резултат.

Протоколи за лечение с медикаменти се издават от амбулаторните психиатрични служби, където пациентите се насочват с направление МЗ-НЗОК № 3. Това обаче става месец след като пациентът е изписан от лечебното заведение.

От съсловната организация молят касата да даде указания на личните лекари как точно да процедират, за да получават хората лекарствата си без прекъсване. Проблемът с медикаментите на психично болните е сериозен. Ще се търсят начини как той да бъде решен веднага, щом се събере Надзорният съвет на НЗОК, увериха от финансово-осигурителната институция.

Около 70 000 души у нас страдат от шизофрения. До 2% от тях могат да отключат агресия и да извършат тежки криминални престъпления, казаха психолози. В Европейския съюз 40% от хората са с някакви психични отклонения.




Д-р Евелин Хайвазов, ортопед-травматолог в Медицински център "Д-р Хайвазов":

Танци и плуване отлагат рушенето на ставите


Наднорменото тегло и мазните храни удрят по тях, твърди лекарят

Монитор  стр. 16  



- Д-р Хайвазов, кои дегеративни заболявания се обострят през есента?

- Предимно заболяванията в коленете и тазобедрените стави. Те са свързани с натоварванията, но когато времето стане влажно и се промени атмосферното налягане, се увеличава чувствителност на рецепторите за болка. Затова и болковата симптоматика през есента е по-силна, отколкото през лятото и зимата.



- Означава ли това, че щом рецепторите само подсещат, самото заболяване не се е задълбочило през есента?

- С времето то се усложнява с всеки изминал ден, ако човек не взима мерки. А това са да не си позволява наднормено тегло или затлъстяване, да спортува редовно, да не извършва много тежка физическа работа и да си почива, когато е необходимо.



- Какви спортове са разрешени на пациент с начално износване на колянната става, например? Може ли да се запише на танци?

- Когато дегеративното заболяване е в трета или в последната, четвърта фаза, единственото лечение е еднопротезирането. То се проявява предимно при по-възрастните хора с травматични промени в долните и горните крайници. Съществуват миниинвазивни процедури, като артроскопия, остеотомия на ставите, инфилтрация с хилоронова киселина или кортикопрепарати, лечение с нестероидни противовъзпалителни препарати орално, както и физиотерапията са добри средства за забавяне на процеса на износване на ставния хрущял. Сами по себе си обаче, те не лекуват страданието. Износването е необратим процес. Подходящи са спортовете, които не натоварват много ставите и са без резки движения, промяна на скоростта и натоварването, например плуване и занимания във фитнес залата, където упражненията са предсказуеми. По отношение на танците може всичко - народни, класически, латино, но без брейк, който и за младите е рисков.



- Толкова ли е безнадеждно положението за такива пациенти?

- Не е безнадеждно, ако човек взима мерки. Те са да внимава как се храни, как се държи със ставите, с наднормено тегло ли е, движи ли се достатъчно. След 45-50-годишна възраст е хубаво дори да имат съвсем малки оплаквания, хората да започнат да приемат препарати, т. нар. хондропротектори. Те подхранват ставния хрущял, тъй като съдържат хиалуронова киселина. Тя е основната хранителна съставка на ставния хрущял.



- Могат ли хондропротекторите да бъдат заместени с някаква природна съставка, например с приемането на желатин и консумацията на повече желирани продукти?

- Вероятно могат. В част от нещата има и психологическо натоварване на проблема. Когато човек смята, че взима правилното лекарство, се чувства малко по-добре.



- Какво може да направи за себе си една жена на възраст с остеопороза?

- Може да направи това, което прави и един по-млад човек за ставите си - да се лекува и да прави редовно излети в планината, колкото позволяват болките. Колкото повече се движи човек, колкото движенията за по-хармонични, толкова по-добре. Всеки определя сам нормата за себе си. Едни могат да издържат преход от 10 км, други да направят две обиколки на стадиона, но и това е добре. Самата разходка до него, пак е нещо.



- Какво обаче да правят за здравето си хората, засегнати от шипове?

- Грижата е същата, както и при тези с износени стави. В дегенерирането им има и наследствен момент. Затова, всеки един човек може да се съобрази, ако родителите, бабите и дядовците му са имали такъв проблем, да вземе мерки отрано, за да отложи дегеративния процес във времето



- Нима има възрастни хора без шипове?

- Колкото и да е изненадващо, има и то сред възрастни хора, които не са се щадили физически -въпрос на гени.



Противоалергичен медикамент бори хепатит С


Монитор  стр. 15  

Евтино противоалергично лекарство се оказва ефикасно срещу вируса на хепатит С, сочат резултатите от изследване, проведено в Американския национален институт по диабета, заболяванията на храносмилателната система и бъбреците. Това навежда на мисълта, че то може да се използва за лечение на хора, засегнати от коварната инфекция. От нея са засегнати 130-150 милиона по света. Всяка година тя причинява смъртта на 350-500 хил. души.

Въпросното лекарство е потенциален кандидат да стане евтин медикамент срещу хепатит С, казва ръководителят на изследването проф. Джейк Лианг. Препаратът блокира първите стадии на инфекцията, като вероятно неутрализира способността на вируса на хепатит С да проникне в човешките чернодробни клетки, които били присадени у лабораторни мишки, обясни той технологията на експеримента.


Софийският университет обяви четвърто класиране за 20% от местата си


След края на кандидатстудентската кампания незапълнени остават дори най-желаните специалности като педагогика, право и стопанско управление

Люба ЙОРДАНОВА

Капитал Daily Стр. 5

Софийският университет "Св. Климент Охридски" (СУ) обяви четвърто класиране и тази година, след като 20 процента от местата във висшето учебно заведение не бяха заети след края на кандидатстудентската кампания за академичната 2016/2017 г. Това става ясно от съобщение на сайта на университета. Още студенти за степените "бакалавър" и "магистър" се търсят както за така наречената държавна поръчка - субсидираните от държавата места, така и за обучението срещу заплащане.

Свободни места има в много специалности, включително в някои от най-желаните като педагогика, право и стопанско управление. Най-голям брой непопълнени държавни бройки за редовна форма на обучение има в история (52), право (47), география (34), геология (31), приложна математика (30), теология (27), българска (24), славянска (24) и испанска (25) филология. Най-много свободни места срещу заплащане има в стопанско управление (15) и икономика и финанси (14). За почти всички специалности може да се кандидатства и с оценка от матурата след 12 клас. Срокът за подаване на документи е от 7 до 14 септември, а класирането ще бъде обявено на 20 септември.

Студентите намаляват, приемът - не

През последните години българските висши училища традиционно не успяват да попълнят всички места по време на официалната кандидатстудентска кампания. Най-големият университет - СУ, който се нарежда на първите места по много показатели в рейтинга на висшите училища в България, още през 2009 г. не успя да привлече желания брой студенти. Четвърто класиране тази година има дори в Медицински университет-София, където конкуренцията за сравнително малкото на брой места обикновено е голяма.

Причината е, че въпреки намаляващия брой на завършващи ученици университетите продължават да заявяват висок прием, който държавата одобрява. По време на дискусиите около промените в Закона за висшето образование Министерството на образованието и науката (МОН) представи данни, според които през академичната 2015/2016 г. държавните и частните висши училища са поискали над 77 хил. места за студенти, държавата е одобрила над 75 хил., а реално приетите са под 60 хил. Разликата между желанията на университетите и реализирания прием стабилно се увеличава през последните четири години.

Намаляващият брой на кандидат-студентите се дължи, от една страна, на демографски фактори. Докато през 2010 г. завършващите средно образование ученици са над 70 хил., само пет години по-късно броят им е малко над 53 хил. От друга, българските университети са в голяма конкуренция с чуждестранни учебни заведения, особено от Западна Европа и Великобритания, които предлагат качествено образование на достъпни цени.



От бройка към качество

С промените в Закона за висшето образование държавата започна първи стъпки в посока финансиране на висшето образование според качеството на преподаването, което би трябвало да намали вредите от практиката субсидията да зависи само от броя студенти и това да стимулира висшите училища са увеличават приема. В следващите няколко години делът на средствата от държавния бюджет, който следва не броя студенти, а показатели като реализация на завършилите, постепенно ще се увеличава. Одобреният от държавата прием също вече трябва да зависи от качеството и реализацията на студентите. За приоритетни за страната специалности ще има стимули за кандидат-студентите. Положителните ефекти от тези промени обаче вероятно ще дойдат бавно. И само ако висшите учебни заведения успеят да преструктурират и модернизират обучението си и се ориентират повече към успешно преподаване и научни изследвания.



Fresenius купува испанската група болници Quironsalud за близо €6 млрд.


Германската компания ще получи контрол върху 43 здравни заведения

Йоан ЗАПРЯНОВ

Капитал Daily Стр. 18

Най-голямата публична компания за здравни услуги в Европа - германската Fresenius, ще купи испанската група болници IDC Salud, известна също и като Quironsalud, за сумата от 5.76 млрд. евро, съобщава Bloomberg. Това ще е най-голямата сделка в историята на германското дружество и цели да разшири мрежата й. Обявяването на сделката се отрази позитивно на акциите на Fresenius, които повишиха стойността си с 5% и достигнаха своето най-високо ниво за последната година.

Цената на сделката ще бъде платена в брой и чрез акции, като основателят на IDC Salud Виктор Мадера ще получи книжа за 400 млн. евро. Германската компания ще осигури нужното финансиране чрез дълг. Quironsalud е най-голямата испанска частна група болници, като 58% от нея са собственост на лондонската инвестиционна компания CVC Capital Partners, а останалите акции са разпределени сред членовете на ръководството. Номинален купувач е подразделението Helios на Fresenius, което е най-голямата болнична компания в Германия, но досега не оперираше извън страната.

Амбициите на Frasenius

Купуването на Quironsalud показва глобалните амбиции на главния изпълнителен директор на Fresenius Стефан Щурм, който зае тази позиция в началото на юли тази година. Чрез сделката Fresenius ще получи контрол върху 43 болници в Испания. Quironsalud очаква годишен оборот от около 2.5 млрд. евро, който да се увеличи с 10% през идната година. Helios отговаря за една пета от приходите на германската група за миналата година.

Fresenius е договорила сделката без подкрепата на консултанти, тъй като Щурм управляваше финансите на групата от 2005 г. до заемането на позицията главен изпълнителен директор.

През това време Fresenius успя да създаде най-голямата мрежа от болници в Германия чрез изкупуването на конкурента си RhoenKlinikum AG срещу малко над 3 млрд. долара - сделка, която беше приключена преди две години. Скоро след като Щурм стана изпълнителен директор на Fresenius, компанията се насочи към закупуване на бизнеса на Pfizer с помпи и устройства. Това придобиване пропадна, след като двете страни не се разбраха за цената на подразделението.



В търсене на растеж

Закупуването на Quironsalud ще спестява на Fresenius по 50 млн. евро на година, като очакванията на германската група са сделката да бъде приключена до края на първото тримесечие на 2017 г. Виктор Мадера, главен изпълнителен директор на Quironsalud, ще продължи да работи за Fresenius след края на придобиването. Със сделката Fresenius търси разрастване, след като парламентарните избори догодина правят приватизирането на болници в Германия малко вероятно. От компанията също така вече са давали сигнали, че искат да излязат извън границите на европейския пазар.




Откриха връзка между кръвната група и някои заболявания


Земя Стр. 16

Според ново изследване на учени от Американския здравен институт хората с кръвна група А, В или АВ са по-застрашени от сърдечни заболявания и от по-ранна смърт от тези с кръвна група 0. Това не трябва да стряска хората с кръвна група, различна от нулевата, защото рискът от сърдечни заболявания и продължителността на живота зависят от многобройни фактори, включително физическите упражнения и общото състояние на организма, посочват специалистите.

По време на изследването учените наблюдавали в продължение на 7 години около 50 000 души на средна и в напреднала възраст. Установено било, че през тези години сред хората, които не са с нулева кръвна група, от различни болести са починали с 9% повече, а от сърдечни заболявания с 15% повече, отколкото при хората с нулева група. Учените изследвали и връзката между кръвната група и риска от рак на стомаха, от който често боледуват жителите на Североизточен Иран. Те открили, че за хората с група А, В или АВ рискът от това заболяване е с 55% по-висок в сравнение с този на хората с нулева кръвна група. Връзката между кръвната група и риска от заболяване и продължителността на живота била потвърдена и след като учените взели предвид и други фактори, като възраст, пол, тютюнопушене, социално-икономически статус и етническа принадлежност.

Предишни проучвания са показали, че хората, които не са с нулева група, са по-застрашени от някои видове рак и сърдечносъдови заболявания, но не са установявали връзка между кръвната група и продължителността на живота. Хората с кръвна група А били сравнително с по-високи стойности на общия холестерол и "лошия" холестерол. Според учените е възможно с по-високия холестерол да се обясни увеличеният риск от смърт. Също така хората, които не са с нулева група, са по-склонни към образуване на тромби и тази по-висока коагулация може да породи други сърдечни проблеми. Още повече, че отговорният за кръвната група ген се намира в същия хромозом, в който са някои от гените, отговарящи за контрола на холестерола, отбелязват учените. Коментирайки резултатите от това изследване, италианският хематолог д-р Масимо Франчини посочва, че хората, които не са с нулева кръвна група, не трябва в никакъв случай да мислят, че това е определящ фактор за здравословното им състояние. Това е само един от многото рискови фактори и има милиони хора по света, които не са с нулева кръвна група и никога няма да развият някоя от тези болести, подчертава той и добавя, че здравословният начин на живот си остава главният фактор, който влияе върху здравния статус на човека.



Комбинация от два медикамента спира агресивен рак


Земя Стр. 16

Използването на комбинация на две съществуващи лекарства против рак - Tyverb и Herceptm - преди операция свива при 87% и дори унищожава туморите при 11% от изследваните жени с агресивна форма на рак на гърдата след по-малко от две седмици, показва едно впечатляващо проучване.

Ракът на гърдата е най-често срещаният рак при жените. За момента, ранното му откриване е най-добрият начин да се повиши степента на преживяемост, но има и различни терапии, целящи да неутрализират туморите. Въпреки значителния напредък в медицината обаче, повече от половин милион жени са починали през 2011 г. от рак на гърдата.

Британски екип обяви резултатите от експерименти проведени в 23 болници във Великобритания.

Първоначалната цел на използването на две съществуващи лекарства (Tyverb и Herceptin) заедно е била да се свият туморите преди операцията на пациентите, но за изненада на лекарите, когато се заели с отстраняването на туморите ги намерили около с 3 см по-малки, а 11 дена по-късно, някои от тях дори били изчезнали.

Лекарите описват неочакваните резултати от това проучване като "смайващи" и "безпрецедентни", като са заявили, че никога не са виждали пациенти с това заболяване да реагират толкова бързо на лечение на рак.

Лечението е тествано върху 127 участници с НЕК2-положителни форма на рак на гърдата, една от най-агресивните форми на заболяването.

Жените са разделени на три групи: първата група е получавала и двете лекарства, докато другияте две групи - само Herceptin.

87% от жените реагират на лечението, като при 17% туморите се свиват драстично, а при 11 % - направо изчезват.

"Често напредъкът не е внезапното намиране на ново лекарство, а намирането на нов начин за използване на лекарствата, които вече имаме , а ние намерихме една група от хора, които се повлияват изключително добре", заяви професор Найджъл Бъндред, онкохирург, ръководител на експеримента, пред Ройтерс.



07.09.2016
Национални телевизии
Няма намерени материали
Национални радиа


Безплатни очни прегледи за глаукома започват в поликлиниката към Александровската болница в София


БНР

Безплатни очни прегледи за глаукома започват в поликлиниката към Александровската болница в София.

Те ще продължат до 7 октомври и направление не е необходимо.

Прегледите са за пациенти със съмнение за глаукома, с вече поставена диагноза и за навършилите 40 години, които, според медицината, са рискови за заболяването.

За очните прегледи е необходимо предварително записване на телефон 029230335 от 9.00 до 12.30 часа.
Регионални вестници


Полиция и НОИ атакуват МЦ "Асклепий" на доктора съветник Крум Бонев в Дупница


Не са открити нито фалшиви болнични, нито злоупотреби с пари на здравната каса засега, съобщиха източници

Петър ДИМИТРОВ

Вяра Стр. 3

Националният осигурителен институт и Икономическа полиция проверяват Медицински център "Асклепий" в Дупница за нарушения. Институциите се задействали след сигнали на граждани и собственици на предприятия, но от МВР отказаха подробности по темата. В редакцията на вестник "Вяра" ежедневно постъпват сигнали от работодатели, пожелали анонимност, за издадени болнични листове на здрави работници, но те не могат да представят нито едно доказателство в тази насока. Те питат към кого да се обърна, за да извършат проверка на медицинския център? Ето едно от писмата до редакцията:

"Шеф съм във фирма и имам много съмнения за фалшиви болнични на моите служители. Естествено човек може да се разболее, но може и да си извади фалшиво болнично и да се размотава, докато ние във фирмата се чудим кое по-напред.

Въпросът ми е: имам ли аз някакъв начин за контрол над тези "болни", полицията има ли контрол, прокуратурата, НОИ? Вече съм се обаждал няколко пъти в НОИ, но от там са много бавни и докато се размърдат, той, човекът вече се е върнал на работа.

Затова искам да знам имам ли право да бъде наказан служител или лекар, за който със сигурност знам, че е излъгал (примерно видян е на ресторант, докато уж е болен от ангина) или е здрав като кон, но е в многомесечни болнични, за да избегне уволнение? Болничните са издавани от лекар на "Асклепий", но как да дам името му, след като полицията и прокуратурата не са го хванали, след като НОИ си затваря очите?"

Собственик и управител на "Асклепий" е д-р Крум Бонев, той е шеф на вътрешно отделение в общинската болница и общински съветник в Дупница. Той беше потърсен за коментар, но не бе открит и запазва правото си на отговор. Не са открити нито фалшиви болнични, нито злоупотреби с пари на здравната каса засега, съобщиха източници на вестник "Вяра" от НОИ.


Юристи са категорични, че няма фалшиви болнични: "Какво значи "фалшиви болнични"? Болничните са издадени от личните лекари на служители и съответно са вписани в документацията на личния лекар. Следователно те са истински. Колкото до тава дали в тях диагнозата отговаря на истината, това е друг въпрос. Ако болничният е за три дни и диагнозата е ОВИ, то след три дни служителят ще е здрав и няма как да се провери впоследствие дали той настина е бил болен, или не. Това, разбира се, се касае за болестите, които протичат бързо и без никакви последствия. Друго е, ако се касае за хронични болести и за "продължителни" болнични.
Това, че сте видели ваш служител болен от ангина, нищо не променя. Това, че е болен и е на домашно лечение, не означава, че човекът не може да ходи на ресторант по повод рождения ден на съпругата си например. Друг е въпросът, ако човекът следва да лежи в болница, а пък той се разхожда из града..."



35-г. санданчанин А. Иванов: Кърлеж се заби в областта на сърцето ми, в поликлиниката, вместо да го извадят, ме пратиха да си купя пинсети и спринцовки...


Струма Стр. 1, 8

35-годишен санданчанин поиска думата в struma.bg, за да изкаже недоволството си по отношение на здравеопазването в Сандански, след като през почивните дни - на 4 септември, открил забит кърлеж в областта на гърдите си и потърсил лекарска намеса в неотложния кабинет в поликлиниката в Сандански. Ето какво кометира Ангел Иванов:

Най-случайно в неделя забелязах, че на гърдите в областта на сърцето съм се подул, при което видях, че имам забит кърлеж. Притесних се, защото беше доста впит, и веднага отидох в поликлиниката да търся дежурен лекар, който да го отстрани. Влязох в кабинета и д-р Паскова, която бе дежурна, започна да ме праща да си купувам пинсети, спринцовки и какво ли не. Имало нещо специално за издърпване, да съм го поръчал от сайт, ако ли пък не, щяла да пробва да го изкара с игла, така ми каза лекарката.

Тогава се ядосах и й казах: Какво е това безобразие, да не може един кърлеж да извадят в поликиклиниката, да нямат инструменти... В кой свят живеем, здравните осигуровки са ми платени, отвсякъде съм изряден, а да не може един кърлеж да ми извадят!

Ядосах се на лекарката и й казах, че щом тя не може, ще отида във филиала за спешна медицинска помощ и тя ми заяви: "Ами както решите, те може да имат пинсети и други консумативи". Така и направих, отидох в Спешния център, там извадиха за минутки впилия се кърлеж. Имаха всичко необходимо за ваденето му.

Възмути ме това, че в поликлиниката лекарката няма нищо за работа и трябваше да ми вади евентуално кърлежа с две голи ръце, ако ставаше така, аз щях да го извадя сам. Бях много уплашен, мястото беше подуто и зачервено, това е опасно, този кърлеж може да носи зараза, а всички знаем колко страшни могат да са последиците. Каква страна сме, какво чудо, всеки иска, без да дава?!



АНГЕЛ ИВАНОВ, гр. Сандански




Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07

Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница