Лекарският съюз иска още пари за детското здраве



страница1/18
Дата27.10.2018
Размер0.71 Mb.
#101369
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
27.01.2016
Национални вестници


Лекарският съюз иска още пари за детското здраве


Силвия НИКОЛОВА

в. Монитор Стр. 6

Българският лекарски съюз настоява за повече средства по линия на Националната здравноосигурителна каса за детско и майчинско здравеопазване, както и за профилактика. Това съобщиха от съсловната организация дни преди продължаване на преговорите с касата по сключването на новия Национален рамков договор.

Ако бъдат включени повече прегледи и дейности въобще в тези сектори, тежката заболеваемост ще намалее, ще се спестят и средства за болниците, поясни заместник-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова.

Съюзът предлага да се увеличат средствата за здравноосигурителни плащания чрез преструктуриране на бюджета на НЗОК.

За тази година той е 3204 млрд. лева. Предлагаме той да бъде преразпределен така, че средствата за първична извънболнична помощ за специализирана доболнична да е с по 20 млн. лв. повече, каза председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев.

Според съсловната организация този пък за лабораторни изследвания, образна диагностика и скъпи високотехнологични дейности - с общо 24 млн. лева.

Целта е да се стимулира работата на лекарите в извънболничната помощ, обясниха от съсловната организация на лекарите.

Очакванията са за повече пари за детско здраве.



Пациенти стигат до бой за ред


Северина ИВАНОВА

в. Монитор Стр. 6

Опашки от пострадали на леда се извиха пред кабинетите по травматология в Кюстендил вчера. Още преди уречения час за прегледи поне четирима очакваха да бъдат приети от специалист.

"Представете си колко сме потърпевшите. Редим се на опашка и всички сме с еднакви проблеми. Само преди ден момиче счупи ръка, подхлъзвайки се на една от пешеходните пътеки. По чудо не са я блъснали автомобили", коментират чакащи на опашката кюстендилци.

Проблем за тях са и множеството перипетии, през които преминават до получаването на медицинска помощ. "Чупиш крак, отиваш първо в спешен център, от там дават направление за травматолог. Прави се снимка и цялото нещо отнема повече от 2 часа, през които пациентът търпи болки", разказват недоволни пациенти от Кюстендил.

Само за час опашката от чакащи пред един от кабинетите в градската поликлиника надхвърли 20 души. "И да те боли, пак чакаш, това е. Няма оправия в здравеопазването", гневяха се хората.

Грипна епидемия в страната до 2 седмици


Силвия НИКОЛОВА

в. Монитор Стр. 6

Грипна епидемия може да бъде обявена до две седмици в цялата страна, тъй като вече сме на ръба, заболеваемостта във всички области е огромна. Това съобщи за "Монитор" националният консултант по епидемиология на инфекциозните болести проф. Мира Кожухарова. Не е ясно точно кога тя ще бъде обявена, тъй като кривата на инфектираните се покачва стабилно, но не интензивно, а бавно, поясни тя. В България вече е изолиран щамът на пандемичния грип, популярен повече като свински, както и този от тип В. Очакваният "Швейцария" още не е засечен у нас. Проф. Кожухарова поясни, че те не са смъртоносни, но могат да доведат до усложнения, ако човек, вместо да отиде на лекар, опитва да се самолекува вкъщи.

Националният консултант припомни, че основните фактори за разпространение на вирусите са отслабналата имунна система и общуването със заразени.

Дихателните инфекции, каквато е и грипът, се разпространяват изключително лесно. Затова по време на увеличение на грипната вълна хората да избягват излишни срещи, ако са неразположени да отидат на лекар и си останат вкъщи, за да не заразят колеги, приятели и дори хората, с които са в едно и също превозно средство, посъветва проф. Кожухарова.



НЗОК В акция как да намери 3 онколекарства


в. Монитор Стр. 6

Националната здравноосигурителна каса търси начин как да осигури на онкоболните три медикамента, които отпаднаха от реимбурсния списък, както и едно лекарство за рядко генетично заболяване, съобщиха от осигурителната институция.

Въпросните медикаменти не се предоставят безплатно на пациентите за домашно лечение. Затова Надзорният съвет на касата възложи на управителя да проведе допълнително договаряне на отстъпки за осигуряване на лекарствата.

Решението на надзорниците е продиктувано от желанието да се осигури терапията на болните и да им се спести стресът от евентуална промяна на лекарствения продукт, обясниха от там.

Над 1000 лекарства отпадат от 2016 година от реимбурсния списък на касата, в който влизат безплатните и с намаление медикаменти за домашно лечение. В него досега фигурираха 2904 позиции, а от началото на месеца те вече са 1034. Близо 200 от тях отпаднаха заради отказа на производителите да направят отстъпки в цената на касата.

Всеки доктор след изпит става ТЕЛК


Медиците ще решават степента на заболяването по справочник

Анна ЕФТИМОВА

в. Монитор Стр. 6

Телковете да бъдат преструктурирани в нови комисии, в които всеки лекар специалист ще може да освидетелства пациентите. Това е едно от предложенията на Министерството на здравеопазването, част от peqbopMa при отпускане на инвалидни пенсии.

"В новата комисия ще участват работещи лекари от болницата на съответния град, които трябва да притежават определен ценз и сертификат за познание в областта", обясни здравният министър Петър Москов. От Българския лекарски съюз подкрепят идеята за реформа. "Редно е всички лекари, които желаят да вършат тази работа, да имат право, като не се откъсват от основната си специалност и практика", заяви зам.-председателят на БЛС Галинка Павлова.

Медиците в новите комисии ще определят степента на увреждане на база на справочник на Световната здравна организация. Така по думите на Москов лекарите ще са максимално обективни и няма да могат да спекулират със степента на увреждане. Данните от медицинската експертиза ще се изпращат по електронен път във втора комисия към Националния осигурителен институт. На втората социална комисията експерти от "Трудова медицина", Агенция по заетостта и Агенция за социално подпомагане ще определят работоспособността на пациента. "Ще бъде правено проучване дали човек може да се върне на същата работа, при какви условия и налага ли се намаляване на работното време", заяви зам.-министърът на труда и социалната политика. В случай че пациентът е с много намалена работоспособност, ще му бъде отпусната инвалидна пенсия. Ако обаче той може да продължи да се труди, например е счетоводител с над 50% инвалидност заради диабет, то няма да получава пенсия по болест а само интеграционни добавки.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) предлагат у нас да се приложи немският модел, при който размерът на пенсията зависи от броя работни часове. "Ако служителят може да работи под 3 часа, ще получава частична пенсия. Ако се труди над 6 часа, да не получава пенсия", заяви председателят на АИКБ Васил Велев.

Дали този модел ще бъде приложен у нас ще стане ясно след няколко месеца, когато методиката за социална оценка бъде изработена.

До август промените ще влязат в парламента, а новите правила ще започнат да се прилагат едва догодина.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница