Лекарският съюз ще настоява да се актуализира бюджета на нзок



Дата11.05.2017
Размер79.36 Kb.
#21100

Page |


ПРЕСКЛИПИНГ

28 април 2017

VINF 10:14:32 27-04-2017

MH1014VI.014

лекарски съюз - болници - здравна каса



Лекарският съюз ще настоява да се актуализира

бюджета на НЗОК

София, 27 април /Десислава Пеева, БТА/

Българският лекарски съюз /БЛС/ ще предприеме мерки за актуализация на бюджета на НЗОК чрез отваряне на резерва й, за да се предотврати финансовото изнемогване на системата. Това съобщиха от съсловната организация по повод сигнали от районни лекарски колегии за намалени бюджети на болниците.

Ръководството на БЛС се срещнало с представители на НЗОК заради получените сигнали, като по време на срещата от съсловната организация са изразили категорично несъгласие за неяснотата при разпределение на бюджетите от районните здравни каси към болниците.

В отговор на това от НЗОК са обяснили, че от април болниците ще разполагат със средномесечно 133.240 млн. лв. Съгласно индивидуалните договори болниците може да надвишават дейността ежемесечно до 3 на сто спрямо определените месечни стойности. Това гарантира, че лечебните заведения ще могат да поискат до 3 процента върху стойността на бюджета си за месеца и НЗОК е длъжна да им го плати, допълват от БЛС.

/МХ/
VINF 11:40:31 27-04-2017

PP1139VI.004

Илко Семерджиев - отчет - мандат



Илко Семерджиев: Имах свободата да направя това,

което бях декларирал

София, 27 април /Десислава Пеева, БТА/

Здравеопазването е сфера, в която няма политически цвят, и аз имах свободата да направя това, което бях декларирал, каза пред журналисти министърът на здравеопазването Илко Семерджиев, който отчете извършената дейност по време на мандата си в рамките на служебното правителство.

Семерджиев отчете постигнатите цели - подписването на Национален рамков договор между Българския лекарски съюз и НЗОК за тази година, отмяната на пръстовата идентификация в болничната помощ, осигуряване на допълнителни 20 млн. лв. за ваксини от задължителния имунизационен календар, както и сключването на различни договори, осигуряващи средства за подобряване на мониторинга на качеството на питейната вода и създаването на център за обучение на кадри за спешната помощ.

Възстановена е работата по програмите за превенция на ХИВ и на туберкулоза, предприети са мерки за стабилизирането на работата на определени болници, с решение на Министерския съвет болниците с държавно и общинско участие са освободени от плащане на дивидент към държавата, направена е преоценка на дълготрайните материални активи, инициирани са съвместни проверки за лоши практики, заради които липсват лекарства, и др.

Няма да оставим следващото ръководство на Министерството на здравеопазването в безвъздушно пространство, каза Семерджиев и допълни, че следващият екип ще има "летящ старт", тъй като екипът му е подготвил няколко нормативни промени, които са приложени в доклад до премиера за следващия здравен екип.

/ПП/
www.news.bg, 27.04.2017 г.

https://news.bg/health/balgarski-lekarski-sayuz-nastoyava-za-aktualizatsiya-na-byudzhet-2017.html
Български лекарски съюз настоява за актуализация на Бюджет 2017
След тревожни сигнали, подадени от районни лекарски колегии за намалени бюджети на болниците за април-юни 2017 г., Български лекарски съюз организира спешна работна среща, с представители на НЗОК.

Съсловната организация изрази категорично несъгласие относно неяснотата при разпределение на бюджетите от РЗОК към лечебни заведение за болнична помощ. Ръководството на БЛС настоя текстовете от НРД 2017, касаещи болнична помощ да се следват стриктно и при неясноти, НЗОК да предприема мерки за своевременното им разясняване.

В отговор на това от НЗОК обясни, че от месец април, лечебните заведения за болнична помощ ще разполагат със средномесечно 133,240 млн. лв. Допълнителното увеличение на бюджетите на болниците ще дойде от възможността за надвишаване на месечната дейност с 3% (три на сто).

Съгласно индивидуалните договори за болнична помощ, изпълнителят може да надвишава дейността ежемесечно до 3% (три на сто) спрямо определените месечни стойности. Това гарантира, че лечебните заведения ще могат да поискат до 3% върху стойността на бюджета си за месеца и касата е длъжна да им го плати.

"Резервът от 3%, който лечебните заведения могат да ползват, не е включен в първоначалните разчети, той ще се появи след като те отчетат дейността си", обясниха от НЗОК.

"Български лекарски съюз винаги се е стремял да защитава интересите на лекарите и да им осигури адекватни условия на труд. В конкретната ситуация е важно всички да бъдат ясно информирани, за да няма подобни недоразумения.", заявява д-р. Венцислав Грозев, председател на БЛС.

"В приложението за дейностите, подлежащи на 100 % централизирано плащане от НЗОК, са заложени такива, чийто обем не може да прогнозираме - хемодиализа, раждане, онкология, интензивни грижи, неонатология и др. Това означава, че ако същите се надвишат прекалено, релативно ще се намалят парите за другите медицински дейности", заявява д-р Грозев

"Не е нормално при 134,5 млн. лв. средномесечно, платени за болнична помощ за 2016 г. да се окаже недостатъчна сумата от 137, 240 млн. лв. средномесечно., постигната с максималното увеличение от 3%. Наличието на нови структури и дейности, известни на Министерство на здравеопазването и НЗОК към 31.12.2016 г., не би трябвало да е фактор, който да доведе до намаляване на тримесечните бюджети", допълва председателят на БЛС.

БЛС винаги е твърдял, че бюджетът на НЗОК се планува с дефицит и във връзка с това, ръководството на съсловната организация ще предприеме мерки за актуализацията му, чрез отваряне резерва на НЗОК, за да се предотврати финансово изнемогване на системата.
www.zdrave.net, 27.04.2017 г.

http://www.zdrave.net/news/novini-210/hristo-trunchev-oglavi-upravitelnia-savet-60887
Д-р Христо Трунчев оглави управителния съвет на ARPharM
На редовно отчетно-изборно заседание на Общото събрание на Асоциация на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) бе избран нов състав на Управителния съвет на Асоциацията.

Д-р Христо Трунчев, управител на фармацевтичната компания Novartis Pharma за България, бе избран за председател на Управителния съвет, съобщиха от организацията. Той заменя на този пост управителят на AstraZeneca за България г-жа Зоя Паунова, която пък ще бъде зам.-председател на асоциацията.

Останалите членове на УС са д-р Красимира Чемишанска – Amgen, г-н Николаос Ксидиас – GSK, д-р Крум Касабов - Novo Nordisk, д-р Методия Чадиковски – Roche и г-н Орелиен Бретон – Servier.

За Контрольор на Асоциацията бе избрана компанията Bayer Healthcare.

„Новото ръководство на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България ще продължи усилията на организацията в посока подобряване на достъпа на българските пациенти до качествено, съвременно и ефективно лекарствено лечение и ще си сътрудничи с всички държавни институции и организации, които си поставят същата цел“, съобщават още от организацията.

Д-р Христо Трунчев e генерален мениждър на Новартис Фарма България от декември 2012 г. Идва от Русия, където заема поста търговски директор на Eli Lilly за Русия и ОНД от януари 2011 г. Четири години по-рано Трунчев оглавява Eli Lilly България. Завършва медицина в Пловдивския медицински университет и MBA в “City University Seattle”, Вашингтон. Член на борда на ARPharM май 2009 – декември 2011 и от декември 2012 до момента.


www.investor.bg, 27.04.2017 г.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/reglament-za-razvitie-na-personaliziranata-medicina-u-nas-poiskaha-specialisti-238373/
Регламент за развитие на персонализираната медицина у нас поискаха специалисти
Предлага се съпътстващата диагностика да се включи в бюджета на Здравната каса за 2018 г.
В България вече се прилагат над 25 лекаствени продукта за персонализирано лечение – т. нар. прицелна терапия. Почти всички се изплащат напълно от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Въпреки това остава нерешен въпросът с обезпечаването на изследванията, необходими за правилния избор на това лечение.

Какви са пречките пред развитието на персонализираната медицина у нас и предложения за решаването им дискутираха специалисти по време на дискусионен форум „Прецизираната медицина – ключ към персонализираната медицина“, организиран от Български Алианс за Прецизирана и Персонализирана Медицина (БАППМ).

Прецизираната диагностика, базирана на генетични тестове, е в основата на персонализираната терапия и без тестовете не би могло практически да се прилага тази медицина. В България все още няма механизъм, обезпечаващ цялостния процес на прецизирана диагностика, избор и прилагане на най-подходящото за всеки пациент лечение, мониториране на ефекта от лечението и аргументирана и независима оценка на резултата – медицински, финансов и обществен, коментира председателят на Алианса д-р Жасмина Коева.

Ето защо от Алианса настояват разработване и приемане на работещ алгоритъм за финансово обезпечаване на диагностичния процес в персонализираната медицина.

Към момента диагностиката на биомаркерите не се покрива от НЗОК, а някои от тях са изключително скъпи. „В момента генетичните маркери се поемат изцяло от фармацевтичните фирми или от пациентите“, посочи проф. Драга Тончева, която призова за решаване на проблема.

Според нея България има всички предпоставки да развива успешно персонализирана медицина. Тя припомни, че страната ни е първата в Европа, въвела специалност по медицинска генетика още през 1974 г.

Друг посочен проблем е, че пациентите в България все още нямат пълен достъп до всички възможни иновативни лекарствени продукти, които правят терапията по-ефективна, коментира проф. Тончева.

Персонализираната терапия трудно ще си проправи път у нас без ясен регламент за това, каза д-р Жасмина Коева, председател на Алианса.

Организацията се обяви за договаряне на финансирането на съпътстващата диагностика в болничната помощ и включването й в бюджета на Здравната каса за 2018 г. и в Националния рамков договор за 2018 година. Препоръчват се и модели за съфинансиране и споделяне на риска между НЗОК и индустрията за финансиране на съпътстващата терапията диагностика. Сред препоръките са и разработване на електронни регистри за персонализирано лечение и събиране на реални данни за ефективността от приложението на съпътстващата диагностика и прицелна терапия в България.

Не на последно място се предлага и повишаване на квалификацията и продължаващо обучение в областта на тази медицина.

Представителят на Здравната каса - д-р Евгени Тасовски, външен консултант към касата, декларира ангажимент за сформирането на работна група на експерно ниво, която да очертае стъпките за развитие на персонализираната медицина, включително и обезпечаването на диагностиката.

Българският лекарски съюз в лицето на зам.-председателя на съсловната организация д-р Галинка Павлова също подкрепи предложението.

По време на форума стана ясно, че разходите за персонализирана медицина у нас през 2016 г. са били 185 млн. лева, а през 2015 г. - 150 млн. лева.
trud_daily

28.04.2017 г., с. 19
ПРИЗНАНИЕ ЗА ИНОВАТИВЕН ДИГИТАЛЕН ПРОЕКТ
МУ - Варна с отличие Best Innovation for Education HaWebit 2017
Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" - Варна бе отличен в категория Best Innovation for Education по време на осмото издание на един от най-мащабните форуми за технологии, иновации и предприемачество в Европа - Webit Festival 2017. На тържествената церемония, която се проведе на 25 април в зала „Джон Атанасов" на София Тех Парк, бяха отличени най-добрите дигитални проекти, иноватори и интегратори на технологични решения в България. Ежегодно носители на отличията са лидери в своите сфери и доказани професионалисти от най-високо ниво.

Интегрирането на съвременни IT решения, системи и иновации в образователния процес е част от стратегията на ръководството на МУ-Варна за високотехнологично обучение на студентите по медицински и здравни специалности в България, което нарежда варненския медицински университет сред най-модерните в света. Видеоконферентната система, която е внедрена във всички бази на университета, както и във филиалите, предоставя възможност за телекомуникация с всяка точка на света по време на конференции, свързване на различни участници в съвместни сесии, провеждане на отдалечени лекции, презентации и дискусии. В Медицински университет - Варна вече има възможност за интерактивно създаване и разпространение на съдържание, тъй като студентите, специализантите и докторантите посещават международни лекции в рамките на своето образование.

Развитието на информационните технологии и цифровото предприемачество носи последици в социален, политически, бизнес и философски характер и затова е важно как ще бъдат използвани. Това е заявил по време на откриването на ежегодния форум Webit.Festival за технологии, иновации и инвестиции, който се провежда под негов патронаж, президентът Румен Радев.

Webit Festival 2017 събра огромен брой инвеститори от цял свят и представители на най-големите технологични компании от над 90 държави, обясни Пламен Русев, президент на Webit.




Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница