Лекции / Въпрос 1 : За природата и динамиката на глобализацията



Дата21.06.2018
Размер226.44 Kb.
#75427
Глобализацията-теории и практики

/ лекции /
Въпрос 1 : За природата и динамиката на глобализацията.

Както днес така и в миналото генетичните корени на процеса наречен глобализация са заложени на първо място в межд.търговия и на второ място присъщата на кап-я начин на произ-во интернационализация на произ-то и капитала т.е Г отразява космополитната същност на капитала.В съвременните си форми Г е сравнително ново явление.Този термин започва да се употребява през 80-те год. на миналия век и е въведен от амр.политолог Р.Гилпин.Той отбелязва,че след ІІ св.война преките чуждестранни инв-ции са основно инв-ции на амр.фирми,а по-късно икон-та на САЩ се превръща в страна домакин.Тези чужд.инв-ции се влагат преди всичко във високо тех-ни отрасли-автомобилна инд-я,инф-они тех-ии и др.

Интерпретирана по този начин Г интегрира в себе си старите и съвременни форми на интернационализацията и на произ-то и на капитала.На второ място Г вкл. в себе си т.нар. понятие „пазарен достъп”като ключово за съвременните развити икономики в чиято основа са т.нар. транс-национални корпорации,които имат чертите на търг-ски мега централи.На трето място процеса на Г по своята същност не е линеен ,а твърде разнопосочен и противоречив процес.

Според З.Бжежински термина Г придобива различни значения и обслужва различни цели.Той счита,че една дър-ва колкото е по-напреднала технологично,с по-модерна икон-ка и разполага с повече капитали толкова повече нейния полит.елит приема по-възторжено Г. като по този начин тя става неофициална идеология на амер.полит-ски и икон-ки елит.Следователно Г в съвр-те си форми и значения обслужва интересите на високо развитите държави.

Друг известен автор е Джоузеф Стиглиц нобелов лореат по икон-ка.През 1993г. е икон-ски съветник на президента Клинтън.През 1997г. става главен икономист на Световната банка.Той поставя няколко въпроса:

1.Защо Г ,която има толкова положителни ефекти внесе и толкова много противоречие?

2.Ако Г не успее да намали бедността,то тя няма да може да осигури и устойчивост на икон-то развитие.

3.Г и въвеждането на пазарната икон-ка не доведоха до желаните резултати в Русия и повечето страни на „Източния блок”.

4. Критиците на Г обвиняват зап-те стари в лицемерие за което той счита,че те са прави.

Съвър-та Г е обективен процес.Тя е нито лоша нито добра,а е закономерно неизбежна.



Въпрос 2 : Желаната икономика в глобализиращото се общество.

Идеята за т.нар. желана икон-ка е неразривно свързана с философията на просвещението.Тя разглежда възникващата по това време национална дър-ва като една форма,която трябва да реализира социалния договор,чрез който да се намери баланса м/у т.нар. позитивна и негативна свобода на индивида.



Тя може да бъде сведена до три типа:

  1. Свързан е с т.нар.”пазарен фондаментализъм”.Привържениците на този тип икон-ка считат,че в нейната основа трябва да стои свободния саморегулиращ се пазар.Всички други форми на соц-на организация трябва да бъдат вторични или производни на този свободен саморегулиращ се пазар.

  2. Привържениците на този етап считат,че ролята на дър-та трябва да бъде по-голяма т.е самор.пазар има свое място ,но дър-та трябва да бъде въвлечена в по-голяма степен в икон-та дейност.Това са привържениците на Дж.М.Кейнс.

Желаната икон-ка независимо в първа или втора фаза не изключва соц-то разслоение.Тя е справедлива икон-ка.Мястото на всеки индивид би трябвало да се определя от неговите качества и способността му да се впише в тази икон-ка.Желаната икон-ка въпреки процесите на Г е мислима само в икон-та на нац-та дър-ва.

В съвр-я глобализиращ се свят всяка държава,която реши да се противопостави,да ограначи дейността на корпорациите рискува изтичането на капитали от собсвената си икон-ка.



  1. Соц-ка икон-ка.-В рамките на тази икон-ка пазарът като категория беше елиминиран,средствата за произ-во бяха национализирани,беше отречен закона за стойността и всичко свързано с него.Тя е изградена в противоречие на обективните икон-ки закони,което е причина тази икон-ка да има толкова кратък живот.

Основното произведение на С.Хънтингтън се нарича „Сблъсъкът на цивилизациите и преобразуването на световния ред”.Според него в историята има 8 ярко очертани цивилизации:

  1. Конфуцианската цивил-я

  2. Индийска

  3. Японска

  4. Латиноамериканската

  5. Славянската

  6. Африканската

  7. Ислямсата

  8. Западната

Тази класификация на Хънтингтън е базирана на ценностни и общо културни критерии.

В сър-те им форми повечето от тези цивил-ии виждат заплаха за своята традационна идентичност в експанзията на зап-та цивил-я,която се подхранва от технологичната революция и зап.ценности.



Харатерните черти на зап.цив-ии,които другите считат за заплаха са :

  1. Безусловния индивидуализъм

  2. Либерализма и преклонението пред спонтанния пазарен ред.

  3. Западното разбиране на човешките права,свобода и демокрация.


Въпрос 3 : Хилядолетното царство на традиционното натурално стопанство.

Ерата на паз.икон-ка е един сравнително краткотраен период.В основата на трад-то натур-на стоп-во е земеделието.Паралелно с това съществуват две форма на капитала-търговския и лихварски капитал,който оказват влияние в/ натур.стоп-во чрез два фактора:1.Разделението на труда 2.Утвърждаването на частната собственост.



Древен Вавилон:Писмен източник за стоп-то на Древен Вавилон са законите на Цар Хамурапи,в които защитава частната собственост,която е неприкосновена и посегателството с/у нея си наказвало със смърт.Тук съществуват ограничения за лихварството,което води до т.нар.”дългово робство” и защитава тър-та като едно почтено и полезно занятие.

Древен Китай:Предсавители на Др.Китай са:

Конфуции-той създава цялостна концепция за поведението на човека.

Мо дзъ-Наричан е още учителя Мо.Той счита ,че :


  • трябва да се следва принципа на способните т.е постовете трябва да се заемат от способните за да е ефективна цялата дър-ва.

  • проповядва идеала за сдържаност и пестеливост

  • отделя внимание на идеята за обществения договор м/у императора и неговите поданици.

Гуан дзъ-Характерното за него е:

  1. В своя тракт той разглежда противоречията,които съществуват м/у отделните групи и класи в резултат на развитието на занаятите и тър-ята.

  2. Основния източник на богатство на империята това е труда

  3. Той счита,че мярката за измерване на богатството е златото.

Др.Индия-Писмен източник за Др.Индия е тракта Артхашастра,в който се съдържат:

  1. Предписания как да бъде организирана администрацията от различев вид за да бъде дейността й най-ефективна.

  2. Има сведения за робите,който са основна производителна сила.

  3. Сведения по отношение на печалбата в тър-те сделки.

Др.Гърция-Икон-та на Др.Гърция също е основана на робски труд.Основните й елемента са традицианното сел.стопанство и големите занаятчийски работилници,които са базирани на робски труд.

Две са имената за Др.Гърция:

  1. Ксенофонт-той е защитник на традиционното натурално стопанство и използването на робския труд и как той да бъде използван най-ефективно.

  2. Аристотел-според него съществуват две форми на икон-ка :естествена икон-ка и хрематистика.Той одобрява първата форма на икон-та,тъй като тя създава полезните блага за ест.икон-ка.За втората форма се изказва негативна,защото е свързва основно с тър-я.

Др.Рим-характерно е типично робовладелско общество.Латифунции-това са гигантски поземлени имения,които са собственост на патриции,военни или държ-ни чиновници където се използва труда на робите и се произ-да всичко което е необходимо за армията и администрацията.

За Средновековна Зап.Европа е характерен документа „Салически документ”,който отразява времето на кралството на франките V-VІ в. след Хр.Този документ защитава общинската собственост и правата на свободния селянин.


Въпрос 4 : Пазарът-генератор и катализатор на промяната.

От ист-ка гледна точка можем да отбележим,че през последните няколко века при господстващата пазарна икон-ка няма истр-ко събитие,което да не е свързано в една или друга степен с пазара.На първо място можем да отбележим,че присъщия на капит-то общ-во динамизъм,адаптивност и гъвкавост са неразривно свързани с пазарния механизъм.На второ място пазарът не е само средство за решаване на проблеми,а и генератор на тези проблеми.



За генезиса и природата на пазара :

  1. Пазарът е неразривно свързан с разменните отношения,които преминават през различни форми и водят до промени в спецификата на пазара.

Размяната е в основата на първата предпоставка за появата на стоковото произ-во,която е разделението на труда.

В ист-та можем да говорим за три големи обществени разделения на труда:

  1. Обособяването на земеделието и скотовъдството

  2. Появата на занаятите

  3. Обособяването на тър-та

Втората предпоставка е частната собственост.

Основните въпроси,които трябва да реши всеки пазар са :Какво? Как? и За кого да се произвежда?



Структурните елементи на пазара са :

  1. Парите-има две теории,които обясняват същността на парите.Първата счита,че парите нямат стокова природа,а втората е т.нар „Количествена теория”,според която парите нямат собствена стойност,а са своеобразен елемент за размяна.

  2. Търсенето и предлагането-те са динамичната сила на пазара.

  3. Цената-тя е измерената в пари стойност на стоката и основния икономически показател на пазарната икон-ка.

Функциите на пазара са :

  1. Разпределителна или дистрибутивна функция на пазара.Тя има две измерения :

  • разпределение на факторите на приз-во:зема,труд,капитал

  • разпределението на готовия продукт,което е функция на тър-я капитал.

  1. Алокативна функция-тя се отнася до пространствененото разпределение на ресурсите.


Въпрос 5 : Пазара като ядро на бизнес цивилизацията и движеща сила на глобализацията. Метафората за „невидимата ръка“

Пазара е много по-стара институция от дър-та. За това значителна част от днешните пазарни структури са непознати в историята,защото са продукт на съвременното развитие.Харак-то за съвр-те пазарни структури,е че те са се сраснали много тясно с дър-та и останалите соц-ни структури в резултат, на което е налице една високо развита бизнес цивилизация,в която определящо място има пазара.

В истор-ки план паз-те структури винаги са били в конфликт с полит-те структури.Дър-та като цяло винаги се е опитвала да наложи своята роля в/у пазара и като правило никога не е успявала.

Пазар-та икон-ка с всичките свои структурни елементи е сравнително млада институция.Пазарът и пазр-та сис-ма отразяват конкретните истор-ки особености на отделните общ-ва.Пазарът като такъв е абстракция.Той е сведен до определящи същностни хар-ки,докато конкретния пазар е нещо много по-широко и многообразно.Затова изучаването на конкретни пазари трябва да отчита тази специфика.

„Невидимата ръка „- Термина „Невидимата ръка” е въведен от А.Смит.Тази метафора означава,че на пазара на една икон-ка с чиста конкуренция се срещат независими стоко производители,като всеки от тях се стреми да реализира произведения продукт,но преимущество имат тези стоки чиито частен труд се превръща в обществен,а това са тези които реализират и отговарят на обществено необходимите разходи на труд.Тези които не могат да превърнат частния си труд в обществен и не работят в рамките на обществено необходимите разходи т.нар „невидима ръка „ ги отстранява от пазара т.е пазарът регулира общественото производство.

Въпрос 6 : Глобализиращата функция на капитала.

Най-ранните форми на капитала са тър-я и лихварския капитал.В истор-та тър-я капитал е възприеман като е нещо полезно,докато лихварски капитал е бил осъждан.Тези две форми на капитала са допринесли за развитието на стоковото произ-во и до наличието на господстващата пазарна система,чиято роля се състои в това,че дава най-голям стимул и простор за развитието на произ-те сили.Пазарната сис-ма се характеризира с т.нар. явление „стоков фетишизъм”,което означава че в рамките на тази сис-ма отношенията м/у хората се реализират чрез отношенията м/у вещи.



Капитала се проявява под следните структурни форми:

  1. Пазарна сис-ма-възниква и се развива на базата на едноличната собственост,когато отделни индивиди притежават средства за произ-во.По-късно се налагат нови форми на кап-ска собственост под формата на акционерни дружества.

  2. Корпорациите-основната разлика,е че те са с по-големи капитали и с много по-разклонено произ-во.

  3. Транс-националните корпорации-те са надхвърлели границите на националните граници и имат световно присъствие.Проявяват се в много случай като межд-ни монополи.


Въпрос 7 : Историческите граници на обновлението в условията на глобализацията.

Всички обществени форми и структури имат определена специфика в своето развитие.Те се появяват при наличието на обективни икон-ки закони,които ги регулират.Когато тези закони престанат да съществуват се появяват нови обществени структури със свои собствени закони и колкото по-развити са тези структури толкова по-бързо протича техния жизнен цикъл.Това ускорение трябва да се разбира в соц-та област не само като съкращаване на жизнения цикъл,но и като много по-голям интензитет на соц-то развитие,което означава своеобразно насищане на ист-я процес с повече открития във всички социална области.

През 19в. капиталистическата пазарна система изгражда своята адекватна материално техническа база,когато доминира свободната конкуренция,която е мотивиращ фактор за развитието на капитализма .В епохата на свободната конкуренция пазарната система

е едноличната фирма,но по-късно развитието на произ-те сили влиза в противоречие с тази форма.Това противоречие се решава чрез възникване на акционерната форма на капитала,при която собственикът и функциониращия капитал за първи път стават две различни лица.Тази форма дава мощен тласък на двата процеса концентрация и централизация на капитала.

Концентрацията на капитала означава,че неговия размер расте вследствие на реивестиране на капитала т.е т.нар.капиталистическо натрупване.

Централизацията се свързва с увеличаване размерите на отделните капитали в резултат на обединяване на самостоятелно съществуващи до тогава капитали и се свързва с акционерната форма на капитала.Този процес се извършва обективно.

Тези два процеса са неразривно свързани и в резултат от тях се променя формата на конкуренцията.Свободната конкуренция като регулатор на пазара постепенно губи своята роля и прераства в монополистическо противопоставяне на пазара.В много случай цената и печалбата се определят не от свободното преливане на капитала м/у отделните отрасли,а от съществуващата монополна власт.С развитието на акционерния капитал и наличието на монополни тенденции се увеличават елементите на организираната монополност.

От тези процеси се формира новата роля на банката т.е банковия капитал.В развитието на кап-та пазарна система все по-голяма роля придобива световната финансова система.Възниква т.нар. финансова олигархия.Фин.капитал е типична космополитна глобална сила,която не признава национални и регионални граници и за това моделира света по свой собствен образ и подобие.В резултат на това неравномерността придобива нови форми като специфичен закон на кап-та пазарна система.




Въпрос 8 : За природата и отражението на технологичната революция върху икономиката и човека.

Когато говорим за развитието на капит-та пазарна система и нейното налагане като господстваща визираме периода 1750г.-1850г.,в който период нито едно по-значимо събитие не може да бъде обяснено без да се отчита влиянието на идустриалната революция,която доведе до изграждането на присъщата на либералния кап-зъм материално техническа база,в резултат на което бе преодолян хроничния недостиг на стоки и услуги.Тази нейна роля поставя основите на капит-та пазарна система.

След ІІ св.война се развиват процеси,които поставят началото на т.нар. научно-техническа революция,които процеси продължават и до днес.Тази технологична революция има друга основа и качествено различни последствия.Съвременната технологична революция е мощен двигател на глобализацията.Технологичния прогрес свързан с тази революция води до дълбоки промени от една страна в соц-те институции и от друга в начина,по който функционира икон-та.

Сред анализаторита на научно-техническия прогрес с ограничават две школи:

Първата школа включва т.нар” интерналисти”,които считат,че развитието на науката и техниката не зависи от социално –икономическите структури т.е постиженията имат своя собствена движеща сила.

Втората школа са т.нар.”екстерналисти”, според които научно-техническия прогрес е един елемент,който зависи и е динамично обвързан с всички социално-икономически форми.



Основните характеристики на технологичната революция са:

  1. Тя е многомерна и многопланова.нейните постижения оказват влияние в/у всичк форми на обществения живот.Обхваща развитието на науката,технологията и промяната на мястото на самата работна сила.Присъства на всякъде в съвременното общество.

  2. Превръща науката в непосредствена производителна сила.

  3. Тя има изпреварващо развитие т.е.дава отговор не само на възникнали научно-технически проблеми,но е и генератор на нови научни и материални постижения.

  4. Променя самата система наука,техника,човек.

Работната сила престава да бъде съзнателен придатък на машината и напуска непосредственото произ-во,което вече е силно технлогизирано.


Въпрос 9 : Измененията на пазарната система и капиталовия пазар-стимулатор на глобализацията.

Факторите,които влияят в/у измененията на пазр-та система и капиталовия пазар,най-общо могат да бъдат сведени до три:



  1. Технологичната революция.

  2. Финансовата революция.

  3. Процесите на глобализация.

В съвременните условия сме свидетели на процеси,които формират една нова по съдържание и функции финансово кредитна система,което дава основание да говорим за финансова революция.От друга страна технологичната революция породи т.нар „електронни пари” .Това даде възможност за едно динамично движение на големи капиталови масиви,което оказва голяма влияние в/у фин-та система.Това е т.нар.”глобално движение на фиктивния капитал”,което отразява и движението на сделки с ценни книжа.

Характерни черти на съвременната пазарна система са:

  1. Основата на съвременната икон-ка вече не е едноличната фирма,а корпорацията която е определящия фактор и определя основните характеристики на съвременната икон-ка.

  2. Класическото пазарно стопанство за разлика от съвременната икон-ка не познава държавната антициклична политика.Съвременната икон-ка не само признава необходимостта от такава политика,но има за цел набор от лостове за да я анализира.

  3. Ролята на държавата в съвременни условия не се изчерпва само с антициклична политика т.е роля в икономиката играе и държавния сектор.

В много случай,чрез бюджета държавата преразпределя в някой случай до 50% от националния доход.

  1. Съвременното високо развито пазарно стопанство следствие на концентрацията и централизацията на капитала води до проява на мощни монополистични тенденции.

  2. Променя се структурата на пазара освен класическата схема,в която пазарите се състоят от два елемента т.е пазар на фактори на произ-во и пазар на потребителски блага в съвременни условия,като се включва капиталовия пазар и пазара на недвижими имоти.

Капиталовия пазар:В известен смисъл капиталовия пазар е по-стар от индустриалната система.Банките и банковите операции са познати много преди триумфа на индустриалното общество.Капиталовия пазар заедно с търговския капитал изиграва решаваща роля за т.нар.първоначално натрупване на капитала” и индустриалната революция.В съвременни условия този пазар е своеобразен мост м/у спестените парични средства и реалния капитал в материалното произ-во.

Източници на свободните парични средства са спестяванията на населението и свободните парични средства на фирмите.



Капиталовите пазари биват два вида:

  • за краткосрочно кредитиране

  • за дългосрочно кредитиране

За да бъде една икон-ка в равновесие спестяванията трябва да са равни на инвестициите,което е макроикономически фактор.На микро равнище фирмите могат да си осигуряват необходимия капитал чрез:

  • краткосрочно кредитиране

  • пласиране на нова мисия ценни книжа


Лостовете за провеждане на антициклична политика са:

  1. Системно наблюдение и регулиране на лих.%

  2. Операции с дър-ни ценни книжа

  3. Използване на минимални задължителни резерви на банките

  4. Използване на дър-те поръчки

  5. Определяне хар-ра,начина и равнището на данъчното облагане

  6. Дър-но регулиране на доходите


Въпрос 10 : Мрежовата икономика-основни характеристики.

Съвременната кап-ка икон-ка се намира в определен период на преструктуриране и съответно нова институционализация.



Основните хар-ки на мрежовата икон-ка се изразява в това:

  1. Традиционните пазари се изместват от една нова конфигурация наричана „мрежова икон-ка”.Тази промяна и адаптация са генетично присъщи на кап-та пазарна икон-ка.

  2. Това означава,че т.нар.”невидима ръка” на пазара се измества от мрежите и някой до сега съществуващите признаци са елиминирани.Пример за това е една от най-съществените хар-ки на пазарната размяна,при която собствеността в/у продукта се променя,докато при мрежовата търговия собствеността остава не променена т.е не се разменя собственост,а услуга която няма веществен хар-р.Купувачът вече не е собственик,а само ползвател на услугата,която може да бъде под формата на консултации,туристическа услуга,някакъв вид преживяване и др.Собствеността вече е неразменима.В мрежовата икон-ка се срещат нови субекти,които са доставчиците собственици от една страна и клиентите ползватели от друга.Отделянето на собствеността от потребителя ползвател е първата и най-характерна черта на мрежовата икон-ка.

  3. Правото на достъп заменя придобиването на собственостт.

  4. Доставчикът,който представя съответната услуга е силно заинтересован да пази своя монопол в/у съответния интелектуален продукт.

  5. Невеществения хар-р на размяната.В рамките на тази икон-ка се разменя услуга и се заплаща правото на достъп до тази услуга.

  6. Осъществява се в киберпространството т.е изчезват всякакви времеви ограничения.

  7. По своята природа е глобално ориентирана т.е може да се реализира достъп до определена услуга.

  8. Тясната обвързаност на участниците в разменните отношения.Притежателя на съответната услуга се стреми да превърне ползвателя в постоянен клиент т.е да му предлага и продава все по-голям набор от услуги.



Въпрос 11 : Особената роля на франчайзинга в мрежовата икономика и глобализацията.

Франчайзинга като икон-ка структура е рожба на американската икон-ка.Неговото разпостранение съпътства глобалното настъпление на транс-националните корпорации.Този термин се появява 90-те год. на миналия век и включва:



  1. Определени привилегии,които се гарантират от правителството на отделни индивиди или корпорации за бизнес при определени условия.

  2. Възможността на отделни частни корпорации също да използват такава форма на франчайзинг.

Най-характерни черти на франчайзинга са:

  1. Продължителността във времето.

  2. Комисионната.

  3. Начина,по който се реализира самото споразумение.

В един по-късен период се прецизира съдържанието на франчайзинга и представлява следното:

  1. Законна привилегия,която разрешава на една лицензирана фирма да продава продуктите на друга фирма и да използва търговската й марка.В замяна на това е налице едно първоначално плащане,а в някой случай в един по-късен период и процент от оборота.

Получателят на франчайзинга поема определени задължения,който са свързани със създаване на най-добри условия за използване на търговската марка,които са:

  1. Осигуряване на обучение на подходящ персонал

  2. Оборудване и реклама.

  3. Наемане на недвижима собственост.

  4. Плащане на съответните осигуровки,заплати и др.

Чрез франчайзинга фирмите гиганти се допълват от много подизпълнители,които често пъти са създадени от самите мега централи,в резултат на което франчайзинга се разпространява в/у все повече стоки и услуги.


Въпрос 12 : Човекът и човешкия капитал в рамките на мрежовата икономика и глобализацията.

Мрежовата икон-ка бележи едно изместване на акцента не само от сферата на материалното произ-во към сферата на услугите,но и намира израз в повишаване ролята и значението на човешкия капитал.

В съвременната икон-ка основана движеща сила е човешкия капитал.Робърт Рийч е един от първите учени,които анализират глобализацията,мрежовата икон-ка и човешкия капитал.Той говори за т.нар.”три професии на бъдещето” свързани с човешкия капитал,които са:


  1. т.нар.”ротинни производители на услуги”

  2. доставчици на персонални услуги

  3. носители на символна аналитични услуги

Трябва да се прави разлика м/у категориите чов-ки капитал и чов-ки ресурси.Термина чов-ки ресурси на дава един по-широк анализ на състоянието,мястото,ролята и възможностите на работната сила в съвременната икон-ка.Този анализ е от гледна точка на реализацията на работната сила и нейното пълноценно използване т.е нейната заетост.Докато термина чов-ки капитал представлява:съвкупност от качестава,които обхващат образуванието на човека,равнището и хар-ра на неговите знания и умения,чрез които се реализира неговия интелектуален потенциал като специалист от висока класа.

В аспекта на анализа,чрез човешкия капитал как се променя самия труд и трудовата реализация в познатия смисъл:

  1. човешкия капитал не може да бъде собственост на фирмата т.е той е единствения капитал,който не може да се превърне в корпоративна собственост или иначе казано човешкия капитал не може да бъде отчуждаван.

  2. този капитал се отличава с начина на своето формиране.Неговото изграждане е особен вид инвестиционна дейност за придобиване на знания и умения т.е формиране на човешкия капитал чрез обучение през целия живот.



Въпрос 13 : Демокрацията в условията на глобализация

Митът за дем-я като народовластие винаги е съжителствал с мита за народа като суверен на полит.власт,но нито в Древна Елада нито в Римската империя народът е бил суверен на полит.власт.За това пък митологиятя добре е обслужвала интересите на древните и днешни политици..Във формиращата се матер.среда представите за грамотност ще бъдат мн.по далеч от писането и смятането,от голямо значение ще бъде обладяването на глобалния интернет.В същото време гл-ята и взаимодеиствието с другите колтури ще изисква използването на чужди езици.За да отговори на изискванията на новото време в което човешкия капитал е осн.движеща сила на икономиката училището трябва да бъде досъпна институция за всички желаещи.В началото на 21в разполагаме с изобилие от литература посветена на демокрацията.Дейвид Хелд формулира 9 модела на демокрация,но днес тази класификация може да ни се стори непълна..А.Пантев ги обединява в 2 дяла –пряка демокрация и либерална дем-я.Ако внимателно се запознаем със всеки един възможен вариант на демокр.режим ще видим ,че всички защитници на идеята за дем-я като народовластие си остава само красива фраза без стабилно покритие.Само по себеси е ясно ,че моментите на пряка демокрация имат характер на полит.кризи изходът от които е свързан с насилие и остри сблъсъци.Кризата на демокрацията се разгръща 21в заедно с кризата на нац.държава.Нещата се усложняват от нарастващата взаимосвързаност между икономиките и доминиращите позиции на многонац.корпорации.Наред с ценностите на равитите държави в тях се съдържат и соц пороци-престъпност,корупция,потоци пари от нелегална икономика,които са вече хронична болест на западната дем-я,тези пороци както и редица други проблеми породени от несъвършенствата на глобалния икон.пазар позволяват да се злоупотребява с демокрацията уронвайки нейните стълбове-всеобщо избирателно право,полит.представителство,свобода на избора,спазване на човешките права.



Въпрос 14 : Лобизмът в политиката

Според някой определения лобистите предсавляват лице или група ,които наблщдават за да въздействат върху процедиането на законодателното тяло.Лобистите са поддържани от доста асоциации,профсъюзи и групи.Чрез поддържане на лобистите фирмите имат възможност да се информират за законодателната дейност която ги засяга пряко и ако подготвяните закони ги застрашават по някакъв начин,лобистите не само ги предупреждават,но и подготвят аргументи против приемането на тези закони.Дейността на лобистите е все по широкообхватна в условията на мреж.ик-ка.Лобизма не е само информ.източник,това е скъпо платено усилие за придобиване на политическо влияние и манипулиране .Лобиста е търг.посредник на информацията .Лобистите притежават мощни лобистки и консултански фирми най вече на спекулативния фондов пазар.



От политологията

По данни на осториците през 40г на 17в лоби се е наричало място в британския парламент ,където депутатите са се срещали с лица нямащи право да присъстват на парламентарни заседания,по късно в САЩ под лобиране се разбирало незаконно купуване на гласове.Окончателно политическия институт на лобизма се развил и оформил през 20в.Най общо казано причините за генезиса на лобизма са свързани с комплексаната дейност на държавата и нейните институции.Показателен е факта ,че колкото по голяма е намесата на държавата в соц.икон.процеси толкова по бързо никнат и лобистките групи.От тази гледна точка може да се каже че лобизма е специф.дейност извършвана от непартийни и неправителсвени организации,които въз основа на частни или корпоративни интереси ,извършват директен или скрит натиск върху властта за решаване на възникнали проблеми.В фирмите на лобистите работят висококвалифицирани специалисти-бивши държавници,политици,сенатори,чиновници ,експерти.Прието е да се говори за 4 вида лобисти-договорни лобисти-наети по договор защитаващи интересите на големи соц.групи.2-домашни лобисти-представляват хоря към които принадлежат(мениджъри,собственици на големи компании3-лобисти във връзка със закона-проф.юристи които лобират за определена кауза4-граждански лобисти- влиятелни дейци с чиято помощ се разрешават второстепенни соц. Проблеми(спорове между големи общини ,градове)



Форми на въздействие върху властта-цивилизовани и нецивилизовани.Към първите се отнасят-пропаганистки кампании,законно включване в стуктурите на властта.Към вторите—манипулации,компромати,подкупи и др.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница