Лекции изнесени в Дорнах пред лекари и студенти по медицина



страница1/22
Дата17.10.2018
Размер4.56 Mb.
#90449
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22






ЦИКЪЛ от 20 лекции


изнесени в Дорнах

пред лекари и студенти по медицина

от 21. 3. До 9. 4. 1920 г.

превод от немски: д-р ТЕМЕНУГА СТАНЕВА

НЕРЕДАКТИРАН ПРЕВОД

изготвил: ПЕТЪР ИВАНОВ РАЙЧЕВ – сканиран от копие









С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

СТР.

1. ПЪРВА ЛЕКЦИЯ……………………………………...................7



Промяната на ме­ди­цин­с­ки­те въз­г­ле­ди в хо­да на чо­веш­ко­то развитие. Болести здраве. Археуса на Парацелзий. Витализма на Щаал и не­го­во­то преодоляване. Появата и зна­че­ни­ето на па­то­ло­гич­на­та ана­то­мия от вре­ме­то на Моргани. Хормонална патология. Клетъчна патология. Болестни про­це­си и при­род­ни процеси. Значение на срав­ни­тел­на­та анатомия. По- знание за из­вън­зем­ни­те фор­мо­об­ра­зу­ва­щи сили. Метаморфоза. Понятие- то на Трокслер за болестта.
2. ВТОРА ЛЕКЦИЯ………………………………….......................21

Учение за сърцето. Сърцето ка­то урав­но­ве­ся­ващ ор­ган меж­ду го­ре и долу. Полярността на чо­веш­кия организъм. Физиогномия на болестта. Хистерията ка­то из­раз на пре­ве­са на ве­щес­т­во об­ме­ни­те процеси. Невра- стения - за пре­ве­са на се­тив­ни­те процеси. Туберкулоза: диспозиция и ин- фекция. Значение на от­дел­ните сим­п­то­ми за про­ти­ча­не­то и лечението. Същност на хомеопатията.


3. ТРЕТА ЛЕКЦИЯ………………………………………................35

Свързване на па­то­ло­ги­ята и те­ра­пи­ята пос­ред­с­т­вом диагнозата. Тричле- нния човек. Моторни и сен­зор­ни нерви. Внушение и хипноза. Отноше- ние на ле­чеб­ни­те сред­с­т­ва към човека. Растежни ме­та­мор­фо­зи при рас­те­ни­ето и при човека. Приспособителни въз­мож­нос­ти и регенерация. Формообразуващи си­ли и ду­хов­но­-ду­шев­ни си­ли у човека. Основи за ед­на психология, съ­об­ра­зе­на с действителността. Възходяща и низ­хо­дя­ща еволюция. Кръвотворен про­цес и про­цес на об­ра­зу­ва­не на млякото.


4. ЧЕТВЪРТА ЛЕКЦИЯ………………………………………........50

Връзката на чо­ве­ка с из­вън човешкото. Лечебните сред­с­т­ва на Ритер. Извеждане на те­ра­пи­ята от па­то­ло­гията. Извън чо­веш­ка и ин­тес­ти­нал­на флора. Въглероден процес. Кислороден процес. Процес на мис­ли­те и на представите. Успоредност в раз­ви­ти­ето на чрев­ни­те и на мо­зъч­ни­те фо- рми. Теория за ба­ци­ли­те и пред­раз­по­ло­же­ние за болест. Секреция и мис­лов­ни процеси. Метаморфоза на свет­ли­на­та в ор­га­низ­ма и туберкулоза. Макроскопското раз­г­леж­да­не на све­та и илю­зи­ята на микроскопията. Солеви про­цес и се­рен процес. Процес на нереализиране. Хомеопати- чния прин­цип в из­ра­бот­ва­не­то на ле­кар­с­т­ве­ни средства.


5. ПЕТА ЛЕКЦИЯ………………………………………….............65

Общото уче­ние за чо­ве­ка ка­то ос­но­ва за терапията. Анамнезата ка­то ос­но­ва за оцен­ка на свръх­се­тив­ния организъм. Човешко цар­с­т­во и при­род­ни царства. Разтворимост, об­ра­зу­ва­не на соли. Мисловният про­цес в сфе­ра­та из­вън човека. Минерален процес, мер­ку­ри­ален про­цес и фос­фо­рен процес. Отношение на рас­те­нието към човека. Формиране на дърво- то, бял имел. Формиране на корените, на листата, на цве­то­ве­те и на пло­до­ве­те и тях­но­то от­но­ше­ние спря­мо минералния, мер­ку­ри­ал­ния и фос­фор­ния про­цес и спря­мо човека. По въп­ро­си­те за се­рум­на­та терапия.
6. ШЕСТА ЛЕКЦИЯ……………………………………..................80

Процес на фор­ми­ра­не на растенията, спи­ра­ло­вид­на тенденция. Планета- рно въздействие. Отношение на рас­те­ни­ето спря­мо човека. Полярност меж­ду те­жест (гра­ви­та­ция - бел. прев.) и светлина. Полярността в чо­ве- ш­кия ор­га­ни­зъм и болестта. Рахит, краниотабес. Солеви, фос­фо­рен и мер­ку­ри­ален процес. Металите ка­то пла­не­тар­ни процеси. Тяхното от­но­ше­ние спря­мо растението. Изгаряне и опепеляване. По въп­ро­са за по­тен­ци­ра­не­то на ле­чеб­ни­те средства. По въп­ро­са за фи­зи­кал­ния ле­че­бен ме- тод. Лечебни ве­щес­т­ва от жи­во­тин­с­ки произход.


7. СЕДМА ЛЕКЦИЯ…………………………………………..........95

Съобразяване с ета­пи­те в чо­веш­кия жи­вот при ле­чеб­но­то изкуство. Хо- лера. Временност. Полиартрит. Различия в те­ра­пи­ята в раз­лич­ни­те епо­хи на чо­веш­кия живот. Отношение на въз­рас­т­та спря­мо планетите. Пре- концепционни (раз­по­ло­же­ни пре­ди зачатието-бел. прев.) при­чи­ни за заболявания. Вкостяване. Склероза. Карцином. Хидроцефалия в дет­с­ка­та въз­раст и по­-къс­ни заболявания. Предразположение към сифилис, пнев­мо­ния и плеврит. Ендокардит. Проблеми на лекуването. Телесна тем­пе­ра­ту­ра ка­то из­раз на дейнос­т­та на Аза. Процес на фор­ми­ра­не на чо­ве­ка и кле­тъч­но об­ра­зу­ва­щи процеси. Олово и склероза, ка­лай и хидроцефалия, же­ля­зо и бе­лод­роб­ни процеси. Мед, живак, сребро.


8. ОСМА ЛЕКЦИЯ…………………………………………............108

Процеса на аро­ма­ти­зи­ра­не в рас­те­ни­ето и обо­ня­тел­ния процес. Процеса на со­ле­об­ра­зу­ва­не в рас­те­ни­ето и вку­со­вия процес. Метаморфоза на чо­веш­кия организъм: обоняние, вкус, зрение, мислене, асоциации, храно- смилане, отделителни процеси през дебелото черво и през бъбреците, процеси на кръвотворение и на лимфообразуване. Сърцето ка­то обеди- нител.

9. ДЕВЕТА ЛЕКЦИЯ…………………………………………........121

Метеорологични про­це­си и тях­но­то от­но­ше­ние към органите. Значение на водата, въз­ду­ха и поч­ва­та за за­бо­ля­ва­не­то и за ле­че­ни­ето на оп­ре­де­ле­ни органи. Силициево ки­се­лин­ния про­цес и въг­ле­ки­се­лин­ния про­цес ка­то по­ляр­ни яв­ле­ния в чо­веш­кия организъм. Диференциране на от­де­ли­тел­ни­те про­це­си и тях­но­то от­но­ше­ние към те­зи два процеса. Родството на два­та про­це­са с металите. Обоняние и вкус.


10. ДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ…………………...........................................132

Начин на дейс­т­вие на ани­зум вулгаре, ци­ко­ри­ум интибус, ек­ви­зе­тум арвензе, гор­с­ка ягода, лавандула, маточина. Отношението на чо­веш­кия ор­га­ни­зъм спря­мо рас­ти­тел­но­то цар­с­т­во и ми­не­рал­но­то царство. Лечеб- ни свойс­т­ва на рас­ти­тел­ни­те ми­не­ра­ли и на минералите. Начини на хранене. Суровоядство. Готвенето ка­то ле­че­бен процес. Периферния и цен­т­рал­ния човек. Храносмилане, отделяне, об­ра­зу­ва­не на ури­на и на пот. Сифилис. Формиране на жен­с­кия организъм. Значение на жен­с­ко­то и на мъж­ко­то за онтогенезата.


11. ЕДИНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ……………………………..............146

Карбо вегетабилис. Химия и физиология. Същността на хомеопатията. Образуване на въг­ле­на и кис­ло­ро­ден процес. Образуване на соб­с­т­ве­на свет­ли­на в гор­ния процес. Бъбречна патология. Въздушна сфера, топ­лин­на и свет­лин­на зона, теч­на зо­на и чо­веш­ка­та патология. Калиум кар- боникум. Процес на фор­ми­ра­не на че­руп­ка­та на стридата. Почвообразу- ване. Белодробен процес. Глад, жаж­да и тех­ни­те ор­ган­ни отношения.


12. ДВАНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ…………………………….............160

Водата Рончено и Левико. Кислород и азот и от­но­ше­ни­ето меж­ду азо­во­-­ас­т­рал­но и етер­но­-фи­зи­чес­ко тяло. Белтъка и ор­ган­ни­те системи. Расти- телен белтък. Отношението на еле­мен­ти­те кислород, азот, въг­ле­род и во­до­род към бъбрека, чер­ния дроб, бе­лия дроб, сърцето. Медитативен метод. Желязно лъчение, про­ти­во­дейс­т­вие на белтъка. Растителен и жи­во­тин­с­ки въглерод. Флуор, магнезий. Кариес на зъ­би­те и малокръвие. Силиций. Основи и киселини. Храносмилане и солеобразуване. Външна терапия.


13. ТРИНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ………………………......................173

Дейност на етер­но­то тяло. Образуването на ту­мо­ри и въз­па­ле­ни­ята ка­то пос­ле­ди­ца на не­рав­но­мер­ни ак­тив­нос­ти на етер­но­то тяло. Полярност ме- ж­ду ту­мо­ро­об­ра­зу­ва­щия про­цес и въз­па­ли­тел­ния процес. Бял имел, ле­че­ние с бял имел Карбо вегетабилис. Психиатрични кли­нич­ни кар­ти­ни ка­то пос­ле­ди­ца на сму­те­ни ор­га­но­об­ра­зу­ва­щи процеси. Въздействие на ка­фе­то и чая. Употреба на захар.
14. ЧЕТИРИНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ……………………..................185

Оценъчна спо­соб­ност и ясновидство. Работа на Аза над от­дел­ни­те тела. Етерното тя­ло фан­таз­ни способности. Азов ске­лет във фи­зи­чес­ко­то тяло. Възпалителен процес. Изследване ус­т­ройс­т­во­то на око­то ка­то път за въз­п­ри­ема­не на етер­но­то тяло. Терапия на въз­па­ли­тел­на­та тенденция. Пълнота. Измършавялост. Хипохондрия. Окото ка­то въз­па­ли­те­лен про- цес. Ухото ка­то ту­мо­ро­об­ра­зу­ващ процес. Изследване фор­ми­ра­не­то на ухо­то ка­то път за въз­п­ри­ема­не на ас­т­рал­но­то тяло. Розмарин и сти­му­ли­ра­не на азо­ви­те сили. Арника и сти­му­ли­ра­не на ас­т­рал­ни­те сили.


15. ПЕТНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ………………………......................197

Птицата и пла­не­тар­ния елемент. Интелектуалност, фор­ми­ра­не и за­гу­ба на инстинктите. Диабетес мелитус. Слабост на Аза. Формообразуващият про­цес у рас­те­ни­ята пред­с­тав­ля­ва про­ти­во­по­лож­на тен­ден­ция на фор­мо­об­ра­зу­ващ про­цес у животните. Животинският фор­мо­об­ра­зу­ващ про­цес у човека. Процес на обезсоляване. Растителни ле­чеб­ни средства. Квар- цоразцепващата си­ла у ма­те­ма­ти­чес­ки и нема­те­ма­ти­чес­ки нас­т­ро­ени натури. Бреза. Овчарска торбичка. Кохлеария официналис. Скорбут. Функции на слезката.


16. ШЕСТАНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ………………………...............209

Масаж в об­лас­т­та на слез­ка­та и усил­ва­не на ин­с­тин­к­тив­на­та дейност. Въздействие на дейнос­т­та на пред­с­та­ви­те в организма. Ритъм на хра- нене. Масажа ка­то ре­гу­ла­тор на рит­мич­на­та дейност. Значение на ма­са­жа на от­дел­ни­те час­ти за организма. Мигрена. Терапия с цветове. Под- ражание. Авторитет. Старческо слабоумие. Психоанализа. Материали- зъм. Значение на зъбите. Въздействие на флуора.

17. СЕДЕМНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ…………………………............221

Развитие на зъбите. Зъбен кариес. Хемороидни страдания. Въздействие на флуора. Педагогика и фор­мо­об­ра­зу­ва­щи про­це­си в зъбите. Зъбен ка­ри­ес и бременност. Ескулин. Хлорофил. Преодоляване на ан­ти­апе­ти­ти и фор­ми­ра­не на органите. Високи и нис­ки потенции. Хипохондрия. Мате- риализмът ка­то пос­ле­ди­ца на ка­то­ли­чес­кия аскетизъм. Духовни свойс­т­ва на материята. Човешки темперамент. Отношение на хра­ни­тел­ния про­цес към стар­чес­ко­то слабоумие. Внушение.


18. ОСЕМНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ………………………..................233

Болестни причини. Теория на бацилите. Тенденция в рас­те­ни­ята за прев­ръ­ща­не в животни. Минерализиране на растенията. Белият дроб ка­то Земя. Бодърствуване и сън. Тиф. Катарални заболявания. Заболявания на дол­на­та част на тялото. Походка и израстване. Предразположение към грип. Дифтерия. Менингит. Алвеоларна пиорея. Солеви процеси, мер­ку­ри­ален про­цес и се­рен про­цес в раз­лич­ни­те възрасти.


19. ДЕВЕТНАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ…………………….....................242

Унаследяване. Роля на мъж­ко­то и на женското. Захарна бо­лест и ду­шев­ни заболявания. Хемофилия. Антимон. Антимона ка­то пла­не­тар­но дей- ствие. Съсирващи свойс­т­ва на кръв­та и об­ра­зу­ва­не на белтък. Въздейст- вия на антимона. Употреба на кафе. Черупката на стридата. Стридата ка­то храна. Тиф. Лудо биле.


20. ДВАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ………………………….......................255

Действие на се­ти­ва­та и външ­ния свят. Амонячни соли. Секреция и отде- ляне. Белодробна дейност. Формообразуващ про­цес в зъ­би­те и флу­орен процес. Полярност меж­ду ми­не­ра­ли­зи­ра­не­то на зъ­би­те и сексуализира- нето. Перисталтика. Евритмия, танц, ръч­но пле­ти­во с ед­на и две куки. Зъбен фор­мо­об­ра­зу­ващ про­цес и хра­нос­ми­ла­те­лен процес. Нуксвомика. Човекът ка­то се­дем­ч­ле­нен метал. Душевни болести. Остри и хро­нич­ни заболявания. Същност на депресията. Алопатия и хомеопатия. Природо- лечение.




Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница