Лекции по Специални разузнавателни средства при проф. Петър Бойчев



Дата31.03.2018
Размер317.34 Kb.
#64461
ТипЛекции
Лекции по Специални разузнавателни средства при проф. Петър Бойчев
2. Основни оперативни способи за осигуряване на информацията.

Съгласно чл. 2, ал. 2 от ЗСРЗ Оперативни способи са: наблюдението, подслушването, проследяването, проникването, белязването и проверката на кореспонденцията и компютризираната информация, контролираната доставка, доверителната сделка и разследването чрез служител под прикритие, които се прилагат при използването на техническите средства по ал. 2, чл. 1 от ЗСРС.



-Наблюдение: Зрително и чрез технически средства се разкриват и документират различни страни от дейността и поведението на лица и обекти при тяхното движение, пребиваване на различни места или при изменения в конкретната обстановка.

-Подслушване: Чрез използване на технически средства, слухово или по друг начин се усвоява устна, телефонна или електронна комуникация на контролирани лица.

-Проследяване: Зрително и чрез използване на технически средства се установява, разкрива и документира движението на контролирани лица.

-Проникване: Чрез използване на технически средства се установяват фактически данни, намиращи се в помещения, и вещи, ползвани от контролирани лица.

-Белязване: Поставят се белези на предмети и вещи за установяване на тяхното движение, придобиване или мястото на съхранението и адресатите на кореспонденцията на контролирани лица и обекти.

-Проверка на кореспонден-цията: Чрез използване на химически вещества и технически средства се установяват съдържанието и адресатите на кореспонденцията на контролирани лица и обекти.

-Контролираната доставка: се прилага от разузнавателния орган и се използва от разследващия орган в кръга на компетентността му при непрекъснат контрол на територията на РБ или друга държава в рамките на международното сътрудничество и се изразява във внасяне, изнасяне, пренасяне или транзитно превозване през територията на РБ от контролираното лице на вещ - предмет на престъпление, за да се разкрият участниците в трансгранично престъпление.

-доверителната сделка: се използва от служителя под прикритие и се изразява в сключването на привидна продажба или друг вид сделка с вещ с цел да се спечели доверието на другата страна, която участва в сделката.

-разследването чрез служител под прикритие: служителя трябва да е от компетентните служби по Закона за МВР, Закона за отбраната и въоръжените сили или от Националната разузнавателна служба, оправомощен да установи или поддържа контакти с контролирано лице, за да получи или разкрие информация за извършването на тежко умишлено престъпление и за организацията на престъпната дейност.


3. Наблюдение на стационарни обекти. Оптически системи за наблюдение.

Съгласно чл. 5 от ЗСРС При наблюдението - зрително и чрез технически средства, се разкриват и документират различни страни от дейността и поведението на лица и обекти при тяхното движение, пребиваване на различни места или при изменения в конкретната обстановка.

Наблюдението е тясно свързано с проследяването. Не може да има проследяване, без контролираното лице да е в зоната на визуално наблюдение, а наблюдението почти губи своя смисъл, ако контролираното лице се намира някъде и няма готовност лицето да бъде проследено при напускане на даденото място. Поради това под наблюдение трябва да се разбира наблюдение на стационерни обекти, а при проследяване – регистриране на действия и поведението на обекта по време на движение. Наблюдението може да се използва периодически /за изясняване на определени факти/ или постоянно /при цялостно изучаване на контролираното лице, за ориентация в обстановката и нейните реални изменения/.

Наблюдение на стационарни обекти /помещения, сгради, открити пространства/ се прилага, когато е необходимо:

- наблюдение действията на контролираното лица с цел провеждане на конкретна акция;

- установяване на посетителите и техните взаимоотношения с обекта;

- откриване на издирвано лице;

Преди започване на наблюдението на стационарен обект във връзка с конкретна задача трябва да се изяснят: всички подходи към него; удобни пътища за промъкване и места за криене; дневният режим на обитателите и техните съседи; графикът на движение на преминаващия в близост транспорт; наличие и вид на система на охрана; вътрешна планировка на обект;

Възможности за наблюдение на стационарни обекти:

- От съседни сгради с помощта на оптически прибори;

- От съседни помещения с помощта на специални оптически прибори (визьори);

- Чрез тайно монтирани в помещението телевизионни камери и предаване на ТВ сигнал по проводна линия или радиоканал.

Наблюдението се извършва с помощта на: оптически прибори /монокулярни и бинококулярни/, телевизионни системи за наблюдение /ССТV/, прибори за нощно виждане, термовизионни апарати.

4. Проследяване. Прибори за нощно виждане, термовизионни и телевизионни системи.

Съгласно чл. 7 от ЗСРС При проследяването - зрително и чрез използване на технически средства, се установява, разкрива и документира движението на контролирани лица.

Проследяването е тясно свързано с наблюдението. Не може да има проследяване, без контролираното лице да е в зоната на визуално наблюдение, а наблюдението почти губи своя смисъл, ако контролираното лице се намира някъде и няма готовност лицето да бъде проследено при напускане на даденото място.

Цели на проследяването:

-получаване на доказателства за престъпна дейност;

-осигуряване сигурността на оперативен работник, който работи под прикритие;

-подкрепа на доказателства, получени от оперативния работник под прикритие;

-разкриване на търсени лица, чрез наблюдение на техни връзки;

-проверка искреността на агенти и информатори;

-отриване на укрита собственост;

-получаване на достатъчно доказателства за обиск или арест;

-предотвратяване на престъпен акт;

-проверка и допълване на информацията,получена от друг източник;

-непрекъснат контрол над определени обекти;

Методи за проследяване и наблюдение:

- скрито – професионално конспиративно;

- демонстративно или “японско”;

- комбинирано – по метода “има го – няма го”;

- бригадно организирано;

- териториално организирано;

- следящо, изпреварващо, паралелно, насрещно, комбинирано;

При проследяването е необходимо използването на:



Прибори за нощно виждане. Основни предимства:

- възможност за наблюдение на обекта в пълна тъмнина или при слаба осветеност;

- по-малко затихване на инфрачервените електромагнитни вълни в сравнение с видимия спектър при валежи.

В същото време трябва да се отбележат и някои недостатъци:

- по-лоша разрешаваща способност, свързана с по-голямата дължина на вълната, поради което обекта не може да бъде идентифициран.

- човешкото око е нечувствително към ИЧ излъчване, поради което приборите имат значително по-сложно устройство от обикновените оптически прибори.

- необходимост от захранване.

Термовизия:

- За разлика от приборите за нощно виждане, които работят в близката зона на инфра-червените лъчи, термовизията използва ИЧ-лъчи с значително по-голяма дължина на вълната – обикновено тези апарати работят при   8  15 m.

- Принципът на действие им се основава на факта, че всяко тяло, имащо температура над абсолютната нула (- 273 С), излъчва фотони топлинна енергия.

Телевизионни системи за наблюдение:

- Съвременните ТV камери се характеризират с голямо количество параметри, но от гледна точка на скритото наблюдение най-голям интерес представлява :

 ъгъла на полезрение (обзор);

 разрешаваща способност;

 чувствителност на TV камера.

5. Класификация на методите за подслушване

СРС за подслушване са едни от най-често прилаганите технически устройства за придобиване на информацията, поради факта, че акустическия сигнал е един от достоверните източници. Съгласно чл. 6 от ЗСРС При подслушването - чрез използване на технически средства, слухово или по друг начин се усвоява устна, телефонна или електронна комуникация на контролирани лица.

Чрез подслушването се извършва три вида контрол на информацията: Контрол на устните разговори (слухов контрол); Телефонен контрол; Контрол на електронните комуникации;

Постиженията на техниката и технологията позволяват създаването на голямо разнообразие от СРС за послушване, които могат да бъдата класифицирани по няколко различни признака:

- по канала за предаване на информация - акустичен канал със запис на магнетофон;

по проводни линии; по радиоканал; по инфрачервен (оптически) канал;

- по начина за придобиване на акустическата информация – В зависимост от способа за възприемане на информацията и нейното преобразуване в електрически сигнал се различават три вида СРС за подслушване: от микрофонен тип; от вибрационен тип; чрез негласно (под)включване към комуникационните линии.

- по режима на работа - с непрекъснато предаване на информацията; с дистанционно управление; с автоматично включване при поява на звуков сигнал.

- по захранващите източници - със собствен източник; със захранване от външен източник.

- по конструктивното оформление - в стандартно (некамуфлирано) изпълнение; в камуфлиран вид.

Всеки един от тези признаци трябва да бъде разгледан подробно , за да може да бъдат оценени възможностите за използване на различните методи за подслушване в зависимост от конкретните условия.

6. Радиомикрофони.

СРС, предаващи информация по радиоканал се наричат много често радиомикрофони. Техните габаритни размери са много малки. Приемният пункт е независим с контролирания обект. Радиоканалът е единствения възможен начин за придобиване на информация от подвижен обект.

Радиомикрофоните са миниатюрни радиопредаватли и те използват различни модулации. Радиомикрофоните могат да се разделят по няколко признака:

по принцип на формиране на сигнала, те могат да бъдат:

- активни - структурна схема на класически радиопредавател: микрофон, нискочестотен усилвател, ВЧ предавател, антена, захранване;

- пасивни - изискват облъчване от външен предавател, не съдържат електронни компоненти и захранване;

- полуактивни - изискват облъчване от предавател с много по-малка мощност, имат захранване, но много малка консумация;



по методи за защита на предаваната информация;

- без защита на предаваната информация – имат просто устройство, минимален обем и тегло, възможност за камуфлиране във всеки предмет;

- с маскировка на информацията – използват сложни видове модулация, защитават срещу случайно откриване;

- с кодиране на информацията – аналого-цифрово (A/D) преобразуване, висока степен на защита.



по радиус на действие:

-с малък радиус - до 100м., до 100 m; по-голяма секретност, но има опасност за разкриване на контролиращия;

-със среден радиус - от 100м. до 1000м.;

-с голям радиус - над 1000м.;

По-голямата мощност повишава опасността от разкриване от радиоприемници, случайно или при целенасочено търсене.

7. Подслушване чрез предаване на информация по проводни линии.

Съществува голямо разнообразие от СРС за контрол на информацията, използващи за предаване на сугнала проводна линия. По принцип може да бъде използвана всяка двупроводна линия /телефонна, домофонна, лините от алармени системи и т.н./. Техните предимства се че имат: по-добра защита в сравнение с радио-микрофоните

и практически неограничен срок за експлоатация. В същото време трябва да бътат отчетени и някои недостатъци: възможност за работа само на една фаза; максимален радиус на действие – до най-близкия трафопост; качеството на информацията зависи от нивото на промишлените смущения; предавателят, който се камуфлира в различни битови електроуреди, може да бъде изключен случайно или преднамерено от електрическата мрежа.

Затова използването на подобна техника се съпровожда с голяма предварителна проучвателна дейност. Трябва да е известна схемата на ел. инсталация в сградата, да се установи в контролираните помещения типът на контактите и други битови електроуреди. Проучването се прави с цел изборът на камуфлаж. Много е важна мощността на захранването, тя по никакв начин не бива да буди подозрение. Предавателят също не трябва да бъде с голяма мощност, а радиуса на действие ограничен. Възможно е захранване от телефонна мрежа, но това изисква допълнителна кабелна мрежа, която да бъде скрита. Подслушването се осъществява със слушалки, а записа е на магнетофон. В зависимост от контролирания обект може да се направи превключване на канала в приемника.



8. Насочени микрофони – основни параметри, видове, особености при използване.

Като цяло това е възможността на контрол на устната информация без монтирането на специални технически средства. Всеки насочен микрофон може да бъде представен като комплекс, състоящ се от преобразовател на звуковите вълни в електрически сигнал. По принцип на действие насоченият микрофон приема по-силно звука постъпващ от определено направление, потиска повече или по-малко сигналите от другите направления.

Според принципа на действие се делят на: кондензаторни, електродинамични, електретни и пиезоелектрически. Акустичните антени са основни възли, които определят качествата на насочените микрофони, на тях се дължи усилването на звука и същественото отслабване на страничните шумов.

Насочените микрофони могат да бъдат класифицирани в няколко групи:



- комбинирани микрофони - най-простите насочени микрофони, тъй като се състоят от два типа акустично-електронни преобразуватели, работещи на различен принцип.

- групови - са значително по разпространени и се делят на: линейни /редица от определен брой микрофони, разположени така, че осите им да са паралелни една на друга/; тръбни органни /състоят се от десетки тънки тръби с различна дължина (звуководи), от където носят своето име/; тръбни процепни /представляват тръба с отвори по нея или с процеп по цялата й дължина/; физирани решетки /оформени са във вид на плоскост, върху която са поместени отворите на звуководите/.

- микрофон с параболичен рефлектор - изключително прост и разбираем. Микрофонът се разполага във фокуса на един отражател с параболична форма.

За да се определят качествата на насочените микрофони се използват следните характеристики: Диаграмата на насоченост показва чувствителността на микрофона. Индексът на насоченоста показва разликата в мощността на изхода на микрофона. На практика, индексът на насоченост показва колко пъти насоченият микрофон потиска страничните шумове. Коефициента на насочено действие показва изразената в децибели степен на увеличение нивото на сигнала.



9. Лазерни микрофони.

Едно от преспективните направления за подслушване чрез ВЧ сондиране се явяват лазерните микрофони. Като правило, лазерните микрофони работят в близкия до видимата светлина инфрачервен диапазон за да се избегне откриването на петното на облъчващия сигнал. Мощността обикновено не превишава 10 mW.

Принципът на действие на лазерните микрофони е сигнала обработен от лазера се разпространява в атмосферата като достига до контролирания обект и се отразява от дадена отразяваща повърхност, която може да бъде стъкло, прозорец. По този начин е възможен контрол на информацията без предварително проникване в помещението, но е необходимо от прецизен избор на местата за разполагане на лазера и фотоприемника защото отразяващата повърхност вибрира както от разговорите в помещението, така и от външни акустически шумове.

Видовете модулация който се получаоват от звуковите вълни са:

- честотна модулация - получена поради възвратно-постъпателнотот движение на стъклото;

- фазова модулация - получена от промяната в дължината на пътя, изминаван от лазерния лъч до фотоприемника;

- амплитудна модулация – предизвикана от промяна на ъгъла на отражение поради деформациите на стъклото от движението на въздуха;

Лазепните микрофони се използват от мощни организации, които имат необходимото комплексно оборудване и специалисти с голям опит, и от специалните служби на водещите държави. Развитието на техниката прави преспективата за използване на лазерните микрофони твърде добра. Усъвършенстването и съдаването на по-малогабаритни полупроводникови лазери и на оптичните системи, както и средства за обработка на сигналите с помощта на електронноизчислителни машини.



10. Телефонен контрол – структура на телефонната мрежа.

На съвременния етап от развитие на човешкото общество ние не можем да си представим света без средства за комуни­кация. Теле­фонът е едно от най-често използваните средства за общуване между хората. В света съще­ствува глобална информационна система, по която във всеки един момент протича огромно количество информация. Тази информация обаче интересува не само нейните потребители, но при определени ситуации и специалните служби на различните държави. Търговската и служебна информация на фирми­те и корпорациите представлява голям интерес за техните кон­куренти. Поради това от гледна точка на сигурността и защита срещу промишления шпионаж е необходимо познаването на структурата на телефонните мрежи и техните опасни зони.

Най общо телефонната мрежа може да бъде представена от няколко зони:

Зона А – телефонен апарат; Сигналът от тел.апарат по абонатен кабел /Зона Б/, достига до разпределителен шкаф /Зона В/, който обикновено се намира близо до зданията, чийто абонати обслужва, много често между тел.апарат и разпределителния шкаф се намират разпределителни кутии. Връзката на всички абонати в един микрорайон с автоматична телефонна централа (АТЦ) се осъществява по разпределителен кабел /Зона Г/. В АТЦ /Зона Д/ всички индивидуални абонатни линии постъпват на репартитор. След комутация в централата се осъществява връзка с необходимия абонат. Ако той е абонат на същата централа, то връзката е същата, но в обратна посока, а ако е абонат на различна (АТЦ) връзката между тях се осъществява по магистрален кабел, който може да бъде с много телефонни „двойки” или да използва уплатнителна уредба. Оптическите кабелни линий са предпочитани пред обикновените кабелни линии. В междуселищните връзки се използват радиорелейни линии /Зона Р/, като при по-голям трафик на връзките се използват коаксиални кабели и връзките се уплътняват многократно.

Опасността от подслушване на телефонните разговори зависи и от начина на полагане на кабелите. По този показател те се разделят на: подземни в специални канали; подземни в колектори и тунели;подземни бронирани; подводни; въздушни (монтирани на стълбове); стенни с открито полагане; стенни със скрито полагане.

За да се използват СРС за подслушване на тел. линиии е необходимо познание на структурата на тел.мрежа, за да може да се вземе адекватно решение за тел.контрол или какви мерки да се вземат за записването на тел.комуникации.



11. Телефонен контрол – начин за включване на СРС.

Контрола в зоните между телефонните апарати и АТЦ е най-простия, удобен и реално възможен начин за подслушване на телефонните разговори за неправителствените организации, занимаващи се с промишлен шпионаж. Доказано е че най-уязвимите участъци са в зоните между Зони А, Б, В /телефонния апарат, сигнала по абонатен кабел и разпределителния шкаф/. Подвключването на СРС в посочените зони може да бъде: Контактно (непосредствено) подвключване - най-простото изпълнение е включването в линията на паралелен телефонен пост. Възможно е и временно включване в стандартен телефонен пробник или слушалка през обикновен резистор, но подобни похвати не се използват от професионалисти, защото допълнителния телефон или дслушалка увеличават тока в линията, което намалява напрежението в контролирания телефон и влошава качеството на връзката. По-добрият вариянт е използването на кондензатор, той не позволява протичането на постоянен ток в допълнителната верига, а трансформаторът спомага за трудното откриване на СРС. Общ недостатък на контактното подвключване е необходимостта от нарушаване целостта на проводниците на телефонната линия, като допълнително включеното устройство в по-голяма или по-малка степен променя характеристиките на линията за свръзка, което е потенциална опасност за откриването му.



Безконтактното (индуктивно) подвключване – то се прилага за отстраняване на недостатъците на контактното подвключване, изпълнено във вид на трансформатор. Около всеки проводник, по който протича електрически ток, се създава магнитно поле, и ако в близост до проводниците на линията се разположи индукционен датчик. От конспиративни съображения, дължината на датчика не може да бъде много голяма. Поради ниското ниво на индуктирания сигнал качеството на придобитата информация е значително по-ниско, в сравнение с контактното подвключване, особено при наличие на промишлени или други електромагнитни смущения. По тази причина при прослушване на записите се налага допълнителна обработка на сигнала.

Телефонни радиопредаватели за контрол

Проблема на контактното и безконтактно подвключване за телефонен контрол се явява необходимостта от периодична смяна на касетата на записващия магнетофон (или на самия магнетофон), т.е. необходим е практически постоянен достъп до помещението, където е разположена апаратурата.

Радиопредавателите са твърде често използвани в промишления шпионаж, тъй като позволяват оператора и апаратурата за подслушване и запис да бъдат изнесени на разстояние от обекта. Съществуват два начина за включване на предавателите в контролираната линия – последователно и паралелно. В първия случай радиопредавателят се включва в прекъснатата телефонна линия и се захранва от нея. Това позволява практически неограничена по срок експлоатация, но върху предавателя и паралелно включения към него резистор R има падение на напрежението, което може да бъде открито при редовни и прецизни измервания. Токът през радиопредавателя и резистора не може да бъде по-голям от нормалния ток в линията при вдигната микротелефонна гарнитура

Във втория случай откриването може да бъде по-трудно, но това изисква консумацията на предавателя да бъде по-малка от 2 mA. За новите електронни АТЦ и тази стойност може да се окаже голяма. Управлението на работа на предавателя при последователно включване в тел.линия е много добро, тъй като той излъчва само когато се провежда разговор ,което дава възможност да бъде записан търсеният номер. Обикновено предавателите за тел. контрол работят с кварцова стабилизация на честотата. Приемането на информацията става от битови радиоприемници, снабдени с магнетофон, приемници на малки носими радиостанции,сканиращи или специални радиоприемници. В конструктивно отношение предавателите най-често се оформят във вид на правоъгълни блокчета, снабдени понякога с постоянен магнит за закрепване към металните разпределителни кутии или шкафове.



Тел.контрол чрез приемане на странични електромагнитни сигнали

Електромагнитните излъчвания са с различни диапазони и лесно могат да бъдат уловени, откриват се излъчвания дори и в УКВ диапазона, затова когато са налични не е необходим мантаж на СРС за подслушване, използва се усилвател. Влиянието на една телефонна линия върху друга е известен много отдавна. Величината на паразитно прехвърления сигнал от едната линия в другата зависи от дължината на паралелните трасета и от разстоянието между проводниците. Телефонната линия може да бъде използвана и за подслушване на разговорите в помещенията, като при разговор се механичната система на звънеца за сигнализация започва да вибрира, макар и незабележимо, но в повечето случаи сигналът е много слаб. Друг метод е монтирането в помещението на специално устройство което да бъде паралелно с телефона, това става най-често чрез включване в розетката. За да се подслушва се избира номера на абоната като се блокират първите две позвънявания, връзката прекъсва и се набира номерът отново след точно определено време, с втората връзка включва «телефонното ухо» и чрез възприетите от микрофона разговори се осигурява контрол на информацията. Този метод има и някои недостатъци: за целта трябва да се проникне в помещението да се монтира устройството за което е необходимо време, съществува пълна зависимост от поведението на обекта, телефонната централа дава сигнал «заето» за всички търсещи абоната, което буди съмнения особено при продължително подслушване; високата цена на системата.




13. Основни способи за негласен достъп до компютри и компютърни мрежи

Осн. способи за несанкциониран достъп до комп. инормформ. са:

1.преодоляването на програмните средства за защита - извършва се чрез различни методи за проникване до съхраняваната информация, използвайки слабите места на преодоляваните системи за защита.

2.несанкционираното копиране на информацията - копиране на дискети или твръди дискове, до който има случаен или подготвен достъп. Понякога копирането може да се използва и като преодоляване системата за защита, това става като се отвори системният блок и диска му се прехвърля на друг компютър, също така могат да се копират файлове, които са отстранени от законния си ползвател - съществуват програмни продукти които позволяват да се възстанови файл по име, дата, време на отстраняване.

3.прихващане на информацията в каналите за свръзка информацията се предава по радиоканал, за целта в компютъра тайно се въвеждат специални програмни продукти които прихващат информацията и след това я копират в определено място на диска или като разбиват системата за защита чрез прихващане на паролите.

4.внедряването на специални програмни продукти и компютърни вируси - има за цел модификация или унищожение на съхраняваната информация на контролираното лице. 5.използване на апаратни приставки – специални микросхеми, изпълняващи същите функции, както и програмните специални продукти, или пък представляват радиопредавателни устройства, прихващащи информацията от клавиатурата или видеокартата, или пък фиксиращи аудиоинформацията /разговори между оператори/. Има и устройства които предават вируса чрез външна команда предадена по радиоканал.

6.прихващане на странични електромагнитни излъчвания – не по-малко опасен канал за изтичане на информация. Това са излъчванията обикновено получени от сигналите от изхода на видеокартата на системния блок, като за да се прихване информацията са необходими само приемно устройство, което да работи в определен диапазон, специален блок за съгласуване и преносим компютър. Далечината на прихващаната информация достига до 100 - 150 м.

14. Продобиване на информация от документи и пощенска коренспонденция

Методи за придобиване на информация от документи:

- Много често важни документи се подготвят на отделни листа, а черновите се изхвърлят в кошчето, важа информация бива записвана на настолни календари, информация може да бъде извлечена и от записките по график със задачи;

- Стари архиви се съхраняват на неподходящи места (в мазета и коридори);

- Загуба на документи като се изпращат на погрешен адрес;

- Секретни документи се изнасят извън пределите на организацията, което може да доведе до тяхната кражба;

- Кражба на документация с цел продажба;

- чрез фотографиране, копиране, изпращане по факс;

Методи за получаване на информация от документи при тяхното изготвяне:

- При писане на долния лист остават трудно забележими следи; прочитане се извършва с: коса светлина; фин медицински железен прах;

- При печатане с машина – информацията може да бъде възстановена с индиго или лента; използва се просветляване през стъкло или отново светлина под остър ъгъл;

- Акустичен шум на пишещите или други текстообработващи машини;

- Използване на малките спадове в напрежението на захранващата електрическа мрежа – от 1960 до 1963 година МИ-5 контролира шифрограмите на френското посолство в Лондон; защита чрез филтри;

- Монтаж на специални миниатюрни приставки в пишещите машини IBM Selectric на американски посолства и техните съюзници

Пощенски контрол

Възможности за достъп до писмата:



ПРИ ПОДАТЕЛЯ: чрез агент, кражба, от пощенската кутия;

В ПОЩЕНСКОТО ОТДЕЛЕНИЕ – на подателя или получателя;

ПО ПЪТЯ - във влака или пощенската автомашина;

ПРИ ПОЛУЧАТЕЛЯ – чрез пощальона, от пощенската кутия, в дома на получателя, чрез агент

Методи за прочитане на писмото:

- Мощно просветляване и фотографиране на писмото без отваряне на плика;

- Използване на специален шпрей, който прави плика за кратко прозрачен;

- Грубо отваряне на плика с последваща негова замяна;

- Изваждане на навитото с помощта на специален инструмент писмо от ъгъла на плика;

- Внимателно отваряне и още по-внимателно затваряне на плика.

Внимателно отваряне на плика се извършва:

- С пара и изящни полирани инструменти от кост;

- Попивателна хартия върху залепващата се част на плика и нагряване на нагревателна плоскост;

- При съмнения за невидими мастила – писмото се поставя между два листа, обработени с гореща пара и се притиска с преса.

15. Белязване

В чл. 9 от ЗСРС – При белязването чрез използване на технически средства и вещества се поставят белези на предмети и вещи за установяване на тяхното движение, придобиване или място на съхранение”. По този начин сравнително лесно могат да се установят съучастниците в престъпната дейност, но те трябва да се наблюдават като това осигурява документиране на действията на контролираните лица и откриването на местоположението на маркираните предмети.

Видове белязване:

1.Механично - чрез поставянето на характерни белези на определени места на предмета се цели предотвратяване на подмяната му с друг. Задължително условие е белегът да бъде неоткриваем. Използва се: в разузнаването; за маркиране на коли използва се при кражба когато се сменят рег.табели или се пренабиват номерата на шаситата; за маркиране на документи.

2.Химическо - при него предметите и вещите се обработват с химически вещества, които при допир оставят следи – коти по правило са невидими, но стават видими при обработка с други химически вещества или при облъчване с ултравиолетова светлина; прилага се когато се маркират пари с цел документиране получаването на подкуп, също така по отпечатъците оставени върху белязания предмет могат да се установят участниците в престъплението. Хим. в-ва могат да се използват и за проследяване на обекти на външно наблюдение чрез прах, който оставя следи по местата които е посещавало или докосвало лицето

3.Радиоизотопното белязване - също обработка на предмети и вещи с химически вещества, радиоизотопи чието излъчване не може да бъде открито с никакви човешки сетива; Откриването става със специални прибори.

4.Радиоелектронно /маркиране/ - устройствата за радиоелектронно маркиране се наричат още “радиофар”; Най-често радиофара се използва за маркиране на коли, но тъй като техните размери са много малки това позволява с тях да се бележат други предмети /колети, пратки и др./; Основното предимство на радиоелектронното белязване е, че на практика то е единственото, позволяващо проследяването на маркираните предмети на големи разстояния, включително и с използването на спътникови канали за връзка. Видове:

Пасивно – състои се от устройство без захранване с електронен чип, маркерът се състои от антена и чип, съдържащ идентификационен номер. Необходимо е преминаване през контролни пунктове където се рагистрира идентификационния сигнал. Предимството на пасивното маркиране е в малките размери на маркера, което го прави труден за откриване и лесен за монтиране. Липсва захранване и има неограничен срок на експлоатация. Недостатъка е в малкия радиус на действие, което пък води до изграждане на голяма мрежа от контролни пунктове, но това е трудно достижимо при градски условия.

Активно – при него се монтира миниатюрен радиопредавател и се захранва от собственпзахранващ източник; тези предаватели не излъчват постоянно, което намалява вероятността предавателят да бъде открит по неговото излъчване;

Спътникова система за навигация GPS - GPS e създадена по програма NAVSTAR на Министерство на отбраната на САЩ и включва 24 спътника на високи орбити.Разполагаме с GPS приемници с мн.малки размери които предават инф. за координатите му чрез предавател. В България има е създадена фирма в системата на която е включен и GPS приемник и апарат от клетъчна сисатема gsm сигнала за местоположението на обекта се подава при поискване.

Белязването чрез използване на GPS с-ма позволява проследяването на пратки и коли на мн. големи разстояния.

16. Ред за исползване на СРС в РБ – обекти и субекти на СРС, подготовка за използване.

Съгласно чл. 12 от ЗСРС СРС се използват по отношение на:

1. лица, за които са получени данни и има основание да се предполага, че подготвят, извършват или са извършили тежки престъпления;

2. за лица, за чиито действия са получени данни и има основание да се предполага, че се използват от лица за извършването или подготвянето на престъпления, без да им е известен престъпния характер на извършваната дейност;

3. лица и обекти, свързани с националната сигурност;

4. обекти за установяване самоличността на лицата по за който са получени данни че подотвят,извършват или вече са извършили престъпление или за лица които се използват за такива цели и без знанието им. И за опазване на живота или имуществото на лица, които са дали писмено съгласие за това

Съгласно чл. 13 от ЗСРС право да искат използването на СРС и да използват събраните чрез тях данни и веществени доказателствени средства съобразно тяхната компетентност имат:

1. Главна Дирекция ”Вътрешна сигурност”, ГД “Контраразузнаване”, ГД “Икономическа и финансова сигурност”, Дирекция “Сигурност” на ДАНС и териториалните дирекции на ДАНС, ГД “Криминална полиция”, ГД “Охранителна полиция”, ГД “Гранична полиция”, Дирекция “Вътрешна Сигурност” и областните дирекции на МВР;

2. службите “Военна информация” и “Военна полиция” към министъра на отбраната;

3. Националната разузнавателна служба;

Като органа които подава писмено мотивирано писмено искане до съда за използване на СРС при досъдебното производство е Наблюдаващият прокурор Други органи не могат да искат използването на специални разузнавателни средства.единствено оперативно-техническите служби на МВР могат да осигуряват и прилагат срс.

с мотивираното писмено искане на прокурора се започва подготовката за прилагане на срс.искането съдържа: посочване на фактите и обстоятелствата, даващо основание да се предполага, че се подготвя, извършва или е извършено тежко престъпление; описание на извършените до момента действия и резултатите от предварителната проверка или разследване;данни на лицата или обектите, спрямо които ще се използва;



17. Ред за използване на СРС в РБ – използване на СРС от оперативно техническите служби, особености на информацията, получена чрез СРС.

Осигуряване и прилагане на СРС от оперативно-техническите служби. Те са единствените служби,които имат право да осигуряват и прилагат срс след като бъдат сезирани с разрешение от съдия.Срокът за използване на СРС е до два месеца, от датата, определена в ИСКАНЕТО и РАЗРЕШЕНИЕТО. Като може да се удължи до 6.м. само при необходимост и със ново искане в което се посочват причините поради които се налага продължението до органа издал 1-вото разрешение като искането и разрешението се представят на оперативно-техническата служба най-малко 24 часа преди изтичане на крайния срок. СРС се осигуряват и прилагат от оперативно-техническите служби и от техните териториални звена в страната, съобразно компетентността им за прилагане на оперативните способи.

Прилагането на СРС се прекратява, когато: е изтекъл срока на разрешението; е постигната предвидената цел; прилагането не дава резултати.

Оперативно-техническите служби могат да не започнат прилагането на СРС или да го прекратят в процес на използването му, когато:

1. при опасност от разкриване на оперативните способи

2. когато е невъзможно тяхното използване;

3.при възникване на опасност за живота или здравето на служителя под прикритие. Всяка получена информация се записва върху материален носител за да послужи като веществено доказателство.

В процеса на прилагане на СРС оперативно-техническата служба след получаване на информация, касаеща целта на искането, изготвя писмен документ който изпраща на заявителя. той в 7-дневен срок от получаване на документа оценява получената информация и прави писмено искане при интерес за нейното използване. Информацията, съдържаща би се в документа трябва да съответства на тази, съдържаща се върху материалния носител. информацията, за която не е получено искане за ВДС се унищожава При получаване на резултати извън направеното искане, които касаят други оперативни служби, началникът на оперативно-техническата служба уведомява Министъра или Главния Секретар, които вземат решения за по-нататъшното използване на СРС



Ред за използване на резултатите от СРС.

В случай, че придобитата информация доказва подготвяне, извършване или вече извършено тежко престъпление, заявителя изисква писмено от Оперативно Техническата Служба изготвянето на ПРОТОКОЛ и ВДС. ОТС изготвя протокол и ВДС в 2 екземпляра, които се изпращат на заявителя в запечатан вид в срок до 24 часа след изготвянето им.

1.Когато от получените оперативни данни се вижда, че прилагането на СРС не дава резултати службата-заявител иска писмено прекратяване прилагането му. Ако същевременно са изготвени ВДС по нейно искане, тя уведомява и органа, издал разрешението, като изисква разпореждане за унищожаване на събраните данни.

2.В писменото искане задължително се посочват регистрационните номера на искането и разрешението, регистрационния номер на съобщението(справка) на оперативно-техническата служба и номерата на материалните носители, посочени в съобщението, както и кои точно данни следва да се отразят в протокола за ВДС.

3.Единият от екземплярите се предава на Председателя на Окръжния съд Другият екземпляр от протокола и ВДС се съхраняват в службата-заявител до получаване на писмено искане.

Ред за използване на резултатите от СРС.

Протоколът за ВДС се изготвя от ОТС, която е приложила СРС, Към него могат да се приложат скици, планове, схеми и други графични изображения, ако се е налагало да бъдат изготвени такива. Когато използването на СРС е било по искане на лица за опазване на живота и имуществото им, към него се прилага и тяхната писмена декларация за съгласие. Протоколът се изготвя върху бланка по образец, която се подписва от директора на оперативно-техническата служба или началника на териториалното й звено. Длъжностните лица, които са приложили СРС се вписват само с номера на служебната им карта и се подписват без изписване на имена и звания.



18. Процедури по използване на СРС и контрол в САЩ

Всяка молба за разрешение за контрол на кабелни, устни или електронни комуникации трябва да бъде в писмена форма под клетва или чрез тържествена декларация пред съдия.

Молбата съдържа: индивидуализиращи данни за личността на следователя или органа, натоварен с наказателно преследване, подаващ молбата и за служителя, одобряващ подаването на молбата; пълно и изчерпателно изброяване на фактите и обстоятелствата, които обосновават молбата описание на престъплението, което е извършено, се извършва или ще бъде извършено; описание на вида и местонахождението на мястото, където ще се осъществява контрол на комуникациите;вида на комуникациите, които ще бъдат контролирани; индивидуализиращи данни (ако са известни) за личността на лицето, извършващо престъплението и чиито комуникации ще бъдат контролирани;

Срокът на разрешението е максимум 30 дни. може да се поднови ако се подаде нова молба за продължаване на контрола и ако съдията прецени, че има достатъчно основания за това

2. При неотложни обстоятелства кабелните, устните или електронни комуникации могат да бъдат подслушвани от служител, натоварен с функции по наказателното преследване, определен от министъра на правосъдието, заместник-министъра на правосъдието или изпълняващите тези длъжности. Служителят, натоварен с функции по наказателното преследване, е длъжен в рамките на 48 часа, след като е извършил контрола, да подаде молба за разрешение.

3. Когато няма съдебно разрешение за контрол, последния се прекратява в момента, в който е получена търсената информация (а не при изтичане на допустимия срок от две денонощия). В случаите, когато молбата за разрешение е отхвърлена, получената информация трябва да бъде унищожена.

При електронно наблюдение на чуждестранни обекти е допустим контрол без съдебно разрешение. Президентът на САЩ, чрез Министъра на правосъдието, може да разреши електронно наблюдение без съдебно разрешение за получаване на информация за чуждо разузнаване за период до една година.

Съществува, възможност за електронно наблюдение на чуждестранни обекти след молба за съдебно решение. В този случай молбата за разрешение се подава от федерален служител в писмена форма под клетва или като се подпише декларация пред съдия, имащ правомощия Този случай на практика е задължителен, когато в полезрението на специалните служби за контрол попада американски гражданин.

Разрешението за извършване на електронно наблюдение на чужда сила или агент на чужда сила се издава за срок от максимум 90

19. Процедури по използване на СРС и контрол в Германия

След промените от 1998 година в Конституцията на ФРГ и Наказателно-процесуалния закон е допустимо акустично наблюдение и на жилището чрез технически средства, което се предполага, че обвиняемия обитава.

Разрешенията за прилагане на разузнавателни средства за разследване на престъпления се издават само от районния съд, в чиито район е седалището на прокуратурата. При необходимост от незабавни действия такова може да даде само председателят на камарата, като в тридневен срок е необходимо съгласието на камарата. Разпореждането се дава в писмена форма. То съдържа името и адреса на засегнатото лице и неговия телефонен или други данни

Наблюдението над далекосъобщенията се прилага като помощно, ако разкриването на престъплението или местопребиваването на извършителя би било затруднено или невъзможно по друг начин.

Разследването чрез компютър представлява автоматизирано сравняване на данни, събрани извън наказателния процес и не за неговите цели. Внедреният разузнавач е служител на полицията, който разследва определени дела под легендата на дългосрочно променена личност. За внедряването на разузнавач е необходимо само съгласието на прокуратурата. В неотложни случаи действия се предприемат и без такова, но ако до три дни то не бъде дадено, мярката следва да се прекрати.

Изключение от това правило се въвежда за случаите, когато разследването чрез внедрен разузнавач е насочено към конкретен обвиняем или разузнавачът ще влиза в жилище, в което достъпа не е свободен. В този случай е необходимо съгласието на съдията. При необходимост от незабавни действия е достатъчно съгласието на прокуратурата.



Прокуратурата е длъжна да докладва в тримесечен срок от приключване прилагането на оперативните способи на съответната местна съдебна институция относно повода, обхвата, времетраенето, резултата и разноските на разследването. На базите на докладите от провинциите правителството веднъж годишно уведомява Парламента за проведените мерки.


20. Процедури по използване на СРС и контрол в Франция.

Френското законодателство предвижда две самостоятелни процедури за разрешаване на подслушването - съдебна (в наказателното производство) и административна. Подслушването, разрешено по административен ред, може да бъде трансформирано в съдебно, докато обратното е невъзможно.

Резултатите от подслушване, разрешено по административен ред, не могат да бъдат използвани като доказателства в съда.

Френското законодателство позволява контролирането на всички видове комуникации (телефони, мобилни телефони, факс и т.н.)

в наказателното производство разрешението за използване на СРС се дава от Съдия-следователят, който може да нареди да бъде проведено подслушване, звукозапис и писмено отразяване на съобщенията, предадени по телекомуникационен път.

Разрешението за подслушване е писмено.



Максималният срок на подслушването не може да бъде по-дълъг от 4 месеца, като е предвидена възможност за подновяване за още 4м. депутати или сенатори не могат да бъдат подслушвани без съдия-следователя да уведоми Председателя на Парламента или Председателя на Сената.също така Не могат да бъдат подслушване телефоните на адвокати без председателя на адвокатската колегия да бъде уведомен от съдия-следователя.

3. Информацията, която е от значение за разкриване на истината, се отразява в писмена форма и документа се прилага към делото.

Разрешението за подслушване на съобщенията се дава от министър-председателя или упълномощени от него лица. Предложение за разрешение се прави от: Министъра на отбраната, Министъра на вътрешните работи, Министъра на митниците или упълномощени от тях лица.

Контрол върху подслушванията: Законът предвижда създаването на Национална комисия за контрол на подслушванията за сигурността.тя е независим административен орган, който е натоварен да следи за спазване разпоредбите на закона. председателства се от посочено от Президента на Републиката лице.Членовете на комисията са длъжни да пазят в тайна фактите и сведенията, станали им известни във връзка с работата им в нея.


21. Процедури по използване на СРС и контрол във Великобпитания

Във Великобритания Наблюдението на средствата за комуникация се урежда със Закон, уреждащ правата и задълженията на разследващите органи.

Подслушване, следене; действия на агенти под прикритие, разкриване на кодирана информация, получена по електронен път; са регламентираните способи на великобритания разследващите органи имат право да подслушват пейджъри, мобилни и сателитни телефони, e-mails, както и частни компютърни мрежи, включително и мрежи в офиси на фирми.като всяко подслушване без разрешение се смята за престп.

Разрешения за подслушване на средства за комуникация може да издава единствено Министъра на вътрешните работи;

СРС се използват в случаите, когато съответния ръководител на служба прецени, че това е необходимо за предотвратяване или разкриване на тежки престъпления.

“тежко престъпление е: “Престъпление, извършено по насилствен начин, причинило значителни материални щети или което е резултат на организирана престъпна дейност, или престъпление, извършено от лице над 21 години с чисто съдебно минало, за което е предвидено наказание най-малко 3 години лишаване от свобода”. намесата трябва да бъде строго съобразена с тежестта на планираното или извършено престъпление, със съдебното минало и индивидуалните особености на заподозряното лице.

Разрешенията за използване на специални разузнавателни средства се издават единствено от оправомощени от закона ръководители на полицейските и митническите служби, ръководителите на Националната служба за криминални разследвания, на военното разузнаване и др. В неотложни случаи разрешения могат да бъдат издадени от назначените съгласно изискванията на закона заместник-ръководители на съответните служби или от други служители с такъв ранг. В спешни случаи или при молба за съдействие от компетентните органи на други държави, отправена въз основа на сключен международен договор за правна помощ, разрешението може да бъде издадено и от изрично оторизиран от министъра висш служител.



Правото да искат използването на СРС имат само посочените в закона полицейски и митнически служители, служителите от Националната служба за разследване на престъпления, от Националната служба за борба с престъпността и други служители на специалните служби.

Срокът за използване на специалните разузнавателни средства е до три месеца от деня на получаване на писменото разрешение, а когато разрешението е устно – до 72 часа от получаването му. Когато се отнася до действие на агент под прикритие, разрешението е за 12 месеца.

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница