Лекция 4 2 Сечения и разрези 2 Сечения



Дата28.10.2018
Размер39.16 Kb.
#103354
ТипЛекция
CSTB304 Графично документиране
ЛЕКЦИЯ 4
2.2.4. Сечения и разрези
2.2.4.1. Сечения
Определение: Сечение се нарича фигурата, в която секущата равнина пресича материала на обекта. Областите в сечението, където мислено е пресечен материал, се щриховат между ръбовете, ограничаващи тези области. Тези ръбове се чертаят с дебели непрекъснати линии.

За различните видове материал се използуват различни щриховки. В различни области на приложения една и съща щриховка може да бъде използувана за различен материал. Например в машиностроенето метал се щрихова с тънки линии, наклонени на 45, или 135 градуса спрямо хоризонталата. В архитектурата такава щриховка се използува за стоманобетон.

Допустимо е при тънки части от сечението вместо да се щрихова, те да се почернят.

Примери за някои щриховки в машиностроенето.

В изгледа, в който се посочва местото на сечението, проекцията на секущата равнина се чертае с тънка прекъсната линия с точки и с дебели къси отсечки в краищата и при смяна на посоката.



Видове сечения.

Сеченията се наричат изнесени, когато местото на сечението и неговото изображение са отдалечени едно от друго.

Когато сечението е изобразено върху изходното изображение на обекта, се нарича наложено. В този случай, ръбовете на областите, в които е разрязан материал, се чертаят с тънки непрекъснати линии.

Проекцията на секущата равнина може да се означи в двата края с еднакви големи латински букви, например А-.-.-А, а изнесеното сечение се означава със същите букви с тире между тях, например А-А.

Изнесеното сечение може да се изобрази без означение на продължението на проекцията на секущата равнина.

Примери за изнесени и наложени сечения.
2.2.4.2. Разрези

Разрезите се различават от сеченията по това, че освен сечението се изобразява и изгледа, който се намира зад секущата равнина.

Разрезите обикновено се означават. Не се означава полуразрез/полуизглед, или полуразрез по ос на симетрия.

Може да се използуват повече от една секущи равнини. Тогава имаме сложен разрез.



Видове разрези

Подобно на изгледите, разрезите биват пълни, частични и полуразрези.



Пример за разрез и сечение. Пример за сложен разрез. Пример за разрез надлъжно през ребра.
2.2.4.3. Изобразяване на разрези и сечения при допиране на детайли в сглобени единици (възли)

При разрези и сечения на съседни (допиращи се) детайли от един материал, щриховките им трябва да са под различен ъгъл, евентуално с различно разстояние между линиите, за да е ясно, че са части от различни детайли. Пример свързване на пластини с нит.

При разрези на сглобени единици е допустимо да не се изобразяват всички елементи зад секущата равнина, а само необходимите.

При разрез надлъжно на ребра, валове и свързващи елементи в сглобени единици , те не се разрязват и защриховат изцяло, или полу, а само частично.



2.3. Нанасяне на размери на геометрични обекти

Правилата са дадени в БДС ISO 129.

Размери се означават с помощта на размерна линия най-често със стрелки в краищата и размерно число.

Размерните линии се чертаят с тънки непрекъснати линии. Всяка размерна линия трябва да е успоредна и равна по дължина с оразмеряваната отсечка. По изключение размерната линия може да е по-къса – например при полуизглед, или полуразрез по ос на симетрия, тя е от единия ръб до оста на симетрия за радиус, или малко по- дълга за диаметър, или габаритен размер. Оси на симетрия и ръбове не могат да се използуват като размерни линии.

Размерното число се поставя над размерната линия, или я прекъсва. В целия чертеж се използува един вид разполагане на размерното число.

Стрелките на размерните линии могат да се допират до ръбовете, разстоянието между които означават, или до спомагателни размерни линии, които изнасят оразмеряваната отсечка в страни от ръбовете. Спомагателните размерни линии се поставят под 90, или 45 градуса спрямо оразмеряваната отсечка. Има правила за поставяне на размерни линии при оразмеряване на радиуси на дъги и диаметри на цилиндрични части, или отвори на детайли, които са показани на примерите. Размерните линии могат да се чертаят по-дълги от оразмеряваната отсечка, и стрелките да се допират от външната страна на ръбовете, или спомагателните линии.

Тогава, ако няма место за размерното число, то също се поставя извън стрелките.

Ако няма достатъчно място за размерното число, размерната линия може да се удължи с хоризонтална показателна част, където се поставя числото.

Примери за размери с размерна линия.

Размерната стрелка може а бъде като празен, или запълнен триъгълник, или с две крилца. Ъгълът при върха може да бъде между 15 и 90 градуса. За начало на размерната линия може да се използуват точки,или наклонени по 45 градуса къси отсечки (предимно в архитектурата).

Размерното число се изписва с арабски цифри, без дименсия за подразбиращата се единица (например за машиностроенето – милиметри, за архитектурата – сантиметри), с основа успоредна на размерната линия, или на основния надпис на чертежа. В целия чертеж се използува само един от начините на изписване на размерните числа.

В размерните числа се използуват следните знаци:



  • ф (фи) – за диаметър на цилиндър, или цилиндричен отвор – напр. Ф5;

  • R – за радиус – напр. R2;

  • Sф – за диаметър на сфера;

  • SR - за радиус на сфера;

  •  върху число - за дължина на дъга.

Примери за двата начина на изписване на линейни и ъглови размери и с различни знаци за краища на размерните линии.

Методи за нанасяне на размери на елементи, намиращи се на една ос

Те са верижен, базов и комбиниран.

При верижния размерите са един след друг, по продължението на първата размерна линия.

При базовия всички размерни линии започват от една спомагателна размерна линия, която показва базов ръб (евентуално проекция на базова повърхнина) и са последователно до елементите, намиращи се на една ос.

Комбинираният е комбинация от другите два.

Метод се избира в зависимост от начина на изработване на детайла, или функционирането му.



Примери за трите метода за нанасяне на размери. Пример за вариант на базово оразмеряване по продължението на една размерна линия.

Примери за нанасяне на размери на фаски и фрезенки.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница