Личностно развитие



страница1/2
Дата25.01.2018
Размер404.98 Kb.
#51768
  1   2

Сп. "Личностно развитие", май 2015 г.




Необходимост от по-активен живот предавайки опита и ценностите от натрупаните знания

В резултат на растящата продължителност на живота и на намаляващата раждаемост делът на възрастните хора в Европа бързо расте. Прогнозите са, че до 2050 г. съотношението на хората на възраст над 65 години спрямо населението в активна работна възраст (15-64 години) ще достигне 50 % - двойно повече в сравнение със сегашните равнища.

Тези демографски промени имат големи социални и икономически последствия. Въпреки че положителните аспекти на по-високата продължителност на живота не следва да се забравят, настоящата ситуация поставя предизвикателства пред осигуряването на работна сила и пред социалните системи. Тъй като тези системи се основават на принципа на солидарността в рамките на поколенията и между тях, е необходимо да се поддържа балансирано разпределение на ресурсите между възрастовите групи.

По-възрастните хора допринасят значително за икономиката и обществото, но тъй като с времето тяхното знание и равнище на образование непрекъснато се подобряват, приносът им може да бъде допълнително увеличен за пълноценно използване на техния потенциал

Възможностите за активен живот на възрастните хора изисква да бъдат насърчавани всички групи от по-възрастното население, без оглед на пол, етническа и културна принадлежност и евентуални увреждания. Активният живот на възрастните хора дава възможност и за по-голяма солидарност между самите тях. Тъй като все повече възрастни хора се грижат сами за своите нужди и остават по-дълго време активни, обществото може да насочи повече подкрепа към онези възрастни хора, които са в най-голяма нужда.

Всяко поколение има свое самостоятелно значение за развитието на обществото и на човешкия прогрес. Старите генерации имат своите заслуги за създадените в периода на техния разцвет материални и духовни ценности, за акумулирания човешки опит и за мисията им да предадат най-ценното от него на подрастващото поколение. Населението на средна възраст има своя пълноценна изява в издигането на по-висока степен на социалния опит, в преосмислянето на традициите и моралните норми.

Проблемите на възрастното население в България са особено актуални. От една страна това се дължи на характерния за нашето демографско развитие процес на застаряване на населението. От друга страна все повече нараства интересът към потребностите на възрастните хора и към подходите и начините за насърчаване на техния активен и здравословен живот.

В ЕС се очаква продължителността на живота да се увеличи със 7,2 години за мъжете в рамките на прогнозния период - от 77.6 през 2013 г. до 84,7 през 2060 г. При жените очакваната продължителност на живота ще се увеличи с 6,0 години - от 83.1 през 2013 г. до 89,1 през 2060 г., което предполага сближаване на продължителността на живота между мъже и жени.

За ЕС годишният нетен входящ миграционен поток се очаква да нарасне.

В Доклад на Европейската комисия за застаряването - 2015 г. е разработена прогноза и за България, според която: към 2060 г. коефициентът на плодовитост се очаква да нарасне едва с 0.3 п.п. - до 1.77; очакваната продължителност на живота при раждане при мъжете ще се увеличи с 10,4, а при жените - с 8,4 години; очакваната продължителност на живота на хората след навършване на 65 години ще се увеличи при мъжете - с 6,3, а при жените - с 6,1 години.

Населението в трудоспособна възраст (15-64 г.) се очаква да намалее с 1 904 хил. души. Работната сила (15-64 г.)4 се очаква да намалее с 1 285 хил. души. Коефициентът на заетост (15-64 г.) ще се повиши с 4,4 п.п. Коефициентът на заетост (15-74 г.) се очаква да се повиши с 2.2 п.п.

Предвижда се правителството да обърне внимание на няколко приоритета до 2017 г.:



  1. Насърчаване на по-дълъг трудов живот на възрастните хора;

  2. Насърчаване на участието, не-дискриминацията и социалното приобщаване на възрастните хора;

  3. Насърчаване и защита на достойнството, здравето и независимостта в по-късна възраст;

  4. Поддържане и засилване на солидарността между поколенията.

С цел пряко да се стимулира по-дългото оставане на пазара на труда на по-възрастните хора и косвено да се въздейства в посока на увеличаване на ефективната пенсионна възраст и за намаляване на ранното пенсиониране, през периода 2012 - 2014 г. са приети редица изменения в законодателството:

Министерство на труда и социалната политика съдейства още през 2012г да отпадне възможността за работодателите да прекратяват трудовите договори на работници или служители при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, Според нашето законодателство няма ограничение пенсионерите да продължат да работят и да получават едновременно пенсия и трудово възнаграждение.

За хора придобили право на пенсия за всяка година осигурителен стаж след тази дата процентът е увеличен от 3 на 4 процента.

Здравен статус на населението. Обществени потребности за подобряване на условията за достъп до здравни услуги и удължаване на живота в добро здраве.

Необходим е качествено нов подход към финансирането на здравеопазването, основан на разбирането, че здравните разходи са инвестиция, която се възвръща чрез „добавени години живот в добро здраве" и чрез преки икономически резултати, водещи до подобряване на благосъстоянието на цялото население.

Всички здравноосигурени граждани, независимо от възраст, пол, социален статус и местоживеене, следва да имат равен достъп до медицинска помощ.

Да се създадат условия за остаряване в добро здраве.

Създаване на условия за равен достъп до висококачествени здравни услуги, вкл. превенция, лечение, рехабилитация палиативни грижи.

Предприети са множество политически и административни мерки за адаптиране на социалните системи към дългосрочните тенденции на намаляване и застаряване на населението и на работната сила, но те
все още не са достатъчни.

Нужна е допълнителна работа и усилия за подобрения в информационните системи и административната статистика по демографските проблеми и проблемите на стареенето на населението .

Предвижда се например 2080г. населението на България да бъде 4 925 270души и затова трябва сериозно да се замислим за деморафското развитие на страната, за да преуспеем в бъдещото си развитие като страна.
КАКВО Е ДА СИ CTOЛETHИK

Таня Йовева


Пред мен стои столетник. Всички и се радваме, но и се учудваме. Това е една достойна за уважение възраст. На 12 февруари тази година Минка Германова навърши сто години. Според самата нея, да достигнеш до тук не е трудно, но се изисква да бъдеш добронамерен към хората, да ги обичаш и, каквото и да ти се случи, да гледаш напред.

Никога не съм си давала сметка, че човек може да достигне до тези години. За семейството ни това е реален факт. Вече 4 години живеем заедно и едва сега почувствах колко много любов е съхранила тази жена в себе си и я е отдала към децата си към хората. За нея семейството винаги е било всичко и затова го е обгрижвала с любов. Всички ще я запомнят като мъдра и трудолюбива жена и въпреки че е на 100 години непрекъснато повтаря: "Дайте и на мен нещо да правя". Тя обича да чете вестници, вълнува се от съдбата на другите, плете терлици, много се радва когато у нас дойдат гости. Тя ги приема с усмивка, разговаря с тях добронамерено, обича да им гледа на кафе.



Увлечени в ежедневието, ние почти не си говорехме за детството ни и знаехме само, че тя е един обичан от хората човек. Случвало се е, когато сме в родния ни град Нова Загора, хора да я спират на всяка крачка и да и казват "Здравей Мине". Тя не се уморяваше да се спира пред всеки и да намира какво да му каже. Позната е на много хора, защото е работила в центъра на града, в халите, в магазин за продажба на млечни произведения. Всички е посрещала сърдечно, казвала им е по една добра дума и с каквото е могла им е помагала.

Тя е родена в будно малко село с чудесното име - Стоил войвода, То се намира само на няколко километра от Нова Загора.

Баща и се е казвал Добри Фартунов - известен в селото като заможен селянин и народен лечител.

При него са идвали много хора, за да им помага да подобрят здравето си. Имал е три брака и 6 деца. За съжаление майка ми остава сираче съвсем малка. Отрано опознава неволите и живота при мащеха. Благодарение на това става изключително трудолюбива - често работи на нивата, домакинства в къщи и става любимката на баща си. Винаги е била до него, помагала му е в ежедневната работа. Тя обича често да ни разказва за техния род с името Фартунов. Тъй като дядо и за една вечер окосил цялата ливада, хората го нарекли "Фартуната“. От там дошло и името на рода.

Дядо Добри е бил опълченец. Интересното за него е, че обичал да изработва и поправя бурета, както и да ходи на риболов. Той също е живял дълго - повече от 95 години.

Това, за кoeтo майка ми съжалява е, че баща й не й е разрешил заедно с приятелката си да продължи образованието в Нова Загора. Тя е била отлична ученичка и математиката много й вървяла. В рода им е имало много добър математик - нейният чичо. Когато човек носи дарба в себе си, той рано или късно я показва на яве.

След време съдбата на майка ми и поднася много изненади, но тя не се предава. Сключва брак с Васил Георгиев, с когото си построяват къща в Нова Загора. Раждаме се и ние - аз и сестра ми Ваня. 3а съжаление и на двете зрението ни е увредено, Майка ни тръгва по болници. Следват операции и здравословни проблеми, но тя решава, че трябва да направи всичко възможно, за да живеем като останалите деца. Чете на мен, за да завърша средното си образование в Нова Загора. Помага на сестра ми да продължи учението си и тя постъпва в музикалното училище за деца с увредено зрение в Прага. След това завършва консерваторията в България. Аз продължих висшето си образование в Софийския университет, дипломирах се и започнах работа в редакцията на сп. „Зари“ - орган на съюза на слепите в България. Ваня също постъпи на работа в училището за деца с нарушено зрение в София и помогна на много от тях да станат добри и известни музиканти.

Късметът е вървял винаги с нас. Независимо от здравословния проблем ние успяхме да си създадем добри семейства, здрави, хубави и възпитани деца. Благодарни сме на майка ни, че сме наследили нейната способност да създава лесно контакти с хората. На нея дължа и умението си да плета.

Когато говорим за обичта на майка ни към хората, си спомням един случай, който трайно се е врязал в съзнанието ми. След като дойде да живее при нас в София, тя започна отново да работи като магазинерка. След известно време се наложи да напусне тази работа, за да ми помага при отглеждането на първото ми дете. Тогава много хора писаха в Дирекцията по търговия, за да я върнат отново в магазина, защото е липсвала на хората и това бе най-голямата награда за нея.

Сeгa често стоим една до друга и си говорим за миналото. Спомняме си, за незабравими срещи с хората, както и за нейното любимо място селото. Заедно с втория си съпруг построиха малка къщичка в село Смолско. Преди няколко години той почина и майка ми съжалява, че вече не е в състояние да отива там през лятото, където двамата се грижеха за малкото си стопанство. Там садяха дръвчета, зеленчуци и се радваха на отгледаното с любов и на заобикалящата ги природна красота.

Когато баща ни почина бях на 20 години. Понесохме трудно тази загуба. Майка ни дори се разболя. Въпреки състоянието си, тя неуморно ни подкрепяше, за да продължаваме напред, учеше ни да си помагаме взаимно и да се грижим една за друга. Убедих се, че трудностите спомагат хората по-лесно да посрещат изпитанията в живота Така те стават по-устойчиви и живеят по-дълго. Вярата в доброто прави майка ни истински щастлива, осъзнала смисъла на живота чрез вяра в себе си, отворено сърце към хората, много труд и постоянство.



МАЛКИТЕ СТЪПКИ - ДЕТСТВО ЗА ВСИЧКИ

Таня Йовева

Държавната агенция за закрила на детето приключи успешно проект "Детство за всички". Присъствах на заключителната конферен­ция и бях много впечатлена от видяното, постигнато с много труд от добрите специалисти, координатори и Национални консултанти. Обхванати са били 19 общини. Всички активно са участвали в проекта за осигуряване по-добър живот за децата и младежите с умствени и физически увреждания.

В хуманните прояви общините са стигнали до там, че в социалните си услуги са минали значително напред, в сравнение с развитите европейски страни по отношение на преместването на децата в защитени жилище и в центрове за семейни грижи. Показани бяха много случаи, когато децата и младежи­те с увреждания са успели да проходят, да проговорят и дори да си намерят работа. Един от тях е Андон от Айтос. Той вече живее в хубаво жилище, има самочувствие на нормален човек, приели са го да работи в хотел в Слънчев бряг. Журналистите го търсиха за интервю, а той се чувстваше щастлив, че има какво да каже за себе си.

Затрогващ беше разказът и на специалистите от фондация „ Лумос", които работят за милионите деца по света да си върнат правото на семейство. От 2010 година насам те са работили много задълбочено и са проучили потребностите на децата и младежите с увреждания. Обърнали са внимание на лежащо болните деца, обучили персонал и ги убедили да ги слагат на столчета и да се хранят на маса. До тяхното идване никой не е разговарял с децата. Проблеми са имали и с младежите с предизвикателно поведение, но са успели да ги убедят да отидат в новите си жилища. По човешки са разговяряли с роди­телите на тези деца и младежи. Интервюта са направени с над 1378 родители. За съжаление само 47% от тях са пожелали да се срещнат с децата си. Пред нас застана и Теодора от Сливен. Майка й плачеше и й беше трудно да говори. Тези сълзи бяха от радост, защото е върнала детето отново при себе си. През седемте години в дома то е било преглеждано, леку­вано, оперирано. Над 55 деца са претърпели интервенции. Тридесет и осем са лекувани в болници.

Ева Жечева - председател на Агенцията за закрила на детето, похвали за добрата работа Лидия Ликова от регионалния център в Созопол. Тя е превърнала това място в притегателен център за деца и младежи е увреждания. В Атия, едно красиво място за живеене, е открит център от семеен тип, в който има паралелка за обучение на децата, някои от тях дори посеща­ват масови училища. Много важно е персонала в тези центрове да се грижи за здравето и образованието на децата и младежите с увреждания. Те и това правят.

Впечатление направи изказването на Георги Димитров - кмет на Карнобат, който сподели, че от 26 000 жители са успели да изградят 11 социални заведения. По човешки той разказа за това , което правят в района по отношение на социалните услуги. С гордост заяви, че той също има дете с увреждане, което е успяло да получи необходимото образование и да си намери работа. Показан бе филм за работата в Чирпан.

Намерението на Министерството на труда и социалната политика е до края на 2015 г. всички деца да бъдат изведени от големите домове, които са отдалечени от населените места. Сега центровете от семеен тип се намират в градовете и по този начин децата могат да общуват с гражданите и да бъдат сред обществото.

Мина Владимирова от Столична община - директор на „Социални дейно­сти” разказа за работата, която е свършена в София. Построени са 13 защитени жилища, като в 4 от тях са настанени младежи с увреждания.

Благодарение на този голям проект, финансиран от Европейския социален фонд, е създадена Национална мрежа за децата с увреждания. Така е създадена е една нова философия за грижата за децата и младежите с умствени и физически увреждания. Всичко това не би могло да бъде постигнато, ако не е повишена гражданската активност. Публичността и информираността са важни фактори за постигане на необходимите цели и добри ефекти. Проведени са 7 семинара в страната, различни обучения и резултатите не закъсняват. Хубавото в случая е, че обществото се информира за различните събития и не е откъс­нато от това, което се случва с децата. От Държавната агенция за закрила на детето признават, че малките стъпки са направени, но предстои решаване на проблемите с образованието, след тяхното излизане от домовете. Все още се чувства необходимостта от индивидуална работа с всяко дете. Според Ева Жечева закриването на иституциите не е самоцел, а означава промяна в мисленето и поведението на хората.

Теленор предлага работа на хора с увреждания

Телекомуникационният оператор Теленор България обявява началото на дългосрочна програма за професионално развитие и социална интеграция на хора с увреждания.

Програмата се казва Open Mind. Чрез нея компанията ще даде възможност на хора с увреждания да работят по конкретен проект в избрана от тях област за период от около 2 години, да обогатят знанията си, да усвоят нови умения и да подобрят своята конкурентоспособност на пазара на труда.

Теленор ще осигури на участниците в проекта отворена и достъпна работна среда и съответното за заеманата позиция финансово възнаграждение, съобщават от оператора. След приключване на участието им в програмата, участниците ще получат възможност да останат на постоянна работа или подкрепа за професионална реализация извън фирмата.

В рамките на първото издание на Open Mind, Теленор предлага позиции в следните области: Грижа за клиента, Маркетинг, Връзки с обществеността, Администриране на продажбите, Анализ на технически показатели, Финанси, Вътрешен одит, Юридически услуги, Снабдяване и Технологии. Кандидатите трябва да имат завършено средно или висше образование в зависимост от избраната област, добри организационни умения и силна мотивация, а компютърната грамотност е предимство.

Желаещите да се включат трябва да изпратят автобиография и мотивационно писмо на e-mail: openmind@telenor.bg до 15 юли 2015 г.

Програмата за хора с увреждания ще се провежда ежегодно като част от дългосрочната стратегия по корпоративна отговорност на Теленор и в рамките на глобалната инициатива на Теленор Груп Open Mind.

България е четвъртата поред държава, в която Теленор Груп реализира социалния проект. „Вярвам, че ключът към приобщаването на хората с увреждания е чрез пазара на труда. Работата в централата на Теленор Груп в Осло дава възможност на участниците да усвоят нови технически умения, да покажат своите уникални способности и да придобият увереност от работата си във водеща технологична компания. Теленор Норвегия стартира програмата през 1996 г. като до момента в нея са се включили над 200 души и близо 65% от тях са започнали постоянна работа след завършване“, казва Ингрид Ихме, директор на програмата в Теленор Груп и един от първите участници в нея. 

Мениджър. News

http://www.manager.bg/mobile/single.php?nid=69724



Общество за всички

Таня Йовева
Напоследък усещам, че обществото се събужда за повече духовност, за добро отношение към хората с увреждания. В различни радио и телевизионни предавания се обръща внимание на хората в риск, които се нуждаят от подкрепа. Направи ми впечатление случая на група млади хора от неправителствената организация от Варна „Делфин", която събира средства и е решила да подпомогне незрящи хора, като им закупила бели бастуни, говорещи апарати, апарати за кръвно налягане.

Питам се понякога колко ли много са хората , преживяли голямото изпитание да се борят с живота и да доказват, че въпреки всичко искат да бъдат полезни на себе си и на семействата си. Радостина е незряща. Преживяла е лошо детство и ето, че среща жена на улицата, която й помага да вземе автобуса. След като я среща и се запознава с Радостина, жената решава да се обърне към предаването "Предай нататък” на БТВ. По този начин много хора разбират за съдбата на това борбено момиче и Наталия Симеонова, водещата на това предаване, решава да осмисли живота й , да го направи по-пълноценен и приятен. И решава двете да ги изпрати на море, за да се насладят на прекрасната ни природа. Така тя показва, че все още има добри хора, които обичат да помагат на другите и по този начин се чувстват ценни и значими. Колко малко трябва понякога, за да се почувстват хората щастливи.

Днес от едно предаване разбрах за 92 годишна американка е пробягала 42 км, за да събере пари за боледуващи хора. Самата тя преди е била болна и затова иска да помогне на други. Все повече се увеличават хората, които желаят да правят добро, за да се чувстват щастливи, а това само може да ни радва и да се гордеем с тях. Те без страх говорят за своите заболявания и помагат с опита си на другите.

Прави ми впечатление, че хората от Варна са много инициативни. Човек на инвалидна количка поправя такива колички, за да е полезен на хората, но за съжаление трудно намира части за ремонта. Това го притеснява. Той иска с труда си да е полезен и на останалите в неговото състояние. Но все по-често се срещат случаите, когато младите хора като доброволци се втурват да бъдат полезни на самотни възрастни хора, на хора с увреждания. Обществото ни се събужда за добро.

Преди години, като журналист пишех за проблемите на хората с увреждания, но никой не искаше да ми ги публикува. Тогава започнах да пиша по други проблеми, свързани главно със здравеопазването и успях. Но сега вече промяната е значителна.

Все повече слушаме за различни случаи, които будят възхищение и си казвам: „ Не съм сама”. Колко често чуваме, че млади хора жертват живота си за да спасят нечий друг - това ни прави горди, че имаме такива българи. Безспорно на проблемите на хората с увреждания се дава гласност. Самите ние трябва да бъдем по-смели и да изразяваме уверено това, което ни тежи. Едва тогава улиците в градовете и учрежденията ще станат по - достъпни за нас. Метрото в столицата ни е модерно-разполага е асансьори. Само по-трудно е за незрящите ориентирането в подлезите.

Все повече говорим за проблемите на децата с увреждания, за тяхното обучение и преместване в по-хубави и хигиенични жилища. Борим се за качествено и социално обслужване. Въпреки, че в България е все по-трудно да се намерят качествени асистенти. Майка ми е на 100 години. Само за 10 месеца сменихме 6 асистенти. Неприятното е, че те когато отидат да работят в развитите западни страни, работят както трябва, карат коли както трябва, а тук в България, в родната си страна, гледат всичко да мине през пръсти. Отнасят се безотговорно към поетите задължения. Обикновено се оплакват, че малко им се плаща. Убедила съм се, че не е точно така. Всеки човек е такъв,какъвто е той или е отговорен към нещата в живота или е нехаен. Ти можеш да дадеш рушвет на някого и той пак да не свърши работата както трябва. Много важно е да имаш нагласата за дадена вид дейност. Но обикновено повечето хора работят това, което не им допада, само защото трябва да се печелят пари.

При мен беше дошла аеистентка над 60 години с над 10 операции. Обясни ми, че трябвало да работи, защото теглила голям заем. Страната ни щеше да се развива много по-добре, ако всеки си е на мястото и се отдава изцяло на своите задължения.

В повечето случаи хората разчитат на това, че няма добър контрол и си карат през просото. Познавам хора, които искат да помагат, но нямат възможност, защото за всичко са необходими връзки. Колко по-добре е ако търсим добрите специалисти, а не приближените до нас хора. След време съжаляваме, но е трудно да сменим посоката. Трудно ни е да кажем, че някои хора биха могли да бъдат полезни в друга област. Ето днес е международния ден на детето. Канал 1 на БНТ покани деца да участват в сутрешен блок. Те разговаряха с големите хора, задаваха въпроси.Предава­нето бе много по-приятно и развлекателно. Важни са промените. Промените във всичко. Когато говорим за общество за всички, се налага повече да се оглеждаме около себе си, да помагаме и да създаваме настроение. Да ги приемаме такива, каквито са и да им помагаме да се развиват, за да могат да усетят и те грижата, вниманието и уважението, от което се нуждаят.

Сега очакваме милиарди средства за развитие на човешките ресурси. Да се нядяваме, че те ще стигнат и ще задоволят конкретните потребности на хората. По този начин всеки човек – самотен или с увреждане, ще повиши самочувствието си и ще разбере, че и той може да има нормален, пълноценен живот.

Благотворителни детски кътове събраха средства за болните от муковисцидоза

В Деня на детето 1 юни Асоциация “Муковисцидоза” съвместно със Сдружение “Защо доброволец?” организираха благотворителни детски кътове в Южен парк София и в квартал “Капана” Пловдив. Доброволци от двете организации осигуриха възможност на децата да оцветяват гипсови фигурки или да бъдат гримирани като любими свои герои. В столицата шареният павилион посрещна малките художници до езерото с лодките и блъскащите се колички при средния вход на Южния парк. Наред със забавлението, децата ще научиха, че така могат и да помагат на свои връстници. За рядката болест муковисцидоза разказваше информационният щанд на „Асоциация Муковисцидоза“. 





Под тепетата в деня на детето от „Защо доброволец“ са подготвили и весела детска творческа програма с много музика, танци и театър.

Акцията в Пловдив събра 963 лв, а тази в София – 327 лв., които ще бъдат използвани за закупуване на инхалатори за страдащите от муковисцидоза.



Каталог: documents -> 5397
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
5397 -> Личностно развитие
5397 -> Личностно развитие


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница