Лили иванова



Дата31.03.2018
Размер335.91 Kb.
#64403
18 април 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Кунева предлага безплатни лекарства за децата до 7 г.
ЛИЛИ ИВАНОВА

Безплатни лекарства за всички деца до 7 г. и връщане на здравеопазването в училищата. Това са приоритетите от здравната програма на „България на гражданите". Поставяме акцент върху профилактиката и въвеждането на електронен здравен паспорт, обяви лидерът Меглена Кунева на среща с ръководството на УМБАЛ „Света Анна" в София вчера.

„Важно е да има професионално ръководство на НЗОК, а не политически назначения", заяви още Кунева. Тя обясни, че здравните приоритети са част от третия стълб в програмата на партията -„България на бъдещето", защото за нея трябват целенасочени усилия за години напред и национален консенсус.

Кунева и екипът на „Света Анна" постигнаха съгласие за необходимостта от качествена и достъпна специализация за медиците, както и за по-добро заплащане.

„Българската здравна система трябва да остане солидарна. Не може да има човек, който умира на улицата, защото е без осигуровки", коментира Кунева. Нужен бил откровен разговор за здравеопазването. „Не всички болести са по клинична пътека, но никой не пита лекарите как се справят с това", посочи лидерът. „Трябва да се възстанови уважението към докторите и медиците. Техният труд се измерва в спасени човешки животи", каза още Кунева и призова всички политици да кажат „благодаря" на лекарите.


Ограничават шоковото поскъпване на лекарствата

Вдигат цени само с инфлацията
ВИКТОР ИВАНОВ

Мека забрана за поскъпване на лекарства, които вече са регистрирани с определена цена в България, въведе вчера правителството. Тяхната цена ще може да се увеличава само с регистрираната от статистиката инфлация според промени в наредбата за цените на лекарствените продукти, които кабинетът прие.

Регистрираната в Позитивния лекарствен списък цена ще е и пределната продажна цена на дребно в аптеките, предвиждат още промените. Освен това вече на регулиране ще подлежат и цените на медикаментите, които се отпускат по лекарско предписание. Новата наредба предвижда и ограничение върху цената на генеричните лекарства. Тя не може да е по-висока от 80% от цената на оригиналното лекарство.

Позитивният списък и регистрите на пределните цени и на максималните продажни цени ще се актуализират два пъти месечно, на второ и шестнадесето число.

Референтната цена в Гърция ще отпада от формулата за определяне на цената в България за период от една година, ако бъде установена грешка в нейното формиране, предвижда още наредбата. Тази мярка се налага, защото в гръцкия ценови бюлетин на лекарствените продукти редовно се допускат грешки, които влияят на цената в България, обясниха от Министерския съвет.

От вчера председател на комисията за прозрачност за лекарствената политика е зам.-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева, реши още правителството. Зам.-министърът на икономиката Виолета Лорер пък влезе в надзора на здравната каса.




В ПОРЕДНИ ДНИ
РОМ УМРЯ ДВА ПЪТИ

Мъртвецът мига и се изпотява, издават му втори смъртен акт
РУМЕН ЖЕРЕВ

43-годишният ром Р. Димитров умря два пъти в рамките на два поредни дни. Или поне според издадените му два смъртни акта се е случило така, твърдят близки на починалия.

За първи път въпросният човек починал на 9 март в Спешното приемно отделение на болницата в Благоевград. Според дежурните лекари той вече е бил мъртъв, когато роднините му го довели в отделението. Тогава голяма група близки на загиналия се опитали да се саморазправят с медицинския персонал, но полицията бързо се отзовала на подадения сигнал с паник-бутона и ситуацията била овладяна. След като е бил издаден смъртен акт, близките прибрали трупа на Димитров, за да го погребат.

Воистина ли воскресе

Когато го подготвяли за погребението обаче според родата му той „мръднал”, дори се изпотил. Веднага пак е извикана линейка, но лекарят от Спешния център не констатирал никаква сърдечна дейност. Близките на Димитров притиснали лекаря да му постави инжекция адреналин в сърцето, но и след интервенцията пулс не се появил. Опечалените роднини тогава обърнали позицията си и нападнали лекаря за това, че инжекцията е убила „възкръсналия,, ром. Медикът се видял в чудо и издал втори смъртен акт.

Заради парадоксалния случай е започнала проверка във вторник в МБАЛ-Благоевград. Както до двата смъртни акта, така и до назначената проверка се стигнало след жалба на близките на починалия. Инспекцията се осъществява от Изпълнителна агенция "Медицински ОДИТ".

Оспорване

„Няма нищо вярно, че на починалия пациент са му били издавани два смъртни акта. На 8 март късно вечерта той е дошъл сам. След като му е била оказана медицинска помощ от дежурния лекар и в разговор с него беше установено, че има 4 байпаса на сърцето, той си отишъл вкъщи. На следващия ден -9 март, негови близки го доведоха късно вечерта. Дежурната д-р Стоянова установи, че той е починал. Неговите близки бяха нервни и вдигаха скандали, но след като се успокоиха, на нашия въпрос дали искат да му направим аутопсия, те отказаха. Беше издаден смъртен акт. На 10 март на тел. 112 е повикана линейка, защото според близките му той давал признаци на живот. Въпреки нашето категорично мнение, че той не е жив, наш екип отиде в ромската махала и установи, че той е починал отдавна. Втори смъртен акт категорично не е издаван. Близките отново се отнесоха агресивно", заяви пред „Телеграф" доктор Владимир Рабаджийски, завеждащ спешно-приемно отделение в Благоевград.




16 МИНУТИ СЛЕД СИГНАЛА
Бърза помощ идва с „Кугър”
Ранените от село Климент живеят втори живот заради хеликоптера
ЕЛИ КРУМОВА

Ранените при нелепата катастрофа с джип над пловдивското село Климент Христо и Марин са оцелели само благодарение на бързата реакция на военните от 24-та авиобаза „Крумово", които ги спасиха със своя хеликоптер „Кугър".

Успешната екипна работа с планинските спасители, пожарникарите и лекарите от Карлово и Пловдив също спасила живота им. В това са категорични членовете на екипажа на хеликоптера „Кугър", който излетя миналата събота по спешност към Средна гора.

Сторено


„Свършихме работата, за която бяхме вдигнати, по най-добрия начин. Имахме много добро взаимодействие с медицинския екип", казва пилотът полковник Евгени Белки-нов. Той и колегата му майор Крум Семов с борден инженер ст. лейт. Димитър Рашев и спасители подп. Красимир Андреев и ст.серж. Георги Филипов излитат по спешност към района на хижа „Фенера" в Средна гора над село Климент малко след 17 часа в събота. Искането за военен хеликоптер, който да окаже помощ на пострадали при катастрофа трима мъже, е получено в авиобазата в 16,56 часа. В 17,06 часа е дадено разрешение на „Кугъра" да излети, а шест минути по-късно вертолетът е във въздуха.

Спешно


„Едва 16 минути имаше от получаването на сигнала до излитането. Когато излитахме оттук, имахме координати на мястото и ориентировъчно надморската височина. Знаех, че от въздуха там ще се видят бяла и червена кола. Местен човек казал, че в далечните години до хижа „Фенера" е кацал вертолетът на Добри Джуров. Преценихме, че след като е кацал, и ние ще се справим", разказва полк. Белкинов. Той и колегите му приземяват „Кугъра" на планински склон с надморска височина 1100 метра. На борда освен военните са и двама лекари от спешния център на УМБАЛ „Св. Георги", пожарникар и планински спасител. На мястото на катастрофата са вече пожарникари, полицаи и лекарка от спешния център на болницата в Карлово. На тримата ранени е оказана първа помощ, но те трябвало по най-спешния начин да бъдат транспортирани до болница. Пострадалите са пренесени в „Кугъра" с носилки, като са предварително обездвижени. „Шефът на полицията в Карлово ми показа склона, откъдето паднали с джипа и който склон е наистина много стръмен. Показа ми едно дърво по средата и ми каза, че дотам са стигнали, след това джипът е започнал да се преобръща надолу и около 300 метра е падал", разказа полк. Белкинов.

Паркинг


Междувременно докторът от Пловдив поискал екипажът да кацне на площадката за хеликоптери до самата Университетска болница в Пловдив, защото състоянието на ранените е особено тежко и не бива да се губи време. „Знам, че тази площадка навремето е правена точно с тази цел, но в момента е занемарена и се ползва за паркинг. Тя е на 50 метра от болницата. Реших да направим заход и ако площадката става, да кацнем. Ако не става, не можем да си позволим да рискуваме човешки животи. На борда имаше още 12 души", обясни пилотът. До площадката пилотите установили, че тя е вече разчистена от коли и лекарите ги чакат. Военният вертолет кацнал до здравното заведение и оцелелите при зверската катастрофа Христо и Марин били поети по най-бързия начин от докторите. За съжаление, приятелят им Пеньо, който бил пожарникар във ВМЗ - Сопот, починал в хеликоптера на път за болницата от тежките си рани.


Държавата се намеси грубо на пазара на лекарствата
Кабинетът замразява цените на медикаментите за година
Дина ХРИСТОВА

И служебното правителство продължи политиката на необоснована и на практика незаконна намеса в пазарните отношения, като реши вчера да замрази цените на лекарствата за свободна продажба чрез промени в наредбата. Подобна практика, но с преки договорки с отделни производители, прилагаше кабинетът на ГЕРБ спрямо цените на горива и храни. Ефектът след това беше шоково увеличение, за да се компенсират загубите.

Според приетите вчера промени в наредбата за регулиране на пазара на медикаментите пределната цена на лекарствата, които се продават без рецепта, ще може да се увеличава единствено според инфлацията в период от една година. В момента производителите и вносителите могат да поискат максимална цена, а търговците на дребно не могат да продават медикамента над нея. От здравното министерство обясниха, че мярката е антикризисна, има социална функция и ще действа само година.

Промените в наредбата предизвикаха миналата седмица много спорове в Обществения съвет към здравното министерство и съмнения в ефекта от въвеждането й. Зам. здравният министър Лидия Нейчева оправда държавната намеса на свободния пазар на лекарствата с факта, че цените на някои медикаменти се увеличили 2-3 пъти. Според фармацевтите обаче този ръст е точно заради прекалената и неразумна регулация, въведена от държавата в цените на лекарствата, заплащани с публични средства, и на медикаментите с рецепти. За да компенсират загубите, търговците и производителите са вдигнали цените на лекарствата без рецепта.

Преди няколко месеца след серия от законодателни промени, които включваха и намаление на търговски надценки, от ГЕРБ се похвалиха, че цените на лекарствата са намалени драстично. Но аптекари твърдят, че това е бръкнало в джоба на пациентите, които купуват медикаменти на свободна продажба. Според Мирослав Ненчев от Българския фармацевтичен съюз не е трябвало да се допуска поскъпването на медикаменти с до 300% и е необходим анализ доколко новата регулация ще допринесе да бъдат запазени тези цени.

Шефът на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов смята, че няма как пазар за около 300 млн. лв., колкото е този на свободните лекарства, да компенсира загуби от пазара на регулираните медикаменти, плащани от НЗОК, който е за 1.6 млрд. лв. Той е категоричен, че несъгласието с административното ограничение на ръста на цените е принципно, защото няма да повлияе кой знае колко върху свободния пазар, който се саморегулира заради голямата конкуренция.

"Според международно изследване през 2011 г. средната цена на медикамент без рецепта е била 4.28 лв., а през 2012 г. - 4.35 лв. Ръстът от 7 ст. е колкото инфлацията. Така че регулацията на никого няма да пречи. Намесата на държавата на пазар, в който тя не плаща и не участва по никакъв начин, е недопустима", смята Костов. Производители на лекарства досега не са реагирали на разпоредбата. По информация на "Сега" те също смятат, че мярката касае малък дял от пазара на лекарствата и няма да повлияе негативно на бизнеса им. Но подкрепят мнението, че въпросът е принципен и държавата не бива да се намесва в регулирането на пазар, в който не участва.

Досега държавата влияеше върху определянето на цените на лекарствата, за които се плаща с публични средства и които се изписват с рецепти. За тях се регистрира референтна стойност, съобразена с цената на съответния медикамент в 17 държави от ЕС. Когато те се заплащат с публични средства, се определя дали се покриват 100% или част от цената. Когато става въпрос за лекарства с рецепта, има ограничение на надценката, която търговците на едро и на дребно могат да слагат.


ОЩЕ ПРОМЕНИ
Приемането на наредбата от кабинета беше изненадващо, тъй като заради многото спорове по нея зам.-министър Лидия Нейчева обеща да не се бърза. Вчера от МЗ не предоставиха окончателния вариант на промените, но от съобщението оттам стана ясно, че са одобрени някои от спорните предложения. Позитивният лекарствен списък вече ще се актуализира на конкретни дати - 2-ро и на 16-о число на всеки месец.


"Атака" заяви претенциите си да поеме властта,
като представи вчера официално подробна управленска програма от 96 страници под името "Планът Сидеров срещу колониалното робство". Амбициозният документ предвижда дълбоки промени във всички сфери на държавното управление, най-често започващи с фразите "край на" и "ревизия на". От плана става ясно, че атакистите на практика искат да обърнат всичко, направено от предходните правителства от 1990 г. насам. За начало се готви ревизия на всички приватизационни и концесионни сделки, одържавяване на ЕРП и повторно пускане на затворените блокове на АЕЦ "Козлодуй". Преглед ще има и на връщането на земите, както и на сделките с държавни и общински земи и гори. Планира се разтуряне на здравната каса и заместването й с държавен фонд на народното здраве. Категорично се отхвърля влизането в еврозоната. За да се намали задлъжнялостта на страната, се обмисля обявяването на част от външния дълг за незаконен. За по-ефективна борба с престъпността се предвижда създаването на общинска полиция и на доброволни отряди от населението и разширяване на правото за самоотбрана. Пълен завой ще има във външната политика - страната ще се преориентира от САЩ и ЕС към Русия, Китай, Индия и Близкия изток.


НОИ пусна нови образци на 6 документа
ДИНА ХРИСТОВА

Променени образци на 6 декларации за изплащане на различни парични обезщетения пуска НОИ от 1 май. Новите варианти вече са качени на сайта, където все още стоят и старите. Те ще се приемат до 15 май, обясняват от осигурителния институт.

В новите документи се декларират още обстоятелства заради промените в някои наредби, свързани с изплащането на обезщетения. Вече ще се декларира, че лицето е осигурено, което ще позволи на НОИ да изплаща парите, без да чака декларацията за осигурените лица в НАП, за да провери дали човекът фигурира в нея. Такава е сегашната процедура. По новия ред болничните трябва да пристигат в НОИ до 15-о число и обработката им може да започне веднага. По новия ред от НОИ гарантират по-бързо плащане на обезщетенията.

Променени са формулярите за отпускане на обезщетение след 135-ия ден от раждането на бебето, за гледане на дете от 1 до 2 г., за отпуск от 15 дни за бащата след раждане, както и за излизане на таткото в майчинство след 6-ия месец на детето. Променено е и придружителното писмо от осигурителя, в което се описват всички подадени болнични листове и декларации, свързани с обезщетения за майчинство на негови служители. Има и ново указание за попълване на данните за работните часове в декларацията от осигурителя или самоосигуряващия се, която е задължителна част от всеки болничен лист.




Ремонтират болницата в Балчик с 3,7 млн. лв.
Болницата в Балчик ще бъде ремонтирана и модернизирана с над 3,7 млн. лв. Лечебното заведение обслужва пациенти от няколко общини и туристите през лятото.

Парите се отпускат по оперативна програма „Регионално развитие”. Със сумата ще бъдат ремонтирани три корпуса на болницата, които са с над 2000 кв. метра разгърната площ, обясни управителят на здравното заведение д-р Иво Бойчев.

Ще бъдат монтирани нова електрическа, вентилационна и климатична инсталации, ще бъде подменена дограмата, а подовете ще бъдат топлоизолирани. Очакванията са след ремонта да се повиши качеството на здравните услуги за близо 2400 пациенти. Такъв е броят на хората, които обикновено постъпват в болницата за година.

Пациентите най-често са болести на дихателната система, сърдечносъдови заболявания и болести на стомашно-чревния тракт. Туристите пък най-често постъпват с травми и остри състояния на сърдечно-съдови и мозъчни заболявания. Ремонтите трябва да приключат до началото на 2014 г.




Подслушай ги, за да не е виновна само Държавата
КАЛИН РУМЕНОВ

Ако държавната кола за подслушване беше само една и можехме да си позволим по-малко политизиран живот, със същата истеричност щяхме да се караме по телевизията - къде точно да командироваме техниката. Дали във Враца, близо до блока с терасата, на която премръзна 5-годишният Цецко и пръстите му трябваше да бъдат ампутирани. Дали в онова село Брестница, където беше убита 10-годишната Радка. Живеещите около двете местопрестьпления заслужават да бъдат детайлно изучени, защото не им е чиста работата, макар и със сигурност да им е чиста съвестта. А ако СРС-та не могат да послужат пред съда, по тях поне ще може да бъде написана книгата „Защото сме такива и затова живеем така".

Защото сме широко скроени, затова живеем с широко затворени очи в един блок със семейство, което произвежда деца, а после отглежда кучета. От това става прекрасен сюжет за вечно актуална махленска клюка и тя се носи от уста на уста, докато полудетето-полукучето не започне да посинява. Тогава една съседка се обажда на втора, втората споделя с трета, а накрая управителният съвет на Клюката я съобщава на Държавата. И оттук нататък вече Държавата е генералният виновник - къде е спала тя, откога хората говорят помежду си за този кучкарник. В по-малка степен са виновни самите кучкари, а единствените в бяло са кварталните клюкарки. Само се отбийте при тях с камера и ще запишете часове суров материал за суровата педагогика в семейството на ампутирания Цецко. Всички се знаят, всичките си тайни знаят и си мълчат, докато нещо не премръзне съвсем и трябва да бъде отрязано до кокал.

В селото на изнасилената и претрепаната малка Радка искат да режат главата на убиеца й. А той е същият човек, за когото досега на маса са разказвали легенди, че е убил един дядо, после преспал с една баба, а за повече нечовешки колорит - чукал собствената си майка и сестра. Трябва да си мега-гига широко скроен, за да отглеждаш деца, когато в радиус от километър от тях на свобода се разхожда подобна селска легенда, излязла наскоро от затвора. Трябва да си тера толерантен, за да й дадеш нов житейски шанс да живее в малката ти общност, вместо да се опиташ да я прогониш завинаги надалеч или поне да не сложиш денонощен караул.

Тази недостатъчност на обществена непоносимост към заобикалящата ни откровена изродщина се компенсира с непоносимост към Държавата. Тези дни един чужденец го формулира така - българите абдикират от отговорностите си, свивайки рамене,

и очакват някой друг да направи нещо по въпроса. Българите предпочитали да паркират на тротоара, вместо да търсят място за паркиране, което не им пречело по-късно да се жалват, че тротоарните плочи са изпочупени. Опростеният пример е на британския посланик Джонатан Алън, който е за малко, идва отдалеч и отскоро е тук, но е успял бързо да разбере местната психика.

Сякаш за да потвърдят думите му, някаква голяма и претенциозна банда от неправителствени организации писа оценка „среден 3" на Държавата заради грижата й за децата. Понеже голям процент от тях не завършвали училище, понеже четири от всеки пет семейства с три и повече деца живеели в радикална мизерия, понеже бременните без здравни осигуровки не получавали качествена медицина, понеже приютите били пълни, а процедурите за осиновяване - бавни. За всичко това е виновна, разбира се, само и единствено Държавата. А онези, които например захранват сиропиталищата с ненужните си поколения, са симпатични и безобидни хора, с които няма какво да се занимаваме, няма какво да им натякваме. Обаче вижте официалната статистика за последната година - само 2% от децата в домовете са кръгли сираци, 45% имат по двама родители. За това пак ли е виновна само и единствено Държавата. И въобще иска ли някой от нея да въведе с цената на всичко задължителното образование, да намали поне с няколко хиляди милионите здравно неосигурени, да осигури изкуствен интелект при семейното планиране на онези двойки, които сериозно са я закъсали във всяко едно отношение. Иска ли го някой, или просто искаме Държавата да е завинаги виновна, а ние да го играем на либерали и на широко скроени. На които все нещо им е дискриминационно и прекалено - и когато се предлагаше сделките с имоти и коли да бъдат невъзможни без платени осигуровки, и когато се предлага задължителна предучилищна за 4-годишните.

Няма да го признаем, но точно това искаме - да мрънкаме и въобще да не си мърдаме пръста, докато нечии детски пръсти не бъдат ампутирани. А когато те бъдат изрязани, да продължим да живеем с рециклирана съвест - може и нещо да сме видели, нещо да сме чули, ама какво трябваше да направим. Ние сме обикновени хора, прекрасни хора сме, които обаче живеят на кофти място, без да имат някаква заслуга за превръщането му в социална кочина. Такива сме ние и направо не можем да разберем защо живеем така.




Пирогов" отмени таксата „пациентски рекет
Директорът на „Пирогов" доц. Стоян Миланов е разпоредил да се премахне такса „придружител" от 15 лв. на ден, която родителите на болни деца плащаха, за да са близо до тях. За абсурдното прибиране на пари, макар и разрешено с наредбата за достъп до медицинска помощ, „Труд" съобщи още м.г. „Това бе едно от първите неща, които отмених, когато станах директор. За мен таксата бе чист рекет!", заяви вчера доц. Миланов. Той увери, че в болничното обслужва- не единствената останала такса е за ВИП стая. Здравното министерство вече пише поправки в наредбата за отмяна на абсурдни такси, които се искат от пациентите.


Кунева: Уважавайте си лекарите!
„Уважавайте си лекарите!" Това послание отправи към избирателите лидерката на „Движение България на гражданите" и водачка на депутатската листа на партията за 23-ти МИР-София Меглена Кунева, която посети столичната УМБАЛ „Св. Анна" вчера. На среща с ръководството тя представи и част от идеите на формацията за реформи в здравеопазването: минимум пакет услуги, който да е достъпен за всички, без платно и лекарства за деца под 7 г., както и професионално ръководство на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). „Аз бих се доверила на здравна каса, ръководена от специалисти", категорична бе Кунева. От думите й стана ясно, че в касата не трябва да има партийно вмешателство. Кунева каза и „една неудобна истина": „Ясно е, че не всички болести са част от клиничните пътеки. Но лекарите лекуват и тях - откъде вземат пари, какво правят, как се справят?" Лидерката на „Движение България на гражданите" постави и друг проблем - за начина, по който обществото се грижи за лекарите си, за да останат в България. Според нея е трудно да се степенува, но да си лекар е най-важната професия. „Имам надеждата, че ако с уважение подхождаме към здравеопазването, ще постигнем по-добри резултати", каза още Кунева .


Богатите с най-малък риск от импотентност
Проф. Емануеле Джанини е специалист по ендокринология и сексология от университета в Акуила.

Заради постиженията си е поставен в листата на италианските топ учени. Той е президент на Италианската асоциация по андрология и сексуална медицина, генерален секретар на Италианската асоциация по ендокринология.

Член е на борда на директорите на европейски и световни научни дружества.
С проф. ЕМАНУЕЛЕ ДЖАНИНИ разговаря ДИАНА ТЕНЧЕВА

- Проф. Джанини, какво могат да направят мъжете, които имат проблем с ерекцията, преди да започнат лечение с медикаменти? Какво бихте ги посъветвали - да сменят мястото, времето за интимни контакти...

- Предполагам, че не искате да ги посъветвам да сменят партньорката (смее се). Това, разбира се, е в кръга на шегата. За жалост проблемите в леглото няма как да не се отразят на връзката. Някои мъже вярват, че ако отидат някъде за уикенда, на специално място, далеч от дома, ще подобрят представянето си. Практиката обаче показва, че това не се случва. Не помага дори ако сменят партньорката. Друг е изходът - промяна в начина на живот. Първото, което аз съветвам, е да се спре злоупотребата с цигари и алкохол. Да се свалят излишните килограми. Категоричен съм, че ако лекарят, заел се с терапия на еректилната дисфункция (ЕД), не препоръча най-напред точно това, той не е добър доктор. Това казах и на българските мъже и колеги, и на всички останали.

- Значи да забравят за цигарите и напиванията?

- Да, най-добре е от алкохола да заложат на виното, и то червеното. То съдържа много полезни вещества, които благоприятно се отразяват на кръвното налягане. Сега да кажем за стреса - трудно можем да си купим нещо в аптеката срещу него. По-скоро ще помогне пистолет (смее се), но това не е добро решение.

- Кои са уязвимите групи за ЕД и има ли нови, които се открояват в последните години?

- Труден въпрос. В миналото не вярвахме, че мъжете под стрес са изключително рискови за поява на еректилна дисфункция (ЕД). Днес знаем, че стресът, под който разбираме не само психологически, но и наличие на лошо поведение към нас, много и натоварени срещи всеки ден и т.н., в комбинация с джанк фуд, повече цигари и алкохол, водят до деликатното оплакване. Затова никак не е умно решение да разделяш психологичните проблеми от органичните при извършването на лечение на пациента с ЕД. Ето ви пример, потвърждаващ посочения извод:депресия е психологично състояние, но в същото време при него се наблюдават и органични промени в мозъка.

- Има ли все пак професии, при които се наблюдава по-висок процент заболеваемост от ЕД?

- Има много интересни данни, публикувани в авторитетното медицинско списание „Дъ Ню Ингланд джърнал ъф медисин". След проведено мащабно проучване в САЩ се установява, че колкото по-богат е мъжът, толкова по-малък е рискът от импотентност. А схващането, че бедните хора, бидейки по-натурални и не толкова затормозени, имат по-добър интимен живот, се оказа невярно. Данните доказват взаимовръзка между възможността да правиш секс, общото здраве и появилите се заболявания. Богатите хора имат шанса да бъдат по-здрави, защото използват всички услуги и блага на здравната система. Съответно те са в състояние да правят и по-добър секс. Разбира се, че стресът е от значение. Например, ако аз съм шеф на болница, то аз съм под голямо напрежение. Но ако аз съм шефът, то аз съм най-богатият в лечебното заведение, което корелира с доброто сексуално и общо здраве. Т.е. твърдението, че големият бос е много натоварен и прави лош секс, не се подкрепя с доказателства.

- В коя част на Европа се установяват по-големи затруднения в интимното общуване?

- Има много проучвания, които докладват за различия в отделните страни. Това, което аз мога да кажа, е, че разпространението на еректилната дисфункция навсякъде е едно и също. Но тълкуването й е различно. Според мен обаче то е добър маркер за това каква е възможността за сексуален живот в дадена страна и каква е способността за приемането на проблемите в леглото. Да кажем примерно, че в България има по-голям проблем с потентността, отколкото в Румъния. Това обаче не означава, че мъжете при вас са по-импотентни. Просто повече представители на силния пол са признали, че имат ЕД, а не са скрили този факт, което, да кажем, е довело до по-ниския процент на импотентни индивиди в Румъния. Да вземем за пример Латвия. В тази страна алкохолът е голям бич и съответно има сериозен проблем с еректилната функция. Т.е. трудно е да се каже къде кои оплаквания са по-задълбочени, защото зависи от много обстоятелства и от гледната точка.

- Кое според вас, който сте в листата на топ учените на Италия, е най-надеждното лечение на ЕД?

- Преди 15-ина години се появи първото хапче за ЕД и ние променихме начина

си на терапия на заболяването. Наистина започна нова ера в лечението. След това обаче попаднахме в крайност - мъжете повярваха, че вземайки само една таблетка и проблемите изчезват. Всъщност това важи за много заболявания, което въобще не е така. Модерната терапия на еректилна дисфункция трябва да бъде колкото се може по-интегрирана. „Терапията на говорене", която въобще не е в графата психотерапия, например е много важна. За жалост много специалисти не я прилагат. А давайки на пациента само едно хапче, това не е достатъчно за постигането на желания ефект. Докторът трябва да разбере какъв мъж или момче е отишъл при него, какво го притеснява, какво наистина иска... Ами, представете си, че при доктора седне педофил и иска хапчета за полова мощ. Ако не съм провел никакъв разговор, трябва ли да дам лекарство на този човек? Не, разбира се. Ето затова „терапията на говорене"е от огромно значение. Тя е толкова мощен инструмент, колкото и таблетките за успешен полов акт.

- Могат ли мъжете да пият тези хапчета всеки ден?

- Да, могат да приемат по една доза дневно, не повече. В продължение на целия си живот. Таблетките за полова мощ - т.нар. РОЕ5-инхибитори, обаче не може да се вземат единствено ако мъжът приема някакво лекарство от класа нитрати. Още нещо: прекарал сте инфаркт, разбира се, че на другия ден не е препоръчително да правите секс, т.е. да не вземате таблетки за това. Но също не трябва и да скачате по стълбите. Просто защото трябва да се пазите след сърдечния удар. Затова и сексът при тези пациенти е контраиндикиран.

- И накрая - какво ще кажете на жените, чиито мъже страдат от еректилна дисфункция?

- Тук не става дума да дам съвет, а е въпрос на здравна култура. Ако жената не разбере, че грижейки се за сексуалното си здраве, мъжът си гарантира и доброто общо физическо състояние, то тя просто не му е близка. Тя е много далеч от него.ф




Медна стая лекува инфекции

30 000 годишно пипват някаква зараза в болница
Жулиета Недялкова

Поне 30 000 пациенти пипват вътреболнични инфекции всяка година. И това са само официалните данни, които за България показват 1,5% болнични зарази на около 2 млн. хоспитализации, съобщи за „Преса" д-р Антонина Корчева, началник на отделение по болнична хигиена и епидемиология в „Токуда". „На фона на над 4 млн. души в Европа, които пипват някаква бактериална инфекция в лечебните заведения, при нас нещата не са толкова зле. Страхувам се обаче, че не всичко се докладва и числото на заразените у нас вероятно е много по-голямо", подчерта д-р Корчева. По думите й половината от всички вътреболнични инфекции се случват в интензивните отделения. „Там са най-тежките случаи, а болните са най-податливи към зарази", обясни лекарката. Уникален за България изолатор, оборудван изцяло с антимикробна мед, ще заработи от утре в японската болница. „Медната стая ще гарантира безопасността на пациентите и ще намали поне със 72 часа техния престой в реанимация", обясни началникът на отделението по анестезиология и интензивно лечение д-р Георги Симеонов. Всички повърхности в изолатора като под, стени, масички, дръжки на вратите и леглата, стойките за апаратите и т.н. са от специална медно-цинкова сплав, която не позволява на микробите да проникнат в организма. Оборудването е подарък от Гръцкия институт за изследване на медта. „В медната стая ще бъдат настанявани най-тежко болните пациенти, които са с полиорганна недостатъчност, развили са сепсис или са били трансплантирани", обясни д-р Симеонов.




Парамедикът шофира и дава първа помощ
Парамедиците хем ще карат линейките, хем ще оказват първа помощ на пострадалите болни. Това става ясно от държавните образователни изисквания за новата професия, публикувани на сайта на образователното министерство. Съгласно тях парамедиците имат четири квалификационни степени, като този с IV степен може да действа и в отсъствие на лекар. Останалите асистират на медиците при спасяването на болните, транспортират пациентите и следят жизнените им показатели по време на пътя.


Лекуват пристрастените към аналгетици на системи в болница

Хапчето за глава коварно като дрога
Ако болката е "като каска", вероятно нямате мигрена, казва проф. Иван Миланов
"Пето хапче пия и главата не ми минава" - вероятно на всекиго се е случвало да чуе подобно оплакване. Или да се жалва, че опитите му да се изцери сам са стигнали до девета глуха. Всъщност самолечението, дори и на нещо привидно тривиално като главоболието, е едно от най-вредните неща, които може да си причиним. "В момента дори обучаваме джипита и фармацевти какво да предписват на пациентите в подобни ситуации, ако те не искат да посетят невролог", разказва проф. Иван Миланов, шеф на болница "Св. Наум". В самото лечебно заведение пък има кабинет по главоболието, където могат да ви поставят точната диагноза. И, както се казва, да ви спестят доста главоболия.

Безобидните хапчета за глава, които мнозина пият като бонбони, често водят до пристрастяване, разказва проф. Миланов. Аналгетиците, които гълтаме за щяло и нещяло, могат да ни докарат до зависимост, не по-малко страшна от всяка друга. Всъщност през цялото време, докато пием таблетките и си въобразяваме, че помагат, може да имаме мигрена, която се лекува със съвсем други илачи.

"Имал съм пациенти, които стигат до 15 хапчета на ден, но предпочитат да се самолекуват с години, вместо да отидат на доктор", разказва проф. Миланов. "Това, че може в същото време да имаш тумор, който да остане неоткрит, е рядко срещан вариант. Лошото е обаче, че след това трябва да се справяме с лечение на зависимост. А тя е много страшна - освен всички симптоми на отнемане, които ги има и при другите видове пристрастяване, пациентите получават и изключително тежко главоболие". Обикновено, за да изцерят лекоманите, ги затварят от три до пет дни в болницата, като им дават антидепресанти и им вливат разтвор във вените. Но никакви хапчета!

Плачат, вият, но до петия ден се оправят и може да лекуваме истинската причина за болките им", разказва професорът.

Най-често "виновникът" за зверските страдания се оказва мигрена, твърди проф. Миланов. Негова 40-годишна пациентка например разказала "Докторе, от 20 години се лекувам с таблетки". Всъщност явно още на 20 е развила коварната болест, която в минали времена се е смятала за "аристократично заболяване". Най-често от мигрена страдат жените - почти два пъти по-често от силния пол. Кажи речи, всяка пета от дамите има това заболяване, което обикновено се предава по наследство. Става дума за нарушена възбудимост на невроните, което обикновено се предава от майка на дъщеря. Това е свързано с нивата на серотонин в мозъка и има специални лекарства, които атакуват точно болковите рецептори. Мигрената обикновено не се установява с изследвания - дори обратното, ако я имате, резултатите от изследванията ви не трябва да показват нищо извън нормата. Симптомите обикновено са болка в едната половина на главата, придружена с повръщане. Болните от мигрена трябва да лежат на тъмно, докато страданието им отмине, разказва лекарят. Има обаче и лекарства, които служат за своеобразна превенция - ако човек ги пие достатъчно дълго и редовно, пристъпите намаляват. Тези медикаменти потискат обратния захват на серотонина и разреждат пристъпите, ако се пият всеки ден

Някои от дамите пък страдат само от менструална мигрена - тя обикновено се появява в дните около цикъла, а през останалото време кротува.

Най-честата болка, която ни мъчи обаче, не е мигрената, а т. нар. тензионно главоболие, при което става дума за болки в мускулите на главата. Обикновено в такива моменти тя ни стяга "като каска", нерядко страда и вратът. Тензионното главоболие е виновно за страданията ни в около 60 на сто от случаите. Най-често негови жертви са хората, които работят на компютър, както и служителите, които общуват с други хора - например на гише или рецепция. Обикновено то се лекува с нестероидни противовъзпалителни средства, разказва проф. Миланов. Той между другото развенча и мита, че главоболието може да издаде високото кръвно. Обикновено при качване на кръвното главата боли само в началото, когато границите рязко се променят. След това не разчитайте болката в тила да издаде, че отново сте увеличили налягането - понякога това може да ви подведе много коварно.

Стела Стоянова


Спират за година шоковото поскъпване на илачите
Цената на аспирина скача с инфлацията

Заместителите ще струват до 80% от стойността на оригиналните хапчета
КРАСИМИРА ЯНЕВА

Лекарствата, продавани без рецепта, като аспирина, ще поскъпват само в рамките на отчетената инфлация. Това предвиждат промени в нова наредба за цените на медикаментите, одобрени вчера от правителството. Мярката е антикризисна и ще действа една година след влизането в сила на наредбата. Тя ще бъде наложена, защото лекарствата без рецепта са поскъпвали 2 – 3 пъти през последната година. Шеметен скок имало в цените на хапчетата за главоболие и високо кръвно оплакаха се медици на обществения съвет към здравното министерство в понеделник. Фармацевтичните компании повишавали цените на илачите без рецепта, за да компенсират поевтиняването на тези, за които плаща здравната каса, обявиха здравни експерти. Именно на заседанието на обществения съвет беше предложено илачите без рецепта да поскъпват колкото инфлацията. В новата наредба за определяне на цените на хапчетата, както досега, ще има и таван на цените на лекарствата с рецепта. Занапред генеричните лекарства може да струват до 80% от стойността на оригинала. Това правило ще важи за първия генеричен продукт в група, а останалите ще се регулират на конкурентен принцип. Наредбата предвижда още регистрите на пределните цени и на максималните цени на лекарствата без рецепта, както и позитивният лекарствен списък да се актуализират два пъти месечно – на 2-ро и 16-о число. В нормативния акт са определени и условията и правилата за включване и изключване на медикаменти от позитивната листа. За определянето на цените в този списък се вземат предвид цените в 5 държави от ЕС. Често обаче се оказва, че в ценовия бюлетин на гръцките медикаменти има грешки. В тези случаи за 1 година напред цената на дадено лекарство с грешна цена няма да се взема предвид при определяне на стойността на продукта в България.




Мъртвец с 2 смъртни акта мига и се изпотява
РУМЕН ЖЕРЕВ

Близки на 43-годишен ром подлудиха лекарите в болницата в Благоевград, след като обявиха починалия им близък за жив и накараха доктор да го съживи. Заради куриозния случай е започнала проверка в клиниката в града, тъй като на рома с фамилия Димитров са били издадени два смъртни акта. Жалба на негови близки е предизвикала проверката, която се осъществява от Изпълнителна агенция “Медицински одит”. На 9 март 2013 година в спешното приемно отделение на болницата в Благоевград починал 43-годишният мъж. Според дежурните лекари той вече бил мъртъв, когато пристигнал в отделението. Тогава голяма група близки на загиналия се опитаха да се саморазправят с медицинския персонал, но полицията бързо се отзова на подадения сигнал с паникбутона и ситуацията бе овладяна. След като бил издаден смъртен акт, близките прибрали трупа на Димитров, за да го погребат. Когато го подготвяли за погребението обаче, според близките му той „мръднал”, дори се изпотил. Веднага пак е извикана линейка, но лекарят от спешния център не констатирал никаква сърдечна дейност. Близките на Димитров притиснали лекаря да му постави инжекция адреналин в сърцето, но и след поставената инжекция пулс не се появил. Опечалените роднини тогава обърнали позицията си и нападнали лекаря за това, че инжекцията е убила „възкръсналия” ром. Медикът се видял в чудо и издал втори смъртен акт. Доктор Владимир Рабаджийски, завеждащ спешно-приемно отделение в Благоевград обяви, че болният е имал 4 байпаса на сърцето и близките са отказали аутопсия. На 10 март на тел. 112 е повикана линейка, защото според близките му той давал признаци на живот. Въпреки нашето категорично мнение, че той не е жив, наш екип отиде в ромската махала и устани, че той е починал отдавна. Втори смъртен акт категорично не е издаван, обясни докторът.




Краят на играта с цените
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Най-после ще пием хапчета, от чиято цена няма да ни боли глава. Дано да не е само от ден до пладне. Пардон, за една година, както излиза от новата Наредба за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, която служебният кабинет прие вчера. Документът, макар и твърде закъснял, все пак поправя една твърде голяма несправедливост спрямо българския пациент. С него се въвежда изискването генеричните лекарства да се продават в аптеките на цени не по-високи от 80% от цената на съответния оригинал. За купувачите, които не знаят, генерични се наричат онези лекарствени форми, чийто патент вече е изтекъл и те могат да се произвеждат от всяка фирма, която пожелае, независимо в коя точка на света се намира. Тяхната цена е много по-ниска, макар че те не са нито по-нискокачествени от оригиналите, нито лекуват по-зле от тях. Генеричните медикаменти имат същата активна съставка, каквато има и в оригинала, но последният притежава някои екстри, които обаче съвсем не правят по-стария продукт менте. В Европейския съюз, САЩ, Канада и немалко други страни, които съвсем не са от Третия свят, това са най-масовите лекарства. Те се отпускат приоритетно и от здравноосигурителните фондове, тъй като са евтини, но качествени и напълно може да се разчита на тях. У нас обаче и крайният търговец, каквито се явяват аптеките на дребно, и производителите, си играят с цените на генериците така, както им е удобно. Всеки път, когато им бъдат наложени някакви рестриктивни мерки, те моментално ги увеличават, за да си избият загубите. Миналата година например след като бяха наложени драконовски мерки върху цените на медикаментите, отпускани безплатно или с голямо намаление за домашно лечение от здравната каса, компаниите, дистрибуторите и аптекарите намериха формулата, по която да избият кьоравото. Загубите си те започнаха да покриват с надуване на цените именно на генеричните лекарства. Така за по-малко от година някои от тях поскъпнаха не с 20, не с 30-40 процента, а скочиха с цели 300 на сто. Цените на някои от медикаментите скочиха дори повече, отколкото по времето на гладната Жан-Виденова зима. Служебното правителство прие още, поскъпването на медикаментите да не превишава процента на годишната инфлация – нещо, което нито един кабинет досега не посмя да реши. Впрочем, такава практика по отношение на най-масовите лекарства, каквито са генеричните, има в далече по-богати и развити страни от нашата - например в Германия, Швеция, Белгия. Такава практика въведе преди няколко години дори Румъния. Измененията в новата наредба най-сетне са в ползва на българския пациент. Въпросът обаче е да не бъдат отменени след изтичането на едногодишния период, който ще действа за тях. Ако бъдещите ни управляващи вземат мерки за регулиране на цените на лекарствата, които не са само по линия на здравната каса, но и тези, които плащаме ние, болните, ще покажат, че действително мислят и работят за хората. Защото пределно ясно е, че трите съвременни кита, на които се крепи всяка добра политика, са достъпността на медицинските и фармацевтични услуги, данъците и законовата защита на гражданите.


4D ехограф засича увреждания още в утробата
Силвия Николова

Ново поколение медицински апарат, наричан от специалистите мерцедесът на ехографите, открива увреждания на плода в началния стадий на бременността, като по този начин спестява кръвните изследвания на бъдещата майка. За разлика от класическата двуизмерна ехография 3D/4D ехографията позволява само с едно действие на трансдюсера да се придобие и съхрани информация, от която с допълнителна обработка се получават изображения, непостижими при стандартно сканиране. С новата медицинска техника вече разполагат и някои от големите акушеро-гинекологични болници у нас, както и някои частни, които обаче работят по договор с Националната здравноосигурителна каса.

Качествата на модерната апаратура са много повече от използваната досега, тъй като тя позволява все по-ранното откриване на различни вродени аномалии на плода, включително и вродените изменения на централната нервна система. Чрез нея може да се определят още преди раждането лицевите и сърдечни дефекти, както и установяването на съмнителни белези за хромозомни отклонения, на каквито, например се дължи синдромът на Даун. Освен това с него могат да бъдат засечени бъдещи сърдечни увреждания и дори предразположения за диабет.

Това се дължи на факта, че филтрите на новия ехограф дават много по-чисто изображение, показва детайлни анатомични структури и много по-реалистичен образ.

Изследванията с него могат да се осъществяват по всяко време на бременността

тъй като няма вредни лъчения.

Освен с 3D/4D ехограф евентуалните увреждания и вродени аномалии на плода се откриват и с традиционните генетични изследвания, които се осъществяват както в Националната генетична лаборатория в София, така за тях се вземат проби и във всяка университетска и голяма АГ болница в страната. Лекарите, които проследяват бременността, препоръчват на бъдещите майки и т.нар. биохимичен скрининг. Той представлява генетично изследване в кръвна проба за оценка на риска за раждане на дете с болестта на Даун, тежки дефекти на гръбначния и главния мозък и коремната стена. Той се извършва само в Националната генетична лаборатория в столицата и не е предизвиква спонтанни аборти, от каквито страхове страдат някои бременни.


Болните зъби удрят потентността
Кървящите венци, парадонтозата, възпаленията в устната кухина и нелекуваните зъби са основна, но подценявана досега причина за еректилната дисфункция при мъжете. Това твърди д-р Дейвид Мелдръм, експерт по инфертилитет и професор от Калифорнийския университет в Лос Анжелос.

Досега медиците знаеха със сигурност, че тези заболявания провокират сърдечно-съдови заболявания и диабет.

Пародонтозата обаче най-страшно засяга мъжете в леглото. Едва след нея, като причина за тяхната полова немощ, се нареждат затлъстяването и разширените вени. Инфекцията при пародонтоза обикновено тръгва от болен зъб, разпространява се през кореновия канал и стига до костта, която задържа зъба към челюстта. Оттук инфекцията много лесно може да се разпространи по кръвния поток и нанесе редица поражения, като например да допринесе за сгъстяването на кръвта, което се отразява на кръвообращението въобще. А знаем, че мъжкият полов орган, особено за постигане и поддържане на ерекция, се нуждае от добро кръвоснабдяване. Така д-р Мелдръм обяснява механизма за проблема.


Джипитата са с още по-малко направления
Аида ПАНИКЯН

Между 25 и 40% по-малко направления за специалисти са получили общо-практикуващите лекари за второто тримесечие. За това се оплакали лекарите по време на заседания на Управителния и на Националния съвет на БЛС, поясни за ДУМА д-р Димитър Ленков, главен секретар на съсловната организация. Според колегите му има леко увеличение на направления само за високоспециализирани дейности като ядрено-магнитен резонанс, например. Сериозно е намалението при направленията за изследвания.

От съсловната организация направили писмено запитване до НЗОК, но не са получили

отговор. Засега в болничната помощ плащанията са редовни, коментира д-р Ленков. Вероятно това е причината за рестрикцията в доболничната помощ, прогнозира преди дни председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов. По думите му "да се правят икономии с оглед други сектори - болничен или лекарства, ако възникнат нужди, да се заплащат. Но ние сме скачени съдове. Това води до липса на достатъчна диагностика и подготовка в доболничния сектор и оттам отива в скъпия болничен. Такава икономия е твърде криворазбрана".

На запитване на ДУМА колко направления са осигурени за второто тримесечие НЗОК отговори, че разпределението им е направено на база определените в Закона за бюджета на НЗОК за 2013 г. средства за тази цел - 178 млн. лв., и е съобразено и включването на нови за НЗОК дейности, също така е отчетено и повишаването на цените на дейностите по пакети "Образна диагностика" и "Обща и клинична патология".

"Личните лекари и специалистите могат да използват 10% допълнително над определените им за тримесечие регулативни стандарти, като те не трябва да се компенсират. Те могат и да надвишат регулативните стандарти с още 15%, които трябва да се компенсират в следващото тримесечие, а неусвоените направления от предходното тримесечие могат да бъдат усвоени през текущото. Предвидена е и възможност при неусвоени направления за диспансерно наблюдение те да бъдат прехвърлени за остри случаи. Определен е и резерв в НЗОК и РЗОК, от който ще бъдат отпускани допълнителни средства на личните лекари и на специалистите, ако те са заявили такава необходимост", обясняват от НЗОК.


Преименуват хепатит В
"Хепатит В" се заменя с "хепатит Б", а "хемофилус инфлуенце тип В" се заменя с "хемофилус инфлуенце тип Б". Това предвижда проект за изменение и допълнение на наредбата за имунизациите в Република България. Според проектонаредбата биопродуктите за извършване на имунизации и реимунизации и техническите средства за приложението им се закупуват ежегодно от НЗОК. Ваксините за целеви имунизации и реимунизации купува МЗ.


"Златният гьол" взе главата на шефа на БАБХ

Настъпих много интереси, не съм удобен, смята Йордан Войнов
Ръководителят на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) Йордан Войнов да бъде отстранен, а скандалният договор за санитарен контрол по границите - прекратен, е предложил премиерът Марин Райков. Това съобщи самият Райков вчера след заседанието на Министерски съвет. С министъра на земеделието имахме немалко работа, г-н Войнов е подписал този за мен скандален договор за санитарен контрол по границите като шеф на агенцията по храните на 12 март, преди реалното встъпване в длъжност на служебното правителство. По мое настояване той излезе в отпуск до приключване на проверката.

По-късно Дарик съобщи, че Йордан Войнов е подал оставка. Той съобщи, че е съвпадение във времето, че договорът е подписан ден преди встъпването в длъжност на новото правителство и министърът на земеделието е информиран за него. Според Войнов реалната причина за отстраняването му е, че е засегнал интереси в хранително-вкусовата промишленост, а договорът за дезинфекция е формална причина. "Настъпих много интереси, не съм удобен". Така Йордан Войнов коментира оставката си пред БТА. Войнов каза, че вече е депозирал оставката си пред служебния министър на земеделието и храните проф. Иван Станков, който я е приел. Засега поста му щяла да заеме д-р Венцеслава Тасева - заместник-директор на БАБХ.

Според д-р Войнов нещата скоро ще излязат наяве, а те са свързани с накърнени интереси на фирми и лобита, свързани с неудобните за тях наредби както за млечните продукти, така и за водата в пилетата. "Когато ме няма, нещата там ще се случват много по-лесно", коментира д-р Войнов.

Според запознати БАБХ обслужва близкото обкръжение на Мирослав Найденов, известно като "ветеринарната мафия", припомня БГНЕС. Според експерти се провежда твърда политика за ликвидиране на държавния ветеринарен контрол на суровините и хранителните продукти от животински произход и прехвърляне на тази дейност в частни лаборатории. Специалисти в бранша твърдят, че тази агенция няма бъдеще.

Вчера Войнов каза още, че сам е предложил да подаде оставката си още с встъпването в длъжност на служебното правителство заради договора за дезинфекция, но тогава не му е била приета и е бил посъветван да излезе в отпуск.

ДУМА припомня, че на 8 април Софийска градска прокуратура се сезира по повод публикации в медиите за сключен договор между БАБХ и "Пи Еф Си" ЕООД за събиране на такса "Дезинфекция" на ГКПП "Капитан Андреево" и ГКПП Лесово.

Скандалът с т.нар. "златен гьол" пък избухна след изявление на Румен Петков от БСП, който алармира, че санитарният контрол на ГКПП "Капитан Андреево" е даден на частна фирма, която е регистрирана на 8 март, а договорът с нея е подписан на 12 март. По изчисления на Петков, от събраните такси фирмата може да прибира по 0,5 млн. лв. месечно.


Здраве по направление
Аида Паникян

Българинът трябва да се разболява по календар - в началото на месеца или на тримесечието, когато личният лекар все още има достатъчно направления за специалист или за изследвания. В останалото време, ако болният има нужда от медицинска помощ, плаща си! Нищо, че надлежно е внасял здравните си осигуровки, нищо, че в срок е плащал данъците си, от които държавата взема пари, за да плаща (къде плаща, къде - не, но това е друг въпрос) осигуровките на деца, пенсионери, държавни служители, струденти и пр. Сиреч, работещият българин плаща по 3 пъти за едно и също!

Според всички наши и чуждестранни статистики българите са и най-бедната, и най-болната нация на Стария континент. Въпреки това, над половината от парите в системата идват именно от кешовите плащания на гражданите. Само да припомним, че в богатите европейски нации плащането от джоба на пациента е не повече от 15%! И тъй като болшинството лекари си дават сметка, че с пациента не са от различните страни на бариерата, започнаха да лекуват на вересия - преглеждат и консултират пациента, пишат рецепта и... записват в тефтер кога ще донесе направление от джипито. Талоните не стигат и през второто тримесечие, въпреки че под обществения натиск и заплахите на съсловието за протести, касата върна миналогодишния начин за разпределянето им (джипитата могат да надвишават с 10% лимитите си) и отпусна допълнителни 103 хил. талона. Всъщност дали сто и трите хиляди талона са били дадени под натиск или просто, след оставката на правителството, касата получи разпореждане да се разплати с всички лекари и болници предизборно, ще стане ясно след време. Но и да стане ясно, това едва ли ще облекчи болежките на хората.

Ако няма истинска, ама съвсем истинска промяна в системата, колкото и болезнена да е тя, направленията никога няма да стигат за болните.




ЕВРОПЕЙСКИ ДЕН ЗА ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТИТЕ. Отбелязан за първи път на 29 март 2007 г. в рамките на ЕС по инициатива на България за по-засилено внимание към правата на пациентите и тяхното приложение. Правата на пациента според Европейската харта са 14. Сред тях са право на профилактика, на достъп на информация, на съгласие, на свободен избор, на тайна и поверителност, на уважение към времето на пациента, на спазване стандартите на качество при медицинското обслужване, на безопасност, на достъп до иновации, на персонализирано лечение, на жалби и обезщетение, право да се избегнат ненужно страдание и болка.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница