Лис/ вариант за увод: определения за цикъла – „



Дата01.06.2018
Размер114.66 Kb.
#70055
ЛИЧНОСТ, НАРОД И ИСТОРИЯ В „ЕПОПЕЯ НА ЗАБРАВЕНИТЕ”

/ ЛИС/
ВАРИАНТ ЗА УВОД:

1.ОПРЕДЕЛЕНИЯ ЗА ЦИКЪЛА – „БЪЛГАРСКАТА БИБЛИЯ”, „НАЦИОНАЛЕН ПАНТЕОН”, „БУКВАР ПО РОДОЛЮБИЕ”.

1.1.ОСНОВАНИЯ ЗА ТВЪРДЕНИЯТА:

1.1.1.ИСТОРИЯ НА ЖИВОТА НА НАРОДА НИ В ГОДИНИТЕ НА ОСМАНСКОТО ИГО; ЛЕТОПИС НА ВЪЗХОДИТЕ И ПАДЕНИЯТА НА БЪЛГАРИТЕ, НА ТЯХНОТО ДУХОВНО ИЗРАСТВАНЕ…

1.1.2.ДВАНАЙСЕТТЕ ОДИ СА СВОЕОБРАЗЕН ПОЕТИЧЕН ХРАМ НА „ПЪРВЕНЦИТЕ”, НА „БАЩИТЕ” НА „УЧИТЕЛИТЕ” ,Т.Е НА ИЗКЛЮЧИТЕЛНИТЕ ЛИЧНОСТИ, НА ОНЕЗИ, КОИТО БУДЯТ, СОЧАТ ПЪТЯ КЪМ ДУХОВНОТО, СОЦИАЛНО И НАЦИОНАЛНО ОСВОБОЖДЕНИЕ, КОИТО ИЗПРЕВАРВАТ ДРУГИТЕ С МИСЛИ, ЧУВСТВА, ПОВЕДЕНИЕ; ТЕ НОСЯТ БОЖЕСТВЕНА ИСКРА – СВЕЩЕНОДЕЙСТВАТ, СЪЗИДАВАТ БЪЛГАРЩИНАТА; ПРЕВРЪЩАТ СЕ В ИДЕАЛ ЗА РОДОЛЮБИЕ, ЗА ЖЕРТВОГОТОВНОСТ.

ЛОГИЧЕСКИ ПРЕХОД:

ПЕТ ГОДИНИ СЛЕД ОСВОБОЖДЕНИЕТО ОТ ТУРСКОТО РОБСТВО ГЕРОИТЕ НА НАШЕТО ВЪЗРАЖДАНЕ СА ЗАБРАВЕНИ, НИКОЙ НЕ СЕ СЕЩА ЗА ИДЕАЛИТЕ ИМ. ПРАГМАТИЗМЪТ, ЕГОИЗМЪТ НА НОВОТО ВРЕМЕ ОТВРАЩАВА ПОЕТЪТ И ТОЙ РЕШАВА ДА ИЗДИГНЕ ПАМЕТНИК СЪС СИЛАТА НА СЛОВОТО НА БЕЗКОРИСТНИТЕ ИДЕАЛИСТИ ОТ БЛИЗКОТО МИНАЛО. КАТО ПРОТИВОПОСТАВИ ДРЕБНОТО НАСТОЯЩЕ НА ВЕЛИКОТО „ВЧЕРА”, ВАЗОВ СЕ НАДЯВА ДА ПРИПОМНИ ЗАБРАВЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЪВРЕМЕНИЦИТЕ СИ.

ТЕЗА:

ИЗПОЛЗВАЙКИ ОСОБЕНОСТИТЕ НА ЖАНРА ОДА, ПАТРИОТЪТ ВАЕ ОБРАЗИТЕ НА ПАИСИИ, РАКОВСКИ, ЛЕВСКИ, БЕНКОВСКИ, КАРАДЖАТА, ВОЛОВ. ТЕ СА НАРОДНИ ВОДАЧИ, МИСИОНЕРИ, КОИТО НОСЯТ „МОИСЕЕВСКОТО НАЧАЛО”- ВОДЯТ БЪЛГАРИТЕ КЪМ ОБЕТОВАНАТА ЗЕМЯ НА СВОБОДАТА, КЪМ РАЙСКАТА ГРАДИНА НА ДОБРОТАТА И ЩАСТИЕТО. ПРИСЪСТВИЕТО НА ОБИКНОВЕНИ ХОРА КАТО КОЧО, ОПЪЛЧЕНЦИТЕ ДОКАЗВА КАК ПОД ВЛИЯНИЕТО НА ЛИЧНОСТИТЕ НАРОДЪТ СЕ ПРЕВРЪЩА В НАЦИЯ И В ТВОРЕЦ НА СОБСТВЕНАТА СИ ИСТОРИЯ.

ДОКАЗАТЕЛСТВО/АРГУМЕНТАЦИЯ/

1..ОБЯСНЕНИЯ ЗА СТРУКТУРАТА НА ЦИКЪЛА И ЛИПСАТА НА ИСТОРИЧЕСКА ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ

2.РАЗБИРАНЕТО НА ЛИРИЧЕСКИЯ ГОВОРИТЕЛ ЗА РОЛЯТА НА ЛЕВСКИ.

2.1..ДОМИНИРАЩО В ОБРАЗА НА ГЕРОЯ Е ХРИСТОВОТО НАЧАЛО КАТО ДОБРОВОЛНОСТ И ОСМИСЛЕНОСТ НА САМОЖЕРТВАТА.

2.НАКРАТКО МОТИВИТЕ, ТЛАСНАЛИ ДЯКОНА ДА НАПУСНЕ БОЖИЯ ДОМ-МАНАСТИРА /ОСНОВНИТЕ ПРОБЛЕМИ ВЪВ ВЪТРЕШНИЯ РАЗГОВОР СА ЗА СМИСЪЛЪТ НА ЧОВЕШКИЯ ЖИВОТ, ЗА ДЪЛГА НА ЧОВЕКА ПРЕД ОБЩЕСТВОТО И ХОРАТА/

3.РАЗСЪЖДЕНИЯ ПО ИДЕЯТА, ЗА КОЯТО РАБОТИ, ТЕМИТЕ, ПО КОИТО ГОВОРИ, ВНУШЕНИЯТА, КОИТО ПРАВИ; КАЧЕСТВАТА НА ХАРАКТЕРА, КОИТО СЕ ОПИТВА ДА ИЗГРАДИ У СЪНАРОДНИЦИТЕ СИ; ОТНОШЕНИЕТО НА ОБИКНОВЕНИТЕ ХОРА КЪМ АПОСТОЛА, НА ПРЕДАТЕЛИТЕ И ТУРЦИТЕ; НРАВСТВЕНИЯ ОБЛИК, КОЙТО ДЕМОНСТРИРА ЛЕВСКИ ПО ВРЕМЕ НА ДЕВЕТГОДИШНОТО СИ СКИТАНЕ; АКЦЕНТУВАНЕ ВЪРХУ ПОСЛЕДСТВИЯТА ОТ ДЕЙНОСТТА, ПРЕЛОМЪТ В НАРОДНОТО СЪЗНАНИЕ /ТЪЛКУВАНЕ НА МЕТАФОРАТА „И СЕМЕТО….”/

4.УПОДОБЯВАНИЯ, ОТЪЖДЕСТВЯВАНИЯ НА ЛЕВСКИ С МИТОЛОГИЧНИ, БИБЛЕЙСКИ ЛИЧНОСТИ И С ГЕРОИ ОТ СВЕТОВНАТА ИСТОРИЯ; ОСНОВАНИЯ ЗА ТАКОВА СЪИЗМЕРВАНЕ.

5.РАЗСЪЖДЕНИЯ ПО ФИНАЛНАТА ЧАСТ НА ТВОРБАТА – СЛАВОСЛОВА НА БЕСИЛОТО/СИМВОЛНИТЕ ЗНАЧЕНИЯ НА БЕСИЛКАТА/

ИЗВОД:

ЗА ВАЗОВ ЛЕВСКИ Е ЕМАНАЦИЯ НА НАРОДНОТО СТРАДАНИЕ, ТЪРПЕНИЕ, ЖЕЛАНИЕ И ГОТОВНОСТ ЗА БОРБА В ИМЕТО НА ЛИЧНАТА И НАЦИОНАЛНА СВОБОДА, ВЕЛИКОТО НАЧАЛО НА ХРИСТОВАТА САМОЖЕРТВА, БОГОЧОВЕК.

ЛОГИЧЕСКИ ПРЕХОД:

ПОЕТЪТ „ДЪЛБАЕ” В МИНАЛОТО, ТЪРСИ ПРОЯВИ НА РОДОЛЮБИЕ И ВСЕОТДАЙНОСТ , ДОСТОЕН ПРИМЕР ЗА СЛЕДВАНЕ. ПЪРВАТА ИСКРА „В НАРОДНАТА СВЯСТ” ХВЪРЛЯ ПАИСИЙ СЪС СВОЯТА ИСТОРИЯ. ТЯ НОСИ ОПТИМИСТИЧНАТА ФИЛОСОФИЯ ЗА СЪДБАТА НА БЪЛГАРИТЕ, ЧЕРТАЕ ПРОГРАМА ЗА СЪХРАНЯВАНЕ И ВЪЗКРЕСЯВАНЕ НА НЯКОГАШНАТА СЛАВА, ПРЕВРЪЩА СЕ В ОСНОВА ЗА ОТТЛАСКВАНЕ ОТ РОБСКОТО НАСТОЯЩЕ.

1.МЯСТОТО, ОБСТАНОВКАТА, В КОЯТО ТВОРИ АТОНСКИЯТ МОНАХ ;

1.1.ИЗВОДИ ЗА ИЗОЛИРАНОСТ, УМИШЛЕНО ТЪРСЕНЕ НА УСАМОТЕНИЕ; ЗА АСКЕТИЗЪМ, СКРОМНОСТ;

2.РИТОРИЧНИТЕ ВЪПРОСИ КАТО СРЕДСТВО ДА СЕ ЗАСИЛИ ВНИМАНИЕТО, НО И ДА СЕ ИЗТЪКНЕ НОВОТО, РАЗЛИЧНОТО ВЪВ ФОРМАТА И СЪДЪРЖАНИЕТО НА СЪТВОРЯВАНОТО;

3.ХАРАКТЕРИСТИКА НА ГЕРОЯ В НЕГОВАТА ТВОРЧЕСКА ЕУФОРИЯ:

3.1.ВДЪХНОВЕНИЕ,УПОЕНИЕ;

3.2.ТРУДОЛЮБИЕ,УПОРИТОСТ;

3.3.ВСЕОТДАЙНОСТ, ПРЕНЕБРЕГВАНЕ НА БОГА ДОРИ;

4.УДОВЛЕТВОРЕНИЕ ОТ НАПРАВЕНОТО; ГОРДОСТ И ОБИЧ КЪМ СОБСТВЕНОТО ДЕЛО;

4.1..МОТИВИ, ЧУВСТВА, ПРОВОКИРАЩИ ПАИСИЙ ДА НАПИШЕ ИСТОРИЯТА /ЛЮБОВ, НО И НЕГОДУВАНИЕ, ОМРАЗА КЪМ ВРАГОВЕТЕ И ОТЦЕРУГАТЕЛИТЕ/

5..ПОВЕЛИТЕ НА МОНАХА: „ЧЕТЕТЕ И ЗНАЙТЕ!”, НЕГОВИЯ ЗАВЕТ: „НЕКА СЕ ПРЕПИСВА И МНОЖИ БЕЗЧЕТ

6..АВТОРОВАТА ОЦЕНКА ЗА МЯСТОТО НА ПАИСИЙ /РОДОНАЧАЛНИК НА БЪЛГАРСКОТО ВЪЗРАЖДАНЕ/ И ФЪРЛЯШЕ ТАЙНО ПРЕЗ МРАКА ТОГАЗ/НАЙ-ПЪРВАТА ИСКРА В НАРОДНАТА СВЯСТ.”

ЛОГИЧЕСКИ ПРЕХОД:

ПОСЯТОТО” В УМОВЕТЕ И СЪРЦАТА ОТ ПАИСИЙ, АПОСТОЛА, ВИСОКАТА НРАВСТВЕНОСТ НА УЧИТЕЛИТЕ, ВОДАЧИТЕ, ИЗКЛЮЧИТЕЛНОТО ИМ ПОВЕДЕНИЕ ПРЕД ЛИЦЕТО НА СМЪРТТА ПРЕДИЗВИКВАТ КОЛОСАЛНО ДВИЖЕНИЕ, АКУМУЛИРАТ НАРОДНАТА ЕНЕРГИЯ И ВОЛЯ ЗА БОРБА. ТИТАНИЧНАТА СВРЪХСИЛА НА ДУХА ИЗРИГВА КАТО ВУЛКАН.



ОДАТАКОЧОПОКАЗВА МАСОВИЯ ГЕРОИЗЪМ НА ЗАЩИТНИЦИТЕ НА ПЕРУЩИЦА, КОЯТО Е НАРЕЧЕНА ОТ ВАЗОВ „ГНЕЗДО НА ГЕРОИ”……/ОЩЕ 3-4 ХУД. ОПРЕДЕЛЕНИЯ, МЕТАФОРИ, МЕТОНИМИ/.

1МЯСТО НА ДЕЙСТВИЯТА И ГЕРОИ;

1.1. ОПИСАНИЕ НА ОБСТАНОВКАТА, АТМОСФЕРАТА ОТВЪН И ВЪТРЕ В ХРАМА;

2.ПРОСЛЕДЯВАНЕ МИСЛИ, ЧУВСТВА, РЕАКЦИИ НА БЪЛГАРИТЕ В ХРАМА /ДА СЕ АКЦЕНТУВА ВЪРХУ ПРИНОСА НА СТАРИ И МЛАДИ, МЪЖЕ, ЖЕНИ И ДЕЦА В ОТБРАНАТА; ВЪРХУ РАЗЛИЧНИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ В КРИТИЧНИТЕ МОМЕНТИ/

3.КАЧЕСТВА НА ХАРАКТЕРА, ПРОЯВЕНИ ОТ ЗАЩИТНИЦИТЕ:

3.1.СМЕЛОСТ, СТОИЦИЗЪМ, НЕПОКОЛЕБИМОСТ, ТВЪРДОСТ, ЖЕРТВОГОТОВНОСТ..

3.2..ПАТРИОТИЧНА ПРЕДАНОСТ, ЧУВСТВО ЗА НАЦИОНАЛНА ЧЕСТ И ДОСТОЙНСТВО - ДУХОВНО-ПСИХОЛОГИЧЕСКАТА ОСНОВА НА МАСОВИЯ ПОДВИГ

3.2.1.ВНУШЕНИЯТА СЕ ПОСТИГАТ ЧРЕЗ РАЗКАЗ ЗА ПОВЕДЕНИЕТО НА ЕДИН ОБИКНОВЕН ЧОВЕК В КУЛМИНАЦИОННИЯ МОМЕНТ /ИЗТЪКВАНЕ НА МОТИВИТЕ ЗА НЕГОВОТО ПОВЕДЕНИЕ И НА СЪПРУГАТА МУ/

3.2.2.ИЗВОДИ ЗА ОБРАЗА НА КОЧО /ОБОБЩЕНИЕ ЗА БЪЛГАРИТЕ- от презентацията/

4. ОЦЕНКАТА НА ТУРЦИТЕ ЗА ПРОМЕНЕНАТА РОБСКА ПОЗИЦИЯ;

5. ЛИРИЧЕСКИТЕ „ИЗБЛИЦИ” НА ПОЕТА

5.1..ОПОЗИЦИИТЕ СРАМ-СЛАВА, ЧЕСТ-БЕЗЧЕСТИЕ, СТРАХ-БЕЗСТРАШИЕ…..

ИЗВОД:

ПРОИЗВЕНИЕТО ОТРАЗЯВА МАСОВИЯ ГЕРОИЗЪМ И ПОДВИГ, ВЪЗДЕЙСТВА СЪС СИЛАТА НА НАРОДНИЯ ДУХ, КОЙТО ПРЕВРЪЩА БЪЛГАРИНА ОТ ПРИМИРЕН, ПОКОРЕН РОБ В ГОРД И НЕПОДВЛАСТЕН БОРЕЦ С КАТЕГОРИЧНИ ПРЕДСТАВИ ЗА НАЦИОНАЛНА ЧЕСТ И ДОСТОЙНСТВО. НАРОДЪТ НЕ Е ВЕЧЕ ЖЕРТВА НА ИСТОРИЧЕСКИТЕ ОБСТОЯТЕЛСТВА, А ТВОРЕЦ НА СОБСТВЕНАТА СИ СЪДБА.

ЛОГИЧЕСКИ ПРЕХОД:

ТАЗИ ХУДОЖЕСТВЕНА ПОЗИЦИЯ ОПРЕДЕЛЯ СМИСЪЛА И ИДЕЙНО-ЕМОЦИОНАЛНИЯ ПАТОС И НА ОДАТАОПЪЛЧЕНЦИТЕ НА ШИПКА”.

1.ИЗГРАДЕНА НА ПРИНЦИПА НА КОНТРАСТА , ТВОРБАТА ВОДИ ПОЛЕМИКА С ВРАГОВЕТЕ НА НАРОДА, КОИТО ТВЪРДЯТ, ЧЕ СВОБОДАТА НИ Е ПОДАРЕНА, ЧЕ НЕ ЗНАЕМ ЦЕНАТА Й .НА МНОГОБРОЙНИТЕ АРГУМЕНТИ НА НАШИТЕ ПРОТИВНИЦИТЕ ВАЗОВИЯТ ЛИРИЧЕСКИ ГОВОРИТЕЛ ПРОТИВОПОСТАВЯ ЕДИН-ЕДИНСТВЕН –СТОРЕНОТО ОТ ШЕПАТА БЪЛГАРСКИ ДОБРОВОЛЦИ НА ВРЪХ ШИПКА.. ИЗКЛЮЧИТЕЛНА СМЕЛОСТ, ИЗДРЪЖЛИВОСТ, ВОЛЯ, РОДОЛЮБИЕ, ДОБРОВОЛНА ЖЕРТВОГОТОВНОСТ В ИМЕТО НА НАРОДНОТО БЛАГО ДЕМОНСТРИРАТ БОЙЦИТЕ И С КРЪВТА СИ ИЗМИВАТ ПОЗОРА ОТ ПЕТВЕКОВНОТО РОБСТВО, НА „КЛЕВЕТАТА СТРОШАВАТ ЗЪБЪТ”.

2.ВРЕМЕВИ, ПРОСТРАНСТВЕНИ ОПОЗИЦИИ;

3.ПОВЕДЕНИЕ НА ВРАЖДУВАЩИТЕ ЛАГЕРИ /ТЪЛКУВАНЕ НА ТРОПИ И ФИГУРИ, РАЗКРИВАЩИ ФИЗИЧЕСКОТО ИМ И ДУШЕВНО СЪСТОЯНИЕ/

3.1.РЕАКЦИИ СЛЕД СЛОВОТО НА СТОЛЕТОВ / АЛТЕРНАТИВИТЕ В МОНОЛОГА И КРАЙНОТО РЕШЕНИЕ/

3.1.1..НОВИ”ОРЪЖИЯ” И УЧАСТНИЦИ В БИТКАТА/ОКСИМОРОНА „ЖИВИ И УМРЕЛИ”/; РЕШЕНИЕТО ЗА „ХЕКАТОМБА”

3.1.2.ПОВЕДЕНИЕ ПРЕД ЛИЦЕТО НА СМЪРТТА /РОЛЯТА НА ПЕСЕНТА/

ИЗВОД: РАЗВРЪЗКАТА НА МНОГОВЕКОВНИТЕ ОПИТИ ЗА ОТЪРСВАНЕ ОТ ОКОВИТЕ НА ИГОТО СА БОЕВЕТЕ ПРИ ШИПКА. ВЪРХЪТ СЕ ПРЕВРЪЩА В ГОЛГОТА. ЧРЕЗ МАСОВИЯ ГЕРОИЗЪМ И ЖЕРТВОГОТОВНОСТ ДОБРОВОЛЦИТЕ РЕАБИЛИТИРАТ НАРОДА НИ, ИЗМЪКВАТ ГО ОТ ТЪМНИНАТА НА РОБСТВОТО, ОТ ЗАБВЕНИЕТО И ИЗОЛИРАНОСТТА И ГО НАРЕЖДАТ СРЕД НАЙ-ВЕЛИКИТЕ И СЛАВНИ НАРОДИ. ВЪВ ВИСОКОТО ПРОСТРАНСТВО НА ГЕРОИТЕ БЪЛГАРИНЪТ ПОКАЗВА, ЧЕ СЕ Е ОСЪЗНАЛ КАТО СВОБОДЕН ЧОВЕК И Е ГОТОВ ДА УМРЕ КАТО ТАКЪВ, НО НЕ И ОТНОВО ДА ПРИЕМЕ ОКОВИТЕ.

ОБОБЩЕНИЕ ПО ТЕМАТА:

3-4 ИЗРЕЧЕНИЯ, КОИТО ДА КОРЕСПОНДИРАТ С ТЕМАТА И ДА СИНТЕЗИРАТ НАЙ-ВАЖНОТО ОТ НАПИСАНОТО, НО НА ПО-ВИСОКО НИВО.


ЗАБЕЛЕЖКА: ТЕМАТА ТРЯБВА ДА ВКЛЮЧВА 3 ПРОИЗВЕДЕНИЯ, КОИТО ДА ИЛЮСТРИРАТ С ПРИМЕРИ И РАЗСЪЖДЕНИЯ ТЕМАТА, Т.Е. ПРОИЗВЕДЕНИЕ/Я, РАЗКРИВАЩО/И ИЗКЛЮЧИТЕЛНА ЛИЧНОСТ И ВЛИЯНИЕТО Й ВЪРХУ ДРУГИТЕ, КАКТО И СТИХОТВОРЕНИЕ/Я, ДОКАЗВАЩО/И МАСОВИЯ НАРОДЕН ГЕРОИЗЪМ, ВСЕОТДАЙНОСТ В ИМЕТО НА ЛИЧНАТА И НАЦИОНАЛНА СВОБОДА.

ВЪЗМОЖНИ КОМБИНАЦИИ: ОДАТА „ЛЕВСКИ”, „КОЧО” И „ОПЪЛЧЕНЦИТЕ НА ШИПКА”

ОДАТА ПАИСИЙ”,„ЛЕВСКИ” И „ОПЪЛЧЕНЦИТЕ НА ШИПКА”

ОДАТА „ПАИСИЙ”, „ЛЕВСКИ” И „КОЧО”

ЗА ПЪЛНОЦЕННАТА СИ ПОДГТОВКА ИЗПОЛЗВАЙТЕ ПЛАНОВЕТЕ И ПРЕЗЕНТАЦИИТЕ ПО ПРОИЗВЕДЕНИЯТА, КАКТО И КРИТИЧЕСКИ МАТЕРИАЛИ ОТ УЧЕБНИКА И ДРУГИ УЧЕБНИ ПОМАГАЛА, УТВЪРДЕНИ ОТ МОМН.

ПИСМЕНИТЕ УПРАЖНЕНИЯ В РАМКИТЕ НА 2 СЛЕТИ ЧАСА ЩЕ СЕ ПРОВЕДАТ:

ЗА 11.В КЛАС- ВТОРНИК /15.02/

ЗА 11.Б, А КЛАСПЕТЪК /18.02/
Каталог: 2010
2010 -> Ноември, 2010 Г. Зад Кое е неизвестното число в равенството: (420 Х): 3=310 а) 55 б) 66 в) 85 г) 504 За
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Януари – 2010 тест зад Резултатът от пресмятане на израза А. В, където
2010 -> Библиографски опис на публикациите, свързани със славянските литератури в списание „Панорама” /1980 – 2011
2010 -> Специалисти от отдел кнос, Дирекция „Здравен Контрол при риокоз русе, извършиха проверки в обектите за съхранение и продажба на лекарствени продукти за хуманната медицина на територията на град Русе
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
2010 -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница