Литература 7 клас (№34) за учебната / година



Дата19.01.2018
Размер162.47 Kb.
#48168
Първо основно училище „Св. Св. Кирил и Методий”– град Гоце Делчев


за НВО

по български език и литература – 7 клас (№34)

за учебната ............/........... година
Прочетете трите текста и отговорете на въпроси 1 – 3 включително:
Големите неприятности и катастрофи на Балканите идат оттам, че ние и в устрема си напред, все гле­даме назад. Но не да се поучим от лошото, което ни е спохождало, а от някакъв инат да не би да изтървем злините, които това лошо ни с нанасяло, че пак да ги вкараме в работа.

Има и още нещо. Добри и способни са ни народите, взаимно се уважават, дори се обичат, но на по­върхността В политиката им излиза все амбицията на хората с лактите! И то най-често надделяват не почтените, хуманните, опитните и толерантните люде, а онези, които заради лични амбиции вкарват в действие най-долните страсти и противоборства - националистически, политикански, религиозни и не знам какви още. Те пък чудесно се смесват с мътната вода на спекулантството, търгашеството и престъпленията и вършат всякакви поразии от името и в името на народите си чрез ръцете на своите наемници. Именно тези хора натъпкват балканското буре с барут, турят му взривателя и му подпалват фитила. Когато то гръмне, те започват да обвиняват за това народите си, които са прокълнати да носят всички черни страдания на тази кавгаджийска балканска политика.

И това, както виждате, не е само сега и само в моята Босна, а и в Косово, и в Македония... Всеки от нашите народи е набъркан поне веднъж в такива кървави каши.

Кога и дали ще дойде времето, когато нашите Балкани ще бъдат победени от свестни, обаятелни, опитни и честни хора, каквито ние всички имаме предостатъчно? Като че ли те все не доживяват своето време!



1. Коя Е темата на текста?

а) Неспособността на балканските народи да се поучат от историята.

б) Добротата и способностите на балканските народи.

в) Причините за неприятностите и катастрофите на Балканите и невъзмож-ността свестните и честни хора в този регион да определят облика на обществото.

г) Балканските народи - прокълнати от съдбата.
2. Кое от следните твърдения НЕ е вярно според текста?

а) На повърхността в балканската политика все излиза амбицията на хората с лактите.

б) Всеки от балканските народи е набъркан поне веднъж в историята си в кървави каши.

в) В политиката на балканските народи най-често надделяват почтените, хуманните, опитните и толе­рантните хора.

г) В устрема си напред балканските народи все гледат назад.
3. Как Е осъществена връзката между втория и третия абзац?

а) чрез показателно местоимение; в) чрез контекстови синоними;

в) чрез лексикално повторение; г) чрез наречие.
4. С кой от посочените изрази Може да се замени подчертаното фразеологично словосъчетание, без да се измени смисълът на изречението?

Златин се върна от стадиона ни жив, ни умрял.


а) самотен и разплакан; б) уплашен и разтревожен;

в) тъжен и печален; г) ядосан и нервиран.
5. Коя дума в официалното изказване на говорещия Е употребена НЕУМЕСТНО?
Уважаеми господин Президент,

Вие виждате състоянието на българската икономика и разбирате, че не можем да водим повече с успех такъв алъш-вериш...


........................................................................................................................................
6. Изберете най-подходящите думи, с които да бъдат запълнени празните места в текста /откъс от статия в литературно списание/:
Диалогът става все ........................................ (а) заради упоритостта на Гергана да разбере него­вите .......................................(б). Везирът действително в началото и почти до края си мисли, че тя не знае. По ума на везира се хващат и редица по-късни ........................................ (в) на творбата. И те смятат, че неизкушената Гергана упорито .................................... (г) скъпите за нея неща, защото не знае и не иска да знае други.
а) по-нахален, по-ожесточен, по-нападателен;

б) ласки, заповеди, аргументи;

в) изследователи, редактори, издатели;

г) отхвърля, отстоява, оплюва.
7. Преобразувайте пряката реч в изречението в непряка:
„Ще поговоря с моя приятел, достойни отче - кимнах аз разбиращо, - и вярвам, че като разумен мъж той ще се вслуша в думите ми”
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
8. При коя от посочените двойки думи отношението Е същото, както при двойката:
уханен – ароматен
а) слива – череша; б) коса – трева;

в) стока – опаковка; г) превъзмогвам – преодолявам.
9. Прочетете текста и го препишете, като отстраните от него допуснатите правописни, граматически и пунктуационни грешки (10/3):
Веднъж Лена и Дан Колов се скараха. Тя му каза, че ще го хварли от къщата, защото гредите на тази къща са нейни, нейния баща ги е докаръл от планините. Тихият човек се разбесня, хвърли отгоре ú пълна кофа със вода, и макар че тя бе мно­го яка жена, падна в калта от силния удар и лежа така извесно време. След като си пое дъх изрева, като лъв и къквато беше едра и гневна, взе брадвата и почна да разбива с нея къщата. Тя не спря, докато не превърна всичко в купчина буклук сякаш от тук беше минало торнадо. Жената се измъкна от червения облък прах вди­гнат при разрошаването, хвърли брадвата и ехидно погледна струпаният народ...
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


10. В кое от изреченията НЕ е допусната пунктуационна грешка?

а) В тоя миг слънцето излезе от облаците, които пак бяха почнали да се тълпят над върха, прили­чащ на конско копито, и освети със златисто сияние гората.

б) Той разбира се не бе никак трогнат, такова дружелюбно посрещане не му беше за първи път.

в) Всъщност не можеше да се каже, че движението е чак толкова голямо, той беше виждал и по-голямо и по-оживено в чужбина.

г) Самуил и не можеше да допусне, че такива люде дошли от чужда земя и не от изток, а от запад, могат да бъдат оръдия на ромейския император.
11. В кое наклонение Е глаголът в изречението?
Петко би се върнал само заради Юлия.
а) изявително; б) преизказно;

в) условно; г) повелително.
12. Какви видове местоимения Има в изречението?
Но онова, за което е написана пиесата, в спектакъла не съществува - образът на Сашко и неговата съ­протива, довела до гибелта му.
а) едно показателно местоимение, едно относително местоимение и едно притежателно местоимение;

б) едно показателно местоимение, едно относително местоимение и две притежателни местоимения;

в) едно показателно местоимение, две относителни местоимения и две притежателни местоимения;

г) две показателни местоимения, едно относително местоимение и две притежателни местоимения.
13. Какъв Е видът на сказуемото в изречението?
Момчето трябваше да подпише нужните документи.
........................................................................................................................................
14. Кое от изреченията Е сложно съставно с подчинено подложно?

а) И ето, когато бях готов да нагазя водата, птицата трепна.

б) Да поддържаш физическия и психическия си тонус е най-полезното нещо.

в) Вероятността на едно събитие е равна на броя на благоприятните варианти за неговото настъпване, разделен на общия брой варианти.

г) Преди да си тръгна, извадих трупа на птицата от водата и го положих на снега.
15. Кое от изреченията Е сложно смесено?

а) Въпросът, колко планети има в Слънчевата система, интересува жителите на Земята от векове.

б) Според изчисленията на Захария Ситчин, направени въз основа на шумерски астрономи, десетата пла­нета в Слънчевата система трябва да има силно изтеглена елиптична орбита.

в) Излязлата изпод контрол свръхактивна ракова клетка погубва организма, който я храни.

г) До Освобождението властите правят нерешителни опити да реформират импе­рията, но тези опити се провалят, поради липсата на единна система от закони.
16. Напишете в таблицата името на художествената творба, за която се отнася посочената творче­ска история:



Художествена творба

Творческа история




Конкретният повод е заточването на 40 българи от Македония в Подрумкале на 6 юли 1901 г.




Авторът прочита в една вестникарска хроника, че в Казанлъшко се по­явила бяла лястовица и народът

вярвал, че ако болен я види, оздравява. Тръгнали са даже от селата в Казанлъшко да я търсят.






Творбата е писана през 1868 г. в навечерието на заминаването на четата на Жельо войвода за България, но това заминаване не се осъществява поради организацион-ни неуредици и поради арестуването на Жельо вой­вода от румънските власти.




Чрез творбата авторът иска да изрази своята позиция за родното слово, като отговор на нападките от страна на чужденци и българи, счи­тащи нашата реч за груба и немузикална.


17. Кое от следните твърдения Е вярно продължение на изречението?
Стихотворението ,,Заточеници” Пейо Яворов посвещава на ...............

а) Тодор Александров; б) Гоце Делчев;

в) Яне Сандански; г) Даме Груев.
18. В кой ред правилно са свързани литературната творба и героите от нея?
а) „До Чикаго и назад” - Бай Ганьо и Генерал Столетов;

б) „Немили-недраги” - Владиков и Димитрото;

в) „Неразделни” - Никола и Пенка;

г) „По жътва” - Иво и Калина.
19. Кои свещени реликви завещава умиращият Странджа на Бръчков?

а) къс от вехто знаме и мемоара, издаден през 1867 година от революционния комитет;

б) пушката и сабята, с които се е бил в Балкана;

в) продупченото от куршуми знаме на четата, в която е бил знаменосец и триста турски лири;

г) два револвера, на чиито дръжки са издълбани думите „Свобода или смърт”.

20. Напишете с 2-3 изречения какви чувства внушава на читателя думите на героинята от баладата „Неразделни”: „Думите му бяха сладки - бяха мъките горчиви - / писано било та ние да се не сбереме живи...”?

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................


21. Кои изрази в описанието на Ниагарския водопад НЕ са насочени към постигане на достоверност при изобразяването на природния феномен?

а) „стотина метра широчина”, „до лявата ни страна”;

б) „на повече от двеста метра широчина”, „на стотина метра дълбочина”;

в) „този водопад изглежда като трептяща маса от къдрави снопове пяна, между които личат светлозелените ивици на неразбитата вода”;

г) „около два километра дължина и половин километър широчина”, „на стотина метра долу”.
22. В кой от редовете Вярно са свързани цитат и литературно произведение?
а) А песента се ширеше, волна и млада, чиста като извор, пълна с надежди и желания. Тя кичеше на китки мили хубави думи и ги пращаше с любов някому някъде - „По жътва”

б) там нейде навръх планината, / що небето синьо крепи с рамената, /издига се някой див, чутовен връх, / по­ крит с бели кости и със кървав мъх

- „На прощаване в 1868 г.”

в) Реката около стотина метра широчина блесна... запенена и буйно устремена, между хиляди камъни, към пропастта, пред която се издига една грива от разбита млечна пяна и изчезва... - „Една българка”
г) И някога за път обратен / едва ли ще удари час:

вода и суша - необятен, / света ще бъде сън за нас! - „Неразделни”


23. Попълнете таблицата, като посочите за кой литературен герой се отнася съответната портрет­на или нравствено-психологическа характеристика:


Литературен герой

Характеристики




калугер, изпълнен с егоизъм и страх; мрази бунтовниците и не изпълнява съвестно монашеските

си задължения.






овчар, изпълнен със съчувствие и съпричастие към човеш­ката мъка и неволя.




българи, които отблъскват героично и без страх

набези­те на турската войска; изпълнени са с безгра-ничен патри­отизъм, жертвоготобност и твърдост в името на нацио­налното освобождение.






келепирджийство, подозрителност, нахалство и

ниска култура; има ориенталско самосъзнание и балкански манталитет.




24. В кой от посочените цитати НЯМА сравнение?

а) Запъхтяна, уморена, като че е изсякла кола дърва, тя се изправи, отдъхна малко и пак го хвана...

б) Дунавът беше замръзнал; един пласт лед беше облякъл като в медна броня величествената река.

в) От устата си съм отделял, да му купя нещо, да му направя дреха, та да не му е мъчно, като гледа други­те.

г) По турския бряг на близко разстояние се мержелееха малки дървени колиби, прилични отдалеч на гробове сред пустите и голи пространства...
25. В кой от посочените цитати Има инверсия?

а) Се туй ругателство ужасно, модно...

б) И кораба се носи леко / с попътни тихи ветрове...

в) Грееше ме драголюбно ясно слънце от небето...

г) Идат като тигри, бягат като овци...

Дата:.................................... Оценка:............................................

Преподавател:...........................................

/Атанас Терзиев/


  • правилни отговори НА ТЕСТ - №34 - за НВО


Задача №

Отговор

Точки

1.

В

2 т.

2.

В

2 т.

3.

А

3 т.

4

Б

2 т.

5.

алъш-вериш

2 т.

6.

по-ожесточена / аргументи / изследователи / отстоява

4 т.

7.

Пр: Аз кимнах разбиращо и обещах на духовника, че...

2 т.

8.

Г

3 т.

9.

Веднъж Лена и Дан Колов се скараха. Тя му каза, че ще го хвърли от къщата, защото гредите на тази къща са нейни, нейният баща ги е докарал от планините. Тихият човек се разбесня, хвърли отгоре ú пълна кофа с вода и макар че тя бе мно­го яка жена, падна в калта от силния удар и лежа така известно време. След като си пое дъх изрева като лъв и каквато беше едра и гневна, взе брадвата и почна да разбива с нея къщата. Тя не спря, докато не превърна всичко в купчина боклук, сякаш от тук беше минало торнадо. Жената се измъкна от червения облак прах, вди­гнат при разрушаването, хвърли брадвата и ехидно погледна струпания народ...

13 т.

10.

А

2 т.

11.

В

2 т.

12.

Б

3 т.

13.

съставно глаголно

2 т.

14.

Б

2 т.

15.

Г

3 т.

16.

„Заточеници” / „По жицата” / „На прощаване в 1868 г.” / „Българският език”.

4 т.

17.

А

1 т.

18.

Б

3 т.

19.

А

3 т.

20.

В микротекста трябва да се използват следните ключови думи и изрази:


5 т.

21.

В

2 т.

22.

А

2 т.

23.

отец Евтимий / Моканина / опълченците на Шипка / Бай Ганьо.

4 т.

24.

В

3 т.

25.

А

2 т.

Максимален брой точки – 65!

Дидактическа задача: Прочетете текста и го преразкажете подробно от името на неутрален разказвач!
СИНЬОТО БАЛОНЧЕ И КУКЛАТА С РОЗОВА РОКЛЯ

Никой не забелял как куклата падна от прозореца. Беше тъмно. Владко и Катето спяха в креватчетата си. Играчките бяха по местата си и също се готвеха да спят. Само куклата с розовата рокля седеше на отворения прозорец и се чудеше защо Катето я забрави там.

- Ох! - извика куклата, но гласът ú беше тих и ни­кой не я чу.

- Ху-ху-ху! - изсмя се вятърът и се втурна да тича в тъмнината.

А защо Катето забрави куклата си на прозореца? - ще попитате вие. Трябва да ви кажа, че Катето е много грижлива с играчките си. Но тази вечер татко ú донесе синьо балонче. Катето тъй се зарадва, че като никога забрави да прибере куклата си. Затова тя остана на от­ворения прозорец, откъдето я събори вятърът.

Всички играчки бяха вече задрямали. Само балончето дори не мислеше да спи. Най-напред то скочи върху пъргавото конче и кончето, без да иска, се залюля.

- Хей! - изцвили кончето. - Сега не е време за игра.

Балончето се полюля още малко и скочи върху дър­веното влакче.

- Какво правиш? - попита влакчето. - Моите вагончета имат нужда от почивка!

Балончето се търкулна към плюшеното мече и го бутна по ухото. Мечо, който е много сънлив, наистина се разсърди.

- Ако не ме оставиш да спя, ще те перна с лапата си и ще те спукам! - каза той.

Синьото балонче се уплаши.

- Недей, Мечо! Катето още не ми се е нарадвало!

- Недей, недей! - изръмжа Мечо. - А защо не седиш мирно? Сега е време за сън.

- Искам да седя мирно - каза балончето, - но не мога!

- Че какво ти пречи? Свий се под масата и спи!

- Там е работата, че не мога... Аз съм много леко, при това съм кръгло като топка. От най-малкия полъх се търкулвам или подхвръквам. Ето, преди малко Катето въздъхна насън и аз се намерих върху кончето. Когато Владко покашля, аз се търкулнах върху влакче­то. А вятърът, който духна през прозореца, ме прати право върху твоето космато ухо. Извинявай!

Мечо се беше разсънил. Седна и почна да мисли.

- А какво е нужно, за да можеш и ти да заспиш?

- Отвържи конеца, с който е завързана шийката ми. Тогава няма нито да подскачам, нито да се търкалям.

Добродушният Мечо погледна лапите си.

- Много са груби ръцете ми - каза той. - Едва ли ще мога да отвържа конеца ти, но сигурно ще те спукам.

- Хей, конче! Ти не можеш ли да ми помогнеш?

- Как ще помогна? - каза дървеното конче. - Аз дори нямам ръце. Тази работа може да свърши само куклата с розовата рокля. Тя има тънки пръстчета. Но къде е куклата?

И едва сега играчките видяха, че куклата я няма.

- Тя седеше на прозореца - каза балончето. - Навяр­но е паднала от прозореца.

Вече никой не мислеше за сън. Трябва да се помогне на куклата. Но как?

- Да ú спуснем стълба! - досети се кончето.

- Стълба ли? Че защо не събудите тенекиените пожарникари, които Владко получи за рождения си ден? - обади се влакчето. - Те са в своята кутия на масата.

- Аз мога да отворя кутията, нищо че са груби ла­пите ми - каза Мечо.

След малко един тенекиен пожарникар прехвърли въжената стълбичка през отворения прозорец. Стълбичката стигна точно до куклата. Тя трепереше от студ. Първите дъждовни капки се стичаха по бузите ú като сълзи. Куклата веднага се улови за стълбата и се заизкачва нагоре, като все пак внимаваше да не измачка розовата си рокля.

- Хубаво е да имаш другари - каза куклата, когато отново се върна в топлата стая. - Някога и аз ще ви се отплатя!

- А можеш ли да отвържеш конеца на синьото ба­лонче? - попита Мечо.

- Мога, но ми е жал. Нали ще се сплеска и дори няма да прилича вече на балонче!

- Не бой се - рече балончето. - Утре Катето пак ще ме надуе.

Тънките пръстчета на куклата лесно развързаха конеца. Балончето започна да изпуска въздух, да става все по-тънко и по-тънко. А когато се превърна в мека синя топчица, всички кукли бяха вече заспали. Владко и Катето, кой знае защо, се усмихваха насън.



Леда Милева


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница