Ma in european history leiden, paris, oxford



Дата24.07.2016
Размер227.02 Kb.
#3668
БЮЛЕТИН
МАРТ 2010


МАГИСТРАТУРИ, СТИПЕНДИИ, СТАЖОВЕ

MA IN EUROPEAN HISTORY - LEIDEN, PARIS, OXFORD


The main deadline for applications for the Europaeum’s pioneering MA in European History and Civilisation with terms spent at Leiden, Paris and Oxford, is fast approaching - April 1st - and it is best to get in at this time to secure a place. There is a final deadline of June 1st for late or later applications. For a student view on the course see the article from the Europaeum Review. We are currently completing an evaluation of past graduates and will post a summary report next month. Early results are pretty positive. This year's cohort is now midway through their Paris module and will be arriving in Oxford in Spring where they will focus on their dissertations with seminars and specific tutorials, and of course the full range of university lectures.

For further information, see Application details


МАГИСТЪРСКИ ПРОГРАМИ ПО ХУМАНИТАРНИ НАУКИ В НЮКАСЪЛ
Хуманитарният факултет към университета "Нортумбрия" в Нюкасъл предлага на студентите от Европейския съюз магистърски програми по английска литература, история и социални изследвания на пола. Петнайсет от кандидатите ще бъдат включени към следдипломната схема на университета и ще бъдат освободени от такса за магистърската програма.
Магистратурите са предназначени за студенти, които искат да правят академична кариера. Те дават възможност за едногодишно целодневно обучение и имат и вариант за обучение на половин ден. Завършилите студенти ще бъдат подготвени да кандидатстват за докторантура.

Английска литература
Магистърската програма по английска литература е отворена за студенти с познания по ранна-модерна литература, литература и политика, литература от периода на гражданската война, изследвания на 18 век, романтична и викторианска литература, изследвания на модернизма и на съвременните култури, литература и равенство между половете, литература и наука (включително медицина).

История
Магистратурата по история е насочена към студенти с познания по международна и транснационална история, включително атлантическа история и история на диаспорите; ранна-модерна средиземноморска културна история и история на труда.

Кандидатстването за двете магистърски програми се извършва чрез подаването на формуляр. Студентите трябва да имат диплома за бакалавърска степен по английска литература или история и да изпратят писмо от 500 думи, което ще бъде последвано от интервю.


Всички кандидати за магистратура в "Нортумбрия" могат да изпращат документите си до 18 септември.
За студентите, които искат да се включат в следдипломната схема и да кандидатстват за освобождаване от такса, крайният срок за подаване на документите е 31 март 2010 г. Те трябва да изпратят формуляр и писмо от 500 думи, в което да опишат предложението си за изследване по време на обучението.
За магистърската програма "Социални изследвания на пола" документите и условията за кандидатстване са същите. Крайният срок за кандидати по схемата в тази специалност, обаче, е 1 юли 2010 г.
Повече информация за магистратурите и следдипломната схема в университета "Нортумбрия" можете да прочетете на официалния сайт на университета.


СТИПЕНДИИ ЗА МАГИСТРАТУРА ПО УСТОЙЧИВО УПРАВЛЕНИЕ НА ПРИРОДНИТЕ РЕСУРСИ
По програмата "Еразмус Мундус" се отпускат стипендии за двугодишна магистратура "Устойчиво управление на горите и природните ресурси" (Sustainable Forest and Nature Management (SUFONAMA)). Програмата се провежда съвместно от пет университета в Европа – Университета в Копенхаген (University of Copenhagen), Университета в Бангор, Великобритания (Bangor University), Университета в Гьотинген (University of Goettingen), Шведския университет за селскостопански науки в Алнарп (Swedish University of Agricultural Sciences), Университета в Падуа (University of Padova).
Основната цел на програмата е да подготви студентите да се справят с предизвикателствата, пред които е изправена Европа при устойчивото управление на природните ресурси. Всеки студент трябва да избере два университета, в които да се обучава. След успешното си завършване магистрите получават диплома и от двете висши учебни заведения. Работният език на програмата е английски.

Стипендия и такса
"Еразмус Мундус" отпуска стипендия за студенти от Европейския съюз в размер на 20 000 евро за двете години.
Таксата за участие в програмата е 4 500 евро на година.

Изисквания и документи
За магистърската програма могат да кандидатстват студенти, които са завършили бакалавърската си степен в някоя от следните специалности: лесовъдство, биология, екология, география или икономика, мениджмънт, политология. Студентите трябва да имат сертификат за владеене на английски език (TOEFEL или IELTS). Стаж в областта е предимство.
Кандидатстването се извършва с подаване на формуляр. Към него трябва да се добавят автобиография, мотивационно писмо, копие от дипломи, сертификата за език и две препоръки.
Краен срок за кандидатстване: 3 май 2010 г.
Повече информация за програмата можете да намерите в сайта на SUFONAMA.

ХУМАНИТАРНИ ДОКТОРАНТУРИ В ГРЬОНИНГЕН, ХОЛАНДИЯ
До 15 март Университетът в Грьонинген (University of Groningen) обяви свободни места за докторантури в областта на археологията, литературните и културологични изследвания и лингвистиката.
Местата за работа са общо девет. За литература и култура (Literary and Cultural Studies) има 5 места, за лингвистика (Linguistics) – 3, а за средиземноморска археология (Mediterranean Archaeology) – 1. Кандидатите за археология трябва да владеят гръцки или италиански език и да имат желание да изучават холандски.
От докторантите се изисква да работят на пълен работен ден  за период от четири години. Заплащането възлиза на минимум 2042 евро на месец за първата година и максимум 2612 евро през последната година. Работата започва на 1 септември 2010 г.

Документи
В сайта на университета се посочва изрично, че кандидатите трябва внимателно да попълнят формулярите си за регистрация. Те са различни за отделните специалности. Основните документи, които трябва да подготви всеки кандидат, са предложение за изследователски проект (не повече от 1500 думи), две академични препоръки, автобиография, дипломи за завършени магистърски и бакалавърски степени в съответните специалности.
При подаване на документите трябва да се посочи и номерът на съответната позиция. Документите се подават по имейл или по пощата, като трябва да са адресирани до Graduate School for the Humanities, prof.dr. C.L.J de Bot, PO Box 716, 9700 AS Groningen.
Повече информация за отделните позиции и формулярите за кандидатстване можете да намерите на сайта на университета.
 

СТИПЕНДИИ ЗА АКАДЕМИЧЕН ОБМЕН НА ЗАПАДНИТЕ БАЛКАНИ ЗА СТУДЕНТИ ОТ СОФИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ
BASILEUS е балканска схема за академичен обмен в сътрудничество с университети от Европейския съюз (ЕС). Програмата отпуска стипендии за мобилност между партньорските висши учебни заведения от Западните Балкани и Европа. Софийският университет е част от тази мрежа и негови студенти могат да кандидатстват за стипендия за обучение в университет в Сърбия, Албания, Македония, Косово или Босна и Херцеговина.
Проектът Basileus обхваща 8 европейски университета и 12 от Западните Балкани. Той се осъществява с финансовата подкрепа на програма "Еразмус мундус" на Европейската комисия. В рамките му се координира обмен на студенти и преподаватели в бакалавърски, магистърски и докторантски курсове. Обменът може да бъде за 6 или 10 месеца.
Следващият краен срок за кандидатстване е 12 март 2010 г. за следващата учебна година.

Стипендии за следващия период на кандидатстване:
Бакалаври: 22 стипендии за 6 месеца, 9 стипендии за 10 месеца.
Магистри: 12 стипендии за 6 месеца, 12 стипендии за 10 месеца.
Докторанти: 16 стипендии за 6 месеца.

Финансирането покрива месечна стипендия, която възлиза на 1000 евро за бакалаври и магистри и 1500 евро за докторанти, застраховка, в размер на 75 евро, такса за обучение, която е максимум 3000 евро на година, и пътните разходи, които се изчисляват според разстоянието.



Условия за кандидатстване
Условията за кандидатстване за българи са да говорят езика, на който ще се извършва обучението в избраната от тях страна от Западните Балкани, и да са завършили поне една година от бакалавърската си степен в Софийския университет. Необходима е и препоръка от преподавател. Кандидатстването се извършва онлайн чрез интернет страницата на програмата, администрирана от Университета в Гент, Белгия. От там одобрените на първи кръг кандидатури  се препращат към съответния университет на Западните Балкани за финално одобрение.
Повече за самата програма и условията за прием можете да прочетете на страницата на програмата.


EUROPAEUM INTERNSHIPS


The Europaeum offers internships to doctoral or post-doctoral scholars from Europaeum universities throughout the year. We are committed to providing engaging and fruitful work experience - with opportunity to pursue research studies in Oxford libraries, join lectures etc. In this way, we seek to extend the mission of the Europaeum to build European leadership, foster diversity and provide opportunities to supplement research and background education.

We offer interns for one-three months, and each intern will be asked to support general office work, work on current events and will be given a research project to work on and help develop. We help in finding housing and we can offer an honorarium equivalent to £5.70 per hour (our minimal wage).



If you know anyone who might be interested, please send a CV and covering letter, including details of two referees (preferably one academic and one professional) to the the Europaeum office.

ПЛАТЕНИ СТАЖОВЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ
Европейският парламент (ЕП) предлага два вида платени стажове - с обща и с журналистическа насоченост. Те се финансират от стипендиите Robert Schuman. До програмите се допускат единствено лица, завършили университет или приравнено учебно заведение. Целта им е да дадат възможност на стажантите да допълнят познанията, които са придобили по време на обучението си, и да се запознаят с дейността на Европейския съюз, и по-специално на Европейския парламент.

Обща насоченост
Кандидатите за стипендия Robert Schuman - обща насоченост, трябва да докажат, че са разработвали в рамките на университетското си обучение или за целите на научна публикация задълбочена писмена работа. Кандидатите, чиято работа е по-специално посветена на отношенията между Европейския съюз и САЩ, могат да кандидатстват за стипендия Chris Piening Fellowship.

Журналистическа насоченост
Кандидатите за стипендия Robert Schuman - журналистическа насоченост, трябва да докажат професионален опит - чрез публикации, чрез членство в журналистическа организация в държава - членка на Европейския съюз, или чрез квалификация по журналистика, призната в държавите - членки на Европейския съюз, или в страните кандидатки.

Срокове
Продължителността на програмите е пет месеца. Следващото набиране на стажанти ще започне на 15 март и ще продължи до 15 май.
Кандидатстването се извършва чрез онлайн формуляр, който ще бъде достъпен на английски, френски и немски език в сайта на ЕП от 15 март.

ЛЯТНО ОБУЧЕНИЕ КЪМ ИНСТИТУТА ЗА ЕВРОПЕЙСКА ПОЛИТИКА В ПРАГА
Институтът за европейска политика EUROPEUM в Прага организира лятно обучение на тема "Централна Европа в ЕС след Лисабонския договор". Програмата е насочена към интеграционните процеси в Европа след влизането в сила на Лисабонския договор. Курсовете ще наблегнат на особената ситуация в централноевропейските страни Чехия, Полша, Унгария и Словакия и ще предложат отговор на въпроса до каква степен продължава разделението между старите и новите страни - членки на Европейския съюз. (ЕС).

Изисквания
За програмата могат да кандидатстват бакалаври и магистри. Общо 40 студенти ще бъдат допуснати до нея, избирани на базата на академичните им постижения и познанията по английски език.

Такса
Институт EUROPEUM не предлага възможности за стипендии. Пълната такса за лятната програма е 760 евро. Тя включва курсовете, учебните материали, квартирата, закуска и обяд всеки ден, както и културни мероприятия.

Документи
Кандидатите трябва да се регистрират онлайн. Те трябва да изпратят още автобиография, мотивационно писмо до 500 думи и документ за владеене на английски език – сертификат IELTS/TOEFL, писмо от преподавател по езика или диплома от завършен езиков курс. Документите могат да бъдат изпратени по електронна поща (ess2010@europeum.org) или на адрес: European Summer, School 2010, EUROPEUM Institute for European Policy, Rytířská 31, CZ-110 00 Praha 1, CZECH REPUBLIC.

Краен срок за кандидатстване: 17 май 2010 г.
Повече информация за програмата можете да намерите в сайта на EUROPEUM.
ЛЯТНО ОБУЧЕНИЕ ЗА МЕЖДУКУЛТУРЕН МЕНИДЖМЪНТ В НОРВЕГИЯ
Норвежкото училище по мениджмънт The Norwegian School of Management BI предлага лятна програма за междукултурен мениджмънт (Intercultural Management: a Norwegian/Scandinavian perspective). Училището ще се проведе в Осло между 26 юни и 16 юли.
Програмата представя културните различия в бизнес общуването като акцент се поставя върху скандинавската/норвежката култура. Лекциите се водят както от преподаватели от BI така и от гост-преподаватели.
Освен основните предмети, студентите могат да се запишат и за т. нар. "социална програма". Курсовете от тази програма са на теми като норвежка история, политическа система, социална държава, икономика, околна среда, позиция на жените в обществото, литература, култура и идентичност.

Изисквания и документи
За програмата могат да кандидатстват студенти 2-ри или горен курс. Те трябва да притежават и удостоверение за владеене на английски език – сертификати TOEFL или IELTS или документ от преподавател или работодател.
Кандидатстването се извършва чрез попълване на формуляр. Изпращат се още академична справка, документът за владеене на език, мотивационно писмо, копие от паспорт и снимка. Ако кандидатите искат да получават финансиране от лятното училище трябва да изпратят и допълнително писмо. Няма специален формуляр за кандидатстване за стипендия.
Документите трябва да са на английски език и се изпращат по електронна поща на адрес summer@bi.no. Крайният срок е 25 март 2010 г.

Стипендии и такси
BI Norwegian School of Management предлага пет стипендии за лятната програма. Те се отпускат на базата на академичния успех и нуждата от финансиране на кандидатите. Стипендията покрива таксата за лятната програма. Разходите по допълнителните курсове, настаняването и живота се поемат от студентите.
Таксата за програмата е 900 евро. Таксата за социалната програма е 215 евро. За студентите, чиито университети имат договор за обмен на студенти с BI Norwegian School of Management, таксата е с 50% по-малко. Информация за договорни отношения между университетите може да бъде получена от отдела за "Международно сътрудничество" в отделните университети.
Повече информация за програмата можете да прочетете на сайта на BI Norwegian School of Management.


ЛЯТНО УЧИЛИЩЕ В ХЕЛЗИНКИ ПРЕДЛАГА ЕДИНАДЕСЕТ КУРСА В РАЗЛИЧНИ СПЕЦИАЛНОСТИ
Лятното училище в Хелзинки (Helsinki Summer School) се провежда всяка година през август за период от три седмици. То се организира от университетите в Хелзинки и това лято предлага разнообразие от единадесет курса в различни специалности от управление на доходите до поведенчески науки, концептуална история на екологията и управление на градските зелени площи.

Лятното училище е отворено за бакалаври, магистри и докторанти от целия свят. Работният език на програмата е английски. Това лято тя ще се проведе между 3 и 19 август. Студентите имат възможност да кандидатстват за стипендия.



Стипендии
Лятното училище предлага ограничен брой от пълни и частични стипендии. Пълната стипендия покрива таксата за регистрация, таксата за курсовете и квартирата, докато частичната не покрива квартирата. Стипендиите не обхващат транспортните разходи и разходите за живот на студентите.
Финансирането се дава за отличен успех. Стипендиантите трябва да посещават всички занимания и накрая да се явят на изпит.
Кандидатите трябва да изчакат до края на май за отговор по електронна поща дали са одобрени за стипендията.

Документи
Преди да кандидатстват за стипендия, студентите трябва да се регистрират онлайн. След това те трябва да изпратят следните документи: мотивационно писмо, в което да обяснят защо програмата е от значение за тяхното обучение и професионално развитие, автобиография, академична справка, копие от сертификат за владеене на английски език - TOEFL, IELTS или друг, една или повече препоръки от преподаватели.

Краен срок: 9 април 2010 г.

Такса
Таксата за регистрация до 31 май е 100 евро, след това – 150 евро. Таксата за програмата е различна в зависимост от избраните курсове – 395 или 450 евро. Плащането може да се извърши с кредитна карта или по банков път, като студентите имат избор да го направят наведнъж или на части.
Повече информация за курсовете, програмата и условията на лятното училище можете да намерите в официалния интернет сайт.
ПРОГРАМИ

АТЛАНТИДА: EACEA/31/09 – СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ЕС И САЩ В ОБЛАСТТА НА ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНЕ И ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБУЧЕНИЕ (2009/C 323/10)
Дейности за трансатлантически връзки и академични мрежи на обучение и интегрирано университетско образование

Управляващ орган: Изпълнителна агенция за образование, аудиовизия и култура

Краен срок: 08 април 2010 г.

СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:

Наличният бюджет за ЕС възлиза приблизително на 5,5 милиона евро.

БЕНЕФИЦИЕНТИ:

Подаването на молби за отпускане на безвъзмездни средства по настоящата покана се отнася до всички висши учебни заведения и учебни заведения за професионално обучение и квалификация.

Допустимите кандидати трябва да са установени в една от 27-те държави-членки на Европейския съюз. Консорциумите, кандидатстващи по програмата „Атлантида“, трябва да отговорят на следните критерии за членство:

— Проектите за трансатлантически академични степени трябва да включват един от двата варианта на консорциум/членство:

1. поне две учебни заведения от ЕС от различни държави-членки на ЕС и едно учебно заведение от САЩ; или

2. поне две учебни заведения от ЕС от различни държави-членки на ЕС и две учебни заведения от САЩ (от един и същ или различни щати).

— Проектите „Високо качество чрез мобилност“ трябва да включват поне две учебни заведения от ЕС от различни държави-членки на ЕС и две учебни заведения от САЩ (от един и същ или различни щати).

— Мерките със стратегическа насоченост трябва да включват поне две учебни заведения от ЕС от различни държави-членки на ЕС и две учебни заведения от САЩ (от един и същ или различни щати).

ОПИСАНИЕ:

Общите цели са да се насърчи взаимното разбирателство между народите на държавите-членки на Европейския съюз и Съединените американски щати, включително по-широките познания за техните езици, култури и институции, както и да се подобри качеството на развитието на човешките ресурси в Европейския съюз и Съединените американски щати.

Допустими дейности:

Настоящата покана обхваща три вида дейности, а именно:

Дейност 1 — Проекти за консорциум за трансатлантически академични степени

Тази дейност осигурява подкрепа за консорциуми на висши учебни заведения от ЕС и САЩ (по-нататък наричани „консорциум“) за създаването на двойнствени/двойни или общи програми за академични степени, назовани в настоящия документ „трансатлантически академични степени“. Подкрепата включва помощ за управлението на програмите и стипендии за студенти и членове на академичния и административния персонал („факултетен състав“).

Дейност 2 — Проекти „Високо качество чрез мобилност“

Тази дейност осигурява финансиране за разработване на проекти за международна учебна програма, включваща краткосрочна трансатлантическа мобилност, която не е пряко обвързана с удостояването с обща или двойнствена/двойна академична степен. Подкрепата включва отпускането на парични помощи за мобилност на студенти и членове на академичния и административния персонал („факултетен състав“).

Дейност 3 — Мерки със стратегическа насоченост

Тази дейност осигурява подкрепа на многостранни ЕС-САЩ проекти и дейност, насочени към увеличаване на съвместната работа в областта на висшето образование и професионалното обучение.

Продължителността на проектите варира между 24 и 48 месеца в зависимост от дейността.



МЕДИА 2007 - РАЗВИТИЕ, РАЗПРОСТРАНЕНИЕ, ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ И

ОБУЧЕНИЕ
Приоритет: МЕДИА – Обучение, Проект: Покана за представяне на предложения - EACEA/02/10 - Подкрепа за свързване в мрежи и мобилност на студенти и обучаващи в Европа (2010/C 30/10)

Управляващ орган /Дирекция: Изпълнителна агенция за образование, аудиовизия и култура (EACEA)

Краен срок: 10 април 2010 г.

СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:

Сумата на финансиране възлиза до 50% или 75% от общите допустими разходи. Общ бюджет по поканата: 2 000 000 EUR.

БЕНЕФИЦИЕНТИ:

Паневропейски консорциуми на висши учебни заведения, обучаващи организации и партньори в аудиовизуалния сектор, чиято дейност допринася за постигане на посочените по-горе цели на програма МЕДИА, както са определени в решението на Съвета.

Кандидатите трябва да са установени в една от следните страни:



  • 27-те държави-членки на Европейския съюз,

  • страните от ЕАСТ и ЕИП: Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швейцария и Хърватия.

ОПИСАНИЕ:

Една от целите на програмата е насърчаване на обмена и сътрудничеството в подкрепа на свързването в мрежи на европейските действащи лица в областта на обучението, и по-специално на висши учебни заведения, обучаващи организации и партньори в аудиовизуалния сектор, както и насърчаване на мобилността на студентите и бучаващите в Европа.

Допустими проекти:

Проекти, реализирани в държавите участнички по програма МЕДИА.

Проекти, насочени към развиване на капацитета на бъдещи професионалисти в аудиовизуалната област да разбират и интегрират европейското измерение в своята работа посредством усъвършенстване на знанията и опита в следните области:

- обучение по икономическо, финансово и търговско управление,

- обучение по нови аудиовизуални технологии,

- обучение по разработване на проекти за сценарии.

Продължителността на проектите: 12 месеца (до максимум 18 месеца в надлежно обосновани случаи).
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "РАЗВИТИЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА"
Приоритет: Ос 1. „Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационните дейности”, Област на въздействие 1.2. „Подобряване на про-иновативната инфраструктура” Операция 1.2.1. „Създаване на нова и укрепване на съществуваща проиновативна инфраструктура”, Проект: „Подкрепа за създаване на технологични паркове”

Управляващ орган / Дирекция: МИЕ/ИАНМСП

Краен срок: текущ
СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:

Сумата на финансиране възлиза до 70%:

Минимум: 100 000 лева;

Максимум: 391 166 лева.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 2 933 745 лева.

Приложимият режим на държавна помощ е минимална помощ (de minimis).

За предприятията, осъществяващи дейност в сектор „Транспорт", максималният размер на безвъзмездната финансова помощ не трябва да надхвърля левовата равностойност на 195 583 лева за период от 3 последователни финансови години.

БЕНЕФИЦИЕНТИ:



Критерии за допустимост:

  • Да са пряко отговорни за изпълнението на дейностите по проекта, а не да действат в качеството на посредници;

  • Право да кандидатстват по настоящата процедура за подбор на проекти имат само обединения от минимум 4 лица, включващи задължително:

• поне две предприятия - възложители (инвеститори) на технологичния парк и

• поне две от изброените по-долу видове лица, като задължително поне едно от тях попада в определенията от т. „а" до т. „д", като юридическите лица по т. „д" не могат да.бъдат търговци по смисъла на Търговския закон или кооперация по смисъла на Закона за кооперациите:

- Български висши училища, получили последна валидна оценка при институционална

акредитация не по-ниска от "добра" съгласно Глава десета от Закона за висшето образование

(обн. ДВ, бр. 112 от 27.12.1995, посл. изм. - бр. 69 от 05.08.2008 г);

- Българската академия на науките и нейни институти и звена;

- Селскостопанска академия и институти към нея;

- Експериментални лаборатории и изследователски институти - юридически лица по чл. 60 от Закона за администрацията (обн. ДВ, бр.130 от 05.11.1998 г., посл. изм. бр. 35 от 12.05.2009 г.);

- Научни организации по смисъла на параграф 1, т. 1 от Допълнителната разпоредба на Закона за насърчаване на научните изследвания (обн. ДВ, бр. 92 от 17.10.2003 г., изм. бр. 36 от 04.04.2008 г.);

- Юридически лица с нестопанска цел, учредени и регистрирани съгласно Закона за

юридическите лица с нестопанска цел /ЗЮЛНЦ/, които разходват имуществото си за

развитието и утвърждаване на науката, техниката и технологии

- Общини и/или областни управители.

ОПИСАНИЕ:



Основна цел на процедурата е да насърчи развитието на националната проиновативна инфраструктура, като предостави подкрепа за създаването на технологични паркове, които да функционират в тясна взаимовръзка с академичната и научна общност, да подпомагат достъпа на предприятията до ново знание и да стимулират комерсиализирането на научните изследвания. Процедурата е пряко насочена към предоставянето на подкрепа за извършване на необходимите предварителни (предпроектни) проучвания и изработването на инвестиционни проекти за изграждане на технологични паркове на територията на страната, като стимулира инициативите в тази насока на широк кръг участници в иновационния процес - предприятия, местни власти, висши училища, Българска академия на науките, експериментални лаборатории и изследователски институти, научни организации, неправителствени организации, които работят за развитие и утвърждаване на науката, техниката и технологиите.

Продължителност на проектите - до 2 години



МЕДИА 2007 - РАЗВИТИЕ, РАЗПРОСТРАНЕНИЕ, ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ И

ОБУЧЕНИЕ
Приоритет: МЕДИА – Обучение, Проект: Покана за представяне на предложения- EACEA/01/10 - Обучение (2010/C 29/05)

Управляващ орган/ Дирекция: Изпълнителна агенция за образование, аудиовизия и култура (EACEA)

Краен срок: 9 юли 2010 г.

СУМА НА ФИНАНСИРАНЕ:

Сумата на финансиране възлиза до 50% / 60% от общите допустими разходи. Общ бюджет по поканата: 2 500 000 EUR.

БЕНЕФИЦИЕНТИ:

 училища за кино и телевизия;

 университети;

 специализирани училища за професионално обучение;

 частни предприятия от аудиовизуалната индустрия;

 организации/професионални асоциации, специализиращи в аудиовизуалния сектор.

Кандидатите трябва да са установени в една от следните страни:

 27-те държави-членки на Европейския съюз,

 страните от ЕАСТ и ЕИП - Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швейцария и Хърватия.

ОПИСАНИЕ:

Една от дейностите, които следва да бъдат осъществени с оглед на прилагането на горепосоченото решение, е подобряване на професионалното обучение на специалистите от аудиовизуалния сектор, целящо те да придобият необходимите знания и умения да създават конкурентни продукти на европейския и други пазари.

Допустими проекти:

Проекти, насочени към развиване на капацитета на професионалистите в аудиовизуалната област да разбират и интегрират европейското измерение в своята работа, посредством усъвършенстване на знанията и опита в следните области:

обучение по икономическо, финансово и търговско управление,

обучение по нови аудиовизуални технологии,

обучение по разработване на проекти за сценарии.

Максималната продължителност на проектите е 12 месеца.



COST: CALL FOR PROPOSALS FOR ACTIONS CONTRIBUTING TO THE SCIENTIFIC, TECHNOLOGICAL, ECONOMIC, CULTURAL OR SOCIETAL DEVELOPMENT OF EUROPE

A new call for proposals has been launched in the framework of COST (European Cooperation in the field of Scientific and Technical Research) for actions contributing to the scientific, technological, economic, cultural or societal development of Europe.

Proposals playing a precursor role for other European programmes and/or initiated by early-stage researchers are especially welcome.

Deadline for submission of proposals is 26th March 2010.

More information: Notice in the Official Journal
COST Web site


MARTEC

A call for proposal has been launched by partner institutions from eight European countries belonging to the ERA-NET MARTEC consortium. MARTEC is a partnership of 19 European ministries and funding organisations responsible for promoting RTD in maritime technologies from 15 countries.

The call is open for proposals within the following research areas: shipbuilding, ship and port operation, maritime equipment and services, inland water and intermodal transport, offshore industry/offshore technology, offshore structures for renewable energy, polar technology, fishing/aquaculture. Additional topics, such as safety and security, environmental impact, human elements (including training aspects, education, improvement of working conditions, intellectual property rights), may also be included in several priority areas.

Closing date for proposals is 31st May 2010.

More information: MARTEC web site


FP 7: PEOPLE


Call Identifier
  

Call Title
  

Publication Date
  

Cut-off-dates
  

Deadline
  

FP7-PEOPLE-2010-RG

Marie Curie Reintegration Grants

2009-10-09

2010-03-09

2010-09-07

FP7-PEOPLE-2010-IRSES

Marie Curie International Research Staff Exchange Scheme (IRSES)

2009-11-25




2010-03-25


СЪБИТИЯ


Sofia Antiopolis (France), 10th and 11th March 2010: Workshop on Future Network Technologies

European Telecommunications Standards Institute (ETSI) is organising a “Workshop on Future Network Technologies” to be held in Sofia Antiopolis (France), on 10th and 11th March 2010. The ETSI, the officially recognised European Standards Organization for Information and Communications Technologies is organising the workshop, which is devoted to identifying potential needs for pre-standardisation or standardisation of Future Network Technologies, which are the results of the projects funded under the 7th Framework Programme.


More information and registration
Nice (France), 12th March 2010: “The Future Internet Public-Private-Partnership” The European Commission (DG Information Society and Media) is organising “The Future Internet Public-Private-Partnership (PPP): When smart technologies connect people” to be held in Nice (France) on 12th March 2010.

The event aims to provide information about the concepts, focus, structure and implementation plans of the recently activated initiative of a PPP on the Future Internet, for which the European Commission has provided 300 million euros for 2011-2013. The conference is meant for any stakeholder in Europe (academia, research institutes, utilities companies, end users, cities, SMEs and ICT industries) interested in participation in the Future Internet PPP.

More information and registration

San Gwann (Malta), 17th-18th March 2010: Seventh Framework Programme training courses

Enterprise Europe Network - Malta is organising two ‘Seventh Framework Programme training courses’ to be held in San Gwann (Malta) on 17th-18th March 2010.

On the first day, the course aims to help participants identify funding opportunities in FP7 and give them the key information to prepare a successful application. On the second day, the course will deal with FP7 financial regulations in the daily management of their projects.

Further information and registration


Brussels (Belgium), 23rd - 24th March 2010: ERA-NETs’ Annual event 2010

The European Commission (DG Research) is organising the ‘ERA-NETs on stage – Annual event 2010’ to be held in Brussels (Belgium), on 23rd – 24th March 2010.

ERA-NET is a project established under the Seventh Framework Programme with the objective of developing and strengthening the coordination of national research programmes. The conference is the major event for research policy makers and funding bodies in Europe. During the planned eight workshops, participants will discuss the issues on coordination and cooperation of national and regional research programmes, and in particular they will focus on the latest policy thinking and future activities within the ERA-NET scheme.

More information and registration


Brussels (Belgium), 13th April 2010: CIP Info Day 2010 on Eco-Innovation

The European Commission (DG Environment) is organising an ‘Eco-Innovation European Info Day’ to be held in Brussels (Belgium), on 13th April 2010.

The event is organised to present the objectives of the Eco-Innovation 2010 Project Funding and Call contents. It includes information sessions on how to apply for funding and presentations of the successful examples. Furthermore, a special session will be offered exclusively to the informal national contact points.

More information and registration



Valencia (Spain), 13th-14th April 2010: The European Framework Programmes: From Economic Recovery to Sustainability

CDTI (Center for Industrial and Technology Development), in collaboration with the Spanish Presidency, is organising a conference on “The European Framework Programmes: From Economic Recovery to Sustainability”, to be held in Valencia (Spain), on 13th and 14th April 2010.

The conference, which is the main event of the “FP7: European Innovation and RTD Transforming Sectors Week”, is expected to facilitate the launch of new Public Private Partnerships (PPPs), the core of the European Economic Recovery Plan, which includes: Factories of the Furture (FoF); Energy Efficient Buildings (EeB); Green Cars (GCI); Future Internet (FI).

Further information


Policy Forum

The Europaeum is supporting a special Policy Forum on higher education: Progress, and Academic Freedom: Universities in East Central Europe since 1989, as follow-up of the Europaeum’s Future of European Universities inquiry. The Forum is now set to take place in the summer in Oxford, involving scholars, students and policy-makers from across the Europaeum network. Participants are due to include the senior policy advisor from the Open Society Institute, Rectors from Prague and Krakow, experts in higher education from several countries, including colleagues who took part in the Europaeum's Future for European Universities Project. For more information, please contact the Europaeum office. The event will explore how universities have adapted 20 years after the Fall of the Berlin Wall, with support from the Higher Education Policy Institute, the Soros Open Society Foundations, and the Times Higher Education Supplement.


Graduate Workshop


The Europaeum is organising a one-day workshop on Academic Freedom in the new Europe, looking at the way universities have adapted 20 years after the Fall of the Berlin Wall, now aiming for April, with support from the Higher Education Policy Institute, the Soros Open Society Foundations, and the Times Higher Education Supplement. If you are interested in taking part, please contact the Europaeum office.

Prague (Czech Republic), 21st-23rd April 2010: 8th Eastern European eGovernment Days

The eGovernment forum, together with other partners and under the auspices of the Czech Prime Minister Jan Fischer, is organising the ‘8th Eastern European eGovernment Days’ to be held in Prague (Czech Republic) on 21st-23rd April 2010.

This event is a major annual platform for dialogue and knowledge transfer between Western and Eastern European countries, allowing professionals from the private and public sectors to exchange views on eGovernment issues.

The fee is:

EUR 130 for participants from old EU member states

EUR 85 for participants from New EU MS (after May 2004)

Further information and registration

Łódź (Poland), 19th-21st May 2010: BioForum 2010

Bio-Tech Consulting is organising “Bio-Forum 2010 - Central European Business Forum of Biotechnology & Innovative BioEconomy”, to be held in Łódź (Poland) on 19th-21st 2010.

The subjects of the forum range from active substances, potential anticancer agents to bioengineering of the environment and the most current news on new therapeutic substances and bionanotechnology.

The event will provide an opportunity for Central Europe to be the source of innovative biotechnologies and give world biotechnology leaders a chance to find new products in this region. In addition to Polish participants, a number of projects from Hungary, Lithuania, Latvia, Estonia and Czech Republic will also be presented.

Standard attendance is free of charge.

More information and registration



'Science against poverty', La Granja, Spain
[Event Date: 2010-04-08 ] A conference on 'Science against poverty' will take place on 8 and 9 April 2010 in La Granja, Spain.
The event will raise the issue of the role of scientific research (particularly of social sciences) and innovation in alleviating poverty and social exclusion. Special attention will be paid to how European and national research and innovation policies should be designed and adapted so that they reflect ... read more

Conference on the Seventh Framework Programme in Spain, Valencia, Spain
[Event Date: 2010-04-13 ] A conference on the Seventh Framework Programme (FP7) in Spain, entitled 'The European research and technology development (RTD) framework programmes: from economic recovery to sustainability', will be held on 13 and 14 April 2010 in Valencia, Spain.

Planned as a major event of the Spanish Council Presidency of the EU, the conference will bring together high-level stakeholders from different public private ... read more


European Biomass Conference and Exhibition, Lyon, France
[Event Date: 2010-05-03 ]The 18th European Biomass Conference and Exhibition will be held from 3 to 7 May 2010 in Lyon, France.
The conference will be a platform for discussing the outcome of United Nations Climate Change Conference in Copenhagen and national energy strategies.
Topics discussed at the event will cover a range of bioenergy issues: resource availability, conversion technologies, demonstration projects, integration ... read more
Workshop on cryptanalysis, Egham, UK
[Event Date: 2010-06-22 ]A two-day event on all aspects related to cryptanalysis research, entitled 'Workshop on Tools for Cryptanalysis 2010', will be held in Egham, UK on 22 and 23 June 2010.
The event is being organised by the European Network of Excellence for Cryptology II (ECRYPT II). ECRYPT II is funded by the 'Information and communication technologies' (ICT) theme of the European Commission's Seventh Framework Programme ... read more


07-10.04

CSEDU

Valencia, Spain

International Conference on Computer Supported Education

www.csedu.org

07-10.04

UCEA

San Francisco, United States

95th Annual Conference: Leading Innovation in Higher Education

www.ucea.edu/profdev/2010annconf

11-13.04

NCSCBHEP

New York, United States

37th Annual Conference: Renewal and Reinvestment in Higher Education: Implications for Academic Collective Bargaining

www.hunter.cuny.edu/ncscbhep

14-16.04

APAIE

Gold Coast, Queensland, Australia

Educating for Extremes (Educating for Global Challenge in a Rapidly Changing World)

www.apaie.org

15.04

Higher Education Authority and National Qualifications Authority of Ireland

Dublin, Ireland

National Qualifications Frameworks and the European Overarching Frameworks: Supporting Lifelong Learning in European Education and Training

www.eqf-ref.eu/index.php?option=
com_content&view=article&id=
50:2010-04-05-national-qualifications-
frameworks-and-the-european-
overarching-frameworks-supporting-
lifelong-learning-in-european-education
-and-training-dublin&catid=1:news&Itemid=2

19-20.04

Spanish Presidency of the EU

Madrid, Spain

Internationalisation of Higher Education. A Foresight Perspective for 2020 and Beyond

Contact: IHE@educacion.es

20.04




Barcelona, Spain

Rectors Conference of the UfM




21-23.04

CONAHEC

Houston,  United States

XIII North American Higher Education Conference: Innovation in International Higher Education Collaboration: Creating Opportunities in Challenging Times

www.conahec.org/conahec/Conferences/
Houston2010/english/EN_Description.html

21-24.04

NAGAP

San Francisco, United States

Annual Conference

www.nagap.org

21-24.04

Columbia College Chicago/European League of Institutes of the Arts

Chicago, United States

Claiming Creativity: Art Education in Cultural Transition

www.claimingcreativity.com

22-23.04

EUA

University of Bologna, Italy

Towards Financially Sustainable Universities II: Diversifying Income Streams

www.eua.be/

25-27.04

ACU

Cape Town, South Africa

ACU Conference of Executive Heads: Universities and the Millennium Development Goals

www.acu.ac.uk/conferences/Cape_Town_2010


ПУБЛИКАЦИИ

Prague Declaration - European Universities: Looking forward with confidence
Published version in English
Higher Education Policy (HEP)
March 2010, (Vol. 23, No. 1)
IAU 2009 Annual Report

IRMM 50th anniversary 1960-2010

2010, European Commission, Joint Research Centre Themes:

This brochure describes the history and evolution of the JRC's Institute for Reference Materials and Measurements - formerly known as the Central Bureau for Nuclear Measurements - over the last 50 years. More ...



R&D and the financing of innovation in Europe

Financing innovative firms No 2

2009, European Investment Bank
Каталог: Documents -> Infobulletin
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” декември 2011 с пожелание за весели празници
Infobulletin -> Бюлетин октомври 2010 съдържание: магистратури, стипендии, стажове
Infobulletin -> Бюлетин май 2010 магистратури, стипендии, стажове ma in european history and civilisation
Infobulletin -> Конкурс за стипендия "дамян балабанов" за академичната 2010/ 2011 Г
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” октомври 2011 съдържание
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” ноември 2011 съдържание
Infobulletin -> Месечен информационен бюлетин на нис при су „СВ. Кл. Охридски” септември 2011 съдържание
Infobulletin -> Програма по медиен мениджмънт със стипендии от виена


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница