Маларията е най-значимата тропическа болест, причиняваща висока смъртност



Дата05.09.2016
Размер23.83 Kb.
#8307
МАЛАРИЯ

Маларията е най-значимата тропическа болест, причиняваща висока смъртност.

През 70-80-те години на 20-ия век маларията бе ликвидирана в почти всички страни на Европейския регион. След 1990 г. обаче, местната трансмисия в страните на Централна Азия и Кавказ бе възстановена и избухнаха големи епидемии. Местната малария все още продължава да е сериозен проблем и в съседна Турция. Определен епидемиологичен и клиничен риск създава нарастващия внос на случаи на малария в Европа от ендемични страни. По данни на СЗО за 1998-2009 г. те са 130 798, в резултат на което са починали 601 души.

У нас постоянно се диагностицират случаи внесени от ендемични страни, като след ликвидацията техният брой достига 2942. От внесена тропическа малария са починали 17 души. През 2009 г. са регистрирани 8 случая на внесена малария у нас, като 2 от тях завършиха летално, а през 2010 г. регистрираните случаи са 5.

Маларията е заразно заболяване, което се причинява от 4 вида маларийни плазмодии. Източник на заразата са болните хора и паразитоносителите. Възприемчивостта към маларията е всеобща.

Предаването на инфекцията става по кръвен път при:



  • ухапване от заразен комар (род Anopheles)

  • при преливане на кръв от болен човек или паразитоносител и чрез замърсени спринцовки и игли

  • при бременност при увредена плацента

  • по време на раждане

Заболяването се проявява с малариен пристъп (температурна треска) повтарящ се през строго определен интервал от време. Пристъпът продължава от 6 до 12 часа и протича в следните фази:

І-ва фаза – разтрисане, ІІ-ра фаза – чувство за горещина като температурата бързо се покачва и достига 40-41о С, ІІІ-та фаза – обилно изпотяване.

В зависимост от видовата принадлежност на причинителите са различават няколко вида малария, от които тропическата протича най-тежко (може да доведе до маларийна кома и смърт). Ако заболяването не се лекува, пристъпите преминават и болните стават паразитоносители.

В България потенциалният малариен сезон е от месец април до месец октомври.



Профилактиката на маларията включва следните мерки:

  • спрямо източника на зараза – ранна диагностика и лечение на болните и заразоносителите, диспансерно наблюдение

  • спрямо преносителите – борба с ларвите на комарите (ларвицидна обработка и заселяване на водоемите с рибките гамбузия) хидромелеоративни мероприятия за пресушаване и отводняване на блатата и застойните водоеми, унищожаване на комарите

  • индивидуална профилактика – предпазване от ухапвания от комари (използване на репеленти, инсектициден спрей, замрежване на прозорци и врати, високочестотни вибратори и др.)

Ако пътувате в чужбина – посетете личния си лекар или паразитолог, за да получите указания за предпазване от малария. Набавете и вземете със себе си препоръчаните препарати за химиопрофилактика и за лична доза при спешни случаи. По време на престоя трябва да се предпазвате от ухапване от комари, да използвате инсектицидни репеленти – лосиони, кремове. Помещенията за спане трябва да се обработват със спрейове, през нощта да се използват дрехи, покриващи ръцете и краката. Приемането на лекарства започва 1 седмица преди заминаване за тропическа страна и продължава по време на целия престой и четири седмици след завръщането. При завръщане от чужбина отново посетете личния лекар и го уведомете, че сте се завърнали от тропическа страна; при температурно състояние в период до 3 години след завръщането Ви незабавно потърсете медицинска помощ.
Каталог: novini -> epidobst
novini -> Програма за планираните дейности и кампании по повод 14 февруари 2013г
novini -> Програма по прехраната и Международния фонд за развитие на селското стопанство
novini -> Отдел “Методичен”
novini -> Община хасково драматично куклен театър "иван димов"
novini -> Семинар по динамика на механичните системи" научен форум за постиженията в тази област на науката. За неговите лични приноси в тази научна област той бе удостоен със званието „Заслужил деятел на науката."
epidobst -> Справка за взрив от хранително заболяване с причинител Стафилококус ауреус
epidobst -> Анализ на заразната заболяемост в Разградска област за периода от 01. 01. до 31. 03. 2012 г
epidobst -> За чревните заразни заболявания в Разградска област по общини и населени места през периода 01. VІ. 09. VІІІ. 2010г., в сравнение със същия период на 2009г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница