Маларията и днес продължава да бъде една от масовите ендемични болести в тропическите страни



Дата09.10.2017
Размер27.34 Kb.
#31979
М А Л А Р И Я
Маларията е протозойно трансмисивно заболяване, което се причинява от четири вида маларийни плазмодии, чрез кръвосмучене от анофелийни комари от заразени лица на здрави, при съответни климатични условия, или, чрез кръвни интервенции, отново от заразени лица. Протича с циклични температурни пристъпи, анемия, увеличаване на черния дроб и далака. Всички хора са възприемчиви към заразяване и след преболедуване не се създава траен имунитет.

Маларията и днес продължава да бъде една от масовите ендемични болести в тропическите страни. В това отношение, за много страни от Азия, Африка и Латинска Америка маларията е не само здравно-социален проблем, но оказва неблагоприятно влияние върху икономическото развитие в тях. Страните в умерения и субтропичен климатични пояси / в които се намира и нашата страна/ имат благоприятни климато-фаунистични условия за развитие на маларийния плазмодий при наличие на анофелийни комари и температурни покачвания от пролетта до есента. От друга страна, съвременните международни отношения доведоха до разширяване на взаимните връзки с тези страни и до интензивен внос на малария у нас. Проблемите оттук-нататък идват от ограничената информация за българските и чужди граждани, които се завръщат от тропическите страни и подценената опасност от местно разпространение на малария у нас. Като пример за занижен контрол е местният автохтонен случаи в Благоевградския край през периода 1995 – 1996 год. с 18 заболели българи, а трябва да се отбележи, че маларията в България е ликвидирана от 1965 год. През периода 1966-2009 год. общият брой внесени случаи на малария е 2942, а починалите са 17. През 2009 год. са регистрирани 8 случаи , а са починали 2. През 2010 год. са регистрирани нови 5 случая.

Епидемиологичните проблеми идват от това,че у нас съществува потенциална ендемичност за малария в по-голямата си част, тоест, наличие на анофелийни комари; обширни постоянни биотопи, като поречията на реките Тунджа, Марица; летни температури, благоприятни за оптимално развитие на маларийните плазмодии в тези комари, граничещите територии на страната ни с РТурция и така наречената тропикализация в последните години.

Ликвидирането на маларията в нашата страна през миналия век показва здравните възможности и добрата здравна организация, която съществуваше, по отношение на двата основни фактора-заминаващи и пристигащи лица за и от тропическите страни. Защото, по отношение на преносителя-анофелийните комари и климатичните условия, които са постоянно действуващи, са без особени промени в годините. Но, внасянето на малария е нерегулируем процес, който зависи от ендемичния район и рисковите контингенти. Прогнозата показва,че вносът на болни и носители на малария ще се увеличава. Ето защо, усилията на цялата здравна мрежа трябва да се насочат към усъвършенствуване на противоепидемичните мероприятия, по отношение на тези хора,а именно:

1.Пристигащите лица от тропически страни-българи и чужденци трябва да се насочат към своите лични лекари за регистрация и изследване в РЗИ, още в първите дни на своето пристигане.

2.При повишена температура задължително да съобщават, че са били в дадена страна, където има ендемична малария и да бъдат изследвани за малария.

3.Всички лица, посещавали такива страни, се вземат на диспансерен учет и се изследват за малария при всеки температурен случай до 3 год. от своето завръщане.

4.Всеки болен или носител се лекува в болнично заведение.

5.Желателно е заминаващите за тропически страни да се снабдят с лекарствени средства за целия престой там и с външни репеленти за предпазване от ухапвания от комари.

Ямболският район е потенциално ендемичен за малария и е важно да се вземат всички предохранителни мерки за недопускане внос и местно разпространение на малария. Благоприятните външни температури, от пролетта до късна есен, поречието на р.Тунджа, язовирите и други временни биотопи създават добри условия за развитие на комари от род Анофелес, в който най-добре се адаптира маларийният плазмодий. Не на последно място по значение е и граничещата с РТурция наша територия.



Д-р К.Карастоянова

специалист по паразитология в РЗИ-Ямбол
Каталог: Document -> Epidemiolg
Document -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
Document -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
Document -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
Document -> Становище за осъществен предварителен контрол
Document -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
Epidemiolg -> От антракс боледуват предимно тревопасните животни – диви и домашни
Epidemiolg -> На вниманието на опл, лз за болнична помощ, мц и дкц уважаеми колеги
Epidemiolg -> На вниманието на опл, лз за болнична помощ и извънболнична помощ, мц и дкц


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница