Мартин димитров (СК): Уважаема госпожо председател, господин вицепремиер, дами и господа



Дата17.10.2018
Размер45.52 Kb.
#90741
МАРТИН ДИМИТРОВ (СК): Уважаема госпожо председател, господин вицепремиер, дами и господа! Най-важният въпрос, който стои в момента пред България, пред българското правителство и българския парламент е как ще бъдат финансирани тези 3 млрд. лв., които България трябва да плаща непосредствено през следващите месеци. Един милиард бюджетен дефицит (дано да не е повече, господин Дянков – трябва много да внимавате с всички Ваши колеги този милиард да не стане повече) и близо 2 млрд. лв. външен дълг. Откъде ще бъдат намерени тези средства?

В обществото бяха представени идеи, които тръгнаха от правителството – едва ли не Сребърният фонд да бъде инвестиран в държавни ценни книжа, което да доведе до приход в бюджета и така да бъде покрит този дефицит. Това би било голяма грешка.

Наблюдавам международните финансови институции, господин вицепремиер – внимателно следят България, и за първи път се заговори за проблеми с нашата платежоспособност. Наблюдават ни.

Гърция е в много тежко положение. Възможно е да се стигне до фалит на Гърция – казвам Ви го най-отговорно, който ще има негативно влияние и върху нашия образ.

Задавам Ви този въпрос, защото спешно имаме нужда от ясен план – какво правим. Този план трябва да е приет от парламента, от правителството – да е ясна гаранция за целия финансов свят, че България няма да попадне в дупката, в която е Гърция, и ще запази своята стабилност. Това означава, че за тези 3 млрд. лв., които не достигат, те са най-малко толкова – аз се опасявам да не са повече, трябва да имаме ясен план откъде вземаме тези средства. Това означава вътрешно и външно финансиране.

Този дебат започна от предишен разговор с Вас в българския парламент, но се надявам днес да чуем повече идеи и ангажименти от Ваша страна. Как се стига до положението, в което в момента е Гърция? – Веднъж влизайки в неплатежоспособност, те не можаха да излязат от това положение вече толкова години. Веднъж паднеш ли в тази дупка, паднеш ли в този трап веднъж, повече излизане няма! Нямаме право да се озовем там!

Знаете, че за първи път във фискалния резерв имаме само двата задължителни фонда – фондът „Козлодуй” и Сребърният фонд. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Тоест в България на практика свободни пари няма, което означава, че имаме нужда от план, който да покаже на света, че тези средства ще бъдат покрити и дефицитът ще бъде финансиран. Благодаря за Вашето внимание.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Благодаря.

Господин министър, заповядайте за отговор.

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ СИМЕОН ДЯНКОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Димитров, Законът за държавния бюджет на Република България за 2012 г. определя максималния размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през настоящата година. Една от възможностите, очертана в Бюджет 2012 г., е емисия на международните пазари в размер до 2 млрд. лв. С други думи, законово тази възможност я има.

Въпросът: дали и кога ще бъдат емитирани държавни облигации на международните пазари е свързан преди всичко с цената на финансирането, които тези пазари биха предложили на България като емитент.

Тук сте прав, че на този пазар цената за България много се влияе от нашите съседни държави, главно Гърция, въобще тежкото състояние на голяма част от икономиките и техните публични финанси в Южна Европа. Затова ние следим този процес всяка седмица. Инвестиционният рейтинг на страната и макроикономическите й показатели досега дават възможност за пазарно финансиране както на местния, така и на международните капиталови пазари. Смятаме, че е добре България да се възползва и от тези две възможности, както и от една трета възможност.

Ако мога да обобщя моята философия относно финансирането на държавния дълг, тя е, че трябва да има максимална диверсификация и в източниците на финансиране, и в годините на падежите. С други думи, за мен е най-правилно да има частично погасяване на държавния дълг с приходи от продажби на ненужни държавни активи, така наречената приватизация. Една част да бъде покрита с краткосрочни държавни ценни книжа, примерно със срок до три години. Една друга част да бъде покрита със средносрочни еврооблигации, със срок, примерно, или пет, или седемгодишни облигации.

За мен добро съотношение между тези три различни източника на финансиране е една трета, една трета, една трета. С други думи, от ненужни държавни активи – около една трета от нужната сума, от държавни ценни книжа на вътрешния пазар – около една трета, и от еврооблигация, говорим за 2013 г. – също една трета. Знаете, че през 2015 г. също предстои голям падеж от така наречения дълг на Милен Велчев. Така че отсега трябва да мислим и за 2015 г. Благодаря за вниманието.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Благодаря.

Господин Димитров, имате възможност за реплика.

МАРТИН ДИМИТРОВ (СК): Това е посоката, господин Дянков, в която трябва да се мисли, но тази посока трябва да бъде облечена в конкретни действия съвсем скоро, които да бъдат дебатирани и одобрени от парламента.

Няколко обезпокоителни неща. Първо, не виждам приходите от приватизация, за които Вие говорите. Това е отговорност, разбира се, на премиера и на икономическия министър. Но аз не виждам една трета от сумата да може да бъде събрана по този ред, което означава, че ако това не се случи, трябва да имаме алтернатива. Не може на случайността да се остави толкова важен въпрос. Надявам се Вие да сте прав, но по-скоро не сте.

Вторият въпрос, който е изключително важен, е управлението на Сребърния фонд – законопроектът, който е на Вашата интернет страница. Не трябва да се стига до такова масово инвестиране в държавни ценни книжа. Аз се надявам тази идея да бъде преразгледана от правителството. Ако тя е била само идея да покаже на международните инвеститори, че има свободни пари, дотук добре, но дотук трябва да се свърши.

Третият въпрос. Има огромен резерв в контрабандата от цигари, която се вижда по софийските улици, ако искате, по софийските пазари. Никога не е било така. За мен това е отговорност на вътрешния министър Цветан Цветанов, но Вие като финансов министър трябва да упражните повече контрол да се справят с тази контрабанда. Там изтичат стотици милиони левове, които биха могли да влязат в бюджета и да бъдат част от по-добрата финансова перспектива през тази и следващата година.



И накрая, обобщавайки, господин Дянков, да, тази е посоката, но трябва да имаме конкретен план, който да включва и буфери. Тоест тези една трета, една трета, една трета трябва да бъдат покрити със здрав буфер.

Пак Ви казвам, в момента, в който Гърция, не дай си Боже, фалира – аз няма да се учудя, признавам пред всички народни представители, това да стане някъде между юни и октомври тази година, не дай си Боже, целият свят ще гледа България и ще пита: „България стабилна ли е и на този фон ще покаже ли резултати, ще покаже ли платежоспособност, ще удържи ли?”. Това ще бъде въпросът, който всеки инвеститор ще си задава. Тогава, между другото, без вина, има опасност да ни намалят кредитния рейтинг. Тоест при евентуален фалит на Гърция, без вина, ние ще бъдем потърпевши. Твърде вероятно и нашият кредитен рейтинг ще бъде намален заради това, има такава опасност. Ако за момент покажем нестабилност, пак ще се заговори за преговори с Международния валутен фонд и за предпазно споразумение с фонда, което за България не е добра перспектива.
Каталог: assets -> 2012
assets -> 143 основно училище “георги бенковски”; град софия район “подуяне”; улица “тодорини кукли” №9
assets -> 143 основно училище "георги бенковски"; град софия
2012 -> Позиция на нис на сдс интернет цензура без граници
2012 -> Парламентарен контрол 09. 09. 2011 г
2012 -> Отговор на министъра на Диана Ковачева на въпрос от народния представител Димо Гяуров относно неправомерно събиране на такси от Агенция по вписванията за извършване на вписвания в Търговския регистър по електронен път


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница