Мъдрят увеличение на вноските за здраве



страница1/7
Дата11.01.2018
Размер391.32 Kb.
#42950
  1   2   3   4   5   6   7



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
05.10.2016
Национални вестници


Мъдрят увеличение на вноските за здраве


Телеграф  стр. 8  

Работна група от експерти ще мъдри увеличаване на вноските за здраве.

Лекари, пациенти и представители на властта ще се заемат с изготвянето на концепция за здравноосигурителния модел в България, която да бъде поставена на дебат в обществото. Това обяви д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация, по време на здравна конференция вчера. В качеството си на секретар на Консултативния съвет по здравеопазване към МС той е получил писмо от здравния министър д-р Петър Москов, който му възлага съставянето на работната група. По думите на Хасърджиев, един от вариантите за развитие на модела е увеличаване на здравната вноска, а друга възможност са фондове за допълнително здравно осигуряване. Междувременно пък Българският лекарски съюз предлага промени в Наредбата за диспансеризация. Идеята е в новия документ да бъдат включени заболявания от сферата на ендокринологията и офталмологията, които трябва да се следят от диспансеризиращия лекар. Заедно с това лекарите искат и повече изследвания.

Препитват здравния министър за проблемите във Фонда за деца


Телеграф  стр. 8  

Народните представители от комисията по здравеопазване ще препитват здравния министър д-р Петър Москов за проблемите във Фонда за лечение на деца.

На редовното си заседание депутатите ще задават въпроси на министъра във връзка с оставките в Обществения съвет към институцията и обвиненията за липсата на прозрачност в работата й. Това заяви председателят на парламентарната комисия д-р Даниела Дариткова. "Комисията по здравеопазване е отворена за всеки, който би искал да постави въпросите си чрез народните представители към министъра", посочи тя. Междувременно днес е обявен протест срещу работата на фонда, който ще започне в 11 ч. пред здравното ведомство. Той се организира в социалните мрежи, а участие са заявили около 100 души. Сред исканията на протестиращите е оставка на настоящото ръководство, проверка на цялостната дейност на администрацията на ЦФЛД от скандалните арести на предишното управление до момента, както и отмяна на новоприетите промени в Правилника за дейността на фонда.

Безплатен зъболекар в Пазарджик


Телеграф  стр. 8  

Безплатен зъболекар преглежда и силанизира зъбите на най-малките в Пазарджик до 20 ноември. От услугата могат да се възползват всички малчугани между 5 и 8 години, като се силанизират само първите постоянни зъби. Силанизирането в областта се осъществява от общо 11 лекари по дентална медицина - в Пазарджик и в по-големите градове в региона - Стрелча, Панагюрище, Септември, Велинград, Белово и Брацигово, както и в село Нова махала. Прегледите стават с предварително записване в Българския лекарски съюз.



Скочиха срещу новия режим за извинение на отсъствията


Телеграф  стр. 6  

Джипитата се обявиха твърдо против новия режим за извинение на отсъствията в училище. Според правилото към досегашните извинителни бележки лекарите ще трябва да прилагат и амбулаторен лист. Регионалното управление на образованието във Враца първо предложи тази мярка с цел да се ограничат фалшифицираните документи, които децата предоставят. Инициативата веднага бе подета и харесана от просветното министерство. Именно лекарите от Враца обаче първи надигнаха глас срещу новото правило, а вчера зад тях застанаха и-от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България; В официално становище джипитата посочват, че тази мярка е незаконосъобразна и представлява грубо нарушение на конфиденциалността на пациентите.



2000 БЕБЕТА СЕ РАЖДАТ С ОБЪРКАНИ ГЕНИ


Милена Димитрова

Телеграф  стр. ІІІ  

Около 3%, или между 1800 и 2000 бебета, се очаква да се родят с някаква генетична аномалия, ако по време на бременността си жените не извършват определени изследвания.

"При всички, включително при българите, най-честата генетична болест е синдромът на Даун. Без превенция се очаква около 1:700 новородени, или около 90 случая годишно при настоящата раждаемост. С възрастта на бременната честотата нараства и при 39-40-годишна възраст тя вече е около 1%", обясни пред здравен "Телеграф" генетикът проф. Иво Кременски, който е консултант на Лабораторията по геномна диагностика към Медицинския университет София.

На всички бременни жени у нас е предоставена безплатна възможност за провеждане на т.нар. биохимичен скрининг, който се извършва между 11-а и 13-а гестационна седмица на бременността за оценка на риска от болестта на Даун и най-честите генетични хромозомни болести. За всички бременни с доказан повишен риск от Даун и всички известни генетични болести, които са около 3000, е предоставена безплатна възможност за пренатална диагностика - амниоцентеза. При нея малко количество околоплодна течност се взема от околоплодния сак, в който се намира бебето през бременността. Тази течност е съставена основно от урината на бебето и секрети от устата и белите дробове, но в нея се намират и клетки на плода, излющени от кожата, както и от неговия бял дроб. Клетките могат да се изследват генетично, за да се изследва здравето на плода.

Около 22 000 бременни жени у нас се изследват в 5 университетски контролирани генетични лаборатории и се откриват с амниоцентеза около 40-45 случая с Даун и още толкова с други генетични болести. Освен в държавните лаборатории различни модели на биохимичен скрининг се предлагат от поне 15 неконтролирани негенетични лаборатории. В тях се изследват около 10 000 бременни, като не рядко изследването е свързано с неоправдано безпокойство. "Изводът е, че ние се нуждаем от национална, контролирана програма за профилактика и диагностика на генетичните болести. За успешното изпълнение на тази програма са необходими не повече от 10 генетични лаборатории за генетичен скрининг и не повече от 3 лаборатории за пренатална диагностика. Тези лаборатории трябва да работят в консорциум и под непрекъснат национален контрол. В момента Министерството на здравеопазването анализира ситуацията с провеждането на генетичните диагностични изследвания у нас и в скоро време се очаква въвеждането на ефективна национална програма", казва още проф. Кременски.

Редките заболявания засягат българите по-слабо

Най-честата генетична болест при бялата раса-муковисцидозата, при българите се среща при 1:3300 при средно европейска честота 1:2500. Изследваната при всички новородени лечима болест фенилкетонурия при българите е 1:30 000 новородени при средно европейска честота 1:10 000. Като цяло генетичните болести при българите са по-редки в сравнение с европейските популации, но се причиняват не от единични мутации (случая с българските роми), а от множество. По-ниската честота ни дава предимство, но разнообразието от мутации усложнява превенцията и диагностиката. Изводът е България се нуждае от национален генетичен регистър, национална ДНК банка за провеждане на ефективна национална профилактична генетична програма. Нека не забравяме, че от 7000 известни генетични болести само няколко десетки могат да се лекуват и годишното "лечение" за болен струва от 30 000 до над 300 000 лева. Очевидно единственият изход е превенцията, профилактиката и, разбира се, максимално възможните грижи за вече родените болни.






Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница