Медиен клипинг 01. 09. 2014 Г



страница1/4
Дата01.09.2017
Размер395.75 Kb.
#29278
ТипУчебник
  1   2   3   4
МЕДИЕН КЛИПИНГ 01.09.2014 Г.



Ожесточен спор: Трябва ли учебниците да възпитават родолюбие?

http://btvnews.bg/video/bulgaria/obshtestvo/ozhestochen-spor-tryabva-li-uchebnitsite-da-vazpitavat-rodolyubie.html

Учебник по история почти предизвика бой в ефира на Btv

Учебник разбуни интернет



Скандал! Цар Симеон І не бил велик владетел

Третокласници ходели на неделно училище заради грешките



http://www.monitor.bg/article?id=441336

Учебник по “Човекът и обществото” за трети клас разбуни интернет заради недомислици и спорни данни за българската история, написани в него. За това сигнализирал Костадин Костадинов, родител на дете от трети клас във Варна и директор на Регионалния исторически музей в Добрич.

След като криво-ляво третокласниците се справят с географията на България, която е много сложна и неразбираема, във втората част започва ходенето по мъките с историята.

Още с първите уроци върху децата връхлитат маса факти – племена, богове и съкровища, гробници, битие. Едва на 42-ра страница се появяват и българите като племе. Славяните пък са описани с 8 изречения, като се подчертава, че те са живеели във Византия.



Пет са изреченията, в които се описва създаването на България

За хан Крум има едно изречение. Омуртаг е пропуснат в трети клас и бързо стигаме до Борис Покръстителя. След него идва безумното описание на Симеон.

“Цар Симеон водил продължителни войни с Византия, но те не оставили трайни следи в българското минало.”  Защо са го наричали Симеон Велики, така и не става ясно в урока. Следва препускане през времената на цар Петър, богомилите, св. Иван Рилски, цар Самуил и третата българска столица Охрид, та до падането на България под византийско робство – всичко това в рамките само на един учебен час. Край на Първото българско царство.

В учебника вече идва ред на Второто българско царство – отново безумно само за един час децата трябва да научат и запомнят бунта на братята Асен и Петър, цар Калоян, цар Иван Асен Втори и Патриарх Евтимий.

Едва ли е възможно историята на цялото Второ царство да е

само в един урок, плюс години и понятия

от рода на опозиция, римски папа, дипломати, толерантност, възмущават се родители и учители.

Огромно възмущение предизвиква сред тях и начинът, по който е описан Васил Левски – „той създал комитети за подготовка на общо въстание. Полицията заловила Апостола. Съдът го осъдил на смърт. Присъдата била изпълнена в покрайнините на София”. Срещу кого се е подготвяло въстанието, коя полиция го е заловила, кой съд го е осъдил – не е ясно.

Урокът за Освобождението на България е уникален, твърдят родителите.

“Хората в Западна Европа, Съединените щати и Русия протестирали срещу султанската власт.” Тук изникват и Великите сили. Те не успели да се справят със султана и през пролетта на 1877 година започнала Руско-турската война срещу Османската империя. Няма никаква логика, обясняват родители. Хем е срещу Османската империя, а пък е наречена Руско-турска, а никъде не се споменават турци. От нищото се появява българското опълчение, а Княжество България е упоменато в две изречения, и то такива, че на третокласниците съвсем им се замайват малките главици.

“Този коментар за учебника по “Човекът и обществото” за трети клас, който предизвика отзвук, съм го написал още през месец февруари, защото синът ми беше в трети клас. Това, което аз успях да направя, е целия втори срок, всяка събота, да водя часове по родинознание пред деца в музея във Варна. Идваха около 50 - 60 деца, включително и от Добрич. Бях помолен от родители, защото ако си бяхме спрели децата от тези часове по този учебник, държавната машина щеше да скочи веднага върху нас. Аз пак казвам, че този учебник е вреден за децата ни.”

Издателите: Разпространяват се лъжи и манипулации

От март тази година в интернет се разпространява текст, изпълнен с откровени лъжи и манипулации. Така от издателство „Просвета” коментираха критиките към учебника „Човек и общество” за трети клас. Според издателите нападките на директора на Районния исторически музей в Добрич Костадин Костадинов са манипулативни и необективни. От издателството обясниха, че думата „българи” не се среща в първите страници на учебника, защото в началото помагалото разглежда природата на България, а не миналото.

Относно критиката на Константинов, свързана с написаното, че Цар Симеон водил продължителни войни с Византия, но те не оставили трайни следи в българската история, от издателството коментираха, че „териториалното разширение, постигнато със Симеоновите войни, е краткотрайно в исторически и хронологически аспект”.

Относно написаното, че Левски е заловен от полицията пък редакторите обясняват, че наистина Апостола е заловен от заптиета, т.е. от османската полиция, която е структура за поддържане на вътрешния ред в Османската империя.

„Според речника на думите в българския език заптие означава „турски стражар у нас преди Освобождението”. И да, Левски е изправен пред османски съд в София, който му издава смъртна присъда. По този въпрос има академично изследване и документите са публикувани много отдавна.



Как децата ни учат българската история?

Неочакван спор избухна "за кожата" на един учебник за ІІІ клас

http://www.duma.bg/node/84596

"Лъжи в учебниците по история" се нарича мнението на директора на Регионалния исторически музей в Добрич Костадин Костадинов, което бе публикувано в някои сайтове, например burgas.utre.bg, и бе публикувано в различни медии, включително ДУМА на 29 август т.г. По този повод в редакцията се получи писмо от издателство "Просвета", което в публикацията не е споменато, но явно е разпознало, че става дума за неговия учебник "Човекът и обществото" за 3-ти клас (освен него такъв учебник има и "Булвест 2000").  


Тъй като текстът на "Просвета" съдържа обяснение по текстове на Костадинов и в други медии, които ДУМА не е публикувала, ще се ограничим до пасажите, отнасящи се за текста на нашата заимка от burgas.utre.bg.

"Просвета": написаното е исторически вярно



"От март 2014 г. в интернет се разпространява текст, изпълнен с откровени лъжи и манипулации, който разпалва междуетническа омраза. Редно е първо да представим автора му: той е директор на историческия музей в Добрич и политическа фигура - кандидат-депутат от листата на Националния фронт за спасение на България (НФСБ) и доскорошен зам.-председател на ВМРО-БНД. Предизвикал е не един медиен скандал с констатации и призиви като: "Да пратим циганите в Индия!"; "Циганите са подчовеци и паразити"; "Изкупуват България чрез офшорки" и др.
В текста на К. Костадинов се визира учебник по Човекът и обществото, одобрен от МОН. Цитатите, поставени в кавички от него, не са верни, но все пак да проследим какво го е възмутило.
- ...Костадинов продължава с една фраза за управлението на Симеон Велики: "По-нататък от урока за Симеон Велики ще научите, че "Цар Симеон водил продължителни войни с Византия, но те не оставили трайни следи в българското минало" (стр. 48)".
Да, териториалното разширение, постигнато със Симеоновите войни, е краткотрайно в исторически и хронологически аспект. Само половин век по-късно, през 967 г., източната част на страната е завладяна, а през 1018 г. България престава да съществува като държава за 168 години. От друга страна, историческият мит за "България на три морета" и днес, за съжаление, продължава да подхранва архаичния етнически национализъм, който като извор на национално самочувствие се уповава на териториални завоевания и омраза към съседа. Този тип "скрити програми" са напълно отхвърлени в европейското образование още след Втората световна война и са недопустими според държавните образователни документи в Република България.
- Според Костадинов: "За Османската империя ще научите, че "немюсюлманите имали право да изповядват вярата си... в семействата си българите говорели родния език, създавали песни, празнували празници... в общите села християни и мюсюлмани живеели заедно, а в труда и празника човешките връзки надмогвали различията" (стр. 60).
Да, визираното по-горе представлява неоспорими исторически факти. Не става ясно точно какво оспорва Костадинов.
- В текста се визира и дейността на В. Левски (бел. ред. - според Костадинов, от учебника не се разбира срещу кого подготвя въстание Левски, нито пък че е бил обесен и че остава впечатлението, че той е бил справедливо съден и заслужено обесен) и особено фактът, че полицията го е заловила.
Да, Левски е заловен от заптиета, т.е. османската полиция - структура за поддържане на вътрешния ред в Османската империя. И според речника на думите в българския език заптие означава "турски стражар у нас преди Освобождението". И да, Левски е изправен пред османски съд в София, който му издава смъртна присъда. По този въпрос има академично изследване и документите са публикувани много отдавна.
- "Праведният гняв" на г-н Костадинов се разгаря с пълна сила от данните в учебника за протести в Западна Европа, САЩ и Русия срещу османските жестокости при потушаването на Априлското въстание, и особено тези в САЩ.
Да, сред първите, пристигнали на местата на трагедията, които я правят достояние на света, са Юджийн Скайлър - генерален консул на посолството на САЩ в Цариград, и американският журналист Дженюариъс Макгахан. Именно те първи уведомяват официалните среди и международната преса за насилията над българите и правят възможно неколкостотин чуждестранни вестника да публикуват над 3000 статии, дописки и телеграми. Според академичната история на България, издание на БАН, в главата ПРОТЕСТНО ДВИЖЕНИЕ В ЗАПАДНА ЕВРОПА И САЩ В ПОДКРЕПА НА БЪЛГАРИТЕ пише следното: "Отзвукът на Априлското въстание достигнал и до САЩ, където печатът изразил възмущението на обществеността от извършените жестокости... Освен материалите от мисията на Скайлър били обнародвани редакционни статии с апели южните славяни да бъдат оставени свободно да решават съдбата си." Да не говорим, че проектът за създаване на автономна българска държава, обхващаща Северна България, Тракия и Македония, представен от граф Игнатиев на Цариградската посланическа конференция на великите сили (1876 - 1877), е дело именно на американския дипломат Ю. Скайлър.
- Колкото до участието на румънци в Освободителната война (бел. ред. - Костадинов цитира учебника, че с опълченците ни на Шипка се сражават румънци) - всеизвестен факт, който обаче предизвиква у г-н Костадинов желание да си скъса дипломата, в академичната история на България, т. 6, може да прочетем: "Назряващата война против Турция накарала руското правителство да се споразумее с правителството на Румъния... Румънското правителство се задължило да участва във войната с армия в състав около 40 000 души..."
Във войната участват също черногорска и сръбска военна част, а в състава на руската армия, като армия на многонационална империя, се сражават представители на различни народи: финландци, украинци, кавказци и много други. Румънски корпус от 25 000 души участва в драматичните  кръвопролитни атаки на Плевен преди неговата обсада, когато е обстрелван от румънска артилерия. Българската земя е напоена с кръвта на хиляди румънци и е кощунствено да се отрича участието им в освобождението на България. А твърденията на Костадинов биха могли да предизвикат и дипломатически скандал с нашата северна съседка.
* * *

По темата реагира и МОН. Според министерството, "използваните цитати са извадени от контекста на съответните уроци и не се позовават на актуален учебник." Трябва да се отчитат и възрастовите психологически особености на учениците в начален етап, при които най-важното е текстът да е написан разбираемо за тях", пишат от МОН. Това налага "авторът да подбере онези фрагменти от историята, чрез които да се постигнат целите на обучението по учебния предмет. Историческите знания са представени фрагментарно, защото се изграждат първи представи за историческите личности и събития, с които учениците ще се срещат при системното изучаване на българската история в следващите класове", казват от МОН.


МОН уточнява, че учебникът на "Просвета" е одобрен през 2004 г., през 2008 г. е преиздаден след извършени обективно необходими промени. В началото на 2014 г. МОН е поискало мнението на съответните учители в страната и след препоръките им учебникът е преиздаден отново.

Уточнение на редакцията

Създалият се спор изисква малко уточнение. Първо, когато даден текст се отнася изцяло и само за професионални теми, особено в надпартийна сфера като образованието, ДУМА не се занимава с партийната принадлежност на автора му. 
Второ, успяхме да закупим издания на учебника на "Просвета" от 2008 и 2013 г. За да няма изваждане от контекста, ето пълния текст на съответните раздели в учебника (запазваме пунктуацията). Нека всеки прецени сам какви "първи представи" получават българчетата за живота ни в робство и за Левски.

"Българите през 15.-17. век

Държавата на османците. През 14. век от юг с голяма военна сила към България настъпили османците. Цар Иван Шишман дълго устоявал на техния натиск, но през 1393 г. Търновград бил завладян. Три години по-късно цяла България загубила независимостта си. Османците превзели Константинопол и го превърнали в своя столица - Истанбул.
Владетелят на Османската империя се наричал султан. Тя била "мозайка" от езици и вери. Законът разделял хората по вяра. Мюсюлманите имали право да участват в управлението и да служат в армията. Християните и евреите можели да изповядват вярата си, да имат молитвени домове, но нямали достъп до властта и армията. Хората от всички вероизповедания плащали данъци на държавата.
Българите в османската държава. Повечето българи живеели в села. В семействата те говорели родния си език, пазели обичаите, празнували християнските празници, пеели български песни. В много села заедно живеели християни и мюсюлмани. Те се сближавали в труда, обменяли думи, песни, танци и обичаи, споделяли празници".
(вариант на учебника, 2013 г.)

За свободна България. Докато едни българи будели жаждата за свобода със знание и вяра, други подготвяли въоръжен бунт срещу султана. Георги Раковски от Котел пръв изработил план за освобождение. Големият родолюбец и смел водач Васил Левски от Карлово, наречен Апостол на свободата, създал комитети за подготовка на въстание. В тях влизали достойни хора: свещеници, учители, търговци, занаятчии. Левски вярвал, че в свободна България всички хора ще имат равни права. Османската полиция заловила Апостола. Съдът го осъдил на смърт. Присъдата била изпълнена в покрайнините на София."


(вариант 2013)

А ето същата тема във варианта на учебника от 2008 г.:



"Апостола на свободата. През 19. век българите показали, че принадлежат към свободния европейски свят. Оставало да изминат най-трудната част от пътя - да възстановят своята държава чрез въоръжена борба. Васил Левски пръв посочил, че делото ще бъде успешно само ако в него участват всички българи. Като апостол Левски тръгнал сам по градове и села и изградил мрежа от тайни комитети за въстание. В разгара на подготовката Апостола на свободата бил заловен, осъден и обесен край София".



ПРОСВЕТА

Защо УСПЕХ е един от успешните европроекти на МОН

Заради добрите практики програмата бе удължена с още една година

http://www.segabg.com/article.php?id=715099

"В работата си с глина използваме различни техники - източваме с точилка, правим отливки в гипсови калъпи и малки пластики, точим съдове с грънчарско колело. Изпичаме нашите изделия - къде мислите - в чушкопек и в една пещ с малко по-големи размери, която изровихме от шкафовете в кабинета по физика", разказва Мария Митрева, ръководител на ателие "Сръчко" в Гимназията за преподаване на чужди езици "Христо Ботев" в Кърджали. Училището е добре известно - всяка година неговите възпитаници са сред първите 10 училища по успех от матурите. 2014-а не е по-различна - абитуриентите заеха трето място в почетната класация. Извън уроците по литература и чужди езици гимназистите демонстрират сръчност в клуба по грънчарство.

"При нас е добре дошъл всеки, който е готов да се усмихне и да повярва в себе си. А пътят е кратък - трябва само една протегната ръка и парче глина. Вече трета година учениците творят с огромен интерес и активно участват в различни представителни изяви на ателието", продължава с разказа си Мария Митрева, която не пести похвали за работата и старанието на учениците. Троянска шарка и сграфито техника са само част от дейностите, които учениците усвояват при работата с глината или както шеговито я нарича ръководителката - "голямото цапане". И вие може да научите нещо полезно - например, че на 12 декември е празникът на грънчарите, а Свети Спиридон е техен покровител. Макар и да е с ретро или по-скоро соцзвучене, работата в клубовете по интереси наистина помага на тийнейджърите да осмислят свободното си време, да намалят отсъствията си и да не бъдат агресивни към околните.

"Сръчко" се реализира по УСПЕХ, зад чиято абревиатура се крие пълното название на проекта - "Училище за себеутвърждаване и подготовка към европейски хоризонти". Клубът обаче не е самоцелно начинание, а продължение на дългогодишни традиции в извънкласните занимания за възпитаниците на гимназията в Кърджали - театралното студио е с 13-годишна история, освен него има ученически гвардейски отряд, вокални и инструментални групи, танцови състави и групи по изобразително изкуство. В последните три години училището успява да привлече в дейности по проекта впечатляващ процент от учениците си. През учебната 2012/2013 г. в училището работят 38 клуба с общ брой 433 ученици, което е около половината от всички записани гимназисти. 

Благодарение на европрограмата и в Помощното училище интернат "Асен Киселинчев" в Долни Дъбник, област Плевен, работят няколко клуба - "Млад еколог", "Приказен свят", "Омайна градина". В тях децата се учат на концентрация, ориентация в пространството, развитие на грубата и фината моторика, отглеждане и разпознаване на растения и билки, опознаване на птиците в училищния двор и др. Клубът "Млад огнеборец" към Основното училище "Христо Ботев" в бургаския квартал "Долно Езерово" също влиза в графата "Добри практики". Освен че се учат да реагират адекватно в екстремни ситуации, младите огнеборци се гордеят с призови места в районни и областни състезания. А през 2014 г. бяха домакини на едно от състезанията между различни клубове.

Възпитаниците на Природоматематическата гимназия "Акад. Иван Гюзелев" в Габрово с лекота и ентусиазъм разкриват тайните на царицата на науките - математиката. "Млад математик", "Архимед", "Питагор", "Забавна математика" и "Състезателна математика" са клубовете, в които талантите в точните науки разкриват красотата на числата. Освен че се учат да работят в екип, повечето ученици получават и индивидуални задачи - изработване на кръстословици с математическа тематика, презентации, отбелязване на значими математически дати.

И малко статистика за успешния проект: През учебната 2013/2014 година са обхванати общо 189 930 ученици, разпределени в 16 283 групи, сочат данните на Министерството на образованието и науката. Клубовете и кръжоците са в 12 области - природоматематически науки, хуманитарни науки, здравно образование, здравословен начин на живот, комуникативни умения на роден език, комуникативни умения на чужд език, математическа грамотност, умения за самостоятелно учене и събиране на информация, граждански компетентности и разрешаване на конфликти и предприемачество. В клубовете по културни компетентности учениците се учат да изразяват идеи, дават полет на фантазията и творчеството си, а при дигиталните компетентности се учат да ползват електронни устройства и мултимедийни технологии и да обработват информация. Най-много са включените в клубове по културни компетентности - 31 028 ученици, сочат данните на просветното министерство за отминалата учебна година. 30 204 ученици са опознали тайните на здравословния начин на живот. Комуникативните си умения на роден език са развили 20 321 ученици, а в кръжоци по природни науки са се включили 17 396. От министерството отчитат, че в клубовете неофициално са се включили много повече ученици и реално ефектът на проекта УСПЕХ се разпростира върху повече деца. С решение на Комитета за наблюдение на Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" от 14 май т.г. срокът на проекта се удължава и през учебната 2014/2015 г. Бюджетът на проекта надхвърля 94 млн. лв.



Снимка: архив

Младите математици от клуб "Питагор" към Природоматематическата гимназия в Габрово откриват заедно красотата на числата.






Снимка: архив

Творците от ателие "Сръчко" от Кърджали на гости в грънчарската работилница в Златоград






Снимка: архив

Цветина Колева открива тайните на математиката в клуб "Питагор" към Природоматематическата гимназия в Габрово.

117 училища получават пари за намаляване на отсъствията

http://www.segabg.com/article.php?id=715139

Общо 117 училища в страната ще получат средства, за да намалят отсъствията на учениците си. За целта ще бъдат разпределени 674 145 лв., сочат данните на Министерството на образованието и науката. Средствата по класираните проекти ще се усвояват от началото на учебната 2014/2015 г. до 30 юни 2015 г. 

В областите Стара Загора и Варна са класирани по 10 училища. По 9 училища имат класирани проекти в областите Пловдив и Враца, а осем са учебните заведения с потвърдено финансиране в Софийска област. Средното общообразователно училище "Христо Смирненски" ще получи 48 419 лв. за намаляване на отсъствията на учениците. Другото училище, което получава висока сума, е във Варна - СОУ "Св. Кл. Охридски" в Дългопол ще усвои 33 234 лв. Два от общо шестте проекта в област Сливен също са с внушителен бюджет - за основното училище "Христо Смирненски" в Нова Загора са предвидени 43 460 лв. Ръководството на СОУ "Неофит Рилски" в Твърдица ще получи 31 086 лв. за борба с отсъствията. Столичното 136-о основно училище "Любен Каравелов" също има одобрен проект на стойност 30 831 лв. 

Парите за намаляване на отсъствията се отпускат по националната програма "Без свободен час", по която има проекти за осигуряване на заместващи учители и за разработване на програми за намаляване на отсъствията на учениците. Финансирането на всяко училище зависи от броя на месеците, за които на учениците не се изплащат детски надбавки. Детските се спират, ако ученикът има повече от 5 неизвинени отсъствия. За целта съответните дирекции за социално подпомагане издават бележки за броя на неоправданите отсъствия от уроци.

ЦЕЛИ

Целта на модула е да се стимулират директори на проблемни училища да изпълняват програмите и реално и точно да вписват отсъствията в училищната документация. Същевременно екипи от училището работят не само с учениците, застрашени от напускане на училище, но и с техните родители. Освен намаляване на отсъствията, очакваните резултати от изпълнението на училищните програми са повишена мотивация сред директорите и учителите за навременното отразяване на отсъствията на учениците и привличането на родители на деца, застрашени от отпадане и с ниски оценки.

Колежите все още се крепят на летящи лектори

Най-ангажирани към студентите си са преподавателите в Медицинския университет в София

http://www.segabg.com/article.php?id=715142

Колежанското образование в България продължава да съществува благодарение на летящите професори, показват данните от последния рейтинг на висшите училища. В почти всички висши училища, които обучават професионални бакалаври, поне една трета от лекторите са приходящи, а в някои случаи куфарните професори са около или дори надхвърлят половината от хабилитираните преподаватели. Най-фрапиращ е случаят с Международното висше бизнес училище в Ботевград. Там едва 48.44% от лекторите във вуза са единствено и само на основен трудов договор там. Въпреки очебийното подобрение на този показател спрямо предходното издание - около 7 процентни пункта, висшето училище в Ботевград е на последно място по индикатора ексклузивност на преподавателите.

Няколко колежа са подобрили видимо представянето си по този показател, показват още данните от рейтинга. Колежът по икономика и администрация в Пловдив също видимо се оттласква от "дъното" - през 2012 г. на основен трудов договор са под една трета от хабилитираните преподаватели, докато през 2013 г. броят им надхвърля половината. Друг пловдивски вуз - Европейският колеж по икономика и управление също подобрява видимо представянето си - при предишното издание на рейтинга лекторите на основен трудов договор са 51.52%, докато през 2013 г. се отчита нарастване до 75.76 на сто. Забележителна разлика има и при Колежа по туризъм в Благоевград, който беше пред закриване заради отрицателна акредитация - от 46.43% хабилитирани преподаватели на основен трудов договор през 2012 г., сега делът им вече е 60 на сто. В този диапазон са още Висшето училище по агробизнес (63.01% ексклузивност на преподавателския състав), Висшето училище по застраховане и финанси (60%) и Театралният колеж "Любен Гройс" (61.54%). Държавната академия на МВР също разчита на приходящи преподаватели - на трудов договор и единствено в нея работят 61.54%, като спрямо предходния рейтинг има намаление, макар и само с 1 процентен пункт. За сравнение в държавния Колеж по пощи на основен трудов договор и единствено в него работят 82% от лекторите.

Ексклузивността на преподавателския състав е важен индикатор за качеството на обучението. Макар че законодателството им позволява да четат лекции в повече от един вуз, се допуска, че ексклузивните преподаватели посвещават изцяло времето си на студентите в конкретния колеж или университет. Освен това тяхната научна дейност е принос единствено за висшето училище, в което преподават, за разлика от тези, които пътуват и "разпиляват" академичния си потенциал в няколко училища. В този смисъл висшите училища с високи нива на ексклузивност претендират и за високо качество на предлаганото обучение.

Най-ангажирани към студентите си са в столичния Медицински университет - 98.11% от лекторите са "ексклузивни". Много висок процент по този индикатор бележат и медицинските университети във Варна, Пловдив и Плевен - между 95.28 и 97.98%. Общо подобрение на ексклузивността, макар и в някои случаи да изглежда незначително, бележат над 30 от общо 51 висши училища в страната. Сред тях са и най-големите държавни университети. В Софийския университет например ексклузивността се подобрява с повече от 2 процентни пункта - от 90.13% през 2012 на 92.57% през 2013 г. Малко по-голям напредък отбелязва Пловдивският университет - 91.65% от преподавателите работят на основен трудов договор само в този вуз, докато през 2012 г. делът им е бил 88.30 на сто. Тракийският университет може да се похвали с още по-добри показатели от двата учебни "мастодонта" - 94.17% от преподавателите работят единствено в Стара Загора, а при предходното издание на рейтинга делът им е бил 93.61 на сто. За разлика от Тракийския в УНСС отбелязват по-скромни постижения по този показател. 80.86% от лекторите в най-големия икономически вуз работят единствено в УНСС, докато през 2012 г. делът им е бил още по-нисък - 78.21 на сто. 

ИЗКЛЮЧЕНИЕ

Според новия рейтинг ексклузивността на преподавателите в Американския университет, който е лидер в три от пет направления, в които обучава, рязко намалява - от 86.96% през 2012 на 39.29% през 2013 г. Това обаче се дължи на особености в договорите на чуждестранните преподаватели от Американския университет, които не са наети по българското законодателство. Това не означава, че там ексклузивните преподаватели са по-малко, напротив, обясниха авторите на рейтинга от институт "Отворено общество".





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница