Механизация на мините (техническа диагностика на машини и съоръжения)



Дата23.10.2018
Размер204 Kb.
#93960
РЕЗЮМЕТА НА ТРУДОВЕТЕ

НА ДОЦ. Д-Р ВЯРА ПОЖИДАЕВА ЗА УЧАСТИЕ В КОНКЕРС ЗА ПРОФЕСОР ПО СПЕЦИАЛНОСТТА “МЕХАНИЗАЦИЯ НА МИНИТЕ (ТЕХНИЧЕСКА ДИАГНОСТИКА НА МАШИНИ И СЪОРЪЖЕНИЯ)”




  1. МОНОГРАФИИ




    1. Пожидаева В., Вибродиагностика на машини и съоръжения в добивната и преработвателна промишленост, С., МГУ-Издателска къща „Св. Иван Рилски”, 2013.

В монографията се разглеждат приложимите методи за вибрационен контрол и диагностика на машини и съоръжения от добивната и преработвателна промишленост. В съответствие със спецификата на минната механизация са анализирани най-често срещаните повреди в елементите на машините и най-ефективните подходи за тяхното разпознаване във вибрационния спектър. Илюстрирани са характерни практически резултати от реални измервания в експлоатационни условия.


  1. УЧЕБНИЦИ И УЧЕБНИ ПОМАГАЛА


2.1. Пожидаева В., Техническа диагностика и безразрушителен контрол на газопроводни системи и инсталации, С., МГУ-Издателска къща „Св. Иван Рилски”, 2013.

Учебникът е предназначен само за студенти от МГУ „Св. Иван Рилски”, които по учебен план изучават дисциплината „Техническа диагностика и безразрушителен контрол на газопроводни системи и инсталации”. В учебника се разглеждат основни понятия, методи и процеси от дейността на службите по сервизно обслужване и контрол на газопроводни системи и инсталации. Учебният материал е структуриран в две части. Първата част е посветена на физическата същност и специфичните характеристики на някои от най-разпространените методи за безразрушителен контрол. Във втората част се разглеждат задачите и методите за техническа диагностика в съответствие с обектите за контрол, тяхното предназначение и експлоатационна надеждност.


2.2. Пожидаева В., Лекционен курс за специализирано обучение на тема „Нови стандарти за конструкционни материали” по Договор от 27.03.09 с “Мини Марица-изток” ЕАД.

В лекционният курс се разглеждат теми свързани със новите стандарти за система за символно и цифрово означаване на стомани (БДС EN 10027-1,2), система за означаване на чугун (БДС EN 1560:2000), общи технически условия на доставка на стоманени изделия и горещовалцувани продукти от конструкционни стомани и др.


2.3. Пожидаева В., Лекционен курс за специализирано обучение на тема

Нови методи за диагностика на минна механизация”, по Договор от 16.06.2009 с “Мини Марица-изток” ЕАД.

Лекционният курс е посветен на новите методи за диагностика на минната механизация. В темите се разглеждат принципите на термографията и характеристики на термографските системи, методи за мониторинг на търкалящи лагери и критериите за незабавната им подмяна с нови, мониторинг на мазилното вещество, модален анализ, нова апаратура подходяща за диагностика на минна механизация и др.

2.4. Пожидаева В., Лекционен курс за специализирано обучение на тема

Нови стандарти за геометрична взаимозаменяемост на машинните елементи”, по Договор от 01.03.2010 с “Мини Марица-изток” ЕАД.

Лекционният курс е посветен на стандартите свързани с геометрична точност на детайлите, изисквания за точност на линейните размери, отклонение на формата, ориентацията, разположението и биенето на повърхнините, грапавост на повърхнините предписване на геометрични допуски, геометрични характеристики на продукт и др. при изпълнение на машиностроителни чертежи.

.



  1. ПУБЛИКАЦИИ


3.1. Pozhidaeva V., A Method for Evaluation of the Quality of Operation of Mining Machines, Based on Results from Technical Diagnostics, 29 Scientific-Expert Conference with International Participation, “Hipnef 2004”, Vrnjacka Banja 19 – 21. V. 2004, Serbia, pp 593-598.

(В. Пожидаева, Метод за оценка на качеството на експлоатацията на минните машини, на базата на резултатите от техническата диагностика. 29-та Нучно-експертна конференция с международно участие “Hipnef 2004”, Върнячка баня 19-21.V.2004, Република Сърбия, стр. 593-598.)

В статията се предлага метод за оценка на качеството на експлоатация на минната механизация от открития въгледобив, въз основа на резултатите от провеждането на техническа диагностика и контрол. В разработката се доказва, че провеждането на диагностичен контрол на основната минна механизация на практика може да сведе до минимум времето за отстраняване на неизправности и аварии, чрез превантивни мероприятия по техническо обслужване. Определя се очакваното увеличение на чистото работно време на основната минна механизация за сметка на намаляване на престоите, породени от механични и електически аварии на електродвигатели, редуктори и елементи с ротационно движение.
3.2. Пожидаева В., Симптоми за вибродиагностика на зъбни предавки от задвижванията на минната механизация, Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, том 47, свитък ІІІ „Механизация, електрификация и автоматизация на мините”, София 2004, стр. 43-46.
В статията се анализират методите за вибродиагностика на зъбни колела и разнообразието с което дефектите в тях се проявяват във вибрационния сигнал. Въз основа на теоретични постановки и експериментални измервания на вибрации и обработка на данните с програмен продукт Condmaster Pro, са определени симптоми и параметри в честотните спектри за разпознаването на различни по характер повреди в зъбните предавки от задвижванто на лентови транспортьори (ГТЛ 2250).
3.3. Пожидаева В., Симптоми за вибродиагностика на електродвигателите от задвижванията на минната механизация, Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, том 47, свитък ІІІ „Механизация, електрификация и автоматизация на мините”, София 2004, стр. 47-50.
В настоящата публикация се коментират резултатите от проведените експерименти за вибрационен контрол и диагностика на електродвигателите от задвижваният на минната механизация в "Мини Марица-Изток" ЕАД.

В резултат на предварителни изчисления и проведени експериментални измервания на вибрациите и след обработка на данните с подходящ програмен продукт, са определени симптоми и параметри в честотните спектри за разпознаването на различни по характер повреди в електродвигателите от задвижванто на минната мханизация.


3.4. Pozhidaeva V., Model Spectrum of the Vibrations of Rubber-Belt Conveyors in Open Pit Mining, Scientific Conference with International Participation “Manifacturing and Management in 21st Century”, Ohrid, Macedonia, September 16-17. 2004, Conference Proceeding Chapter Two “Production and Industrial Engineering Association”, pp 37-42.

(Пожидаева В., Моделен спектър на вибрациите на лентови транспортьори от открити рудници)


Настоящата разработка е посветена на създаването на моделен спектър на вибрациите съответстващи на отделни неизправности в елементите на лентов транспортьор от механизацията на Мини “Марица-изток”. Изследванията са реализирани за един от най-разпространените типове лентови транспортьори в рудниците, с немска задвижна станция “Лауххамер”. В резултат са нормирани съответни параметри за контрол. Получените резултати могат да се използват като проектно предписание при избора и настройката на конкретен тип промишлена следяща система.
3.5. Pozhidaeva V., M. Svilarova, Vibrodiagnostics of Speed Reducer Gear Wear in Mining Machines, International Scientific Conference microCAD 2004, 18-19 March, 2004, Miskolc, Hungary, Section I: Machine and Construction Design, pp 91-95.

(В. Пожидаева, М. Свиларова, Вибродиагностика на износването в зъбни предавки на редуктори от минната механизация, Международна научна конференция microCAD 2004, 18-19 март, Мишколц, Унгария, том І, стр. 91-95)

В статията се разглеждат характеристиките на микро ударните взаимодействия между зъбите в зъбното зацепване и породените от тях вибрации. Изменението на натоварването на зъба когато той се намира в зацепване, зависи от дебелината на масления филм. Въз основа на предварително получени релации за хидродинамични и триботехнически параметри на зъбните предавки, се определят характеристиките на вибрационния сигнал като функция на износването на зъбните колела. Така определеният ударен импулс, съответно за определени стойности на износването и дебелината на масления филм, може да бъде идентифициран във вибрационния спектър и да бъде използван за диагностичен сигнал. Настоящата методика дава възможност да бъде определен с достатъчна за практиката точност, диапазонът на импулсна изява на конкретна зъбна двойка за две гранични състояния на износването в нея.



3.6. Pozhidaeva V., Determining the Roughness of Contаct Surfacess of the Rollong Bearings by the Methode of Shock Pulses, WTC2005-64221, Proceedings of WTC 2005,World Tribology Congress III, September 12-16, 2005, Washington, D.C., USA, pp. 891-892.

(В. Пожидаева, Определяне на грапавостта на контактните повърхнини в търкалящи лагери по метода на ударните импулси, Световен конгрес по трибология-2005, 12-16.09.2005, Вашингтон)


В публикацията се предлага метод за определяне на грапавостта на контактните лагерни повърхнини като параметър илюстриращ лагерния ресурс. Предлагания метод кореспондира с данните получени при контрол на ударните импулси в лагера.

Фиксираните импулсни нива за определен тип лагери и конкретна работна позиция са в съответства с параметрите, характеризиращи ресурса на лагера. Грапавостта на контактните повърхнини е един от тези параметри. В статията се коментира адаптирането и прилагането на този метод при нискооборотните търкалящи лагери от минната механизация.


3.7. Pozhidaeva V., Dr. Zhivkovich, M. Ranchich, CMM – System for Continuous Control of Bearings from the Mining Mechanization, Annual of University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Volume 48, part III “Mechanization, Electrification and Automation in Mines”, Sofia, 2005, pp. 21-23.

(В. Пожидаева, Д. Живкович, М. Ранчич, СММ – система за непрекъснат контрол на лагерите от минната механизация, Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, том 48, свитък ІІІ „Механизация, електрификация и автоматизация на мините”, София, 2005, стр. 21-23).

В статията се разглежда система за непрекъснат контрол, базираща се на метода на ударните импулси. Описани са възможностите които предоставя метода, както и необходимото апаратно осигуряване за нуждите на диагностиката на минната механизация от открития въгледобив. Направен е коментар на диагностичните параметри и тяхната информативност за различните видове механични повреди, подлеажащи на безразрушителен контрол.
3.8. Pozhidaeva V., Dr. Zhivkovich, M. Ranchich, Non-Destructive Control of the Basic Shafts of Mine Hoist Machines, Annual of University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Volume 48, part III “Mechanization, Electrification and Automation in Mines”, Sofia, 2005, pp. 25-27.

(В. Пожидаева, Д. Живкович, М. Ранчич, Безразрушителен контрол на основните валове на рудничните подемни машини, Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, том 48, свитък ІІІ „Механизация, електрификация и автоматизация на мините”, София, 2005, стр. 25-27).


Технологията за безразрушителен контрол на основните валове на рудничните подемни машини, се базира на ултразвукова и магнитно-прахова дефектоскопия. В статията се разглежда приложението на двата метода за контрол в различните критични сечения на валовете. Определено е разположението на контролируемите участъци и са илюстрирани АРД – диаграми за настройка на чувствителността на контрола и оценка на размерите на дефекта.
3.9. Zivkovich Dr., V. Pozhidaeva, Milorad Ranchich, , Applicability of Conventional Vibrometers for Control of the State of Mining Mechanization, VIII-th Open Pit and Underwater Mining Conference “ Open Pit and Underwater Mining of Minerals High Effeciency, Ecological Production”, 31th May – 4th June, 2005, Sunny beach resort, Bulgaria, Proceedings p.1, pp. 276-280.

(Д. Живкович, В. Пожидаева, М. Ранчич, Приложимост на конвенционални виброметри за контрол на състоянието на минната механизация, VІІІ-ма конференция по открит и подводен добив на полезни изкопаеми „Открит и подводен добив но полезни изкопаеми, висока ефективност, екологично производство” 31 май – 4 юни 2005 г., к.к. Слънчев бряг, България, Сб. доклади т. 1, стр. 276-280)


Непрекъснатият технологичен цикъл на добив на въглища и тяхното транспортиране, изискват висока степен на надеждност на минната механизация. Тези обстоятелства предопределят необходимостта от внедряването на системи за контрол, които да предоставят на обслужващия персонал информация за евентуални зараждащи се повреди с цел своевременна ремонтна намеса. Статията анализира пригодността на вибрационния контрол за ресурсно окачествяване на електродвигателите от задвижването на минни машини, работещи в предприятията за открития въгледобив.
3.10. Zivkovich Dr., V. Pozhidaeva, D. Salemovich, Vibrodiagnostics of Electrical Motors of the Mining Mechanization, VIII-th Open Pit and Underwater Mining Conference “ Open Pit and Underwater Mining of Minerals High Effeciency, Ecological Production”, 31th May – 4th June, 2005, Sunny beach resort, Bulgaria, Proceedings p.1, pp. 281-285.

(Д. Живкович, В. Пожидаева, М. Ранчич, Вибродиагностика на електродвигателите от минната механизация, VІІІ-ма конференция по открит и подводен добив на полезни изкопаеми „Открит и подводен добив но полезни изкопаеми, висока ефективност, екологично производство” 31 май – 4 юни 2005 г., к.к. Слънчев бряг, България, Сб. доклади т. 1, стр. 281-285)


В ремонтната практика на минните предприятия, все повече се прилага системата за ремонт по потребност, което обуславя необходимостта от внедряване на мероприятия за ресурсно окачествяване на механизацията. В настоящата статия се коментират вибрационните методи заложени в конвенционалните виброметри, които са приложими при диагностиката на неизправностите на минните машини за открит въгледобив.
3.11. Živković Dr., V. Pozhidaeva, Ts. Zhepenich, Technical Diagnostics of Pipelines of Hydraulic System, Instalations, Annual of University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Volume 49, part III “Mechanization, Electrification and Automation in Mines”, Sofia, 2006, pp. 57-59.

(Д. Живкович, В. Пожидаева, Цв. Жепенич, Техническа диагностика на тръбопроводи от хидравлични системи, Годишник на МГУ, том 49, свитък ІІІ, С. 2006)


В настоящата статия се предлага метод за определяне на шума от регулиращите клапани в хидравличните системи за нуждите на техническата диагностика. Шумът от регулиращите клапани е резултат от турбулентността на флуидния поток при спад на налягането в клапана и се подразделя на хидродинамичен, който се поражда от кавитация и аеродинамичен като резултат на турбулентността на газовата фаза на потока. Тези два вид шум представляват интерес за техническата диагностика на тръбопроводни системи.

Възможността да бъде определено нивото на шума излъчван от регулиращите клапани и същият да бъде отделен от общия шум в хидравличната система, позволява на диагностиците своевременно да идентифицират зараждащите се повреди в клапана и да локализират по-точно повредите и пропуските по тръбопровода.


3.12. Živković Dr., V. Pozhidaeva, M. Ranchich, Technical Diagnostics of Ventilation Instalations, Annual of University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Volume 49, part III “Mechanization, Electrification and Automation in Mines”, Sofia, 2006, pp. 53-55.

(Живкович Д., В. Пожидаева, М. Ранчич, Техническа диагностика на вентилационни уредби, Годишник на МГУ, том 49, свитък ІІІ, С. 2006)


В статия се разглеждат вибрационни методи за техническа диагностика на вентилационни уредби. Експлоатационната надеждност на вентилаторите, въздуходувките и системите за разпределение на въздух е от съществено значение за промишлените производства, свързани с отделяне на вредни и взривоопасни емисии. В разработката се анализира, приложимостта на съответните акустични и вибрационни показатели към конкретни възли от механичната система, с цел осигуряване на оптимална достоверност на диагнозата.
3.13. Pozhidaeva V., Dr. Zhivkovich, M. Ranchich, A Method for Determination of the Free Fluctuations of Metal Pipeline, Annual of University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Volume 50, part III “Mechanization, Electrification and Automation in Mines”, Sofia, 2007, pp. 89-90.

(Пожидаева В., Д. Живкович, М. Ранчич, Метод за определяне на свободните колебания на метални тръбопроводи, Годишник на МГУ, том 50, свитък ІІІ, С. 2007)


Издръжливостта на вибро-акустични смущения на даден тръбопровод се определя и залага като параметър още в процеса на неговото проектиране. Основно изискване при тези изчисления е елиминирането на възможността за появата на резонансни явления, които са резултат на съвпадането на честотите на хидродинамичните смущения и честотите на собствените колебания на флуида в тръбопроводния участък. Във връзка с това собствените честоти и форми на колебания на тръбопровода се определят предварително. Настоящата методика се отнася за определянето на свободните колебания в технологични тръбопроводи от легирана и въглеродна стомана с работно налягаре до 10 МРа и температура от 70 до 700оС.
3.14. Pozhidaeva V., Dr. Zhivkovich, M. Ranchich, Correlation Method of Control of Airtightness of Pipe Lines, Annual of University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Volume 50, part III “Mechanization, Electrification and Automation in Mines”, Sofia, 2007, pp. 91-94.

(Пожидаева В., Д. Живкович, М. Ранчич, Корелационен метод за контрол на тръбопроводни истеми, Годишник на МГУ, том 50, свитък ІІІ, С. 2007)


Съществуващите методи за контрол на херметичност се основават на законите на хидродинамиката и хидростатиката, като най-важната характеристика на процеса е разходът на газ или течност. Основни дефекти в местата на заварките на тръбопроводите а също и в самите тръби, като прорези, шупли и др. са причина за изтичане на работно вещество от тръбопровода. В статията се разглежда приложението на корелационния метод за статистическа обработка на вибро-акустичен сигнал за откриване на дефекти по тръбопроводите. Корелационният метод намира приложение при апаратите за изпитване на херметичност и локализиране на мястото на утечка в подземни тръбопроводи под налягане.

3.15. Pozhidaeva V., S. Gagov, Dr. Zhivkovich, Monitoring of a Rolling Station of Rotor Excavator, International Conference, Automatics and Informatics’07, 3-6 October 2007, Sofia, Bulgaria

(В. Пожидаева, С. Гагов, Др. Живкович, Автоматичен контрол на ролкова станция от роторен багер, Международна конференция “Автоматика и информатикар 03-06.10. 2007, София)

Вградените търкалящи лагери в конструкцията на ролковата станция на върха на мачтата на роторен багер sRs 2000, работят при различни и много ниски работни честоти. Тяхното добро техническо състояние е от значение за надеждната и безопастна работа на багера. В настоящата статия се предлага диагностичен метод за идентифициране на повредите в тези лагери и система от технически средства за техния непрекъснат контрол.
3.16. Pozhidaeva V., Dr. Zhivkovich, M. Kandeva, Resistance to Vibration Pipelines, Tribological Journal BULTRIB, 01/2010, Temto, Sofia, pp. 159-163

(Пожидаева В., Д. Живкович, М. Кандева, Виброустойчивост на тръбопроводи, Трибологичен журнал БУЛТРИБ 01/2010, Темто, София)


Виброустойчивостта има пряко отношение към надеждната експлоатация на тръбопроводните системи. Оценка на виброустойчивост на тръбопроводи се прави както за всички собствени честоти в диапазон до 100 Hz, така и за принудените колебания в процес на пуск и наладка. В настоящата статия е илюстриран метод за определяне на виброустойчивостта на тръбопроводите при тяхното оразмеряване.
3.17. Пожидаева В., Токмакчиев С., Лалов И., Изследване вибрационното състояние на сачмени лагери, подложени на статичен и динамичен товар., Дни на безразрушителния контрол 2010, 13-17.06.2010 г. Созопол, Сборник доклади 371-376.
В настоящата статия са представени резултатите от експерименти проведени с помощта на специално разработен стенд за изследване на вибрациите от търкалящи лагери. Разработената опитна постановка позволява изследване както на различни типоразмери и кострукции ролкови елементи, така и моделиране на различи натоварвания, повреди и въздейстния върху тях. Стендът позволява прилагането на различни методи и подходи за контрол на вибрациите в зависимост от използваната апаратура и софтуер, което създава възможност за провеждане на изследвания с различна насоченост.
3.18. Пожидаева В., Токмакчиев С., Лалов И., Изследване топлинното състояние на ролков лагер при комбинирано въздействие на статичен и динамичен товар., Дни на безразрушителния контрол 2010, 13-17.06.2010 г. Созопол, Сборник доклади 377-381.
В настоящата работа се коментират резултати от изследването на носеща ролка от лентов транспортьор. Основна цел на изследването е да се установи зависимост между методите за диагностика на принципите на вибрационния контрол и контролът на температурата. Изследванията са проведени върху специално разработен стенд, позволяващ възпроизводство на различни експлоатационни условия и работни параметри. Вибрациите са контролирани с анализатор на фирмата RFT, а температурата с термовизионна камера на фирмата TROTEC тип IC120LV.
3.19. Пожидаева В, Токмакчиев С., Лалов И. , Определяне на износването в лагерите чрез интензивността на ударните импулси, Дни на безразрушителния контрол 2010, 13-17.06.2010 г. Созопол, Сборник доклади 382-387.
В статията се предлага аналитичен метод за предварително определяне на честотите на пулсации на търкалящи лагери, като резултат на микрограпавините и микродефектите по работните повърхнини. Методът е разработен за вградени в минната механизация търкалящи лагери. На базата на теоретични предпоставки и експериментални измервания са получени гранични стойности за интензивността на пулсациите във вибрационния сигнал, като функция на износването в лагера.
3.20. Пожидаева В., Токмакчиев С., Лалов И., Радиалната хлабина като критерий за издръжливостта на сферичните ролкови лагери, Международен симпозиум “Управление на топлоенергийни обекти и системи”, 12-13 ноември 2010, Паничище, Сб. доклади, 21-23.

В минната механизация преобладават лагерни вграждания със сферични ролкови лагери. Тяхното добро техническо състояние осигурява работоспособност и надежда експлоатация на машините. Един от показатели за износване и оценка на лагерен ресурс е големината на радиалната лагерна хлабина. В статията се предлага критерий за определяне на граничната радиална хлабина при достигането на която лагерът не може да функционира. Този критерий е обвързан с натоварването в лагера и неговата издръжливост.


3.21. Пожидаева В., Анализ на техническите възможности за вибрационен контрол и диагностика на минната механизация, сп. Автоматика и информатика, год XLIV, № 3 / 2010, стро 24-28
Разнообразието на вибрационните методи за контрол и на методите за математическа обработка на сигналите, в много случаи предоставя на диагностика противоречива информация за окачествяване на степента на работоспособност на конкретен обект. Това обстоятелство се засилва още повече, когато измерванията се осъществяват с различни по вид апарати и преобразуватели. В статията се разглежда приложимостта на вибрационните методи за надеждна диагностика на минна механизация и се препоръчват апаратни средства които обезпечават тези методи.
3.22. Христова Н., Пожидаева В., Вибродиагностика на турбомашини-съвременни подходи, Международен симпозиум “Управление на топлоенергийни обекти и системи”, 12-13 ноември 2010, Паничище, Сб. доклади, 81-85.
В настоящата разработка са представени съвременни подходи за вибродиагностика на турбомашини, базирани на приложението на интелигентни техники, като особено внимание е отделено на комбинираното им използване. Съчетаването на средствата на размитата логика и невронните мрежи допринася за по-доброто адаптиране на диагностичната система към променящите се режимни условия и околна среда.


    1. Иванов Н., Пожидаева В., Токмакчиев С., Диагностика на задвижванията при геометрична несъосност, 19-ти Международен симпозиум “Управление на топлоенергийни обекти и системи”, 10-11.11.2011 г., гр. Банкя, Сб. доклади, 79-83.

При наличие на несъосност възникват усилия в съединението, които водят до загуба на енергия, увеличаване на натоварването в лагерите и другите детайли монтирани на валовете, нарастване на вибрациите и др. Независимо от причината предизвикала несъосността, се наблюдава повишаване на вибрациите на машините и се препоръчва те да бъдат контролирани. В настоящата работа се установяват диагностични признаци за разцентровка, на базата на времевия вибрационен сигнал при различни стойности на геометрична несъосност. За целите на експеримента е конструиран и изработен стенд чиято конструкция позволява да се предизвиква изкуствено различна геометрична несъсност между задвижващия вал на електродвигателя и задвижвания вал на стенда.


3.24. Иванов Н., Пожидаева В., Токмакчиев С., Диагностика на търкалящи лагери, 19-ти Международен симпозиум “Управление на топлоенергийни обекти и системи”, 10-11.11.2011 г., гр. Банкя, Сб. доклади, 85-89.
Неизправности в лагерите от различен характер се отразяват на формата на вибрационния сигнал. Независимо от вида и конструктивното многообразие на отделните видове лагери, диагностичния модел се изгражда на базата на геометричните характеристики на отделните лагерни елементи и техните работни честоти. Така основната идея за идентификация на състоянието при спектралните методи за вибродиагностика се състои в търсене на тези периодични колебания, които са свързани с възможна неизправност в отделните елементи. За целите на настоящите експерименти е използван специално конструиран и изработен стенд.
3.25. Kandeva M., D. Karastoianov , B. Ivanova, V. Pozhidaeva, Influence of Nano-diamond Practicles on the Tribological Characteristics of Nickel Chemical Coatings, 13th International Conference on Tribology - Serbiatrib‘13, Kragujevac, Serbia, 15 – 17 May 2013.

(Кандева М., Карастоянов Д., Иванова Б., Пожидаева В., Влиянието на нано-диамантени частици върху трибологичните характеристики на никеловите покрития, 13-та Международна конференция по трибология “Сърбиятриб 13, 15-17 май 2013 Крагуевац, Сърбия)


В статията се разглеждат направените изследвания за износване при триене на 10 типа никелови покрития, съдържащи нано-диаманти с различна големина: 0,5 nm; 100 nm; 200 nm и 250 nm. За изследване на стартовото триене са разработени процедура и лабораторно устройство. Получени са експериментални резултати за влиянието на размера на частиците върху силата на статично триене и промяната на коефициента на триене. Покритията са изследвани на абаразивно триене при условията на сухо триене по повърхности с фиксиран абразив. Получени са резултати свързани с параметрите на линейно износване, обемно износване и износоустойчивост.


    1. Kandeva M., B. Ivanova, V. Pozhidaeva, D, Karastoyanov, J. Javorova, Composite Coating to Improve Durability of the Working Body of the Drill, World Tribology Congress 2013, Torino, Italy, September 8-13. 2013.

(Кандева М., Иванова Б., Пожидаева В., Карастоянов Д., Яворова Ю., Композитни покрития за подобряване на издръжливостта на пробивните инструменти на сондажните машини, Световен конгрес по трибология, 2013, Торино, Италия, 8-13 септември, 2013)
Пробивните инструменти на сондажните машини в минната индустрия са подложени на силно износване по време на работа. Механизмите и скоростта на износване зависят от много фактори - динамично натоварване с или без удар, абразивност на породите, агресивна работна среда и т.н. Настоящата работа е посветена на изучаването и изследването на възможностите за подобряване на износоустойчивостта на пробивните инструменти на сондажните машини, чрез нанасяне на износоустойчиви композитни покрития посредством съвременните технологии за газопламъчно термично депониране на покритието (HVOF).

Депонираните HVOF покрития от суперсплави са незаменими в условия на силна абразия, ерозия и кавитация. В настоящата работа е проведено сравнително изследване на абразивното износване и износоустойчивостта на НVOF-покрития, нанесени с 4 прахови комопозиции.



3.27. Peichev I., M. Kandeva, E. Assenova, V. Pozhidaeva, About the Deposition of Superalloys by Means of Supersonic HVOF Process, Journal of the Balkan Tribological Association, Vol. 17, N 3, 2011, SBC Ltd. Co, pp 380-386

(Пейчев И., Кандева М., Асенова Е., Пожидаева В., Нанасяне на покрития от суперсплави чрез свръхзвукови HVOF процеси, Списание на Балканската трибологична асоциация, кн.17 № 3, 2011, SBC Ltd. Co)


В статията се коментират резултатите от изследването на три покрития от супер сплави депонирани по три различни режима. Получени са експериментални резултати за характеристиките микротвърдост, порьозност и грапавост на трите покрития получени при трите технологични режима на депониране. Уточнени са оптимални параметри по отношение на характеристиките на покритията микротвърдост, порьозност и грапавост, за работа на ултразвуковата система за термично депониране “MICROJET-POWDER“ при нанасяне на покрития.
3.28. Kandeva M., D. Karastoianov, B. Ivanova, V. Pozhidaeva, Influence of Nano-diamond Particles, on the Tribological Characteristics of Nickel Chemical Coatings, Journal of the Balkan Tribological Association Vol. 19, No 4, 2013, SBC Ltd. Co, pp. 629–638

(Кандева М., Карастоянов Д., Иванова Б., Пожидаева В., Влияние на нано-диамантени частици, върху трибологичните характеристики на химически никелови покрития, Списание на Балканската трибологична асоциация, кн.19 № 4, 2013, SBC Ltd. Co)

Настоящата статия коментира специално разработени експериментални методики за изследване на параметрите на износването и триенето на химически никелови покрития с нанодиамантени частици, без и с термообработка на покритието.

Получени са зависимости за параметрите на стартовото и кинетичното триене при наличието на нанодиамантените частици с различни размери, които показват че размерите на частиците определено влияят върху тези параметри. Анализът на това влияние показва, че то не е еднозначно и линейно.


3.29. Pozhidaeva, V. Dr. Zivkovic, Availability as a Criterion of Efficacy of the Quality System in Maintenance of Automatic Revolver Lathes, 7th International Conference on Accomplishments of Electrical and Mechanical Industries “DEMI 2005”, Banjaluka, Serbia, 27-28 May 2005, pp 423-428.

(Пожидаева В., Д. Живкович, Експлоатационната готовност-критерий за ефективност на системата за качество на експлоатация на автоматични револверни стругове.)
В настоящата статия се разглежда процеса по осигуряване на качеството на производство в ремонтно предприятие. Изведени са критерии за оценка на качеството на работа и оценка на надеждността на примера на автоматичен револверен струг, като част от общия машинен парк в предприятието и част от общата система за качество на производството.

Критерият чрез който се оценява качеството на експлоатация на автоматичните револверни стругове е т.н. експлоатационна готовност. Получена е зависимост за средната експлоатационна готовност на автоматичен револверен струг и същата е илюстрирана графически с уточнени коефициенти.
3.30. Pozhidaeva V., Zivkovic D., Availability as a Criterion of Maintenance Efficacy of Pillar Driils, 31st Jupiter Conference, Zlatibor, Serbia and Montenegro, April, 2005, pp. 3.114-3.117.

(Пожидаева В., Живкович Д., Ефективност на поддръжката на радиални пробивни машини, 31-ва Международна конференция “Юпитер”, Златибор, април 2005)
В статията се изследва ефективността на мероприятията по диагностика и техническото обслужване на радиални пробивни машини.

Основната цел на анализа е да се намали броят на авариите на машините и да се увеличи тяхната оперативна готовност, респективно коефициента на тяхната използваемост. Като критерий за оценка на диагностичната дейност и дейността по техническо обслужване в настоящата работа е приета експлоатационната готовност на машината. Последната е функция на проектно заложения ресурс и постигнатата по време на експлоатация използваемост. В статията се предлага методика за оценка на дейностите по диагностика и техническо обслужване и определяне на цитираните характеристики. Методиката е апробирана в производствени условия.
3.31. Zhivkovich Dr., V. Pozhidaeva, D. Salemovich, TQM and Maintenance of Universal Lathes, XIV-та Юбилейна Национална Научно-техническа конференция „Автоматизация на дискретното производство’ АДП 2005”, 09-12 септември, Созопол, стр. 302-307.

(Д. Живкович, В. Пожидаева, Д. Салемович, Тотално управление на качеството и техническо обслужване на универсални стругове, XIV-та Юбилейна Национална Научно-техническа конференция „Автоматизация на дискретното производство’ АДП 2005”, 09-12 септември, Созопол, стр. 302-307. )


Съвременните пазарни условия изискват непрекъснато подобряване на качеството на продуктите и услугите. За да се постигне това, е необходимо да се осигури добре, документирана система за управление на качеството, включваща всички бизнес функции на предприятието. Тоталното управление на качеството (TQM) е организационна структура, която обвързва отговорностите, процедурите, процесите и ресурсите за управление на една информационна система и на система за качество и определя принципите, на които се подчиняват повечето функции в предприятието. В статията се разглежда възможността за измерване на ефекта от изпълнението на TQM при техническото обслужване на универсални стругове на базата на определени критерии .
3.32. Zhivkovich Dr., V. Pozhidaeva, Milorad Ranchich, Lubrication of Tool Machines and Requirements for Standard of the Quality System, XXVIII Majskog skupa Odrzavalaca Srbije I Crne gore, 19-20 May 2005, Vrnjacka banja, Drustvo za tehnicku diagnostiku Serbje.

(Д. Живкович, В. Пожидаева, М. Ранчичи, Изисквания на стандарта за управление на качеството към системите за смазване на машинни елементи, ХХVІІІ среща на механиците по поддръжка на оборудването в Сърбия и Черна гора, 19-20 май 2005, Врънска баня Организатор “Дружество за техническа диагностика на Сърбия”.)


Важен момент от техническото обслужване на машините е процесът на мазане. Оптималното смазване на дадена машина, се регламентира по периодичност и количество на мазилното вещество от определен тип смазка и препятства износването на елементите намиращи се в динамичен контакт. Въвеждането на система за контрол на качеството по отношение на смазване на оборудването е задача от първостепенно значение за ремонтните механици. Стандарт ISO 9000 определя изискванията по отношение на съдържанието на системата за управление на качеството, но не предписва изисквания към конкретните работни процедури и дейности по обслужването на машините. В настоящата работа се определят основните изисквания към съдържанието на работните процедури за смазване на машините.
3.33. Pozhidaeva V., Dr. Živković, Manipulation with Spare Parts in Warehouse, 5th International Conference Research and Development in Mechanical Industry, RaDMI 2005, 04 - 07. September 2005, Vrnjačka Banja, Serbia and Montenegro, pp. 499-505.

(Пожидаева В., Д. Живкович, Организация на работата на складове за резервни части и материали, 5-та Международна конференция “Научни изследвания и развитие в машиностроителната индустрия”, 04-07 септември, Върнячка баня, Сърбия и Черна гора)


Добрата организация на работата на складовете за резервни части и материали, обслужващи ремонтната дейност осигурява правилното провеждане на дейността по техническо обслужване в предприятието. Наличието на резервни части и материали и тяхното правилно съхранение е условие за правилната функция и поддръжка на производствената система. В практиката са познати много критерии за оптимизиране на необходимите складови наличности които са обвързани с разхода за резервни части и материали. В настоящата работа се предлага тази оптимизация да се извършва с АВС – критерия, който е разработен на базата на статистическа информация в съответствие с конкретни принципи за управление на качеството.
3.34. Pozhidaeva V., Dr. Živković, Milorad Rančić, Preventive Maintenance of Mechanical Scissors used in Metal Processing Industry, The First International Conference “Heavy Machinery NM 2005”, Kraljevo, Serbia, 28 Jyne-3 July 2005, pp. II C.5 – II C.8.

(Д. Живкович, В. Пожидаева, М. Ранчичи, Техническо обслужване на машина за щанцоване използвани в металообработващата промишленост, 1-ва Международна конференция “Тежко машиностроене”, Кралево, Сърбия, 28 юни-3 юли 2005)


В настоящата статия са разработени предписания за провеждането на диагностика и профилактика на щанцова машина работеща в ремонтно предприятие. Предписанията се отнасят за електрическата и механичната части на машината, и процесите на смазване. На базата на предписаните диагностични и профилактични дейности се оценява ефективността на експлоатация на машината.
3.35. Ranchich M, Pozhidaeva V, Zhivkovich D., Modeling of Pneumatic Control Systems by Bondgraphs, 30th Scientific-Expert Coference whith International Participation “Hipnef 2006”, Vrnjacka Banja 24 – 26. V. 2006, Serbia, pp 179-182.

(Ранчич М., Пожидаева В., Живкович Д., Моделирование на системи за пневматичен контрол с помощта на Бонд граф, 30-та Научно-експертна конференция с международно участие “Хипнеф 2006”, 24-26 май 2006, Върнячка баня, Сърбия)


Бонд граф е графична система за представяне на физически динамични системи. Основно се използва при представянето на динамични системи за контрол. В настоящата статия са разработени символи за описанието на системи за пневматичен контрол, отразяващи последователността на контролните операции и връзките между тях, които не съществуват до момента в стандартните елементи на Бонд граф.
3.36. Zhivkovich D., M. Veljic, V. Pozhidaeva, The Tractor Maintenance System of Quality, 8th International Conference Research and Development in Mechanical Industry, RaDMI 2008, 14 - 17. September 2008, Vrnjacka banja, Serbia, pp. 667-672.

(Живкович Д., Велич М., Пожидаева В., Система за качество на техническото обслужване на трактор, 8-ма Международна конференция “Научни изследвания и развитие в машиностроителната индустрия”, 14-17 септември 2008, Върнячка баня, Сърбия)


В настоящата статия е разработена система за качество на техническото обслужване на трактор въз основа на специфичните характеристики на машината. Подробно са описани ежедневните операции по поддръжка и профилактика, инспекционна и диагностична дейност. Особено внимание е отделено на смазването на елементите на машината и вида на използваните смазки. Оценени са условията на средата при които се използва машината. Разработената система обосновава необходимостта от наличието на персонал ангажиран в диагностична и ремонтна дейност. Прилагането на разработената система за качество на техническото обслужване ще намали разходите и броят на авариите.
3.37. Rancich M., V. Pozhidaeva, D. Zivkovic, Coloured Petri Nets Using on Example a Pneumatics Control Systems, 31 CongressHipnef 2008”, 15 – 17. X. 2008, Vrnjacka Banja, Serbia, pp 131-134.

(Ранчич М., Пожидаева В., Живкович Д., Използване на цветни мрежи на Петри за моделиране на система за пневматичен контрол, 31-ви Конгрес “Хипнеф 2008”, 15-17 октомври 2008, Върнячка баня, Сърбия)


В настоящата статия се илюстрира конструирането на модел на система за пневматичен контрол, изграден с мрежите на Петри. Мрежите на Петри задават един от няколкото езика за математическо моделиране и описание на дискретни разпределени системи и предлагат графична нотация на постъпкови процеси, съдържащи избор, итерация и паралелно изпълнение. Те имат точна математическа дефиниция на семантиката на изпълнението си, с добре разработена математическа теория за анализ на процесите. Цветните мрежи на Петри позволяват комбиниране на езика за моделиране с програмен език от високо ниво. В конкретния случай при система за пневматичен контрол са получени прости и компактни модели. Мрежовите спецификации позволяват изграждането на идентични модели и на идентични подсистеми.
3.38. Zhivkovich D., V. Pozhidaeva, R. Popovic, Maintenance of Twin Column Knuckle-Joint Presses MPDK-1-300-HSB, 32 Congress “Hipnef 2009”, 14 – 16. X. 2009, Vrnjacka Banja, Serbia, pp 353-358.

(Живкович Д., Пожидаева В., Попович Р., Техническо обслужване на двуколонна шарнирна преса MPDK-1-300-HSB, 32-ри Конгрес “Хипнеф 2009”, 14-16 октомври 2009, Върнячка баня, Сърбия)




Въвеждането на система за качество в техническото обслужване на двуколонни шарнирни преси
води до намаляване на авариите и непроизводителните престои. В статията се представя опита, свързан с поддържането на двуколонни шарнирни преси и ефекта от въвеждането на системата за качество в процеса на тяхната поддръжка
3.39. Zhivkovich D., V. Pozhidaeva, M. Rancic, Energy Efficiency Level as a Criterion for Selecting Power Tools Driven by Different Types of Driven Media, 8th International Conference on Advanced Manufacturing Operations, AMO’2008, 18-20 June, 2008, Kranevo, Bulgaria, pp. 387-390

(Живкович Д., Пожидаева В., Ранчич М., Нивото на енергийната ефективност- критерий за избор на електрическо задвижване от различен тип двигатели, 8-ма Международна конференция “Авангардни материали и обработки AMO’2008”, 18-20 юни, 2008, Kранево, България)


Повишаването на цената на електроенергията води до повишаване на производствените разходи и цената на продуктите. Като следствие те стават по-малко конкурентноспособни на пазара. Проектирането и подбора на енергоспестяващо оборудване е принос към икономията на енергия и към намаляване на разходите за производство. В статията като критерий за подбора на производствено оборудване е избрана енергийната ефективност. Изборът на производствено оборудване на базата на критерия енергийна ефективност е илюстриран чрез подбора на електрически инструманти задвижвани от различни ел. двигатели.
3.40. Zhivkovic D., V. Pozhidaeva, R. Popovic, Managing Investments in Metalworking Industry Application on BPWIN Software Package, 1st Scientific Conference “Industrial Engineering and Management” High Technical School in Zrenjanin, Serbia, 2011.

(Живкович Д., Пожидаева В., Попович Р., Управление на инвестициите в металообработващата промишленост с прилагането на софтуерен програмен пакет BPWIN, 1-ва Научна конференция +Индустриално инженерство и мениджмънт”, Висше Техническо училище, Зренянин, Сърбия, 2011)


Системата за управление на качеството в металообработващата промишленост включва три информационни потока:

  1. Информация за реализирани работни операции и техния обем;

  2. Информация отчитаща качеството на извършените процедури;

  3. Информация за организационни мероприятия, свързани с доставка и потребление и др.

Трите елемента на системата са обвързани помежду си и позволяват цялостното обезпечаване на дейността по управление на отделните процеси.

Така изградена системата по качество предоставя възможност за управление на инвестициите на база на реалните потребности в предприятието. За обработването на получената информация и взимане на управленско решение се предлага софтуерен програмен пакет BPWIN. Структурираната система е апробирана в производствени условия и е описан ефектът от нейното приложение.


3.41. Zhivkovich, Dr., V. Pozhidaeva, M. Veljić, Zvonko Sajfert, Applying the Correlation Theory in Determining the Interdependence between Inside Transportation Cost and Automation Level of Production Equipment, Annual of University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Volume 54, part III “Mechanization, Electrification and Automation in Mines”, Sofia, 2011, pp. 21-23.

(Д. Живкович, В. Пожидаева, М. Велич, З. Сайферт, Oпределяне на зависимостта между разходите за вътрешен транспорт в производствено предприятие и степента на автоматизация на оборудването за производство, чрез теория на съответствието, Годишник на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски”, том 54, свитък ІІІ „Механизация, електрификация и автоматизация на мините”, София, 2011, стр. 21-23.)


Чрез анализ на дейността на заводска транспортна система, е установена зависимост между вътрешния транспорт и нивото на автоматизация на производственото оборудване. В работата са представени резултатите от направения с помощта на теорията на съответствието анализ в едно металообработващо предприятие. Получените резултати показват наличието на зависимост между определени параметри на вътрешнозаводския транспорт и степента на автоматизация на производственото оборудване.
3.42. Veljic M., V. Pozhidaeva, D. Zhivkovic, Application of the Queueing Theory in a Stochastic Model of an Agricultural Mechanization Maintenance System, 9th International Conference Research and Development in Mechanical Industry, RaDMI 2009, 16 - 19. September 2009, Vrnjacka banja, Serbia, pp. 1193-1199.

(Велич М., Пожидаева В., Живкович Д., Прилагане на теорията за масово обслужване при създаването на модел за техническо обслужване на селскостопанска техника, 9-та Международна конференция “Научни изследвания и развитие в машиностроителната индустрия”, 16-19 септември 2009, Върнячка баня, Сърбия)


В статията се предлага модел за организация на работата по техническо обслужване и ремонт. Моделът е базиран на теорията на масовото обслужване която е раздел от теория на вероятностите. Целта на изследването е създаване на система за обслужване, отчитаща входящата информация обосноваваща потребността от ремонтна намеса, продължителността на ремонтните операции и качеството на реализираните дейности описани като изходяща информация в системата. Прилагането на разработената система ще намали непроизводителните престои и разходите за ремонт.
3.43. Zhivkovich D., V. Pozhidaeva, R. Molnar, Documentation Accompanying The Lubrication of Agricultural Machines and Requirements Relating to Quality Standards, Journal of the Balkan Tribological Association, Vol. 15 N 2, 2009, SBC Ltd. Co, pp 270-279

(Живкович Д., Пожидаева В., Молнар Р., Необходима документация отнасяща се до смазването на машини съгласно изискванията на стандарта за качество, Списание на Балканската трибологична асоциация, кн. 15, № 2, 2009, SBC Ltd. Co)


Въвеждането на система за контрол на качеството по отношение на смазване на оборудването е задача от първостепенно значение за ремонтните механици. Стандарт ISO 9000 определя изискванията по отношение на съдържанието на системата за управление на качеството, но не предписва изисквания към конкретните работни процедури и дейности по обслужването на машините. В настоящата работа се определят основните изисквания към съдържанието на работните процедури за смазване на машините. Определени са вида на документите които следва да съпътстват процеса на смазване и информацията която те трябва да съдържат за да работи системата по качество ефективно.
3.44. Zhivkovich D., V. Pozhidaeva, Z. Sajfert, Lubrication of Presses as Part of Preventive Maintenance, Journal of the Balkan Tribological Association, Vol. 16, N 3, 2010, SBC Ltd. Co, pp 453-459

(Живкович Д., Пожидаева В., Сайферт З., Смазването на бутални преси като част от техническата им поддръжка, Списание на Балканската трибологична асоциация, кн. 16, № 3, 2010, SBC Ltd. Co)


В статията се разглеждат бутални преси от средно и високо ниво на компресия. Описани са подробно операциите по техническо обслужване на пресите и тяхното смазване. Дадени са препоръки за режим на мазане в т.ч. периодичност и тип на мазилното вещество. Разработените процедури и предписания са илюстрирани с примери от практиката.
3.45. Zhivkovich D., V. Pozhidaeva, M. Veljic, A. Velyovich, Information System and System of Quality Procedures for Machine Lubrication, Journal of the Balkan Tribological Association, Vol. 17, N 4, 2011, SBC Ltd. Co, pp 640-652

(Живкович Д., Пожидаева В., Велич М., Информационна система и система от процедури по качество за смазване на машините, Списание на Балканската трибологична асоциация, кн. 17, № 4, 2011, SBC Ltd. Co)


Системата за управление на качеството при процесите на смазване на машините се състои от три елемента:

  1. Комплект работни инструкции и процедури оказващи точно начините на реализация на дейността в т.ч. предписани интервали за смазване, количество и тип на смазката и т.н;

  2. Информационна система отчитаща качеството на извършване на процесите въз основа на входяща информация и вземане на съответни решение;

  3. Организационни инструкции и процедури по отношение на компетентност на персонала, отговорност, отчетност и документация.

Трите елемента на системата са обвързани помежду си и позволяват цялостното обезпечаване на дейността по управление на отделните процеси.

Така изградена системата по качество представлява една динамична структура предполагаща управление на процесите според потребността на машината. Посредством зададени и контролирани диагностични параметри (температура, вибрации и т. н.) е възможно да се определи състоянието на работните повърхнини които се намират в контакт и да се препоръча адекватен на установеното състояние режим на смазване. Тези процеси са обвързани с подходящ софтуер.

В статията се коментира система за управление на качеството на смазване на машините на базата на софтуерен програмен пакет Bpwin, който е част от CASE инструмент (Computer Aided Software Engineering ). Структурираната система е апробирана в производствени условия и е описан ефектът от нейното приложение.
3.46. Zhivkovich Dr., V. Pozhidaeva, Availability of Corn Pickers within the System of Maintenance, Technical diagnostics, No 1, 2007, Beograd, Serbia, pp.21-26, UDK 519.716.519.245

(Живкович Д., Пожидаева В., Експлоатационна готовност на работен орган на комбайн за зърнени култури, сп. Техническа диагностика №1/ 2007, Изд. на дружеството на инженерите по Поддръжка и Техническа диагностика, Белград, Сърбия)


В статията е изведена аналитична зависимост за оценка на експлоатационната готовност на работен орган на комбайн. Зависимостта е получена на базата на анализ на авариите и престоите по причина на отделните части на машината. За удобство е илюстрирана графична зависимост за директно отчитане на ресурса на разглеждания обект.
3.47. Pozhidaeva V., Zivkovic D., Availability of Header as the Criterion of Success of Maintenance, Jurnal for Scientists and Engineers “Maintenance of Technic Systems”, Year II, Nomber 5, 2005, pp. 2-5.

(Пожидаева В., Живкович Д., Експлоатационна готовност на комбайн като критерий за ефективността на техническото обслужване, Списание за учени и инженери “Поддръжка на технически системи”, година II, № 5, 2005)


В настоящата статия се разглежда система за техническо обслужване на комбайн. Разработени са графици с предписания за ремонтна намеса, съобразени с условията на експлоатация и техническата специфика. Избрани са критерии за диагностика и оценка на ресурса и готовността за експлоатация на отделните работни машини. Тези критерии могат да бъдат използвани за изграждането на система за управление на качеството.



Каталог: docs -> N Juri
N Juri -> Конкурс за академична длъжност "Доцент" по професионално направление 8 „Проучване, добив и обработка на полезните изкопаеми", специалност „Обогатяване на полезни изкопаеми"
N Juri -> Конкурс за професор по Професионално направление Науки за земята
N Juri -> Конкурс за професор по научно направление 8 „проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми" специалност „минно строителство"
N Juri -> И. Паздеров І. Дисертация и публикации, които са части от дисертационния труд
N Juri -> 19. Резюмета на трудовете, с които кандидатът участва 7а. Научни публикации до получаване на онс „Доктор“ (научна степен „Кандидат на техническите науки“), 1978-1988 г
N Juri -> Конкурса за получаване на научното звание "професор" по Професионално направление „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми"
N Juri -> Конкурс за академичната длъжност „професор" по професионално направление Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, специалност "Техника и технология на взривните работи" за нуждите на катедра Подземно строителство
N Juri -> С п и с ъ к на научните и научно-приложните трудове на доц д-р Венелин Желев Желев
N Juri -> Конкурс за академичната длъжност „професор" по професионално направление Икономика, специалност „Икономика и управление по отрасли"
N Juri -> Моделиране показатели на находища на подземни богатства и свързани с тях обекти чрез компютърни системи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница