Международен фестивал на музикалния филм



Дата03.09.2016
Размер83.64 Kb.
#8225
ТипПрограма

OБЩИНА ВЕЛИНГРАД МЕЖДУНАРОДНА ФОНДАЦИЯ



www.velingrad.bg ЗА БЪЛГАРСКО НАСЛЕДСТВО

ПРОФЕСОР ПЕТЪР ДЕТЕВ



www.detev.com
МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ

НА МУЗИКАЛНИЯ ФИЛМ

НИКОЛАЙ ГЯУРОВ”



ПРОГРАМА

ВЕЛИНГРАД, 16 – 19 август, 2012 г.



www.bgmusicalheritage.com
ФИЛМОВИ МУЗИКАЛНИ НОЩИ

Oткрита сцена, пл. ”Н. Гяуров”, Велинград
16 август (четвъртък) от 11 ч.

Откриване на фестивала пред паметника на Николай Гяуров
20, 30 ч. филм-опера „Отело”

с Пласидо Доминго и Катя Ричарелли

филм на режисьора Франко Дзефирели

със съдействието на Италианския културен институт.


17 август (петък) 20, 30 ч.

д-р Тошо Дончев, директор на Унгарски културен институт представя:


музикалната комедия

Късче Америка”



18 август (събота) 20, 30 ч.
ВЕЧЕР НА БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ

Награждаване на отличените филми

Закриване на фестивала

Концерт на ансамбъл “Пирин”

и филм-концерт “50 години БНТ”
Гледайте ни на живо на www.bgmusicalheritage.com
МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА МУЗИКАЛНИЯ ФИЛМ 2012
ЗА БЪЛГАРСКАТА КУЛТУРА

Отблизо и далеч!

Когато за пръв път чух, че се задава Национална стратегия за развитие на българската култура, възхитих се не нашега. От крахът на комунизма, предизвикан от новите ускорители на линейното време – кибер технологиите, се замъчихме в безнадежно остарялата структура на управление на културата, останала отвъд синура на новата епоха. Съчетана с криво разбраната демокрация, освободила ниски некултивирани страсти и ламтежи, бедната ни култура изпадна в колапс, без идея и визия за бъдещето.

Бумът от нови технологии ни отведе в друга среда, сравнима с времена, когато в Изкуствата са се извършвали епохални смени на художествения израз. Най-близките ни спомени са появата на темперирания строй в музикалните системи и първите стъпки в киното. Подобни остри колизии предизвикани от “новите техники” се нуждаят от колосалния гений на титани от „старият строй”, чието преминаване в новата изразна среда действа като маркер на Промяната. Геният на Бах, загърбил стария натурален строй и на Чаплин, нахлул в нямото кино с чудната си пантомима, напук на несъвършенствата, са онези ярки тонове, които ни водят в новото изкуство. Как ли би изглеждала „електрическата” музика, ако не се бяха появили Битълс? И досега щяхме да се дивим какви са тези “дървени талпи с адаптер” и за какво служат?

Но ето че на всички тези питанки бързо сложихме кръст и неизвървяли „пътят на прогреса”, стъпихме в Новата епоха. Несъмнено тя сложи отпечатък върху целия ни живот, както философите казват – върху парадигмата, която променя драстично погледа ни за структурата на света. В някакви си 30 години тя обаче не само донесе повсеместни промени, но постави и артистичния свят сред новите жанрове носещи художествен коментар на Тази нова епоха и за радост на очите и ушите ни – доставящи ни нови сетивни усещания. И ето че чудото стана – уж лимитираните ни сетива се оказаха възприемчиви за нови художествени сигнали във времето и пространството. Чуваме ги в музиката, виждаме ги във визуалните изкуства.


С такива надежди влязох в залата на Министерството на културата, сред ръководителите на културните институции у нас. Изглеждахме решени и готови да приемем от раз новата Стратегия.

Започна се. „Слушах и не вярвах на очите си” – знаменитата реплика на хлевоустия Вучков оживяваше и се изпълваше с нов смисъл и, уви, остаряло съдържание. Не успях дълго да издържа. Заявих дословно:

„30 години чакам държавата да припознае кибер-изкуствата, като важна част в съвременната българска култура, но вместо това ни пробутвате все същата, отдавна изпяла си песента, управленска структура!? Единственото което свърши МК по въпроса бе... да закупи (през 2001 г.) 15 (петнадесет) диска от първата българска мултимедия с интерактивно видео, за да... ги скрие в склада си, където са и до днес?!

През останалото време се утешавахме с прехода, с глада и вечните икономии, с многото работа по макроструктурата на политическите и икономически промени. Но всичко, което виждаме сега е, че МК не търси начин да организира поне „вътрешно първенство” за новите изкуства, за тях няма дори „В” група. Нещо което не съществува за ръководителите на културата, как да се роди, камо ли развива? Младите български творци, естествено не униват. Тях ги има в... чужбина, “вградени” успешно в... чуждите култури. В миналогодишното първо издание на фестивала обещах пред камерите на БНТ, че ще работим за новите жанрове на българския музикален филм, за новите изразни средства в него. Как да успея, когато ръководещите културата масово не познават тези “чудеса”?

Само аз ли виждам, че сме насред нечувана смяна на изразните средства? Развитието на стереоскопичното кино, на разширената реалност, на интерактивните изкуства, най-голямата новост в историята на изкуствата, доминанта на киберизкуствата. Как ще развиваме българската култура, духовност и идентичност, камо ли изкуствата, без виртуалните панорамни турове, електронната книга, интерактивното видео, тримерната анимация, дигиталните колекции? Как без тях българската култура ще навлезе в европейското и световно културно пространство, без художествени творби и присъствия в новата екранна среда на HD (високите резолюции), присадена в телевизите, чийто закон влиза в сила през октомври 2013 г. за всички членове на ЕС?

С този фестивал, в името на оперната легенда Николай Гяуров, се опитваме да възродим българското в изкуството и културата, да окуражим духовно нашите творци и да пазим нашата идентичност в света на голямото изкуство. Дано филмите успеят да прелетят над оскъдицата и ни зарадват, да ни вдъхнат увереност и Вяра.

Думи на благодарност за нашия маестро Ставри Калинов, който в тежки времена намери начин да ни подкрепи с изкуството си. До ще време, когато “Статуетката Калинов” ще взриви таланта на българските кинотворци в музиката и културното наследство. Благодарности и на Даниела Кнежевич, за новоучредената награда, както и на хотелите включили се в наградния фонд.

Да приветстваме и новоприсъединилата се, най-утвърдена, Международна фондация “Св. Св. Кирил и Методий”. Заедно можем повече. В името на разгръщането и популяризирането на новото арт поколение! За Вас са нашите усилия. За Вас и за НВ Публиката. Чакаме ви.



Йордан Детев
директор на фестивала

Жури в състав Йордан Детев, Константина Гуляшка, Снежана Велева селектира филмите за конкурса.



ОФИЦИАЛНА ПРОГРАМА
на Международен фестивал на музикалния филм „Николай Гяуров“ 2012


Откриване на фестивала

16 август, четвъртък, 11 часа, бюст-паметник
Николай Гяуров пред Община Велинград
Приветствия от официалните лица и гости
Арии в изпълнение на Николай Гяуров


КИНО ПРОГРАМА
на къща „Цвета Шуманова“


11, 30 ч. „Музиката е моят живот“, премиера 2012 (38 мин.) - сценарист Ваня Трингова, режисьори Ваня Трингова и Блажо Николич, оператор Стилян Тиганев, Продуцентска къща “Джейн ” и КЦМ

Филмова изповед на цигуларя Мичо Димитров, концертмайстор на радио оркестъра в Хилверсум, Холандия, концертиращ артист и преподавател в Германия

18 ч. “Волни до гроб”, премиера 2012 г. (51 мин.)

Сценарист и режисьор Васил Гюров, оператори - Иван Марков, Веселин Христов, продуценти Васил Гюров и Чавдар Павлов

Група “Ревю” и други музиканти заедно с шоуто „Денис и приятели” потеглят с автобус, каран от екзотичен шофьор, за да снимат клип в планината. По пътя са изненадани от неочаквани хористи, които се присъединяват към тях и взимат дейно участие в създаването на клипа.

19 ч. “Йожи” 2011 г. (38 мин.)

Сценарист и режисьор Владимир Илиев , оператор Николай Василев, Продуцент Русефилм

ЙОЖИ е документален филм, посветен на 100 годишнината от рождението на патриарха на българската шлагерна музика, русенецът Йосиф Цанков.
19. 40 ч. “Химн”, премиера 2012 г. (9 мин.)

Свенарист, режисьор и оператор Владимир Илиев, продуцент Русефилм,

Очерк за съдателите на текстове и музика на химните на България. Предложение за нов химн.

20. 30 ч. Вечерна прожекция на площада Филм-операта “Отело” на Франко Дзефирели, с участието на Пласиго Доминго - Отело и Катя Рачирелли - Дездемона със съдействието на Италиански културен институт в София
17 август, петък

КИНО ПРОГРАМА

на къща “Цвета Шуманова”

16.30 часа “Танго”, премиера 2012 г. (68 мин.)

Сценаристи Николай ТОДОРОВ, Нико МАЙЕРОВ, режисьор Красимир Георгиев, Оператори Ангел Христов, Антон Антонов, Апостол Фанев, Красимир Георгиев, продуцент Народно читалище „Добри Войников-1856“, Шумен

Филмът е посветен на вокална формация “Малка серенада”, като е използван неин концерт през май 2012 год.

17, 40 ч. “Ива Ваня”, премиера 2012 г. (30 мин.)

Сценарист и режисьор Владимир Илиев , оператор Пламен Личев, Продуцент Русефилм

Портрет на Иванка Николова – ИВА ВАНЯ – звезда на нямото немско кино, съпруга на Норберт Шулце – автора на шлагера „Лили Марлен”. След приключване на филмовата си кариера дълго време е вокалист, сценарист и продуцент.
18, 10 ч. “Вили Икономов”, премиера 2012 г.

(38 мин.)

Сценарист, режисьор и оператор Владимир Илиев, продуцент РУСЕФИЛМ.

Очерк за русенският музикант Вили Икономов, който в продължение на 50 години е инструменталист в операта, филхармонията, духовия оркестър и естрадата.
18,50 ч. “Един живот песен” - 2012 г. (50 мин.)

Режисьор Бойко Илиев, сценарист Диана Радева, продуцент продуцентска къща “Евро Диалог”

Филмът е създаден по повод юбилейния концерт на Михаил Белчев и е исторически преглед на българската популярна музика от последните 40 години в които блести брилянтното творчество на юбиляра.
19.40 ч. “Соло Минчо Минчев” - носител на голя-мата награда от Първия фестивал “Николай Гяуров”, със съдействието на Международната фондация “Св.Св. Кирил и Методий” (по молба на зрителите)


20. 30 ч. Вечерна прожекция на пл. Н. Гяуров
Музикалната кинокомедия “Късче Америка” със съдействието на Унгарски културен институт.

Филмът представя д-р Тошо Дончев - директор на института



18 август, събота, 11 часа

Лятна сцена в парка на хотел “Рич”
Детско утро с БНР и Международна фондация “Св.Св. Кирил и Методий”

Анимации по популярни детски песнички



Хитрото мишле - продуцент БНР, Анима арт ООД

Кенгуру - продуцент БНР, Анима арт ООД

Кошута - продуцент БНР, изработка Анима арт ООД

Теменужка - продуцент БНР, Анима арт ООД

Продавач на надежда - продуцент БНР, Анима арт

Цвете мило - продуцент БНР, Анима арт ООД

Пеперуда - анимация на Филип Темнялов

Дракон - анимация на Филип Темнялов

Въстанието на роботите - анимационен сериал, автор Максим Проданов

Британска езикова школа “Аркутино”- със съдействието на Международната фондация “Св.Св. Кирил и Методий”

Кинопрограма на Къща „Цвета Шуманова“

на 18 август, (събота), от 17 часа ПРЕДСТАВЯМЕ
МЕЧТИ ДО ПОИСКВАНЕ -
филм за дейността на Международна фондация “Св.Св. Кирил и Методий”

РЕПОРТАЖИ „С Българската музика по света“

17, 30 ч. Академия Антика България – 14-ти майски фестивални дни 2012 в Сан Франциско - 4 мин.
47-ми Пролетен музикален Фестивал на Балканския фолклор - Чикаго 2012
– 17 мин. и
Втори български танцов фестивал:


Birthday „ВЕРЕЯ“ в Чикаго 2012, 21 мин. репортажи на Елена Цанева - водещ, репортер, сценарист; Звук, музикално оформление Гергин Илиев; Оператор сценарист Мария Илиева – Mutzuna

Извадки от background-а“, премиера (19 мин)



Сценарист Зорница Гюрова, режисьор Иванка Йонкова, оператор Иван Кожухаров, продуценти Зорница Гюрова и Ваня Иванова Двама американци в София. Тя е джаз-певица, а той – художник. Кой в България се чувства емигрант и кой екскурзиант?

Закриване на фестивала
20.30 ч. на площад „Николай Гяуров“


Носителят на голямата награда - филмът „Соло Минчо Минчев“ поздравява новия носител на наградата „Калинов“ и отличените филми


Концерт на ансамбъл „Пирин“ и юбилеен концерт-спектакъл „50 години БНТ“


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница