Менингококова инфекция



Дата12.02.2017
Размер65.85 Kb.
#14762
Менингококова инфекция - остро инфекциозно заболяване, характеризиращо се с многообразно клинично протичане, причинено от менингококи с въздушно-капков механизъм на предаване.Инфекцията се разпространява най-често във вид на спорадични случаи,но са възможни и епидемични взривове и епидемии.

Причинителите на менингококовата инфекция са Грам отрицателни диплококи Neisseria meningitides от род Neisseria. Менингококите са слабо устойчиви във външна среда. Изолират се от носоглътка, кръв и ликвор. За да бъдат изолирани със сигурност от назофарингеален секрет и ликвор посевките върху селективни хранителни среди трябва да се извършват до леглото на болния. Дезинфекционни разтвори унищожават менингококите за 1 до няколко минути.

Съществуват 13 серогрупи менингококи, от които групите А,В,С,Y и W - 135 имат най-голямо епидемиологично значение. Менингококите от серологични групи А,В и С причиняват около 90 % от заболяванията.



Източник на заразата при менингококовата инфекция са болните с различни клинични форми, както и заразоносителите - здрави и рековалесцентни, които излъчват причинителите с респираторни капки от носа и гърлото. Най-голямо епидемиологично значението имат заразоносителите и атипично боледуващите от менингококови фарингити. Заразоносителството сред здравото население се среща в 5 до 10%, а сред контактните на заболели лица може да достигне от 25 % до 60 %. Болният е заразителен от края на инкубационния период, по време на боледуването и през рековалесцентния период /около 2-3 седмици/. Продължителността се определя от наличието на менингококи в назофаринкса. В някои случаи здравото заразоносителство може да продължи до 3-6 месеца.

Заразяването се осъществява по въздушно - капков път. Възприемчивостта е всеобща,но контагиозния индекс не е висок. Поради малката издръжливост на менингококите във външната среда заразяването се осъществява при близко и продължително общуване. Заболяването засяга предимно децата и младите хора – над 80% от случаите се регистрират при лица под 20 години. Заболяванията са с подчертана есенно - зимно - пролетна сезонност.



Входна врата на заразата са горните дихателни пътища – назофаринкса. Менингококите могат да се размножават в лигавицата на назофаринкса, без да предизвикват патологични изменения /здраво заразоносителство/. В други случаи те причиняват катарално възпаление /назофарингит/. Чрез регионалните лимфни възли менингококите могат да попаднат в кръвта - развива се бактериемия /менингокоцемия/, която се съпровожда с масивен разпад на менингококи ,отделяне на ендотоксини /ендотоксинемия/ и засягане на ендокарда, ставите и други органи, но най-често меките мозъчни обвивки /менингококов менингит/.

Инкубационният период при менингококовата инфекция е от 2 - 10 дни, средно 2 - 4 дни. Заболяването протича като локализирани форми /менингококово носителство и назофарингит/; генерализирани форми /менингококов сепсис - остър, свръхостъри хроничен/ или други редки формипневмония,полиартрит,ендокардит и иридоциклит;

Менингококовата инфекция е сборно понятие, обединяващо група инфекциозни заболявания, предизвикани от менингококите.Клинични проявления на менингококовата инфекция са:

1.Менингококовия назофарингит - катарално възпаление на назофаринкса, срещащо се при 5 - 10% от заразените. Лигавицата на назофаринкса е едновременно входна и изходна врата, както и специфична локализация за причинителя. Заболяването започва с обща интоксикация, повишена температура, болки и парене при преглъщане, рядко с главоболие. При единични случаи той може да се съчетае с херпес по устните и нехеморагичен обрив.

2.Менингококовият сепсис (менингококцемия) е състояние на попадане на Neisseria meningitidis, заедно с токсините й в кръвообръщението, където попадайки в различни органи и системи причинява редица патологични реакции и в крайна сметка води до септичен шок. Началото е остро, започва с втрисане , гадене, болки в мускулите и ставите и повишаване на температурата до 39-40°С. Температурата има интермитиращ характер. Общата интоксикация е силно изразена - главоболие, безапетитие, задух, цианоза, тахикардия, хипотония, намалена диуреза. При кърмачета в хода на заболяването има парентерална диария. Най-типична проява е появата на менингококов екзантем - петехии, розеоли или петехиални и/или звездовидни хеморагични ефлоресценции с диаметър от 3 до 5 mm. Могат да се появят и обширни кръвоизливи, екхимози, нерядко с некрози по кожата в центъра им. Обривът е максимално интензивен по крайниците, трупа, седалището, колената, клепачите, склерите, като обхваща и лицето и горните крайници. Розеоло - петехиалните обриви изчезват за 5 - 6 дни, но големите хеморагично - некротични изменения преминават бавно. Налице са данни за полиорганна недостатъчност със синдрома на системен възпалителен отговор (SIRS) и сепсис. Острата менингококцемия протича най-често в съчетание с менингит, но при 5-10% от болните липсват менингиални признаци.

По-късните прояви на менингококцемията включват септичен шок, пурпура, хипотония, цианоза, петехии, гърчове, психически нарушения, синдром на множествена органна дисфункция, остър респираторен дистрес синдром.



Менингококцемията често води до дисеминирана интравазална коагулопатия (ДИК синдром) с характерни промени във факторите на кръвосъсирването.

3.Синдромът на Waterhouse-Friderichsen e свръхостра, мълниеносна форма на менингококова инфекция (свръхостър менингококов сепсис), съчетана с прояви на септичен шок. Настъпва при тромбемболия на приводящите артерии на надбъбреците с необратима надбъбреча недостатъчност и хемодинамичен срив. Заболяването започва остро, внезапно втрисане, температурата се повишава до 40-41°С, бързо се развива обилен хеморагичен обрив със сливане на отделните обривни елементи и образуване на масивни кръвоизливи.По кожата се появяват синкаво - цианотични петна ("трупни петна"), чертите на лицето са изострени, кожата се покрива със студена лепкава пот, нерядко има повръщане на кървави материи и студена лепкава пот.Още в първите часове настъпват хемодинамични нарушения. Кръвното налягане спада катастрофално, пулс не се долавя. Налице е полиорганна недостатъчност, тежък сепсис и септичен шок. Лечението е трудно, прогнозата е лоша.

4.Менингококовият менингит е клинична форма на менингококовата инфекция, протичащ остро и е съпроводен с интоксикация и гнойно възпаление на меките мозъчни обвивки. Заболяването започва остро с разтрисания, клиничната триада /повишена температура до 40-41°С, главоболие, повръщания/. Главоболието обхваща цялата глава, нараства при промяна на положението на тялото и през нощта. Повръщането е внезапно "на фонтан" и не води до облекчаване на състоянието. В началото лицето и шията на болните са силно хиперемирани. По лигавиците на устните се появява обилен херпес в около половината от болните. Налице е патологично повишена чувствителност към слухови (хиперакузис), светлинни (фотофобия) и болкови (хипералгезия) дразнения. След краткотрайна психомоторна възбуда (бълнуване и халюцинации) болните изпадат в безсъзнание. В кърмаческа и ранна детска възраст загубата на съзнание често настъпва след внезапни клонични гърчове. Обилният обрив и хеморагични нарушения могат да се последват от сухи некрози на крайните фаланги на пръстите и ушните раковини, както и на много места по кожата.

5.Менингококови менингоенцефалити и енцефалити протичат тежко, с подчертана огнищна симптоматика. Менингорадикуларният синдром се задържа по-дълго време. Температурата остава дълго време субфебрилна. Може да настъпи глухота, засягане на слуховия нерв и други черепномозъчни нерви.

6.Други клинични форми:

Менингококов ендокардит се среща рядко най-често при пациенти с нарушен имунен статус и при пациенти с изкуствени клапи на сърцето, където се образуват вегетации от менингококи.Това се случва най-често на фона на хронична менингококцемия и клинично се изявява с картина на ендокардит.

Менингококовият артрит е друга форма на менингококовата инфекция, най-често резултат на хематогенна дисеминация на бактериите. Артритът може да се появи и след прекарана инфекция - постменингиален артрит.

Менингоковият конюнктивит - наблюдава се най-често при деца. Симптомите са гнойна колекция, треска (системна проява на менингококовата болест), болка, парене в областта на очите. Усложнение на менингококовият конюнктивит е перфорация на роговицата, както и образуване на язви по нея.

Менингококовият неврит на зрителния нерв е възпаление, което може да доведе до частична или пълна загуба на зрението.Основните симптоми са свързани с внезапна загуба на зрението, замъглено виждане, болка при движение на очните ябълки, зачервяване, нарушаване на цветоусещането.
След преболедуване от менингококова инфекция се създава типовоспецифичен имунитет, в който участват както хуморални, така и тъканни защитни механизми. Повторни заболявания от менингококов менингит се регистрират много рядко, но това не се отнася за другите форми на менингококова инфекция.

Борбата с менингококовата инфекция е трудна, поради трудното откриване на леките форми и заразоносителите. В България освен серогрупите А,В ,С значително често се изолират менингококи от група Y , и по рядко от X,Z и W -135. През последните години зачестяват тежките клинични форми на инфекцията /менингококцемия,/като по-често се засягат по-големи възрастови групи.

Специфична имунопрофилактика – провежда се с противоменингококова полизахаридна ваксина, съдържаща пречистени полизахариди от менингококовите щамове А и С. Засега няма ваксина срещу менингококите от група В.
Каталог: dokumenti
dokumenti -> Предизвикателства при настаняването и адаптацията на бежанците мюсюлмани
dokumenti -> Какви документи се издават на учениците със соп при завършване на клас, етап и степен
dokumenti -> Социална работа с бежанци със специални нужди непридружени малолетни и непълнолетни, бежанци с
dokumenti -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
dokumenti -> Птг”д-р н. Василиади”-габрово заповед
dokumenti -> Наредба no 14 от 12 декември 2006 г. За придобиване на квалификация по професия "машинен техник"
dokumenti -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница