Меркел има идея, която ще разбие Европа



Дата14.01.2018
Размер44.26 Kb.
#46023

Меркел има идея, която ще разбие Европа

ЕС на две скорости ще позволи на ядрото от държави да продължи напред, България и Източна Европа са против

Групата от страните основателки на Европейския съюз рискува да предизвика яростта на страните-членки на Вишеградската четворка като връща идеята за Европа на две скорости обратно в дневния ред на Брюксел шест десетилетия след Договора от Рим, пише Патрик Уинтур в „Гардиън“ (Guardian).

Ако предложението по инициатива на германския канцлер Ангела Меркел бъде прието, то държавите от бившия Източен блок няма да имат скоро шанс да се присъединят към еврозоната или шенгенското пространство.

Италия е домакин на срещата на върха на ЕС следващия месец по случай 60-годишнината от основаването на общността. Заедно с Франция и Германия тя планира пътна карта за периода след „Брекзит“, с която трябва да се отговори на предизвикателствата на популизма.

Европа на две скорости ще позволи на едно ядро от държави да продължи напред с по-тясно сътрудничество и интеграция на финанси, данъци и сигурност, оставяйки страните от периферията в една по-хлабава федерация.

В началото на февруари Меркел заяви:

„Със сигурност научихме от случилото се в последните години, че ще има Европейски съюз с различни скорости, че не всички ще участват всеки път, във всички етапи на интеграцията“ и добави: „Мисля, че това може да влезе в декларацията в Рим“.

Италианският премиер Паоло Джентилони каза наскоро в Лондон, че по-голямата интеграция е от съществено значение, за да се отговори на „илюзиите на популизма“.

Страните-членки, които ще останат извън ядрото на ЕС, като Полша, обаче са уплашени и то с основание, че групата на основателите ще взима еднолично решения, които ще се отразяват на цялата общност.

Представителите на Източна Европа бяха втрещени от първият проект на декларацията Рим, където не се споменава нито една национална държава.

В същото време Белгия, Люксембург и Холандия, които заедно с Франция, Западна Германия и Италия, образуват „вътрешната шесторка“ на основателите на Европейската общност, вече са изразили подкрепата си.

Сандро Годзи, министър по европейските въпроси на Италия, беше по-директен: „Ние искаме ядро, споделяно от всички и тогава ще има конкретни политики, с които някои страни могат да се движат напред, без други да налагат вето“.

„В един съюз от 27 страни е утопично, че всеки може да се движи напред с едно и също темпо и цели. Дадена група може да действа като политически авангард и да процедира по по-бърз начин за достигане до нови общи цели, като отбрана, икономическа сигурност, борба с неравенството и подкрепа за младите хора“, поясни Годзи.

Годзи допълни, че за ЕС ще бъде по-лесно да осъществи такъв план след излизането на Великобритания.

Но Вишеградската четворка, съставена от Чехия, Унгария, Полша и Словакия, е разтревожена. Лидерът на управляващата партия в Полша, Ярослав Качински, миналата седмица предупреди след среща с Меркел, че всяка стъпка към ЕС на две скорости ще доведе до разпадането на съюза и до края на политическата кариера на германския канцлер.

Европа на две скорости би довело до „разбиване, а в действителност до ликвидацията на ЕС в сегашния му смисъл“, каза той.

Президентът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също е безпокоен и предупреди привържениците на идеята за две скорости да бъдат по-прецизни по въпроса за това как съюзът ще функционира в бъдеще.


ОЩЕ ПРЕЗ ЮНИ 2016:

Франция и Германия работят върху проект за създаване на „европейска свръхдържава”, която трябва да замени Евросъюза, съобщи полският обществен телевизионен канал TVP.

Журналистите се позовават на документ, който щял да бъде представен от първия германски дипломат Франк-Валтер Щайнмайер на срещата му с колегите му от Вишеградската четворка (Чехия, Полша, Словакия и Унгария) в Прага днес.

Според TVP проектът предвижда създаване на „единна европейска държава, която ще зависи от най-силните играчи в ЕС”.

Документът се казва "Силна Европа в несигурния свят". 

Влизащите в нея страни практически губят право на собствена армия, спецслужби, наказателни кодекси, самостоятелна данъчна система

– включително данъци, собствена валута или национална банка, които „реално да защитават финансовите интереси на националната държава”.

Освен това, страните губят контрола над собствените си граници и процедури по прием и заселване на бежанци на тяхна територия. Предвижда се също въвеждане на единна визова система и обща външна политика.

Още в събота външните министри на страните основателки на ЕС се събраха в Берлин, за да обсъдят нова визия за Европа без Великобритания. Основната тема бе френско-германското предложение за Европейски съюз на две скорости. Едната за страни, които искат по-силна интеграция и отделно статукво за държави, които ще прилагат по гъвкаво европейските регулации.

Последваха и реакциите - полският външен министър Витолд Вашчиковски обяви, че предложението за създаване на т.нар. „европейска свръхдържава” е



рецепта за разпадането на Евросъюза -

във видеото горе. https://vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-brekzit/evropejska-svryhdyrzhava-smenia-segashniia-es-6055562

„Някои предложения са разумни, разбира се създаването на обща гранична служба, която да защитава Европа от потока бежанци, може да се обсъди. Същевременно, създаването в ЕС на вътрешен съюз… това е рецепта за разделението на Евросъюза”, заяви Вашчиковски. 

Външните министри на четирите централноевропейските страни изразиха известни резерви по френско-германското предложение и то след разговор с външните министри на Франция и Германия Франк-Валтер Щайнмайер и Жан-Марк Еро в Прага.

Още преди срещата външните министри на Франция и Германия публикуваха на сайта на германското външно министерство общ документ, в който призоват за "напредък към политически съюз в Европа" и приканват и другите европейски държави да се присъединят към тази инициатива.



Германското канцлерство обаче побърза да уточни, че канцлерката Ангела Меркел не се ангажира с него.

След като Великобритания гласува за Брекзит, Меркел призовава за търпение и сдържаност.



Във френско-германското предложение се призовава и за интегрирана европейска система за приемане на бежанци - идея, която страните членки от Източна Европа отхвърлиха. 

След срещата в Прага френският външен министър заяви пред медиите, че Европа е общо благо, което трябва се развива, за да се запази, но не трябва да се правят големи прокламации или да се избързва.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница