Месец април 2010 година



Дата23.07.2016
Размер123.72 Kb.
#2679
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БЪЛГАРСКИЯ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

“ДОМ ВИТГЕНЩАЙН” – ВИЕНА, АВСТРИЯ



МЕСЕЦ АПРИЛ 2010 ГОДИНА


Продължава съвместната изложба „Милко Божков и приятели” представена от галерия „Масларски”. Представени са художниците Милко Божков, Стоимен Стоилов, Светлин Русев, Стоян Цанев, Нина Златева, Цветелина Максимова и Диана Стоилова. В зала № 3 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн” е представен библиофилският албум "Приказки" с художник Милко Божков по идея и реализация на Иво Масларски. Изложбата се посвещава на 3-март – Национален празник на Република България.


Продължителност на изложбата до 15.04.2010 г.
Място – галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”
08.04.2010 (четвъртък)

19.00 часа
Представяне на романа "ЩАДЕЛБАУЕР" от Леони Ходкевич. Книгата е на български език и е издание на ИК „Жанет 45”. Романът ще бъде представен от преводача Александър Зицман.
Леони Ходкевич е родена през 1966 г. в гр. София. След като завършва романистика и етнология във Виенския университет и издава първата си книга с кратка проза „Нощна езда през гората”, тя работи като културен мениджър, университетски преподавател, журналист, поставя пиеси и инициира социално ангажирани проекти. Живяла е в България, Австрия, Италия и Испания. В момента живее в Австрия, където се развива действието на дебютния и роман „Щаделбауер”.

Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”
13.04.2010 (вторник)

19.00 часа
Една киновечер от поредицата „На кино в Дом Витгенщайн”.

Ще бъде представен българският игрален филм „Пътят към Йерусалим” (2003). Сценарий – Юрий Дачев и Иван Ничев. Режисьор – Иван Ничев. Оператор – Георги Николов. Музика – Стефан Димитров. С участието на Елена Петрова, Александър Морфов, Васил Василев-Зуека, Бернд Михаел Ладе, Татяна Лолова, Христо Мутафчиев и др.


Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”

15.04.2010 (четвъртък)

18.30 часа
Лекция на тема "Дунавската стратегия – европейски цели, предизвикателства и перспективи". Лекцията ще бъде изнесена на български език с превод на немски език. Лектор ще бъде г-жа Мария Неделчева, български депутат в Европейския парламент (ГЕРБ).
Мария Неделчева е завършила Института по политически науки в Бордо, Франция (2001-2002 г.). Доцент по сравнителна политика и международни отношения в Колежа по политически науки в Бордо (2002-2003 г.). Докторантура на тема „Перспективите на европейската интеграция и тяхното влияние върху партийните политически системи в България, Румъния и Чехия”, Институт по политически науки, Бордо/Свободен Университет Брюксел (2003-2009 г.). Научен асистент в международната научно-изследователска програма „Парламентарни представителства на национално и европейско ниво”, както и в европейската програма „Equal 2004-2008” и проекта EVEA (Европейска асоциация за икономически ценности): „Ценности и икономика – равенство в професионалната дейност и в социалната и солидарната икономика”, Институт по политически науки, Бордо (2004-2008 г.). Асистент-професор в Института по политически науки в Бордо (2005-2009 г.) и в Университета Мишел Де Монтен, Бордо (01.10.2008-01.12.2008 г.).
Място - зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.

Съорганизатори:

  • Европейски икономически форум – Мюнхен (Europäisches Wirtschaftsforum e.V. – München);

  • Посолство на Република България в Република Австрия.


17.04.2010 (събота)

20.00 часа
Откриване на традиционния Виенски етно джаз фестивал „Балканска треска”. В тазгодишното издание на фестивала има специална седмица посветена на България. От 17.04.2010 до 23.04.2010 г. ще бъдат представени известни български изпълнители. Българският културен институт „Дом Витгенщайн” подкрепя фестивала още от самото му създаване. И през 2010 г. БКИ „Дом Витгенщайн” е съорганизатор на „Балканска треска”.

Концерт_на_Станоела_Ингилизова__Екатерина_Иванова_„Карандила_джуниър'>Концерт на Станоела Ингилизова & Екатерина Иванова &„Карандила джуниър”.

С участието на Станоела Ингилизова – вокал, Екатерина Иванова – вокал, Красимир Сашев – кларнет, Димитър Тошев – кларнет, Алекс Сашев – тромпет и др.

Място – джаз клуб „ЕГА”.
18.04.2010 (неделя)

22.00 часа
Концерт на Даринка Проект и Арабела Караян & Трипъл А.

С участието на Дарина Цекова – гъдулка, Борислав Рашков – бас китара, Георги Бакарджиев – ударни, Борис Чангъров – бас китара, Петьо Костадинов – гайда, както и Арабел Караян – вокал, Александър Евтимов – вокал, Павел Терзийски – вокал и Георги Дончев – бас китара. Концертът е в рамките на фестивала „Балканска треска”. БКИ „Дом Витгенщайн” е съорганизатор.


Място – джаз клуб „ОСТ КЛУБ”.
19.04.2010 (понеделник)

19.00 часа
Откриване на изложбата „Под един покрив”. В изложбата ще бъдат показани творби на Александър Георгиев (живопис), Мартин Андерс (фотография) и Регина Георгиев (моден дизайн).
Продължителност на изложбата до 07.05.2010 г.
Александър Георгиев е роден през 1940 г. в гр. София. От 1968 година живее в гр. Берлин, Германия. Завършва Висшето училище по изкуства в гр. Берлин, специалност „живопис”. Има многобройни самостоятелни изложби в Берлин, Кьолн, Виена и София. Носител е на наградата на Министерството на културата на България.
Място – галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”
20.04.2010 (вторник)

20.30 часа
Концерт на Йълдъз Ибрахимова .

С участието на Йълдъз Ибрахимова – вокал, Живко Петров – пиано, Христо Йоцов – ударни, Веселин Веселинов-Еко – контрабас. Концертът е в рамките на фестивала „Балканска треска”. БКИ „Дом Витгенщайн” е съорганизатор.


Място – джаз клуб „Порги и Бес”.
21.04.2010 (сряда)

20.00 часа
Концерт на Каба трио „Родопея”.

С участието на Христина Лютова – вокал, Вергиния Овчарова – вокал, Мариана Павлова – вокал и Георги Кючуков – каба гайда.

Концертът е в рамките на фестивала „Балканска треска”. БКИ „Дом Витгенщайн” е съорганизатор.
Място – театър „Акцент”.
22.04.2010 (четвъртък)

19.00 часа
Лекция на тема „Жените в хайдушкото движение – легенди и действителност”от поредицата „Произход и духовни корени на българите” на Културно-просветното дружество „Кирил и Методи”. Лектор ще бъде проф. д-р Искра Шварц.
Проф. д-р ИСКРА ШВАРЦ е родена в Монтана, България. Доктор на историческите науки, преподавател в Института за източноевропейска история при Виенския университет. Автор е над 80 студии и статии в областта на новата и най-новата история. През 90-те години е секретар на Българската културно-просветна организация „Кирил и Методий“.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”

Съорганизатор – културно-просветно дружество „Кирил и Методи” - Виена

22.04.2010 (четвъртък)

20.00 часа
Концерт на Теодосий Спасов & HEAVENLY STRINGS.

С участието на Теодосий Спасов – кавал и тромпет, Доротея Димитрова – цигулка, Ана Иванова – цигулка, Михаела Павлова – виола, Йоланта Делибозова – виолончело и Смила Стоева – ударни.

Концертът е в рамките на фестивала „Балканска треска”. БКИ „Дом Витгенщайн” е съорганизатор.
Място – джаз клуб „Заргфабрик”
23.04.2010 (петък)

22.00 часа
Концерт на NASEKOMIX & Андрония Попова и PHUTURE SHOCK & Деси Андонова.

С участието на Андрония Попова – вокал, акордеон и пиано, Михаил Йосифов – китара и пиано, Тодор Карастоянов – ударни и вокал, Георги Дончев – бас китара, както и Деси Андонова – вокал, Филип Александров – пиано, Деян Драгиев – ударни и Петко Дренников – китара. Концертът е в рамките на фестивала „Балканска треска”. БКИ „Дом Витгенщайн” е съорганизатор.


Място – джаз клуб „ОСТ КЛУБ”
27.04.2010 (вторник)

19. 00 часа
Българския културен институт „Дом Витгенщайн” подкрепя международния конкурс „Франц Шуберт” от 2006 година, когато съвместно с посолството на Република Австрия в Република България беше организиран за пръв път във Виена концерт на лауреатите на конкурса от 2005 г. През 2008 г. за втори път отново бе организиран концерт за наградените от 2007 г. А с планирания сега концерт това вече се превръща в традиция.

Концерт на носителите на първа награда на конкурса “Франц Шуберт“ – 2009 година, проведен в гр. Русе. В програмата произведения от Шуберт, Моцарт, Лист, Панчо Владигеров и др.
Конкурсът “Франц Шуберт” е уникален за България и региона музикален форум, посветен на гениалния австрийски композитор. Освен да популяризира неговото творчество, той има за цел да открива таланти, да създава контакти между изпълнители и педагози на високо професионално ниво, както и да привлича вниманието на Европа и света към Русе – град с изключителни културни ценности и традиции.

След своето създаване като национален клавирен конкурс през 1997г в Габрово, той има пет издания. От третото – през 2001 домакин е НУИ „Проф. Веселин Стоянов” - Русе, което насочва усилията си към превръщането му в престижен международен форум с гарантирано бъдеще. Постепенно се включват нови категории – Клавирни ансамбли /2003/, Камерна музика и Класическо пеене /2005/, а конкурсната програма обхваща цялостната палитра на творчеството на Шуберт. Разширява се географията на конкурса и от национален прераства в международен. Като такъв той се провежда всяка нечетна година в категориите: Пиано, Класическо пеене, Клавирни ансамбли за 4 ръце, Камерна музика.

Участниците, разделени в 3 възрастови групи: І – до 14г., ІІ – до 19г., ІІІ – до 30г., се състезават в един или два тура, чиято програма включва задължителни творби от Шуберт и други – по избор на кандидата.

Международното жури е с преобладаващо присъствие на изтъкнати педагози и изпълнители от Австрия. В отделните категории и групи се присъждат парични и предметни награди, осигурени от организаторите и частни лица. Конкурсът завършва със заключителен концерт на лауреатите. До този момент във форума са участвали млади музиканти от България, Холандия, Турция, Румъния, Русия, Молдова, САЩ, Китай. Непрекъснато нарастващият брой участници е знак за развитието на културния форум. Той широко се отразява от медиите на регионално и национално ниво. Заключителният му концерт и концертът на журито, с който по традиция се открива, се излъчват по Българско Национално Радио и Българска Национална Телевизия.

Постоянни партньори на училището в организацията на конкурса са Посолствата на Австрия и Руската федерация в България, Министерство на културата, Област и Община Русе, депутати от Народното събрание, фирми.

Тенденция в неговото развитие е привличане на нови съмишленици и приятели, увеличаване на наградния фонд, включване на ІІІ тур - изпълнение с оркестър, издигане на международния му авторитет, което е сериозна творческа инвестиция за европейското бъдеще на България.


Sangkyu Lee e роден през 1982 в Сеул. Учи класическо пеене в Музикалния колеж при Национален университет – Сеул, а от 2008 – в Консерваторията “Джузепе Верди” – Милано при Маестро Витторио Терранова. Лауреат е на Първи награди от конкурсите: Seoul Philharmonic /2006/, Mayor of Seoul /2006/ и Edition Peters /2007/, където печели и Специална награда за най-добър глас. На международен конкурс “Франц Шуберт” – Русе /2009/ освен Първа награда печели и Награда за най-добро изпълнение на творба от Шуберт.
Ралица Пенкова е родена през 1992 в Силистра. Ученичка е в Национално училище по изкуствата “Проф. Веселин Стоянов” – Русе в класа по пиано на Даниела Кюркчиева. Лауреат е на награди от национални и международни конкурси, сред които: Първа награда от Национален конкурс “Франц Шуберт” – Русе /2001/ и Международен конкурс “Франц Шуберт” – Русе /2009/, Втора награда от Международен конкурс “Карл Филч” – Сибиу, Румъния /2002/, Международен летен фестивал – о. Лесбос, Гърция /2008/ и Национален конкурс “Панчо Владигеров” - Шумен /2009/. Участва в майсторските класове на Тамара Поддубная, Атанас Куртев, Михаел Келер, Мария Принц, Алла Халапсис, клавирно дуо – Аглика Генова и Любен Димитров, Евгений Колманович и др. Била е солист на Русенска филхармония и Младежки камерен оркестър - Русе. Участва в Международния фестивал “Канети” - Русе /2008/ и Международен летен фестивал - о. Лесбос /2008/.
Габриела Ефтимова е родена през 1990 в Пиза. Учи в Национално училище по изкуствата “Добри Христов” – Варна в класа на Мария Гинева. Лауреат е на редица награди, сред които Първа награда от международните конкурси “Мария Юдина” – Санкт-Петербург /2006/, “Карл Филч” – Сибиу /2005/, Национален конкурс за чешка и словашка музика – Варна /2007/, “Франц Шуберт” – Русе /2003 за клавирно дуо/; на ІІ награда от международен конкурс “Надежди , таланти, майстори” – Добрич-Албена /2000, 2003/, Конкурс за руска и българска музика – Варна /2004/ и “Панчо Владигеров” – Шумен /2004/, където е отличена и със Специална награда за най – добро изпълнение на творба от П. Владигеров и Награда на Българското национална радио. На международен конкурс “Франц Шуберт” – Русе /2009/ освен Първа награда печели и Награда за най-добро изпълнение на творба от български автор.

Участва в майсторски класове на Юри Буков, Милена Моллова, Джон Адамс, Катрин Викерс, Борис Блох, Тамара Поддубная, Красимира Джордан. Била е солист на симфонични и камерни оркестри във Варна, Шумен, Хасково и Таргу Муреш – Румъния. Концертира във Варна, Прага и Москва.


Стефан Бонев е роден през 1993 в Плевен. Ученик е в Национално училище по изкуствата “Панайот Пипков” – Плевен в класа на Антоанета Воденичарова. Носител е на Гран при от Международен конкурс “Надежди , таланти, майстори” – Добрич – Албена /2007/, на Първа награда от международните конкурси “Млади виртуози” – София /2004/, Конкурс за изпълнение на немска и австрийска музика – Бургас /2007/, Национален конкурс “Панчо Владигеров” – Шумен /2008/, където е отличен и със Специална награда за най – добро изпълнение на творба от П. Владигеров и Награда на името на Антон Диков., както и на Специална награда за най-добро изпълнение на творба от Лист на международен конкурс “Ференц Лист” – Ваймар /2009/. Участва в майсторски класове на Милена Моллова, Марина Капацинская, Тамара Поддубная, Панчо Владигеров – младши, Борис Блох, Георг Шенк. Бил е солист на Филхармония – Плевен.На конкурса “Франц Шуберт” – Русе /2009/ печели Голямата награда в своята възрастова група.
Христея Маркова е родена през 1996 в Плевен. Учи в Национално училище по изкуствата “Панайот Пипков” – Плевен в класа на Антоанета Воденичарова. Лауреат е на Първа награда от международните конкурси “Класика и съвременност” – Стара Загора /2008/ и “Франц Шуберт” – Русе /2009/ и от Национален конкурс “Светослав Обретенов” – Провадия /2006/. Участва в майсторски класове на Тамара Поддубная и Марина Капацинская. Била е солист на Филхармония - Плевен. Концертира в Плевен и Ловеч.
Кристиян Кушчев е роден през 1995 в Русе. Учи в Национално училище по изкуствата “Проф. Веселин Стоянов” – Русе в класа на Евгени Желязков. Лауреат е на ІІ награда от Национален конкурс на школите и паралелките по изкуствата от Североизточна България /2005/, ІІІ награда от Международен конкурс “Надежди, таланти, майстори” – Добрич-Албена /2009/ и Поощрение от Международен конкурс за немска и австрийска музика – Бургас /2009/. Участва в майсторски класове на Тамара Поддубная, Мария Принц, клавирно дуо: Аглика Генова и Любен Димитров, Атанас Куртев.

Силва Карталийска е родена през 1995 в Русе. Ученичка е в Национално училище по изкуствата “Проф. Веселин Стоянов” – Русе в класа на Евгени Желязков. Носител е на Първа награда от Национален конкурс “Светослав Обретенов” – Провадия /2004/, на Трета награда от Международен конкурс “Класика и съвременност” – Стара Загора /2007/ и Международен конкурс за немска и австрийска музика – Бургас /2009/. Участва в майсторски класове на Тамара Поддубная, Мария Принц и Атанас Куртев.

Клавирно дуо Силва Карталийска и Кристиян Кушчев е създадено през 2008 и активно участва в концертни изяви на училището.
Алина Комитова е родена през 1986 в Русе. Завършва Национално музикално училище “Любомир Пипков” – София и Национална музикална академия “Панчо Владигеров” – София при проф. Милена Моллова. Лауреат е на много национални и международни конкурси, сред които: "Димитър Ненов" -Разград, "Млади музикални дарования"-София, "Zeiler" - София, "Jeunesses musicales" - Букурещ и "Панчо Владигеров" -Шумен, като камерен изпълнител е носител на 2 награда от Международен конкурс "Concertino Praha" - Чехия. Концертира в България, Румъния, Албания, Чехия, Италия, Испания.

Николай Шаламов е роден през 1990 в Ростов на Дон. Завършва Музикалния колеж в родния си град, а в момента е студент в Музикална консерватория “Сергей Рахманинов” – Ростов на Дон в класа на И. Бендитский и в Нов български университет – София при проф. Милена Моллова. Лауреат е на редица международни конкурси, сред които: "Мили Балакирев" - Краснодар (2004); "Панчо Владигеров" – Шумен (2007), "Campillos" - Малага (2007) и „Млади виртуози”, София (2009). Бил е стипендиант на програмата "Млади Таланти" - Русия, както и на Фондациите „Руски сценични изкуства” и „Мстислав Ростропович”. Концертира като солист и камерен изпълнител в Европа и Русия.

Клавирно дуо Алина Комитова и Николай Шаламов е създадено през 2008. На Международен конкурс “Франц Шуберт” – Русе /2009/ освен с Първа награда е отличено и с Награда за най-добро изпълнение на творба от Шуберт.
Денница Добрева е родена през 1991 в Силистра. Учи в Национално училище по изкуствата “Проф. Веселин Стоянов” – Русе в класа на Красимира Иванова. Лауреат е на Първа награда от Национален конкурс “Музикални надежди” – Добрич /2001/, Втора награда от международните конкурси “Карл Филч” – Сибиу /2003/ и “Класика и съвременност” – Стара Загора /2004/, Трета награда от международните конкурси “Франц Шуберт” – Русе /2005/ и Конкурс за немска и австрийска музика – Бургас /2007/. Участва в майсторски класове на Салли Пинкас и Еван Хирш, Михаел Келер, Мария Принц, Атанас Куртев, Татяна Левитина, Божидар Ноев, Алла Халапсис, Пол Комен, Игор Рома, Илона Тимченко и др.

Евгени Нинов е роден през 1992 в Силистра. Ученик е в Национално училище по изкуствата “Проф. Веселин Стоянов” – Русе в класа на Красимира Иванова. Лауреат е на Втора награда от международните конкурси “Rovere D’oro”- Сан Бартоломео /2009/ и “Надежди, таланти, майстори” – Добрич-Албена /2009/. Участва в майсторски класове на Тамара Поддубная, Мария Принц, Божидар Ноев, Алла Халапсис и др.

Клавирно дуо Денница Добрева и Евгени Нинов е създадено през 2005. Лауреат е на Първа награда от Международен конкурс “Франц Шуберт” – Русе /2009/, Трета награда от международните конкурси “Надежди, таланти, майстори” – Добрич-Албена /2005/ и “Франц Шуберт” – Русе /2007/. Участва в майсторски класове на Тамара Поддубная, Татяна Левитина, Атанас Куртев и клавирно дуо: Аглика Генова и Любен Димитров.
Място – концертна зала на 4-ти район на град Виена

Съорганизатори:

кметството на 4 – ти район на град Виена

Национално училище по изкуствата „проф. Веселин Стоянов” – гр. Русе






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница