Месец ноември 2010 година



Дата23.07.2016
Размер83.33 Kb.
#2191
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БЪЛГАРСКИЯ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

ДОМ ВИТГЕНЩАЙН” – ВИЕНА, АВСТРИЯ

МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2010 ГОДИНА



02.11.2010 г. (вторник)

19.00 ч.
Откриване на самостоятелна фотографска изложба “КОНТРАПУНКТИ ПО БЪЛГАРСКИ” на българския фотограф Надежда Чипева. Изложбата е част от четвъртото издание на месеца на фотографията „Виена – Берлин – Париж – Москва – Рим – Братислава – Люксембург”. БКИ „Дом Витгенщайн” е участник в биеналето „Месец на фотографията” още от самото му създаване през 2004 г.
Изложбата е съставена от 24 репортажни фотографии и представя части от малко познатия за широката европейска публика вътрешнополитически пъзел в България през последните десетина години. Във фокуса й са както емблематични за периода политици, така и обикновени хора и събития. Творбите са  продукт от работата ми като фотожурналист във българския седмичник „Капитал”.

Двадесет и четирите цветни фотографии ще бъдат разположени върху пана с размери 80х80 см., изработени от фотохартия, върху която са отпечатани части от вестникарски страници с ключови изрази, даващи информация за времето и мястото, в които е създадена снимката. Към всяка снимка има текст, обясняващ контекста на ситуацията и персонажите в нея.

Тематично фотографиите са от два типа – на политици и на обикновени хора. Представени са в експозицията по двойки. Като контрапункт на всяка политическа личност стои кадър от ежедневието: Танцуващият по време на предизборната си кампания партиен лидер Ахмед Доган е поставен до играещите хоро в ледените води на Тунджа, главният секретар на МВР Бойко Борисов в генералска униформа, бащински погалващ детенце по главата, е редом с хората, протегнали ръце към хляба, който благотворителна организация раздава на улицата...

и... Представителна извадка на българското общество - група от хора, пътуващи в трамвая, са показани заедно с вече бившия вътрешен министър Румен Петков, коментиращ с насмешка бюджет 2010.

Всички фотографии са дигитални, създадени са между 2001 и 2010 г.
Надежда Чипева е фоторепортер и фоторедактор. Преминала е през всички етапи на фотографската професия.

Фотожурналистическата си кариера започва в БТА през 1987 година, преминавайки през списание „Сега”, вестник „24 Часа”, вестник „Дневник” и понастоящем работи във вестник „Капитал”.

Има пет самостоятелни изложби, последните две са в Холандия през 2007 и в София през 2009 година, има редица участия в национални и международни експозиции... 

Носител е на множество награди ..., награждавана е двукратно с най-престижната  журналистическа награда в България „Черноризец Храбър”.


Времетраене на изложбата: 03.11 – 30.11.2010 г.
Място – галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.

05.11.2010 г. (петък)

19.00 ч.
Откриване на документална изложба “Старобългарската азбука и държавата на духа” - съвместна инициатива на  Националния Исторически Музей - София, Фондация „Българска Памет“ и фондация „Бъднини” и министъра без портфейл Божидар Димитров.

Изложбата е посветена на 01 ноември – Ден на българските будители.
Времетраене на изложбата: 05.11 – 14 .11.2010 г.
Изложбата е посветена на историческия принос на средновековната българска държава за съхраняването и разцвета на старобългарската писменост и книжнина и на нейното значение към културата на целия православен славянски свят. Старобългарската кирилица, плод на наследството на Светите равноапостоли Кирил и Методий, е една от европейските азбуки с безспорно световно значение. 

Съвременното преоткриване на  европейската  значимост, а и личностното ни самочувствие чрез историческите извори и артефакти, припомнени в тази изложба, са коректив за националната ни идентичност. Възкресяването на азбуката към словото - символ на съхранение на културната ни самоличност като българи в продължение на векове - днес е реален фактор в етнокултурното битие на Обединена Европа.
Място – галерия „Приземен етаж” на БКИ „Дом Витгенщайн”
05.11.2010 г. (петък)

19.30 ч.
Една киновечер от поредицата „На кино в Дом Витгенщайн”. Представяне на българския документален филм “КОНСТАНТИН ВЕЛИЧКОВ - ЕВРОПЕЦЪТ” (2010). Сценарий и режисура – Татяна Пандурска и Илия Костов. Оператор – Ярослав Ячев. Музика – Николай Иванов. С участието на Стефан Попов и Калоян Паргов .

Прожекцията е посветена на 01 ноември – Ден на българските будители.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.
11.11.2010 г. (четвъртък)

19.00 ч.
Представяне на мултимедийния проект „ВИЕНА И БЪЛГАРСКАТА ЕМИГРАЦИЯ ПРЕЗ ВЪЗРАЖДАНЕТО”, свързан с навършването на 100 години от смъртта на Теофан Райнов – като един от водачите на виенските българи през 60-те години на 19 век, сподвижник на Васил Левски, участник в борбата за национално освобождение и изграждането на свободната българска държава. Съвместен проект на Национален музей „Васил Левски” – гр. Карлово, Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий” и фондация „Васил Левски”. Представянето е от цикъла „Произход и духовни корени на българите , организиран от българската културно-просветна организация „Кирил и Методи”.
Теофан Райнов е роден през 1837г. в Карлово. Син на народния будител Райно Попович.

Завършил прочутата школа на баща си, а след това училището на Найден Геров в Пловдив. След това учи и практикува търговска дейност във Виена – във фирмата Гешоглу, станала по-късно Гешоглу – Райнов. През 1860-61 г. се утвърждава като водач на виенските българи с широки контакти в търговските и политически среди в австрийската столица.

Още от 1861/62г. във Виена се включва в национално-освободителното движение – в издаването на в. Дунавски лебед и подготовката на Първата българска легия в Белград като близък сътрудник на Г.С.Раковски, работи с Ив.Касабов, Л.Каравелов, В.Левски. По поръка на течението на „младите” в Букурещ осъществява мисия в Западна Европа като се среща с Мацини, Херцен, Бакунин. Участва в подготовката на Априлското въстание и Руско-турската освободителна война.

Високо образован, отлично владеещ немски, гръцки, турски, румънски, с явна търговска кариера пред себе си, Теофан Райнов обрича целия си живот на Освобождението на България и на изграждането на свободната българска държава.

След Освобождението работи като окръжен управител на Пловдив, Бургас, Пазарджик, околийски управител на Карлово, Севлиево, Омуртаг, Трън, Кюстендил, зам. кмет на София и др. - до пенсионирането си.

Участва в комитета за построяване на паметник на Апостола в родния му град Карлово и в други обществени инициативи и организации.

Умира на 18 септември 1910г. в родния си град Карлово.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”

Съорганизатор – Българско културно-просветно дружество „Кирил и Методи”.
15.11.2010 г. (понеделник)

19.00 ч.
Откриване на фотоизложба “Един поглед в три посоки” с творби от Петър Абаджиев, Росен Коларов и Алеш Хръдличка. Изложбата е посветена на SOS – Kиндердьорфер - България. След откриването ще има и малък концерт на Венцислав Николов (чело).
Времетраене на изложбата: 15.11 – 30.11.2010 г.
Място – галерия „Приземен етаж” на БКИ „Дом Витгенщайн”
16.11. 2010 г. (вторник)

19.00 ч.
Представяне на книгата на философа д-р Бианка Ботева - Рихтер „Методи на трансфер според японския философ Ватсуй Тетсуро”.
Д-р Бианка Ботева – Рихтер е родена в гр. София, България. Завършва университета „Лудвиг-Максимилиан” в гр. Мюнхен, Германия със степен „Магистър” по специалностите „Японология” и „Философия”. Защитава докторска степен във Виенския университет, в Института по философия. От 2007 година е член на ръководството на Виенското дружество за интеркултурна философия.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – Дружество за интеркултурна философия - Виена.
18.11. 2010 г. (четвъртък)

19.00 ч.
Театър „Искри и сезони” ще представи романтичната комедия “Луд съм по теб” от Нийл Сайман. Режисьор – Ивайло Христов. С участието на актьорите – Искра Радева, Милена Атанасова, Георги Кадурин и Пламен Сираков.
Място – театрална зала на БКИ „Дом Витгенщайн


23.11. 2010 г. (вторник)

19.00 ч.
Лекция и представяне на книгата на Таня Мангалакова „Нашенци в Македония”. Лекцията е от цикъла „Произход и духовни корени на българите , организиран от българската културно-просветна организация „Кирил и Методи”.
Книгата „Нашенци в Македония” е пътешествие на Таня Мангалакова по стъпките на българския етнограф Васил Кънчов сред малко познати общности – торбешите в Република Македония, като и потомците на Самуиловите българи в Мала Преспа, Албания и в Северна Гърция.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – Българско културно-просветно дружество „Кирил и Методи”.
26.11. 2008 г. (петък)

19.00 ч.
Концерт “Млади виртуози на цигулката”. Концерт на студенти от класа на проф. Стефан Камиларов – Университет за музика и сценични изкуства – Виена. В програмата произведения от Паганини, Моцарт, Бетовен и др.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – Университет за музика и сценични изкуства - Виена.
30.11. 2010 г. (вторник)

19.30 ч.
Коледен концерт на женския хор “ХРИСТИНА МОРФОВА” - София.
Женски хор „Христина Морфова” при Народно читалище “Д-р Петър Берон - 1926” – София е създаден през есента на 1936 година за увековечаване името на бележитата българска певица Христина Морфова – Българският славей. Диригент-основател е проф. Людмила Прокопова.

Хор „Христина Морфова” активно присъства в културния живот ня България, както и в представянето на художествените достижения на българското хорово изкуство зад граница. Той е първият български хор, донесъл на страната първа награда от международен хоров конкурс – 1965 г. – Ланголен (Великобритания). Хорът е носител на лауреатски звания и златни медали от национални фестивали и от международни хорови конкурси: Ланголен и Мидълсброу (Великобритания), Варна (България), Лайпциг (Германия), Гориция (Италия), Толоса (Испания), Анкара (Турция) и др.

Хор „Христина Морфова” е концертирал с успех в Чехия, Словакия, Унгария, Германия, Холандия, Италия, Гърция, Израел, Македония, Румъния, Белгия, Австрия, Сърбия и др.

Хорът има реализирани студийни и документални записи в радио София, радио Бремен, Холандското радио и има издадени грамофонни плочи, CD и ТВ филми.

Концертните програми на хор „Христина Морфова” включват призведения от различни музикални стилове и епохи, от предкласиката до наши дни, от хоровата миниатюра до разгърнатата кантатно-ораториална форма.

От 1996г. диригент на женски хор „Христина Морфова” е Таня Никлева-Владева. Била е студентка и асистент на проф. Лилия Гюлева в класа й по хорово дирижиране в Националната музикална академия в София (1996-2003). В НМА тя е била художествен ръководител на смесения курсов хор към Теоретико-композиторския и диригентски факултет, и асистент също и на проф. д-р Виржиния Атанасова и проф. Мирослав Попсавов (до 2006). През 1998 г. по повод честването на 45 години творческа дейност на проф. Лилия Гюлева създава Младежки смесен хор “Ave Musica” - София, чийто диригент е и понастоящем. Носител е на първа награда на първия Международен конкурс за млади хорови диригенти в Будапеща, Унгария (в конкуренция с 30 диригенти от 17 страни), както и на Специалната награда на Девическия студентски хор на Академията “Ференц Лист”. Секретар е на Дружеството на софийските хорови диригенти и на националното Сдружение на българските хорови диригенти при Съюза на българските музикални и танцови дейци.



Таня Никлева-Владева е реализирала с хор „Христина Морфова” многобройни концерти и участия в наши и международни форуми (Турция, Белгия, Австрия ‘2005, Сърбия и Гърция’2008). Плод на работата й със състава е и издаденият през 2007 г. мултимедиен компактдиск „70 години Женски хор „Христина Морфова”.
Място – Виена – 1, Петерсплац, църквата „Св.Петър”.

Съорганизатор - Посолството на България в Австрия;







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница