Месец октомври 2009 година



Дата23.07.2016
Размер113.02 Kb.
#2425
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БЪЛГАРСКИЯ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

„ДОМ ВИТГЕНЩАЙН” – ВИЕНА, АВСТРИЯ



МЕСЕЦ ОКТОМВРИ 2009 ГОДИНА



До 05.10.2009 г. продължава самостоятелната изложба на
ИВАН ДИМОВ
Акварели, живопис, графика

Проф. Иван Димов е роден през 1943 г. в с. Маломир България.

Той е професор в Националната художествена академия в София и е сред най-изтъкнатите художници на своето поколение. Неговата впечатляваща художествена биография включва многобройни изложби в България и в чужбина. Проф. Иван Димов е участвал в представителни изложби на съвременното българско изкуство във Вашингтон, Ню Йорк, Амстердам, Мексико, Токио, Мюнхен, Москва, Базел, Стокхолм и др. Самостоятелни изложби в Париж, Швейцария, Швеция, България. Удостоен е с награда „Захари Зограф” за живопис и националните награди „Владимир Димитров – Майстора” и „Златю Бояджиев”, с Първа награда на международното графично биенале – Варна и с Голямата награда на международното триенале за графика в Берлин.
Място – галерия прИЗЕМЕН ЕТАЖ на БКИ „Дом Витгенщайн”
До 09.10.2009 г продължава изложбата карикатури
Шега и (Р) еволюция – 1989 – преди/след“
Изложбата представя карикатури от 1989 година и след това на творци живеещи във всички страни от Източна Европа, както и от бившата ГДР. По предложение на БКИ „Дом Витгенщайн” и Съюза на българските художници България е представена с двама именити творци - Генчо Симеонов и Чавдар Николов.
Място – галерия на Унгарския културен институт. (Wien 2, Hollandstr. 4)

Съорганизатор – Министерството на европейските и международни въпроси на Австрия.


05.10.2009 г. (понеделник)

19.00 ч.
Откриване на самостоятелна изложба скулптура и рисунки на българския художник БОГОМИЛ ЖИВКОВ.

Богомил Живков е роден през 1946 г. в гр. Перник. През 1971 година завършва Националната художествена академия.в гр. София специалност „скулптора”. Работи основно в областта на кавалетната и монументална скулптора, но междувременно и в областта на живописта. Носител е на много награди от регионални, национални и международни конкурси. Има е самостоятелни изложби в Германия, Англия, Малта, Япония, Словакия и България и многобройни участия в общи изложби у нас и в чужбина. Негови произведения са притежание на галерии и частни колекции във Франция, Австрия,САЩ, Южна Корея, Белгия, Холандия, Унгария.
Времетраене на изложбата: 06.10 – 30.10.2009 г.
Място – Зала 1 на галерия партер на БКИ „Дом Витгенщайн”
07.10.2009 – 09.10.2009 г.
Ще се състои научен симпозиум „1989 – 2009 – Религия и промяна в Средна и Югоизточна Европа

Симпозиумът е част от инициативите на Федералното министерство на европейските и международни въпроси на Австрия по повод 20 години от падането на Берлинската стена. Организатори са : Българския културен институт „Дом Витгенщайн”, Унгарския културен институт, Института за Дунавския регион и Средна Европа (ИДМ), Румънския културен институт, Словашкия културен институт, Чешкия културен институт, фондация „Про Ориенте” – Виена, Словенския научен институт във Виена и Научния център на Полската академия на науките във Виена.


07.10.2009 г. (сряда)

19.00 ч
Тържествено откриване на симпозиума
Място – Дипломатическата академия - Виена
08.10.2009 г. (четвъртък)

09.00 – 13.30 ч
Първи панел – Албания, Босна и Херцеговина, Хърватска, Сърбия, Словения
15.00 – 18.00 ч
Втори панел – Полша, Украйна
Място – Дипломатическата академия - Виена
09.10.2009 г. (петък)

09.00 – 13.30 ч
Първи панел – Словакия, Чехия, Унгария
14.30 – 18.00 ч
Втори панел – България, Румъния
Място – Дипломатическата академия - Виена
Участници от България са – проф. Иван Желев с доклад на тема „Поколението 1989 – Младежта и религията в посткомунистическа България” и проф. Пламен Цветков с доклад на тема „Църквата и държавата в България след 1989”
Проф. д-р Иван Желев Димитров е български богослов, роден е през 1944 г. в Хасково. Завършил Софийската духовна семинария, Духовната академия „Св. Климент Охридски“ и класическа филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Преподавател е по Свещено Писание на Новия Завет в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализирал е в Гърция и Германия. Бил е учител в Софийската духовна семинария, началник на кабинета на патриарх Максим, преподавател в Духовната академия „Св. Климент Охридски“ и в Богословския факултет на СУ, зам.-ректор на СУ, зам.-декан и декан на Богословския факултет /2000-2003/. През 1997–1998 г. преподава като гост-професор по Нов Завет в Мюнхенския Максимилианов университет, Германия. Дълги години е бил редактор и главен редактор на „Църковен вестник“ и редактор на списание „Духовна култура“. От 2002 г. е директор на Дирекция "Вероизповедания" на Министерски съвет и председател на УС на Ефория „Зограф“. Член на екипа за превод на Библията на български език, член на Богословската комисия при Св. Синод на Българска православна църква, на Дружеството на православните богослови-библеисти, на Световния съюз на новозаветните учени (SNTS, първият българин-член), учредител и председател на българското сдружение на библеистите „Библейски колегиум”, основател и председател на Фондация “2000 години Рождество Христово”, основател и председател на УС на Център за проучване на нови религиозни движения, член на ИК на Световната конфедерация на асоциациите на богословските институти (WOCATI = World Conference of Associations of Theological Institutions) и регионален представител за Европа. Бил е 25 години официален преводач на Българската патриаршия за гръцки език. Награждаван е с ордените на БПЦ “Св. Климент Охридски” І степен – златен (2003 г.) и “Св. Кирил и Методий” І степен – златен (2004 г.). Удостоен е с почетната титла doctor honoris causa на Атинския университет (24.11.2008 г.), както и архонт-велик преводач на Цариградската вселенска патриаршия. Писмено и говоримо владее руски, гръцки, немски и английски език.

Проф. Пламен С. Цветков е български историк, роден на 8 август 1951 г. в Берлин, Германия. От 1994 г. преподава в Нов български университет. През 1999 г. защитава дисертация за присъждането на научната степен “доктор на историческите науки”. До 2001 г. работи в Института по история към Българската академия на науките, а от февруари 2002 г. е професор по нова и най-нова обща история в НБУ. Научните му интереси са насочени към политическата и дипломатическата история на България, Балканите, Европа и света през 20 век, както и към ранната история на българите и по-точно към проблема за тяхното потекло.Проф. Пламен С. Цветков е обнародвал повече от 10 монографии, 60 научни студии и статии и повече от 300 публицистични материала. Специално трябва да се отбележи двутомната му работа по балканска история от българска гледна точка, публикувана в САЩ през 1993 г., трудът му за "България и Балканите от древността до наши дни", както и двутомната история под надслов “Европа през ХХ век”, обнародвана през 2002-2003 г. Автор е също така на поредица от книги за средните и малките държави в европейската политика в навечерието на Втората световна война и на монография с предизвикателното заглавие “Славяни ли са българите?”.
13.10.2009 г. (вторник)

19.00 ч.
Една киновечер от поредицата „На кино в Дом Витгенщайн”. Представяне на българския игрален филм „ТРИМАТА ОТ ЗАПАСА” (1971). Сценарий – Павел Вежинов. Режисьор – Зако Хеския. Оператор – Христо Вълчанов. Музика – Симеон Пиронков. С участието на Георги Парцалев, Никола Анастасов, Кирил Господинов, Стойчо Мазгалов, Бела Цонева, Вълчо Камарашев и др.

Прожекцията се посвещава на 20-годишнината от смъртта на актьора Георги Парцалев.


Място – Зала 1 на галерия партер на БКИ „Дом Витгенщайн”
15.10.2009г. (четвъртък)

19.00 ч.
Лекция на темаВеда Словена и фолклорното мислене за историята.. Повече от 100 години след издаването му някои учени и интелектуалци четат Веда Словена отново като исторически текст, свидетелстващ според отделните изследвания, за запазен спомен от тракийската, прабългарската, общославянската и дори руската античност. Причина за това става най-вече основният в сборника разказ за преселението отвъд Дунава, в повече от 30 песни, който бива тълкуван като преселение на етнически маси от Евразия към Балканския полуостров. Запазените сред българомохамедани песни биват разглеждани дори в контекст на предложената от руския учен Фоменко нова хронология като документи за волжките руси, преселили се на Балканите и участвали според дадената теза активно в създаването на българската държава.

Колкото спекулативни и чужди за текстовете в сборника да са повечето от тези твърдения, те успяват да уловят характерни модели като за преселението, който се явява смислов и структурен център на сборника, както и кодирания в текстовете летописен модел, който извежда на преден план функцията на песните като носител на историчността.

Лекцията ще бъде изнесена от Миглена Христозова – докторант от Университета в гр. Фрайбург; Германия.
Миглена Христозова е завършила немска гимназия „Проф. Константин Гълъбов“, София. През 2006 е магистър по общо и сравнително литературознание, прави специализации по германистика и медийни науки в Рурския университет в Бохум, Германия.

От края на 2006 г. започва докторантура към семинара по Славистика на Алберт-Лудвиг университет във Фрайбург под научното ръководство на проф. др. Шуре и проф. др. Бестерс-Дилгер. През декември т.г. предстои нейната защита на тема „Щастие и край на една известна Мистификация? Веда Словена между мита, историята и колективната идентичност“

Авторка е на редица научни и журналистически публикации.
Място – Зала 1 на галерия партер на БКИ „Дом Витгенщайн”

Съорганизатор - Българско културно-просветно дружество „Кирил и Методий”.
20.10.2009 г. (вторник)

19.00 ч.
Камерен концерт „Живи думи” с участието на Ива Дойнова – сопран и пиано и Десислава Атанасова – цигулка. В програмата произведения от Петър Дънов.
Петър Дънов (1864-1944), с духовно име Беинса Дуно, е български философ, духовен учител, композитор, музикант, лекар.

Привържениците и сподвижниците му с любов го наричат Учителя.

Беинса Дуно, роден като Петър Дънов, произхожда от семейство на свещеник и родолюбива българка от знатен род.

През 1922 г. Петър Дънов създава Духовна Школа. Тя е своеобразен университет за вътрешно познание и развитие. В нея Учителя изнася повече от 7000 беседи. Създава десетки музикални произведения по библейски и свои текстове. Сътворява Паневритмията (система от словесно-музикални и танцувални упражнения за космическо единение, духовно израстване и здраве) и обучава на нея последователите си, наречени ученици.



Ина Дойнова е музикант по образование, родена в семейство на музиканти.

Цял живот тя е пяла, изнасяла концерти, преподавала пиано.

Седем години Ина Дойнова е работила в бившата ГДР като оперна певица – солист към оперните театри в Майнинген (две години) и Лайпциг (пет години).

В репертоара й влизат ролите на Леонора (“Силата на съдбата” от Верди), Елза (“Лоенгрин” от Вагнер), Елеонора (“Фиделио” от Бетовен), Тоска (“Тоска” от Пучини), Серена (“Порги и Бес” от Гершуин) и много други.

След периода на оперното пеене, свързано предимно с пребиваването й в Германия, г-жа Дойнова дава приоритет на музициране на духовна музика. Тя съумява да изнася самостоятелни и ансамблови концерти, в които свири на пиано и пее едновременно. Всички аранжименти на песните, изпълнявани на концертите, са от нея.

Ина Дойнова години наред изнася концерти както в България, така и в САЩ, Великобритания, Русия, Полша, Швейцария.



Росица Чиликова също е от музикантска фамилия. Тя е завършила българската музикална академия с виола. От повече от петнайсет години тя сменя виолата с цигулка и вече е солист-цигуларка.

Работи в Бургаската държавна филхармония и опера. Многократно е участвала в турнета из България и зад граница със симфоничния оркестър. Като партниращ музикант на Ина Дойнова се изявява трета година. Дуото има в творческата си биография десетки концерти с музика от Петър Дънов.


МястоЗала 1 на галерия партер на БКИ „Дом Витгенщайн”
27.10.2009 г. (вторник)

19.00 ч.
Камерен концерт на Деворина Гамалова – цигулка и Десислава Атанасова – пиано. В програмата произведения от Хайден, Бетовен, Шопен и Равел.
Деворина Гамалова е родена в България и завършва СМУ "Проф. В.Стоянов" в Русе в класа по цигулка на Анелия Попова. Получава първи отличия на локални и национални конкурси.
Продължава образованието си в Държавната музикална академия в София при проф.Боян Лечев и асистент-проф. Дора Бръчкова.

През 1988 г. участва в майсторски курс във Ваймар, спечелва конкурс за концертмайстор на Ризенския Симфоничен оркестър в Германия и работи като такъв в продължение на четири години.

От 1992 до 1994 специализира цигулка и виола при проф. Григорий Жислин в Royal College of Music в Лондон. През 1994г. получава стипендия за специализация с виола в Guildhall School of Music - Лондон и учи там при проф. Дейвид Такено. През 2002 завършва второ висше образование, а през 2008 защитава докторската си дисертация в Лондон.

Концертира като солистка и камерен изпълнител в България, Германия, Англия, Италия, Югославия, Франция, а от 1995 редовно изнася концерти и за създадената от Йехуди Менухин организация "Live Music Now".

Осъществила е записи за компакт-дискове, за радио Лондон (ВВС), Дрезден, Кьолн, Дюселдорф, Берлин и др. Участва в телевизионни и радио програми, включително със солови изпълнения в програма за Йехуди Менухин. В 1998 записва самостоятелен СD с произведения от Пуленк, Чайковски, Големинов и Шуман.

Преподавателската си дейност по цигулка и виола Д. Гамалова започва в South Downs College. От 1999 до 2003 асистира на проф. Григорий Жислин в Royal College of Music - Лондон. В момента преподава в Goldsmith University of London, където е редовен преподавател от 1997, в Birmingham Conservatoire и Trinity College of Music от 2000 и в London College of Music от 2005.

Десислава Атанасова е родена в Русе. Учи пиано, камерна музика и акомпанимент в ДМА П.Владигеров. Свири като солист на редица големи оркестри и като камерен изпълнител в България, Италия, Швейцария, Северна Корея, Австрия, Чехия, Германия, прави радио и телевизионни записи, участва във фестивали и семинари. От 1994 до 1997 специализира във Виенския университет за музика и изпълнителски изкуства. В периода 1996/2000 Десислава Атанасова е официален пианист на Международния конкурс за цигулари Фриц Крайслер във Виена. Изявява се като преподавател в майсторски класове, солист и камерен изпълнител. От 2000 е преподавател във Виенския университет за музика и изпълнителски изкуства.
Място – концертна зала на 11-ти район на град Виена

Съорганизатори – кметството на 11 –ти район на град Виена

- културно дружество „Европа” - Виена

30.10.2009 г. (петък)

20.30 ч.
Джаз – клуб „Витгенщайн”.
ДЖАЗ вечер с пианиста Любен Павлов
Любен Павлов е роден през 1946 г. в София в семейство на музиканти.. През студентските си години създава и свири в различни групи. След това е в състава на естраден оркестър, с който гостува в почти всички европейски страни. Натрупва богат международен опит и владее практически всички жанрове – джаз, класика, блус, рок и поп и. т. н.

От 15 години работи като пианист и композитор в Австрия.


Място – Зала 1 на галерия партер на БКИ „Дом Витгенщайн”








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница