Месечен информационен б ю л е т и н



Дата16.04.2017
Размер245.58 Kb.
#19283



Месечен информационен

Б Ю Л Е Т И Н

Н О В И Н И ОТ С Т Р А Н И И Р А Й О Н И В К Р И З И С Н А С И Т У А Ц И Я

Н О Е М В Р И 2005 Г.


I. КРИЗИСНИ ТОЧКИ В ЕВРАЗИЯ И АФРИКА ПРЕЗ МЕСЕЦА
Афганистан – Оповестени са окончателните резултати от първите след четвърт век война парламентарни и местни избори. Продължава репатрирането на афганистански бежанци от Пакистан и Иран. (За повече подробности вж. Раздел ІІ)

* * *


Ирак – Непрекъснатите самоубийствени атентати, отвличания и нападения, създават обстановка на несигурност, която препятства възстановяването на инфраструктурата. Американската армия провежда трета офанзива по границата със Сирия. (За повече подробности вж. Раздел ІІ)

* * *


ДР Конго – Около 2 000 бойци на правителствената армия, подкрепени от неколкостотин войници на Мисията на ООН за ДР Конго (MONUC), са предприели операция в намиращия се по границата с Руанда планински национален парк Вирунга. Целта е да се неутрализират намиращите се там въоръжени формирования, съставени от руандийски бунтовници. Те действат на конгоанска територия от 1994 г., когато напускат Руанда след извършването на геноцида там. Според местни източници в региона действат около 15 000 бунтовници, непрекъснато нападащи мирното населениe.

Също за интензифициране на операциите на MONUC срещу бунтовниците в североизточните части на ДР Конго по границите с Уганда съобщават от Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси. Операциите се извършват в провинция Ориентал срещу угандийските бунтовници от Съпротивителната армия на собствениците (LRA), които използват конгоанската територия за база на рейдовете си на територията на Северна Уганда.

* * *

Уганда – Продължава регистрирането на избирателите за изборите през следващата година. Според угандийското статистическо бюро се очаква в избирателните списъци да се включат над 90 на сто от имащите право на глас. Междувременно местни източници информират за завръщането в страната на опозиционния лидер полк. Киза Бесигйе, който след участието си в президентските избори през 2001 г., смятайки, че животът му е заплашен, отива в доброволно изгнание в Южна Африка. Сега той смята отново да се пребори на евентуалните избори през следващата година с както той казва “диктатурата” на президента Джоуери Мусевени. Агенция Франс Прес обаче разпространи съобщение, че властите веднага са арестували Киза Бесигйе, обвинявайки го в държавна измяна, за което може да получи смъртна присъда.

* * *


Руанда – Руандийското правителство, съвместно с ВКБООН, започна кампания за завръщане на руандийските бежанци от Малави. Там се намират хиляди руандийци, напуснали родината си по време на геноцида през 1994 г. Според служителя на ВКБООН Лобна Хади “ситуацията в Руанда е сигурна и бежанците могат да се завърнат”.

* * *


Бурунди – След като бурундийските власти отправиха последния си ултиматум към бунтовниците от формированието на етническите хуту Национални освободителни сили (FNL) в три отделни акции на бунтовниците са убити над 10 мирни жители с обвинение, че сътрудничат на правителството. FNL действа около столицата Буджумбура в провинция Буджумбура-селска и е единственото от седемте хуту формирования, което отказва да се включи в мирния процес. Движението не признава легитимността на другия хуту партизански лидер Пиер Нкурунзиза, спечелил президентските избори.

* * *


Автономни палестински територии и Израел - Израелските сили застреляха високопоставен местен член на военизираната палестинска групировка Хамас в град Наблус на Западния бряг.Той е бил убит при нощна акция.Говорител на израелската армия заяви, че частите са открили огън по въоръжен мъж, който е избягал от къща по време на престрелка. Хамас публикува изявление, според което убитият е Амджад Ханауи, един от лидерите й в Наблус. Малко след това един палестинец беше убит, а най-малко двама други бяха ранени от израелски части в източната част на ивицата Газа, близо до граничен пункт с Израел.

Съобщава се за ракетен обстрел от ивицата Газа срещу Израел, след като израелската армия убива трима палестински бойци по време на акция на Западния бряг на р. Йордан. Акцията е била предприета срещу части на военизираната групировка Ислямски джихад. Според израелските власти акцията е свързана с издирването на организаторите на самоубийствен атентат, причинил смъртта на пет израелци. Преди това беше съобщено, че Израел и Ислямски джихад са се договорили да сложат край на сегашния цикъл на насилие. По-късно обаче палестинската организация обяви, че палестинците си запазват правото да отмъстят за убийствата на Западния бряг. Съобщава се и за въздушно нападение в ивицата Газа, при което според израелски източници са убити двама палестински лидери – един от движението “Хамас” и друг от “Бригадите на мъчениците” Ал-Акса.

Междувременно израелското правителство одобри плановете за повторно отваряне на граничните пунктове между ивицата Газа и Египет. За първи път откакто Израел окупира ивицата Газа и Западния бряг през 1967 г. палестинците ще могат да влизат и излизат от родните си земи без да бъдат проверявани от израелски войници.

* * *


Судан – Южен Судан вече има ново правителство, формиращо неговата администрация, което е следващата стъпка от мирното споразумение между суданския юг и север. Съгласно споразумението, сложило край на най-дългата гражданска война в Африка, югът получава значителна степен автономност и след шест години ще има възможност на референдум да определи своята независимост.

В същото време напрежението в региона Дарфур остава. Наблюдателите констатират, че на водещите се в нигерийската столица Абуджа мирни преговори не е постигнат какъвто и да е успех.


ІІ. ИНФОРМАЦИИ ОТ СТРАНИТЕ НА ПРОИЗХОД НА ТЪРСЕЩИТЕ БЕЖАНСКИ СТАТУТ В БЪЛГАРИЯ
Афганистан

КАБУЛ ПРИВЕТСТВА ЕКСТРАДИРАНЕТО НА ТАЛИБАНИ ОТ ПАКИСТАН

Властите в Кабул изказаха задоволство от първата екстрадиция на талибани от Пакистан след ликвидирането на техния хардлайнерски ислямистки режим в Афганистан през 2001 г. Исламабад изпрати с военен самолет в Кабул 14 талибани, между които са водещият медиен говорител на тяхното движение Латифула Хакими и изявеният талибански лидер Мохамад Ясар. Афганистанската телевизия е излъчила репортаж, показващ тяхното сваляне от самолета на кабулското летище с превръзки на очите. Според официални източници те ще бъдат съдени за действията им срещу афганистанските власти и ръководените от САЩ коалиционни сили.

Предаването на талибаните се счита за настъпване на нова ера в отношенията между Афганистан и Пакистан. Средствата за масова информация цитират афганистанския вътрешен министър Юсуф Станекзай, който казва следното: “Това е позитивно развитие на връзките между двете държави. Ние се надяваме, че това ново сътрудничество ще ни помогне във войната срещу тероризма.”

Наблюдателите припомнят, че фактически в края на миналия век талибаните тръгват от пакистанските религиозни училища, за да вземат властта в Афганистан. И до сега афганистанските власти обвиняват Пакистан, че не предприема необходимите мерки да неутрализира талибаните в граничните райони и твърдят, че техните бойци свободно преминават границата и действат на афганистанска територия. Според местни източници в Афганистан тази година във въоръжени сблъсъци, повечето от които с талибаните, са убити над 1 200 души.

Междувременно талибаните отхвърлиха новото предложение на афганистанския президент Хамид Карзай да прекратят съпротивата си и да се включат в процеса на помирение. В отговор на президента главният говорител на талибаните Абдул Хай Мутмаен, цитиран от агенция Ройтерс, заявява следното: “Джихадът и съпротивата срещу американските окупатори и тяхното продажно правителство са единственият път. Ние ще воюваме и въобще няма да намаляваме интензивността на нашите действия.” Съобщава се за убийството на още четирима души на различни места в южен и източен Афганистан. Наблюдателите отбелязват, че по броя на жертвите 2005 г. е най-тежката след падането на режима на талибаните.
ОБЯВЕНИ СА ОКОНЧАТЕЛНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОТ ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ И МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ

Организаторите на септемврийските парламентарни и местни избори обявиха със значително закъснение резултатите от парламентарните и местните избори в 32 афганистански провинции (резултатите в другите две бяха оповестени миналия месец). Според тях изборната активност е била около 50%, което е с 20 пункта по-малко от активността на президентските избори през 2004 г. Според наблюдателите изборите са последната стъпка към изграждането на представителната власт в Афганистан след повече от четвърт век война. Констатира се обаче фактът, че много от спечелилите кандидати са бивши полеви командири или близки до тях.

В организацията на изборите, проведени в 26 000 избирателни секции, са били ангажирани 160 000 души. В изборната надпревара са участвали 2 800 парламентарни кандидата за 249 места в долната камара или т. нар. Уолеси Джирга и 3 000 кандидата за провинциални съвети. Предстои провинциалните съвети да изберат членовете на горната камара на парламента или т. нар. Мешрано Джирга.

Според анализаторите резултатите показват, че Уолеси Джирга ще бъде един консервативен парламент. По думите на Нейк Мохамад Кабул от Националния демократичен институт, цитиран от агенция Франс Прес, в парламента ще има около 45% муджахидини, 20% независими, сред които много жени, и 20% демократи и интелектуалци. Според него останалите около 15% места отиват при “бившите талибани, комунисти и какви ли не други кандидати”.


ЗА МЕСЕЦ 100 БУНТОВНИЦИ СА СЛОЖИЛИ ОРЪЖИЕ

За месец около 100 бунтовници са предали оръжието си и са се включили в мирния процес, съобщава говорителят на ръководената от САЩ военна коалиция Джеймс Йонтс. Той не дава подробности дали между тях има талибански лидери. Наблюдателите отбелязват, че според афганистански източници след предложената през ноември м. г. амнистия на въоръжената опозиция над 600 свързани с талибаните бойци са прекратили съпротивата и са се върнали към нормалния живот. Ръководителят на държавното звено, занимаващо се с процесите на помирението Сибгатулах Муджадади прогнозира, че до края на годината този брой ще достигне 1 000 души.


НАРАСТВА ПОТОКЪТ НА ЗАВРЪЩАЩИ СЕ БЕЖАНЦИ ОТ ПАКИСТАН, НЯКОИ СЕ ОПЛАКВАТ, ЧЕ СА ПРИНУДЕНИ ДА НАПРАВЯТ ТОВА

За месец и половина над 20 000 афганистански семейства са се завърнали в страната, което принуди Службата на ВКБООН да признае, че среща затруднения с нарастващия поток на завръщащи се бежанци. Основна причина за нарастващия поток е, че Пакистан ликвидира бежанските лагери по границата. Някои от завръщащите се твърдят, че пакистанските власти са разрушили палатките им и са ги принудили да напуснат Пакистан. Местният говорител на ВКБООН Надир Фархад отхвърля обвиненията за принудително репатриране и твърди, че при разрушаването на граничните лагери на бежанците се дава възможност да изберат дали да се преместят в някой бежански лагер навътре в Пакистан или да бъдат доброволно репатрирани.


ПРИСЪДИ ЗА БОГОХУЛСТВО

Издател на списание, третиращо проблемите на правата на жените, бе осъден на две години затвор за богохулство, съобщава Би Би Си. Али Мохакик Насаб е получил тази присъда от кабулски съд, който е преценил, че няколко статии в неговото списание са антиислямски. В едната от тях се защитава тезата, че отказът от ислямската религия не е престъпление и не трябва да се наказва със смърт, каквато санкция прилагат някои интерпретатори на ислямското законодателство Шариа. В другите статии се критикува практиката да се наказват непълнолетни със 100 удара с камшик и се иска мъжете и жените да се признаят за равни от ислямските закони.

Улемският съвет реагира остро на тези публикации. Съдията на процеса Ансарула Мауизада заявява пред Асошиетид Прес следното: “Улемският съвет ни изпрати писмо, с което искаше той да бъде наказан и за това го осъдих на две години.”

Според декларация на афганистанската Асоциация на независимите журналисти, направена миналия месец след арестуването на Насаб, присъдата е незаконна и показва колко е крехка свободата на словото в постталибанския Афганистан. Наблюдателите припомнят, че през 2003 г. двама журналисти са арестувани с обвинения, че хулят исляма. По-късно те са освободени след заповед на президента Хамид Карзай.


Алжир

ЧЕТИРИМА МЪЖЕ ПОЛУЧАВАТ ПРИСЪДИ ЗА НАРУШАВАНЕ НА ПОСТЕНЕТО ПО ВРЕМЕ НА РАМАДАН

Алжирски съд осъди на различни срокове затвор четирима мъже, тъй като те са обядвали в ресторант по време на свещения месец на Рамадан, информира агенция Би Би Си. По време на този мюсюлмански празник проповядващите исляма трябва да постят (да не приемат храна) от изгрев до залез.

Четиримата обвиняеми, единият от които е ресторантьор, са били задържани в град Беджая, намиращ се в област Кабилия на около 260 км източно от Алжир. Обвинението срещу тях е за очевидно пренебрежение към религията. Ресторантьорът е получил шестмесечна присъда, а другите ще прекарат в затвора по три месеца.

Защитата на единия от обвиняемите е пледирала, че нейният клиент не е направила каквото и да е публично пренебрежение към религията, тъй като обвиняемият се е хранел вътре в ресторанта. По думите на адвоката, пренебрежение към религията би имало само, ако обвиняемите са консумирали храна извън ресторанта. Той също добавя, че другите клиенти на ресторанта по време на обяда не са арестувани.

Местни източници припомнят, че непосредствено преди започване на Рамадана преди два месеца служители на силите за сигурност са обикаляли баровете и ресторантите на в областта Кабилия и са давали указания по време на свещения месец през деня да не се сервират храни и напитки, като са предупреждавали, че нарушителите ще бъдат предавани на съда.

Кореспондентът на Би Би Си в Алжир Мохамед Арески Химе отбелязва, че процесът на четиримата е в действителност първият случай в Алжир, когато някой е обвинен и осъден за неспазване на постите по време на Рамадан. Съобщава се за разпространена петиция с искане за незабавно освобождаване на осъдените, а местен вестник е класифицирал освобождаването на осъдените като материя от компетенцията на държавната власт.


Армения

С РЕФЕРЕНДУМ Е ИЗМЕНЕНА КОНСТИТУЦИЯТА

В Армения обявиха резултатите от състоялия се в края на ноември референдум за конституционната реформа. Избирателите са приели пакета документи, които са им предложени на плебесцита. Според шефа на централната избирателна комисия Гарегин Азарян 93,3% от избирателите са одобрили измененията на конституцията. Реформата на конституцията се поставя на дневен ред през 2001 г., когато Армения става член на Съвета на Европа и основният закон е признат за несъответстващ на европейските стандарти.

По думите на наблюдателите реформите на действащата от 1995 г. конституция целят да уравновесят и преразпределят пълномощията на различните власти и по-специално известно засилване на ролята на парламента за сметка на президентската власт, както и нарастване на независимостта на съдебната власт. Припомня се, че предложените от властите вече веднъж са предложили реформите на референдум през 2003 г., но тогава те са отхвърлени.

С новата конституция се въвежда двойното гражданство, което е важно за Армения, тъй като арменската диаспора около два пъти превишава числеността на населението в страната. От своя страна опозицията се противопоставя на това, тъй като се опасява, че с неговото въвеждане арменската диаспора (по-специално в Русия и САЩ ) ще решава бъдещето на страната.


Индия

МАОИСТКИ БУНТОВНИЦИ АТАКУВАТ ЗАТВОР В СЕВЕРЕН ИНДИЙСКИ ЩАТ

Стотици полицаи са дислоцирани в град Джеханабад, намиращ се в северния индийски щат Бихар, след като маоистки бунтовници нападнаха градския затвор и освободиха повече от 300 затворници, информира Би Би Си. Според официални източници около 1000 въоръжени бунтовници, преоблечени в полицейски униформи са влезли в остър сблъсък със силите за сигурност. Повечето от освободените затворници, според местни източници, са активисти или поддръжници на маоистите. Срред тях е бунтовническия командир на областта Аджай Кану.

През последните 30 години в централна и южна Индия във въоръжената кампания на маоистите хиляди души намират смъртта си. По предположение на индийските власти в тази част на страната действат около 10 000 въоръжени бунтовници. Маоистите претендират, че се борят за повече права на местните племена в над пет индийски щата, включително Бихар, който има репутацията на отличаващ се с най-голямо беззаконие. Бунтовниците се стремят да създадат комунистическа държава, която да обхване териториите, населени с племена в щатите Андра Прадеш, Махаращра, Ориса, Бихар и Чатисгар.
Ирак

НАПАДЕНИЯТА НА БУНТОВНИЦИТЕ ПРЕЧАТ НА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО

САЩ постига определени успехи във възстановяването на иракската инфраструктура, но непрекъснатите атаки на бунтовниците и самоубийствени атентати пречат при реализацията на тези усилия. Това е констатацията, залегнала в специален доклад, постъпил в американския конгрес. САЩ са отделили 30 милиарда долара за възстановяването на ключовите обекти на инфраструктурата – училища, болници и нефтопроводи. В доклада, изготвен от специалния генерален инспектор по възстановяването на Ирак, се казва, че тези средства се използват по своето предназначение. Авторът Стюарт Боуен обаче изразява своето безпокойство, че са отложени някои проекти, чието реализиране се е планирало да започне. В документа се сочат няколко причини, които усложняват процеса на възстановяване на Ирак, между които са активността на бунтовническите бойци и корупцията. В доклада се отбелязва, че близо една четвърт от средствата се изразходват за осигуряване на безопасността при осъществяването на замислените проекти.


ИРАК ВРЪЩА БИВШИТЕ ОФИЦЕРИ В АРМИЯТА

Иракското министерство на отбраната призова бившите офицери, които са служили при режима на Садам Хюсеин, да се върнат отново в състава на обновените въоръжени сили. Предложението важи за всички офицери до чин майор, на които се предлага форма на заявление, след чието подаване те ще преминат през събеседване и медицински преглед. Говорител на иракското правителство заявява пред кореспондент на Би Би Си, че министрите са осъзнали, че не е възможно да се изгради армията от нула за кратко време. Кореспондентът отбелязва, че тъй като много от офицерите от разпуснатата армия на Садам Хюсеин са от сунитското малцинство, правителството иска да ги върне обратно, за да ги разположи в сунитските райони на Ирак, където бунтовниците са най силни. Това решение на правителството според наблюдателите преобръща американската политика на “дебаасификация” на армията – изгонване на членовете на партията БААС, непосредствено след свалянето на Садам Хюсеин.

В момента числеността на новите въоръжени сили на Ирак е 87 хиляди души. Освен тях 69 хиляди са служителите в полицията и 36 въоръжените служители на вътрешното министерство. Според представители на американската армия, цитирани от агенция Франс Прес, обаче по-малко от половината иракчани във униформа са в състояние да действат самостоятелно. До края на 2006 г. съставът на иракските въоръжени сили трябва да достигне 131 хиляди души, което ще позволи да започне американското изтегляне от Ирак.
НОВА ОФАНЗИВА ПО ГРАНИЦАТА СЪС СИРИЯ

За спорадична съпротива при нова акция на американските войски и иракски части по сирийската граница информира агенция Би Би Си. Операцията, наречена “Стоманена завеса”, е третата, след като преди месец в региона бяха проведени други две операции срещу иракски бунтовници и инфилтрирани през сирийската граница бойци на Ал-Кайда. Бойните действия, в които участват 2 500 американски войници и 1 000 иракчани, се водят около град Хусайба, намиращ се на 320 км западно от Багдад. Според местни източници стотици жители на района са напуснали домовете си, бягайки от предхождащите военната операция въздушни удари.

Междувременно Съветът за сигурност на ООН продължи мандата на многонационалните сили в Ирак до края на 2006 г.
ИРАКСКИТЕ БЕЖАНЦИ В СИРИЯ ВЕЧЕ НАДХВЪРЛЯТ ПОЛОВИН МИЛИОН

Иракските бежанци в Сирия вече са над 500 000, съобщават от ВКБООН. Според бежанската агенция само малка част от тях са влезил в контакт със службата, за да потърсят временна защита срещу връщане обратно. Въпреки че Сирия не е подписала конвенцията от 1951 г., незабавно след избухването на войната тя се е споразумяла с ВКБООН да осигурява временна закрила на иракчаните, като така ги предпазва от атаките в Ирак. Сирия е единствената арабска страна с отворена граница с Ирак, позволяваща свободно влизане на иракските бежанци, които получават право на временно пребиваване до 6 месеца. Единствено трудно влизат жените, които трябва да се придружават от свои роднини – мъже. Според ВКБООН за иракските бежанци в Сирия е по-добре да получават временна закрила вместо индивидуален бежански статут, тъй като в сирийската държава липсва точна правна дефиниция за понятието бежанец. Така че, ако даден бежанец получи отказ на своята молба за убежище, съществува риск да бъде депортиран независимо от несигурността на обстановката.


Иран

НЕДОВОЛСТВО В НАСЕЛЕНА С АРАБИ ИРАНСКА ПРОВИНЦИЯ

Иранската частна информационна агенция Мер, цитирайки излизащ в град Ахваз вестник, който съобщава за демонстрация в града на неколкостотин души. Облечени в традиционни арабски дрехи и скандирайки антиправителствени лозунги, те са замеряли полицията с бутилки и камъни. Протестът е ликвидиран след ареста на водачите на тълпата.

Наблюдателите припомнят за арабските вълнения в провинцията през април т. г., когато няколко души са убити, както и за серията бомбени атентати през юни и октомври в региона, граничещ с Ирак. В провинцията, богата на нефт, живеят около два милиона араби, които посрещат с недоволство политиката на иранските власти да насочват в района повече персийци. Според местни източници ситуацията е толкова чувствителна, че се е наложило затварянето на иранския офис на арабско говорещата телевизия “Ал Джазира”.
Сирия

СИРИЙСКИТЕ ВЛАСТИ ОСВОБОЖДАВАТ ПОЛИТИЧЕСКИ ЗАТВОРНИЦИ

За освобождаването на 190 политически затворници информира Би Би Си, цитирайки сирийската държавна информационна агенция Сана. Сред освободените са и двамата изтъкнати борци за човешки права Мохамед Раадун и Али Абдула, които се намират в затвора от май т. г. Раадун е шеф на Арабската организация за човешките права в Сирия.

Според Сана този акт на президента е с цел да се подобри националното обединение. Агенцията оповестява, че “президентът Асад прави това в съответствие с политиката на широки реформи за консолидиране на националното единство, което е базата на обществената структура и националните интереси”.

Анализаторите обаче отбелязват, че това се прави в момент, когато Сирия, заедно с просирийските ливански власти, е подложена на силен натиск поради нежеланието им да се включат активно в разследването на убийството на бившия ливански премиер Рафик Харири. Припомня се и откритото писмо на изтъкнати опозиционни функционери и интелектуалци през юни м. г., с което се иска освобождаването на всички политически затворници и премахване на действащия вече 42 години извънреден закон, позволяващ произволните арести и присъди.


Турция

ТУРСКИ ИЗДАТЕЛ СЪДЕН ЗА ОБИДА НА ДЪРЖАВАТА

В Турция започна процес срещу издателя Фатих Тас, обвинен в обида на държавата. Той е публикувал превод на изследване на американски учен, в който се критикуват остро действията на турските военни по време на кампанията срещу кюрдските сепаратисти през 80-те и 90-те години на миналия век. От своя страна Фатих Тас твърди, че книгата съдържа критики, но не и обида срещу държавата.

Обвинението е повдигнато по член 301 на турския наказателен кодекс. Този член е посочен като повод на загриженост в доклада на Европейския съюз за кандидатурата на страната. Във връзка с опазването на човешките права холандският дипломат Юст Лагендайк, който председателства комисията за Турция в ЕС заявява следното: “Откакто процесът на реформи най-накрая тръгна не само тази година, но и през последните две години се наблюдава истинска борба между реформаторите в правителството и в парламента и тези, които спъват правителството и не искат Турция да се промени.”
Руска федерация

РУСИЯ НЯМА ДА ОГРАДИ ЧЕЧЕНИЯ СЪС СТЕНА

Руското правителство отхвърли разпространеното от медиите съобщение, че обмисля да огради Чечения със защитна стена, подобна на тази, която огражда палестинската територия на западния бряг на Израел, съобщи в. “Джерусалим пост”. Информациите отбелязваха, че Москва вече има опит в изграждането на подобно съоръжение, когато на 13 август 1961 г. за една нощ е издигната Берлинската стена. Дмитрий Козяк, политически представител на руския президент в Южния федерален окръг, при посещението си в Израел с делегация за обмяна на опит в борбата срещу тероризма, заявява следното: “Въпросът за стена по границата на Чечения не се разглежда, не се обсъжда и не може да бъде обсъждан в обозримото бъдеще

в Русия по отношение на която и да е част от нейната територия.”

Наблюдателите обаче припомнят, че преди време в Русия се е разпространила идеята Чечения да бъде разделена на т. нар. “мирна” и “вахабитска” части, като последната бъде отделена с непроходима граница.


АЛХАНОВ Е ГОТОВ ДА СЕ СРЕЩНЕ СЪС СЕПАРАТИСТИТЕ

Президентът на Чечения Алу Алханов заяви, че има намерение да се срещне с лидерите на сепаратистите, съобщава Би Би Си. Информационната агенция цитира неговата декларация, че ако в съответствие със закона руската държава амнистира Закаев и той изяви желание да съдейства за постигане мир в Чечения, тогава с него ще се проведе диалог. От своя страна агенция Интерфакс разпространи следното изявление на Алханов: “Аз се подготвям за посещение в Брюксел, където ще се срещна с т. нар. лидери на Ичкерия.” Чеченският президент не уточнява за кои именно представители на сепаратистите става дума, но източници от неговата пресслужба информират, че може би това са бивши депутати от парламента на самообявилата се република Ичкерия. Анализаторите припомнят неотдавнашния призив на президента към политическите емигранти да се завърнат в Чечения и факта, че по-рано при неговата среща с представители на Съвета на Европа, той не изключва завръщането в страната на емисаря на сепаратистите в Лондон Ахмед Закаев.

Президентът на Чечения прави неочакваното си заявление за среща със сепаратистите на пресконференция веднага след парламентарните избори на 27 ноември, които са първите, след като руските федерални власти отново установиха контрол над размирната република. Според предварителните резултати изборите са спечелени с голямо предимство от пропрезидентската партия “Единна Русия”.
ІІІ. ИЗ ПРАКТИКАТА НА СТРАНИТЕ ОТ ЕС И НА ООН

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ:

КАЗУСЪТ ПРИ РЕПАТРИРАНЕ С РИСК ЗА МЪЧЕНИЯ

Случаят със заподозрян алжирски терорист, който Холандия иска да репатрира, поставя отново въпроса доколко даден човек може да бъде върнат в страна, където има риск той да бъде подложен на мъчения. В казуса внесен за разглеждане неотдавна в Европейския съд за случая с Мохамед Рамзи са ангажирани три страни – едната са правителствата на Италия, Литва, Португалия, Словакия и Великобритания, другата - Холандия, а от трета страна са неправителствените организации, включващи няколко британски организации и главно “Интрайтс”, действаща от името на Амнести Интърнейшанъл, Асоциацията за предпазване от мъчения, Международната комисия на юристите, Отворено общество, Правна инициатива, Правосъдие и свобода и др. Значителният британски интерес е продиктуван от обстоятелството, че страната води политика на сключване на споразумения със страните, където опазването на човешките права не е добро. С тези споразумения се иска гаранция, че лицата, репатрирани в тях, няма да бъдат измъчвани или екзекутирани. Наблюдателите отбелязват, че такова споразумение вече е сключено с Йордания.

Британското правителство се намесва в настоящия случай с цел да изиска Европейският съд да ревизира казуса от 1996 г., когато Великобритания не можа да репатрира заподозрения в терористична дейност индиец Чахал с аргумент, че има риск в родината да бъде измъчван. В настоящия случай г-н Рамзи обжалва своето експулсиране със същите аргументи, като твърди, че ако бъде върнат в Алжир ще бъде подложен на реален риск да бъде изтезаван и малтретиран от алжирските власти. На 15 юли 2005 г. съдът изисква холандските власти засега да се въздържат от неговото експулсиране в съответствие.

Фактически Мохамед Рамзи, това е едно от 11-те имена, използвани за търсене на убежище, е арестуван в Холандия на 12 юни 2002 г. по подозрение, че е включен в действаща в страната ислямистка екстремистка мрежа, принадлежаща към алжирската Салафистка група за молитва и борба (Groupe Salafiste pour la Predication et le Combat или GSPC). Смята се, че основната дейност на организацията в Холандия е оказване помощ и съдействие на хора, които активно участват в свещената война, фалшифициране на лични документи, привличане и подготовка на младежи за участие в свещената война, както и трафик на наркотици за финансиране на дейността. Подозренията по отношение на г-н Рамзи са базирани на официални доклади на разузнаването и силите за сигурност на Холандия от 22 и 24 април 2002 г.

Сега след влизането на случая в Европейския съд преди всичко той трябва да реши дали да допусне неговото разглеждане. Ако съдът вземе решение, че разглеждането е допустимо, което според наблюдателите е повече от очевидно, може би ще минат доста месеци преди да се оповести окончателното съдебно решение. Според анализаторите Европейският съд следва да даде приоритет на случая поради неговата типичност за много страни, имащи на територията си заподозрени за терористична дейност, които не могат да експулсират.
ЗА 10 ДНИ НАД 600 ДУШИ НЕ СА ДОПУСНАТИ В ЕВРОПА

Само за 10 дни в края на октомври морска операция, координирана от италианската Централна имиграционна служба и Гръцкия търговски флот, е предотвратила пристигането в Европа на 612 души. Конфискувани са пет плавателни съда по крайбрежието на Либия, Крит и Египет. Операцията е финансирана от Европейската комисия и подкрепена от Кипър, Германия, Испания, Франция, Малта, Великобритания и Европол. При нея са проверени и 27 товарни кораба в пристанищата Палермо, Катания, Пирея и Солун. Наблюдателите отбелязват, че не се дават сведения доколко между върнатите мигранти е имало търсещи убежище и дали на тях е дадена възможност да потърсят закрила.


АМНЕСТИ ИНТЪРНЕЙШАНЪЛ ОБВИНЯВА ЕС, ЧЕ АБДИКИРА ОТ ОТГОВОРНОСТИТЕ СИ КЪМ БЕЖАНЦИТЕ

Международната неправителствена организация Амнести Интърнейшанъл обвини Европейския съюз, че все повече пренебрегва задълженията си за закрила на бежанците. В отворено писмо до Чарлс Кларк, вътрешен министър на Великобритания, която в момента председателства съюза, организацията призовава към радикално преосмисляне на бежанската политика на ЕС. Констатира се, че вместо реализиране на по-добра закрила на бежанците по света, политиката на ЕС е насочена най-вече хората на всяка цена да се държат извън съюза. Директорът на брюкселската служба на Амнести Интърнейшанъл Д. Устинг казва следното: “Срамота е, че страните-членки на ЕС прехвърлят задачата за закрила на бежанците на други страни, които не са подготвени да се справят с каквото и да е нарастване на броя на бежанците.” Според него това не само накърнява авторитета на ЕС, но и действа срещу цялостта на международната система за бежанска закрила.


ФРАНЦИЯ:

КРИТИКА НА ФРЕНСКАТА БЕЖАНСКА ПРОЦЕДУРА

В интервю във френския ежедневник “Монд” комисарят по човешките права на Съвета на Европа Алваро Гил-Роблес отправя доста остра критика към ограниченията на бежанската процедура.

С приемането на френския бежански закон на 10 декември 2003 г. се определя петдневен срок за подаване на молбата за искане на закрила. Ако търсещият убежище не може да направи това собственоръчно той ще трябва да намери преводач в този срок за своя сметка. Гил-Роблес изразява учудване кой търсещ убежище ще може за пет дни да си осигури преводач и ще има възможност да му плати. Според него това създава опасност по чисто формални причини търсещият убежище да бъде върнат в страната на произход с всичките произтичащи от това последствия за него. Той смята, че Френската бежанска служба (OFPRA) следва да разглежда всички молби за убежище, даже и ако търсещият закрила не е намерил преводач или не е можел да заплати за превода. Той счита, че службата следва да поеме тези разходи.

Гил-Роблес също отправя критика и към провежданата френска “политика на цифрите”, съгласно която от страната годишно трябва да се експулсират по 23 000 души. Констатира се, че тази политика ще постави полицията в тежка ситуация.


ВЕЛИКОБРИТАНИЯ:

СЪДЪТ СПИРА ЕКСПУЛСИРАНЕТО НА ЗИМБАБВИЕЦ

Вътрешното министерство не успя да експулсира зимбабвийски гражданин, за което има решение от 14 юли 2005 г. Неговото принудително експулсиране е спряно с решение на Съда за убежището и имиграцията, който констатира, че “вътрешното министерство не проявява необходимата заинтересуваност как се посрещат завръщащите се от зимбабвийските власти, което е тревожно”.

Тричленният състав на съда взима това решение, въпреки факта, че в разглеждания случай лицето е подало “неискрена” молба за търсене на закрила. В нея А. А. твърди, че е член на опозиционното движение MDC без да знае какво стои зад тези инициали. Според съдиите това не елиминира факта, че той може да се срещне с реален риск да бъде преследван, ако бъде експулсиран в Зимбабве. В съдебното решение се казва следното: “Той е станал бежанец, който се нуждае от всичко, което този статут носи, с подаването на своята неискрена молба да бъде признат за бежанец.” Това се обяснява с обстоятелството, че ако някой потърси убежище във Великобритания зимбабвийските власти го считат за изменник, а експулсираните лица, получили отказ на убежище във Великобритания, могат да бъдат третирани като “британски шпиони”, които искат да се “инфилтрират” в страната. Съдът отправя остра критика към външното и вътрешното министерства за липсата на сведения какво става с вече принудително експулсираните в Зимбабве.
ВЛАСТИТЕ ЗАБРАНЯВАТ ДЕЙНОСТТА НА 15 ИСЛЯМИСТКИ ОРГАНИЗАЦИИ

Властите във Великобритания забраниха дейността в страната на 15 крайни ислямистки организации. Забраната обхваща групировки, сред които са Ансар Ал Ислам и Ансар Ал Суна, които са ангажирани с иракските бунтовници, Групата на мароканските ислямски борци, която се смята за организатор на атентатите в Мадрид през миналата година, както и организации, привърженици на насилствени революции в Кашмир, Афганистан, Бангладеш, Сомалия и Узбекистан. Вътрешният министър Чарлс Кларк заявява, че други две ислямистки организации – Хизб ут-Тахир и Ал-Махаджирун, които отричат да са включени в тероризъм, до месеци също ще бъдат забранени на основата на ново законово нарушение – “прослава” на тероризма. Това нарушение е включено в новия Антитерористичен закон, публикуван на 12 октомври 2005 г.


ШВЕЙЦАРИЯ:

ЙЕМЕНЕЦ ВЛИЗА В АРЕСТА СЛЕД ЕКСПУЛСИРАНЕ

От швейцарската Федерална миграционна служба (ODM) съобщават, че са били информирани за задържането на йеменеца Ихаб Аларики, който след отказ на убежище, е репатриран в Йемен на 13 октомври 2005 г. Той е задържан при своето пристигане и до момента се намира в ареста. По думите на говорителя на ODM г-н Боилат по всяка вероятност йеменските власти го обвиняват в престъпления, извършени в Швейцария, въпреки че неговото криминално досие в Швейцария е напълно чисто. Според него подозрителността на йеменските власти е възбудена от факта, че жената на Ихаб Аларки и неговите две деца са били репатрирани в Йемен, придружени от двама служители на ODM. Съобщава се, че службата полага усилия за елиминиране на евентуални недоразумения и освобождаване на Аларки.

Ихаб Аларики пристига в Швейцария и търси закрила през ноември 2000 г. След получаването на отказ, за да избегне репатрирането той се укрива и на 4 октомври в 4 часа сутринта полицията прави неуспешен опит да го арестува. След като не го намира тя отвежда и репатрира съпругата му и неговите две деца, едното от които е едва на 16 месеца. Намиращ се в Швейцария без своето семейство Аларики се предава на властите и е върнат “доброволно” в своята родна страна.

По повод репатрирането на Ихаб Аларики наблюдателите припомнят предния случай на извършено от швейцарските власти през април 2004 г. експулсиране на получилия отказ на убежище Стенли Вантха, който е арестуван в момента на пристигането си и сега излежава 19-годишна присъда.


ШВЕЦИЯ:

НОВ ЗАКОН ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ ДА СЕ ПРЕРАЗГЛЕДАТ СЛУЧАИТЕ НА ПОЛУЧИЛИТЕ ОТКАЗ

Месечният бюлетин на Шведския интеграционен борд разпространи изявление на неговия шеф Андреас Карлгрен, с което се предвижда през следващата година броят на процедурите на търсещите убежище да нарасне тройно. Това предвиждане се прави на основата на влизащия в сила нов закон, който дава възможност случаите на намиращите се в неизвестност вече получили отказ отново да бъдат преразгледани. Според него е трудно да се каже колко от криещите се с отказ на убежище ще се появят с искане за преразглеждане на техните случаи, но той смята, че поне 24 000 търсещи закрила ще получат разрешение за престой на тази основа.



Във връзка с новия закон ежедневникът “Дагенс Нихетер” информира, че Миграционният борд има намерение да използва необучен персонал за преразглеждане на случаите на получилите отказ, които в момента се крият. Според източници от борда след влизането в сила на закона неговият персонал ще трябва да преразгледа близо 25 000 случая в срок от пет месеца. Според вестника Миграционният борд не планира да използва обучени професионалисти за разглеждане на тези случаи, което предизвиква протеста на шведския клон на Амнести Интърнейшанъл. Според организацията поправката на закона е подобрение, но не е генерална амнистия, поради което е крайно неправилно хора, които нямат познания по правото на убежище да разглеждат тези случаи.

Ноември 2005 г. ОТДЕЛ “СПЕЦИАЛИЗИРАНА ИНФОРМАЦИЯ”




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница