Методически препоръки за учителите по български език и литература



Дата02.02.2018
Размер210.13 Kb.
#53998
Н.С.Бузиян, методист в научно-методическата лаборатория на езиците и литературите на националните малцинства в катедра «Методика на обучението на чуждестранни езици и езиците на националните малцинства» в ООИУУ

Методически препоръки за учителите

по български език и литература

Изпълнявайки Конституцията на Украйна (член 10), Закона на Украйна “Про мови в Українській РСР”, Закона на Украйна “Про освіту”, Закона на Украйна “Про загальну середню освіту”, Департаментът на образованието и науката при Одеската облдържадминистрация и Одеският областен институт за усъвършенстване на учителите извършват систематична работа относно осигуряването на конституционните права на гражданите по изучаването на майчиния език и литература, използването на родния език като средство за общуване, съхраняване и развитие на родната култура.

Проблемите и перспективите в развитието и изучаването на българския език в училищата с български състав ученици са главни теми в дейността на Лабораторията на езиците на националните малцинства при Одеския институт за усъвършенстване на учителите, насочена за развитието на родния език, в случая - на българския.

Поредната учебна година на обучението по роден език ще стартира на първи септември 2017 година. Сигурна съм, че отново всеотдайните учители по български език и литература в Одеска област с неимоверен оптимизъм, труд и творчество, ще се захванат с обучението и възпитанието на подрастващото поколение българчета. През 2017 година се навършват 30 години откакто в Одеска област в училищата с български състав ученици се изучава български език. Това е един дълъг период на неимоверен труд на учителите, на българската общественост и на държавните структури за развитието на българския език в общообразователната дейност. Според Хартата на регионалните езици и езиците на националните малцинства българският език е един от 13-те регионални езици. Така в последните три години по български език и българска литература учениците от региона станаха участници и победители във Всеукраинската олимпиада. Проблемите и перcпективите при изучаването на българския език и литература в училищата с български състав ученици са главните теми в дейността на Лабораторията на езиците на националните малцинства при Одеския институт за усъвършенстване на учителите. Тази дейност е насочена за развитието на българския съвремен литературен книжовен език.

2017 година е ознаменувана с още няколко знакови годишнини: 295 години от рождението на П.Хилендарски и 255 години от написването на «История славянобългарска», 180 години от рождението на В.Левски – Апостола на българската свобода и 125 години от създаването на стихотворението «Върви народе възродени», 140 години от рождението на Елин Пелин и 130 години от рождението на Димчо Дебелянов.

2018 година е юбилейна година на видни български дейци, исторически дати, на просветни и духовни огнища, изиграли важна роля за запазването на националната идентичност на българската диаспора в Украйна. Навършват се 1155 години от Великоморавската мисия на Кирил и Методий, 170 години от рождението на видния български поет и революционер Христо Ботев (учил в бившата Втора Одеска гимназия, живял и работил в българското бесарабско село Задунаевка); 140 години от Освобождението на България от османско иго (в освободителната война стотици бесарабски българи се записват в българското опълчение и отдават живота си за свободата на отечеството); 160 години от основаването на Болградската гимназия, както и 25 години от възстановяваването на статута й. А това е първото средно общообразователно българско учебно заведение, което през своя 20-годишен период на съществуване във втората половина на 19 век дава цяла плеяда видни политици, военни дейци и учени, взели активно участие в строителството на Следосвобожденска България; 180 години от освещаването на Болградската катедрала „Свето Преображение Господне” (построена със средства на бесарабските българи).

Учебната дейност през 2017\2018 учебна година по български език в училищата с български състав ученици ще се осъществява:

в 1-4 клас - по Програма по български език за 1-4 клас ( авт. В. М. Терзи, Т.Г.Бучацка ) утвърдена от МОН на Украйна, 2012. В помощ за учениците в началното училище може да послужи учебно-методическото пособие «Четем с наслада»: Съставители: Н.С.Бузиян, Н.В.Кара, С.И. Драгнева. - Киев: «Навчальна книга», 2007 г.;

в 5-9 клас ще се работи по Програма по български език (5-9 клас), утвърдена от МОН на Украйна, 2012 г. (авт. Бузиян Н.С., Кара Н.В., Пеева В.Д., Арнаутова Н.А., Колесник В.О.). с промените от 2016 и 2017 години;

в 10-11 клас ще се работи по Програма по български език (5-12 клас), утвърдена от МОН на Украйна, 2005 г.( авт. Л. Я Романова, М.А.Матев).

Обучението по българска литература в 10-11 клас ще се осъществява по Програма по българска литература за 10-11 клас (авт. Бузиян Н.С., Кара Н.В., Пеева В.Д.), утвърдена от МОН на Украйна, 2015 г., с промени от 2016 година.

Всички промени, нанесени в действащите (посочените) програми, са публикувани на сайта на МОН на Украйна.

Критерии за оценяване:

При оценяването на устни и писмени работи учителите трябва да използват критерии, определени със заповедта на МОН на Украйна от 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти» і додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 28.01.2014 № 1/9-74 «Інструктивно-методичні матеріали щодо контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів»

Преди да започнем новата учебна година, трябва да си спомним за основните методически и организационни проблеми. Учителите по български език знаят, че целта на обучението по български език се определя от основната функция на езика като средство за общуване. Необходимото условие, за да се постигнат резултати в развитието на книжовно-комуникативните навици на учениците, е работата по преодоляването на диалектните отклонения в речевата им практика. За съжаление, повечето учебници и методически пособия, които се използват днес в училищата, не са адаптирани за преподаване в украинските училища, затова към учебниците, издадени в България, учителите самостоятелно трябва да подбират материали и упражнения, което усложнява работата им. Но пък това ги кара да бъдат активни и творчески да похождат към преподаването като цяло.

Предлагам в статията Примерно тематично разпределение по български език в 9 клас, подготвено от Наталия Богдева, учителка по български език в Болградската гимназия.






Глобална тема


Подтеми


Брой часове


Вид

на урока

1

2


3
4


5

6

7



8

9

10



11
12

13
14

15

16
17


18

19

20



21
22

23

24


25

26

27



28

29

30



31

32
33

34
35


36
37

38
39


40
41

42

43

44
45

46
47

48
49

50

51


52


53

54

55


56

57
58


59

60


61
62

63

64


65

66

67



68

69

70




Развитие на българския

книжовен език

Синтаксис. Пунктуация

( 1 част)

Синтаксис. Пунктуация

( 2 част)

Синтаксис. Пунктуация

( 3 част)

Текст. Стил

Лексика. Фразеология

Повторение на изученото за езика и общуването, за условията на общуване. Речев етикет в официалното и неофициално общуване.


Повторение на изученото за текста. България в Европейския съюз. Българо-украинските културни връзки
Понятие за теза, реферат, съобщение. Избор и систематизация на материала за реферат, съобщение. Рилският манастир и Боянската църква. Бесарабската духовна светиня – Храмът «Преображение Господне» в Болград

Формиране на съвременния български книжовен език. Основни периоди в развитието му. Отношение между книжовно и диалектно.


Слушане с разбиране на текстове от художествен и други стилове.
Аудиране (глобално, детайлно, критично) на текстовете от различен стил, тип и жанр.
Тема и съдържание на диалога. Съставяне на диалог с помощта на опорни думи и самостоятелно. Моите интереси и занимания.
Зрително-слухова диктовка. Четене на текстове от различни стилове и жанрове на общуване с използване на основните видове (стратегии) четене.
Тематическа атестация по 1 тема.

Проверка на езиковите умения и навици.

Сложно изречение.


Сложно съчинено изречение (видове).

Връзките между простите изречения в състава на сложносъчинените изречения - съединителни, разделителни, противопоставителни.


Подготовка на монологичното изказване при помощта на тези. Самостоятелно съставяне на монолог. Известни вокални изпълнители от България. Известни български спортисти.
Развитие на аудитативната памет, внимание, представи, на логическото мислене (сравняване на два прослушани фрагмента относно присъствие/изпускане на нова информация).
Анализ на употребените езикови средства. Прогнозиране на съдържанието на текста (по дадено заглавие). Паисий Хилендарски – автор на първото историческо съчинение в България.
Диалог в официална и неофициална обстановка, в лична, обществена и образователна сфера. Диалогът като обмяна на информация, мисли, съждения. При лекаря
Дискусия на морално-етична тема.
Кратък и подробен преразказ на текст от научен, публицистичен и художествен стил. Васил Левски – национален герой на България.

Тематическа атестация по 2 тема.

Проверка на езиковите умения и навици.

Сложно съставно изречение (видове)


Пунктуация и интонация при подчинителното свързване в сложното изречение.


Синтактична синонимия (формулиране на една и съща мисъл с различни по строеж изречения).
Усъвършенстване на уменията да се възприема слухово и да се разбира автентичното съдържание в типични ситуации на общуване, критично да се оценява и уместно да се използва необходимата информация. Украинският и българският вариант на традиционния празник Никулден.
Преразказ на текст с включване на редица взаимосвързани идеи или мисли. Разгръщане на дадена тема в свързано изказаване и отстояване на своята позиция
Разбиране на фактическото съдържание на прочетеното. Формулиране на проблемите в текста. Усъвършенстване на уменията да се интерпретира прочетеното (определяне на пълнотата на поставените от автора проблеми). Научните постижения на ХХ век и тяхната реализация в съвремения живот. Какво знаете за Джон Атанасов – създателят на компютъра?
Определяне на познавателната ценност на прочетеното (коментиране на най-интересната част от текста). Старобългарските писмени паметници.
Тематическа атестация по 3 тема.

Сложно смесено изречение. Синтактичен анализ на изречението.


Обособени части на изречението.
Вметнати думи и изрази.
Пряка, непряка и полупряка реч.

Пунктуационните норми в българския език.


Цитиране и цитат. Аудиране на текст
Съобщение или реферат въз основа на 2-3 източника на морално-етична и обществена тема. Усъвършенстване на свързаното изказване Околна среда и екология. Екологична култура. Световни организации в защита на природата.

Изразително четене на глас на художествени, научни, публицистични текстове – след извършване на изпълнителски анализ. Тракийските гробници в България.



Устен преразказ.


Тематическа атестация по 4 тема.

Проверка на езиковите умения и навици.

Различни начини за свързване на изреченията в текст.


Художествен стил.

Стилистичните норми и стилистичен анализ на текст (от различни стилове).


Диалог – мотивиране към някаква дейност, диалог- дискусия в рамките на обсъждания проблем или въз основа на прочетения текст в съответствие с основните характеристики на диалога, нормите на българския книжовен език, езиковия етикет и правилата на общуването. Фитнес-заниманията и ползата от тях. Неделен ден в планината.
Делова документация.

План за работа. Молба.


Подробен преразказ – повествование (използват се художествени, научни, публицистични, официално-делови текстове).
Сбит преразказ – описание (използват се художествени, научни, публицистични, официално-делови текстове). Усъвършенстване на свързаното изказване

Устно съчинение – разсъждение – въз основа на упоменатите сфери на общуване Съставяне на родословно дърво. Известна личност от моя род.
Писмено съчинение-разсъждение – след съвместно обсъждане на съдържанието и без него. Сравнение на българския обичай Сирни заговезни с украинския традиционен празник Масленица
Тематическа атестация по 5 тема.

Проверка на езиковите умения и навици.

Остарели (архаизми, историзми) и нови думи (неологизми) в българския език.


Етимология на думите.
Фразеологизмите - част от словното богатство на българския език. Най-често употребяваните фразеологизми (разширяване на списъка).
Лексикалните норми в българския език.
Рецитиране на стихотворение или откъс от проза.
Овладяване на структурно-композиционните особености на текста от различни функционални стилове (подбиране на статии с определен проблем от няколко вестника). Прогнозиране на съдържанието (по извода на текста).

Работа с книга. Бележки под линия.


Превод от украински на български на различни по стил и жанр текстове.
Развиване на умения да се изразяват мнения и да се дава оценка за прочетеното. Четене наум. Кирилицата – българската азбука като световно културно наследство
Слухова диктовка
Тематическа атестация по 6 тема.

Повторение на изученото в 9 клас.




10
1

1


1
2

1

1



1

1


1


10

1
2


1

1

1


1
1

1
1


1

11

3


1

2


1

1

1



1


1
12

2

1


1
2

1
1


1

1


1
12

1
2


2

1

1



1

1


1

1
1



13

2
1


2

1
1


1

1
1


1

1
1


2

РСР

РСР



РСР
Н/З

РСР


РСР

РСР

РСР


обобщ

Н/З
Н/З

Н/З

РСР


РСР
РСР
РСР

РСР
РСР



обобщ
Н/З

Н/З

Н/З

РСР


РСР

РСР


РСР


обобщ

Н/З


Н/З
Н/З
Н/З,упр

упр
РСР

РСР

РСР



обобщ

Н/З
Н/З

Н/З, упр

РСР


РСР

РСР

РСР

РСР


писм.
обобщ

Н/З, упр
Н/З

Н/З

Н/З
РСР



РСР

РСР
РСР

РСР

РСР
обобщ

упр



Резултатите от областната олимпиада по български език и литература.

През 2016-2017 година областната олимпиада по български език и литература се проведе на 18 февруари 2017 г. В нея взеха участие 45 ученици от Одеска област – победители в районните олимпиади по български език. Общо 17 участници са наградени с Дипломи І, ІІ, ІІІ степен.



Победители сред 11 класове са:

1 място – Анастасия Неруца (гр. Болград, Болградска гимназия «Г.С.Раковски»)


2 място — Катерина Ганчева (гр. Болград, Болградска гимназия «Г.С.Раковски»),

Алина Козърева (гр. Болград, Болградска гимназия «Г.С.Раковски»)


3 място – Даниила Маринова (Криничненско СОУ ,Болградски район),

Валерия Кара (Новотрояновски НВК, Болградски район),

Алина Балжик (Каменски УВК, Измаилски район),

Алена Дундева (Главанско СОУ, Арцизский район)



Победители сред 10 класове са:

1 място - Дарина Богдева (гр. Болград, Болградска гимназия «Г.С.Раковски»)


2 място – Алина Радулова( гр. Болград, Болградска гимназия «Г.С.Раковски»),

Валерия Чифликлий ( Криничанска СОУ, Измаилски район)

3 място – Мария Попазова( Городненско СОУ,Болградски район),

Любов Кунева (Василевско СОУ, Болградски район)



Победители сред 9 класове са:

1 място – Кристина Константинова ( Новотроянски УВК, Болградски район)


2 място – Владлена Лозова (Виноградовско СОУ ,Тарутински район ),

Юлия Коева (Городненско СОУ, Болградски район)

3 място – Анастасия Чернева ( Новотроянски УВК, Болградски район),

Дарина Русева, (гр. Болград, Болградска гимназия «Г.С.Раковски»)



Резултатите от всеукраинската олимпиада по български език и литература.

1 място – Анастасия Неруца ( гр. Болград, Болградска гимназия «Г.С.Раковски»)


Курсове за повишаване на квалификацията на учителите:

Систематично се извършва работа по повишиване квалификацията на учителите български език и литература. На базата на нашия институт и в преквалификационните институти на България всяка година преминават квалификация повече от 50 учители по български език.

През 2018 г. ще се провеждат двуседмични курсове. Заявките се подават през септември. Задължително е заявката да се дублира в Лабораторията от самите учители (писмено или устно на телефон 729-41-12).
Полезни интернет-мрежи:

МОН на Украйна – www.mon.ua

Департаментът на образованието и науката - www.osvita.odessa.gov.ua

Одески областен институт за усъвършенстване на учителите – www.osvitaodessa.org

Катедра на научно- методическа лаборатория на националните малцинства-www.nmlnacion.wix.com

МОН на България – www.mon.bg



Държавна агенция за българите в чужбина – www.aba.government.bg
Пожелавам на всички учители по български език и литература успех в благородната им дейност! Бъдете все така всеотдайни и горди с това, което всекидневно правите за българчетата от Одеска област.
На добър час на учениците и учителите в новата 2017-2018 учебна година!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница