Методично указание относно транспорт на пациенти със спешни състояния до/между лечебни заведения



Дата02.06.2018
Размер98.71 Kb.
#71097



РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на здравеопазването



Регионална здравна инспекция – Бургас



Методично указание

относно транспорт на пациенти със спешни състояния до/между лечебни заведения
Основните правила, начини за приема на пациенти в лечебните заведения за болнична помощ, вкл. и при спешни състояния, организацията на работа в болниците и медицинският транспорт при спешни състояния от/между лечебни заведения са регламентирани в Закона за здравето, Закона за лечебните заведения, Наредба № 25 от 04.11. 1999 г. за оказване на спешна помощ, Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, Наредба № 49 от 18.10.2010 г. за основните изисквания, на които трябва да отговарят устройството, дейността и вътрешния ред на лечебните заведения за болнична помощ и домовете за медико-социални грижи, Медицински стандарт „Спешна медицина", утвърден с Наредба № 45 от 26.08.2010г. на Министъра на здравеопазването и Заповед № РД-01-2 от 05.01.2015 г. на министъра на здравеопазването.

Отделение по спешна медицина може да се разкрива на територията на всяко лечебно заведение за болнична помощ, което съответства на изискванията на медицински стандарт «Спешна медицина».

Освен лечебните заведения, разкрили спешни отделения, всяко друго лечебно заведение за болнична помощ е длъжно да оказва необходимата спешна медицинска помощ на всяко лице, нуждаещо се от такава, независимо от това дали пациентът е потърсил лечебното заведение сам, с помощта на екип на ЦСМП или на други лица и органи. В този случай дейностите по оказване на спешна медицинска помощ се организират на територията на диагностично-консултативния блок на болницата с осигурено непрекъснато денонощно обслужване на пациенти със спешни състояния при спазване на изискванията на медицински стандарт «Спешна медицина».

Спешна медицинска помощ се оказва от всички лечебни заведения, регистрирани по реда и условията, посочени в Закона за лечебните заведения, в необходимия обем за всяко лице, нуждаещо се от такава, независимо от неговото гражданство, местожителство и здравноосигурителен статут.

Освен лечебните заведения с разкрити СО, всяко друго лечебно заведение за болнична помощ е длъжно да оказва необходимата спешна медицинска помощ на всяко лице, нуждаещо се от такава, независимо от това дали пациентът е потърсил лечебното заведение сам, с помощта на екип на ЦСМП или на други лица и органи.

Дейностите по оказване на спешна медицинска помощ се организират на територията на диагностично-консултативния блок на болницата с осигурено непрекъснато денонощно обслужване на пациенти със спешни състояния.

Лечебните заведения за болнична помощ оказват спешна медицинска помощ в необходимия обем, независимо от гражданството, пола, религията, социалния и здравноосигурителен статус на спешния пациент.

При обективна невъзможност за осъществяване на необходимия обем дейности от лечебното заведение за болнична помощ пациентът се транспортира до лечебно заведение с ниво на компетентност, съответстващо на състоянието на пациента, и необходимите диагностично-лечебни дейности. / организацията на транспорта при спешни пациенти е описана по-долу в настоящето указания/.

Спешната медицинска помощ включва всички медицински дейности, насочени към възстановяване на остро настъпили животозастрашаващи нарушения и поддържане виталните функции на организма. Всички лечебни заведения оказват необходимия обем от спешна медицинска помощ на всяко лице, нуждаещо се от такава, независимо от неговото гражданство, местожителство и здравноосигурителен статут.

В съвременната медицинска наука и практика като "спешно" се определя всяко нововъзникнало или съществуващо болестно състояние, което ако не бъде диагностицирано и лекувано незабавно, води до смърт или тежки, необратими морфологични и функционални увреждания на жизненоважни органи и системи.

Въпреки това, следва да се има предвид, че медицинския стандрат «Спешна медицина» въвежда следните понятия за спешен пациент:

1. Обществено определение - спешен е всеки пациент, който счита себе си за такъв и е уведомил за това центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП), който със специализиран, случаен или собствен транспорт или "на крака" е влязъл през входа на спешното приемно отделение (СПО).

2. Медицинско определение - спешен е всеки пациент, при който е налице нововъзникнало или съществуващо болестно състояние, за което, ако незабавно не бъдат предприети медицински дейности, може да доведе до смърт или до необратими морфологични и функционални увреждания на жизненоважни органи и системи.

3. Съвкупното прилагане на двата принципа за определяне на понятието за спешен пациент предполага, че всяко лице, отговарящо на общественото определение за "спешен пациент", следва да се счита за такъв до момента, в който по обективен начин се докаже, че не са изпълнени медицинските критерии за наличие на "спешно състояние".

Съгласно медицински стандрат «Спешна медицина» , лекарите от лечебните заведения за първична и специализирана извънболнична помощ са длъжни да осъществяват дейности по оказване на спешна медицинска помощ на обърналите се към тях спешни пациенти съгласно утвърдените алгоритми и правила за добра медицинска практика. Това се отнася и за дежурните кабинети в лечебните заведения за извънболнична помощ, регистрирани по реда на параграф 1а от Наредба № 40 от 2004 г за основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК.

При необходимост съответният лекар или лечебно заведение за извънболнична помощ се обръща за помощ към центъра за спешна медицинска помощ и представя болния на пристигналия екип. До пристигането на екип на ЦСМП лекарят/лечебното заведение осигурява максималния възможен обем от медицински дейности за поддържане на виталните функции на болния.

Всички пациенти, които са с животозастрашаващи състояния да бъдат транспортирани до най-близкото лечебно заведение за болнична помощ, което разполага с необходимите диагностични методи и е в състояние да окаже специализирана медицинска помощ.



Болницата, в която е постъпило лица в спешно състояние незабавно извършва или организира извършването на преглед, изследвания и диагностициране на лицето, независимо от наличието или липсата на договор по съответната клинична пътека между лечебното заведение и НЗОК.

Не се допуска даване на консултативно становище от специалист за лица в спешно състояние, без да е извършен фактически медицински преглед на лицето.


При невъзможност за осигуряване на необходимия обем дейности, ако състоянието на пациента позволява, той се настанява в най-близкото лечебно заведение, което разполага с необходимите условия за това.

Пациентите имат право на свободен достъп до лечебните заведения за болнична помощ по реда на Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, а именно:

Лекарите и лекарите по дентална медицина от лечебните заведения за извънболнична помощ са длъжни да предприемат мерки за хоспитализация на здравноосигуреното лице, когато лечебната цел не може да се постигне в условията на извънболничната помощ.

Лечебните заведения за болнична помощ, които по обективни причини не могат да осигурят необходимия обем диагностични и лечебни дейности на хоспитализирано лице в спешно състояние, осигуряват своевременно превеждане на пациента в най-близкото лечебно заведение, което може да осъществи тези дейности.

В тези случаи се прилагат всички медицински документи за извършени диагностични, консултативни и лечебни дейности на пациента.

"Превеждане" е процедура, която включва изписването на пациент от едно лечебно заведение за болнична помощ, транспортирането и хоспитализацията му в друго лечебно заведение за болнична помощ. В тези случаи при превеждане на пациент от едно в друго лечебно заведение за болнична помощ, лекуващият лекар от изпращащото лечебно заведение следва да организира хоспитализацията на пациента в приемащото лечебно заведение, като предварително уговаря с приемащото лечебно заведение настаняването на пациента.

Организацията на транспорта при пациенти със спешни състояния, се осъществява при спазване на условието за осигуряване на специализиран медицински транспорт и съпроводени от медицински екип, както и следните принципи:



1. При транспортиране на пациент със спешно състояние от ЦСМП до лечебно заведение за болнична помощ или между лечебни заведения за болнична помощ решението за транспортиране се съобразява със:

- района на действие и достъпа на използваното транспортно средство (автомобил, вертолет, друго);

- информираното съгласие на пациента или негов законен представител;

- при невъзможност за получаване на информирано съгласие - с решение по целесъобразност, взето от лекуващите лекари.



Не се допуска транспортиране на пациент, ако транспортът или свързаните с него обстоятелства водят до неоправдано висок риск за здравето и живота му,

2. При изпълнение на горепосочените условия изборът на лечебното заведение, където се транспортира пациентът, зависи от следните критерии:



    1. Основна причина за състоянието на пациента - пациентът се транспортира до лечебно заведение за болнична помощ, разполагащо със структура със съответното ниво на компетентност за даденото състояние;

    2. Очаквано времетраене на транспорта - при изпълнени условия по т. 2.1 пациентът се транспортира в лечебното заведение, което се прецени за най-бързо достъпно.

3. В случаите в които състоянието на пациент, обслужван от екип на ЦСМП, не позволява да се осигури транспортиране в очакваното време до лечебно заведение по т. 2, пациента се транспортира до най-близкоразположеното лечебно заведение, в което може да се осъществи първична реанимация на пациента.

В тези случаи следва да се има предвид, че съгласно чл.7 от Закона за лечебните заведения и чл. 100, ал.2 от Закона за здравето никое лечебно заведение не може да отказва медицинска помощ на лица, явили се в него в състояние, което застрашава техния живот, като лечебното заведение е длъжно да извърши възможния обем медицински дейности за пациентите, независимо от тяхното гражданство, адрес или здравноосигурителен статут.

4. В случай, че пациентът се намира в лечебно заведение за болнична помощ с неадекватно за състоянието му ниво на компетентност и състоянието му не позволява да се осигури транспортиране или транспортиране в очакваното време до лечебно заведение по т. 2., в лечебното заведение спешно се организира и осъществява:

- първична реанимация на пациента;

- оказване на възможната медицинска помощ, необходима за овладяване на животозастрашаващото състояние;

- по възможност - присъствие на републикански консултант или друг специалист по съответната специалност;

При стабилизиране на състоянието се организира превеждане на пациента със съответен медицински транспорт в лечебно заведение, избрано по критериите в т 2.

5. Транспортът на болни със спешни състояния между лечебни заведения за болнична помощ се осъществява от екип на ЦСМП в случаите, когато болните са постъпили в диагностично-консултативните структури или спешно отделение на изпращащото лечебно заведение в спешно състояние, което не може да бъде овладяно в съответното лечебно заведение при наличните структури и ниво на компетентност.

В случаите на хоспитализирани болни, при които възниква спешно състояние в хода на провежданото болнично лечение, превеждането се осъществява съгласно изискванията на чл.24 от Наредбата за осъществяване на правото на достъп до медицинска помощ, като транспорта се осъществява от екип на болничното заведение.



«Лечебните заведения за болнична помощ, които по обективни причини не могат да осигурят необходимия обем диагностични и лечебни дейности на хоспитализирано лице в спешно състояние, осигуряват своевременно превеждане на пациента в най-близкото лечебно заведение, което може да осъществи тези дейности»

В тези случаи прилагат всички медицински документи за извършени диагностични, консултативни и лечебни дейности.

"Превеждане" е процедура, която включва изписването на пациент от едно лечебно заведение за болнична помощ, транспортирането и хоспитализацията му в друго лечебно заведение за болнична помощ. В тези случаи при превеждане на пациент от едно в друго лечебно заведение за болнична помощ, лекуващият лекар от изпращащото лечебно заведение следва да организира хоспитализацията на пациента в приемащото лечебно заведение, като предварително уговаря с приемащото лечебно заведение настаняването на пациента.

При липса на оборудван за целта санитарен автомобил, по заявка на лечебното заведение, такъв се осигурява от ЦСМП, като разходите за транспорта се поемат от болничното заведение.

6. При осъществяване на транспорт на болен със спешно състояние от ЦСМП следва да имат предвид и разпоредбите на чл.12, ал.1, т.7 на Правилника за устройството и дейността на център за спешна медицинска помощ, че медицинския екип, поел пациента осъществява всички дейности до предаването му в спешните отделения на лечебните заведения за болнична помощ или приемането му за спешна хоспитализация.



Не се допуска смяна на медицинския екип и санитарният автомобил, осъществяват транспорт на пациент със спешно състояния, освен в случаите на необходимост от поемане на транспорта от санитарен автомобил с по-висока степен на оборудване или медицински екип с по-висока квалификация. В тези случаи смяната се осъществява по възможно-най бързия начин, без да се променя избрания най-кратък маршрут за транспортиране на пациента.

Във филиалите за спешна медицинска помощ, в които има дежурен един медицински екип, в случаите на необходимост от осъществяване на спешен транспорт извън района на действие на филиала, се осигурява резервен медицински екип от останалите дежурни медицински екипи в съответния център за спешна медицинска помощ, при необходимост и от съседни центрове.
Редът за приемане на пациентите в лечебните заведения за болнична помощ, се определя с Правилника за устройството, дейността и вътрешния ред на лечебното заведение по реда на ЗЛЗ и Наредба № 49 от 18.10.2010 г.
В тази връзка и във зръска със Заповед № РД-01-2 от 05.01.2015 г. на министъра на здравеопазването лечебните заведения за болнична помощ следва да извършат съответните актуализации в своите Правилници за устройство, дейността и вътрешния ред или да изготвят вътрешни алгоритми/правила за медицинското обслужване на спешни пациенти, базирайки се на изискванията на нормативната уредба, основните насоки на Министерство на здравеопазването за прием на пациенти, реда за медицинското им обслужване в консултативно-диагностичния блок, в т.ч. в спешно отделение, и в стационарния блок на болницата и транспорта на пациенти със спешни състояния до/между лечебни заведения.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница