Методика за реда за субсидиране на преобразуваните лечебни заведения за болнична помощ с държавно и с общинско участие през 2005 година



Дата23.07.2016
Размер101.5 Kb.
#1787
приложение към т. 1

на заповед № РД 15 – 161 / 27.01.2005 г.

на Министъра на здравеопазването


МЕТОДИКА

за реда за субсидиране на преобразуваните лечебни заведения за болнична помощ с държавно и с общинско участие през 2005 година

Чл. 1. С тази методика се определя редът за субсидиране на преобразувани лечебни заведения за болнична помощ с държавно и с общинско участие през 2005 г. от републиканския бюджет.
Чл. 2. (1) Субсидията за всяко лечебно заведение включва:

1. средства за извършени дейности по класове болести от І до ХІХ по МКБ 10;

2. средства за извършени други дейности, както следва:

2.1. средства за извършени диализи от лечебните заведения,

определени в Приложение № 1;

2.2. средства за издадени експертни решения от ТЕЛК за

лечебните заведения, определени в Приложение № 2;

2.3. средства за извършени еднодневни химиотерапии от

лечебните заведения, определени в Приложение № 3;

2.4. средства за извършени диспансерни дейности от лечебните заведения, определени в Приложение № 4;

2.5. средства за извършени дейности по взимане и присаждане на

органи;


2.6. средства за извършени дейности, свързани с проведено

интензивното лечение в интензивни клиники или отделения на болни, независимо от реда на техния прием, от лечебните заведения, определени в Приложение № 5;

2.7. средства за извършени дейности за болни с летален изход с

престой до 24 часа;

2.8. средства за извършени интервенционални процедури:

катетеризация на сърце; балонна дилатация на сърдечна клапа

и/или коронарни съдове; имплантация на стент, от лечебните

заведения, определени в Приложение № 6.


(2) Субсидията по ал. 1 се определя за всяко тримесечие на база отчетена дейност.
Чл. 3. (1) Субсидията по чл. 2, ал. 1, т. 1 се определя за всяко лечебно заведение за болнична помощ на база брой преминали болни и средна стойност за определен клас болести от І до ХІХ по МКБ 10.

(2) Средните стойности за дейностите по чл.2, ал.1, т.1 за определен клас болести от І до ХІХ по МКБ 10 по групи лечебни заведения за болнична помощ се определят съгласно Приложение № 7.

(3) Групите лечебни заведения за болнична помощ се определят съгласно Приложение № 8.

(4) Средните стойности за дейностите по чл.2, ал.1, т.2 се определят съгласно Приложение № 9.

(5) Министерството на здравеопазването не заплаща дейността на лечебното заведение по клинични пътеки, финансирана от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) или от пациента. Пациентите по клинични пътеки, за които лечебното заведение няма сключен договор с НЗОК, се насочват към други лечебни заведения, които имат сключен договор по съответната клинична пътека.
Чл. 3а. Министерството на здравеопазването може да коригира средните стойности определени в Приложение № 7 и/или Приложение № 9 :

1. при увеличаване на хоспитализацията общо за страната и по класове болести с над 10 на сто в сравнение със съответното тримесечие на предходната година;

2. съобразно определения лимит за разход и общото изпълнение на бюджета на министерството в хода на бюджетната година.
Чл. 3б. При отчетено от лечебното заведение увеличение на общия брой

на преминалите болни с над 10% в сравнение със същото тримесечие на предходната година (с изключение на структурни промени и/или епидемии или други екстремно възникнали случаи), Министерство на здравеопазването намалява средните стойности по Приложение № 7, както следва:


1. Намалява с 35% средните стойности по тези класове болести, за които е отчетено увеличение на броя на преминалите болни над 10 % до 20 %.
2. Намалява с 50 % средните стойности по тези класове болести, за които е отчетено увеличение на броя на преминалите болни над 20 % до 30 %. Намалението с 50 % на средните стойности по т.2 се извършва за всички преминали болни, които в съответния клас болест са отчетени в над 10 %-то увеличение.
3. Намалява с 65% средните стойности по тези класове болести, за които е отчетено увеличение на броя на преминалите болни над 30 % Намалението с 65% на средните стойности по т.3 се извършва за всички преминали болни, които в съответния клас болест са отчетени в над 10 %-то увеличение.
Чл. 3в. В годишните договори за субсидиране на лечебните заведения за

болнична помощ с държавно и с общинско участие, Министърът на здравеопазването може да определя показатели с индикативен характер, като използваемост на легловия фонд, относителен дял на разходите за медикаменти и консумативи в общите разходи, съотношение между размера на просрочените задължения и размера на общите разходи, и/или други показатели, при неспазването на които се налагат санкции, определени в договорите.


Чл. 3г. В случай, че датата на подписване на декларацията към чл.14 от страна на пациента съвпада с датата на неговото приемане в лечебното заведение, съответната средна стойност, определена в Приложение № 7 или Приложение № 9, се намалява с 35%, освен случаите на хоспитализация до 24 часа.
Чл. 4. (1) Субсидията за извършените от лечебното заведение диализи за

тримесечие се определя на база брой извършени диализи и средна

стойност, определена съгласно Приложение № 9.

(2) Субсидията по ал.1 се заплаща на лечебните заведения за болнична помощ, определени в Приложение № 1.


Чл. 5. (1) Субсидията за издадени експертни решения от ТЕЛК, разкрита в

съответното лечебно заведение за болнична помощ, за тримесечие се определя на база брой експертни решения на ТЕЛК и средна стойност, определена съгласно Приложение № 9.

(2) Субсидията по ал.1 се заплаща на лечебните заведения за болнична помощ, определени в Приложение № 2.
Чл. 6. (1) Субсидията за извършените от лечебното заведение химиотерапии

за тримесечие се определя на база брой извършени еднодневни химиотерапевтични процедури и средна стойност, определена съгласно Приложение № 9.

(2) Субсидията по ал.1 се заплаща на лечебните заведения за болнична помощ, определени в Приложение № 3.

Чл. 7. (1) Субсидията за извършените от лечебното заведение диспансерни дейности за тримесечие се определя на база брой новодиспансеризирани болни и средна стойност, определена съгласно Приложение № 9.

(2) Субсидията по ал.1 се заплаща на лечебните заведения за болнична помощ, определени в Приложение № 4.


Чл. 8. Субсидията за извършените от лечебното заведение дейности по взимане и присаждане на органи за тримесечие се определя съгласно Приложение №15.
Чл. 9. (1) Субсидията за извършените от лечебното заведение дейности,

свързани с проведено интензивно лечение на болни, независимо от реда на техния прием, за тримесечие се определя на база брой починали или изписани болни с престой до 24 часа или с престой над 24 часа в интензивни клиники или отделения и определен брой интензивни легла в тях, както и съответните средни стойности, определени съгласно Приложение № 9.

(2) Субсидията по ал.1 се заплаща на лечебните заведения за болнична помощ за дейност, извършвана в клиники или отделения за интензивно лечение на определен в Приложение № 5 брой интензивни легла.
Чл. 10. Субсидията за извършените от лечебното заведение дейности за приети болни с летален изход с престой до 24 часа, за тримесечие се определя на база брой болни, починали в лечебното заведение с престой до 24 часа и средна стойност, определена съгласно Приложение № 9.
Чл. 11. (1) Субсидията за извършените от лечебното заведение интервенционални процедури: катетеризация на сърце; балонна дилатация на сърдечна клапа и/или коронарни съдове; имплантация на стент, за тримесечие се определя на база брой извършени процедури: катетеризация на сърце; балонна дилатация на сърдечна клапа и/или коронарни съдове; имплантация на стент, и средна стойност, определена съгласно Приложение № 9.

(2) Субсидията по ал.1 се заплаща на лечебните заведения за болнична помощ, определени в Приложение № 6.


Чл.12. Отчетното тримесечие обхваща периода само на конкретното тримесечие, а не с натрупване от началото на годината.
Чл. 13. Размерът на годишната субсидия на лечебните заведения се формира в рамките на средствата от субсидия по бюджета на Министерство на здравеопазването за 2005г., и в съответствие с разпоредбите на Закона за държавния бюджет на Република България за 2005г.
Чл. 14. (1) Лечебното заведение за болнична помощ отчита извършената дейност по чл. 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10 и 11 за предходния месец между 6-то и 10-то число на месеца като представя в съответните Районни здравноосигурителни каси (РЗОК) и Районните центрове по здравеопазване (РЦЗ) следните данни:

1. месечен отчет за дейността на болничното заведение, изготвен по образец съгласно Приложение № 10, на хартиен носител в три екземпляра – по един за РЗОК, РЦЗ и лечебното заведение, и на електронен носител (за РЗОК и РЦЗ). Всеки екземпляр на хартиен носител се подписва от управителя/изпълнителния директор на лечебното заведение;

2. първичната информация за изписани и починали пациенти в лечебното заведение за месеца: направления за хоспитализация, подредени в отделни папки по източник на финансиране (МЗ, НЗОК, или срещу заплащане от пациента) като всяка папка се придружава с опис на нейното съдържание, подписан и подпечатан от управителя/изпълнителния директор на лечебното заведение;

3. месечен отчет за изписани и починали в лечебното заведение пациенти, изготвен по образец съгласно Приложение № 11, на хартиен носител (в два екземпляра – по един за РЗОК и РЦЗ) и на електронен носител (за РЗОК и РЦЗ). Всеки екземпляр на хартиен носител се подписва от управителя/изпълнителния директор на лечебното заведение;

4. един екземпляр от декларацията на пациента по образец съгласно Приложение № 12, за РЦЗ за целите на проверка за съответствие на данните по т.1. Лечебните заведения съхраняват в “История на заболяването” на всеки пациент екземпляр от декларацията и предават на пациента един екземпляр от декларацията.

(2) Лечебното заведение за болнична помощ подава в РЦЗ до 25-число на месеца, следващ отчетното тримесечие, отчет за фактическите разходи, направени при лечението на болните (изписани и починали), преминали по договор с МЗ.

(3) Отчетът се изготвя по образец (приложение №13 и приложение № 14) на хартиен носител в два екземпляра, (по един за РЦЗ и за лечебното заведение) и на електронен носител (за РЦЗ), като всеки екземпляр на хартиен носител се подписва от управителя (изпълнителния директор) на лечебното заведение.

(4) Служител на РЦЗ след извършване на проверка за съвпадение на броя болни за тримесечието по Приложение № 13 и Приложение № 14 и броя болни от месечните отчети по Приложение № 10 и Приложение № 11, заверява отчетите с подпис и печат.

(5) Корекциите при заверката по ал. 4 се отразяват по реда на чл. 16, ал. 2.
Чл. 15. (1) Предаването на документите по чл. 14 се извършва в съответната РЗОК в присъствието на служители на РЗОК и РЦЗ, които приемат и проверяват постъпилите документи.

(2) Служителите по ал. 1 се определят със заповед на директорите на РЗОК и РЦЗ.


Чл. 16. (1) Служители от РЗОК и РЦЗ проверяват и съпоставят постъпилите данни от Приложение № 10 и № 11 с предста­вените направ­ления за хоспитализация по отделните източници на финансиране с цел установяване и недопускане на дублирани записи по ЕГН и номер на история на заболяване.

(2) Установените несъответствия при проверката се отра­зяват като корекция в червено във всички екземпляри на отчетите по чл. 14, ал.1, т. 1 и 3. Служителите на РЗОК и РЦЗ се подписват, че корекциите са направени от тях, а управителят/изпълнителният директор на лечебното заведение се подписва, че е съгласен с коригираните данни. Корекциите се отразяват и на електронния носител.

(3) След извършването на проверката отчетите по чл. 14, ал.1, т. 1 и т. 3 се заверяват с подпис и печат от съответните служители на РЗОК и РЦЗ.

(4) Документите по ал. 3, както и съответните екземпляри от документите по чл.14, ал.1, т. 2 се съхраняват в РЗОК, а по чл.14, ал.1, т.4 – в РЦЗ в сроковете, определени по Закона за здравното осигуряване, и могат да бъдат ползвани при поискване от Министерството на здравеопазването или РЦЗ за извършване на проверки.

(5) Лечебните заведения могат преди датата на отчитане да изпратят в РЗОК, съответно в РЦЗ, по електронен път данните по чл. 14, ал.1, т. 1 и 3.
Чл. 17. (1) До 17-то число на месеца РЗОК изпраща събраната информация за съответната област по болници в НЗОК.

(2) В случай, че лечебно заведение от територията на съответната област не подаде документите по чл. 14, ал.1 в установените срокове, РЗОК изпраща информацията по ал. 1 без данни за това лечебно заведение.

(3) Националната здравноосигурителна каса в срок до 19-то число изпраща в Министерството на здравеопазването и Националния център по здравна информация (НЦЗИ) събраната информация по лечебни заведения за болнична помощ на електронен носител.
Чл. 18. (1) До 14-то число всеки месец РЦЗ изпраща по електронен път на НЦЗИ отчетите по чл. 14, ал.1, т. 1 и т. 3 по болници.

(2) До 30-то число на месеца следващ отчетното тримесечие, РЦЗ изпраща по електронен път на НЦЗИ отчетите по чл. 14, ал.3 по болници.

(3) Националният център по здравна информация обработва получената информация от НЗОК и РЦЗ, изчислява размера на субсидията въз основа на посочените стойности в съответните приложения и до 22-ро число на месеца, следващ отчетното тримесечие, предоставя на Минис­терство на здравеопазването на електронен носител информация за размера на полагащата се субси­дия за отчетното тримесечие по лечебни заведения и общо за страната.
Чл. 19. Образецът на електронните таблици по Приложение № 10, № 11, № 13 и № 14 се изготвят от НЦЗИ и се изпращат на НЗОК. Националният център по здравна информация предоставя образеца на електронните таблици на РЦЗ и РЗОК.
Чл. 20. Националната здравноосигурителна каса и НЦЗИ, чрез РЗОК и РЗЦ, дават указания и разяснения относно отчетността на извършената от лечебните заведения за болнична помощ дейност.
Чл. 21. Министерство на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса, Районните центрове по здравеопазване и Районните здравноосигурителни каси могат да изискат първичните платежни документи на лечебните заведения за болнична помощ, свързани с лечение със заплащане от пациента.
Чл. 22. До 15-то число на месеца следващ отчетното тримесечие Изпълнителната агенция по трансплантация представя в Министерство на здравеопазването информация по лечебни заведения относно извършените от тях дейности по взимане и присаждане на органи.

Чл. 23. (1) На базата на получената информация от НЦЗИ и в съответствие с договорите за субсидиране за 2005г., Министерство на здравеопазването заплаща субсидията по чл. 2, ал. 1 на лечебните заведения тримесечно до 25-то число на месеца, следващ отчетното тримесечие.

(2). Министерство на здравеопазването може да спре превеждането на субсидията по предходната алинея на лечебните заведения, които не са подали документите по чл. 14 в установените срокове.








Каталог: media -> filer public -> 2015
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> Наредба №1 от 10 октомври 2007 Г. За проучване, ползване и опазване на подземните води
2015 -> Наредба №9 от 12 февруари 2010 Г. За максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения
2015 -> Име на проекта Паралелка/Клас
2015 -> Наредба №39 от 13 септември 2007 Г. За принципите и изискванията за добрата дистрибуторска практика
2015 -> Наредба №38 от 13 септември 2007 Г. За изискванията към данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти
2015 -> Наредба №26 от 14 юни 2007 г за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница