Михаил миков председател



Дата13.12.2017
Размер33.31 Kb.
#36700
ЧРЕЗ

МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ

НА 42 НАРОДНО СЪБРАНИЕ

ДО

ПРОФ. ДИМИТЪР ГРЕКОВ

МИНИСТЪР НА

ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ


П И Т А Н Е

от Десислава Танева, Димитър Иванов, Иван Вълков, Димитър Бойчев,Аксения Тилева, Георги Андонов

Народни представители от ПГ на ПП ГЕРБ

На основание чл.90, ал.1. от Конституцията на Република България и чл.92. от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям ПИТАНЕ

ОТНОСНО: Селскостопанска Академия

Уважаеми г-н Министър,

В края месец септември /няма дата на публикуване/ на електронната страница на МЗХ е публикуван "Проект на доклад на министъра на земеделието и Проект на постановление на Министерски съвет за изменение и допълнение на нормативни актове". Става въпрос за промяна на Устройствените правилници на ИАГ, ИАРА, Селскостопанска академия, ИАБГ, ИАСАС. Интересното е, че общата численост на персонала на СА от 2540 става на 2340 бройки. Основното намаление е за сметка на Научните институти: от 2465 на 2272 бройки. Това става в период на финалното гласуване в Европейския Парламент на Регламентите за новата ОСП 2014 – 2020, в която иновациите в земеделието са приоритет. Иновациите ще са приоритет и в Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020, която се очаква да се приеме до 3 месеца и с приложението й българското земеделие да стане конкурентноспособно на европейските си колеги.

На фона на притесненията от подобна информация и риска българското земеделие да се лиши от научен потенциал, граден с години, в Селскостопанска Академия се назначават директори на Научни институти със съмнителни качества и действия, а някъде и с образувани досъдебни производство за вреди от управление. Пример за това е Института по розата и етеричномаслените култури, гр. Казанлък, създаден през 1907 г. Новоназначеният, възстановен стар, директор е Недко Недков. Неговото близо 11 годишно /предходно/ управление на Института се свързва със следните скандални факти:



  • През 2004 г. гръмва историята с 18 дка канабис в насажденията с маслодайна роза. Случаят е потулен (www.dnevnik.bg/bulgaria/2004);

  • Загубени са авторските права на всички 19 сорта; Спряно беше държавното изпитване на новите сортове Ликвидира семепроизводството на ароматни и медицински култури;

  • Текучеството на кадри през управленския му период е над 100 човека; Местата за научни сътрудници се свеждат до 8; няма нито едно хабилитирано лице за периода;

В знак на протест от възстановяването на Недков, целият академичен състав е депозирал заявленията си за напускане.

Друг емблематичен пример за начина на управление на Селскостопанска Академия в момента е възстановяването на бивш директор, вече пенсионер, с образувано досъдебно производство от Окръжна прокуратура Бургас срещу виновното лице за това, че в периода от 2007 до септември 2011 година не е положило достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването или запазването на повереното му имущество или за възложената му работа и от това последва значителна повреда, унищожение или разпиляване на имуществото или други значителни щети на предприятието или на стопанството, за престъпление по чл.219. ал.1. от НК. Става въпрос за Опитна станция по Земеделие ДП Поморие и назначаването /възстановяването/ като неин Директор доц.Анка Дженева, въпреки многобройните и изложени и до Вас факти за последствията от нейното управление в предишен мандат.

Според ЗССА трябва да се проведе конкурс. По принцип конкурса се провежда от членове на УС на ССА, а самият избор на комисията също се предоставя на УС за мнение, макар че Председателят направо може да назначи Директора след конкурса. Която и да е от законовите възможности в дадените по-горе примери, не е спазена.
Съкращаването на персонала не е изход или начин за решаване на проблемите на ССА. Още по-малко могат да бъдат решени със смяната и възстановяването начело на Научните институти лица, доказали в колективите си, в средата си и пред принципала си и българския закон вредата от управлението си. Най-важното липсва – стратегия за ролята и мястото на ССА в българското земеделие и от това програма за преструктуриране и реформиране на ССА, или такава не е представяна, нито обществено дебатирана.
Уважаеми г-н Министър,

Във връзка с гореизложеното, моля да ми отговорите на следните въпроси:



  1. Каква е стратегията на МЗХ за развитието на ССА и нейната роля за развитието на земеделието? Само със съкращения ли ще се решават проблемите, първичния от тях финансовия недостиг, или ще има структурна и функционална промяна и съвременен начин за финансиране?

  2. По какви критерии се избират директорите на Научните институти и как се управлява научния кадрови потенциал, създаван с толкова години?

11.10.2013г. С уважение:


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница