Министерство на образованието и науката професионална държавна търговска гимназия „димитър хадживасилев”



страница1/4
Дата16.08.2017
Размер0.93 Mb.
#28054
  1   2   3   4


МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА


ПРОФЕСИОНАЛНА ДЪРЖАВНА ТЪРГОВСКА ГИМНАЗИЯ
ДИМИТЪР ХАДЖИВАСИЛЕВ”
гр. С В И Щ О В



frame1
2016 - 2020 година

ГР. С В И Щ О В

Раздел първи
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Настоящата Стратегия определя визията за посоката на развитие на ПДТГ „Димитър Хадживасилев” в периода до 2020 година и обхваща четири учебни години считано от 2016/2017 учебна година. Посоката на развитие трябва да осигури на нашата училищна организация трайно конкурентно предимство в среда изпълнена с промени и предизвикателства. Стратегията трябва да осигури успешното осъществяване на мисията на ПДТГ и тържеството на нейната уникална същност. ПДТГ е първата българска търговска гимназия, създадена преди 131 години за да задоволи назрялата нужда от икономическо образование през втората половина на 19 век. Тук се разработват първите учебни програми за обучение на специалисти в областта на търговията. Натрупва се опит, изграждат се традиции и резултатите се доказват в практиката. Възпитаниците на Търговската гимназия са търсени във всички сфери на икономиката като специалисти с високи професионални знания и умения. Това продължава и днес. На гребена на вълната се задържат гъвкавите и приспособими организации, които имат капацитет да се самоактуализират спрямо изискванията на реалностите. Висококвалифицираните педагогически специалисти, модерната материална база и позитивната организационна култура гарантират качествен учебен процес и осигуряват на ПДТГ водещи позиции през годините. За нас всеки ученик е уникална личност, която трябва максимално да развие своите възможности. Образователният процес не се случва само в класната стая. Той се провежда в учебно-тренировъчния център и в реална работна среда. Акцентираме на изискванията на съвременната реалност като осигуряваме отлична чуждоезикова подготовка и учебен процес базиран на използването на информационно-комуникационните технологии.

В основата на субективно ценностното самоопределяне на училищната организация стои заветът на Дарителя Димитър Хадживасилев - да работим „за благото и величието на България”. Този завет е вдъхновявал повече от век хората свързани с ПДТГ, определя и днес позитивните организационни ценности и посоката на развитие.

Стратегията е израз на отговорността на училищния екип да реализира мисията на ПДТГ и да утвърждава визията за ПДТГ, както следва:

МИСИЯ на ПДТГ „Димитър Хадживасилев” :


  • Да развива личностния потенциал на ученика като осигурява качествена общообразователна и професионална подготовка за придобиване на компетентности, необходими за успешна личностна и професионална реализация и активен граждански живот в съвременните общности;

ВИЗИЯ за ПДТГ „Димитър Хадживасилев”:

  • Първата българска търговска гимназия с вековни образователни традиции, иновативен дух и възпитаници – успешно реализирани личности, утвърждаващи устойчивото развитие на България.

Действията ни за постигане на определените стратегически приоритети ще се ръководят от следните ПРИНЦИПИ:

1. Ориентираност към интересите и мотивацията на ученика.

2. Равен достъп до качествено образование и приобщаване на всеки ученик.

3. Партньорство с всички заинтересовани страни.

4. Хуманизъм и толерантност.

5. Ефективност в педагогическите практики и в организацията на образователния процес.

6. Автономия и самоуправление с активно участие на членовете на училищната общност.

7. Иновативност.

8. Съхраняване на културното многообразие и приобщаване чрез българския език и националните и училищни традиции.

9. Ефективност и ефикасност.

10. Отчетност и прозрачност.

Стратегията е съобразена с действащата нормативна уредба в Република България и следните стратегически документи:



  • Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020”;

  • Национална стратегия за младежта - 2010-2020 година;

  • Национална стратегия за учене през целия живот 2014-2020 година;

  • Стратегия за развитие на професионалното образование и обучение в РБългария за периода 2015- 2020 година;

  • Национална квалификационна рамка на РБългария;

  • Стратегия за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система (2025-2020);

  • Стратегия за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства – 2015-2020 година;

  • Стратегия за ефективно прилагане на информационните и комуникационни технологии в образованието и науката на РБългария /2014-2020/;

  • Национална стратегия за развитие на педагогическите кадри;

- Национална стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността ( 2014 – 2020).
Раздел втори
 АНАЛИЗ НА СЪСТОЯНИЕТО
1.Външна среда
 Външната среда се характеризира със:

- Сложност - ПДТГ реагира на голям брой, разнообразни фактори. Анализът на външните въздействия и определяне на ключовите фактори по един или друг проблем, изискват значително количество време и усилия.

- Подвижност - обектите и процесите на външната среда се намират в постоянно движение. Те претърпяват изменения непрекъснато и с различна скорост.

 - Взаимосвързаност - изменението на един фактор води (в една или друга степен) до изменение на много други фактори и всички те пряко или косвено влияят върху дейността на училищната организация.

 - Неуправляемост - ПДТГ като всяка училищна организация има ограничени възможности да влияе на външната среда, поради което се налага да се адаптира към протичащите външни промени.

Влиянието на отделните фактории на външната среда е следното:



А. Политически фактори .

Основен политически фактор след присъединяването на България към ЕС е провежданата политика за европейско развитие на България. За ПДТГ като образователна институция основно значение има установената държавна политика в областта на образованието. Определени са следните приоритети:

- постигане на европейско качество на образованието;

- осигуряване на равен достъп до образование и отваряне на образователната система;

- развиване на условия и среда за реализиране на практика на образователната концепция „Учене през целия живот”

- стимулиране на въвличането на младите хора в разработването и осъществяването на секторни политики;

- превръщане на България в средносрочен план в страна, в която знанието и иновациите са двигатели на икономиката.

Изпълнението на държавната политика в областта на образованието е задължение за ПДТГ „Димитър Хадживасилев”. В стратегически план училищните приоритети се основават на държавната политика в областта на образованието.

Процесите на демократизиране и антикорупционната политика са благоприятни за дейността на училищната организация чрез положителния ефект, който създават в характеристиките и ценностите на обществото. Те изискват и създават възможност в ПДТГ да продължат дейностите свързани с демократизиране на управлението на училището /участие на всички в управление на училището, ученическо самоуправление, отчетност и прозрачност в управление на ПДТГ/, да се прилага успешно антикорупционната политика на ПДТГ, да се оптимизира организационната култура на училищната организация чрез утвърждаване на произтичащите позитивни ценности и нагласи. Законодателството е определящ фактор за дейността на ПДТГ. Новият ЗПУО дава възможност за гъвкаво провеждане на училищната политика.

Б. Икономически фактори

Благоприятно въздействие има финансовата децентрализация и въведения делегиран бюджет в образованието на база единен разходен стандарт за издръжка на един ученик. Самостоятелното управление на финансовите средства дава възможност за провеждане на училищна политика за ефективно изразходване на тези средства.

Важен благоприятен фактор е наличието на финансови средства по национални и европейски програми. Налице е възможност, която в ПДТГ се използва и трябва да се засили използването на тази възможност за получаване на финансови средства чрез програмен подход при планиране на дейности в ПДТГ.

Неблагоприятно въздействие оказват последиците от световната икономическа криза и равнището на икономическото развитие на България, които определят:

- нисък разходен стандарт за издръжка на един ученик. Този факт влияе неблагоприятно върху поддръжката на материалните условия за образователно-възпитателния процес, както и върху трудовото възнаграждение на заетите в ПДТГ. Противодействащи мерки: привличането на извънбюджетни средства; увеличаване дела на програмните разходи; свиване на административните разходи и ефективно управление, основано на постигнати резултати;

- намаляване на броя ученици от други населени места, в резултат на намаляване на доходите на населението. ПДТГ противодейства чрез привличане на финансови средства от фондация „Димитър Хадживасилев”.

В изискванията на европейския пазар на труда се наблюдава тенденция към засилено търсене на висококвалифицирана и адаптивна работна сила. Все повече се сближават изискванията, които се поставят към работниците, извършващи т.нар. „нискоквалифициран“ и „средноквалифициран“ труд. Като цяло за тези дейности се изисква все по-висока квалификация, а търсенето на работа, свързана с по-ниска квалификация намалява. За да отговорим на изискванията на пазара на труда и нашите ученици да са високо конкурентноспособни е необходимо чрез образователно-възпитателния процес да създаваме търсените на пазара на труда качества и умения. Това налага да продължи формирането на ключови компетентности и способности за самостоятелно усвояване на знания, чрез акцентиране на процесите:

- учене за знания и компетенции /„да се учим да учим”/

- учене за практическо изпълнение на различни задачи и за самостоятелно справяне с професионалните задължения /„да се учим да правим”/

- учене, насочено към социални умения – да откриваме другите, да ги разбираме и да работим заедно за постигане на общи цели /„учене за да живеем в разбирателство с другите”/

- учене, насочено към оцеляване в ситуации на промени, конфликти и кризи /„да се учим да бъдем”/

Променящите се изисквания към съдържанието на професионалната подготовка, в резултат на ИКТ и изграждащата се икономика на знанието, ще изискват непрекъсната актуализация на професионалната подготовка. Това води до необходимост от промяна в характера на тази подготовка. По време на училищното образование тя трябва да е фундаментално насочена с възможност за добавяне в процеса на учене през целия живот. Професионалната подготовка в училище трябва да създава един фундамент и възможности за добавяне и актуализиране. Възниква необходимост от навременно реагиране за актуализиране, което създава възможност ПДТГ да предлага обучения за преквалификация, за актуализиране на професионалната квалификация,за обучение по част от професия. Тази динамика на пазара на труда изисква провеждане на непрекъснати маркетингови проучвания.



В. Социални фактори.

Демографската ситуация в България се характеризира с намаляване броя на населението и хората в трудоспособна възраст. По данни от доклад на Световната банка сред всички страни-членки на Европейския съюз България бележи най-бърз спад в броя на населението. Прогнозните резултати (Световна банка, ООН, Национален статистически институт) показват тенденция за трайно намаляване на населението, което се очаква към 2025 година да бъде около 6 милиона души. Демографският спад предизвиква намаляване на броя на учениците и в ПДТГ. Създава се възможност за оптимизиране на качеството на образователно-възпитателния процес по отношение на параметрите на училищната среда /достатъчност на класни стаи и кабинети, едносменно обучение, модернизиране на УТС/. Обществените ценности и очакванията на обществото са важен фактор за дейността на ПДТГ.

Негативните характеристики на социалната среда /наличие на престъпност, насилие, корупция, разпространение и употреба на наркотици и алкохол, комерсиализация на изкуството и разпространение на масовата култура/ затрудняват образователно-възпитателния процес. Възможният начин за противодействие е създаване на привлекателна училищна среда и извънкласни дейности, чрез които учениците да намерят истинските ценности и полезния начин на реализация. Професионалното ориентиране и възпитаване в предприемачески дух са възможни реакции за противодействие на негативните страни на социума.

Друг фактор с отрицателно влияние е намаляване на възпитателната роля на семейството, поради зачестилата емиграция или заетост на родителите. Прехвърляне на отговорността за възпитанието само върху училището е фактор, който въздейства отрицателно върху ефекта от училищната дейност. Възможност за противодействие е ефективното взаимодействие на училището със семейната среда, а при отсъствие на родителите със съответните институции за гарантиране на родителски контрол върху учениците.

Ниският социален статус на учителя е фактор с отрицателно влияние върху кадровата политика на ПДТГ. Възможно противодействие е повишаване на трудовото възнаграждение заедно с актуализиране на професионалната компетентност на учителите в ПДТГ, което зависи в голяма степен от държавната политика за финансиране на образованието.

Нарастващият интерес към проблемите на образованието има положителна роля. Той е предпоставка за изграждане на взаимодействия с партньори от социалната среда в полза на образователно-възпитателния процес. Особено важно за ПДТГ е партньорството с работодатели. Възможният начин да отговорим на очакванията на обществото е да установим ползотворен диалог с всички заинтересовани страни при безусловна публичност и прозрачност на управлението.

Важен фактор от социалната среда, влияещ върху броя на учениците в ПДТГ са училищата – конкуренти. Пред вид липсата на нормативно установени изисквания за притежавана квалификация по повечето професии на трудовия пазар е налице предпоставка наши конкуренти да са не само професионалните гимназии, но и средните общообразователни училища, т.е. налице е тенденция за увеличаване на броя на конкурентите. Открива се необходимост да проучваме конкурентната среда и да градим конкурентни предимства.
Г. Технологични фактори.

Информационните технологии в световен мащаб създадоха икономиката на знанието и предизвикаха глобализацията. Тези основни характеристики диктуват необходимите промени в сферата на образованието. Те дават благоприятна възможност за нови подходи при преподаването и ученето, улесняват обучението и развитието на преподавателите, както и ефективността на администрацията. В ПДТГ има възможност да се осъществява развитие и съчетаване на традиционните добри преподавателски практики с използването на ИКТ с цел изграждането на умения, които ще осигурят на младите хора успех в съвременното общество, основано на знанието.

ПДТГ трябва да се възползва от всички възможности за комуникация при определяне на параметрите на актуалното качество на училищните процеси, училищната система и образователния продукт, както и при реализацията на проекти.

2.Вътрешна среда

2.1.Анализ на процесите



А.Образователно–възпитателен процес.

Като професионална гимназия, ПДТГ осъществява общообразователна и професионална подготовка и основния за училищната организация процес е образователно-възпитателният процес. В резултат на успешното осъществяване на този процес учениците получават средно образование, професионална квалификация, в зависимост от изучаваната професия и формират личностни качества. Образователно-възпитателният процес се реализира освен в задължителното учебно време във формата на урочна дейност и извън него, съобразно желанията на учениците и възможностите на училището под формата на трети допълнителен час по ФВС, СИП и ИД. Образователно-възпитателният процес се реализира от учителите и в някои случаи от други наети лица посредством педагогическа технология в процеса на педагогическо общуване.

В ПДТГ в периода 2012/2013 – 2015/2016 година образователно-възпитателният процес има следните характеристики:

1. Брой обучавани ученици и тяхното разпределение:



- по години, паралелки, степен на ПК и средна пълняемост на паралелките:

Учебна година

Брой паралелки

Общ брой ученици

Брой ученици II степен на ПК

Брой ученици III степен на ПК

Средна пълняемост на пара- лелките

2012/2013

13

324

99

225

24,9

2013/2014

13

310

94

216

23,8

2014/2015

13

296

87

209

22,8

2015/2016

14

310

89

221

22,1



  • по специалности и професии:

Професия, специалност

Брой ученици

2012/2013

2013/2014

2014/2015

2015/2016

Финансист, Банково дело

27

27

0

0

Финансист, Застрахователно и осигурително дело

21

0

0

0

Икономист, Икономика и мениджмънт

29

0

21

19

Оперативен счетоводител, Оперативно счетоводство

24

24

0

0

Сътрудник в малък и среден бизнес, Малък и среден бизнес

22

47

44

41

Икономист-информатик, Икономическа информатика

135

128

124

116

Оператор интернет приложения, Електронна търговия

21

21

19

19

Оператор информационно осигуряване,
Икономическо информационно осигуряване

0

0

21

48

Продавач-консултант, Продавач-консултант

24

23

23

0

Организатор на туристическа агентска дейност, Организация на туризма и свободното време

21

40

44

67

всичко

324

310

296

310

- по участие в ЗИП:



Учебна година

Общ брой ученици

Брой ученици в ЗИП съгласно УУП

% на учениците обучавани в ЗИП

2012/2013

324

156

48

2013/2014

310

129

42

2014/2015

296

114

39

2015/2016

310

130

42

- по видове ЗИП:



Наименование




Брой ученици

2012/2013

2013/2014

2014/2015

2015/2016

Български език и литература

156

129

113

130

Математика

39

86

34

19

География и икономика

90

80

49

65

Информационни технологии

28

0

0

0

Икономическа информатика

0

28

0

0

Счетоводство на предприятието

22

24

20

21

Счетоводство на търговското предприятие

0

23

22

0

Банково дело

26

27

0

0

Икономика

0

0

0

20

Икономика на предприятието

29

27

25

26

Икономика на търговията

0

0

41

0

Предприемачество

0

0

13

63

Предприемачество и дребен бизнес

0

0

0

19

- по участие в СИП и ИД:



Учебна година

Общ брой ученици

Брой ученици в СИП и ИД


% на включване в СИП и ИД

2012/2013

324

242

75

2013/2014

310

271

87

2014/2015

296

221

75

2015/2016

310

116

37

- по видове ИИД:



Наименование




Брой ученици

2012/2013

2013/2014

2014/2015

2015/2016

Клуб „Млад еколог”, Еко-алтернатива/

7

14

9

22

ТС „Магия”

8

9

12

0

СГ „Баскетбол /девойки и юноши/

15

13

15

0

СГ „Волейбол / девойки и юноши/

15

15

15

28

Футбол

15

15

15

16

Футбол-девойки

0

0

0

8

Народни танци

0

0

0

14

Клуб „Дебати”

0

0

0

10

Клуб „Млад аниматор”

0

0

0

8

ТСъстав „Дискобалет”, ДТГ-денс,Танцувай с мен

8

9

0

0

„Здраве и сила”

7

0

0

0

„Плуване”

0

15

0

0

„Тенис на маса”

0

0

15

0

„Млад журналист”

9

7

10

0

„Родолюбие”

8

11

6

0

„Млад екскурзовод”

7

10

6

0

„Да поговорим за литература…”

7

6

0

0

Японски език и култура

10

7

0

0

Кариера счетоводител

10

0

0

0

Успешни и силни

7

0

0

0

Моите права

7

5

7

0

Делово общуване

12

10

10

0

Антикорупция

12

14

0

0

Дизайн и реклама

13

8

12

0

Компютърни технологии

10

10

8

10

Уеб дизайн

9

7

10

0

Уеб програмиране

0

0

14

0

Работа с компютърна графика

0

9

12

0

Мултимедиен свят

0

7

10

0

Немски език и култура

0

12

7

0

Керамика

8

8

9

0

Млад предприемач

8

12

0

0

Млад бизнесмен

6

6

6

0

- по видове СИП:



Наименование




Брой ученици

2012/2013

2013/2014

2014/2015

2015/2016

Предприемачество

24

23

23

0
















2. Брой завършили ученици и от тях получили средно образование:



Учебна година

Брой ученици в ХІІ клас

Брой ученици завършили средно образование

% на завършилите средно образование

2012/2013

77

77

100

2013/2014

79

78

98,74

2014/2015

48

46

95,84

2015/2016

65

59

90,77

3. Брой завършили ученици и получили професионална квалификация:

Учебна година

Брой ученици в ХІІ клас

Брой ученици получили ПК

% получилите ПК

2012/2013

77

68

88,32

2013/2014

79

75

94,94

2014/2015

48

40

83,34

2015/2016

65

50

76,92



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница