Министерство на околната среда и водите



Дата01.11.2017
Размер317.31 Kb.
#33626





МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

Указания

за операторите на инсталации във връзка с докладването на историческите емисии от дейности, които предстои да бъдат включени в обхвата на Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове от съгласно Директива 2009/29/ЕО




София, 2010 г.

Тези указания са изготвени, за да подпомогнат операторите на инсталации, в процеса на докладване на данните за емисии на парникови газове от дейности, които предстои да попаднат в обхвата на Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове (ЕСТЕ) през третия й период на действие (2013-2020 г.).

Проучването на историческите емисии обхваща периода 2005-2008 г. и има за цел да подпомогне Европейската комисия при определяне на тавана на емисиите на парникови газове за Европейската общност за третия период на ЕСТЕ.

Задължението за докладване се отнася само за оператори на инсталации, които извършват дейности, попадащи в обхвата на ЕСТЕ от 1 януари 2013 г. Емисиите на парникови газове от дейности, включени във втория период ЕСТЕ (2008-2012 г.), се докладват ежегодно и по тази причина допълнителни данни за тях не се изискват.

Новите дейности в обхвата на Схемата за търговия с емисии са описани в Приложение 2 на настоящите указания. При дейността по изгаряне на горива с обща номинална топлинна мощност, превишаваща 20 MW, трябва да се вземат под внимание измененията, въведение с Директива 2009/29/ЕО в понятието за „изгаряне на горива” и определянето на емисиите от дейността.

  1. Въведение

Директива 2009/29/ЕО измененя Директива 2003/87/ЕО с оглед подобряване и разширяване на Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове.

Съгласно член 9а на Директива 2009/29/ЕО държавите-членки следва да представят на Европейската комисия подкрепени с достатъчно доказателства данни за емисиите на инсталации от дейности, които ще бъдат включени в Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове от 1 януари 2013 г. нататък. Тази информация е необходима на Европейската комисия, за да преизчисли общото количество емисии за Европейската общност, като вземе предвид емисиите от новите дейности. Данните, които операторите на инсталации, извършващи тези дейности, докладват на компетентния орган се отнасят за годините от периода 2005-2008 г., през които съответната инсталация е била в експлоатация.

В срок до 30 април 2010 г. операторите на инсталациите, извършващи дейностите, посочени в Приложение 2 на указанията, трябва да предоставят подкрепени с достатъчно доказателства годишни данни за емисиите на въглероден диоксид за периода 2005 – 2008 г.. Данните се изпращат на следния адрес:


Изпълнителна агенция по околна среда

отдел "Разрешителни за търговия с емисии"

1618, гр. София

бул. "Цар Борис III" 136А

Тел: 02/ 955 90 38; 02/ 940-64-16
За дейностите по производство на адипинова киселина, производство на глиоксалова и глиоксилова кисела докладът следва да включва и данни за емисиите на диазотен оксид, а за дейностите по производство на първичен алуминий – данни за емисиите на перфлуоровъглероди

В случай на установени неясноти в докладваните данни, Агенцията ще се свърже допълнително със съответните оператори за изясняване.

Задължението за докладване се отнася само за емисии, които не са били докладвани във верифицираните доклади за емисиите на парникови газове за съответните години.

Докладите следва да бъдат представени в електронен формат, подходящ за обработване (Microsoft Word, Microsoft Excel).

По възможност моля да се изпраща копие на доклада и допълнителната информация на английски език.

  1. Основни промени в обхвата на Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове във връзка с включването на нови дейности и газове от 2013 г.

        1. Кои инсталации попадат в обхвата на ЕСТЕ в третия период на търговия (2013-2020 г.)?


Инсталациите, които са участници във втория период на ЕСТЕ (2008-2012 г.) и които продължават след 1 януари 2013 г. да извършват една или повече от дейноститепо Приложение 1, ще бъдат включени и в третия период на ЕСТЕ.

Допълнителни горивни дейности могат да попаднат в обхвата на Схемата от 1 януари 2013 г. в резултат на разширеното понятие за горивна инсталация (виж т. 2).

Директива 2009/29/ЕО въвежда в ЕСТЕ и допълнителни дейности и газове, които до този момент не са участвали в Схемата. Тези дейности са описани в Приложение 2 на настоящите указания. Посочените прагови стойности се отнасят до производствените мощности или до обемите произведена продукция. Когато даден оператор изпълнява няколко дейности, които попадат под едно и също наименование в една и съща инсталация или една и съща площадка, мощностите на такива дейности се сумират (виж т.4 и т.6)

Инстлацията може да попадне извън обхвата на Схемата в случай, че емисиите й и нейния капацитет попадат под границите за малки емитенти или ако изгаря единствено биомаса (виж т.7 и т. 8).


        1. Определение за „изгаряне”


Съгласно определението в Директива 2009/29/ЕО „изгаряне“ означава всяко окисление на горива, независимо от начина, по който се използва топлинната, електрическата или механичната енергия, произведена чрез този процес, и всички други пряко свързани с това дейности, включително и пречистване на отпадъчните газове.

Когато се изчислява общата номинална топлинна мощност на инсталация, за да се вземе решение дали да бъде включена в ЕСТЕ, се сумират номиналните топлинни мощности на всички технически съоръжения, които са част от нея и в които горивата, подавани в инсталацията се изгарят. Тези съоръжения биха могли да включват всички видове:




  • парoгенератори,

  • факелни тръби,

  • турбини, нагреватели,

  • топилни, инсинератори,

  • пещи за калциниране,

  • пещи за изпичане,

  • други видове пещи,

  • сушилни,

  • двигатели,

  • горивни клетки,

  • съоръжения за циклично химическо изгаряне,

  • запалителни устройства и

  • термични или каталитични съоръжения за доизгаряне.

Съоръжения с обща номинална топлинна мощност под 3 MW и съоръжения, които използват изключително биомаса (виж т.8), не се вземат предвид за целите на настоящото изчисление. "Съоръжения, които използват изключително биомаса" включват съоръжения, които използват изкопаеми горива само при пускане или спиране на съоръжението.

Изгарянето на горива в инсталации с обща топлинна мощност превишаваща 20 MW (с изключение на изгарянето на опасни и битови отпадъци) попада в обхвата на ЕСТЕ.

        1. Изгаряне на опасни или твърди битови отпадъци


Инсталации или отделни съоръжения, чието основно предназначение е изгарянето на опасни или твърди битови отпадъци се изключват от обхвата на ЕСТЕ.

Счита се, че основното предназначение на една инсталция е изгарянето на опасни или твърди битови отпадъци, ако в инсталацията се изгарят този вид отпадъци, с или без получаване на топлина и инсталацията би прекратила дейността си, ако бъде прекъснато снабдяването с отпадъци за определен период от време.


        1. Как се определя номиналната топлинна мощност на горивната инсталация?



Номиналната (максималната) топлинна мощност (в MWth) на едно горивно устройство се определя по паспортни данни на неговия производител. Когато такива не са налични, същата се получава като произведение от количеството на използваното гориво за един час, определено при номинален товар на това устройство, по неговата долна топлотворна способност (калоричност).
Когато в определено горивно устройство могат да бъдат използвани различни видове горива или горивни смеси с различни топлотворни способности, което от своя страна води до определяне на различни топлинни мощности, като номинална топлина мощност за това устройство се използва най-голямата от получените топлинни мощности.
Когато се изчислява общата номинална топлинна мощност на инсталация, за да се вземе решение дали да бъде включена в схемата за търговия с емисии на парникови газове, се сумират номиналните топлинни мощности на всички технически съоръжения, които са част от нея и в които горивата, подавани в инсталацията се изгарят. Съоръжения с обща номинална топлинна мощност под 3 MW и съоръжения, които използват изключително биомаса, не се вземат предвид за целите на настоящото изчисление.

        1. Включва ли се CO2 който се съдържа в горивото (“собствен” CO2) в доклада за емисиите от горивни дейности?


Съгласно Методиката за осъществяване на мониторинг на емисиите на парникови газове от операторите на инсталации, участващи в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове „собственият” CO2, който се прехвърля към инсталация в обхвата на ЕСТЕ като част от гориво (например доменен газ, коксов газ или природен газ), се прибавя към емисиите, получени от тези горива. Това означава, че количествата „собствени” CO2, постъпили с горивото трябва да бъдат включени в доклада за емисиите от горивни дейности, като се прибавят към емисиите, получени при изгаряне на съответното гориво. Това правило следва да се прилага и за разширеното понятие на горивни дейности.
        1. Има ли дадена прагова стойност предимство пред други?


В Приложение 2 са описани няколко дейности, за които праговите стойности на капацитета не са зададени като номинална топлинна мощност, а като производствен капацитет. Следващия пример описва подхода за разглеждане на праговите стойности, когато на територията на инсталацията се извършват различни видове дейности:

Дадена инсталация, произвеждаща керамични продукти, работи с три съоръжения, от които две керамични пещи и когенерационна система. И трите съоръжения обслужват керамичното производство, но когенерационната система произвежда електричество и за обекти извън площадката и основната й цел е производството на електричество. Първо следва да се разглежда праговата стойност за дейността „Производство на керамични продукти”. Ако инсталацията има производствен капацитет над 75 тона дневно (съгласно Приложение 2), тогава и трите съоръжения са обхванати от тази дейност. Ако капацитетът не превишава праговата стойност от 75 тона дневно, когенерационната система се разглежда в качеството й на горивна инсталация (тъй като основната й цел не е производството на керамични продукти, а производството на електричество). Ако номиналната топлинна мощност на когенерационната система надвишава 20 MW, тогава тя попада в обхвата на ЕСТЕ. В този случай всички съоръжения, в които се изгарят горива на територията на площадката (освен тези за изгаряне на опасни и твърди битови отпадъци, ако има такива) попадат в обхвата на Схемата. Така керамичните пещи са обхванати от схемата поради факта, че когенерационната система извършва дейност по Приложение 1. Ако номиналната топлинна мощност на когенерационната система е под 20 MW, то тази инсталация не попада в обхвата на ЕСТЕ.


        1. Кои инсталации са малки емитери и могат ли да бъдат изключени от ЕСТЕ?


След консултации с Министерство на околната среда и водите и след получаване на одобрение от Европейската комисия, през третия период на Схемата могат да отпаднат:
• малки емитери – инсталации, които имат номинална топлинна мощност под 35 MW и чиито емисии на въглероден диоксид , без да се отчитат емисиите от биомаса, са под 25 000 тона годишно за последните три години преди докладването на данните (т.е. 2008-2010) и в които се предприемат съответните мерки за намаляване на емисиите;

• болниците също могат бъдат изключени от ЕСТЕ, стига Комисията да прецени, че в тях се предприемат ефективни мерки за намаляване на емисиите. В този случай не е необходимо да показват, че капацитета или емисиите от дейността им са под определена прагова стойност.

Операторите на инсталации, които считат, че отговарят на критериите за малки емитери, също са задължени да предоставят доклад за историческите данни за емисиите.

        1. Изгаряне на биомаса?


Оператори, които използват изключително биомаса при извършване на горивни дейности или други процеси на територията на инсталацията са изключени от обхвата на ЕСТЕ. Използването на изкопаеми горива при пускане и спиране на инсталацията не се взема предвид. “Биомаса” означава невкаменен и биоразградим органичен материал, с произход от растения, животни и микроорганизми. Това включва и продукти, странични продукти, остатъци и отпадъци от селското стопанство, горското стопанство и свързани с тях индустрии, както и невкаменени и биоразградими органични фракции на промишлени и битови отпадъци. Биомасата включва, също така, газове и течности, получени от разграждането на невкаменен и биоразградим органичен материал. Когато се изгаря за енергийни цели, биомасата се счита за биомасно гориво Примерен списък на различни материали, приети за биомаса, е даден в раздел I, т.4 на Методиката за осъществяване на мониторинг на емисиите на парникови газове от операторите на инсталации, участващи в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове от 2008 г.
        1. Определение за „инсталация”


„Инсталация” означава всяко стационарно техническо съоръжение, в което се осъществяват една или повече дейности, описани в Приложение 1 на Директива 2009/29/ЕО, както и всякакви други пряко свързани дейности, които имат техническа връзка с дейностите, съгласно Приложение 1, осъществявани на същата площадка и които биха могли да имат ефект върху емисиите и замърсяването.
        1. Допълнителна информация

Следните документи могат бъдат полезни при изготвяне на доклада за историческите емисии от дейността на инсталацията:




  • Директива 2009/29/ЕО за изменение на Директива 2003/87/ЕО с оглед подобряване и разширяване на схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове на Общността;

  • Закон за опазване на околната среда и водите (изм. ДВ. бр.93 от 2009г);

  • Наредба за реда и начина за издаване и преразглеждане на разрешителни за емисии на парникови газове и осъществяване на мониторинг от операторите на инсталации, участващи в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове;

  • Методиката за осъществяване на мониторинг на емисиите на парникови газове от операторите на инсталации, участващи в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове от 2008 г.;

  • Guidance on Interpretation of Annex I of the EU ETS Directive (excl. aviation activities) of the European Commission (12.2.2010).

  1. Докладване на историческите данни за емисиите за периода 2005-2008 г.


Операторите на инсталации, които извършват описаните в Приложение 2 дейности, но са започнали работа след края на 2008 г. или предстои да започнат работа не са задължени да представят данни за историческите емисии от дейността на инсталацията.


Операторите на инсталации, които извършват описаните в Приложение 2 дейности и са били в експлоатация през периода 2005-2008 г., са длъжни да представят следната информация в докладите си:

  1. Общи данни


1.1. Данни за собственика - имена, адреси, електронна поща, телефон.
1.2. Данни за оператора1 - име на юридическото лице, регистриран офис, оправомощено лице за контакт, електронна поща, телефон.)

(В случай че част от инсталацията вече е обхваната от Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове, името на оператора трябва да бъде идентично с това, което е посочено в издаденото разрешително за емисии на парникови газове)


1.3. Лице за контакти - необходимо е да се посочи лице, с което МОСВ може да се свързва директно, ако има въпроси по представените от операторите данни, имена, адреси, електронна поща, телефон.
  1. Данни за площадката


2.1.Наименование на площадката

2.2.Местонахождение на площадката

- адрес

- компетентна РИОСВ


(В случай част от инсталацията вече е обхваната от Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове, името на инсталацията/площадката и местоположението на площадката трябва да бъдат идентични с посочените в издаденото разрешително за емисии на парникови газове.)
  1. Данни за инсталацията

Необходимо е да се попълни в таблицата по Приложение 3 следната информация:


3.1. № на инсталацията;
(В случай че част от инсталацията вече е обхваната от Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове и има номер по Националния план за разпределение на квоти за емисии на парникови газове)
3.2. Код съгласно Националната класификация на икономическите дейности (НКИД) от 2003 г.;
3.2. Категории промишлени дейности, съгласно Приложение 2, които се осъществяват на територията на площадката;
(Необходимо е да се посочи първо основната дейност, а след това и всяка допълнителна дейност, която се извършва на територията на инсталацията)
3.3. Описание на дейността/използваната технология;
3.4. Капацитет;

(Когато даден оператор изпълнява няколко дейности, които попадат в едно и също подзаглавие, в една и съща инсталация или на същата площадка, капацитетите на такива дейности се сумират (виж Раздел I, т.4 и т.6 на тези указания))


3.5. Суровини /спомагателни материали, чието използване води до емисии на парникови газове посочени в Приложение 2;
3.6. Източниците на емисии на парникови газове, съгласно приложението за съответната инсталация;

(За всеки източник да се посочи горивния/материален поток, като си включи и уникален идентификационен номер, т.е. F1, F2, F3 и др. за горива и M1, M2, M3 и др. за материални потоци. За горива и материални потоци, използвани от няколко източника, да се изброят отделно срещу самия източник, запазвайки същите идентификационни номера.)


3.7. Дата на въвеждане в експлоатация;
В случай, че част от инсталацията вече е обхваната от Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове, в доклада следва да се посочат само данните за необхванатите досега емисии на парникови газове. За да се разграничат от вече засегнатите от търговия инсталационни части е необходимо в настоящата точка или в т. 7 да се даде по-точна информация за частите, които предстои да бъдат засегнати.
  1. Общо количество емисии на парникови газове от цялата инсталация за периода 2005-2008 г.


Необходимо е да се посочат в таблицата по Приложение 4 данните за емисиите на парникови газове от всички дейности по Приложение 2, извършвани на територията на инсталацията, в т.ч.: а) общо количество на емисиите за всяка година през периода 2005-2008 г. (без емисиите от биомаса);

б) избран подход за отчитане на емисиите (измерване или изчисление);

в) избрани методи за определянето на променливите величини;

г) данни за дейността.


Годишните данни трябва да са представят отделно за всеки парников газ, отделян от инсталацията, съгласно Приложение 2. Емисиите от диазотен оксид и перфлуоровъглероди се докладват в отделни таблици и се представят в тона еквивалент на въглероден диоксид.
(Потенциалът за глобално затопляне на 1 тон емисии на N2O за периода 2008—2012 г. е еквивалентен на 310 тона въглероден двуокис — стойност, предоставена от втория доклад за оценка на IPCC - Междуправителствената експертна група по изменението на климата (ПГЗ стойност на МГИК от 1995 г.). Потенциалът на тетрафлуорометан е равен на 6500 пъти този на въглеродния диоксид, а на хексафлуороетан – 9200 пъти.)

  1. Данни за дейностите по Приложение 2, извършвани на територията на иснталацията


Операторите на инсталации, които използват подход на изчислени на емисиите от дейността на инсталацията е необходимо докладват данните за емисиите за периода 2005-2008 г. на база на таблицатите по Приложение 5А (за горивни дейности) и Приложение 5Б (за процесните емисии).

При нестандартни горива, освен вида на горивото, се посочва и допълнителна информация като търговско название, означение за произхода и др.

Операторите, които прилагат масов баланс или подход на измерване на емисиите, съгласуват по възможност доклада си с Методиката за осъществяване на мониторинг на емисиите на парникови газове от операторите на инсталации, участващи в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове.

За всеки горивен/материален поток да се посочи и уникален идентификационен номер, определен съгласно изискванията на т.3 на указанията.

Емисиите на CO2 от биомаса не се отчитат в рамките на Схемата за търговията с квоти за емисии на парникови газове, затова е необходимо да бъдат докладвани отделно. В случай че една инсталация използва биомаса е необходимо да се уточни процента на биомасната фракция (0—100% въглеродно съдържание), както и да се опише как е определена тази фракция. Повече информация относно определението за биомаса и методите за определяне на биомасната фракция може да се намери в Раздел I, т.5.4 на Методиката за осъществяване на мониторинг на емисиите на парникови газове от операторите на инсталации, участващи в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове.

При въвеждане на фактори на окисляване за горивни емисии и фактори на превръщане за процесни емисии под 100 % трябва да се има предвид, че въвеждането на тези данни се прави по възможност в съответствие с Методиката за осъществяване на мониторинг на емисиите на парникови газове от операторите на инсталации, участващи в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове.

Операторите, които следва да докладват емисиите на перфлуоровъглероди от производството на първичен алуминий могат да използват удобен за тях формат в който следва да включат подробно описание за метода на определяне на емисиите.

  1. Описание на промените, настъпили в инсталацията по време на периода 2005-2008 г.


Докладът за всяка инсталация отразява също:

1. временни или постоянни промени в методи за определянето на променливите величини, причините за тези промени, включително началните и крайните им дати;

2. други промени в инсталацията по време на или след периода на докладване, които са от значение за определяне емисиите на парниковите газове, включително:


  • ако експлоатацията на инсталацията е започнала след 01.01.2005 г. или е имало прекъсвания през периода 2005-2008 г. за продължително време;

  • изменения в годишното производство на инсталацията през периода 2005-2008 г. – намаления или увеличения и в какви размери;

  • изменения в годишното производство на инсталацията през след 2008 г.– намаления или увеличения и в какви размери.



  1. Допълнителна информация


В тази част от доклада може да се добавят забележки и собствени изчисления, извършени от оператора като например: лолзавене на специфични емисионни фактори и изчисленията или източниците за тях, коефициенти и др. Необходимо е да се посочат всички документи, които придружават настоящата форма за докладване на емисиите.




Приложение 1

Дейности и газове, съгласно Директива 2009/29/ЕО, които са обхванати от Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове




Дейности

Парникови газове

  1. Енергийно стопанство

    1. Изгаряне на горива в инсталации с обща номинална топлинна мощност, превишаваща 20 MW (с изключение на изгарянето в инсталации за изгаряне на опасни или твърди битови отпадъци)

1.2 Рафиниране на минерални масла

1.3 Производство на кокс




Въглероден диоксид

Въглероден диоксид

Въглероден диоксид



  1. Производство и обработване на метали

2.1 Пържене и агломерация, включително гранулиране, на метална руда (включително сулфидна руда)

2.2 Производство на чугун или стомана (първично или вторично топене), включително непрекъснато леене с капацитет над 2,5 тона за час.

2.3 Производство или преработка на черни метали (включително феросплави) в случай на използване на горивни съоръжения с обща номинална топлинна мощност, превишаваща 20 MW. Преработката включва, inter alia, прокатни станове, междинни подгреватели, пещи за отвръщане, ковашки цехове, леярни, цехове за нанасяне на покритие и байцване.

2.4 Производство на първичен алуминий


2.5 Производство на вторичен алуминий при използването на горивни съоръжения с обща номинална топлинна мощност, превишаваща 20 MW

2.6 Производство или преработка на цветни метали, включително производство на сплави, рафиниране, леене и др., в случай на използване на горивни съоръжения с обща номинална топлинна мощност (включително горива, използвани като редуциращи агенти), превишаваща 20 MW



Въглероден диоксид


Въглероден диоксид

Въглероден диоксид

Въглероден диоксид и перфлуоровъглероди
Въглероден диоксид
Въглероден диоксид


3. Производство на продукти от нерудни минерални суровини

3.1 Производство на циментен клинкер в ротационни пещи с производствен капацитет над 500 тона дневно или в други пещи с производствен капацитет над 50 тона дневно

3.2 Производство на вар или калциниране на доломит и магнезит в ротационни пещи за изпичане или в други пещи с производствен капацитет над 50 тона дневно

3.3 Производство на стъкло, включително стъклени влакна, с топилен капацитет над 20 тона дневно

3.4 Изработване на керамични продукти чрез изпичане, по-конкретно покривни керемиди, тухли, огнеупорни тухли, плочи, каменинови или порцеланови изделия, с производствен капацитет над 75 тона дневно

3.5 Производство на изолационни материали от минерална вата с използване на стъкло, камък или шлака, с капацитет на топене над 20 тона дневно

3.6 Сушене или калциниране на гипс или производство на гипсови плоскости и други продукти от гипс, в случай на използване на горивни съоръжения с обща номинална топлинна мощност, превишаваща 20 MW


Въглероден диоксид


Въглероден диоксид

Въглероден диоксид

Въглероден диоксид

Въглероден диоксид

Въглероден диоксид


4. Други дейности

4.1 Производство на целулозен пулп от дървесина или сходни влакнести материали

4.2 Производство на хартия или картон с производствен капацитет над 20 тона дневно

4.3 Производство на аморфен въглерод (сажди) с карбонизиране на органични вещества като масла, катран, остатъци от крекинг и дестилация, в случай на използване на съоръжения с обща номинална топлинна мощност, превишаваща 20 MW

4.4 Производство на азотна киселина
4.5 Производство на адипинова киселина

4.6 Производство на глиоксалова и глиоксилова киселина


4.7 Производство на амоняк
4.8 Производство на органични химически вещества в насипно или наливно състояние чрез крекинг, реформинг, частично или пълно окисляване или чрез подобни процеси, с производствен капацитет, превишаващ 100 тона дневно
4.9 Производство на водород (H2) и синтез-газ чрез реформинг или частично окисляване, с производствен капацитет, превишаващ 25 тона дневно

4.10 Производство на калцинирана сода (Na2CO3) и на натриев бикарбонат(NaHCO3)

4.11 Улавяне на парникови газове от инсталации, попадащи в приложното поле на чл.131в, ал.1 и 2, с цел пренос и съхранение в геоложки формации на места за съхранение, за които е издадено разрешение за съхранение на въглероден диоксид, издадено в съответствие с Директива 2009/31/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година относно съхранението на въглероден диоксид в геоложки формации и за изменение на Директива 85/337/ЕИО на Съвета, директиви 2000/60/ ЕО, 2001/80/ЕО, 2004/35/ ЕО, 2006/12/ ЕО и 2008/1/ ЕО, и Регламент/ЕО № 1013/ 2006 на Европейския парламент и на Съвета, наричана Директива 2009/31/ЕО.

4.12 Пренос на парникови газове чрез тръбопроводи с цел съхранение в геоложки формации на места за съхранение, за които е издадено разрешение за съхранение на въглероден диоксид, издадено в съответствие с Директива 2009/31/ЕО.


4.13 Съхранение на парникови газове в геоложки формации на места за съхранение, за които е издадено разрешение за съхранение на въглероден диоксид, издадено в съответствие с Директива 2009/31/ЕО.

Въглероден диоксид


Въглероден диоксид
Въглероден диоксид

Въглероден диоксид и диазотен оксид


Въглероден диоксид и диазотен оксид
Въглероден диоксид и диазотен оксид
Въглероден диоксид
Въглероден диоксид

Въглероден диоксид


Въглероден диоксид
Въглероден диоксид

Въглероден диоксид

Въглероден диоксид





Приложение 2


Дейности съгласно Приложение 1, които предстои да бъдат включени в обхвата на Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове от 1 януари 2013 г.



Дейност

Парникови газове

Прагова стойност

1

Изгаряне на горива 

 

 



Въглероден диоксид


> 20 MW(th)


2

Производство или преработка на черни метали

Въглероден диоксид

> 20 MW(th)

3

Производство на първичен алуминий

 

 



Въглероден диоксид и перфлуоровъглероди





4

Производство на вторичен алуминий

 


Въглероден диоксид


> 20 MW(th)

5

Производство и преработка на цветни метали

Въглероден диоксид


> 20 MW(th)

6

Производство на изолационни материали от минерална вата и под.

Въглероден диоксид





7

Сушене или калциниране на гипс и под.

 


Въглероден диоксид


> 20 MW(th)

8

Производство на аморфен въглерод (сажди) 

 


Въглероден диоксид


> 20 MW(th)


9

Производство на азотна киселина

 

 



Въглероден диоксид и диазотен оксид





10

Производство на адипинова киселина

 

 



Въглероден диоксид и диазотен оксид





11

Производство на глиоксалова и глиоксилова киселина

Въглероден диоксид и диазотен оксид





12

Производство на амоняк

 

 



Въглероден диоксид





13

Производство на органични химически вещества

Въглероден диоксид


> 100 t/ден

14

Производство на водород и синтетичен газ

Въглероден диоксид


> 25 t/ден

16

Производство на калцинирана сода и на натриев бикарбонат

Въглероден диоксид







Приложение 3


Образец на таблица за попълване на данните по т.3 на Раздел II от настоящите указания


на инсталацията

Категория промишлена дейност по Приложение 2


по НКИД 2003


Описание на дейността/

използвана технология



Капацитет



Суровини

/спомагателни материали,

чието използване води

до емисии на парникови газове


Източници на емисии на парникови газове, съгласно Приложение 1

Дата на въвеждане в експлоатация


















































сумарно






Приложение 4





Категория дейност


Описание на дейността


Използван

подход

(Изчисление/

Измерване)


Неопределеност

на използвания подход



Емисии

t/CO2

2008

2007

2006

2005


Дейности 1






















Дейност 2






















Дейност Х























Общо

















Отчетени данни








Прехвърлен СО2


Биомаса,

използвана

за горене


Биомаса,

използвана

в процесите


Биомасни

емисии


прехвърлено

количество


прехвърлен

материал


Мерна единица


[tCO2]





[TJ]


[t или m3]


[tCO2]4


Дейност 1

















Дейност 2

















Дейност №


















Приложение 5А





Емисии на парникови газове от горивни процеси (изчисление)

Дейност




Тип гориво 1




Параметър

Използвана единица

Данни

Приложен метод за определяне на параметъра

Общо количество вложено гориво,

t или m3.












Долна топлина на изгаряне,

GJ / t











Емисионен фактор,

t CO2 / TJ












Фактор на окисление,

%











Емисии,

t CO2











Тип гориво N










Общо количество вложено гориво,

t или m3.












Долна топлина на изгаряне,

GJ / t











Емисионен фактор,

t CO2 / TJ












Фактор на окисление, %










Емисии,

t CO2











Биомаса и смесени горива










Количество използвана биомаса,

TJ, t или m3












Фракция от биомаса,

0—100% въглеродно

съдържание











Емисионен фактор,

t CO2 / TJ












Фактор на окисление, %












Приложение 5Б




Процесни емисии (изчисление)

Категория дейност съгласно приложение 2




Описание на дейността




Вид на материал 1




Параметър

Използвана единица

Данни

Приложен метод за определяне на параметъра

Общо количество вложен материал, t










Емисионен фактор, t CO2 / t










Фактор на превръщане










Емисии,

t CO2











Вид на материал N




Параметър

Използвана единица

Данни

Приложен метод за определяне на параметъра

Общо количество вложен материал, t










Емисионен фактор, t CO2 / t










Фактор на превръщане










Емисии,

t CO2











Процеси, използващи биомаса/смесени вложени материали




Описание на вложения материал




Количество използвана биомаса,

t или m3











Фракция от биомаса,

0—100% въглеродно

съдържание











Емисионен фактор,

t CO2 / TJ












Фактор на окисление, %












1 Съгласно посоченото определение в Закона за опазване на околната среда "оператор" е физическо или юридическо лице, което е собственик на дадено предприятие, съоръжение и/или инсталация или осъществява контрол върху тяхната експлоатация

Каталог: legislation -> r-te
legislation -> Наредба №3 от 1 август 2008 Г. За нормите за допустимо съдържание на вредни вещества в почвите
legislation -> Наредба №8 от 12 декември 2003 Г. За реда и условията за издаване на разрешителни за изключенията от забраните, въведени със закона за биологичното разнообразие за животинските и растителните видове от приложение №3, за животинските видове от приложение
legislation -> Наредба №6 от 23 октомври 2003 Г. За минималните изисквания и условия за отглеждане на животни в зоологически градини и центрове за отглеждане и размножаване на защитени видове животни
legislation -> Цел и правна рамка
legislation -> Наредба №2 от 18 декември 2006 Г. За условията и реда за създаването и функционирането на националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие
legislation -> Закон за опазване на земеделските земи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница