Министерство на здравеопазването регионална здравна инспекция – русе



страница1/5
Дата23.05.2018
Размер0.76 Mb.
#69470
  1   2   3   4   5
МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ – РУСЕ


Д О К Л А Д
с анализ на резултатите от мониторинга и контрола на нейонизиращите лъчения, като фактор на жизнената среда и на обектите, източници на нейонизиращи лъчения

през 2016 година

гр. РУСЕ

Въведение в електромагнитните полета
Електрическите и магнитни полета съществуват в природата и винаги са присъствали на земята. През 20-ти век ЕМП в околната среда непрекъснато се увеличават в резултат на нарасналата употреба на изкуствени източници, увеличената потребност от електрически ток, развитието на безжичните технологии, изменението на производствените процеси и социалното поведение. Всеки човек в развитото общество е подложен на сложен комплекс от електрически и магнитни полета с различни честоти, в дома си и на работното място.

Електромагнитните полета са комбинация от невидими електрически и магнитни полета с различна сила. Генерират се от природни явления, както и от човешки дейности, главно употребата на електричество.

Повечето електромагнитни полета, създадени от човека, са със специфична честота, варираща от високи радиочестоти – като тези, използвани от мобилните телефони, през средни честоти – като тези, генерирани от компютърните екрани до изключително ниски честоти – като тези, генерирани от електрическите проводници.

Радиочестотните полета имат множество приложения в модерните комуникации. Най-разпространените източници са мобилните телефони, безжичните телефони, локалните безжични мрежи и радиопредавателните кули. Медицинските скенери, радарните системи и микровълновите печки също използват радиочестотни полета. Радиочестотите варират от 100 kHz до 300 GHz.

Когато човешкото тяло е изложено на радиочестотни полета, то натрупва енергия с течение на времето. Силата на полето бързо намалява с увеличаване на разстоянието, което означава, че човек натрупва повече енергия от устройство, което използва отблизо - мобилен телефон в ръката, отколкото от по-силен източник, като радиопредавателна кула, която е доста по-отдалечена.

БАЗОВИТЕ СТАНЦИИ НА МОБИЛНИТЕ ОПЕРАТОРИ И РАДИОПРЕДАВАТЕЛНИТЕ КУЛИ са съоръжения, проектирани за предаване на радиосигнали. Тъй като полевата сила бързо отслабва с разстоянието, повечето хора са изложени на малка част от препоръчителния максимум. Хората, които живеят или работят в близост до предавателни кули са експонирани в най-голяма степен, защото там полетата са най-силни.

Съвременните средства за комуникация създават нейонизиращо електромагнитно поле. Това поле е нискоенергийно и неговите честота и мощност не са достатъчни, за да разрушат молекулите в тялото. Нейонизиращо електромагнитно поле е съвсем различно от йонизиращото излъчване (радиация), което се асоциира с рентгеновите и гама-лъчи и техните биологични ефекти върху хората. Няма доказателства за нездравословни ефекти от радиочестотните полета, които са под нивата в международно приетите ограничения. Единственият доказан от науката ефект в тази част на честотния спектър (нейонизиращите лъчения) е повишаване на телесната температура, т.нар. топлинен ефект.

Стойностите на електромагнитно поле, създавано от базовите станции и мобилните телефони, са много по-ниски от тези, необходими за произвеждане на топлина с потенциален ефект върху здравето.

Съгласно действащото законодателство в Република България нейонизиращите лъчения в жилищни, производствени, обществени сгради и урбанизирани територии са фактори на жизнената среда и подлежат на регистрация и контрол, а обектите, източници на нейонизиращи лъчения са обекти с обществено предназначение и като такива подлежат на държавен здравен контрол.

Съгласно чл. 36, ал. 3 от Закона за здравето регионалните здравни инспекции създават и поддържат публичен регистър на обектите с обществено предназначение, в т.ч. обектите, източници на нейонизиращи лъчения.



НОРМАТИВНА УРЕДБА В БЪЛГАРИЯ

  • Наредба №9/1991 г. за пределно допустими нива на електромагнитни полета в населени територии и определяне на хигиенно – защитни зони около излъчващи обекти;

  • Закон за устройството на територията (изм. ДВ бр. 99 от 14 декември 2012 г.);

  • Наредба №21 от 11 май 2007 г. за правилата за изграждане на мобилни далекосъобщителни мрежи и съоръжения;

  • Наредба №5 от 23 юли 2009 г. за реда и начина на определяне на размера, разположението и специалния режим за упражняване на сервитутите на електронните съобщителни мрежи, съоръжения и свързаната с тях инфраструктура.

Закон за здравето

Чл. 23. (1) Националните центрове по проблемите на обществено здраве осъществяват дейности по:



  • Оценка на риска и неблагоприятното влияние на факторите на жизнената среда върху индивидуалното, семейното и общественото здраве;

  • Защита на лицата от действието на йонизиращите и нейонизиращите лъчения.

В регистъра на обектите с обществено предназначение на РЗИ – Русе са регистрирани 115 станции на мобилни оператори. Разпределението им по собственици и общини е:

Таблица №1



Регистрирани обекти в РЗИ – Русе, източници на нейонизиращи лъчения

Общини

Разпределение на обектите, източници на ЕМП, според собственика

Брой станции на мобилни оператори

Мобилтел”ЕАД

БТК” ЕАД

,,Теленор" ЕАД

,,Макс Телеком" ООД

,,Булсатком"ЕАД

Русе

144

39

33

51

14

7

Иваново

11

4

6

1

0

0

Две могили

7

1

5

1

0

0

Борово

6

1

4

1

0

0

Бяла

14

6

6

2

0

0

Ценово

5

2

3

0

0

0

Сливо поле

8

1

4

3

0

0

Ветово

8

2

5

1

0

0

Област Русе

203

56

66

60

14

7

ЦЕЛ НА МОНИТОРИНГА:

  • Установяване съответствието на нивата на електромагнитните полета с действащите норми и изисквания на Наредба № 9 от 14.03.1991г. на МЗ за пределно допустими нива на електромагнитни полета в населени територии и определяне на хигиенно – защитни зони около излъчващи обекти ( обн., ДВ, бр. 35 от 1991г. );

  • Оценка на здравния риск за населението.


ОБЕКТИ, ПОДЛЕЖАЩИ НА МОНИТОРИНГ:

Според указание на МЗ през 2016 г. обект на мониторинг и оценка са детски, учебни и лечебни заведения, които попадат или са разположени по границите на хигиенно - защитната зона и 10% от всички обекти източници на нейонизиращи лъчения, разположени на територия с голяма концентрация на население и жилищни сгради.

В област Русе антените на мобилните оператори са разположени както следва:


  • 131 – в райони с голяма концентрация на население;

  • 13 – в райони с малка концентрация на население;

  • 59 – извън населени места.


ОБЕКТИ С ИЗВЪРШЕН МОНИТОРИНГ:

През 2016 г. бе планиран и осъществен контрол на 21 базови станции на мобилни оператори, от които 10 разположени в близост до детски и учебни заведения, 2 лечебни заведения и 9 базови станции в околна среда.


МЕТОДИ ЗА ИЗПИТВАНЕ:

През 2016 година беше продължена работата по Програмата за мониторинг на ЕМП, съгласно указанията на МЗ. През 2016 г. Целта на програмата е установяване на съответствието на нивата на електромагнитните полета с действащите норми и изисквания на Наредба № 9 от 1991 г. на МЗ и МОСВ за пределно допустимите нива на електромагнитните полета в населени територии и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти /обн. ДВ бр.35 от 1991 г/.

Измерванията на електромагнитните полета се извършиха при налична експертна оценка, съдържаща техническите параметри на обекта и изчислената хигиенно - защитна зона.

Измерванията се извършиха съгласно ,,Методика за измерване и оценка на електромагнитното поле в населената околност на предавателни антени към системи за мобилни връзки”, публикувана в ,,Сборник методи за хигиенни изследвания” том IV на НЦХМЕХ.


ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА, С КОИТО СА ПРОВЕДЕНИ ИЗМЕРВАНИЯТА:

Използван е преносим уред за измерване на ЕМП – WAVECONTROL, тип SMP, идент. № 13SM0255 и сонда WPT GSM-DCS-UMTS, идент.№13WP010304.

Резултатите от измерванията са представени в Протоколи в зависимост от мястото на измерване и разстоянието до излъчвателя на електромагнитното лъчение.


  1. Обекти за мониторинг:

Обекти, разположени в близост до източници на нейонизиращи лъчения или по границите на хигиенно - защитната зона.

Обекти, разположени в близост до източници на нейонизиращи лъчения или по границите на хигиенно - защитната зона.




  1. Брой и разположение на пунктовете:

Според вида пунктовете се подразделят на:

    1. Детски, учебни и лечебни заведения:

    2. 1. Детски заведения - 8 бр.



АДРЕС - УЛИЦА, №

НАИМЕНОВАНИЕ НА ПУНКТА

1.

ул. ,,Алея Иглика” № 2

дг ,,Чучулига”

2.

ул. ,,Вискяр планина” № 2

ДГ ,,Пинокио”

3.

ул. ,,Дондуков Корсаков” № 15

дг ,,иглика” - филиал

4.

ул. ,,Богдан войвода” № 6

ДГ ,,Радост” – филиал

5.

ул. ,,Батак” № 4

ДГ „РАДОСТ” – ФИЛИАЛ

6.

ул. ,,Киев” № 12

ДЕТСКА ЯСЛА № 12

7.

ул. ,,Киев” № 10

ДГ „ДЕТЕЛИНА”

8.

ул. ,,Шумнатица” № 4

ДГ „РУСАЛКА”




      1. Учебни заведения - 6 бр.



АДРЕС - УЛИЦА, №

НАИМЕНОВАНИЕ НА ПУНКТА

1.

бул. ,,Липник” № 115

ПУ ,,Д-Р п.Берон”

2.

ул. ,,Д- р П. Берон” № 20

оу ,,Иван Вазов”

3.

бул. ,,Цар Освободител” № 117

ОУ ,,йордан йовков”

4.

бул. ,,Липник” № 78

оу ,,васил априлов”

5.

ул. ,,Александровска” № 95

оу ,,Отец паисий”

6.

пл. ,,В. Левски” № 1

ПГРКК - Русе




      1. Лечебни заведения – 2 бр.



АДРЕС - УЛИЦА, №

НАИМЕНОВАНИЕ НА ПУНКТА

1.

ул. ,,Рига” № 35

МБАЛ ,,Медика - Русе” и Дкц - 2

2.

ул. ,,Независимост” № 2

мбал - русе




    1. Околна среда – 11 бр.

2.2.1. град Русе – 6 бр.



АДРЕС - УЛИЦА, №

НАИМЕНОВАНИЕ НА ПУНКТА

1.

ул. ,,Средец” 1 ТВД - Русе

Централна градска част

2.

ул. ,,Юндола” 16, бл.77, вх.5

Междублоково пространство

3.

жк ,,Чародейка” ул. ,,Р.Иванов”, бл.207

Междублоково пространство

4.

ул. ,,Мидия Енос” бл. ,,Дун.строител”

Междублоково пространство

5.

ул. ,,Независимост” 1 Филхармония

парк на младежта

6.

ул. ,,Н.Й.Вапцаров”, бл.МНО 4

Междублоково пространство

2.2.2. Област Русе – 5 бр.





АДРЕС - УЛИЦА, №

НАИМЕНОВАНИЕ НА ПУНКТА

1.

гр. Бяла

Централна градска част

2.

гр. Бяла – гара Бяла

Междублоково пространство

3.

гр. Борово

Централна градска част

4.

гр. Мартен

Междублоково пространство

5.

гр. Две Могили

Жилищен район

Каталог: files -> eco
files -> Прогностични възможности на тестовете, използвани за подбор на млади футболисти
files -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
eco -> Закон за банките и кредитното дело, пререгистрирана с рег. No 049/31. 03. 2000г от бнб за извършване на сделки в чуждестранна валута по безкасов начин и в наличност
eco -> Продукти свързани с енергопотреблението, които отговарят на изискванията на energy star
eco -> Анализ на качеството на атмосферния въздух
eco -> Доклад за качеството на питейните води в област русе за 2012 година януари 2013
eco -> Доклад за шумовото натоварване в урбанизираната територия на град русе ноември 2015 г
eco -> Програма за мониторинг на шума в урбанизираната територия на град Русе, в изпълнение на изискванията за мониторинг на: Закона за защита от шума в околната среда


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница