Министъра на финансите



Дата22.01.2019
Размер44.5 Kb.
#110806


СЪЮЗ НА СЪДИИТЕ В БЪЛГАРИЯ

Член на МАС
BULGARIAN JUDGES ASSOCIATION

Member of IAJ
ДО

МИНИСТЪРА НА ФИНАНСИТЕ


Уважаеми Господин Министър,
Във ваше публично изявление от 07.12.2012 г. в предаването „Здравей България” на програма Нова телевизия заявихте, че съдебната система „е най-нереформираният, най-критикуваният сектор, единственият сектор, заради който Европа ни критикува”, „гнусно е това, което става ...на фона на несправянето им”, „бонусите на съдебната система са поредният такъв скандал, това е скандал, дори да става въпрос за 10 мил. лв., тия 10 мил. лв. са ... с 5 лв. да вдигнем детските на всички деца в България”.

Водени от убеждението, че представителите на отделните власти си дължат взаимно институционално зачитане и уважение, се въздържаме да изразим оценката си на начина и изразните средства, с които Вие като вицепремиер на Република България, сте избрал да се изкажете за съда. Във всяка цивилизована държава обаче натоварените със значителна държавна власт трябва да съзнават какво причиняват с думите и делата си, как въздействат върху правосъзнанието на хората, от които изискват да продължат и оттук-нататък точно да спазват законите. Надявахме се, че след повода, който ни дадохте за отвореното ни писмо до Министерски съвет от 28.12.2009 г. (http://www.judgesbg.org/?m=10&id2=151), вече няма да се налага да припомняме принципите за нормалното функциониране на държавата.

Недопустимо е да вменявате на съдиите, прокурорите и следователите нерешените с години проблеми за реформирането на съдебната система. Съдиите имат задължение да гледат дела въпреки насажданата вражда срещу тях и въпреки нереформираната съдебна система. Реформата е съвместна отговорност на законодателната и изпълнителната власт. Но независимо от това чия е отговорността по Конституция, отчетливи са усилията на редовите съдии за нейното провеждане. Тези усилия обаче не са по служба и не носят комфорт, защото много често срещат не добронамереност, а съпротивата на статуквото.

В тази връзка припомняме множеството становища на Съюза на съдиите в България, все с искания за предприемане на конкретни мерки по актуални за съдебната власт въпроси, включителни бюджетни. За липсата на политическа воля за реална промяна съдиите не могат да бъдат упреквани. Затова е унизително да се твърди, че съдиите не се справяли с работата си, което не съответства и на констатациите в последния мониторингов доклад на Европейската комисия.

Безотговорен е подходът Ви да противопоставяте съдиите, прокурорите и следователите на останалата част от обществото, като манипулативно се опитвате да внушите, че средствата от бюджета на съдебната власт биха могли да бъдат пренасочени към най-уязвимите социални групи от обществото. Такава позиция е недостойна и популистка, защото освен че не решава наболелите социални проблеми, е основана на невярно твърдение. Министърът на финансите знае, че бюджетът на съдебната власт е самостоятелен, че държавната субсидия за него е целева и че средствата от нея не могат да бъдат пренасочени другаде. Неосведомените граждани могат да Ви повярват, че заради бюджета на съдебната власт не се увеличават детските надбавки, но това не е вярно и от него не произтича никаква полза.

В същото време, въз основа на становището на Министерския съвет по проектобюджета на съдебната власт, изготвено въз основа на предложенията на Министерство на финансите, свободните съдийски щатове са останали без финансово обезпечаване. Това означава, че намерението за преместване на свободни щатове от слабо натоварени към много натоварени органи на съдебна власт няма да може да бъде реализирано, въпреки иначе широко подкрепяната идея, включително от Министерство на правосъдието, за справяне с неравномерната натовареност на съдиите. Препоръки към този основен проблем на българската съдебна власт има и в последния доклад на Европейската комисия относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. Възпрепятстването на реформата в тази насока означава, че стремежът да се даде на хората качествено и срочно правосъдие във всеки съд и прокуратура е само обща декларация.

От значение е и необяснимият двоен стандарт – признавате, че в държавната администрация е законоустановено получаването на допълнителни възнаграждения, а във фокуса на общественото внимание се поставя единствено възможността да бъдат получени такива от представителите на съдебната власт, на които е изрично забранено да вземат доходи от други източници.

Отделен е въпросът за ефективното управление на бюджета на съдебната власт, отговорен за което е нейният висш орган на самоуправлние. Ние не подценяваме значението му и последователно в принципните си позиции сме ангажирали вниманието на ВСС с нарочни писма (последното от които е внесено на 07.12.2012 г.) с формулирани проблеми и предложения за разрешаването им. Видно от тези писма, сме настойчиви в исканията си за подробен публичен финансов отчет и за оптимизиране на процеса на управление на бюджета на съдебната власт, като сме формулирали конкретните проблеми и предложения за разрешаването им.

Категорично се противопоставяме да бъдем конфронтирани с останалите български граждани, в чиято полза сме призвани да правораздаваме. Затова не можем да бъдем безучастни, когато се уронва професионалното ни достойнство и се насажда вражда между най-уязвимите български граждани и съда, който е гарантът за ефективната защита на правата им, ако бъдат накърнени.

Затова настояваме да поднесете публично своите извинения на съдийската общност и за в бъдеще да се въздържате от подобни коментари.


10.12.2012 г.

С уважение от името на УС на ССБ:

Таня Маринова


София 1000, бул. Витоша №2, Съдебна палата, партерен етаж, Съвещателна зала №4

телефон за контакт: 02/980 58 89, e:mail: office@judgesbg.org; judges_secretary@abv.bg



internet site: www.judgesbg.org



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница