Мъжка полова система



Дата18.06.2018
Размер66.69 Kb.
#74015

Мъжка полова система

Мъжката полова система, е една от най-сложно устроените структури в човешкото тяло. Половите органи на мъжа се делят условно на външни и вътрешни. Към външните се причисляват пенис и мъдница, а към вътрешните - тестиси, надсеменници, семепроводни канали, семенни мехурчета, простатна жлеза. Делението е условно, тъй като е известно, че половият член частично е извън тялото и частично се намира вътре в тялото - на разстояние до лонното съчленение. За половата функция от значение е и пикочният канал, т.нар. уретра, която е положена в половия член, а част от нея, преминавайки през простатната жлеза, стига до пикочен мехур. В пикочният канал има специално образувание, което участва в еякулацията при мъжете.


Скротум - той е образувание, което се среща само при бозайниците. В него се поместват тестисите, придатъците на тестисите и началната част на семеотводните канали. Скротумът е покрит с кожа, която е богата на мастни и потни жлези, и съдържа голямо количество неволева - гладка мускулна тъкан. По средната линия се вижда по-тъмна зона или ивица, която съответствува на разположената навътре преграда, разделяща скротума на две части. Непосредствено под кожата се намира месеста обвивка. При нейното свиване, скротумът се стяга и прибира нагоре, като образува множество кожни гънки. Скротумът има за задача да създаде оптимални условия за живот на тестисите, като ги предпазва от вредните въздействия на външната среда. С помощта на особеното си анатомично устройство, той може да увеличи или намали своята повърхност и с това повлиява процесите на излъчване или запазване на топлина. Липсата на тлъстина също благоприятствува охлаждането на семенниците. По този начин се получава температура с около 3-4 градуса по-ниска от тази на коремната кухина, което създава благоприятни условия за нормална сперматогенеза (образуване и развитие на сперматозоидите). Ако се премести здрав тестис в коремната кухина, то сперматогенезата му спира.
Тестиси - те са чифтен орган и се разполагат в скротума. Обикновено един развит тестис е с дължина около 4-5 cm, ширина - 3 cm и дебелина - 2 cm. Тестисите имат овална форма, или яйцеподобна форма. Тежат около 20-30 g. Отвън са обвити от плътна капсула, която образува отделни прегради във вътрешността на паренхима на тестиса, които го разделят на около 300 делчета. В тези делчета се намират семенните каналчета. Основната функция на тестисите е да произвеждат сперматозоиди и полови хормони. Образуването на сперматозоидите става в семенните каналчета, които заемат две трети от паренхима на тестиса. Сперматогенезата започва след 14-15-16 годишна възраст, като след 50-тата година намалява, но не изчезва. Сперматогенезата и жизнеспособността на сперматозоидите зависят пряко или косвено от функционалното състояние на вътрешната среда, от разстройството в обмяната на веществата и от дейността на някои жлези с вътрешна секреция. При двустранна задръжка на тестисите липсва образуване на сперматозоиди. Сперматогенезата се влияе и от количеството на витамините. Така например недостигът на витамин А довежда до намаляване на сперматогенезата, а недостигът на витамин Е - до намаляване активността на сперматозоидите. Облъчването с рентгенови лъчи и радиоактивни изотопи, оказва разрушително действие върху семенните клетки. Неблагоприятно действа и по-високата температура на околната среда. От каналчетата на тестисите под въздействие на ресните на епителните клетки и контракциите на гладките мускули, сперматозоидите се транспортират в придатъка на тестиса. За жизнеността на сперматозоида се съди по неговата подвижност, която се влияе от околната среда. Те са много чувствителни клетки. Тестисите са едновременно и жлези с вътрешна секреция. Хормоналните клетки, наречени още клетки на Лайдиг, секретират мъжки и други хормони, които определят вторичните полови белези. Хормоналното действие личи много ясно след кастрация, когато настъпва атрофия на простатната жлеза, семенните мехурчета, семепровода, скротума и половия член, докато при свръхпродукция на тези хормони настъпва обратен ефект - всичко нараства, но по ирония на Природата, това нарастване обикновено е признак на злокачествен туморен процес.
Придатък (епидидим) - придатъкът на тестиса, представлява тръба, която се разполага по задната му страна. Състои се от глава, тяла и опашка, която преминава в семеотводния канал. Във функционално отношение, епидидимът изпълнява активна дейност в системата на мъжкият полов апарат. В него се извършва окончателното узряване на сперматозоидите. От опашката му, която се явява като резервоар, под действието на нервно-мускулния апарат те постъпват в семеотводния канал. Благодарение на своето особено устройство семеотводът действа като всмукателна и компресионна помпа. Освен това неговият епител предпазва сперматозоидите от неблагоприятното въздействие на различни токсини.
Простатна жлеза - тя се намира в малкия таз под основата на пикочния мехур. Нормално има форма и големина на кестен. Основата й се разполага нагоре и се прикрепва за пикочния мехур, а върхът й се насочва надолу. Основата й отпред е срастнала с шийката на пикочния мехур. Предната повърхност на простатната жлеза е обърната към симфизата. По задната й страна се опипва бразда, която я разделя на два дяла. На горния й край се разполагат семенните мехурчета. Големината на простатната жлеза зависи от възрастта. До настъпването на половата активност тя се състои предимно от мускулна тъкан. Жлезистата тъкан се развива по-късно, в периода на половата зрялост. Простатата се състои от 30 до 50 жлези, които са разклонени гроздообразно. Отделните групи жлези имат свои каналчета, които се съединяват помежду си и накрая образуват 5-6 по-големи канала, вливащи се в задната част на уретрата (пикочния канал). По принцип се счита, че простатата е жлеза с външна секреция, която има за задача да поддържа жизнеспособността на сперматозоидите в еякулата (спермата). При полова възбуда, секретът се увеличава до два кубически сантиметра за един час. Напоследък, по-нови проучвания показват, че тази жлеза най-вероятно има и ендокринна функция, т.е. произвежда и хормони, но все още нещата са в процес на разгадаване. Между функцията на простатната жлеза и хормоналната дейност на тестисите има определена връзка и взаимоотношения. Известно е, че при кастрация настъпва атрофия на простатната жлеза, и обратно, при инжектиране на мъжки полови хормони - нарастване на простатата.
Семенни мехурчета - те са чифтен орган и са разположени в основата на пикочния мехур - между него и ректума. Изходното каналче на семенните мехурчета, заедно със семенния канал, който идва от придатъка на тестиса, образуват общ канал, който се отваря в задната част на уретрата. По-рано се е смятало, че семенните мехурчета само складират спермата. Днес вече се знае, че те не са само резервоар, но и място за осъществяване производството на много и различни вещества, които дават енергия на сперматозоидите. Отчита се също така, че секретът увеличава обема на спермата, чрез което се увеличава и подвижността на сперматозоидите.
Мъжки полов член (пенис) - мъжкият полов член е сложно изграден орган, с две функции - пикочоотделителна и копулативна (съвокуплителна). Има две основни състояния, във връзка със своите функции - невъзбудена форма и възбудена форма (ерекция). Съставен е от три основни части - глава, тяло и корен. Коренът е неговата неподвижна част, а към подвижните части - спадат тяло на пениса и глава на пениса.

Коренът на пениса, е неговата най-задна част, която се прикрепва за лонните кости на таза. Напред той се продължава в тяло, което има приблизително цилиндрична форма. То е слабо приплеснато отгоре и отдолу, вследствие на което се различават горна и долна повърхност.

Главичката на пениса, се разполага на предния му край. Има конична форма със заоблен връх; върху последния се отваря външното отвърстие на пикочния канал. Главата на пениса в периферията си е разширена - тази част се нарича корона на пенисната глава. Непосредствено зад нея се намира едно слабо стеснение, което се нарича - шийка на пениса.

Пенисът се изгражда от пещеристи тела, към които отдолу заляга едно спонгиозно тяло. Пещеристите тела, са дълги цилиндрични тела. Предните им краища са заострени, а задните им краища се раздалечават и образуват две крачета на пениса, които се закрепват за долните клонове на лонните тазови кости. Двете кавернозни тела са долепени и срастнали помежду си.

Спонгиозното тяло, заляга в улея създаден от двете кавернозни тела, от долната страна. На двата си края това тяло се разширява. Назад то образува продълговато разширение, завършващо със заоблен край, луковица. Разширението на предния му край е представено от главичката. Във вътрешността на спонгиозните тела преминава пикочният канал. Двете пещеристи тела и спонгиозното тяло са обвити в една фасция (вид съединително-тъканна обвивка), която ги обединява и изглажда улеите, които се формират между тях. Отвън над фасцията има подкожие и кожа. В подкожието се съдържат гладки мускулни влакна, които чрез съкращението и разпускането си могат да изменят площта на кожата в зависимост от физиологичното състояние на пениса.

Предната част на кожата представлява една гънка, която не е сраснала с подлежащата тъкан и се нарича препуциум (крайна плът). По вътрешната повърхност на препуциума има жлези, които са най-гъсто разположени до юздичката на пениса, намираща се от долната страна на главата. Тези жлези отделят миризлив секрет, който, примесен с излющени епителни клетки, образува т.нар. смегма.

Освен крачетата, чрез които кавернозните тела се закрепват за долните клонове на срамните кости, пенисът притежава и допълнителни връзки. От лонното съчленение към горната повърхност на половия член се отправя една връзка, наречена повдигаща (ligamentum suspensorium penis). Друга връзка, наречена прашковидна (ligamentum fundiforme penis), започва от т.нар. бяла линия на предната коремна стена и заобикаля отдолу пениса, обхващайки го като прашка. Тези връзки държат закрепената част в хоризонтално положение, а при ерекция насочват целия пенис напред.

Самите пещеристи и спонгиозното тела, са доста сложно устроени, което има важно значение за ерекцията. Големината и консистенцията на пениса се изменят в зависимост от кръвонапълването на кавернозните пространства. Възможността за промени в степента на кръвонапълването под нервен контрол има основно функционално значение. Купулативната функция на пениса може да се осъществява само след изпълването на кавернозните пространства с кръв, при което той придобива твърда консистенция и се изправя - това състояние се нарича ерекция. В действителност ерекцията е с доста по-сложен механизъм, който се определя от едновременната работа на нервната система, кръвоносните съдове, мускулните влакна, хормоналните и феромонни стимули, и други важни за медицината фактори, но не трябва да забравяме и партньорът до нас.






Каталог: anatomia
anatomia -> Учейки ви да разбирате своето тяло и дух по един нов начин, „Анатомия на духа ви предоставя средства за постигане на духовна зрялост и физическо здраве
anatomia -> Влизат костите, свързани помежду си чрез скелет, и скелетни мускули, обединени в едно функционално цяло. Органитев на опорно-двигателната система изпълняват главно три функции: двигателна,опорна и защитна
anatomia -> Hymen annularis пръстеновиден химен хименалният отвор е разположен почти централно
anatomia -> Храносмилателна система
anatomia -> Мускули Скелетните мускули се групират около частите на скелета, от където идва наименованието им. В организма на човека има над 600 скелетни мускула, които са 35 – 40 от общата телесна маса
anatomia -> Хипофизна жлеза
anatomia -> Сърдечно – съдова система
anatomia -> Нарушение на периферното кръвообръщение хиперемии, емболия и тромбоза
anatomia -> Главен мозък краен мозък
anatomia -> Конспект по Анатомия и физиология


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница