Модерната инфраструктура необходимост за успешното развитие на туризма



Дата30.09.2017
Размер112.76 Kb.
#31370
"Модерната - инфраструктура - необходимост

за успешното развитие на туризма" изказване на г-н Румен Митов - зам.министър на Министерство на регионалното развитие и благоустройството

Уважаеми Дами и Господа,

За мен е изключително удоволствие като участник в настоящата международна конференция, да Ви запозная с темата за модерната инфраструктура като необходимост за успешното развитие на туризма в България да ви представя в резюме усилията и резултатите постигнати от правителството, в частност от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

В Националния план за икономическо развитие за периода 2000 - 2006 година, базиран на дългосрочна стратегия за просперитет на България, развитието на инфраструктурата като необходим елемент за развитието на туризма, е една от целите на работата в Министерството.

Бих желал да отбележа, че публичния сектор следва да активизира участието си с привличане на инвестиции за развитие на инфраструктурата. Без добре развита инфраструктура туризмът не би могъл да достигне динамиката, характерна за този водещ сектор на нашата икономика. Много съществен е приноса на общинските администрации и на частния сектор, който далеч не е изчерпал своите възможности за инвестиции.

Съществуващите планове за развитие на регионите също разглеждат като свои приоритети развитието на инфраструктурата свързана с туристическите обекти .

Например - планът за Североизточния регион за планиране разглежда като приоритет развитието на устойчив туризъм. В същото време, слабост е лошото състояние на пътищата. Поради това, наложителна е реконструкцията, рехабилитацията и модернизацията на местните пътища.

Комисията по икономическо и социално сближаване също


констатира, че за развитието на туристическия бизнес е наложителна рехабилитация на общинската пътна инфраструктура.

Във връзка с развитието на туризма и създаването на условия за стабилно и балансирано развитие на отделните региони, за облекчаване достъпа до обектите с туристически интерес, чрез рехабилитация и реконструкция на пътищата, водещи до тях, беше създаден проект BG 0102.04 с наименование "Общински пътища за достъп до места с туристически интерес" като финансирането се осигурява по Програма ФАР.

Министерството на регионалното развитие и благоустройството на Експертен съвет извърши оценка на постъпили предложения на общините в регионите Североизточен и Южен-централен, при което бяха избрани пътни отсечки с обща дължина 146,15 км.

Необходимостта от рехабилитацията на одобрените пътни отсечки е изключително важна за да се подобри достъпа да разглежданите туристически обекти. С приключването на ремонтните работи ще се повиши пропускателната им способност, ще се увеличи скоростта и комфорта на пътуване, което неминуемо ще доведе до увеличаване на туристическия поток. Така се очаква растеж на инвестициите в тези региони и създаване на добри условия за развитие на селския туризъм, еко-туризма и на туристическия бизнес като цяло.

По време на тази рехабилитация ще се осигурят работни места за изпълнението на ремонтните работи, а след това част от населението ще бъде ангажирано с туристическия и съпътстващ бизнес.

Общата стойност на проекта е около 15 милиона евро, като по Програма ФАР финасирането е около 10 мил. евро.

Избраните пътни отсечки са обединени в 4 групи -лота.

Пътищата, включени в Лот 1, преминават през областите Смолян, Хасково и Кърджали. Изпълнител на строителството е смесено дружество "Родопи " съставено от "Щрабаг", "Инжстрой"АД-София и "Асфалтобетон"АД-Хасково. Общата строителна стойност на Лот 1 е 3 105 000 евро.

Лот 2 включва пътища от територията на Пазарджишка област. Изпълнител на строителството е смесено дружество "Тракия" съставено от "Щрабаг", "Инжстрой"АД-София и "Асфалтобетон"АД-Хасково. Общата строителна стойност на Лот 2 е 3 275 200 евро.

Пътищата, включени в Лот 3 , са на терторията на области Разград, Шумен и Търговище .Изпълнител на строителството е смесено дружество между "Афои Месохорити" — Гърция и "Пътни строежи" АД - Велико Търново. Общата строителна стойност на Лот 3 е 3 714 500 евро.

Аналогично, за Лот 4 - на територията на области Варна, Добрич и Силистра, изпълнител на строителството е консорциум между "Главболгарстрой"АД, "Пътни строежи - Добрич"АД и "Пътни строежи - Варна"АД. Общата строителна стойност на Лот 4 е 4 174 500 евро.

Проектант на всички лотове е "Хайдер консултинг", а консултант - "Техника и Пройектос "Типса" и "Контролс"ООД.

Само накратко ще маркирам и други дейности свързани с развитието на пътната инфраструктура на България.

На първо място бих споменал програмата Транзитни пътища по договори с ЕИБ. Активното й изпълнение започва през 1997 год. със стартирането на Транзитни пътища - I. Завършена е програмата Тр.П. - П, пред приключване е и програма Тр.П.- III, където остават за изпълнение 4 лота съфинансирани от ИСПА. През тази година стартира изпълнението и на програмата Тр.П. - IV, чиято обща стойност е 81 млн. евро. Целта е с приключването на тези програми до края на 2006 год., основната пътна мрежа на България да се приведе в съответствие с изискването на европейските стандарти за носимоспособност на пътната настилка, безопасност и комфорт на движението.

От друга страна Министерството на регионалното развитие и благоустройството активно работи по решаването на проблема с доизграждането на основната автомагистрална мрежа в Република България. Както Ви е известно частично е изградена южната автомагистрала - Тракия и северната автомагистрала Хемус. Доизграждането на тези две автомагистрали изисква огромни инвестиции, които за момента българската държава не може да отдели. Ето защо се търсят и други форми на осигуряване на инвестиции, включително и предоставянето на автомагистралите на концесия, на оператори, които ще се ангажират с доизграждането им. Ако тези усилия доведат до реален резултат, то ще се осигури бързо и конфортно преминаване от граничния пункт Калотино до двете големи морски пристанища Бургас и Варна. Това неминуемо ще доведе до увеличаване на броя на чуждестранните туристи, които ще посещават нашите курорти.

В Плана за предписъединително партньорство са дадени указания за предприсъединителната помощ по ИСПА, за да допринесе за подготовката на България за присъединаване в областта на икономическото и социално сближаване, в т.ч. инфраструктурната модернизация на страната.

В продължение на няколко години, министерството на регионалното развитие и благоустройството работи по Проект "България"__ укрепване на речните и морските брегове (за р. Дунав и Черно море) и свързаните с тях свлачищни процеси, финансиран от ЕИБ (25 000 000 Евро) и Банка за развитие на Съвета на Европа (15 000 000 Евро).

Защитата на речните и морските брегове на р. Дунав и Черно море от ерозията и абразията на водата е един от основните приоритети на България. Изграждането на привлекателен облик на курортните комплекси по българското Черноморие, укрепването на панорамния път Варна - Златни Пясъци, отвоюването на българска територия от ерозионните действия на р. Дунав е от съществено значение за развитието на икономиката на страната.

За изпълнение на Националната програма за борба с ерозията се реализира мащабен инвестиционен проект на стойност около 60 млн. евро, от Европейската инвестиционна банка, Банката за развитие на Съвета на Европа и Държавния бюджет.

4*> Схеми на територията на българските курорти, които се изпълняват в рамките на проекта

S Кабакум - завършен; издадено разрешение за ползване на обекта

от Държавна приемателна комисия на 4 септември 2003 г. Обща

стойност на обекта 6 773 479 Евро (без ДДС). S Слънчев ден - подписани договори за строителство и супервизия

на 31 октомври 2003 г. на обща стойност 2 895 675,10 Евро (без

ДДС).


S Панорама - подписани договори за супервизия на 18 декември 2003 г. и за строителство на 30 декември 2003 г. на обща стойност З 328 206,96 Евро (без ДДС).

4- Бъдещи схеми на територията на българските курорти, тръжните процедури за които ще стартират през 2004 г.

S Свети Никола - обща стойност около 3 млн. Евро. S Траката - обща стойност около 2,5 млн. Евро. •/ Кранево - обща стойност около 2,8 млн. Евро.

Друга значителна част от дейността на Министерството, е свързана с обектите по ПРОГРАМА "ФАР ТРАНСГРАНИЧНО СЪТРУДНИЧЕСТВО БЪЛГАРИЯ / ГЪРЦИЯ.

Програма - ФАР Трансгранично Сътрудничество България / Гърция е многосекторна програма включваща секторите: транспорт, околна среда, комуникации, икономическо развитие, социално развитие и земеделие. Инициативата за формирането е резултат от стратегията на Европейския съюз за подпомагане на страните от Централна и Източна Европа в процеса на подготовката им за приемане в Европейската общност.

Двете основни цели на ФАР-ТГС са:

• да се подпомогнат граничните региони в преодоляването на специфичните за развитието им проблеми, възникнали поради относителната им изолация по отношение на националната икономика;

• да се стимулира развитието и създаването на инфраструктурни мрежи от двете страни на границата, както и да се установят връзки между тях и тези с европейски мащаб.

Пътната инфраструктура е елемент от тях и с комуникационния си характер напълно се съвместява с целите на ФАР-ТГС, при което се превръща в първи приоритет по отношение на инвестиционния интерес на Програмата. В този смисъл най-добре приети от Европейската комисия са обоснованите предложения за проекти по намиращите се в Южна България отсечки от 4, 8, 9 и 10 трансевропейски коридори /ТЕК/.

Включени в програмата са следните значими инфраструктурни обекти:



1. Път Е 79, Строителство на втора тръба на тунел Дупчица

Обектът включва доизграждане на втората тръба на тунел на път Е79 при гр. Дупница. Началото на тунела е при км. 328+112 , а край тунел при км. 328+380,99. Проектната дължина на тунела е 266,99 м. Обектът се намира в тръжна процедура за избор на Изпълнител и Консултант, която се очаква да приключи средата на 2004 година. Финансирането е осигурено от програма ФАР -Финансов меморандум 2002 и средства от държавния консолидиран бюджет както следва: при обща стойност 5,07 млн. евро, по програма ФАР - 3,8 млн. евро и от Републикански бюджет - 1,27 млн. евро. Предвиденият срок за изпълнение на обекта е 18 месеца.



2. Лот 1 Рехабилитация, усилване и подобряване на път Е 79, пътен възел "Даскалова" - Дупница.

Лотът обхваща участъка между пътен възел Даскалово и гр. Дупница на път Е79 по направление на ТЕК № 4 в посока София -ГКПП Кулата и е с дължина около 40 км.

Реализирането на проекта цели подобряване на експлоатационното състояние на пътните участъци, включени в Лота чрез реконструкция до автомагистрален габарит на 18 км; ремонт и рехабилитация на 13 бр. пътни мостове и около 40 бр. водостоци по изключително тежко натоварения международен път и цели подобряване на характеристиките на трансевропейски коридор № 4 до европейски норми.

Изпълнител на Лот 1 е българската фирма "Бул Строй инженеринг" АД. Консултант и Инженер по проекта е международният консорциум Louis Berger/ Danish Road Directorate.

Обектът е в процес на строителство и се очаква да приключи до края на 2004 г. Финансирането се осигурява от Европейска Инвестиционна Банка (ЕИБ) и средства от държавния консолидиран бюджет както следва: при обща стойност 38,69 млн.евро, от ЕИБ -33,34 млн. евро и от Републикански бюджет - 5,35 млн. евро.

3. Лот 5 "Строителство на подходен път Гоце Делчев -Драма"

Лотът се състои в строителството на нов път, включително кръстовища и съоръжения по направление на път П-19, Гоце Делчев - Драма и е пряко свързан с изпълнението на договореностите между България и Гърция от 1995 г. за отваряне на нови ГКПП и подходи към тях.

Изпълнител на обекта е сдружението Proodeftiki/Atti-Kat, Гърция. Консултант и Инженер по проекта е международният консорциум Louis Berger/ Danish Road Directorate.

Строителните работи по обекта са приключили през месец юни 2003 г.

Финансирането беше осигурено от програма ФАР и средства от държавния консолидиран бюджет както следва: при обща стойност 10.66 млн. евро , по ФАР 8,95 млн. евро и РБ - 1, 45 млн. евро.

Реално обектът ще може пълноценно да влезе в експлоатация след завършване на строителството на тунела при ГКПП "Илинден".

Тунелът се изпълнява по открит способ от Продефтики С.А. — Гърция, която е и проектант на съоръжението. Общата стойност тунела възлиза на 3,998 млн. евро, изцяло финансиран по Прогрма ФАР. Към настоящият момент са изпълнени около 30 на сто от строително-монтажните работи - задължение на българската страна. До откриването на Олимпийските игри, съоръжението ще бъде завършено изцяло.

4. Път Н-86 Строителство на подходен път към ГКПП РУДОЗЕМ /границата с Гърция/

Обектът представлява строителство на нов път с дължина приблизително 10 км по продължението на път П-86 от км 125+000 до км 134+867.26.

Обектът се намира в тръжна процедура за избор на Изпълнител и Консултант, която се очаква да приключи средата на 2004 година. Финансирането е осигурено от програма ФАР, Финансов меморандум 2003 и средства от държавния консолидиран бюджет както следва: при обща стойност 11 млн. евро, по ФАР – 8 млн.евнр и от РБ - 3 млн.евро. Предвиденият срок за изпълнение на обекта е 24 месеца.

5. Изграждане на подходен път "Подкова - ГКППМаказа"

Граничния пункт Маказа е най-южната точка от път 1-5 /по направление на ТЕК 9/, свързваща се с пътната мрежа в Гърция. Проектът обхваща изпълнение на 18 км. строителство по нов терен и 2 км пътна връзка със съществуващ път .

Изпълнител на обекта е турският холдинг "KISKA - TURAN", а супервайзер - немският холдинг "DIWI Consult".

Обектът е в процес на строителство. Финансирането е осигурено от програма ФАР, Финансов меморандум 2000 и средства от държавния консолидиран бюджет както следва: при обща стойност 18,62 млн.евро, по ФАР - 14, 62 млн. евро и РБ - 4 млн.евро. Предвиденият срок за изпълнение на обекта е 30 месеца. Начало на строителството е 10.12.2002 г., а край на строителството -юни 2005 г.

Проектът цели строителството на подходния път към бъдещия граничен пункт при Маказа, пряко свързан с договореностите между България и Гърция за реализиране на нови ГКПП и подходи към тях и има социално-икономическо и културно значение за развитието на един от най-изостаналите райони в България.

6. Лот 4 Е80 "Рехабилитация, усилване и подобряване на път Е85 Харманли - Свиленград"

Работите обхващат рехабилитация, усилване и подобряване на част от път Е 85 между Харманли и граничния пункт с Гърция при Ново село с дължина около 44 км. по направление на Трансевропейски Коридор /ТЕК/ № 4 и ТЕК № 9.

Изпълнител на обекта е консорциума "Главболгарстрой - Е 85", България. Консултант и Инженер по проекта е международният консорциум Louis Berger/ Danish Road Directorate.

Строителството на обекта завърши през месец август 2003 г. В рамките на определения бюджет бяха изпълнени и допълнителни работи по преасфалтиране на улици в гр. Свиленград и Любимец, в зоната на ГКП11 "Ново село" и връзките с АМ "Марица".

Финансирането бе осигурено от програма ФАР и средства от държавния консолидиран бюджет - както следва: при обща стойност 12,74 млн. евро - по ФАР - 11,80 млн. евро и бюджетни - 0,94 млн. евро.

Дами и Господа,

Запознавайки Ви най-общо с работата на Министерството имащо отношение към разглежданите днес проблеми, ви уверявам, че то проявява пълно разбиране на факта, че модерната пътна инфраструктура е основно условие за утвърждаване на туризма като един от най-бързо развиващ се и водещ сектор от българската икономика.



Това е основание за амбиция на екипа му за още по-усилена работа и търсене на нови възможности в тази насока.

Благодаря за вниманието !

София, 08.-1.2004 г.
Каталог: conference -> 3conference -> presentations
conference -> Mineralogy, geochemistry and petrology минералогия, геохимия и петрология
conference -> Contents съдържание mineralogy and mineral deposits минералогия и минерални находища
conference -> Trends and challenges in the economic development
conference -> Програма 12. 09. 2011 г понеделник 14. 00 18. 00 Регистрация За направление 19-31 фоае Корпус 2
conference -> Европейски партньори
conference -> Determination of ecological flow after the intake for the small-scale hydropower plant "manastirska"
conference -> Програма 23 Март 2010 г. 00 30 ч. Регистрация
conference -> Мду „Фр. Ж. Кюри‘‘ – гр. Варна 16 – 18 май 2014 г. Организационен комитет
presentations -> Изказване на министър васил иванов-лучано, лектор на третата международна конференция по туризъм в софия
presentations -> 3-та Международна Конференция по туризъм “bulgaria dream area”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница