Мотиви към присъда по нохд №239/2009 година



Дата13.10.2018
Размер45 Kb.
#86677

МОТИВИ


към присъда

по НОХД № 239/2009 година

по описа на ЕПРС
Елинпелинска районна прокуратура е внесла обвинителен акт за разглеждане в ЕПРС с обвинение срещу подсъдимия И.Н.Н.- роден на ...............год. в гр.С., живущ в с.Р., С. област, българин, български гражданин, неженен, със средно образование, неосъждан, безработен, ЕГН .................., за това, че: На ..................г. в района на ж.п. гара Верила, обл.Софийска, противозаконно е повредил чужда движима вещ – лек автомобил „Тойота Корола” с ДК № LАР751, собственост на Золтан Тот, като повредите се изразяват в счупено странично стъкло на предната лява врата, одрасквания по тавана на автомобила и три вдлъбнатини по предна лява врата на обща стойност 358.00 лева – престъпление по чл.216, ал.1 от НК.

В съдебно заседание представителят на ЕПРП поддържа повдигнатото срещу подсъдимия обвинение. Пледира съдът да наложи на подсъдимия наказание при условията на чл.55 от НК с оглед прилагане разпоредбата на чл.371 от НПК, като отчете наличието на смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства и липсата на отегчаващи такива.

Адв.М. – служебно назначен защитник на подсъдимия, излага доводи, че съдът следва да вземе предвид при налагане наказанието причините подбудили подзащитния му да извърши противоправното деяние. Моли съдът да наложи на подзащитния му наказание „Пробация”.

Подсъдимият заявява, че се признава за виновен по повдигнатото му обвинение и съжалява за извършеното.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:
ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

През месец февруари 2009 г., подсъдимият И.Н.Н. разбирайки, че фирма „КЕС България” ООД търси работници за обекта си находящ се на ж.п. гара Верила отишъл да провери условията за назначаване на работа. Още същият ден подсъдимият И.Н. бил нает от служители на фирмата като общ работник, при дневна надница в размер на 40.00 лева. Между страните обаче не бил сключен писмен трудов договор, а договарянето било само устно. Подсъдимият Н. работил във фирма „КЕС България” ООД в продължение на три дни след което бил освободен от работа. За положения труд му били заплатени само 40.00 лева за един ден работа, с обещание от страна на служители на фирмата, че за другите два дни ще му бъде заплатено допълнително. Въпреки, че подсъдимият Н. неколкократно ходил до фирмата, останалата част от сумата не му била заплатена. На 03.04.2009 г. подсъдимият Н. отново отишъл във фирмата с цел да получи парите, които следвало да му се платят още февруари месец и поискал среща със свидетеля Люсиен Петров – технически ръководител на фирма „КЕС България” ООД. Подсъдимият чакал дълго свидетелят Петров, но той не излязъл, поради което подсъдимият Н. си тръгнал ядосан. Излизайки от обекта на фирма „КЕС България”ООД, подсъдимият забелязал автомобила на фирмата пред портала – л.а. „Тойота Корола”, на който имало и емблема на фирмата. Раздразнен от пренебрежителното отношение на служителите на фирмата спрямо него и факта, че не са му изплатени парите за които е положил уговорения труд, подсъдимият Недков решил да повреди автомобила на фирмата чиито управител бил унгарският гражданин Золтан Тот, поради което започнал да хвърля камъни по колата. В инцидента обаче се намесили представители на охраната на „Берета Трейдинг”, които преустановили действията на подсъдимия и сигнализирали органите на полицията за случващото се. На мястото на инцидента веднага пристигнала оперативно-следствена група, която извършила оглед на повредения автомобил, вследствие хвърлените от подсъдимия камъни. От огледния протокол се установява, че повредите нанесени на л.а. „Тойота Корола” с ДК № LАР751 са счупено странично стъкло на предната лява врата, одрасквания по тавана на автомобила и три вдлъбнатини по предна лява врата.

От заключението на назначената по делото съдебно-счетоводна експертиза се установява, че стойността на повредите нанесени на автомобила възлиза на 358.00 лева.

По делото е назначена и съдебно-психиатрична и психологична експертиза, от заключението на която се установява, че подсъдимия Недков не страда от психично заболяване и може да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.

Гореизложената фактическа обстановка се установява по несъмнен и категоричен начин от прочетените и приети на основание чл.283 от НПК писмени доказателства по досъдебно производство № 77/2009 г. По описа на РУ МВР Елин Пелин: протокол за оглед на местопроизшествие, фотоалбум, постановление за назначаване на експертиза и заключение към съдебно-оценителна експертиза, постановление за назначаване на експертиза и заключение към съдебно-психиатрична и психологична експертиза; постанвление за назначаване на преводач, служебна бележка изх. № ХЗМ-77/2009 г по описа на РУМВР Елин Пелин, копие от документи на л.а. „Тойота Корола”, протокол за разпознаване на лице от 01.06.2009 г. и фотоалбум към него, свидетелство за съдимост на подсъдимия, характеристика на подсъдимия, декларация за семейно и имотно положение на подсъдимия.
ОТ ПРАВНА СТРАНА:

С оглед така установената фактическа обстановка съдът стигна до извода, че подсъдимият И.Н.Н. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.216, ал.1 от НК, като: На 03.04.2009 г. в района на ж.п. гара Верила, обл.Софийска, противозаконно е повредил чужда движима вещ – лек автомобил „Тойота Корола” с ДК № LАР751, собственост на Золтан Тот, като повредите се изразяват в счупено странично стъкло на предната лява врата, одрасквания по тавана на автомобила и три вдлъбнатини по предна лява врата на обща стойност 358.00 лева.


ОТ ОБЕКТИВНА СТРАНА – подсъдимият е осъществил изпълнителното деяние като чрез своите действияна противозаконно е повредил чужда движима вещ – лек автомобил „Тойота Корола” с ДК № LАР751 собственост на унгарския гражданин Золтан Тот – управител на „КЕС България” ООД. Подсъдимият съвсем целенасочено е въздействал пряко върху вещта, хвърляйки камъни върху нея. В резултат на ударите нанасени с камъни от страна на подсъдимия части от лекия автомобил били повредени. Стойността на повредените вещи възлиза на 358.00 лева, поради което конкретния случай на повреждане не може да бъде квалифициран като маловажен. С горното подсъдимият е осъществил елементите на деянието визирани в чл.216, ал.1 от НК.
ОТ СУБЕКТИВНА СТРАНА – подсъдимият е извършил деянието виновно, при форма на вината - пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2 от НК – съзнавал е общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал тяхното настъпване. Прекият умисъл е обективиран в действията на подсъдимия – а именно – виждайки автомобила с емблемата на фирмата, той съвсем целенасочено е решил да хвърля камъни по него, с цел да го повреди. В настоящия случай подсъдимият е съзнавал, че лекият автомобил по който хвърля камъни е чужда вещ – собственост на унгарския гражданин Золтан Тод – управител на „КЕС България” ООД, предвиждал е счупването на тази вещ, като последица от въздействите си върху нея – чрез хвърляне на камъни и пряко е целял настъпването на този резултат.
ПО ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЯТА НА НАКАЗАНИЕТО:
При определяне на вида и размера на наложеното на подсъдимия И.Н.Н.наказание съдът взе предвид наличието на смекчаващи вината обстотелства – липсата на предишни осъждания и добрите характеристични данни, както причините, които са го поддикнали да извърши противоправното деяние. Настоящият съдебен състав не установи наличието на отегчаващи отговорността обстоятелства в настоящия случай. С оглед на горното и предвид приложението на разпоредбата на чл.371 от НПК съдът наложи наказание при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.”б” от НК. Настоящият съдебен състав намери, че в случая най-лекото предвидено в закона наказание съответства на обществената опасност на деянието, дееца и смекчаващите отговорността обстоятелтва, както и на целите визирани в чл.36 от НК, поради което наложи на подсъдимия Н. наказание Пробация, като замяна на наказанието лишаване от свобода, като на основание чл.42а, ал.2, т.1 и 2 от НК определи следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично за срок от шест месеца и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от шест месеца..

На основание чл.189, ал.3 от НПК съдът осъди подсъдимия И.Н.Н. да заплати в полза на държавата по сметка на ЕПРС направените по делото разноски в размер на 198.80 лева /сто деветдесет и осем лева и осемдесет стотинки/.

Причини за извършване на престъплението са незачитане от подсъдимия на установения законов ред в Р България.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.


РАЙОНЕН СЪДИЯ :


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница