Municipality of lukovit



страница1/3
Дата25.07.2016
Размер0.63 Mb.
#5593
  1   2   3




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ОБЩИНА ЛУКОВИТ

телефон: +359 697 5 24 64

факс: + 359 697 5 20 14

е-mail: lukovit_ob@yahoo.com





2.1.1REPUBLIC OF BULGARIA


MUNICIPALITY OF LUKOVIT

phone: +359 697 5 24 64

fax:: +359 697 5 20 14

e-mail: lukovit_ob@yahoo.com









У Т В Ъ Р Ж Д А В А М:

КМЕТ ОБЩИНА ЛУКОВИТ: Утвърдено от Общински съвет на Община Луковит

с решение № 62 / 19.03.2012 год.



................................. / И.ГЪНЧАРОВ/ съгласно чл. 9, ал.11. от Закона за защита при бедствия

П Л А Н
ЗА ЗАЩИТА ПРИ БЕДСТВИЯ, ВЪЗНИКНАЛИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА

ЛУКОВИТ
гр.ЛУКОВИТ - 2012

СЪГЛАСУВАТЕЛЕН ЛИСТ


Районна Служба

ПБЗН – Луковит


инж. Владимир Пандурски

…...……………

(подпис, печат)
дата: ………………


Районно Управление

на МВР – Луковит


комисар Добромир Иванов Балев

…...………………

(подпис, печат)
дата: ………………


Гл.лекар на МБАЛ-Луковит

Д-р Иван Иванов



…...………………

(подпис, печат)
дата: ………………


Обединено регионално звено към ЧЕЗ – Ч.бряг

Светлозар Стойчев


…...………………

(подпис, печат)
дата: ………………


ВИК-Луковит

Цветан Марков Атанасов



…...………………

(подпис, печат)
дата: ………………


Запознат съм със съдържанието на настоящия план. С подписа ми, като представляващо организацията лице и нейният печат удостоверявам верността на касаещата ме информация в него и отговорността ми за своевременното текущо актуализиране на данните в плана.

Екземпляр от плана на електронен носител е даден на всяко от горепо- сочените лица за съгласуване,сведе-

ние и изпълнение при необходимост


СТРУКТУРА

НА ПЛАНА ЗА ЗАЩИТА ПРИ БЕДСТВИЯ В ОБЩИНА ЛУКОВИТ

СЪДЪРЖАНИЕ НА ПЛАН


Наименование на разделите




А.ОСНОВЕН ПЛАН

I. ВЪВЕДЕНИЕ В ПЛАНА


1. Основание за разработване на плана.

2. Цел на плана

3. Основни задачи

4. Връзка с други планове

5 Въвеждане на плана в действие





II.ГЕОГРАФСКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА




1.Физикогеографска характеристика на общината




1.1. Териториални административни граници на общината;




1.2. Описание на релефа- характер на терена;




1.3. Хидрография- описание на реките преминаващи през територията на общината;




2.Климатична характеристика на общината




3.Демографска характеристика на общината




4.Стопанска характеристика на общината




5.Водно стопанска характеристика на общината




6.Транспортна характеристика на общината




III. АНАЛИЗ НА ВЪЗМОЖНИТЕ БЕДСТВИЯ И ПРОГНОЗА ЗА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОТ ТЯХ




1.Анализ на възможните бедствия и прогноза за последиците от тях върху населението, националното стопанство, инфраструктурата и околната среда




2. Определяне на потенциално опасните обекти и критичната инфраструктура в общината.




3.Изводи от анализа на възможните бедствия






ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
1. "Природни явления" са явления с геологичен, хидрометеорологичен и биологичен произход, като земетресения, наводнения, движения на маси (свлачища, потоци от отломки, лавини), бури, градушки, големи снежни натрупвания, замръзвания, суши, горски пожари, масови заболявания от епидемичен и епизоотичен характер, нашествия на вредители и други подобни, причинени от природни сили.

2. "Инцидент" е непредвидимо или трудно прогнозируемо, ограничено по време и пространство действие, с висока интензивност на сили или вследствие на човешка дейност, застрашаващо живота или здравето на хора, имуществото или околната среда.

3. "Авария" е инцидент от голям мащаб, включващ пътища, магистрали и въздушен трафик, пожар, разрушаване на хидротехнически съоръжения, инциденти, причинени от дейности в морето, ядрени инциденти и други екологични и промишлени аварии, причинени от дейности или действия на човека.

4. "Промишлена авария" е внезапна технологична повреда на машини, съоръжения и агрегати или извършване на дейности с рискови вещества и материали в производството, обработката, използването, съхраняването, натоварването, транспорта или продажбата, когато това води до опасност за живота или здравето на хора, животни, имущество или околната среда.

5. "Рискови вещества и материали" са тези, чието производство, превозване, съхраняване, употреба или изхвърляне може да увреди или да създаде опасност за човешкото здраве и живот и за околната среда.

6. "Зона на бедствието" е територията, засегната от бедствие.

7. "Специални сили и ресурси" са звена, служби и други оперативни структури, предназначени за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи, съставени от обучен персонал, оборудвани със специализирана техника и екипировка, снаряжение, инструменти и материали

8. "Потенциално опасен обект" е този, който поради своите функции, размери или обслужвана зона може, при повтарящи се отклонения от нормалната експлоатация или при увреждане или разрушаване, да причини в големи размери увреждане на здравето на населението, смърт, материални щети или разстройване на жизненоважни социално-


икономически дейности.

9. "Потенциално опасна дейност" е всяка човешка дейност, която при неспазване на технологичните правила за извършването й или поради други причини може да причини в големи размери увреждане на здравето на населението, смърт, материални щети или разстройване на жизненоважни социално-икономически дейности.



А. ОСНОВЕН ПЛАН
І. ВЪВЕДЕНИЕ В ПЛАНА
1. Основание за разработване на плана

Планът за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при възникване на бедствия, аварии и катастрофи на територията на Община-Луковит, Ловешка област е разработен на основание чл.9 ал.1 , ал.10 и ал.11 от Закона за защита при бедствия.


2. Цел на плана

Създаване на оптимална организация за своевременно прогнозиране на характера и последиците от стихийните бедствия и големи производствени аварии във фирмите от националното стопанство, за локализиране на същите и провеждане на спасителни и неотложно-възстановителни работи във възникналите огнища на поражение / заразяване / на територията на общината.


3. Основни задачи

- планиране и създаване на организация за действие и взаимодействие между органите за управление и силите за провеждане на мероприятия по защита на населението и собствеността и извършване на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи.

- поддържане на постоянна и надеждна връзка на необходимите нива на информационен обмен и своевременно информиране и оповестяване на населението, силите и средствата за възникнали дисбаланси, бедствия, аварии и катастрофи в материалната сфера и околната среда.

- създаване и поддържане на сили и средства за своевременно локализиране на екстремни ситуации и провеждане на спасителни и аварийни дейности.

- осигуряване на необходимите защитни средства и създаване на организация за своевременното им раздаване и използване.

- обучение на населението, работници, служители, учащи и детските градини за поведение и действие, оказване на помощ при бедствия и аварии.

- изграждане и поддържане на система за радиационен, химически и биологичен контрол за замърсеността на обектите от материалната сфера и околната среда за спазване на санитарно-хигиенните и растително-защитните мероприятия.

- поддържане на обществен ред в районните и опазване на държавното, общинско и лично имущество на гражданите.

- провеждане на превантивни дейности за недопускане и намаляване на щетите при бедствия и аварии.

- създаване на услови за бързо привеждане на общината в готовност за работа при екстремни условия.


4. Връзка с други планове

Аварийните планове на всички фирми и организации на територията на общината са разработени и обвързани с общинския план.Същият се явява като неразделна част от областния план за защита при бедствия.


5. Въвеждане на плана в действие

При възникване на кризисна ситуация, планът се въвежда в действие по разпореждане на Председателя на Общинския щаб /кризисен щаб/ или от Председателя на Областния щаб.

По решение на Председателя на областния кризисен щаб се привличат за указване на помощ органи за управление, сили и средства от съседни общини.

Щабът организира своевременното събиране и обобщаване на информация за възникналите бедствия, аварии и катастрофи, последствията от тях, мерките за ликвидирането им, за действията на органите на управлението и формированията и за поведението на населението и информира областният кризисен щаб.

Общинския кризисен щаб организира непрекъснато подаване на актуална информация до Председателя на областния кризисен щаб за вида и размера на бедствието, прогнозирано развитие на аварията или катастрофата и за хода на спасителните и неотложни аварийно-възстановителни работи.

Населението се оповестява за възникналите бедствия, аварии и катастрофи по решение на Председателя на общинския кризисен щаб чрез, дежурните длъжностни лица по установените сигнали на Гражданска защита на Република България.Информацията се предава чрез радиофицирани средства на МВР и Въоръжените сили и чрез разпространение на листовки.



ІІ. ГЕОГРАФСКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА
1. Физикогеографска характеристика на общината




    1. Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница