Н а р е д б а за ползвания от горите



Дата08.05.2018
Размер406.5 Kb.
#68741
О Б Щ И Н А О М У Р Т А Г

гр.Омуртаг ул.” Ал. Стамболийски „ № 2А тел:0605/ 23-11




Н А Р Е Д Б А

ЗА ПОЛЗВАНИЯ ОТ ГОРИТЕ

Общински горски фонд на Община Омуртаг

Глава първа
Общи положения

Чл.1 С тази наредба се уреждат :

(1) Редът и начина за ползване от общинския горски фонд.

(2)Структурата, организацията, функциите и дейността на „Общински имоти –Омуртаг” ЕООД гр.Омуртаг.

(3)Условията и реда за изпълнение на дейностите по възпроизводство на общинския горски фонд.

Чл.2 Управлението, стопанисването и ползването в общинския горски фонд /ОбГФ/ се осъществява в съответствие със Закона за горите, ППЗГ и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане.

Чл.3 Стопанисването, управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите и земите от общинския горски фонд се осъществява при условия, ред и начин определени от ОбС – Омуртаг с настоящата наредба в съответствие със ЗГ и подзаконовите нормативни актове.

Глава втора
Организация и структура на дейността .

Чл.4 (1) „Общински имоти–Омуртаг” ЕООД осъществява управлението и стопанисването на ОбГФ, организацията, координацията и контрола на дейностите по :

1. Възпроизводството на горите в ОбГФ;

2. Ползванията от горите и земите от ОбГФ;

3. Опазването на горите и земите от ОбГФ;

4. Проектиране и строителство в ОбГФ.

(2) Дружеството „Общински имоти–Омуртаг” ЕООД осъществява дейностите и функциите си съгласно сключения договор между Община Омуртаг и „Общински имоти–Омуртаг” ЕООД за:
А. Маркиране и сортиментиране на дървесината за добив .

а/ маркиране на подлежащи за сеч дървета, кастрене на дървета и изготвяне на съпровождащите дейността отчетни документи.

б /изработване на задания и проекти, планове и програми за борба с ерозията и за биологична рекултивация на ерозирани терени.

в/ организация на добива на дървесина и изработване на транспортно-технологични проекти, планове и схеми за ползвания от гори и земи от ОбГФ и изготвяне съпровождащите тази дейност документи .

г/експертизи и консултации по лесовъдски дейности

Б. Контрол .

а/служителите по горите на дружеството контролират:

1. дейностите, извършвани в горите и земите от ОбГФ;

2. транспортирането на дървесината и страничните ползвания.

б/лицензирания лесовъд на дружеството, маркира с контролна горска марка. Маркирането на дърветата предвидени за сеч се извършва с КГМ и с жълт цвят.

в/производството на експедиционните горски марки се организира от страна на Общината, респективно от „Общински имоти„ ЕООД. Използването им става след регистрирането им в регистъра.

г/служителите по горите на дружеството преди експедиране на дървесината от временен склад измерват, кубират и маркират с експедиционна горска марка със зелен цвят и след което се издава електронен превозен билет за всяко превозно средство.
В. Защита .

а/защитата на горите осигурява създаването и отглеждането на здрави, устойчиви и високо продуктивни гори.

б/защитата на горите включва: оценка на здравословното им състояние, прогноза за разпространение на вредителите, болестите и други повреди в горите, профилактични и карантинни мероприятия и провеждане на борбата с вредителите болестите и др. повреди.

в/ защитата на горите и земите от горския фонд се извършва чрез :

1. профилактични и карантинни мероприятия.

2.провеждане на наблюдения, обследвания и сигнализация за появата, развитието и разпространението на причинителите на болести, насекоми, плевели и др.вредители.

3.оценка и мониторинг на въздействието на абиотични и биотични фактори върху състоянието на горско дървесната растителност.

4.провеждане на растителнозащитни мероприятия и борба с вредителите, включваща биологични, химични, физико-механични и интегрирани методи и средства.


Г. Охрана .

а/лесничеите на дружеството са задължени да предотвратяват всички нарушения свързани с възпроизводството, ползването и опазването на горите от ОбГФ, именно :

1. пазят поверените им охранителни участъци от незаконни ползвания и повреди.

2. изискват спазването на правилата за сеч и др. ползвания от горите в границите на поверените им участъци.

3. проверяват всички документи за сеч, паша, лов, риболов и за др. ползвания от горите.

4. опазват дивеча и рибното богатство в поверените им участъци и залавят нарушителите.

5. следят за спазване на противопожарните правила, при пожар вземат мерки за неговото ограничаване и потушаване.

6. следят здравословното състояние и хигиената на горите в поверените им участъци и при нужда сигнализират на ДГС- Омуртаг.

7. не допускат извършване на незаконно строителство и разработване на земи в горския фонд, при установяване на такива нарушения в 3 /три/ дневен срок уведомяват кмета на общината, които е длъжен да уведоми органите по Закона за териториално и селищно строителство.

8.ежегодно своевременно извършване на противопожарните мероприятия – направа на минерализовани ивици, просеки и оборудване на противопожарни депа.


Д. Провеждане на възобновителни, огледни и санитарни сечи.

а/ в горите се провеждат възобновителни, огледни и санитарни сечи със цел устойчивото им многофункционално стопанисване, запазване, развитие и обогатяване на горските екосистеми и биологичното разнообразие в тях.

б/ видът и интензивността на сечите в горите от ОбГФ се проектират в лесоустройствените проекти, планове и програми.

в/ поради настъпили промени след одобряване на ЛУП, планове и програми в насаждения, непредвидени за сеч и в насаждения в които се налага изменения на вида и интензивността на сечта се допуска промяна на сечта по предложение на общината.

г/ необходимостта от прилагане на предходната точка се установява от комисия, назначена от Директора на РДГ– Шумен в която се включват представители на заинтересованите Министерства и Ведомства, участвали при съгласуването на ЛУП. Констатациите на комисията се отразяват в протокол.

д/промяната се одобрява от лицето назначило комисията.

е/когато с промяната на вида на сечта се предвижда провеждане на санитарни сечи вследствие на повреди в насажденията, причинени от биотични фактори, предложението за промяна се одобрява след съгласуване с лесозащитната станция.

ж/ в горите се провеждат възобновителни сечи с предварително естествено семенно възобновяване, сечи за съчетаване на естествено и изкуствено възобновяване и сечи с последващо възобновяване.

З/възобновителни сечи се провеждат при възраст на горите, както следва:

1. не по-малка от 60 години - във високо стъблените гори, с изключение на тополовите и трепетликовите.

2. не по-малка от 15 години – в акациеви и гледичиеви гори.

3. не по-малка от 20 години и не по-голяма от 30 години - в горите за издънково възобновяване с изключение на тези по т.2

и/ във всички видове гори, с изключение на тополовите и акациевите се забранява провеждане на гола сеч с площ на сечището над 50 дка, както и сливането на голи сечища, чиято обща площ е над 50 дка. Гола сеч в съседна на изсечената площ се разрешава след склопяване на насаждението в нея.

й/ санитарна сеч се провежда във всички случаи при наличие на повреди на дървостоя, причинени от биотични и/или абиотични фактори.


Е.Създаване на нови гори, борба с ерозията в ОбГФ и условията и реда за изпълняване на ЛКМ /лесокултурни мероприятия/

а/лицензираният лесовъд на дружеството изготвя технологичен план за залесяване и количествена сметка за предвидените мероприятия по залесяване и закупуване на посадъчния материал по отдели и под отдели след което планът се проверява от специалист на РДГ и след което се одобрява от Директора на РДГ - Шумен.

б/ създаването на нови гори включва дейностите:

1. събиране на семена, плодове и др.репродуктивни материали от горско дървесни и храстови видове;

2. почистване на площите за залесяване;

3. подготовка на почвата за залесяване;

4. подпомагане на естественото възобновяване;

5. залесяване в това число презалесяване и попълване на горските култури;

6. отглеждане на горските култури;

7. отглеждане на млади насаждения и култури без материален добив;

8. ограждане на залесените територии;

9. кастрени на дърветата в горските култури;

10. направа и поддържане на противопожарни прегради, просеки и минерализовани и санитарни ивици. (3) Управителят на „Общински имоти” ЕООД докладва на Общински съвет – Омуртаг и Кмета на община Омуртаг за предстоящите мероприятия по гореописаните букви А, Б, В, Г, Д и Е. Общински съвет – Омуртаг със свое решение определя изпълнението им.
Глава трета
Ползване от горите и земите от общинския горски фонд

Чл.5.(1) Ползването на дървесина от Общинския горски фонд се извършва възмездно.

(2) Възмездното ползване на дървесина се осъществява по един от следните начини:

1.по такси на корен;

2.чрез възлагане на добива и продажба на добитата дървесина от склад;

3.чрез публичен търг с явно наддаване или конкурс за предоставяне на сечища;

4.чрез публичен търг с явно наддаване или конкурс за предоставяне изпълнението на дейностите, предвидени в ЛУП;

5. чрез концесия .



(3) За изпълнението на дейностите по ал.2 т.1, 2, 3, 4 и 5 се назначава комисия с решение на ОбС–Омуртаг, като в състава на същата влизат двама представители на общинска администрация и по един представител от ОбС – Омуртаг, ДГС - Омуртаг и ”Общински имоти–Омуртаг„ ЕООД. Приходите от тези дейности постъпват в Общинския бюджет и се разпределят с решение на ОбС – Омуртаг.

(4) Ползването в едно насаждение за определен период се извършва само по един от начините, посочени в ал. 2.

(5) Не се допуска едновременно ползване в едно насаждение от двама и повече ползватели с изключение на случаите, когато ползването се осъществява по реда на чл.5, ал.2, т.1.

(6) Ползванията от горите и земите от Общинския горски фонд се осъществяват по начините посочени в ал. 2 при условията и по реда, определени с решение на Общинския съвет – Омуртаг, като приходите от дейностите от ползванията постъпват в Общинския бюджет.

(7) Размерът на таксите на корен се определят с решение на ОбС- Омуртаг.

(8) Правото на собственост върху дървесината, добита от ОбГФ по реда на чл.5, ал.2, т.1, 3, 4, 5 преминава върху ползвателя след нейното заплащане.

(9) При осъществяване ползването на дървесина от ОбГФ ползвателите са длъжни да поставят информационни табели във всеки обект, в който осъществяват ползване, по образец, утвърден от председателят на ДАГ.

Чл.5а.(1) Годишното ползване се осъществява в съответствие с определеното ползване в лесоустройствените проекти, планове и програми.

(2) Планирането на ползването на дървесина от ОбГФ по ал.1 включва дейностите по ежегодния подбор на подлежащите за сеч насаждения и определяне обема на годишното ползване. Насажденията се групират така, че да обхванат всички предвидени за сеч насаждения в дадения район.

(3) Годишното ползване в ОбГФ се одобрява от РДГ – Шумен по представен годишен план по образец, утвърден от председателя на ДАГ. Годишният план е в сила за календарната година, за която е изготвен и одобрен.

(4) Годишния план се изготвя по видове сечи, видове гори и дървесни видове и се представя в РДГ– Шумен до 30.04. в годината на маркирането.

1. От общината чрез ДГС - Омуртаг за ползване в ОбГФ.



(5) В плана за годишно ползване на дървесина могат да се включат насаждения въз основа на одобрена по реда на глава втора от наредбата промяна на вида и/или интензивността на сечта с план – извлечение по образец утвърден от председателя на ДАГ.

(6) Към план-извлеченията по ал.5 се прилага обяснителна записка, в която се посочва основанието налагащо промяната, а когато предлаганата сеч ще се провежда в част от насаждението се прилага и скица на имота.

Чл.5б (1) Маркирането на дърветата за сеч в общинските гори се извършва след одобряване на годишния план и/или план - извлечението.

(2) Маркирането на дърветата за сеч се извършва в облистено състояние освен в случаите, когато сечта е с интензивност 100 на сто.

(3) Маркирането на насажденията, предвидени за сеч се извършва от служителите по горите и от лицата, вписани в публичния регистър по чл.39 ,ал.2 от З, при съобразяване със състоянието на насаждението, видовете сечи предвидени в ЛУП, план или програма и/или съгласно условия, определени с наредбата по чл.47, ал.3 от ЗГ.

(4) В процеса на маркиране се определя подходяща технология за добив на дървесината.

(5) За определената технология и наличната пътна мрежа лицето, което извършва маркирането, изготвя технологична схема.

(6) Изчисляването на обема и категориите на маркираната дървесина се извършва по утвърдена от председателя на ДАГ нормативна – справочна база и /или по действащия ЛУП, като се изготвя сортиментна ведомост и/или карнет–опис по образец.Карнет - описът:

1. се одобрява от РДГ – Шумен за горите от ОбГФ.

2. се подписва от лицето, което в качеството на служител по горите или на лице, упражняващо частна лесовъдска практика, е извършило маркирането.

(7) Контролът върху маркирането на насажденията, предвидени за сеч, независимо от собствеността им, се осъществява от РДГ- Шумен.

(8) Когато в резултат на контрола се установи, че маркирането не е извършено съгласно с разпоредбите на чл.58 от ЗГ и/или наредбата по чл.47, ал.3 от З, се съставя констативен протокол и насаждението се маркира повторно.

(9) Ползването на дървесина от ОбГФ се извършва въз основа на утвърден от директора на РДГ-Шумен комплектован лесосечен фонд.

(10) В комплектования лесосечен фонд приоритетно се включват насаждения, в който:

1. не е приключила сечта.

2. ще се извеждат санитарни сечи.

(11) В комплектования лесосечен фонд не се включват насаждения, които са маркирани преди повече от две години. За включването им те се премаркират.

(12) Общината до 15 Октомври на годината, предхождаща годината на сечта, изготвя и представя за одобрение от РДГ отчет и опис на комплектования лесосечен фонд.

(13) РДГ–Шумен до 31 октомври на годината преди сечта представя в НУГ обобщен отчет на комплектования лесосечен фонд.

(14) Промени в КЛФ могат да се извършват от РДГ след писмено искане от общината.

(15) До 15 януари в годината на сечта „Общински имоти – Омуртаг” ЕООД записва одобрения опис по ал.13 в книга за ползването, изготвена по образец.

(16) „Общински имоти” ЕООД осигурява воденето на главна книга за ползването по образец чрез лицензиран лесовъд, регистриран по чл.39, ал.2 от ЗГ.

(17) РДГ– Шумен проверява и заверява книгите за ползване по ал.15 и ал.16 до 20 януари на следващата година.

(18) Изпълнителя по ал.16 ежегодно до 31 януари представя отчет в ДГС – Омуртаг.

Чл.6а (1) Процедурите за предоставяне ползването на дървесина от ОбГФ по чл.5 ал.2 за определяне на ползвател се провеждат от 1 ноември на годината, предхождаща годината на започване на сечта.

(2) Общината има право от 1 ноември на текущата година да организира добива на дървесина в насаждения от лесосечния фонд за следващата календарна година при условие, че са изпълнено предвиденото за текущата година ползване. Разпореждането с дървесината се извършва след 1 януари на следващата календарна година .

Чл.6б (1) Процедурите за ползване на дървесина от общинския горски фонд се организират от общинска администрация .

(2) Не може да участва в процедура за ползване на дървесина от ОбГФ чрез публичен търг с явно наддаване или конкурс кандидат, който:

1.е обявен в несъстоятелност или е в производство за обявяване в несъстоятелност;

2. се намира в ликвидация;

3. е лишен от правото да упражнява търговска дейност;

4. има парични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган или задължения към осигурителни фондове освен ако компетентният орган е допуснал разсрочване или отсрочване на задълженията;

5.не отговаря на техническите или на квалификационните изисквания за извършване ползването на дървесината, определени в заповедта за откриването на процедурата и в условията за провеждането й;

6.е „свързано лице„ по смисъла на Търговския закон с търговец, който не отговаря на изискването по т.4.

(3) Изискването по ал.2 т.3 се отнася за управителите или за изпълнителните членове на управителните органи на кандидатите.

(4) Обстоятелствата по ал.2, т.4 се удостоверяват с документ от съответния компетентен орган, а обстоятелствата по ал.3 т.1, т.2, т.3 и т.6 с декларация.

Чл.6в (1) Публични търгове с явно наддаване за ползване на дървесина от ОбГФ може да се провеждат за всички обекти с изключение на случаите по ал.3.

(2) В процедура по публичен търг с явно наддаване и конкурс едно физическо лице не може да представлява повече от един кандидат.

(3) Конкурс за ползване на дървесина от ОбГФ се провежда задължително в следните случаи:

1. за обекти, чиято начална цена е не по–малко от 100 000 лв;

2. за обекти, в които освен ползване на дървесина е предвидено и извършване на лесокултурни мероприятия .

Чл.6г (1) Кмета на Общината издава заповед за откриване на процедура по чл.5 ал.2 т.3.

(2) Заповедта за провеждане на търга съдържа:

1. номер на обекта и списък на насажденията ,включени в него.

2. начална тръжна цена без ДДС .

3. условия за плащане и размер на гаранцията за участие и на гаранцията за изпълнение.

4. условия за плащане на цената .

5.техническите и квалификационните изисквания за извършване на ползването.

6. време и начин за оглед на обектите.

7. цена и начин на плащане на тръжните документи , място и срок за получаването им.

8. място и срок за представяне на офертите .

9. място , ден и час на провеждане на търга.

10. дата за провеждане на повторен търг.

11.предмет на търга и основание за провеждане на процедурата



(3) Със заповедта по ал.1 се утвърждава тръжната документация, която съдържа:

1. проект на договор .

2. текст на обявата за провеждане на търга.

3.списък на документите ,които следва да бъдат представени от кандидатите за участие в търга.

4. основанията за декласиране на участник .

5. началната цена на всяка категория дървесина за всяко насаждение ,включено в обекта.

6. изисквания към подизпълнители ,когато ползването ще бъде осъществявано по този начин.

7. други условия и изисквания.

8. срокове за сеч и извоз по насаждения и общо за обекта.

(4) Към тръжната документация се прилага копие от заповедта по ал 1.

(5) Размерът на стъпката е от 5 до 10 на сто от началната цена.

Чл.6д (1) Кандидатът представя парична гаранция за участие в търга в размер от 10 % от началната цена на обекта.

(2) Участникът, спечелил търга с явно наддаване за ползване на дървесина от ОбГФ, представя гаранция за изпълнение на договора, която се освобождава след неговото приключване. Размерът на гаранцията се определя в абсолютна стойност като процент от стойността на договора в размер на 20 %.

(3) Гаранцията за изпълнение се представя в една от следните форми:

1. Банкова гаранция .

2. Парична сума.

(4) Гаранцията за участие се задържа, когато кандидат в процедурата:

1. Оттегля предложението си след изтичане на срока за подаване на офертите;

2. Подаде жалба срещу решението за класирането до решаването на спора от съда;

3. Е определен за изпълнител ,но не сключи договор.



(5) Гаранциите за участие на не класираните кандидати се освобождават в срок от 3 работни дни след изтичането на срока за подаване на жалба срещу заповедта за класиране. В същия срок се освобождават гаранциите на всички кандидати при прекратяване на процедурата.

(6) Гаранциите за участие на класираните кандидати с изключение на спечелилия се освобождават в срок 3 работни дни след сключването на договора.

(7) Гаранциите се освобождават, без да се дължат лихви за периода, през който средствата законно са престояли по сметката на общината.

(8) В срок от 3 работни дни от влизането в сила на заповедта за класиране спечелилия участник представя гаранция по ал.2 в размер на разликата между дължимата гаранция за изпълнение на договора и внесената гаранция за участие.

(9) Гаранцията за изпълнението на договора се връща, съответно се освобождава след освидетелстване на всички сечища в обекта и заплащане на дължимите суми по договора.

Чл.6е (1) Търгът се оповестява публично не по- малко от четиринадесет дни предварително чрез обява в местния Радиовъзел. В обявата се вписват данните по чл.6г, ал.2 т.1, 2, 3, 7, 8, 9 и 10 както и:

1. информация за органа, организиращ търга – наименование, адрес, телефон, факс, лице за контакти.

2. информацията по чл.6г ал.2 т.4.

(2) Обявата за търга се поставя на определените места в сградата на общинска администрация, на ДГС - Омуртаг.

(3) Повторния търг се провежда на същото място и в същия час до 14 дни след датата на първия търг.

(4) След изтичане на срока за подаване на офертите, органът по чл.6г ал.1 издава заповед с която определя състава на комисията за провеждане на търга.

(5) Комисията по провеждане на търга се състой най –малко от 5 редовни и 2 резервни членове.

(6) Комисията може служебно да събира доказателства за обстоятелствата по чл.6б, ал.2.

(7) На заседанието на комисията се води протокол. Ако някой от членовете на комисията има особено мнение, то се отбелязва в протокола и към него се прилагат писмени мотиви. В три дневен срок от приключването си на работата си, комисията представя на органа по ал.4 протокола и цялата документация, събрана в хода на провеждането на търга.

(8) Член на комисията не може да бъде лице, което:

1. има материален интерес от възлагане на ползването .

2. „е свързано лице” по смисъла на ТЗ с някой от кандидатите в процедурата или с членове на техните управителни и /или контролни органи.

(9) Членовете на комисията са длъжни да пазят в тайна обстоятелствата, който са узнали във връзка със своята работа в комисията. За обстоятелствата по тази алинея и по ал.8 те представят декларация при назначаването им.

(10) Комисията взема решения с обикновено мнозинство.

(11) Участниците в търга представят:

1. документ за закупени тръжни книжа;

2. документ за внесена гаранция за участие;

3. удостоверение от компетентните държавни органи, че кандидатът няма изискуеми задължения към държавата и към осигурителни фондове или официален документ за допуснато отсрочване или разсрочване на задълженията;

4. удостоверение за вписване в Търговския регистър;

5. удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация, документ за данъчна регистрация и БУЛСТАТ, когато кандидатът не е вписан в ТР по закона за Търговския регистър;

6. декларация за обстоятелствата по чл.6б, ал.2 т.1, 2, 3 и 6;

7.доказателства, че кандидатът отговаря на техническите и квалификационните изисквания за извършване на ползването, определени в заповедта за откриване на процедурата и в условията за провеждането й.

8. документ за самоличност на физическото лице, представляващо търговеца при провеждането на процедурата.

9. нотариално заверено пълномощно, когато лицето участва с представител .

10. документ, удостоверяващ обстоятелството, че търговецът е вписан в публичния регистър на ДАГ по чл.57а от ЗГ.

Чл.6ж (1) При публичен търг с явно наддаване кандидатът попълва заявление по образец, утвърден от кмета на общината и получава пореден номер за съответния обект.

(2) Кандидат, който участва за няколко обекта в една тръжна сесия, представя на комисията един комплект документи по чл.6е ал.11 т.3 – 7 и 10. По чл.6е, ал.11 т.1 и 2 кандидатите представят документ за всеки обект поотделно.

(3) Документите по чл. 6е, ал.11 т.8 и 9 се представят на комисията при откриването на процедурата.

(4) В деня и часа, определени за провеждането на търга, председателя на комисията проверява присъствието на членовете на комисията. При отсъствие на председателя на комисията функциите му се поемат от секретаря.

(5) Процедурата се прекратява с мотивирана заповед на органа който я е открил в случаите, когато:

1. всички оферти не отговарят на предварително обявените условия.

2. кандидатите, класирани на първо и второ място, последователно откажат да сключат договор.

3.отпаднат основанията за провеждане на процедурата в резултат на съществена промяна в обстоятелствата, които не са могли да бъдат предвидени от органа, издал заповедта за откриването и.



(6) В случаите по ал.5, т.3 гаранциите за участие в процедурата се освобождават.

(7) При възникване на обстоятелства, които правят невъзможно провеждането на търга, се насрочва нова процедура по реда на чл.6г.

(8) В случаите по ал.5, когато се прекратява вече започната тръжна процедура поради невъзможност за продължаването и/или се насрочва нова, участниците обявени до този момент са спечелили отделни обекти – предмет на търга, запазват правата си.

(9) Когато за участие в търг с явно наддаване е регистриран само един кандидат, търгът не се провежда и се отлага за датата на повторния търг.

(10) Когато на търг с явно наддаване се яви само един от регистрираните кандидати, търгът се отлага с един час. В случаи, че и след този срок не се яви друг от регистрираните кандидати, търгът се отлага за датата на повторния търг.

(11) Когато на търга не се яви кандидат, търгът се обявява за не проведен и се провежда на датата, определена за повторен търг в заповедта на органа открил процедурата.

(12) Когато на търга, провеждан повторно в случаите по ал.8, 9 и 10 се яви само един кандидат,той се обявява за спечелил по предложената от него цена, която не може да бъде по–ниска от началната тръжна цена.

(13) Присъствието на представител на кандидата при провеждането на процедурата е задължително.

(14) При публичен търг с явно наддаване председателят на тръжната комисия обявява ясно обекта на търга, началната и / или крайната цена и стъпката.

(15) Публичният търг с явно наддаване се провежда по следния ред:

1. председателят или определен от него за водещ търга член на комисията обявява последователно нарастването над началната цена, всяко увеличение е в размер една стъпка и се разграничава с звуков сигнал.

2. наддаването се извършва от допуснатите за участие кандидати, който вдигат раздадените им номера и обявяват гласно размера на цената; обявената от участника цена го обвързва към комисията и др.участници в търга без право на позоваване на грешка.

3. печели този от участниците, които първи заяви, че купува на обявената от водещия цена, председателят обявява номера на спечелилия участник, класирания на второ място, достигнатата цена и закрива търга за този обект.



(16) Преди третото обявяване на последната достигната цена при публичен търг с явно наддаване председателят на комисията или водещият търга прави предупреждение, че е последна и ако няма предложение, обявява приключването на наддаването или стъпката със звуков сигнал.

(17) Когато в търга участват повече от двама кандидати и обектът бъде продаден на начална цена, обявена само от един от участниците, класираният на второ място се определя чрез жребий.

(18) В случай, че участниците в търга след изрична покана от председателя на комисията не изявят желание да купят, включително по начална цена или по крайна цена, търгът за този обект се закрива, а внесените от тях гаранции за участие не се възстановяват.

Чл.6з (1) Заповедта за провеждане на конкурс се издава от кмета на общината. Заповедта за провеждане на конкурс освен реквизитите по чл.6 г, ал.2 съдържа и:

1. критерии за оценка на офертите на участниците.

2. тежестта на критериите за оценяване в комплексната оценка на офертите,

3. начина за определяне величината на отделните критерии и за определяне класирането на кандидатите.



(2) Заповедта по ал.1 се оповестява публично по реда на чл.6е, ал.1 и 2. Срокът за депозиране на офертите определени в заповедта, не може да бъде по-кратък от 14 дни от датата на оповестяването на конкурса.

(3) Офертите се подават на мястото посочено в обявата и се вписват в регистър по образец, одобрен от кмета на общината. При приемане на офертата на преносителя се издава документ, върху които се отбелязват датата и часът на подаването и.

(4) Офертите се депозират в запечатан непрозрачен плик. Върху него се записват името на кандидата и пълното наименование на обекта на конкурса. В плика се поставят:

1. документите по чл.6е, ал.11 с изключение на тези по т.8 и 9;

2.офертата за цена, изписана цифром и словом за всеки обект, поставена в отделен не прозрачен запечатан плик, обозначен със надпис „офертна цена”, номерът на обекта и името на кандидата.

3. всички останали изискуеми документи съгласно условията за провеждане на конкурса.



(5) Участниците в конкурса нямат право да подават повече от една оферта за един обект. Кандидат, които участва за няколко обекта в един конкурс, представя на комисията:

1. един комплект документи по чл.6 е, ал.11, т.3 -7;

2. заявление по чл. 6 ж, ал.1 и документи по чл.6е, ал.11, т.1 и 2 за всеки отделен обект.

(6) След изтичането на срока за подаване на офертите:

1. органът, открил конкурса, назначава комисия за оценка на офертите по реда на чл.6 е;



2. се изготвя извлечение от регистъра, което заедно с пликовете с офертите се предоставя на председателя на комисията по т.1.

(7) Председателят на комисията по ал.6 т.1 обявява откриването на конкурса и проверява дали са изпълнени условията за провеждането му. Участниците в конкурса или техни упълномощени представители могат да присъстват при отваряне и разглеждане на офертите .

(8) При отварянето им офертите се подписват най-малко от 3-ма членове на комисията.

(9) Комисията може служебно да събира доказателства за обстоятелствата по чл.6 б, ал.2.

(10) За спечелил конкурса се обявява кандидата, чиято оферта е със най-висока оценка. При еднаква оценка за спечелил се обявява кандидатът, чиято оферта е получила най-висока оценка по критерия с най- голяма тежест.

(11) Когато при конкурса за срока за подаване на предложенията е подадена само една оферта, комисията я отваря и обявява кандидата за спечелил обекта, ако офертата му е изготвена в съответствие с условията за провеждане на процедурата.

(12) За резултатите от работата на комисията се изготвя протокол, който се утвърждава от органа открил процедурата.

(13) Въз основа на утвърдения протокол от проведения конкурс, органът открил процедурата издава заповед за класиране на кандидатите за всеки обект.

(14) При конкурс проведен на основание чл.6в, ал.3, т.2, гаранцията за изпълнение се връща след изготвянето и на приемно – предавателен протокол за извършването на лесовъдските мероприятия. Протоколът се подписва от представителя на търговеца, регистриран за упражняване на частна лесовъдска практика за съответната дейност.

Чл.6к (1) В срок 3 работни дни от получаване на протокола за работа на комисията, органът издал заповедта за откриването на търга или конкурса издава заповед за определяне на резултата от класирането.

(2) Кандидатите се уведомяват писмено за резултатите от класирането.

Чл.6л (1) Договор със спечелилия процедурата се сключва в писмена форма в едноседмичен срок от влизането в сила на заповедта за определяне на резултатите от класирането. В договора задължително се включват условията при който е спечелен обектът.

(2) При отказ на спечелилия участник да сключи договор в срока по ал.1 се поканва вторият класиран. Ако и той откаже да сключи договор в 7 дневен срок, органът издал заповедта за определяне на резултатите от класирането, прекратява процедурата.

Чл.6м (1) Насажденията включени в обекта се предават на ползвателя с подписване на приемателно- предавателен протокол и издаване на писмено позволително за сеч и извоз. Протоколът и позволителното за сеч и извоз се подписват от представител на търговеца – лицето регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика за дейността по чл.39, ал.1 т. 5 от ЗГ.

(2) Добитата дървесина се фактурира по категории или сортименти. Цената на всяка категория дървесина или сортимент се определя пропорционално на съотношението между достигнатата и началната цена на обекта.

(3) Когато в условията за провеждане на процедурата е предвидено плащане на цената на вноски и не е определен друг срок за заплащане на първата вноска тя се заплаща в 30 дневен срок от получаване на позволителното за сеч.

(4) Размерът на първата вноска е не по-малък от 10 % от достигнатата стойност на правото на ползване за насаждението.Останалата част от цената по договора се заплаща на месечни вноски в размер определен на базата на остатъка от стойността на обекта, разделен на броя на месеците по срока за извоз, определен в позволителното за сеч.

(5) Електронни превозните билети се издават от лицензираният лесовъд до размера на внесените от ползвателя вноски.

(6) Превозните билети се подписват от упълномощен представител на търговеца.

(7) Когато крайния срок за плащане на цената на обекта не е посочен в условията за провеждане на процедурата, той се определя в договора.

(8) Констативния протокол за освидетелстване на сечището се съставя от лицензираният лесовъд и се подписва от лицето регистрирано за упражняване на частна лесовъдска практика за дейността по чл.39, ал.1 т. 5 от ЗГ с което ползвателят има сключен трудов договор.

Чл.6н (1) Кмета на общината прекратява договора с едностранно писмено уведомление без да дължи обезщетение за пропуснати ползи в случаите когато:

1. купувачът не плати някоя от дължимите вноски или цената на обекта в срока посочен в договора,

2. по време на действието на договора в резултат на настъпила промяна в обстоятелствата ползвателят вече не отговаря на някое от изискванията по чл.6б;

3. по време на изпълнението на договора бъде установено, че купувачът е подписал декларация с невярно съдържание,

4. ползвателят не започне сеч в 14 дневен срок от датата на издаване на съответното позволително.

(2) При прекратяване на договора по реда на ал.1 гаранцията за изпълнение не се връща.

(3) Купувачът няма право да предоставя на трети лица правото на ползване от обекта на публичния търг или конкурса.

(4) Когато след сключването на договора поради обективни причини се налага промяна на вида и интензивността на сечта в някое от включените в обекта насаждения, кмета на общината след извършване на инвентаризация и определяне на новите условия за осъществяване на ползването има право да предложи на ползвателя да подпише допълнително споразумение към договора и ползването в насаждението да се извърши съобразно резултатите от инвентаризацията при запазване на достигнатите цени на категориите дървесина за съответното насаждение.

(5)При отказ на купувача да сключи анекс по реда на ал.4 кмета има право:

1. да прекрати едностранно действието на договора за това насаждение, когато купувача не желае да извърши ползването на насаждението по ал.4 и сечта в него не е започнала, но желае да продължи ползването във всички останали, в който не се налага промяна на вида и интензивността на сечта;

2. да спре сечта в насаждението с заповед, тогава купувача заплаща и извозва само отсечената да този момент дървесина,

(6) В случаите по ал.5 т.1 на купувача се връщат вноските, който е направил за съответното насаждение.

(7) При различия между утвърдения технологичен план и приложената към условията за провеждане на процедурата технологична схема относно технологичните просеки кмета на общината назначава комисия, която да установи дали това води до разлики в количествата дървесина за ползване общо в насаждението и по категории.

(8) В комисията по ал.7 се включват представител на Общинска администрация лицензираният лесовъд на „Общински имоти” ЕООД и представител на търговеца – регистриран лесовъд.

(9) Комисията приключва работата си в 14 дневен срок от утвърждаването на технологичния план и отразява резултатите от проверката в протокол.

(10) Когато има разлика в количество дървесина, посочени в документацията за провеждане на процедурата и количествата и категориите посочени в протокола по ал.9, както и когато количеството добитата дървесина по реда на чл.5 ал.2 т.2 се различава от количеството дървесина, посочено в документацията за провеждане на процедурата страните по договора сключват анекс при запазване на достигнатите цени по категории.

(11) В случаите по чл. 5 ал.2 т.2 кмета на общината възлага добива на дървесина при условията и по реда на закона за обществените поръчки, като запазват собствеността върху добитата дървесина.

Чл.6о (1) Дървесината, добита по реда на чл.5 ал.2 т.2 се приема от общината с приемателно- предавателен протокол по образец, утвърден от кмета на общината. Продажбата на дървесината се извършва по един от следните начини:

1.чрез търг с явно наддаване ,

2. чрез пряко договаряне по цени не по-ниски от достигнатите проведени процедури.

(2) Продажбата на дървесина се извършва по асортименти, групиране в пакет по един от следните начини:

1. предварителна продажба на прогнозни количества, когато в обектите за дърводобив липсват достатъчно площи за временни горски складове или са налице условия за похабяване на дървесината при по- дългото и съхранение в периода до организиране и провеждане на процедурата;

2. продажба на действително добити количества.

(3) Заплащането на дървесината по ал.2 т.1 се извършва по действително добити и приети с приемателно - предавателен протокол количества.

Чл.6 п.(1) Търгът се организира и провежда от комисия, назначена от кмета на общината в състав от 5 членове включително председател.

(2) Процедурата се открива със заповед на кмета на Общината, която съдържа:

1. наименование на органа, който провежда търга;

2. вид на сортиментите и количеството по дървесни видове;

3. начална цена по сортименти или в пакет без ДДС;

4. размер на гаранцията и на стъпката;

5. размер на гаранцията за изпълнение в случаите по чл.6о ал.2 т.1;

6. място, време и начин за оглед на дървесината;

7. условия и начин за плащане на цената;

8. цена на тръжните документи, време и място, откъдето могат да се получат;

9. краен срок за приемане на заявленията за участие и деня за обявяване на резултатите;

10. място, ден и час на провеждането на търга;

11. състав на комисията за провеждане на търга;

12. дата за провеждане на повторен търг;

13. други тръжни условия.



(3) Със заповедта по ал.2 се утвърждават тръжните документи, който съдържат:

1. препис от заповедта за провеждането на търга,с изключение на ал.2 т.11;

2. срок за транспортиране на закупената дървесина;

3. текст на обявата за провеждане на търга;

4. списък на документите, които следва да бъдат представени от кандидатите при участие в търга;

5. основанията за декласиране на участник;

6. изисквания към кандидатите.

(4) Търгът се оповестява публично най-малко 7 дни предварително чрез обява по местният радиовъзел. В обявата се вписват данните по ал.2 т.1 – 10 ,12 и 13.

(5) В срока по ал.4 обявата за търга се поставя в общината и в сградата на „Общински имоти” ЕООД.

(6) Повторният търг се провежда до 3 дни след датата на първият търг на същото място и в същия час.

(7) Участниците в търга представят следните документи:

1. документ за внесена гаранция за участие;

2. документ за самоличност на физическото лице – участник или представител на търговеца при провеждането на процедурата;

3. удостоверение за вписване в ТР или удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация, когато кандидатът не е вписан в ТР по закона за ТР.



(8) За провеждането на търга се прилагат съответно разпоредбите на чл.6ж.

(9) За спечелил търга се обявява кандидатът предложил най- висока цена. Когато при търг с тайно наддаване двама и повече кандидата предложат една и съща цена, търгът продължава с явно наддаване между тях. В случай, че участниците в търг с тайно наддаване не наддават, спечелилият се определя от комисията чрез жребий.

(10) За проведеният търг комисията съставя тръжен протокол в 4 екземпляра – един за купувача, един за класиралия се на второ място и два за продавача.

(11) Резултатите се обявяват на мястото за обяви в сградата на общината.

(12) Дървесината се предава на купувача след плащане на цената. Собствеността върху дървесината преминава върху купувача с подписването на приемателно – предавателен протокол по образец утвърден от кмета на Общината.

(13) Ако включената в търга дървесина не е продадена, цената може да се намали да 10 %. Предложението за промяна на началната тръжна цена се прави от председателя на тръжната комисия до кмета на Общината.

(14) В случаите по ал.13, кметът на Общината издава заповед с която определя дървесината за продажба до явяването на първия по време купувач. Заповедта се поставя на мястото за обяви в сградата на Общината.

(15) Явилият се купувач следва да плати цената в срок до 3 работни дни.

(16) Когато за дървесината не се яви купувач в срок от 30 дни, кмета на Общината или упълномощено от него длъжностно лице определя реда за разпореждане с нея.

Чл.6 р (1) Размерът на гаранцията за участие е 10 % от началната цена, а размерът на стъпката е от 5 до 10 % от началната цена.

Чл.6 с (1) Продажбата по чл. 6о ал.2 т.2 се извършва при спазване на следните условия:

1. спечелилият търга заплаща предложената цена в срок до 3 работни дни от датата на обявяване на резултатите;

2. ако плащането не се извърши в срока по ал.1, гаранцията за участие се задържа и се предлага на следващия по ред кандидат да заплати предложената от него цена;

3. ако и втория по ред кандидат не извърши плащането в определения срок, тръжната комисия отбелязва със забележка в тръжния протокол, че дървесината не е продадена;

4. закупената дървесина следва да се транспортира от купувача в срока, посочен в условията за провеждането на търга, който не може да бъде по-малък от 3 дни. След този срок купувачът дължи магазинаж съгласно определените тръжни условия;

5. връщането на внесената гаранция за участие с изключение на гаранцията на спечелилия и класирания на второ място се извършва по нареждане на председателя на тръжната комисия след подписване на протокола.



Чл.6т (1) Търг с тайно наддаване се обявява при условие и по ред за провеждане на явен търг съгласно чл.6п, чл.6р и чл.6с.

(2) При търгове с тайно наддаване офертите се депозират преди процедурата в Общината без да се отварят пликовете, като се вписват в регистър по образец одобрен от кмета на Общината. При приемане на офертата на приносителя се издава документ върху който се отбелязват датата и часът на подаването й.

(3) Офертите се депозират в запечатан не прозрачен плик. Върху него се записват името на офериращият и пълното наименование на обекта на търга. В плика се поставят:

1. документи по чл.6е ал.11 с изключение на тези по т.8 и 9;

2. офертата за цена, изписана цифром и словом за всеки обект поставена в отделен непрозрачен запечатан плик,обозначен с надпис „Офертна цена”, номерът на обекта и името на кандидата.

(4) Кандидат, който участва за няколко обекта в една тръжна сесия, представя на комисията:

1. един комплект документи по чл.6 е ал.11 т3 -7;

2. заявление по чл.6ж ал.1 и документи по чл.6 е ал.11 т.1 и 2 за всеки отделен обект.

(5) Участниците в търга с тайно наддаване нямат право да подават повече от една оферта за един обект.

(6) След изтичането на срока за подаване на офертите се изготвя извлечение от регистъра, което заедно с пликовете се предоставя на председателя на комисията. Председателя обявява откриването на търга и проверява дали са изпълнени условията за провеждането му.

(7) Участниците в търга или техни упълномощени представители могат да присъстват при отварянето и разглеждането на офертите за цена.

(8) Офертите за цена се подписват най-малко от 3 членове на комисията.

(9) Редовно подадените оферти се класират в низходящ ред според размера на предложената цена за всеки обект.

(10) За резултатите от работата на комисията се изготвя протокол, който се утвърждава от органа открил процедурата.

(11) Когато при търг с тайно наддаване в срока за подаване на предложенията е подадена само една оферта, комисията я отваря и обявява кандидата за спечелил обекта, когато офертата му е изготвена в съответствие с условията за провеждане на процедурата.

(12) В случай, че двама или повече кандидати са предложили еднаква най-висока цена, председателя на комисията обявява резултата вписва го в протокола и определя срок за провеждането на явен търг между тези кандидати.

(13) Председателят на комисията уведомява писмено или по факс участниците, предложили еднаква най- висока цена, за деня и часа за провеждането на явния търг по ал.12.

(14) Явният търг по ал.12 се провежда по реда на чл.6п, като наддаването започва от предложената от тях цена със стъпка на наддаване от 5 до 10 % от тази цена.

(15) Резултатите от проведеният явен търг се отразяват в протокола по ал.10.

(16) Въз основа на утвърдения протокол от проведената процедура органът по ал.10 издава заповед за класиране на кандидатите за всеки обект.

Чл.6у (1) Дърводобивните и дървопреработвателните предприятия по чл. 57 ал.6 от ЗГ подават заявления за добив на дървесина до кмета на Общината. Заявленията се подават до 30 октомври на годината, предхождаща извършването на добива и в него се посочва количеството дървесина по категории и /или асортименти, които предприятието желае да добие. Към заявлението се прилагат следните документи:

1. удостоверение за вписване в ТР или удостоверени за актуално състояние на съдебната регистрация,когато кандидатът не е вписан в ТР по закона за ТР;

2. документ за въвеждане в експлоатация на обекта в който се извършва преработката на дървесината, издаден от компетентните органи;

3. декларация за количеството дървесина и / или асортименти, добита или преработена от предприятието през последната година.



(2) Дървесината която се предлага за добив се определя въз основа на получените заявление по ал.1 до 30 октомври по решение на Общинския съвет Омуртаг.

(3) Определените количества за добив се обявяват на мястото за съобщения в сградата на Общината до 31 януари на съответната година.

(4) Възлагане на добива на дървесина се осъществява при условията и по реда на закона за обществените поръчки, като в решението за откриване на процедурата, възложителят включва изискване кандидатите да отговарят на условията по чл.57 ал.6 от ЗГ.

Чл.7 (1) Правоимащите лица по чл.57 ал.9 от ЗГ / физически лица / ползват дървесина от Общинските гори по такса на корен по списъци изготвени от кметовете на населени места в съответствие с определеният им лимит от ОбС –Омуртаг .

(2) В списъците по ал.1 заверени по съответния ред се вписват трите имена постоянния адрес на не повече от един член на домакинство, както и количеството дървесина, което има право да получи.

(3) Правоимащите лица по чл.57 ал.9 и 10 от ЗГ ползват правата си, когато не могат да задоволят личните си нужди с дървесина от собствените им гори.

Чл.8 (1) Ползване на дървесина по такса на корен от лицата по чл.57 ал.9 и 10 от ЗГ може да се извършва при:

1. провеждане на отгледни сечи във високостъблени гори с възраст до 60 г.;

2. санитарни сечи;

3. събиране на суха и паднала дървесина от единично пръснати дървета;

4. провеждане на сечи в издънковите гори за превръщане в семенни и в нискостъблени гори;

5. изсичане на подлес,събиране на листников фураж и вършина;

6. почистване на сечища и просеки;

7. усвояване на дървесина от изключени площи от ОбГФ;

8. усвояване на дървесина от площи от ОбГФ, върху който е учредено право на ползване и / или сервитути.

(2) Ползването на отпадъчната дървесина от ОбГФ по реда на чл.7 ал.1 се разрешава след приключване на сечта и освидетелстване на сечищата.

Чл.9 (1) Ползвателите на дървесина са длъжни:

1. да секат само маркираните за сеч дървета или дърветата в границите на определеното сечище съгласно позволителното за сеч;

2. да запазват от повреди не маркираните дървета ,подраста и младиняка;

3. да пазят граничните знаци и марките на маркираните дървета за сеч;

4. да повалят дърветата така, че да пазят от задръстване пътищата, реките, каналите, граничните линии, просеките и други;

5. правилно да разкройват повалените стебла с оглед добиването на най-ценните сортименти;

6. да отсичат всички маркирани дървета, а при гола сеч - всички дървета върху площта на сечището без оглед на дървесния вид, качеството на дървесината, теренните условия, без забранените за сеч дървета указани в позволителното за сеч.

7. да спазват установените правила и изисквания за техническа и пожарна безопасност при работа в горите;

8. да извозват или спускат дървесната маса само по определените от лицензираният лесовъд на дружеството пътища и места до временните складове с одобрен технологичен план;

9. да заравят своевременно ямите образувани при изваждане на пънове и борина.



Чл.10. (1) Дърветата се секат ниско до земята. Височината на пъна, мерена от горната му страна не трябва да надвишава 5 см - за пънове с диаметър до 20 см и 10 см за пънове с диаметър над 20 см. Ограничението за височината на пъна не се отнася при провеждане на сечи без материален добив.

(2) При сеч в издънкови насаждения предвидени за издънково възобновяване не се допуска засичане на дърветата от двете страни, както и унищожаване на пъновете.

(3) Посоката на поваляне на дърветата се определя съобразно наклона на дървото, наклона на терена, посоката на извоза, наличния подраст и околните стоящи дървета. При поваляне на дърветата задължително се спазват правилата за безопасна работа.

(4) Дървата се складират върху подложки на отседливи места в правилни правоъгълни фигури с плътно нареждане, като дебелите им краища се поставят в противоположни посоки.

(5) Когато при сечта и извоза е налице опасност от повреждане на други стоящи на корен не маркирани дървета, те следва да бъдат защитени от ползвателя по подходящ начин с подръчни материали.

(6) При не изпълнение на условията за сеч и извоз установено от комисия включваща представители на ДГС, Община Омуртаг, „Общински имоти” ЕООД в присъствието на ползвателя, отразено в констативен протокол, директорът на ДГС със заповед може да спре сечта и извоза на добитата дървесина до отстраняване на нарушенията констатирани с протокола.

(7) Дървените материали от сечищата се извозват и спускат до временните складове по определените пътища и спускове съобразно технологичния план.

(8) През периода април- октомври ползвателите на букова дървесина са длъжни да я транспортират от временен склад в срок до един месец след сечта.

(9) Извозената дървесина на временен склад се подреждат и складират върху подложки по сортименти.

(10) При измерване на добитата дървесина в сечището или на временните складове ползвателят води опис и отбелязва с траен знак кубатурата върху челата на материалите.

Чл.10а (1) Извозът на добита от горите дървесина се извършва по горски пътища ,въжени линии и спускове по начин, който не уврежда почвата и не причинява повреди на оставащите дървета и на съществуващия подраст, на пътните платна и на съоръженията в горите при спазване изискванията на чл.10 ал.5.

(2) Не се допуска движение на верижни машини по пътища с трайна настилка в ОбГФ.

(3) Изграждането на временни извозни пътища и спускове се извършва при наличието на технологичен план и скица, одобрени от директора на ДГС, като срокът за изграждане се определя в позволителното за сеч. Изградените извозни пътища и спускове се закриват с протокол изготвен от комисия, включваща представители на ДГС и на дружеството. Закриването на извозни пътища и спускове се извършва в присъствието на ползвателя.

Чл.11 (1) Документите за транспортиране на дървесина се издават ръчно или чрез електронно устройство / терминал/.

(2) Електронните устройства се използват след регистрацията им в ДГС- Омуртаг.

(3) Извън случаите по чл.59 ал.12, 13 и 15 от ЗГ необработения дървен материал се транспортира придружен с документ издаден от собственика респективно от лицензираният лесовъд на дружеството, от обекта от който се експедира дървесината.

(4) Екземпляр от издадените документи за транспортиране на дървесина се отчитат в ДГС – Омуртаг в срок до 1 месец от издаването им, придружени с опис по образец. Описът се заверява от управителя на дружеството .

(5) Лицата по чл.59 ал.15 т.2 и 3 от ЗГ получили превозни билети или електронни устройства заплащат само стойността на издадените билети. След експедиране на дървесината електронните устройства и не използваните превозни билети се връщат в касата на дружеството.

Чл.12 (1) ДГС – Омуртаг издава позволителни за сеч и извоз до временен склад, изготвени по образец, на Община Омуртаг или управителя на дружеството, и на лицензираният лесовъд.

(2) В позволителното за сеч и извоз до временен склад се определят сроковете за сеч и извоз, като позволително се издава за всеки отдел и под отдел или имот по-отделно.

(3) По уважителни причини сроковете за сеч по ал.2 могат да бъдат продължавани до 3 месеца, но не по – късно от 31 декември на същата година.

(4) По уважителни причини сроковете за извоз могат да бъдат продължавани до 3 месеца, а за буковите материали до 1 месец.

(5) Сроковете за сеч и извоз се продължават от РДГ- Шумен.

(6) Продължаването на сроковете за сеч и извоз до временен склад се разрешава въз основа на заявление, подадено не по късно от 10 дни преди изтичането на сроковете от лицето, на което е издадено позволителното.

(7) Продължаването на сроковете за сеч и извоз се вписва от ДГС във всички екземпляри в позволителното.

(8) Общият срок за сеч и извоз за едно насаждение не може да бъде по-дълъг от 18 последователни масеца.

(9) Позволителните за сеч и извоз до временен склад се издават на основание утвърден от ДГС технологичен план по образец.

(10) При извършването на сечта и извоза, ако се налагат промени на утвърдения технологичен план, измененията се одобряват от директора на ДГС.

(11) Въз основа на издаденото позволително по ал.1 на ползвателите по чл.57 ал.9 и 10 от ЗГ се издава позволителна сеч по образец.

(12) Извозът от временен склад на отсечената и складирана дървесина на физическите лица по такса на корен по чл.57 ал.9 и 10 от ЗГ се извършва след издаване на позволително за извоз по образец.

(13) Извозът на вършината и отпадъчната дървесина се извършва след издаване на позволително за извоз.

(14) Почистването на сечищата се извършва едновременно със сечта и продължава до приключване извоза на дървесината до временните складове. Сечищата се почистват съгласно указанията дадени в позволителното за сеч.

(15) Сечищата се почистват по един от следните начини:

1. събиране на отпадъците и изнасянето им извън сечищата;

2. събиране на отпадъците на купчини в сечищата;

3. разхвърляне на отпадъците по цялото сечище;

4. нареждане на отпадъците по хоризонталите във вид на ленти и ивици или по извозните пътища;

5. изгаряне на отпадъците в сечището.



(16) При неизпълнение на изискванията за сечта и почистването на сечищата директорът на ДГС въз основа на констативен протокол има право със заповед да спре сечта и извоза на добитата дървесина.

Чл.13 (1) Сечищата се освидетелстват до 30 дни след изтичането на срока за извоз:

  1. от общината за гори с площ на имота, по-голяма от 500 хектара;

  2. от ДГС за горите извън посочените по т.1.

(2) При невъзможност за освидетелстване на сечището поради непреодолими природни условия освидетелстването се извършва до 10 дни след нормализиране на условията.

(3) За резултата от освидетелстване на сечището се съставя констативен протокол:

1.от Общината в случаите по ал.1, т.1;

2. от представител на ДГС в случаите на ал.2, т.2.

(4) В констативния протокол по ал.3 се отразяват всички данни за изпълнението на задълженията по позволителното. В случаите по ал.1 т.1 констативният протокол се подписва от горския надзирател на дружеството.

(5) За всяко сечище в ДГС се води досие по години.

(6) Към досиетата по ал.5 за сечища се прилагат:

1. сортиментна ведомост и / или карнет опис на маркираната дървесина със скица на извозните пътища;

2. констативен протокол за извършена проверка на маркирането;

3. технологичен план;

4. позволително за сеч;

5. опис на превозните билети;

6. опис на позволителните за извоз;

7. констативен протокол за освидетелстване на сечището.



(7) РДГ- Шумен извършва контролни проверки на освидетелстваните сечища в териториалния обхват на дейност на всяко ДГС.
Глава четвърта
Странични ползвания

Чл.14 Странични ползвания от всички гори, както и от земите от Общинския горки фонд са: добивът на борина, сено, лико, семена, събирането на: гъби, билки/ стръкове, грудки, корени, коренища, листа, семена, цветове, пъпки и др./ лишей и мъхове, горски плодове, дървесна зеленина / иглолистна и широколистна/, новогодишни елхи, пръчки / върбови, лескови и дрянови /, листников фураж, др. растения, животни, които не са дивеч, паша на селскостопанските животни, инертни материали и други подобни без ползване на дървесина.

Чл.15 Позволително за страничните ползвания от ОбГФ се издава от ДГС, срещу документ за платена такса в Община Омуртаг.

Чл.16 (1) Страничните ползвания от ОбГФ не трябва да се извършват по начини и със средства водещи до увреждане или унищожаване на популациите и на местообитанията и до изтощаване на ресурсите.

(2) Не се допуска ползване на защитени със закон растителни и животински видове, както и ползване на защитени територии, ако определеният с нормативен акт режим не позволява това.

Чл.17 Позволителното за странични ползвания от ОбГФ е лично и правата по него не могат да се преотстъпват на трети лица. Позволителното се предоставя на купувача за доказване на законния произход на добити продукти, които са предмет на покупко-продажбата.

Чл.18 Позволителното за паша се издава по образец, утвърден със заповед на председателя на ДАГ.

Чл.19 (1) Пашата на селскостопански животни във всички гори и земи от ОбГФ се допуска съгласно ЛУП, планове и програми.

(2) Пашата се извършва само в указаните в позволителните места.

(3) Пътищата за прокар и водопой на селско стопански животни, минаващи през забранени за паша участъци се определят с ЛУП, планове и програми.

Чл.21 (1) Забранява се пашата на домашни животни във:

1.базите за интензивно стопанисване на дивеча;

2.защитени територии, ако това изрично е указано с нормативен акт или в заповедта за обявяването им.

(2) Забранява се нощната паша в горите и пашата без пастир.

(3) Пашата на кози се допуска само със самостоятелни стада.

Чл.22 Страничните ползвания се контролират и отчитат от Държавната агенция по горите, от РДГ, от ДГС и от лесничеите на дружеството.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл.53, ал.4 от Закона за горите и чл. 80, ал. 8 от Правилника за прилагане на Закона за горите .

§ 2. За неуредени в наредбата случаи се прилагат Закона за горите, Правилника за прилагане на Закона за горите и разпоредбите на българското законодателство като цяло.

§ 3. Контролът по изпълнение на Наредбата се възлага на Кмета на община Омуртаг.

§ 4. Тази Наредба отменя Наредбата за ползвания на горите от Общински горски фонд на община Омуртаг.

§ 5. Наредбата е приета с решение № 208/ 14.04.2009 г. на Общински съвет гр.Омуртаг.

Председател на ОбС – Омуртаг:



/д-р Метин Исмаил/





Каталог: raw -> uploads -> obsnar
uploads -> Избирателен списък (за публикуване на интернет страницата на общината)
uploads -> Избирателен списък част I (за публикуване)
obsnar -> Наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община Омуртаг Глава първа общи положения
obsnar -> Общински съвет омуртаг
obsnar -> За организация и безопасност на движението в община омуртаг глава І. Общи положени
obsnar -> Територията на община омуртаг
obsnar -> Н а р е д б а з а у п р а в л е н и е на общинските пътища в община омуртаг


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница