Н а р е д б а за символиката на Община Видин



Дата22.01.2019
Размер345 Kb.
#111409



Н А Р Е Д Б А
за

символиката на Община Видин

Септември 2008 год.

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.   Настоящата наредба урежда вида, съдържанието, начина на използване, реда на избор и връчване на символите, званията и наградите на Община Видин в тържествени случаи и по специални поводи.

Чл.2. /1/ Символите, званията и наградите, обект на наредбата са в йерархична последователност и взаимообвързаност.

  /2/ Символи на Община Видин са:

    1. Знаме на град Видин

    2. Герб на град Видин

    3. Печат на град Видин

    4. Ключ на град Видин

    5. Почетна книга на Община Видин



  1. Кметска огърлица

  2. Девиз

  3. Химн на Видин.

  /3/ Звание “Почетен гражданин на град Видин и общината”

  /4/ Награди на Община Видин са:

    1. Награда за литература и изкуство ”Михалаки Георгиев”

    2. Награда на Общинския съвет – почетен знак ”За граждански принос”

    3. Награда за обществена инициатива ”Бърни Бончев”

    4. Грамота на Община Видин



  1. Почетен знак на град Видин

  2. Значка на град Видин

Чл.3.   Символите по чл.2 ал./2/, точки 1,2,3 и 6 са уникални. Изработват се в единичен екземпляр. Оригиналите се съхраняват от кмета на Община Видин.

Чл.4.   Удостояването на граждани по чл.2, ал./3/ става с решение на Общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой общински съветници.

Чл.5.   Удостояването на граждани по чл.2, ал.4, т.2 става с решение на Общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой общински съветници.

Чл.6. /1/ Предложения в Общинския съвет за удостояването на граждани по чл. 4 и чл. 5 се правят от Временна комисия по символиката, чийто състав се утвърждава от Общинския съвет за мандата.

  /2/ Предложението на Временната комисия по символика се публикува в средствата за масова информация най-малко 1 (един) месец преди внасянето му в Общинския съвет.

Чл.7.  Удостояването на граждани по чл.2 ал. /4/, точки 1 и 3 става по решение на обществени комисии, утвърдени от Общинския съвет за мандата.

Чл.8.  Удостояването на граждани по чл.2, ал.4, точки 4 и 5 става със заповед на кмета на общината.
ГЛАВА ВТОРА

Раздел първи ”Символи”

Знаме на град Видин

Чл.9.   Знамето на град Видин е символ с първостепенно значение и изразява самоуправлението на Видин и общината и демократичните принципи, които го характеризират.

Чл.10. /1/ Цветът на знамето е бял, в центъра е поставен гербът на гр. Видин. Знамето на град Видин има правоъгълна форма. В средата на знамето е извезан герба на Видин.

  /2/ Материалите за изработване да отговарят на изискванията на българския държавен стандарт.

Чл.11.   Знамето на град Видин е прикрепено към дръжка, изработена от твърда дървесина, която завършва в горния край със специален накрайник – пика. Същата включва сребърен венец, средата на който е разположен изправен двустранен златен лъв.

Чл.12.   Оригиналът на знамето на град Видин се изработва като уникат и се съхранява в кабинета на кмета на общината.

Чл.13.   Знамето на град Видин се поставя:

  /1/ в заседателните зали на Общинския съвет и общинската администрация;

  /2/ в кабинета на Председателя на Общинския съвет;

/3/ в ритуалните зали на общината, заедно с герба и знамето на Република България

Чл.14.   Участието на знамето в чествания, тържества и други може да се осъществява в следните случаи:

  /1/ Национален и официални празници на РБългария.

  /2/ Празника на Видин – Димитровден, 26 октомври.

  /3/ Чествания на годишнини от събития с изключителна роля в историята на град Видин.

Чл.15.   Знамето на град Видин може да бъде издигано на други определени места на територията на града и общината, във връзка с чл.14 ал./1/ и ал./2/ и е обект на специално изготвен и одобрен ритуал, съобразен с изискванията на официалния протокол на РБългария.

Чл.16. /1/ Знамето на град Видин се изнася от знаменосец и двама асистенти. Същите се предлагат от Кмета на общината и избират на заседание на Общинския съвет в навечерието на Празника на град Видин – Димитровден, и имат мандат за 1 /една/ година.

  /2/ По време на придружаване Знамето на град Видин, определените по ал./1/ лица носят специални ленти с цветовете на знамето /преметнати през дясното рамо/.

Чл.17.   При провеждане на масови мероприятия или изработване на паметни предмети (албуми, папки и други) Знамето на град Видин може да се печата само с решение на Общинския съвет.

Чл.18. /1/ Знамето на град Видин не може да се дарява на други населени места в страната и в чужбина.

  /2/ В особени случаи, с решение на Общинския съвет, то може да се предостави за издигане в горе упоменатите места, но подлежи на връщане след приключване на проявата.

Чл.19.   Забранява се използването на тиражирани варианти на Знамето на гр.Видин за политически, религиозни, етнически и шовинистични послания.

Чл.20.   Забранява се използването на знамето на гр. Видин или елементи от него във всички случаи на търговска реклама, запазени марки и други дейности на физически и юридически лица.

Чл.21.   Знамето на гр. Видин е йерархично подчинено по смисъл и значение на Националното знаме на Република България.
Герб на град Видин

Чл.22.   Гербът на град Видин изразява неговата идентичност и връзката на традиции, минало и настояще.

Чл.23.   Гербът на град Видин има форма на щит, в горната половина, на който е разположен замъкът «Баба Вида». Долната половина е разделена на две части, като в дясната е изобразена риба, а в лявата грозд. По средата, в малък щит е представен изправен лъв, символ на принадлежността на Видин към българската държава. Най-отгоре на щита е поставена стилизирана корона «зидана корона с пет зъбера», която показва, че градът е древна столица.

Чл.24.   Гербът присъства като елемент от знамето и печата на град Видин.

Чл.25.   Гербът на град Видин има следните форми:

  /1/ пластична

  /2/ графична – черно-бяла

  /3/ графична – цветна

Чл.26.   Гербът на град Видин в пластичен вариант се поставя задължително:

  /1/ в заседателната зала на Общинския съвет

  /2/ в заседателната зала на общинската администрация

  /3/ на фасадата на сградата на общината

/4/ в ритуалните зали на общината заедно със знамето на община Видин и знамето на република България

Чл.27.   Гербът на град Видин може да се връчва в три форми:

  /1/ Знак с лента в цветове на знамето на Видин

  /2/ Почетен знак

  /3/ Значка

Чл.28.   Гербът на град Видин под формата на “Знак с лента в цветовете на знамето на Видин” се връчва на удостоените със званието “Почетен гражданин“ на град Видин и общината.

Чл.29. /1/ Гербът на град Видин под формата на “Почетен знак”, “Значка” и «Плакет» се връчва от кмета на общината с негова заповед за принос в развитието на град Видин и общината.

  /2/ На удостоения/та/ със “Значка”се връчва удостоверение, което съдържа: Номер по ред, номер на заповедта на кмета на общината, във връзка с чл.29, ал.1, номер под който е записано името му /й/ в “Почетната книга на град Видин”.

  /3/ “Значка” се връчва на избраните общински съветници при полагане на клетва пред Общинския съвет.

Чл.30.   Гербът в графичен вариант – цветно изображение се поставя задължително на:

  /1/ Покани за официални събития – чествания, тържества, церемонии, организирани от общинската администрация и общинския съвет.

  /2/ Официални документи, които се подписват от кмета на общината и председателя на Общинския съвет.

  /3/ Удостоверения за почетно гражданство на град Видин.

  /4/ Бланки – изходяща кореспонденция на Община Видин за държавни институции, международни организации и посолства.

Чл.31.   Гербът в графичен вариант – черно-бяло изображение се поставя задължително на бланки на Община Видин за изходяща кореспонденция освен случаите посочени в чл.30 ал./4/.

Чл.32.   Гербът на град Видин се поставя на входно-изходните пътни артерии в светлоотразяващ вариант.

Чл.33.   Недопустимо е използването на Герба на град Видин в различните му форми за търговски, рекламни, политически, религиозни, етнически и шовинистични цели.
Печат на град Видин

Чл.34.   Печатът на град Видин има кръгла форма с диаметър 4 см. и композиция, която включва пластичен герб на град Видин и текст: “Република България” (в горната половина) и “Видин”( долу) и се съхранява от кмета на общината в специален сейф.

Чл.35.   Печатът на град Видин се полага след подписите на кмета и/или председателя на Общинския съвет върху оригинала на:

  /1/ Споразумения, договори и други официални документи с важно дългосрочно и представително значение за град Видин и общината.

  /2/ Всички пълномощни за представяне на град Видин и общината на международни прояви и участия в отношенията с други държави, организации и сдружения.

  /3/ Удостоверенията за присъждане званието “Почетен гражданин” на град Видин и общината.

  /4/ Препис-извлечения от решения на Общинския съвет за удостояване със званието “Почетен гражданин” на град Видин и общината и връчване на наградата на Общинския съвет – почетен знак “За граждански принос”.

  /5/ Грамоти, издавани за особени заслуги към град Видин.

/6/ Други документи с представителен за община Видин характер или изискуеми по закон.

Чл.36.   Печатът на град Видин не се поставя върху документи от административно-делови характер и приетите нормативни, и поднормативни актове от Общинския съвет. Върху такива документи се поставя обикновен печат.


Ключ на град Видин

Чл.37. /1/ Ключът на град Видин е изработен от месинг и е стилизиран вариант на ключа на Видинската крепост «Баба Вида».

/2/Символичният ключ се връчва на кмета на Общината при встъпване в длъжност, след полагане на клетва пред Общински съвет.

  /3/ Ключът на града се предава от кмета на общината при встъпване в длъжност на новоизбрания кмет по утвърден церемониал.

  /3/ Ключът на града в сувенирна форма се връчва при определени поводи от кмета на общината, в знак на гостоприемство на държавни ръководители, кметове на побратимени градове и други официални представители на чужди държави, за изключителните им заслуги към България и Видин, в знак на гостоприемство, добра воля и желание за сътрудничество.
Почетна книга на Община Видин

Чл.38.   В Почетната книга на Община Видин се отразява хронологията на съществени и значими приноси на български и чуждестранни граждани в развитието на Видинска община като самоуправляваща се териториална единица.

Чл.39.   Почетната книга на Община Видин е в две форми:

  /1/ ”Златна книга на Видинска община” (продължение на “Златна книга на Видинска градска община”)

  /2/ “Книга на почетните граждани“.

Чл.40.   Почетната книга на град Видин в двете й форми се изработва в еднакви по форма томове с номерирани листа и изобразен герб на град Видин на предната корица.

Чл.41.   В “Златната книга на Видинска община” се съхраняват собственоръчно изразените лични впечатления и мнения на почетните граждани и гости на град Видин и общината.

Чл.42.   Право на вписване в “Книгата на почетните граждани” имат:

  /1/ Удостоените със званието “Почетен гражданин” на град Видин и общината.

  /2/ Носителите на наградите на Община Видин.

  /3/ Носителите на наградата на Общинския съвет – почетен знак “За граждански принос”.

  /4/ Изявени личности с принос за развитието на Община Видин от страната и чужбина.

  /5/ В “Книгата на почетните граждани” се вписват трите имена на удостоения, номера на решението на Общинския съвет, номера на заповедта на кмета на общината, мотивите, основанията и поводът за това.

Чл.43.   Почетната книга на Община Видин се води и съхранява от упълномощено лице със заповед на кмета на общината.


Кметска огърлица

Чл.44.   Кметската огърлица е “символ на местната власт”, на отговорност и приемственост.

Чл.45.   Кметската огърлица е сребърна цеп с герба на град Видин върху лаврови клонки.

Чл.46.   Кметската огърлица се предава от кмета на общината при встъпване в длъжност на новоизбрания кмет по утвърден церемониал.

Чл.47.   Кметската огърлица се носи от кмета на общината на тържествени заседания на Общинския съвет, прояви по случай Празника на Видин – Димитровден и други официални поводи.

Раздел втори

Звание “Почетен гражданин на град Видин и общината”
Чл.48.   Удостояването със звание “Почетен гражданин на град Видин и общината” става с решение на Общинския съвет, прието с квалифицирано мнозинство, съгласно чл.4.

Чл.49. /1/ Предложение за удостояване със званието “Почетен гражданин на град Видин и общината” могат да правят:



  1. Кметът на Община Видин.

  2. Председателят на Общинския съвет на Община Видин.

     3. Ръководителите на групите общински съветници.

    4. Председателите на ПК на Общинския съвет и общински съветници.

    5. Обществени комисии и творчески съюзи.

  /2/ Временна комисия по символиката, съгласно чл.6 обсъжда направените предложения като номинира кандидатите и ги внася за утвърждаване от Общинския съвет.

Чл.50.   За почетни граждани на град Видин и общината могат да се предлагат неосъждани български и чуждестранни граждани, които:

  /1/ Имат съществен принос в развитието на Община Видин и /или/ Република България.

  /2/ Са носители на високи държавни и международни отличия.

  /3/ Са проявили героизъм и хуманност в екстремни или аварийни ситуации.

  /4/ Са дарители, чиито жестове са с непреходна стойност за града и общината.

  /5/ Имат и особени заслуги от обществена значимост.

/6/ Дългогодишна обществено-полезна дейност и дейности, свързани с развитието на гражданското общество

Чл.51.   Предложението по чл. 49, ал.1 трябва да бъде обосновано, мотивирано и да съдържа всички необходими сведения за лицето.

Чл.52.   На носителя на званието “Почетен гражданин на град Видин и общината” се връчва:

  /1/ Почетен знак с лента в цветове на знамето на град Видин.

  /2/ Значка.

  /3/ Диплом.

  /4/ Карта на почетния гражданин.

Чл.53.   Връчването на званието “Почетен гражданин на град Видин и общината” става ежегодно, на тържествено заседание на Общинския съвет, посветено на Празника на Видин – 26 октомври, ДИМИТРОВДЕН или при други поводи с решение на Общинския съвет.

Чл.54.   Името на носителя на званието ”Почетен гражданин на град Видин и общината” се вписва в “Книгата на почетните граждани” на основание чл. 42 от настоящата Наредба.

Чл.55. /1/ Носителят на званието “Почетен гражданин на град Видин и общината” има право:

    1. Да бъде включван в състава на представителни делегации при посещения в страната и чужбина;

    2. Да участва на заседания на Общинския съвет с право на съвещателен глас;

    3. Да участва в работни срещи, чествания, фестивали и други мероприятия организирани в град Видин и общината;

  /2/ Общинската администрация се задължава:

    1. Да отправя покана към почетните граждани за участие във всички официални прояви на територията на Община Видин.

    2. Да организира поклонение в залата на Общинския съвет и поеме всички разходи при смърт, освен ако близките им не желаят това.

    3. Да полага грижи и охрана на паметните плочи на почетните граждани на град Видин и общината.

Чл.56.   Решението на Общинския съвет за удостояване със званието “Почетен гражданин на град Видин и общината” се връчва на вносителя на предложението и лицето, удостоено с това отличие.

Чл.57.   Званието “Почетен гражданин на град Видин и общината” може да бъде отменено само с решение на Общинския съвет в случаите, когато притежателят му:

  /1/ е осъден за престъпления от общ характер.

  /2/ с действията си петни авторитета и доброто име на града, общината и държавата.

  /3/ изразява с писмена молба желанието за това.

Чл.58.   При загуба или неумишлено унищожаване на връчената карта на почетния гражданин по чл.52 ал./4/ се издава нова след писмена молба от притежателя му.
Раздел трети

Награди на Община Видин


Чл.59.   Награди на Община Видин са:

  /1/ Награда за литература и изкуство “Михалаки Георгиев”.

    1. Присъжда се за постигнати високи художествени резултати в областта на литературата и изкуството, на творци със значителен принос за духовното развитие на Видин и Видинския край.

    2. Обявява се на тържествена церемония в навечерието на Празника на Видин – Димитровден.

    3. На наградените се връчват:

      а/ почетен знак с образа на Михалаки Георгиев;

      б/ грамота на Община Видин съгласно чл.2, ал./4/, т.8 .

      в/ парична награда от 1000 /хиляда/ лева.

    4. Името на носителя на наградата ”Михалаки Георгиев” се вписва в лауреатската книга.

    5. Носителят на наградата се определя от обществена комисия, съгласно чл.7, която:

      а/ определя реда, условията и сроковете за внасяне на предложения;

      б/ с тайно гласуване с квалифицирано мнозинство ( 2/3 от списъчния състав на комисията) определя носителя на наградата.

    6. По предложение на обществената комисия може да не се присъди награда.

    7. Не могат да бъдат предлагани лица, на които наградата вече е присъждана.

    8. Наградата “Михалаки Георгиев” не се присъжда посмъртно (освен в особени случаи – ако събитието е настъпило междувременно).

  /2/ Награда на Общинския съвет – Почетен знак “За граждански принос”.

    1. Присъжда се за личният принос и родолюбивите начинания на гражданите за ефективно решаване на местните проблеми, за действия и прояви на висока гражданска отговорност.

    2. Обявява се на тържествено заседание на Общинския съвет, посветено на Празника на Видин – Димитровден.

    3. На наградените се връчват:

      а/ почетен знак “За граждански принос” – плакет ”Герб на община Видин”

      б/ грамота на Общинския съвет

      в/ парична награда от 1000 /хиляда/ лева.

    4. Временната комисия по символиката на Общинския съвет съгласно чл.6:

      а/ определя реда, условията и сроковете за внасяне на предложения;;

      б/ обсъжда направените предложения като номинира кандидатите и ги внася за утвърждаване от Общинския съвет.

  /3/ Награда за стопанска инициатива ”Бърни Бончев”.

    1. Присъжда се на бизнесмени, ръководители на фирми и организации, осъществяващи дейност на територията на Община Видин, за постигнати резултати в стопанската дейност през годината.

    2. Обявява се на тържествена церемония в навечерието на Празника на Видин – Димитровден.

    3. На наградените се връчват:

      а/ почетен знак с образа на Бърни Бончев

      б/ диплом

      в/ парична награда от 1000 /хиляда/ лева.

    4. Носителят на наградата се определя от обществена комисия съгласно чл.7 от Наредбата.

    5. Комисията определя реда, сроковете и начините за оценка на предложенията, на базата на данни от ТСБ, ТДП и РУСО относно:

      а/ печалба;

      б/ изпълнение на задълженията към общината и държавата /данъци, осигурителни вноски и други/;

      /в/ привличане на чужди инвестиции;

      /г/ въвеждане на прогресивни технологии;

      /д/ социална стабилност.

    6. Комисията с тайно гласуване с квалифицирано мнозинство определя носителя на наградата.

    7. По предложение на обществената комисия може да не се присъди награда.

  /4/ Грамота на Община Видин

    1. Грамотата е официален документ, който се издава от Община Видин на български и чуждестранни граждани:

      а/ дейци на образованието, науката и културата, чиито постижения са съществен принос в издигане духовната развитие на Община Видин;

      б/ автори на литературни, музикални, художествени и други творби, посветени на град Видин;

      в/ спортисти и спортни деятели за изключителни заслуги в областта на спорта и физическата култура;

      г/ на НПО, сдружения, асоциации, обществени организации и граждани за утвърждаване и развитие на гражданското общество;

      д/ за проявен героизъм и себеотрицание за спасяване на човешки живот и предотвратяване на престъпления;

      е/ дарители на град Видин;

      ж/ за принос в международното сътрудничество;

      з/ присъжда се при други подходящи поводи.

    2. Грамотата представлява композиционно и цветово решение на почетния знак на Видин на лента и надпис ”Община Видин, грамота”.

      а/ В грамотата се отбелязват трите имена на притежателя, поводът и заслугите за нейното присъждане.

    3. Удостояването с грамота става съгласно чл.8 от Наредбата.

    4. Връчването става при подходящи поводи, съобразно специфичността на проявите.


  1. За издадените грамоти се води регистър, който се съхранява от упълномощено лице със заповед от кмета на общината.

  2. Инициатива за връчване на Грамотата имат:

а/ Кметът на общината

б/ Общинските съветници

в/ Кметовете на кметства

г/ неправителствени организации

д/ Обществени институции

е/ Ръководителите на културни институти

ж/ Директорите на училища и детски градини

  /5/ Почетен знак на град Видин

    1. Почетният знак на град Видин е в две форми:

      а/ знак с изображение на герба на град Видин върху лаврови листа и лента, придружен от значка;

      б/ плакет.

    2. Почетният знак с лента и значка се връчва на “Почетния гражданин” на град Видин и общината съгласно чл.52, ал.1 и ал.2.



  1. Почетният знак – плакет на град Видин може да се връчва и по поводи свързани с осъществяване на международното сътрудничество на Община Видин, юбилейни тържества, чествания и други подходящи случаи.

  2. Почетният знак в двете му форми може да се връчва и като колективно отличие.

  3. Връчването на почетния знак на град Видин се извършва от кмета на общината.

/6/ Значка на град Видин

    1. Значката на Видин представлява контурно сребристо изображение на герба на Видин върху тъмносиня основа. Тя има характер на отличие и изображението и се приема с решение на Общинския съвет.

    2. Значката на Видин се връчва на:

а/ кмета на общината;

б/ общинските съветници;

в/ кметовете на кмтства и кметските наместници;

г/ заместник-кметовете, секретаря и главния архитект на общината.



    1. Значката се носи от лицата по чл. 59, ал. 6, т. 2 при изпълнение на служебните задължения, както и по време на национални и местни празници.

    2. По предложение на кмета на общината и/или председателя на общинския съвет след решение на общинския съвет със значката се отличават:

а/ Български и чуждестранни граждани със съществен принос за развитието на община Видин и/или с особени заслуги при изпълнението на гражданския си дълг или служебните си задължения;

б/ дейци на науката, културата, образованието, спорта и др., постигнали високи резултати на международни, национални и регионални прояви;

в/ талантливи ученици и студенти, спечелили призови места в международни конкурси и олимпиади;

г/ дарители.



    1. Като знак със сувенирен и рекламен характер по утвърден със заповед на кмета на общината образец може да се връчва на участници във форуми с международен, национален, регионален или местен характер, гости на града и др.

ГЛАВА ТРЕТА

Административно наказателни разпоредби

Чл.60.   При неспазване на разпоредбите на Наредбата на физическите лица се налага глоба в размер от 50 до 500 лв., а на юридическите лица и едноличните търговци имуществената санкция е в размер от 500 до 1000 лв.

Чл.61.   Актовете за установяване на нарушенията по тази Наредба се съставят от длъжностни лица определени със заповед на кмета на общината. Наказателните постановления се издават от кмета но общината.

Чл.62.   Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Допълнителни и заключителни разпоредби
§ 1. /1/ По смисъла на тази Наредба съгласно чл.7, обществена комисия е структура, предложена от кмета на общината и утвърдена от Общинския съвет за извършване на дейност за мандата.

  /2/ Член на обществената комисия може да бъде освободен при следните обстоятелства:

    а/ преждевременно - по собствено желание;

    б/ при трайна невъзможност да участва в работата на комисията.

§ 2.   Настоящата Наредба е изготвена на основание чл.22 ал./1/ от ЗМСМА и във връзка с чл.16 и чл.21 ал./1/ т.21 от същия закон.

§ 3.   За прилагането на тази Наредба кметът на общината издава заповеди .

§ 4.   При констатирани нарушения на изискванията по смисъла на чл.17, чл.19 и чл.20 се извършва санкциониране съгласно чл.31 от ЗАНН.

Наредбата е приета с Решение №149, взето с Протокол №9/25.09.2008 год. на Общинския съвет – Видин.

Председател на Общински съвет – Видин:

/инж. Владимир Тошев/





Наредба за символиката на Община Видин стр. от



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница