Н а р е д б а за устройството и управлението на гробищните паркове и гробищните места на територията на община божурище



Дата12.03.2018
Размер87.5 Kb.
#62443
ОБЩИНА БОЖУРИЩЕ – СОФИЙСКА ОБЛАСТ

Н А Р Е Д Б А

ЗА

УСТРОЙСТВОТО И УПРАВЛЕНИЕТО НА ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ И ГРОБИЩНИТЕ МЕСТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БОЖУРИЩЕ


РАЗДЕЛ І

Общи положения



Чл.1 (1) Тази наредба урежда управлението, стопанисването и вътрешния ред в гробищните паркове и гробищните места, реда и условията за погребения, ползването и благоустройството на гробищните места и свързаните с тази цел услуги.

(2) Гробищните паркове функционират и се управляват в съответствие със законовата уредба в страната и решение на Общинския съвет

Чл.2 (1) Гробищните паркове са обществени терени със специално предназначение. Те са публична общинска собственост

(2) На територията на община Божурище действат:

*Гробищен парк – гр.Божурище



(3) Гробищните места в селата Гурмазово, Пожарево, Росоман, Златуша, Делян, Мала Раковица, Пролеша, Хераково , Белица и Храбърско са извън населените места и не отговарят на изискванията за гробищен парк.

Чл.3 Създаването на нови, разширяването или закриването на действащи гробищни паркове на територията на общината става с решение на Общинския съвет в съответствие със законовата уредба на Република България, касаеща тази дейност.

РАЗДЕЛ ІІ

Управление


Чл.4 (1) гробищните паркове на територията на община Божурище, както и намиращите се в тях сгради и съоръжения, общинска собственост се управляват, стопанисват и поддържат от изпълнителните звена на общината и от кметовете на населените места.

(2) Изпълнители по стопанисването, поддържането и експлоатацията на гробищните паркове /гробищните места/ са кметовете на населените места.

Чл.5 (1) Общината е отговорна за опазването на обществения ред на територията на гробищните паркове, както и на общинската и лична собственост на гражданите.

(2) Общината създава равни условия за всички търговски субекти, които имат за предмет на дейност организиране на тъжни ритуали.

Чл.6 Копаенето на гробове се извършва съгласно устройствен проект и след представянето на писмено разрешение за погребение от кмета на общината или от кметовете на населените места и смъртен акт.

Чл.7 Забранява се засаждането на многогодишни дървесни видове и храсти, както и изсичането на съществуващите, без разрешение на стопанисващите гробищните паркове на територията на общината.

Чл.8 Забранява се поставянето на надгробни паметници и огради върху гробовете без писмено разрешение и съгласуване от страна на общината и кметствата.

Чл.9 Забранява се изхвърляне на отпадъци извън определените да това места.

Чл.10 Забранява се пашата на животни в гробищните паркове.

Чл.11 забранява се паленето на открит огън в района на гробищните паркове, както и оставянето на незагасени свещи и пожаронеобезопасени кандила върху гробовете без надзор.

Чл.12 Забранява се разкопаването на гробовете преди навършването на 8 /осем/ години от датата на погребението, освен с разрешение за есхумация от органите на съдебната власт.

Чл.13 забранява се разширяването на гробното място извън посочените размери в чл.7 от Наредба №21/1984г. на МЗ (ДВ бр.92/1984г. и ДВ бр.62/1993г.)

Чл.14 Гражданите, близки на починалия, сами оформят и поддържат гробното място.

Чл.15 Поддържането и стопанисването на общите части на гробищните паркове: затревени площи, насаждения, алеи, огради и други се извършват от натоварените за тази дейност, със заповед на кмета на общината, изпълнители.

Чл.16 (1) Община Божурище, в рамките на своя бюджет, заделя средства за поддържане, обновяване и разширяване на гробищните терени, общо озеленяване и изграждане на алейна мрежа, водопроводи, общо осветление, транспортни комуникации и др.

(2) Текущите разходи по поддръжка на гробищата: охрана, почистване, осветление, са за сметка на ползвателите и се заплащат еднократно при упражняване на събитието.

(3) Строителните и ремонтни работи в парцелите и по оградите се съгласуват с общината при съблюдаване изискванията на ЗУТ и правилника за неговото приложение.

Чл.17 Отдел „АСО” на общината, кметовете и кметските наместници по населените места създават всички условия за нормален погребален процес и осъществяват контрол по спазване на нормативните уредби като:

1. Определят гробищния парк, в който ще се извършва траурния обред, деня и часа, като осигуряват гробищно място за покойника чрез специален документ – разрешение, утвърдено от кмета на общината.

2. Водят регистър на гробищните паркове: парцели, гробни места и др.

3. Събират гробищна такса по Тарифа към Закона за местните данъци и такси /чл.120 от ЗМДТ/



РАЗДЕЛ ІІІ

Гробни места и тяхното ползване


Чл.18 (1) Гробните места обхващат обикновени места и фамилни гробни места, които са обособени части от парка или гробищата, съгласно изискванията на Наредба №21 на МЗ (ДВ бр.92/1984г., изм. и доп. ДВ бр.63/1993г.) за полагане ковчега с тялото на покойника.

(2) Фамилните гробни места /гробници/ се състоят от два и повече гробове.

Чл.19 (1) С полагането на покойник в гроб за наследниците му по закон или завещание се поражда право на гробоползване.

(2) Правото на гробоползване е срочно, освен в случите на възмездно придобиване на ползване за вечни времена.

(3) Гробоползвател добил безсрочно право на гробоползванев гробищен парк, в който не се разрешава погребение, добива същото право в друг посочен от него гробищен парк.

Чл.20 (1) Възмездно преотстъпване на право на гробоползване не се допуска.

(2) Безвъзмездно преотстъпване на това право, ползвателите могат да извършат само с писмено заявление – образец до общината.

Чл.21 (1) Правото на ползване на обикновен гроб или на фамилна гробница обхваща:

  1. Извършване на последващи погребения по реда и условията на тази Наредба.

  2. Поставяне на временни или трайни надгробни знаци, паметници, огради, фотокерамичен портрет с лика и изписване на имената на покойника с датите на раждане и смъртта му.

  3. Засаждане на декоративни цветя и трева.

(2) Индивидуално благоустрояване на отделни гробове и на фамилни гробници от ползвателите им или от инициативни граждански комитети и организации се допуска след съгласуване с началник отдел „АСО”, кметовете и кметските наместници по населените места.

Чл.22 Полагане на друг покойник в обикновен гроб не се допуска преди изтичане на 10 /десет/ години, а в ново гробище – 12 /дванадесет/ години от предишното погребение.

Чл.23 (1) Правото на гробоползване може да бъде определено за срок от 10 /десет/ години, а правоимащите да заплатят определената от Общинския съвет такса не по-късно от месеца след изтичане срока по предходния член.

(2) Правото на ползване може да се продължава периодически на всеки 10 /десет/ години, ако правоимащите заплатят съответните такси преди изтичане на срока.

(3) При последващи погребения в едно гробно място правото на ползване по чл.12 и чл.17 може да бъде продължено и по искане на наследниците на следващите погребани в същото гробно място лица. В тези случаи се продължава правото на гробоползване и на наследниците на първия погребан.

(4) Когато първото погребано лице няма наследници и правото на гробоползване е продължено, наследниците на следващия или следващите покойници по реда на извършените погребения в същото гробно място придобиват самостоятелно място за гробоползване, след като декларират писмено, че и първият погребан няма наследници.

Чл.23 За неуредени в предходните членове случаи се прилагат нормите на Закона за наследството.

РАЗДЕЛ ІV

Погребения


Чл.24 (1) В гробищните паркове на общината се погребват покойници с постоянно местопребиваване приживе в съответното населено място /постоянен адрес или настоящ адрес за срок не по-кратък от 6 /шест/ месеца/.

(2) Покойници от други населени места не могат да бъдат погребвани в гробищен парк – гр.Божурище. Изключение се прави само когато се ползва правото на гробоползване и за роднини по права линия.

Чл.25 Покойниците принадлежали към различни религиозни общности или етнически групи, се погребват по реда на тази Наредба. Религиозните ритуали са допустими, доколкото не противоречат на тази Наредба.

Чл.26 (1) Погребенията се извършват през деня, не по-рано от 24 /двадесет и четири/ часа и не по-късно от 48/ четиридесет и осем/ часа от настъпването на смъртта, по реда определен от общината.

(2) Всяко гробно място за възрастен трябва да има максимални размери: широчина – 100 см.; дължина – 200 см.; дълбочина – 150 см.

(3) При погребение на деца дълбочината да не е по-малка от 120 см.

(4) Близките на починалия или упълномощени от тях лица в срок от 24 часа от констатирането на смъртта от медицинско лице да представят в общината /кметството/, където е настъпило събитието: документа за самоличност и съобщение за смърт. Длъжностното лице съставя акт за смърт и издава препис-извлечение от него и разрешение за погребение. До съставянето на акта не могат да се предприемат никакви действия за организиране на погребението.

Чл.27 Когато има съмнения или данни за насилствена смърт общинската администрация организира погребението след като получи разрешение от компетентните органи.

Чл.28 Слагането на предмети : пари, злато, ценности, в ковчега на мъртвеца и гроба е забранено.

Чл.29 Погребението в общи гробове е забранено.

Чл.30 Индивидуални гробни места и семейни гробници могат да се ползват за определен срок и за вечни времена срещу такса определена в решение №83 на Общински съвет от 21.12.2001г. Купуване може да се допуска само след извършване на погребение.

Чл.31 Пренасянето и превозването на покойници се извършва в ковчези със затворени капаци със специален транспорт, предназначен само за тази цел.

Чл.32 Изкопаването на гробните места се извършва от лица /гробари/, назначени от организациите, стопанисващи гробищните паркове.

РАЗДЕЛ V

Обредна и ритуална дейност



Чл.33 (1) Религиозните ритуали се извършват от духовните лица, съгласно каноните на съответната религия.

(2) Традиционни и обичайни обреди могат да се правят на гроба от близките на починалия, ако не пречат на съседните гробове.

(3) Обредни ритуали и действия, противоречащи на добрите нрави и благополучието са недопустими.

РАЗДЕЛ VІ

Обществен ред в гробищните паркове



Чл.34 Посещенията в гробищните паркове се допускат:

  1. За времето от 01 април до 30 септември – от 7.00 часа до 20.00 часа.

  2. За времето от 01 октомври до 31 март – от 8.00 часа до 18.00 часа.

Чл.35 В района на гробищните паркове се забранява:

1. Посещението на деца под 10 години, ако не са придружени от пълнолетни лица.

2. Влизането с превозни средства, освен когато с тях се обслужват инвалиди, болни или възрастни хора.

3. Въвеждане на кучета, домашни и други животни.

4. Отсичането на дървета без разрешение.

Чл.36 Не се разрешава извън определените за това места:


  1. Изхвърлянето на хранителни отпадъци и увехнали цветя и трева.

  2. Паленето на огън и изгарянето на отпадъци.

  3. Засаждането на плодни дървета в гробните места.

Чл.36 (1) Наследниците на починалия или откупилите гробните места са длъжни да поддържат гробните места в добър вид.

(2) Ползвателите на гробните места, откупени преди влизането в сила на тази наредба са длъжни да спазват задълженията по предходния член.

Чл.37 Гробните места, за които не са плащани такси за правоползване и са запуснати се предоставят за други погребения.

РАЗДЕЛ VІІ

Контрол и санкции


Чл.38 Лица и организации, които извършват погребални услуги, без да са сключили договор с организацията, стопанисваща гробищния парк се наказват с парична глоба по чл.22, ал.2 от ЗМСМА

Чл.39 Актовете, установяващи отделните нарушения се издават от ръководителя на организацията, стопанисваща гробищния парк, а наказателните постановления се издават от кмета на общината или упълномощени от него лица

Чл.40 (1) За изграждане и монтиране в гробищните паркове на обекти и съоръжения без разрешение или такива, които са извършени в нарушение от дадените разрешения и не могат да бъдат узаконени в съответствие с предвижданията на действащите паркоустройствени планове, се предприемат принудителни мерки предвидени в ЗУТ и Правилника за неговото приложение с писмена заповед на Ръководителя на стопанисващата гробищния парк организация.

(2) Заповедта по предходната алинея може да се обжалва по реда на ЗАП /Закон за административното производство/

РАЗДЕЛ VІІІ

Преходни и заключителни разпоредби


Чл.41 Кметът на общината сключва договор с дружества, регистрирани по търговския закон за стопанисване на гробищните паркове, съблюдавайки нормативните изисквания на действащите закони

Чл.42 Наредбата е приета на основание чл.22, ал.1 от ЗМСМА и чл.8, ал.2 от Закона за общинската собственост

Чл.43 Контрол по изпълнението на тази Наредба се възлага на Секретаря на общината.
Наредбата е приета с решение №23 на Общински съвет – гр. Божурище от 05.09.2002г.
Настоящата Наредба влиза в сила 3 /три/ дни след приемането й. Същата да се разлепи на видни места, да се сведе до знанието на организациите, извършващи дейности, засегнати в горната Наредба на територията на общината

Председател на ОбС:



/Атанас Лозанов/
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница