На 2 март отбелязваме 200-годишнината от рождението на унгарския поет епик, майстор на баладата, журналист и преводач



Дата11.02.2018
Размер22.48 Kb.
#57901
ЯНОШ АРАН

На 2 март отбелязваме 200-годишнината от рождението на унгарския поет епик, майстор на баладата, журналист и преводач Янош Аран (2.03.1817 Надсалонта /Салонта, днешна Румъния/ – 22.10. 1882, Будапеща). Роден в калвинистко семейство от обедняло дребно дворянство. Най-малкото от десет деца на Дьорд Аран и Шара Медери. Научава латински, френски, немски и английски език. Работи като учител, редактор на вестник, пътуващ актьор, нотариус и др. Получава първото си литературно признание за първото поетично произведение, което публикува сатиричната поема „Изгубената конституция” (1846). През същата година завършва епичната си поема „Толди” за народния унгарски герой Миклош Толди. Взема активно участие в борбата за национална независимост, избран е за член на парламента. По време на революцията от 1848–1849 г. се сприятелява с Шандор Петьофи, създава патриотични стихотворения, балади и песни. След революцията е принуден да се укрива известно време.

През 1858 г. е избран за член, а през 1865 г. за пожизнен секретар на Унгарската академия на науките, създава литературно списание. През 1867 г. е удостоен с академичната награда „Надашди“ за историческата си поема за хуните „Смъртта на Буда“. От съвременността Аран обръща поглед към миналото и мотивите от народното творчество, легендите, баладите заемат главно място в произведенията му. Към този период се отнасят и неговите класически трудове за унгарското стихосложение. Литературно-критическите публикации на Янош Аран подпомагат освобождаването на унгарската литература от подражанието и на езика от неговата натруфеност. Черпейки вдъхновение за сюжети и образи от народното творчество, Аран прави литературата по-достъпна за широки кръгове от читатели.

Като продължение на поемата си за Толди през 1854 г. пише „Вечерта на Толди“, която се превръща във втора част от трилогията, а през 1879 г. – и „Любовта на Толди“. През 1857 г. създава гневната патриотична балада „Уелските бардове”. Автор е на повече от 40 балади.

Превежда „Крал Джон“, „Хамлет“ и „Сън в лятна нощ“ на Шекспир на унгарски, също и произведения на Аристофан, Пушкин, Лермонтов, Молиер.



След 1877 г. се оттегля от обществения живот и пише предимно лирически или епически произведения.

Стефка Хрусанова
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница