На дисертационния труд



Дата01.02.2018
Размер98.98 Kb.
#52818


Р Е Ц Е Н З И Я

върху дисертационен труд, представен пред научно жури, сформирано със заповед № I-148/18.10.2013 на директора на Институт по микробиология “Стефан Ангелов”, БАН за получаване за получаване на научна степен “доктор на биологичните науки”



Автор на дисертационния труд: Доц. д-р Маргарита Камбурова

Тема на дисертационния труд: “БИОРАЗНООБРАЗИЕ И СИНТЕТИЧЕН ПОТЕНЦИАЛ НА ТЕРМОФИЛНИ МИКРООРГАНИЗМИ ОТ БЪЛГАРСКИ ГОРЕЩИ ИЗВОРИ”

Рецензент: проф. Мария Ангелова, д.б.н.
Термофилните микроорганизми, които притежават способността да оцеляват в условия на екстремно висока температура са едно сериозно предизвикателство за нашите разбирания относно физичните и химичните ограничения на живота. Въпреки че са едни от най-древните обитатели на планетата и са описани от Бърджи още през 1919 г, тяхното навлизане в науката започва преди 50 години, когато американският учен Томас Брок прави своето забележително откритие за наличието на изключително термоустойчиви микроорганизми в горещите извори на Yellowstone National Park. От тогава и до днес разнообразието на термофилите, особеностите в техните структури, промените в метаболизма им предизвиква интереса на изследователите и стимулират създаването на нови теории за възникването на живота на Земята и неговото съществуване на други планети. От друга страна, съвременната биотехнология използва термофилните бактерии за получаване на биологично активни вещества с приложение в химията, медицината, козметиката, производството на храни, хартия, текстил, енергия и др. В тази област има много неизследвани ниши, които включват задълбочено научно дирене и сериозен комерсиален интерес. Това от своя страна предполага получаването на нови данни и оригинални приноси.

Именно към тези аспекти на големия проблем за биоразнообразието на термофилите и термостабилните биологично-активни вещества насочва вниманието д-р Камбурова. Това подчертава актуалността и перспективността на представения дисертационен труд. Още повече, че дисертацията на кандидатката е част от пионерните изследвания за България и нейните горещи извори. Преценката за актуалността произтича главно от основната насоченост на разработката – получаване на нови знания в теоретичен и приложен аспект относно биоразнообразието на бактерии и археи в българските горещи извори и техният капацитет като продуценти на ценни ензими и екзополизахариди. Трябва да се отбележи и факта, че в литературата все по-често се срещат обобщаващи изследвания за отделни региони или държави и трудът на Камбурова идва да присъедини българските горещи извори към световната база данни. Актуалната насоченост на дисертационния труд се вписва много точно в основните приоритети на страната и Европа, каквито са екологията и биотехнологията.

Изборът на темата и начинът на разработване показват голямата ерудиция на д-р Камбурова в областта на термофилните прокариоти. Отличното познаване на проблема и на възможностите на съвременните методи за навлизане в нерешените въпроси, й позволяват да намери обединяващия елемент в едно мащабно изследване. Компетентността на автора проличава още от увода, който подчертава новата роля на микробиологичните изследвания в посочените по-горе актуални научни направления, аргументирано доказва основанията за написването на дисертационния труд и дори включва постиженията на колегите. Тази компетентност е основната характеристика и на литературния обзор, изготвен целенасочено и конкретно, с творческо използване на литературните данни. Обзорът представлява възможно най-пълно представяне на съвременното състояние на проблема като включва значението на такъв род изследвания в исторически аспект и до сега – 21 век. Изграден е основно върху научната информация от последните години. Разделен е на отделни части, съответстващи на разработваните в дисертацията аспекти. Цитирани са 508 литературни източници на латиница. Обзорът също носи белег на актуалност, тъй като над 65% (330) от статиите са от последните 10 години, а над 30% (160) от всички са от последните 4-5 години. Прави впечатление отговорността на учения към проучване на българските горещи извори, личният поглед на автора към биологията и екологията на термофилните микроорганизми, към адаптационните стратегии, използвани от тях и важността на термостабилните ензими и екзополизахариди.

Въз основа на активния анализ на отразените данни, авторът извежда целта на дисертационния труд, която включва проучване на микробното разнообразие на неизследваните български горещи извори с класически и съвременни методи, както и биосинтетичния капацитет на оригинално изолирани термофилни бактерии да синтезират екзополизахариди и термостабилни ензими от различни класове. За реализиране на целта са формулирани десет конкретни, взаимно обвързани и логически следващи задачи, които очертават мащабният характер на дисертационния труд.

Следващият раздел „Материали и методи” предоставя на читателя внушителен набор от подходи и методи, съобразени с конкретните изисквания на съответната задача. Налага се впечатлението, че всички експерименти са обмислени професионално, без пренебрегване на детайлите. Тук се включват както класически, така и най-съвременни микробиологични, биохимични, генетични, молекулярно биологични и биотехнологични методи. Те са разбираеми и дават възможност за коректно провеждане на експериментите и получаване на достоверни резултати. Искам да подчертая метагеномния подход, амплификацията на 16S рРНК и конструиране на клонови библиотеки, амплификацията 16S рДНК и идентификацията на коректни клонове, РСR и RAPD-PCR, секвениране и филогенетичен анализ, ДНК-ДНК хибридизация, анализи на аминокиселинния състав на ензими, различни видове електрофоретични и хроматографски анализи, създаване на имобилизирани системи от клетки и ензими и много други. Методите са описани прецизно, без излишни подробности, но достатъчно пълно, за да бъдат възпроизведени.

Разделът „Резултати и дискусия” е много внушителен, обхваща 150 страници, богато илюстрирани с доказателствен материал и дискутиран на базата на съществуващите в литературата данни. Всеки подраздел започва с подходящ преамбюл, който въвежда читателя в работата и обосновава неговата актуалност. Д-р Камбурова използва за своите изследвания проби от 35 горещи извора в България, като 3 от тях са проучени с методите на метагеномиката. Това изследване е мащабно и пионерно, което вече е предпоставка за оригинални приноси. Започва с характеристика на местообитанията и след това с молекулно-биологични методи и филогенетични анализи доказва богатството на българските извори по отношение на термофилни бактерии и археи. Тук трябва да се подчертае подхода на Камбурова да сравни тези резултати с данните за горещи извори в различни географски региони. Това от своя страна й позволява да намери мястото на нашите извори в световното богатство от термофили и да даде своя принос в подкрепа на космополитната хипотеза за разпространението на биологичните видове. Много важен момент в дисертацията е доказването на нови Кандидат бактериални типове, непознати археални групи и нови бактериални видове, признати от Международната комисия по систематика на прокариоти и включени в последното издание на Бърджи. Този кратък анализ на подраздел 1 и подраздел 2 се основава на огромен брой експерименти, конструиране на клонови библиотеки, електронно микроскопски снимки, перфектно изработени гел-електрофорези, секвениране и позициониране на нови видове във филогенетичното дърво, изработване на паспорти на нови видове и умело интерпретиране на резултатите.

Не по-малко мащабна работа е включена в подраздел 3 „Синтетичен потенциал на култивируеми термофилни бактерии, изолирани от български горещи извори”. Изолирани са оригинални продуценти на 12 типа въглехидрат разграждащи ензими. Следват детайлно и цялостно разработени задачи за получаване на термостабилните ензими гелан лиаза, ксиланаза, инулиназа, пулуланаза, липаза и екзополизахариди – от изолиране на ефективен продуцент, през оптимизиране на условията за биосинтеза, пречистване и охарактеризиране на продукта до получаване на кристални форми, както и имобилизиране на клетки и ензими. Логичен завършек на всяка отделна разработка са експериментите за определяне продуктите на ензимното действие с пречистени ензими и полизахариди. По този начин авторът предоставя готови лабораторни методи за получаването на ценни за биотехнологичната индустрия ензими, които в повечето случаи са единствени в световен мащаб по термостабилност и ефективност. Едновременно с това е създаден метод за синтезата на уникални по своите свойства полизахариди с висока молекулна маса, значителна стабилност и биологична активност спрямо цитотоксини, което ги очертава като перспективни за фармацевтичната индустрия.

С това кръгът на изследвания се затваря. На лице е една завършена научна разработка, която демонстрира целенасочените усилия на автора да обобщи проучванията върху един неизследван проблем с ясно изразена научна стойност и приложно звучене.

Към достойнствата на дисертацията трябва да се добави и умението на автора да отразява извършеното много ясно и коректно, да обсъжда получените резултати на фона на постигнатото от други автори. Дискусията е убедителна, на базата на съвременни данни. Това, разбира се, е възможно благодарение на много доброто познаване на проблема и задълбочената научна разработка. Много добра идея е в края на дисертационния труд да бъде представен подраздел „Заключение”. Той е общение на най-важните резултати, което улеснява читателя при възприемане на постиженията на разработката.

Искам със задоволство да подчертая също много доброто оформление на дисертацията, стегнатия научен стил, на който е написана, коректното отразяване на резултатите във фигури и таблици, както и тяхното професионално представяне. В дисертационния труд са включени 85 фигури и 43 таблици. Изводите са логично следствие от експерименталните данни и дават необходимата информация за стойността на проведените изследвания.

Искам да подчертая, че всички направени от мен забележки на апробацията са взети пред вид. В порядъка на препоръка, предлагам на д-р Камбурова да оформи материала в монография. Като имам пред вид обхвата на проблема и прецизността на изпълнението, подобно издание ще бъде полезно за широк кръг специалисти.

В резултат на извършените изследвания се оформят сериозни теоретични и приложни приноси. По мое мнение, д-р Камбурова ги е формулира много ясна и точно в представената справка. По-важните от тях са следните:



  1. Получени са нови данни, подкрепящи „космополитната хипотеза” за разпространението на видовете във Вселената.

  2. За първи път е охарактеризирано бактериалното и археално разнообразие в български горещи извори.

  3. Доказана е изключително високата степен на разнообразие на термофилни бактерии и археи в 35 български горещи извори, което ги характеризира като най-богатите на филотипове и археални групи извори в света.

  4. Идентифицирани са непознати бактериални и археални групи.

  5. Изолирани и дентифицирани като нови видове са два бактериални вида Anoxybacillus rupiensis и A. bogroviensis, които са признати от Международната комисия по систематика на прокариоти и са включени в последното издание на Бърджи.

  6. Установена е филогенетичната принадлежност на култивируеми продуценти на карбохидрази и е доказано присъствието на пет рода от групата Bacillus sensu lato.

  7. В липидния профил на описаните нови видове термофилни бактерии са идентифицирани неизвестни групи липиди.

  8. Създадена е единствената в страната колекция от термофилни бактерии, продуценти на ензими и екзополизахариди, обхващаща над 400 щама, което е принос към националните източници за използване в биотехнологичната индустрия.

  9. Разработени са лабораторни технологии за ефективно получаване на ценни термостабилни ензими:

  • първата в света термостабилна гелан лиаза с температурен оптимум 70С;

  • екстрацелуларна ксиланаза с необичайно висока термостабилност и 63.6% ефективност на процеса за хидролиза на буков ксилан до чиста ксилоза;

  • термостабилна инулиназа с висок добив, съизмерим с този при мезофилни бактерии и с редица предимства при индустриално използване;

  • термостабилна пулуланаза от имобилизирани клетки с четирикратно повишаване на специфичната ензимната активност в сравнение с тази на свободните клетки.

  1. Разработени са оригинални и ефективни схеми за пречистване на ензимите до електрофоретично хомогенни препарати.

  2. Направена е детайлна характеристика на физикохимичните свойства на изолираните ензими.

  3. Разработени са ефективно действащи имобилизирани системи от бактериални клетки и ензими, които позволяват многократно и непрекъснато използване с повишаване на специфичната ензимна активност.

  4. Селекциониран е ефективен термофилен продуцент на нов екзополизахарид, разработен е метод за получаване и е доказана 12 пъти по-висока биологична активност към цитотоксични съединения, което е принос във фармацевтичната индустрия и пречистването на отпадни води.

Представеният дисертационен труд е оформен въз основа на резултати, получени при изпълнението на няколко научно-изследователски проекти, финансирани от наши и международни институции. Тези резултати са оформени в 23 научни труда, от които една глава в книга от международно издателство и 22 статии в реномирани специализирани журнали с импакт фактор. Общият ИФ на тези статии е 28.734. Това доказва, че резултатите, които представя д-р Камбурова са оценени и от международната научна общност.

Заключение

Направеният разбор, както и моите лични впечатления, ми дават основание да считам, че приносът на д-р Камбурова е решаващ за разработването на представената дисертация. Във всички случаи тя е инициатор и активен двигател на проведените изследвания, предоставя методично ръководство, сътрудничество с чуждестранни учени и проектно финансиране. Искам да добавя, че д-р Камбурова е търсен специалист, известен авторитет в микробиологичните среди. Задълбоченото познаване на материята, богата ерудиция и опита на автора в изследването на разглеждания проблем са й позволили да избере много интересна и актуална тема, да навлезе в неизследвана ниша, да докаже поставената цел, да получи резултати, подкрепящи една от хипотезите за произхода на живота на Земята, да оформи оригинални и потвърдителни приноси. Едни от най-впечатляващите характеристики на дисертацията е нейната насоченост в полза на повишаване качеството на живот, включването на България в световната база данни за биоразнообразие на горещи извори, предлагането на ефективни методи за биотехнологичната индустрия относно получаване на ценни биологично-активни съединения и тяхното използване в редица клонове на стопанския живот.

Дисертационният труд на д-р Камбурова отговаря напълно на изискванията за присъждане на научната степен "Доктор на науките". Тя надхвърля и нормите, определени от Правилника на ИМикБ към ЗРАСРБ. Като имам предвид посочените достойнства на рецензирания труд, резултатите от мащабната изследователска дейност и направените приноси, убедено препоръчвам на уважаемите членове на научното жури, сформирано със заповед № І-148/18.10.2013 г. на директора на ИМикБ да присъди научната степен "Доктор на биологичните науки" на доц. д-р Маргарита Камбурова.

12. 11. 2013 г



София
Рецензент:..........................….....….....
/проф. М. Ангелова д.б.н./



Каталог: IMB%20web%20page -> pzrasrb -> Profesor -> Kamburova
pzrasrb -> Конкурс за доцент по профeсионално направление Биологически науки, специалност 01. 06. 12. Микробиология, обявен от Института по микробиология при бан в дв, бр. 21 от 01. 03. 2013 г
pzrasrb -> Лекция на shoot тип линии Leucojum aestivum
pzrasrb -> Асистент Иван Георгиев Иванов, докторант в Института по микробиология „Стефан Ангелов”
pzrasrb -> Председателя на Научното жури определено със заповед
pzrasrb -> На статиите на д-р Милка Милчева Милева, представени при кандидатстване за хабилитация I. Публикации, свързани с дисертационната
pzrasrb -> Чл кор проф д-р Мила Власковска, дф., дмн., Университетската
Kamburova -> „Биоразнообразие и синтетичен потенциал на термофилни микроорганизми от български горещи извори” за присъждане на научната степен „доктор на науките”
Kamburova -> „Разнообразие и синтетичен потенциал на термофилни микроорганизми


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница